Nummer 32 Zondag 19 April 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Han^e], Industrie en Gemeentebelangen. i¥aafwi|ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. DE RECHTMATIGE ERFGENAAM, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Walvykseke en Lmcstraatsrhr Courant, Dit Blad renohynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."6. Franco per poet door het gekeele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stokken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Prijs der Advsrtbntiën 10 cent per regel minimum 6 regels; groote etters naar plaatsruimte. Ad verten tiën 8 maal fer plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en tdvertenties bij abonnement worden speciale zeer ontrac gesloten. Reclames 15 cent per regel KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 16 April des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Be- souw. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden ter wijl er een vacature is ontstaan door het bedanken van den heer Daleu. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer Van Besouw houdende mededeeling dat hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. b. Schrijven van den heer J. v Opstal, hoofd der School teSambeek en benoemd tot hoofd der School te Loon-op-Zand houdende mededeeling dat hij met ingang van 1 Mei ontslag heeft gevraagd te Sambeek. Voorzitter. Ik kan de heeren intusschen mededeelen dat de heer Van Opstal met 1 Mei in dienst zal treden. Naar aanleiding van een schrijven dat wij tot den rijksbouwkundige hebben ge richt met het verzoek ons te willen be richten oi voor de som van f 2000 eene centrale verwarming is aan te brengen in de openbare school, antwoordt hij ons dat dit f 3400 zal kosten ongeacht nog het maken van een kelder. Voorts wordt mededeeling gedaan dat door het rijk voor het bouwen van eene coenbare school f 43500 buitengewone subsidie zal verleenen plus de 25°/e io de totaal kosten. Voorzitter. Zooals de heeren zien, schiet er voor de gemeente niet veel meer over. Wordt voor kennisgeving aangenomen' Vaa «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." 49) H|j had in dit oogenblik juiat gemeend de overwinning behaald te hebbenbij waande dat eer, rijkdom en de vrouw die hij beminde hem reeda zoo goed ala toebehoorden en nn stortte het geheele gebouw zijner hoop jam raerlijk in, alle schoone toekomstdroomen waren vervlogen, vernietigd waren de lucht— kasteelen die by zooeven bad gebouwd. Zyn woede en vertwijfeling waren onbeechry ielyk en hy uitte een ruwe vervloeking tegen Alice en tegen het noodlot, dat hem zon vervolgen. Dat het zijn bigen booze hartstoch ten en zyn misdaden waren, die bem zoover hadden gebracht, daaraan dacht bij geen oo genblik. De gravin De Roubaix viel op een sofa neer en barBte in een krampachtig weenen ait maar daar niemand zich om baar tranen be kommerde, droogde zij spoedig haar oogeu weer af en wijdde haar aandacht aan de gebeurte nissen, die elkaar zoo snel opvolgden. Nog steeds tot sir Ascot gewend, ging dokter Fletcher voort Natnnrlyk zal ons, nu wy in staat zijn uw schuld te bewijzen, niets er van terug houden, gerechtelijke maatregelen tegen u te nemen, in welk geval gij zeker tot langdurige tuchthuisstraf zult veroordeeld worden. Po ging tot moord is zooals ge weet, een ernstig geval. Het gelaat van den baronet werd zoo mo gelijk nog bleeker dan te voren. Hij zou zyn verder leven in de gevangenis moeten doorbrengen O dan was de dood nog duizendmaal verkiezelijker. Alice riep bij nit met heesche stem, terwijl hy voor haar op de knieën viel Alice, Voorzitter. Ter elfder ure is er nog een verzoek ingekomen van het voor- loopig comité voor het te houden fes tival, uitgeschreven door de Sophia's vereeniging te Loonopzand, houdende het verzoek om eene subsidie, groot f75. Destijds is besloten aan alle ver- eeniglngen f75 te verleenen in derge lijke gevallen. Euphonia hieft het ook gehad en ook aan Apollo was het toe gezegd, doch deze hebben er geen ge bruik van willen maken, wijl het festival niet is doorgegaan. Wordt besloten de gevraagde subsidie te verleenen. Voorzitter, Verder vragen zij nog om de Zandweg by Beunis voor die dagen te mogen afsluiten, doch dit behoort tot de competentie van B. en W. Voorstel B. en W. in zake electrici- citeitsvoorziening. Een schrijven van Ged. Staten met de rentabiliteitsberekening wordt door den secretaris voorgelezen. Ged. Staten wijzen er op dat bij de berekening met de noodige voorzichtigheid is te werk gegaan en dat ook deze gemeente door aansluiting van de sociale en economi sche voordeelen kan profiteeren. Voorzitter. Dit schrijven hebben wij in handen gesteld van de gascommissie die het met B. en W. hebben besproken. Deze hebben gemeend, vooral met het oog op de gasfabriek, advies te vragen aan den heer van Mierlo te Tilburg, een man volkomen op de hoogte en de electriciteit niet zal voorzetten. Het kwam ons voor, dat wij ons op een zuiver standpunt moesten stellen en niet lichtvaardig over dit groote vraagstuk mochten heenstappen. Daarom hebben wij den heer van Mierlo vragen gesteld en een rapport laten uitbrengen. Dit luidt als volgt EdelAchtb. Heeren. Ingevolge Uwe opdracht tot het ver strekken van advies en het beantwoorden der door U gestelde vragen in zake levering van electrischen stroom door de Naaml. Venn. >Provinciale Noordbra- bantsche Electriciteitsmaatschappij* ten dienste Uwer Gemeente, heb ik de eer U 't navolgende te berichten Het zal wel geen nader betoog be hoeven, dat de electro-techniek, zoowel heb medelydeD, breng my door zulk een be dreiging niet tot vertwijfeling. Gij hebt altijd beweerd goed en zachtzin nig te zijn, bewijs het nu ook door mij ver giffenis te schenken. Hij trachtte haar kleed aan te raken, maar zij trok dat met een gebaar van afschnw te rug. Ik vergeef u, Ascot, zeide zij met bevende stem, en ik zal God bidden of Hy u ook vergiffenis schenken wil. Wacht nog een oogenblik, zeide de dokter de lijst der euveldaden van sir Ascot Carlyon is nog niet voltallig, want ik beb nog een beschuldiging tegen hem te doen en wel geen geringe, namelijk die van hygamie. Dat ie gelogenriep de baronet heftig. Ie 't toch Nn, dat zullen wij zoo aac- stond8 zien. Ik klaag n hier, in tegenwoor-^ digheid van al deze getaigen, aan, dat gij gehowd zyt roet Alice Howard, terwijl uw eerste vrouw, Dolorus, met wie ge in Ame rika trouwdet, nog in leven was. Dat is niet waar schreeuwde de baro net, Dolorns verdronk op haar reis vao Ame rika naar Engeland. Dolorns verdronk niet.' zeide thans een stem op den drempel en toen sir Ascot naar de deur zag, ontdekte hij de blinde, die langzaam, met de banden voor zich uitgestrekt, de kamer binnentrad. Zij werd gered en hier zyn do popieren, die baar identiteit be- wyzen. Hubert li p haar tegemoet en bood baar den arm. In de opschudding, welke baar verschijnen te weeg bracht werd niet eens bemerkt dat Arline, mrs, Caraol kapitein Staart en Esther Grent binnentraden. Loochent ge nu nog dat deze dame uw echtgenoot is vroeg dokter, terwyl hy zyn portefeuille te voorschijn baalde sn daaruit twee papieren nam, die by Clarice onder de neus hield. Herkent gij deze papieren, mevr. de gravin Haar hevige schrik en haar angstig kijken verrieden dat zij de papieren herkende. Hoe bomt gy aan die papieren vroeg zy. Uit de eikenhouten kast in de kauioi op het gebied der centrales als op dat der lampenconstructies, de laatste jaren eenè enorme vlucht heeft genomen, ter wijl door wijziging van bestaande tarieven en aanpassing der electromotoren aan de meest uiteenloopende industrleele behoeften ook op dit gebied verrassende uitkomsten zijn bereikt. Bij de tegenwoordige normale prijzen zijn de kosten eener electrische verlich- ting bij gelijke lichtsterkte nog aanmer kelijk hooger dan van eene gasverlichting desniettegenstaande wint toch de elec trische verlichting meer veld, meestal op plaatsen waar de hoogere kosten van minder belang worden geacht, ofwel Waar om bij zondere redenen aan zoo danige verlichting de voorkeur wordt gegeven. Ook in de industrie treedt de electro- motorische kracht steeds meer op den voorgrond. Speciaal voor de kleinindustrie, die om de hoogere aanleg- of onderhoudskosten van stoommachines of gasmotoren, ofwel om het minimaal benoodigde arbeids vermogen, ofwel wegens plaatselijke ge steldheid niet tot aanschaffing daarvan overgaan, ziin de kleine electromotoren de aangewezen krachtwerktuigen. In Tilburg o.a. heeft de ervaring geleerd, dat verreweg de meeste electromotoren toepassing vinden bij industrieelen of handelaren, waar stoommachine of gas motor om bovengenoemde redenen wa ren buitengesloten. Het mag intusschen een kenmerkend verschijnsel worden genoemd, dat niet tegenstaande de krachtige ontwikkeling der electrotechniek en de geregelde toe name van het getal aansluitingen op plaatsen waar electrische centrales werden opgericht, ook de gasindustrie haar in genomen standpunt niet alleen blijft handhaven, doch haar debiet in toene mende mate ziet uitbreiden. In de verschillende groote steden waar de electriciteit werkelijk burgerrecht heeft verkregen, is de jaarlijksche toename van het gasverbruik grooter dan voorheeD. Ook in Tilburg waar in het korte tijdsverloop van 2'/2 jaar sedert de in- bedrijfstelling der gemeentelijke electri- citeitsfabriek ongeveer 550 aansluitingen aan het electrisch kabelnet werden tot ▼an lady Uildred, in den spookvleugel, waar gij Z6 zelf verborgen bobt. Mrs. Grant zag u in den afgeloopen nacht slaapwandelend daar heen gaaD, zij volgde n en herkende de pa pieren toen gij die uit hun bergplaats naamt, ze bekeekt en ze et weder inlegdet Nadat gij u verwijderd had, maakte zij zich mester van do papieren, die zij mot zooveel moeite van Australië naar Engeland had gebracht eD wilde toen eveneens de onanngdDame kamer verlaten, maar gij badt de deur van buiten gesloten. Er bleef baar niets anders over dan gednldig den dag af te wachten en toen bet morgen was geworden wenkte zij nit het venster een tuinknecht, die haar met een lad der bevrijdde. Natnnrlyk begaf zij zich ter - stond naar mijn huis en bracht mij betgeen zij gevonden had. Ik besloot met mijn vriend, Hubert Clifl'e, hierheen te komen, omdat hy nu zyn aanspraken kan doen gelden als recht matige erfgenaam. Met zulke bewijzen toegerust, was het niet mogelijk de aanspraken van Hubert op de goederen langer te betwisten en de gravin Di Roubaix was verstandig genoeg (lat in te zien. Zij begon over een schikking te spreken, maar dokter Fletcher verklaarde, dat Hubert daarin met haar niet treden zou en zoo bleef baar dan niets anders over, dan naar haar kamer te gaan, waar zij haar kamenier beval haar bagage te pakken en alles tot een spoe dig vertrek gereed te maken. In baar kamer bevonden zich verscheidene voorwerpen, die zij gekoc t had, sedert zij de rente van Clifie Court trok en al die voorwerpen pakte sy met hebzuchtige vreugde in ook een gedeel te van de kostbare farailiejuweelen verborg zij onder in haar koffer. Laat in den avond ver trok zij uit het kasteel, dat gedurende drie maanden haar eigendom was geweest en dok ter Fletcher deed haar uitgeleide tot aan de deur. Toen zij in het rytnig stapte kwam Hubert bij haar eu overhandigde haar een papier. Dit is een beschikking van mij, zeide hy koel, die u een rente van duizend pond toe kent. Ik zal niet vergeten, dat uw mopder den naam Clifie heeft gedragen. stand gebracht, is het gasverbruik over het jaar in groote mate toegenomen. H.Het navolgend'stukje, getrokken uit onze jaarverslagen, geeft daarvan een frappant overzicht. I jaartal. gasverbruik. toename. 1909 4865897 M3 1910 5091109 - 225212 M3. 1911 5280616- 189507 - 1912 5542303 - 261687- 1913 5876656- 334353 - De oorzaak van dit feit moet m i. worden toegeschreven aan het steeds meerdere gebruik van gas voor huishou delijke en verwarmiDgsdoeleinden en ver volgens aan de toenemende behoeften aan licht, vooral waar b.v. neringdoen den met hunne gasverlichting het effect eeDer electrische verlichting van hunne concurrenten trachten te evenaren of te overtreffen. Op grond van bovenstaande en met het oog op de niet te miskennen voor deelen die aan de toepassing van elec triciteit voor verschillende doeleinden in meerdere ge allen zijn verbondeD, ben k van meening, dat de invoering van een electriciteitsbedrijf binnen Uwe ge meente onder zekere voorwaarden kan bijdragen tot den bloei der industrie en diensvolgens tot die der Gemeente. Op twee zaken behoort echter door Uw Gemeentebestuur in dat geval bij zonder de aandacht gevestigd te blijveD en wel in de eerste plaats op het tarief waartegen de electriciteit beschikbaar zal worden gesteld en in de tweede plaats op uw Gemeentelijk gasbedrijf. Het valt niet te ontkennen dat het meerdere of mindere gebruik van den electrischen stroom voor licht en kracht en dus ook de meerdere of mindere rentabiliteit van het electriciteitsbedrijf ten nauwste samenhangt met den prijs, waarvoor deze zal worden geleverd. In 't algemeen genomen mag als vast staande worden aangenomen dat elec triciteit slechts dan tegen lage prijzen kan worden opgewekt et: gedistribueerd wanneer het bedrijf op meer groote schaal wordt ingericht en zou voor eene kleine gemeente de stichting van eene eigen centrale slechts dan reden van bestaan kunnen hebben, wacneer eene behoor lijke gasfabriek ontbreekt, de stichting Zij nam het papier onder hoogmoedig zwy- gen aan. Goddank, zy is weg riep de dokter, toen het rytnig buiten de poort was, er zijn veel vrouwen dia ik niet lijden mag, maar deze vrouw haat ik bepaald. Hubert lachte en ging naar de bibliotheek, waar Arline aan het haardvanr zat. Zoo alleen? vroeg dn jonge man, terwyl bij baar een bas gaf Hoe komt dat? Mrs Carroll en Dolorne 9preken met mrs' Belton en ik liet Alice met kapitein Sm art in bet salon, omdat ik geloof, dat zij el kaar iets onder vier oogen te zeggen hebben. Zeer waarschijnlijk Arme Alice, ik boop dat haar rampen na ten einde zyn. Ik vond haar vanmiddag terwyl zy met bet portret van haar kind in de band zat te weenen en ik deed mijn best haar te troosten en ik troostte haar door te zeggen, dat het voor haar kind misschien beter was dat het gestorven ie. Ik geloof dat zij dat nn ook be gint in te zien. Hoe het zij, wanneer het kind nog leefde, dan zon de toestand van Alice nog ongelukki ger zijn. Mear Alice ik wilde thanB wel eens over iets anders met u spreken en wol over ons zelf. Is er nn nog iets dat ons belet ter. stond te trouwen Zy speelde verlegen met haar horlogeketting en antwoordde niet. Ik stem toe dat het nog wel wat kort na den dood van tnyn oom is, ging Hubert voort, maar er hebben zich zooveel bezwaren tegfO ons huwelijk verzet, dat ik daar nu wel een einde aan zon willen maken< Willen wij ons huwelyk op heden over twee maanden bepalen Het antwoord dat Arline haar verloofde hierop gaf moet zeer bevredigend zijn geweeBt, want hij reikte baar de beide handen. Er valt niet meer te vertellen. Toen de eerste viooltjes bedeesd tusechen het groen to voorschijn kwamen* kijken, werden Hubert Cliffs cn Arline Lester voor het gobcele leven aan elkaar verbonden. Alice, kapitein Staart, mrs. Carroll, Dolo rus, dokter Fletcher en Esther Grant waren de eenige bruiloftsgasten. Arline had er op- er van boven de financieele krachten der gemeente gaat, ofwel de mogelijkheid tot aansluiting onder billijke conditiën aan eene groote electrische centrale is buitengesloten. Slechts met groote machineeenheden is het opwekken van electrischen stroom tegen lage eenheidsprijzen mogelijk, ter wijl ook de algemeene kosten van dl- recten administratie, rente en aflossing van kapitaal uit den aard der zaak be langrijk minder drukkend zijn bij groot bedrijf met massaproductie dan bij eene betrekkelijk kleine installatie. Waar nu Uwe gemeente in de geluk kige omstandigheid verkeert, den elec trischen stroom onder betrekkelijk gun stige voorwaarden van de Naaml. Venn. „Provinciale Noordbrabantsche Electri- citeitsmaatschappij" te kunnen betrekken en daarbij omtrent de stroomprijzeneen zoodanig tarief kan vaststellen, dat zoowel de ingezetenen als de gemeentekas wor den gebaat en tevens de gemeentelijke gaslevering niet in het gedrang behoeft te komen, daar kan de beslissing in dezen voor Uwe Gemeente niet twijfelachtig zijn. Houdt merf hierbij in het oog, dat het aanlegkapitaal, hetwelk in het gemeente lijk electrisch bedrijf moet worden vast gelegd, voor Uwe Gemeente Kaatsheuvel en Loon-op-Zand niet Overwegend hoog mag worden genoemd en derhalve het risico niet groot is en dat verder de Naaml. Venn. „Provincale Noordbrabant sche Electriciteitsmaatschappij" wordt opgericht uitsluitend en alleen in het belang en ten voordeele der gemeenten in deze Provincie en derhalve het be halen van winst op voorhand is uitge sloten, dan moet de overweging van deze voor Uwe gemeente zoo belangrijke questle van zelf leiden tot aansluiting aan het Provinciale Electriciteitsbedrijf. Tegen het ontwerp contract, zooals dit door de Naaml. Venn. „Provinciale Noordbrabantsche Electriciteitsmaat schappij'', blijkbaar na goed overleg, wordt voorgesteld, bestaan m. i., ook wat de stroomprijzen betreft, geen over wegende bezwaren. Den duur van de ovei eenkomst stel ik U voor te bepalen op 10 jaren, terwijl voor Uwe gemeente de mogelijkheid moet blijven bestaan met grootverbruikers zelf overeenkomsten te sluiten, waarvoor de stroom door de Naaml. Venn, tegen gereduceerden prijs aan de gemeente behoort te worden ge leverd. Op grond van dit laatste voorstel zou den de bepalingen sub c en d art 5 uit het ontwerp kunnen vervallen. Beantwoording der gestelde vragen. Vraag 1. Wat denkt U van aansluiting van Loon-op-Zand Komt het U voor dat de gegeven berekening met de wer kelijkheid zullen overeenkomen dan wel acht U eene andere raming meer ge- wenscht en zoo ja, welke (Zie vervolg Tweede Blad.) geslaan, dat de blinde, die Hubert zoo trouw verpleegd bad, tot na bet huwelyk op het kasteel zou blijven. Het gebeele graafschap vierde feest en we 8chte den nieuwen lord van harte geluk. Sir Ascot Carlyon had bet verstandiger ge vonden, om uit vrees voor een gerechtelijke vervolging. Engeland zoo spoedig mogelyk te verlaten en nooit heeft men meer iets van hem gehoord, trouwens, niemand Btelde ook eenig belang in zijn verdere lotgevallen. Clarice De Roubaix werd kort daarop verlooid met een ItaliaaD, ook van baar vernam men verder zeer weinig Het hnwelyk van Alice met sir A?cot Car- lyoD werd ongeldig verklaard en tij nam haar eigen nootn, Alice Howard, weer aan, dien zy evenwel spoedig zal verwisselen tegen dien van Alice Stuart. Einde Einde

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1