Nummer 33 Donderdag 23 April 1914, 37e Jaargang Tweede Blad. BUITENLAND. Provinciaal Nieuws. Frankrijk. A merika. Oost enrijk-H on garije. De Koning en Koningin van Engeland brengen op 't oogenblik een bezoek aan Frankrijk en zijn te Parijs schitterend ontvangen. Heel Parijs was in feestdos. De geheele pers wijdt artikelen aan dit bezoek. De Fransche bladen zcuden het op een verbond willen aansturen, maar de Engelsche moeten daarvan niets hebben Zij wenschen de ententen zoo hartelijk mogelijk, maar willen vrij blijven, dus geen verbond. Aan 't galamaal gisterenavond zijn zeer hartelijke en beteekenisvolle toe spraken gehouden. De Ver. Staten en Mexico. De Vereenigde Staten van Noord-A- merika en Mexico zijn op het oogenblik op voet van oorlog. Huerta heeft geweigerd zich voor „Uncle Sam" te buigen. De op zich zelf zoo nietige kwestie van het groeten der Amerikaansche vlag zal wellicht een bloedigen oorlog tot gevolg hebben, tenzij Huerta, als de Amerikaansche kannonen aan het spreken gaan, op het allerlaatste oogenblik nog bijdraait. De minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten Bryan stelde gistereode buitenlandsche mogendheden in kennis, dat de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Mexico zijn afgebroken. Het departement van oorlog heeft tot alle officieren de mededeeling gericht, dat zij zich voor de actieven dienst in gereed heid moeten houden. In een boodschap vraagt president Wilson het Congres goedkeuring voor het gebruik der gewapende macht om Huerta te dwingen tot erkenning van de rechten en de waardigheid der Ver. Sta ten. Van een aanvallende politiek ter vergrooting van grondgebied is, naar de boodschap uiteengezet geen sprake. „Wij gaan geen oorlog voeren tegen het Mexi- caansche volk, maar alleen tegen Huerta". Bij het Huis van Afgevaardigden is een voorstel ingediend om machtigin S te verleenen om het gebruik van de Ame rikaansche strijdkrachten te land en ter zee, om van Huerta de inwilliging af te dwingen van de eischen der Amerikaan sche regeering. President Wilson heeft in een interview verklaard, dat men niet den indruk moet krijgeu, dat de Ver. Staten aan Mexico den oorlog zullen aandoen. „Wij zullen geen oorlog" aldus verklaarde de president „wij willen ons enkel recht verschaffen. De oorlog kan vermeden worden, indien Huerta verstandig op treedt." Verschillende oorlogsschepen der Ver. Staten hebben bevel gekregen naar de Mexicaansche wateren te stevenen. Op het oogenblik bevinden zich, vol gens opgave van het ma'ine-departement te Washington in de wateren van Mexi co of op weg daarheen 17.950 zeelieden, 3.970 marinesoldaten en 855 officieren. Van dezen bevinden zich 4.510 man aan de Westkust van Mexico, in den groo- ten Oceaan. Van de Amerikaansche marine zijn 48 oorlogsschepen met 667 kanonnen be reid tot den aanval. Mogelijk zal zich een deel der oorlogschepen door het Panama-kanaal begeven. De torpedo vernielers zullen het Kanaal zeer gemak kelijk passeeren kunnen en een ingenieur verklaarde, dat ook de groote slagsche pen, wanneer de directie van het Kanaal drie dagen te voren wordtgewaarschuwd, er door kunnen. Daniels, de minister van Marine, deelt mede, dat Schout bij nacht Mayo met het slagschip Connecticut en de meeste andere schepen, die onder zijn bevel staan, van Tampico naar Vera Cruz stoomt. Alle schepen van de vloot die admiraal Badger commandeert heb ben last gekregen rechtstreeks naar Vera Cruz te stoomen. Het slagschip Mississippi is met 6000 mariniers naar Vera Cruz vertrok ken. Er zijn vier vliegers met Watervlieg tuigen aan boord. De werf te Brooklyn heeft een draadloos telegram ontvangen, waarin het bericht dat de Amerikanen Vera Cruz hebben genomen, bevestigd wordt. Er zijn 4 Amerikanen gedood, 20 gewond. De sympathieke 84 jarige keizer is ongesteld, lijdt aan bronchitis. Met het oog op zijn hoogen leeftijd maakte men zich ongerust. Een later telegram meldt dat de toe stand van den keizer veel verbeterd is, de ziekte haar gewon verloop heeft en alle gevaar geweken is. Waalwijk, 22 April 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. De Jos. Groenen. Na zijn optreden in >Das Verlorene IWIJ a-s- Paradies4 te Rotterdam, waarvan wij in ons nummer van 11. Zaterdag een re- thans vast te stellen datum zullen Zaterdag meedeelen. Beleediging. Gisterenavond werd een inwoner onzer eenige een café personen uit alhier ernstig censie. gaven, is de heer Groenen geën- gemeente door gageerd voor vier concerten in t a.s. Baardwijk, in seizoen in ons land, n.l. Te^Rotterdam, beleedigd. Wij vernemen dat van 't gebeurde aangifte is gedaan bij de politie. den Haag en Amsterdam. Stierenkeuring. Bij de Maandag alhier gehouden pre miekeuring werden aangeboden 8 stieren van 2 jaar en ouder en 11 stieren beneden de 2 jaar, terwijl nog Boschbrand en. Zondagmiddag tusschen 3 en 5 uur ontstond een hevige boschbrand in de Staatsbosschen tusschen Dorst en Oos- 5 stieren voorgeleid werden om te wor- terhout (Noord-Brabant.) Door de toege- den gebrand.„Hiervan werden - gebiand, snej^e bewoners uit die buurt werd de nl. die van de fokvereeniging te Alm- brand, onder leiding van den boschwach- kerk en een van den heer Donken te Besoijen, terwijl 3 werden afgekeurd. De premies werden behaald als volgt Voor stieren van 2 jaar en ouder le prijs f 100 Dirk van Buren Meeu wen, 833/4 punt Electriciteits-voorziening. Gisteren werd ten raadhuize alhier een bijeenkomst gehouden door de Besturen der gemeenten Waalwijk, Besoyen en Baardwijk, waarbij med<: tegenwoordig was Professor van Swaay uit Delft. Tij dens deze bijeenkomst v» erd besproken, welke houding de gemeente Waalwijk tegenover de beide andere gemeenten bij de tot stand koming eener provin ciale electrische centrale zou aannemen, zulks met het oog op éle loopende con tracten tot levering van gas aan de bei de andere 'gemeenten. "De drie gemeen ten hebben zich te dien opzichte onder ling verbonden voor een tijdvak, dat thans over 25 jaar eindigt. De besprekingen, hebben geleid tot de conclusie, dat het voor beide partijen het meest wenscheiijk is, dat Waalwijk zoolang het contract voor gaslevering loopt, ook electriciteit levert. De distri butienetten zouden daartoe dan ook op kosten van Waalwijk in de beide andertf" gemeenten worden aangelegd, om na ailoop van hefe contract door de respec tieve gemeenten te worden overgenomen tegen een vooraf te bepalen prijs. Het hier besprokene zal in de betrokken Gemeenteraden nader worden behandeld. Na afloop dezer conferentie had Profes sor Van Swaaij nog eene bespeking met den Raad dezer gemeente. Hierbij werd duidelijk aangetoond, dat het electrisch bedrijf voor onze bij uitstek industrieele gemeente ook naast het gas bedrijf ren dabel zal blijken te zijn en daarenboven groote sociale en enonomische voordee- len oplevert. Volgens de door het Ad viesbureau van de Provinciale Electrici- teitsmaatschappij opgemaakte rentabili- teitsrekening, zou het bediijf het eerste jaar weliswaar een verlies van eökele honderden guldens opleveren, doch wordt reeds het vierde jaar een aardige winst gemaakt. De verkoopsprijs is dan bere kend naar een tarief dat bij een gasprijs van 8 cent per M3, goedkooper dan gas is. Het verlies-, respectievelijk winstcijfer wordt nog gewijtzigd, wanneer de geschat te verkoop wor-dt overschreden, wat bij de lage ramings«cijfers stellig mag worden verwachJt. Van de gelege nheid tot het stellen van vragen werd een ruim gemaakt en de geanimeerde debatten hebben bij den Gemeenteraad de overtuigiog gevestigd, dat het gemeentelijk electrisch bedrijf de beste toekomst heeft. Volgens mededeeling van Professor Van Swaaij zal de Provinciale Electrici- teitsmaatschappij binnen twee jaren stroom leveren en voor de Langstraat misschien binnen nog: korter tijd. Emma-bloem. De verkoop der Emma-bloem is in Waalwijk, Baardwijk en Besoijen schit terend geslaagd, daiak zij de toewijding, den ijver en niet minder het taaie aan houdingsvermogen der dames-verkoop sters. De opbrengst hier toch was niet minder dan t 335.62,. verdeeld als volgt: Waalwijk 222^30, Bes oljen 64.15 en Baard wijk 49.17. Een prachtig resultaat in vergelijking met vele- groote plaatsen. Moge het mooie doel, hulp aan de tuberculenzeo, voor de dames voldoening zijn voor bare moeieijke taak 1 Onzerzijds een woord van liartelijken dank. Kantoo) Gtmeente- Ontvanger. Het kantoor van den Gemeente-Ont vanger zal a..s. Donderdag vanaf 12 uur gesloten zija. ter A. Van Dijk gebluscht. Meer dan '/2 uur gaans is echter ver brand. Op het landgoed iDe Hondsberg», onder Oisterwijk, is een boschbrand 2e prijs f90 Peter v.'d. Schans Dron-1 uitgebroken. Ongeveer 5 hectare den— gelen, 78'/. punt. nenhout zijn vernield. 3e prijs f80 Gemeente Vlijmen, hou- BAARDWIJK. Zondag 19 April j.l. der Lambert van Engelen, 763/4 punt. bad alhier de eerste oudersavond plaats, Voor stieren beneden de 2 jaar: waarin als sprekers optraden Dr. Sweens f 100 le prijs fokvereeniging Capelle uit Waalwijk, die uit hygiënisch oog houder J. v. d. Hoeven, 87 p. punt, de heer v. Woerkum, die uit pa> f90 2e prijs wed. Verhoeven de Wer- dagogisch, den WelEerw. heer v/d Hout ken 78 p f 90 3e prijs Dirk Vos, Drongelen 7674 P. f 80 4e prijs Donken Besoijen, 76 p Bij de bovenstaande keuring werd ook nog voorgevoerd een stier van de die uit godsdienstig oogpunt, de onbe rekenbaar slechte gevolgen van 't ge bruik van sterken drank en bier door kinderen uiteen zette. 't Bestuur van 't Kruisverbond en Ma- riavereeniging, door wie deze ouders- stierhouderij-vereenlglng te Vrijhoeven-Uvond belegd tt, heeft hiervan eer ge Cappel, een kolossaal beest van 3 jaar. had. De ruime zaal was tot In alle hoeken Het dier haalde op de waag alhier het gevuld- Er moesten zelfs nog menschen respectabele gewicht van 932 K.G. te™g' wegens gebrek aan plaats. T. TOmstreeks 4 uur opent de voorzitter HandeUsckool .Langstraat' te Waalwijk. I ma 't kruisverbond, de heer los van Het bestuur van bovengenoemde Heijst, de vergadering met den gebrui- stichting hield vorige week alhier ten kelijken Chr. groet. Na een korte doch raadhuize eene vergadering met dr. boe- pittige toespraak, waarin hij zijn groote kens, inspecteur van het Middelbaar vreugde uitdrukte over de buitengewoon Onderwijs. In deze bijeenkomst werden goede opkomst naar deze vergadering, de subsidie-aanvragen aan rijk en pro- en de hoop uitdrukte, dat zij met hetgeen vincie ontworpen en vastgesteld, die ten zjj dezen avond zouden te hooren krijgen, spoedigste zullen worden ingezonden, bun voordeel zouden doen, verleent hij Pisuise en Blokzijl. 't woord aan Dr. Sweens uit Waalwijk. Naar wij met genoegen vernemen, zal Deze zette in een prachtige lezing de de beer Gerris bij voldoende inteekening ontzaglijk groote nadeelen uiteen, die t de kunstenaars Pisuise en Blokzijl en- drinken van alcohol en bier door kinde- gageeren. Zij zullen alsdan 27 Mei a.s. ken heeft op hun gezondheid en licha- alhier optreden, tot welken datum ze melijke ontwikkeling. En niet alleen dat reeds afgesloten hebben. die schadelijke invloeden werken op Wij sporen een ieder aan ten spoe- kinderen, die zelf sterken drank drinken, digste zijn plaatsen op te geven, opdat maar ook bij diegenen, wier ouders, of- we de zekerheid hebben, een avond van wel de Vader, of de Moeder verslaafd onverdeeld kunstgenot te smaken, zoo-kijn aan den drank. In krachtige bewoor- als Pisuise en Blokzijl ons dien bezorgen diügen bespreekt hij dit laatste en toonde kunnen. Eenieder die hun vorig optre- met cijfers en voo'beelden op de dui den hier bijwoonde, zal dat volkomen delijkste wijze aan, dat hetgeen hij zei, met ons eens zijn. Na Vogel, Pisuise en °P feiten berustte. Ten slotte, spoorde Blokzijl, we mogen wel op mooie en hij 6e ouders in hun eigen belang en werkelijk kunstvolle avonden bogen. iQ belang hunner kinderen aan, hen nooit sterken drank te geven en hen Vliegdemonstratie. zejf VQor te gaaDj door onthouder te Er is sprake van het organiseeren van WOrden. Een daverend applaus, toen hij een vliegdemonstratie in onze gemeente Zyn lezing, die bijna een uur duurde, en er moet zich reeds een voorloopig eindigde,"bewees dat de spreker door comité geformeerd hebben, dat met de anen begrepen was. Om 't publiek ee- heeren Bakker en van Meel reeds on- nigszins te ontspannen, werd er nu een derhandelingen heeft aangeknoopt. Deze liedje van de drankbestrijding gezongen vliegeniers hebben zeer billijke condities waarmee allen uit volle borst instemden, gesteld. Daarna kwam de heer v. Woerkum, uit Men heeft 't oog laten vallen op een 's Bosch, aan de beurt. In een niet minder groot stuk welland in de le Zeine en krachtige en duidelijke lezing, zette deze het idee is, zoo de plannen tot werke7 spreker de nadeelige en schadelijke ge lijkheid komen, de demonstratie einde volgen van 't gebruik van alcohol uiteen- Juli te houden. A.s. Donderdag komt de op 't kind. In scherpe woorden laakte commissie weer bijeen. hij 't nog op vele plaatsen schandelijke Lederfabriek Noord-Brabant. gebruik, de kinderen sterken drank of Ter vervanging van den heer Wallemacq h'" «e geven, en de voorbeelden welke als directeur der N. V. Lederfabriek de gevierde .preker aanhaalde, om zyo .Noord-Brabant. teRijen is benoemd dhr. w°°rden ,e «ouden ons ver, W. Kanters te Breda en tot comm.ssaris I steld doen staan> 200 w« niet al tc eoed delijker te doen uitkomen en zijn heil- looze gevolgen nog beter voor oogen te stellen, schilderde hij met de schrik- kelijkste kleuren de groote ellende, de droevige toestand, waarin 't gezin ver keert zoo een van beide ouders aan den drank verslaafd raken. Op duidelijke wijze verklaarde hij niet alleen de ont aarding der zeden bij 't gebruik van sterken drank, maar vooral de onver schilligheid voor den godsdienst, en 't licht vallen in de zonden, waartoe zij zich in normale gevallen niet zouden laten verleiden. De vele diefstallen en moorden, zoo zei de Eerw. spreker, zijn zij niet veel 't gevolg van de drankge woonte. Het zou te ver voeren, de feiten aan te halen, waarmede hij zijn lezing voortzette. Genoeg zij 't te zeggen, dat allen niet een uitgezonderd, ODder den indruk waren van zijn rede. Aan 't hand geklap, toen Eerw. spreker zijn rede eindigde, scheen geen einde te zullen komen. Na rondvraag of er een der aanwe zigen nog een of ander wenschte te we ten, waarvoor niemand zich aanmeldde, sloot de president de vergadering met den gebr. Chr. groet, waarna allenhoogst- voldaan huiswaarts keerden. Ongtwijfeld-zal deze avond niet nala- een gunstigen invloed uit te oefenen op Baardwijks ingezetenen, en zal èn kruis verbond en Mariavereeniging daardoor in bloei toenemen hetgeen haar van harte zij toegewenscht. VLIJMEN. Verleden Zaterdagmiddag beging de landbouwer G. v. Baardwijk uit onze gemeente de onvoorzichtigheid op den in volle vaart zijnde tram te willen springen. Hij sprong evenwel mis, viel en kwam daarbij zoo dicht langs de tramlijn te liggen, dat hij telkens door de treden der volgende wagens geraakt werd. De kleeren werden hem daarbij van het lijf gescheurd en wat erger is, de heer J. M. C. Brugma te '-Gravenhage. Medailleivedstrijd. wisten, dat ze waarheid bevatten. Na ongeveer drie kwartier te hebben ge sproken eindigde hij met de hoop uit Aan den medaillewedstrijd, uitgeschre- te spreken, dat ouders er voortaan voor ven door >Brabantia4 te Waspik, zal zullen waken, dat hnn kinderen geen o. m. deelgenomen worden door Wil- alcohol gebruiken en beval evenals de helmina I alhier. vorige spreker aan, daartoe zelf het voor- Onvoorzicktig. beeld te 8eveD- Wederom klonk een Hedenmorgen schoot een jongtnensch, daverend applaus door de zaal, als tee- zekere v. d. A. werkzaam óp de leder- J""» instemming die z.jn woorden fabriek „De Amstel" alhier met een b» de «nwezigen 1badd« S^ekr. Nog- fietspistooltje op een medearbeider dier maals w"d liedjegezongen. me nog fabriek ui. Usheuvei. Door een mar-|geestdrift,^d'~E^aaa- van den Hout. Na een korte inleiding ga-patroontje werd hij in den rug ge wond en stelde zich onder behandeling van Dr. Sweens. De dader is door de politie gehoord. Concert uitgesteld. schilderde hij met roerende woorden het onbeschrijfelijk geluk van een gezin, waaruit de drank gebannen blijft en vre de en eendracht heerschen.Dat zijn woor- Het concert der Liedertafel der Kon. I den instemming vonden was te merken Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijn- vooral bij de dames. Velen waren er del kan door onvoorziene omstandig- zelfs die de tranen in de oogen kregen, heden a.s. Maandag niet doorgaan. Om de ellende van den drank nog dui ,fl inwendig werd hij ernstig gekneusd. Spoedig was hij in een naburige woning binnen gedragen, waar hem geneeskun dige hulp verleend werd. Zoo wij hoor den moeten een paar ribben gebroken zijn. Thans wordt de man in het kloos ter verpleegd en schijnt de toestand te verbeteren. Een les voor anderen om zich niet aan zulke roekelooze daden te wagen A.s. Zondag zullen de leerlingen van den tuinbouwcursus te Nieuwkuik onder geleide hunner onderwijzers de Waalwiiksche vruchten- en groententui- nen gaan bezichtigen. Naar wij vernemea is door den burgemeester dezer gemeente aan den Inspecteur der visscherijen een adres gericht om den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voor te stellen het verbod om na 22 April met aalzak- ken te visschen, voor de visschers van Vlijmen en omstreken, die door den langdurigen hoogen waterstand niet in de gelegenheid waren te visschen, eerst te doen ingaan op 7 Mei a.s. Wij hopen in 't belang der visschers van harte, dat deze poging tot succes zal leiden. DRUNEN. Op Maandag 20 April 's avonds ten 8 uur werd eene interessante, leerzame en tevens geanimeerde lezing gehouden, door den WelEd. heer M. A. G. Th. Fiedeldy-Dop, in de groote zaal der Jongens-congregatie, die voor een ieder toegankelijk, door een groote me nigte belangstellenden werd bijgewoond. De president der Hanze, afd. Drunen, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Vertrouwende, dat van deze lezing, door den specialiteit over het onderwerp >Bedrijfsccöperatie,4 de zegenrijkste gevolgen voor onze ge meente mogen worden verwacht, gaf hij het woord aan den geachten spreker. Eerst duidelijk aantoonende hoe den drang tot coöperatie is ontstaan, noemde spreker als factoren voor den vooruit gang der grootindustrie de ontwikke ling der machinale werkkracht, de ver betering der middelen van verkeer en de beweeglijkheid van het kapitaal. Hij bewees dat door velen eene te groote kracht werd toegeschreven aan het ka pitaal en dat de hoofdvereischten om zijne positie te verbeteren zijn organi- seerend talent, goed zakeninzicht en energie. Naar het voorbeeld van de grootindustrie moet en kan ook de kleine onderneming en middenstand zich ver sterken en wel le door de vakvereeni- gingen, 2e door de bedrijfscoöperatie. De vakvereenigingen zorgen le voor degelijke opleiding in het vak of de zaak. Spreker brengt hier hulde aan het f van iaiden l 1 i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5