Burgerleken Stand. Handelsberichten BUITENLAND^ BINNENLAND. NIEUWS UIT KAATSHEUvlÊL, Ingezonden Stukken. Correspondentie. België. China. Griekenland, ileine Advertentiën Het monster heeft slechts een paar uren geleefd* f3—De voerman J. R. viel boven van den wagen en bezeerde zich zoo, dat hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen —Woensdagmiddag circa twaalf uur passeerden hier per tweedekker de lui tenants Roeper Bosch en Van Heyst op weg van Soesterberg naar de Molenhei. Ongeveer half vijf zagen we ze weer juist in dezelfde lijn terugkeéren. Op den terugtocht was de machine hier zeer laag. J. B. zat aan de werkstoel en be merkte een sterke brandlucht Ook zijn beide dochters werden hierdoor onrustig, te meer, daar men te voren een begin van brand in de schoorsteen had gehad. Wat bleek nu echter 't geval te zijn. Door een vonk uit de tabakspijp was de werkschort van B. aan 't smeulen geraakt. Reeds begon zijn broek mede te branden, maar toen was het naderend gevaar ras ontdekt en het onheil spoedig afgeweerd. Hedenavond circa 6 uur brak een f .1 uï-i- Zit toesnelden en de drenkelinge naar huis felle brand uit in het huis van den heer ,1 Gouden bruiloft. Op Zaterdag 25 April a.s. zal op de Vaartkant het gouden Huwelijksfeest ge vierd worden van Joh. Heeffers en Echt- genoote. Door een buurtcommissie wor den reeds lang toebereidselen gemaakt om dit feest luisterrijk te vieren'sMorgens worden de jubilarissen in feestelijken optocht kerkwaarts gereden en 's namid dags een rijtoer door het dorp, 's avonds worden de Harmonieën verwacht. De belangstelling zal groot zijn. Een kranig stukje. Hiervan waren wij getuigen dezer da gen in een onzer buitenbuurten. Twee kinderen meisjes van 2 en 3 jaren speelden samen nabij een sloot vol water en waren zooals vaak gebeurt zonder toezicht van ouders of anderen. Het 2 jarig meisje dochtertje van W v. D. raakte te water en schreide hevig. Het 3 jarig speelkameraadje dochtertje van M. v W had de tegenwoordigheid van geest, om haar in nood verkeerend kameraadje bij de kleeren te grijpen en op het droge te trekken, totdat buren A, Kamp te Waspik—Boven. De vader, weduwnaar, was op 't veld. Waarschijn lijk hebben de kinderen met lucifers ge speeld. Eer de brandweer op de plaats des onheils kon zijn. lag het huis, niet riet gedekt, tegen den grond. Het huis, vlak er tegenover, eveneens met riet gedekt, bleef met vereenigde krachten behouden, ofschoon tot tweemaal toe het dak vlam vatte. Achter dit huis ech ter raakten een hooimijt en twee kleine re huisjes in brand en werden geheel door het vuur vernield. Het een was bewoond door de Geb. van Pas en het andere door echtpaar Lips. Van deze laatste is de vrouw reeds jaren ziek en werd slechts met moeite gered en bij de buren ingedragen. De schade wordt gedee telijk door de verzekering gedekt. Bij A. Kamp kwamen twee kalveren en twee varkens in de vlammen om. Het huis, dat met groote moeite behou den is, was niet verzekerd, ook de in boedel niet. te brengen. Voorzeker een kranig stukje. RAAMSDONKSVEER. Dinsdag vond de heer v. D. een schaap in de weide half opgegeten Vermoedelijk is hier een hond aan 't werk geweest. Meldden we eenige weken geleden de verkiezing van een Voorloopig Comité tot oprichting van een Afdeeling van het -Groene Kruis voor R'donk, R'veer en Geertruidenberg, thans kunnen we me dedeelen, dat op uitnoodiging van dit Comité de Weledele heer Dr. Kooien, Arts te Schijndel in de oude openbare school op 't Veer. Woensdag 22 April des avonds half acht een lezing zal hou den, met lichtbeelden opgeluisterd, over doel en werking van het Groene Kruis Het is te hopen en te verwachten dat deze openbare vergadering zeer druk zal bezocht worden met het oog op den grooten zegen die het „Groene Kruis" overal aanbrengt. DEN BERG. Onze stadsgenoote inej- C Bolderik slaagde te Breda voor het examen van onderwijzeres. Geslaagde proficiat. Het circus „Bever" zal Zondag a s. en de daarop volgende dagen eenige voorstellingen geven in onze gemeente. Het circus is geplaatst op de gedempte kleine vest. Kaatsheuvel, 18 April 1914. R.K. Gildenbond. Zondag a.s. houdt de R.K. Gildenbond een algemeene ledenvergadering in de school der Eerw Zusters v.m. 12 uur. Agenda 1. Opening door den Voor zitter, voorlezing der notulen. 2. Verslag ziekenfonds. 3. Lezing door den WelEerw heer Adviseur over Instellingen van onderlin ge n bijstand. 4 Mededeelingen. Postkantoor. Eerstdaags kunnen we de aanbesteding van het nieuwe postkantoor alhier ver wachten. Bestekteekenening en begroo ting zijn klaar. Het terrein is geheel ont ruimd, zoodat tot de aanbesteding kan worden overgegaan. Vechtpartij. Op den Hil had dezer dagen een vecht partij plaats, welke voor de betrokken personen onaangename gevolgen zal hebben. Zekere C. C. en F. de W. kwamen bij H. Voogd binnen en begonnen na een kleine woordenwisseling, de boel kort en klein te slaan Beelden, stolpen, servies enz. werden stuk geslagen en tegen den grond ge smeten. Doch de vrouw van V. en haar inwonende vader zetten het hun betaald. Hoe het juist is toegegaan zal de po litie uitzoeken, doch een feit staat vast, dat een der helden C. C. dermate is toegetakeld met een huishoudelijk voor werp, dat hij onbekwaam is om te werken en zijn hoofd vele wonden vertoond. „Loon naar werken" Een dagje naar het bloemenlaod. De juichende Paaschklokken hadden een heerlijken lentedag ingeluid, toen ik me door de bedrijvige Amsterdamsche straten naar het stationnetje van de Electiische Spoor begaf. Velen waren me reeds vooraf gegaan en duizenden zouden nog volgen, 't Leek me wel een processie, die zich aanstonds in beweging zou zetten, zóó regelmatig stonden de wachtende reizigers twee aan twee achter elkaar. Bobbie4 had de drukte voorzien. Nu sprak hij zijn bevelen en 't publiek gehoorzaamde met de overtuiging, dat de keurigste orde het vlugste verkeer regelt. Zoo is het mogelijk, dat de E. S. M- per uur ongeveer 3000 pasagiers vervoerde. Zij reed op Tweeden Paasch- dag telkens met drie aaneengekoppelde wagens. En naast de vele duizenden, die de E. S M. te Haarlem neergezet had, bracht de Hollandsche Spoor tot 7 uur nog 20000 personenu it Amsterdam. Ook ik rijde me achter den stoet bloemen-gangers, om op gemakkelijke manier vanaf Haarlem een wandeling langs de veel geroemde, overbekende, doch weinig bekeken bollenvelden aan te vangen. Bij aankomst behoeft men niet naar den weg te vragen. Wie loopt waar zoowat allen gaan, komt door een mooie laan. langs Haarlems Hertebaan, vanzelf bij de bloemen. De bloemen. 't Is er mee, als met zoo menige bezienswaardigheid. De roep er over is door 't gansche land en tot daar buiten gegaan. Nu baast de een den ander na. Te voel, per fiets en motor, in auto en rijtuig spoeden de duizenden en duizenden er zich heen en jachten er vandaan. Ze te tellen staat gelijk met 't bepalen van 't aantal lichtjes, dat tin telt in een helder wintergestamte. Buggy, landauer en tonneau, dogcart, sjees en tilbury, kortom, rijtuigen van allerlei slag in bonte rij en verscheidenheid be moeilijken den voetganger de wandeling. Daar tusschen razen de auto's in dolle vaart elkander na en jagen den bloemen - kijker het stof in de oogen. 't Is alsof de bestuurders den wandelweg op Paaschdag tot een race hebben gekozen. Misschien mogen ze iets van de Chioee- zen, van de Oostersche volken in 't algemeen, overnemen. Datgene waarnaar we dunkt me hongereniets van de rustige, philosophische levenswijsheid, den voornamen levensstijl. Zoo nu en dan bleek een schietgebedje tot St. Geertruida. de patrones der reizenden, wel van pas. De hooge kant langs den weg werd dan de toevlucht en zeer toepasselijk 't oude rijmpje Holland, bolland, ik hou 't met den heikant. In letterlijken zin. Dan is de rustieke, ongerepte rust onzer Noord-Brabantsche bosschen en heiden te kiezen boven de bloemenpracht en kruinengeur van het bloemenland. En toch viudt ieder de tulpen, hyacin ten en narcissen mooi, prachtig mooi. >'t Is heusch de moeite waard.Ja 1 Heusch lacht' zoo'n byacintenveld in monotone kleur naast een eenvoudige boerenwoning u tegen. Den bollenkwee- ker is het heel wat waard, als hij fortuinig Poulina's kweekte of zijn Gigantheo en Gertrude, zijn Regulus of Noble par Merite voordeelig van de hand doet. Maar beloont de moeite der verre Wan deling het winkeljuffertje met natuurge not Eendags-vlieg in 't rijk der genoe gens hangt ze aan den arm van haar >galant« en zegt teemachtig Vreeselijk magnifiek, hé Henk!« De buitenlucht zal haar looneo, de bloemengeur haar opwekken, de fiksche tocht eetlust schen ken. Doch 't mooie gaat haar oog voorbij. Van den straatweg gezien geven die velden, naast elkaar gelegen als onze graanakkers, soms nog gescheiden door een lage haag, niet de mooie kiekjes, van prentcriefkaarten uit de bloemen- streek bekend. Men moet er de akkers voorin mogen gaan, tusschen de bloemen door. Dan kan men de kleuren hoogtij zien vieren. Dan voelt men den damp kring bezwangerd met bloemengeuren, snuift met volle teugen de heerlijkste aroma's in als een zachte zephir ze be roert. Dan schijnt de hemel hooger en klaarder, straalt de zon majestueuzer over haar kinderen in blank en rdod, en geel, en blauw, en bruin gewaad Van het zuiverste karmijn tot het donkerste purper wisselt tusschen het jong, malsch groen af met ultramarijn tot diep prui- sisch blauw. Jt Geheel is een veelkleurig feestkleed met sinopelen zoom. Sommigen valt een bezoek aan Hol lands bloemenvelden tegen. Ze zwelgen niet van al die natuurweelde. Ze hebben meer oog voor de hooi- en stroohoopen. het dekstroo. dat midden in de velden ligt opgetast. Ze grijpen dan ook spoedig in den zak, naar mandprovisie en beginnen te peuzelen. Langs den weg ziet men ze zitten, dikke bloembussels achteloos naast zich in 't gras. Drie, vier, vijf groote bossen hyasinten en tulpen. Die worden straks weer meegenomen om verdord ten laatste aan een stok geknoopt de stad binnengeloodst te worden. Wiel rijders met bloemslingers over rug en schouders, bundels bloemen aan 't stuur en bloemen tusschen de wielspaken. Zoo ziet men ze rennen, rusten, repareeren I 't Is al bloem wat ge ziet, Haast geen huisje, of men kan er voor 4, 5 centen een bos bloemen bemachtigen. Kinderen bieden ze u te koop mannen staan met tafeltjes en wagens langs den weg. >Ze hebben de bloemetjes buiten gezet.— - Voor wie den straatweg te druk vindt, is zeer aan te bevelen van het station Pietgijzenburg langs het slot Teyllngen naar Sassenheim te wandelen. Veel stiller en aangenamer is het daar in de streek, waar eenmaal de ongelukkige gravin Jacoba van Beieren een deel van haar romantisch leven sleet. René de Clercq zou er zingen Het is al weelde en jonge leute Hoe sp'eidt het kruid zijn wilde [aromen Een tocht met meer afwisseling wordt ons geboden, als we een vier-uur-lange wandeling aandurven van Haarlem uit over Heemstede en Bennebroek langs Groenendaal naar Haarlem terug. De weg voert laDgs mooie buitens, die 's zomers eenig zullen zijo, als de hooge boomen, waartegen de klimop opwaarts rankt, in 't volle blad Staan en koelte en schaduw bieden. Daar jubelt men met Guido Gezellen De boomen dragen gansch de locht vol groen nog onbestoven en 'k zie zoo dicht hun blaren staan nog nauwelijks deur de hoven. Men lacht om de eigenaardige namen op villa en bedrijf. Landgoed Muurzicht wijl 't op een kalen, blinden muur uitziet. Korenmolens De Nachtegaal, 'k Hoor het ronkende gekrikkrak der molensteenen en denk om 't liefelijk gekweel van den nachtegaal. Heemstede's kerkje in 't groen verscholen wekt weer gansch andere gedachten. >Als zooveel blommen bloeien in 't gerst en in de zon, die zinkend [genentiet die rood, het roode veld vol roode [vonken giet. Dan prijst men de zomerheerlijkheid en »dezonne, die zich vermeit en lucht ruim en aarde kust.« Men wandelt voort en overal komt helderheid, komt hemelsblauw komt goud, dat schittert mede. Tot men staat voor een der poorten van Meer en Berg, een stichting, bergen de nameloos leed en wringende ellende. Gelukkige gedachte om in deze omgeving het lot van geesteskranken zooveel doen lijk te verzachten. Wandel tusschen de bontkleurige vel den verder geniet volop en beken, dat dit het oord is om dichters te inspireeren. Hier sleet Nlcolaas Beets gelukkige jaren. Eerst als student, al moest hij met een onaangenaam mensch den Haarlem merhout bezoeken, later als predikant in de pastorie van Heemstede. Rijk is deze streek aan historische plekjes. Tegenover een der toegangen tot Meer en Berg bij de Manpadslaan staat een gedenknaald met de inscriptie Eere Witte van Haemstede Grave Flores zoon van Holland en van de brave burgers van Haerlem die met hem de vreemde mannen langs dit Pad verdreven den XXVI April MCCCIIII en ter eere van hen die tot ontzet van Haerlem bij dit Manpad hun leven waagden. Den VIII July MDLXXIII. Een mooie weg voert ons weer stad waarts. De heide vormt zachte glooiin gen ter rechterzijde, geel en bruin van late najaarsbladeren Drukker en drukker is het geworden en bij de stad wordt het oversteken van den weg soms levens gevaarlijk. De verschillende gelegen heden, waarmee men Haarlem verlaten kan, hebben druk bezoek. In de stad heerscht een gezellige beweging. Met troepjes slof-haasten de bloemengangers zich naar de stations, beladen met bos jes reeds dorrende bloemen, en dragend builtjes Haarlemsche Halletjes, welke gebakjes voor en na van 't zakje naar den mond verhuizen. De couranten vermelden, dat op twee den Paaschdag stonden de menschen die naar Amsterdam terug moesten, van den namiddag tot den avond in 4- voudige rijen over een afstand van honderden meters. Een veertiental extra-treinen reden in de richtingen Amsterdam en Rotterdam. Van half 5 tot 6 uur vertrok ken naar Amsterdam negen treinen, van 15 wagens, waar er anders 4 of 5 aan hangen. De stoomtram in de richting Leiden had geen materieel genoeg om alle reizigers te vervoeren al waren ook de bagage- en veewagens voor personen vervoer in gebruik genomen. Ondanks dat alles ging het verkeer uiterst orde lijk.— Chapeau bas voor zulke regelin le, Paaschdag 1914. A. J. A. De Emmabloem. Aanstaanden Dinsdag, den 21 sten de zer, zult ge uw neus niet buiten de deur kunnen steken, of ijverige verkoopsters zullen U het Emmabloempje aanbieden, in ruil voor een dubbeltje. Wijs haar niet af- Neen niemand weigere dit kleine offer, ieder wil immers iets bijdragen, opdat de strijd tegen den grooten men- schonvijand, de tuberculose, met de grootste mogelijke kracht gevoerd zal kunnen worden. Nog altijd sterven er jaarlijks in ons land ruim 10000 men schen aao de tuberculose, meer dan aan alle andere besmettelijke ziekten teza men, maar de oorzaak der ziekte is be kend de stellingen van dezen vijand zijn zoo min onaantastbaar, als die der andere, typhus, cholera, croup, enz. het waren. Reeds wordt hij aan alle kanten teruggedrongen reeds daalt het aantal zijner slachtoffers merkbaar en er is geen twijfel aan, dat er door krachtige maat regelen duizenden en duizenden men- schenlevens voor zijn greep te behoeden z\'n. Dat gaat echter niet, zonder dat gansch het volk zich tegen dezen vijand te weer stelten ook is er veel geld noodig. Bij duizenden gaan de geschriften on der de menschen om hen te leeren hoe te leven om de gezondheid te bewaren tientallen sprekers trekken door het land om overal de boodschap te brengen, dat en hoe de tuberculose kan worden over wonnen tienduizenden kost de verple ging der tuberculose-lijders insanatoih, als het oudste, Oranje-Nassau-Oord te Renkum. gesticht door .H. M. de konin gin-moeder, en het jongste, het Roomsch- Katholiek Dekkerswald te Groesbeek. En nog eens tienduizenden zijn er noodig om zwakke en klierachtige kin deren door een langer of korter verblijf aan zee of in de bosschen zooveel te versterken, dat zij den aanval der tuber culose* kunnen weerstaan. Om al dit werk mogelijk te maken en te bevorderen, daarvoor dienen de dubbeltjes van de Emmabloem. Een deel van de opbrengst wordt gebruikt voor de mondelinge en schriftelijke pro paganda voor de opvoeding van ons volk tot een verstandig naleven van de regelen der gezondheidsleer; een ander deel komt ten goede aan de sanatoria, die daardoor in staat worden gesteld behoeftige lijders tegen veel lagere ver goeding te verplegen. En verreweg het grootste deel van wat de ve;koop der Emmabloem in onze streek opbrengt, zal worden gebruikt om er kinderen met aaa'eg voor tuberculose een maand voor naar bulten te zenden. Het is verwonderlijk wie het niet gezien heef', kan he' nauwelijks geloo- ven hoe de meeste kleine gas'en van zoo'n vacan'iekolonie in die luttele we ken tijds óphalen. Bleekneuzen komen er met blozende wangen, trage e'ers met grage magen vandaan. Nietwaar niemand wil achterblij ven in het offeren eener kleine gave. Denk e om hier moeten de vele, ve'e kleintjes een g'Oote maken. Mogen de ijve'ige propagandisten voor verbetering der volksgezondheid ook in onze streek vruch'en van hun arbeid zien dat een zeer groot aan'al verkoch'e EmmabloeEipjes ook hier aan de ver koopsters de voldoening geveo, waarop zij zoo ruimschoo's recht hebben I Raamsdonksveer 18 April '14. Het tekort der Gentsche tentoonstelling. De directie van de Gentsche tentoon stelling verlangt van de gemeente Gent, zooals nu blijkt, 2.400.000 gulden tot dekking van het te kort, dat vroeger als 240.000 gulden werd opgegeven. Als men de bijdrage van den staat er bij rekent, dan heeft de tentoonstelling 5 mil- lioen gulden verslonden. Een legermacht van 5000 man heeft de roovers van de bende »de witte wolf> omsingeld te Kjentsjof in Sjensi, dat door deze was geplunderd. Er is een groote slachting aangericht. De troepen vielen de roovers kloek moedig aan en doodden honderden van hen. De anderen trachten nu zich teiug te trekken. De toestand is reeds belangrijk verbe terd. Enkele steden hebben zich tegen plundering weten te vrijwaren door haar poorten voor de roovers te openen en een zwaar losgeld te betalen. In de plaat sen echter, waar tegenstand geboden werd, traden de roovers met onmensche- lijke wreedheid op. Geneesheeren van de missies behandelen de gewonden. P-en maarschalksstaf voor den koning. Ingevolge eenparig besluit van de of ficieren van alle wapens en na verkregen goedkeuring zal een commissie, bestaande uit een groot aantal officieren, Zondag a.s. een maarschalksstaf aanbieden aan koning Konstantijn. Venizelos zal minister van oorlog den coning het geschenk ter hand stellen en daarbij een rede uitspreken, Op den staf zijn gegraveerd de namen der veldslagen van de twee jongste oor logen en een opdracht. De Rijksmiddelen. Weer valt. volgens N. Crt, van een verblijdende stijging der opbrengst van s Rijks middelen over de afgeloopen maand melding te maken. Het accres van Maart 1914, vergeleken bij Maart 1913, bedraagt f 869,700,30 In de eerst genoemde maand werd n 1. i 15,159.959,91 tegen f 14,290 259,61 in laatstgenoemde maand. Het leeuwendeel van deze vermeerde ring werd niet geleverd door de wissel vallige successierechten, noch doord*n suikeraccijns of het gedistilleerd, maar ditmaal door de bedrijfsbelasting, daar in gesteund door de vermogensbelasting en door de posterijen. Majoor Thomson. Uit een telegram uit Albanië van eeni ge weken geleden bleek reeds, dat ma joor Thomson ongesteld was. Uit een partikulier schrijven, den lOen April uit Valona verzonden blijkt, dat majoor Thomson ernstig ongesteld is geweest. Hij kreeg een longontsteking, die hem met zeer hooge koorts eenige weken te bed hfeld. Ofschoon nog niet geheel hersteld, heeft de ziekte een gunstig ver- locp en is onze kranige hoofdofficier, dank zij ook de uitnemede zorgen van dr. Reddiogius' thans op weg van be terschap. Waalwijk, 17 April 1914. Op een fabriekskantoor te Waalwijk, gevraagd een flink ongmensch een goede hand schrij vende. Brieven motto /rKantooi» A DY E RT EN TIE N. ONDERTROUWD: HERMAN H. M. HUIJSMANS MARIA A. P. VAN DELFT. Waalwijk, 17 April 1914. Huwelijksvoltrekking 6 Mei a.s GEBOORTEN. Marie Louisa, d. v. H. W. v. Schijndel en A. 1. Govaerts Rutger Antoon Petrus, z. v. J H. J. van lersel en M. Th. J. Holtus. OVERLIJDEN. Paulus Gerardus Sebastianus Eiken broek oud 1 maand Adrianus van Asoen ond 2 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTEN. Hendrikus Theodorus Trimbach oud 81 jaren en Cornelia Maria de Vaan oud 28 jaren Arnoldus Hendrikus Johannes Maria Verschuuren oud 26 jaren en Elisabeth Ma ria Jo8ophina van Liempt oud 28 jaren. Johan nes Spapons oud 30 jaren en Antonetta van den Hoveu oud 38 jaren Martinus van den Broek oud 36 jaren en Cornelia Wilhelmina Brekelmans oud 30 jaren Peter van Riel oud 25 jaren en Wilhelmina Huiberdina Dollokens oud 24 jareu Hermanus Hubertus Maria Huijsmansoud 33 jaren en Maria Anna Petronella van Delft oud 26 jaren. Zekere P. J. F. zendt ons onder poststempel Beeoijen een ingezonden stuk, (waarover hij ons heel welwillend 8 cent strafport laat betalen), helwelk wij niet opnemer, lo omdat ons de iDtender niet bekend is en 2o om den inhoud zelf. RED. B. V. H. Uw ingezonden stok kan in ons blad ■iet geplaatst worden. l Vele vrienden. Een dergelijke dankbetnigic, behoort onder advertenties. Maar dan anders il gekleed s. v. p. Beoefen weinig aanvoer. Handel vlug. Kalikoeien f 190 tot f 280. Weikoeien f C00 tot l'OOO. Pinken f 00 tot f000. Vaurzen 1 160 tot f 230. Kalveren l'OO tot f 00. Varkens 96 stuks f 8 tot f 13. Lammeren 25 stuks f 6'/a tot f 11. Biggen 060 stuks f0 tot f 00. De prijs der boter was heden van f 1,18 tot f 1,32. Aangevoerd 280 K.G. Eieren 3'/j a 4 cent per stuk. KAATSHEUVEL, 18 April. Heden was de prijs der boter: Hcogste priis 1,49 Middelprijs f 1,45. Laagste prijs 1 1,43 Eieren 4 ct per stuk. DUSSEN, 16 April De prijs der boier was heden f 1,16 tot f 1 33 Aanvoer 119 Kilo, Zetting f 1,24 Eieren f0,90de 26 stuks EN

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 10