Derde Blad. SS :eep A Provinciaal Nieuws. m- eh. iry r L. NUMMER 32 ZONDAG 19 APRIL 37e JAARGANG Waalwijk, 18 April 1914. aid. egen e en ie >n ICHT larkt. 480 Emma-Bloem. Morgen Zondag 19 April, zullen jonge dames van Waalwijk, Besoijen en Baard wijk aan de ingezetenen de Emma-bloem ten verkoop aanbieden. De opbrengst daarvan komt gedeeltelijk ten goede aan de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, die on der de hooge bescherming van H. M. de Koningin Moeder met kracht de gevrees de ziekte bestrijdt en voor het grootste andere gedeelte aan het R. K. en Alg. „Groene Kruis" te Waalwijk, die geza menlijk den verkoop der Emma-bloem hier hebben ondernomen. MedeburgersDaar sterven jaarlijks nog ruim 9000 menschen in ons land aan tuberculose Niemand is er onder ons of hij heeft onder familie of beken den lijders aan tering aangetroffen Het is eene ziekte, die geen leeftijd spaart, die zich door geen klimaat, door geen stand, door geen tot dusverre sterke gezondheid laat terugwijzen. In onze f streek komt deze wreede kwaal helaas nog al te veel voor en meer dan elders is 't noodig, dat maatregelen worden genomen om het lijden der tuberculeu- zen te verzachten en de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Daarom, als morgen de frissche doch- teren rondgaan met de schoone bloem pjes, weigere niemand ze van haar te koopen. Een dubbeltje kan iedereen missen en voor dit schoone doel mag 't zeer zeker worden uitgegeven Maar vooral, gij meer gegoeden, weest morgen mildLaat 't van onze gemeenten mo gen worden gezegd, dat er harten klop pen voor het lijden van de arme tering lijders, dat er lust en ijver bestaan, om aan de verspreiding van den geesel der menschheid paal en perk te stellen JHet gaat om Uw eigen zieken, om de gezondheid in uwe eigen gemeenten! Bijeenkomst van den Gemeenteraad- As. Dinsdag 21 April des voormid dags ten elf uur, zal ten raadhuize alhier een bespreking gehouden worden door professor van Swaay, uit Delft met den gemeenteraad, ter zake levering van electrischen stroom door de N. V. Provinciale Electriciteitsmaatschappij Te voren zal eene conferentie gehouden worden met B. en W. onzer gemeente, bijgewoond door B. en W. van Baard wijk en Besoijen, in verband met de loopende contracten. Albert Vogel Behoeven we nog te wijzen op het optreden van Albert Vogel in Musis Sacrum? We gelooven niet dat zulks noodigis, en toch doen we het, opdat tochiedereen, die daartoe maar eenigs- z ns gelegenheid heeft, zulk een avond van werkelijk kunstgenot bijwone. De recensies van z'n optreden in ons land na z'n lange reis, de beoordeelingen die ook uit verre streken tot ons kwamen zij allen hebben ons opnieuw verteld, wat wij reeds wisten, dat Vogel is een kunstenaar, een declamator van den allereersten rang. En dan welk een program Belsasar van Gonggrijp, Napoleon van Fabricius en De Werkstaking van Francois Cop— pée, stukken vol uitbeelding en vol treffende momenten, waarin juist Vogels kunst zoo intens kan uitkomen Waalwijk Voot uit speelt morgen op het terrein alhier een wedstrijd tegen eei> elftal van 't Zeven tiende Regiment Infanterie uit 's Bosch. Aanvang half drie. Uit de vakwereld. De fabrikantenbond van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, koos in z'n laat ste vergadering tot z'n voorzitter, in plaats van den heer jan van Schijndel, die niet herkiesbaar was, de heer Jan Groenen te Besoijen. De vakschool voor de schoenma- kyfj en leerlooierij alhier nadert met ssche schreden hare voltooiing. Be- alve het glaswerk is zij] van buiten zoo goed als gereed en is men thans druk in de weer met de inwendige af werking In de afdeeling leerlooierij zijn alle kuipen en bakken reeds in orde. Het gebouw maakt een uitstekende en degelijke indruk, en het bouwwerk mag de volkomen tevredenheid van 's rijksbouwtoezicht wegdragen. Het Vakblad voor de Schoenma kerij verneemt, dat de fabrieken van de voormalige naaml. vennootschap „La Vauqueline", onlangs aangekocht door den makelaar Hartog te Arnhem, in ei gendom zijn overgegaan aan de firma Paanakker, die te Kaatsheuvel dan het schoeisel voor haar eigen winkels zou gaan maken. Bij onze informatie konden wij geen bevestiging van dit bericht krijgen, in tegendeel, men deelde ons mede dat hiervan tot dusverre niets bestond Hetzelfde blad deelt mede, dat de groote Zwitsersche schoenfabriek van C. F. Baly Akt. Ges. te Schönenwerd zich geinteresseerd heeft bij een schoen fabriek te Lyon, thans tot firmanaam dragende „Etablissements Bally-Camsat Soc. An." en werkende met een kapitaal van 2 millioen francs. De heer J. E. Prakke Sr., oud directeur der firma Gebr. Prakke, drijf- riemenfabriek te Eibergen, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1913 voerde Nederland naar België aan huiden uit 3,746,863 kilo's tegen 4,100,375 in 1912, België naar Nederland 4,221,627 in 1913 tegen 4,094,114 kilo in 1912. Geverfd en lakleder voerde Neder land naar België uit .in 1913, 32,836 K.G., in 1912, 29,331. België naar Ne derland 12,304 tegen 10 218 K.G. Ander leder van Nederland naar België 127,596 tegen 119,899 K.G. België naar Nederland 1,697,609 tegen 1,332,723 K.G. Aan schoenen Nederland naar België voor 437,574 fr. tegen 383,260 in 1912, en België naar Nederland 191,018 tegen 255,351 fr. in 1912. De uitvoer van Nederland stijgt en de invoer in Nederland daalt, een goed teeken dus De directie der machinenfabriek Moenus A. G. te Frankfurt a. M stelt dit jaar aan aandeelhouders voor het dividend te bepalen op 12 pCt. (vorig jaar 19 pCt), welk dividend door de algemeene vergadering werd goedge keurd. Wij lezen omtrent deze verga dering Een aandeelhouder wees op de voort durende stijging der algemeene onkos ten, en vond een bedrag van f78.000 voor nieuwe gebouwen wat te hoog. Daartegenover werd erop gewezen, dat dit bedrag laag was in vergelijking met andere fabrieken. Men zal er op uit zijn door vernieuwingen en verbeteringen het afzetgebied uit te breiden, en uit de voorhanden patenten en modellen hoopt men in 't loopende jaar groot voordeel te trekken en zal men de onkosten zoo laag mogelijk trachten te houden Wan neer men in de laatste jaren het divi dend heeft moeten verminderen, dan is dit gedeeltelijk toe te schrijven aan de kapitaalsvermeerdering maar vooral aan den algemeenen toestand in het land. In wendige motieven zijn daar niet voor aan te halen, waar ook andere maat schappijen in deze branche een terug gang moeten boeken. De branche is op 't oogenblik buitengewoon slecht, daar de verkoopprijzen door de concurrentie zeer gedrukt zijn, en ook was de on rustige politieke toestand van invloed op den export. De voorraad is dienten gevolge grooter geworden, de productie ingekrompen en is er werkelijk minder gewerkt moeten worden. Ook thans nog laat het bedrijf veel te wenschen over. De machine-omzet is in 't begin van' jaar slechts een kleinigheid, het bedrag van den omzet iets meer teruggegaan. Over de verdere vooruitzichten valt op 't oogenblik nog weinig le zeggen, maar met een verhooging van 't dividend moet men voorzichtig zijn. Propagandavergadering, Op Zondag 26 April des namiddags ten 8 ure zal eene groote propaganda vergadering gehouden worden in de achterzaal van 't hotel Verwiel, waar de voorzitter van den R. K Onderwij zersbond in het bisdom 'sHertogenbosch, de heer Baron, zal spreken over het wezen en werken van dezen Bond. Tot het bijwonen dezer vergadering worden uitgenoodigd alle R. K. onder wijzers en onderwijzeressen, heeren geestelijken, gemeente- en schoolbestu ren, schoolcommissies en alle R. K belangstellenden. Er is vrij debat. Bosch. Dit naar aanleiding van ver schillende tot ons gerichte vragen. Ons Ftuilleton. Onze prachtige feuilleton eindigt heden, en met genoegen kunnen we wederom een niet minder boeiende aankondigen. Conflict bij de firma Blankers geëindigd. In ons vorig nummer hebben we mede gedeeld, dat de K. S. A. te Tilburg pogingen aanwendde om 't conflict bij de firma Blankers geëindigd te krijgen. Donderdagavond had eene bespreking hieromtrent plaats. Men kwam toen tot de volgende conclussies De firma Blankers erkent het R. K. Organisatie-recht harer arbeiders. De firma Blankers verplicht zich de in strijd zijnden, uitgenomen v. Puijen- broek, over wiens ontslag een scheids gerecht zal uitspraak doen, geleidelijk terug te nemen en geen vreemde ar beiderskrachten aan te nemen, zoolang niet allen zijn teruggenomen, tenzij deze van terug te keeren geen gebruik wenschen te maken. De hangende loonkwestie heeft zich gewijzigd door wijziging van het fabri kaat. De voorkomende loonkwesties, die niet met de werkl eden tot wederzijdsche tevredenheid zijn te regelen, zullen in overleg met het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond op zakelijke wijze geregeld worden. Geen rancune maatregelen mogen door partijen genomen worden- Maandag 27 April zal hoogstwaar schijnlijk begonnen worden met weder plaatsen der in strijd zijnde, voor zoover mogelijk. In een Vrijdagavond gehouden ver gadering der werklieden is bovenge noemde overeenkomst goedgevonden en is de strijd dus beëindigd. Waar een 90 man thans nog bij de firma Blankers werkzaam zijn en dezeer kun nen blijven, zullen van de 130 in strijd zijnde werklieden een 70 a 80 man voor eerst geleidelijk worden teruggenomen. Examen. op het beest werd gelegd en de zaak later voor de rechtbank zou worden uitgemaakt. lntusschen werd de in arrest gestelde koopman op vrije voeten gesteld. Nadat de inspecteur van politie 'hem er op gewezen had, dat dit zaakje voor hem minder gunstig zou kunnen afloopen, besloot hij met zijn collega's de koe maar weer aan van den B. terug te geven. De landbouwers zijn voor zulke koop lieden gewaarschuwd. Het zijn de ge br. v. G. te Tilburg Flora-B io scope. We hadden het goed voorspeld, dat het 1.1. Zondag zeer druk zou loopen in onze Bioscope. De zaal was tjokvol. 4u iedereen die deze voorstelling heeft ïijgewoond, zal er zich niet over be klaagd hebben. En zoo is 't bij iedere uitvoering. Als men zich de moeite geeft de ad vertentie in dit nummer eens in te (ijken, dan zal men zien dat morgenavond in beide voorstellingen weer prachtno's. gegeven worden, die weer vanzelf vele )ezoekers zullen trekken. Dienstregeling. Nu de trein van 6,03 uit 's Bosch tot ieders groot gemak behouden blijft, ver valt natuurlijk de op 't voor-ontwerp voorgestelde trein van 5 uur uit den Bij het Woensdag 1.1. te Breda ge houden examen ter verkrijging der acte onderwijs 1. o. slaagde o. m. mejuffrouw A. M. van de Wiel, alhier, leerlinge der ^ijksnormaalschool. Vrijdag slaagde o. m. zuster Me- ania te Oirschot, in de wereld mejuf- rouw J. P M van Liempt, alhier. Geslaagden en families onze felicitaties. Waarschuwing. Woensdagmorgen ging F. v. d. B. alhier naar 's Bosch om daar een koe te „marten". Aan de Haven gekomen, waar hij zijn beestje op de tram zou zetten, stonden 3 Tilburgsche kooplie den. Deze vroegen naar den prijs, fl 190 zei v. d. Broek. 150 gulden geef ik er voor zei de Tilburgsche koopman. Geen kwestie van, zoo'n mooi beestje. De koe werd in de tram gezet en v. d. B. voegde zich bij de overige koop- ieden en boeren. Ook de Tilburgsche cooplieden namen daarbij plaats. Deze hadden .echter idee in. het beestje en begonnen weer te loven en bieden. Het gevolg was dat lang voor men in den Bosch was het koebeest voor f 180 was verkocht In 's Bosch moest het aan het tramstation worden geleverd, alwaar 't ook zou worden betaald. Daar aan gekomen ging v. d B. naar het aangewezen café, terwijl zijn zoon met de koe heen en weer blee' loopen. De koopman haalde 8 briefjes van 10 gulden voor den dag en gaf die aan v. d B. Er moet er nog een van f 100 bij zei v d B. Om de verd... niet, ik heb ze voor f 80 gekocht. lntusschen was een van het drietal naar den zoon gegaan en nam het beest over met de inededeeling, het beest is gekocht en hij nam 't mee Van den B. echter was er natuurlijk niet mee tevreden, nam het geld niet aan. Zijn koe was intusschen ver dwenen, naar de politie gaan was het werk van een oogenblik. Vooraleer echter aan alle formaliteiten was voldaan, waren de drie kooplieden niet meer te zien. Intusschen begonnen alle boeren en kooplui van Waalwijk en omgeving zich met het geval te bemoeien. Alle gingen op zoek naar het drietal. Eindelijk daar had men er een. Eerst onderhandeld, het beestje terug of 180 Geen kwestie van, dat deed hij niet. Nu werd de strijd ernstiger. Onze Waalwijksche boeren laten een collega zoo maar niet beetnemen Het slot was dat koopman door den kastelein werd buiten gegooid Inmiddels verschenen politieagenten en arresteerden hem. Nu op zoek naar de koe. Eindelijk werd ook deze gevonden, doch v d B kon haar niet krijgen Nadat onderhan delingen tusschen v d B en de koop lieden geen resultaat handen, werd de hulp van den Officier van Justitie in geroepen. Het gevolg hiervan was dat beslag Jos. Groenen. De helden-bariton Jos. Groenen, dien wij binnen enkele dagen ook weder om hier zullen hooren, trad gisteren te Rotterdam op in „Das verlorene Para dies" van Enrico Bossi. Hij gaf de par tijen van „Adam" en „Satan" weer en een samenzang met de sopraan mejuffrouw Jesbeth Meissner. De N. R. Ct. zegt over dit optreden Verrassing schonk ook de vertolking der solopartijen. Daar waren als hoofd personen twee jonge landgenooten, die nu reeds in den vreemde schitterende carrière gemaakt hebbenMejuffrouw Liesbeth Meissner die onlangs een con tract sloot met de directie der groote opera te Frankfurt en Jos. Groenen, die, na een jaar aan de opera te Mainz ge weest te zijn, nu reeds de poorten van de Hofopera te München voor zich ge opend ziet. Men vond bij de sopraan een sterk dramatisch temperament en een geluid, waarlijk buitengewoon door kracht en glans, welluidendheid en blankheid van timbre bij den bariton een juiste goed doorvoelde voordracht en een, in uit stekende school ontwikkelde stem, zoo vol en warm als men het slechts wen schen kan Zoodat de duetten van so praan en baryton ongestoord genot voor het oor gegeven hebben. Reeds om de kennismaking met deze zeer begaafde landgenooten zou de avond belangwek kend geweest zijn. BAARDWIJK. Vergadering op Don derdag 16 April j 1 van den N. B. Chr. Boerenbond Afdeeling Baardwijk, Waal wijk. Besoijen en Sprang, in het Bonds- lokaal alh. Voorzitter de Edelachtbaren Heer J. A. J. van Heijst. Omstreeks 8 uur opent de voorzitter de vergadering, met den gebruikelijken Chr. groet en heet den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Daarna spoort voorzitter den leden aan, de belangen van den bond te beharti gen en zooveel mogelijk van pakhuis- en molenbedrijf gebruik te maken. Met nadruk wijst hij er op, dat er leden zijn, die alleen gebruik maken van brand- assurantiën en dergelijke, maar schijnen te vergeten, dat pakhuis en maalderij voor den bond en ook voor hun zeiven van groot belang zijn De Voorzitter wijst er op, op welke zware lasten de bond zit en verzoekt den leden, door hun inkoo- pen bij den bond en door de maalderij te steunen deze lasten te verlichten, wat ook het gevolg zal hebben de prijzen van het malen lager te stellen. Verder verzocht hij den secretaris, de notulen der vorige vergadering voor te lezen welke onveranderd werden goedgekeurd en aangenomen. Vervolgens werd me degedeeld, dat P. v. Huiten een boete heeft opgeloopen van f322,50, vanwe ge het pakhuis niet op gestelden datum klaar te hebben. Hierna werd door secretaris en pen ningmeester verslag uitgebracht, over het jaar 1913, welke verslagen zonder opmerkingen werden goedgekeurd. Bij de paardenverzekering bedroegen de inkomsten f 1120,675, uitgaven f 1325,475, dus een nadeelig saldo van f 205,80 Met het oog op dit nadeelig saldo, deelde de voorzittermede, dat de contributie met 50°/o verhoogd zal worden, wat zonder opmerkingen werdaangenomen. Den aan wezigen leden werd verzocht de jaar- lijksche contributie van 50 ct. te vol doen, welke bij niet aanwezigen zal worden opgehaald. Het pakhuis zal alle Maandagen en Donderdagen, behalve op Chr. feestdagen, des voormiddags geopend zijn. Daarna werd overgegaan tot stemming voor 4 leden van het be stuur en 4 leden van den raad van toe zicht. Met groote meerderheid werden de oude leden herkozen, waarvoor de voorzitter zijn dank uitbracht en er nogmaals op wees, dat door eendrach tig samenwerken en door zooveel mo gelijk inkoopen te doen bij den bond, groote voordeelen voorden boer te vin den zijn. Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter met den gebruikelijken Chr. groet. Zondag 19 April a.s. zal in het vereenigingsgebouw alhier een ouders— avond gegeven worden. Als sprekers zullen optreden Dr. Sweens Waalwijk over den schadelijken invloed van den alcohol op 'net lichaam van het kind. W. van Woerkom, 's Bosch over de nadeelige gevolgen van alcohol—gebruik voor de verstandelijke vorming der jeugd De Weleerw. Heer Jos v. d. Hout 's Bosch over drankgebruik in verband met de zedelijke opvoeding der kin deren. Aanvang 4 uur. Trouwe opkomst dringend verzocht. DRUNEN. Door het gemeentebestuur zal op Dinsdag 21 April des voormid dags om elf uren op het raadhuis wor den verpacht het grasgewas langs de openbare bermen der wegen, Donksche Dekker— en Pleunewiel, en parallelweg ten noorden van wachtpost Kuiksche heide. Ter gelegenheid der eerste H. Communie der kinderen van 7 jaren zal, voor de moeders dier kinderen en verdere genoodigde dames door de tooneelvereeniging derJongenscongre— gatie worden opgevoerd het drama in 5 bedrijven „Kruis en Kroon" van Fr. M. Celestinus C. M. M. De opvoering van het drama met vastenavond door dezelfde vereeniging in de congregatie met zooveel succes opgevoerd zal plaats hebben op Donderdag 23 April des namiddags om 2 uren. Een zeer ^belangrijke lezing zal Maandagavond ten acht uur in de zaal van de Jongenscongregatie alhier wor den gehouden. De bekende Middenstander Fiedeldy Dop uit Amsterdam zal komen spreken over bedrijfscooperatie. VLIJMEN. A s. Maandag houdt het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van den Tuinbouw voor Vlijmen en Omstreken bij den heer M. de Laat des avonds om 8 uur eene vergadering ter bespreking van de veiling. Zondagmiddag brengen de leer lingen van den tuinbouwwintercursus te Vlijmen bij gunstig weder onder ge leide van de heeren Van der Linden en van Esch, onderwijzers aan dien cursus een bezoek aan de tuinen van de heeren Mombers en Witlox te i Waalwijk ter bezichtiging van waren huizen, bakkenaanleg enz. BESOIJEN. A.s Zondag 19 April zal de Besoyensche Voetbalclub „R. W. B.„ eene medaillewedstrijd geven waaraan de volgende clubs zullen deelnemen Brabantia uit WaspikSparta uit 's- Bosch2de Regt. Huzaren uit Tilburg en R. W. B zelf Het entree is zeer laag gesteld n.m. 1ste rang 15 ets en 2de rang 10 ets. Het is dus bij gunstig weer voor het publiek eene mooie ge legenheid om goedkoop een mooien wed strijd te zien. —De maréchaussée J, C, de Bruin alhier legde dezer dagen te 's Bosch met gun stig gevolg het examen af voor briga dier. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Zondagavond te 6 uur zal in het Geref kerkgebouw de dienst geleid worden door den Oud predikant Ds. W. Bos te Almkerk. Door onzen gemeenteveldwachterwerd 2en Paaschdag een persoon gearresteerd, verdacht met een revolver eenige scho ten gelost te hebben, welke na visitatie een dergelijk wapen bij zich droeg met nog een drietal scherpe patronen gela den. Het wapen is in beslag genomen, en de man kon na eerst zijn naam be kend te hebben, weer gaan. —Toen Donderdagavond de autowagen van de firma Sneep hier door kwam rijden, geraakte het paard vr.n den bak ker v, d, W, op holnadat het dier een eind ver geloopen had werd het door zekere v, d, H, gevangen en tot staan gebracht. Gelukkig hadden geen onge lukken plaats. —Zekere de Bie uit Spang welke met een kar hooi hier heen kwam, werd genoodzaakt de geheele kar hooi over te laden, daar de as van zijn kar zoo warm geloopen was dat het paard, de kar niet meer trekken* Na veel werkens kon hij zijn reis naar Labbegat voort zetten. WASPIK 17 April. 2den Paaschdag speelde een volledig tweede elftal van Brabantia een vriend schappelijke match tegen Nooit Gedacht van Baardwijk. Stand 8 0 in het voordeel van Brabantia. —Bij den landbouwer K. in Waspik- Boven wierp een ooi een lam, dat in vele opzichten op een jong varken leek. De bovenkaak, de achterpooten en de beharing waren juist als bij een varken. cl m 11 Zeiden E n Koopt niet In den vreemde, wat gij In Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. istraal O. i SPRANG Hedenmorgen ongeveer b elf twnall werd ouz» genueute eeoskLps opge schrikt door het loiden der brandklok. Een hooiberg op bot erf van den landbouwer v d K stond iD lichtelaaie. Gelukkig slaagde men er in het vuur te blu6.«ch?n, daar de tooiberg nog geen twee meter van bet huis met tieien dak stond waren met den sterken wind de gevolgen tiit te oversieu geweest. CAPELLE. Toen de kleine Z M anu den kant der bionehaveu alhier annhetspehn wi.s sc'.oot bü eensklaps voorover in het water. J. Vos brscht den drenkeling op bet droge.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9