Binnennaaimachine. Zolen besnijd- en Groefmaehine. Steek op^etmachine. C. v. d. Heijden Co. Besoijen. OTIÏÏWS VIT HEÏÏ32M. GEMENGDNIEUWS Alles fabrikaat Atlas-Werke. N'EUWS Ü1T KAATSHEUVEL Handelsberichten. fe Koop bij bestuur der Hanze voor de goede zor- geD, die besteed worden aan de vak school voor de schoenmakerij. 2e. Men houde vergaderingen van goed ge schoolde vakmannen, vergaderingen waarin eerlijk en overtuigend wordt ge werkt en waar de kleine ondernemer voor zijae zaak wordt opgeleid, door onderlinge besprekingen. De bedrijfscoöperatie moet vooral be staan: le in het gezamenlijk inkoopen van groote kwantiteiten voor contant geld of op kotten termijn. Het crediet geven moet worden ingekort. 2e. Geza menlijke aanschaffiag van machines. 3e. Verkoopregeling door eigen verkoop huizen. 4e. Het vervaardigen en coöpe ratief rerkoopen van bijproducten. Door tal van voorbeelden en cijfers toonde spreker de groote voordeelen door toepassing van boven genoemde voorgaarden, reeds elders behaald. Maar vooral bevattelijk en leerzaam was zijne aanwijzing, hoe ook voor de midden stand in onze gemeente door moed, kracht en goeden wil de bedrijfscoöperatie rijke vruchten zal voortbrengen en leiden tot een goede uitkomst. De rede van den verdien stelijken spreker vond luide en welverdiende toejuichingen. De voorzitter der Hanze maakte bekend dat er gelegenheid bestond tot bet stellen van vragen. Hiervan werd geen gebrnik gemaakt. De heer v. d. Hoff zich versenigende met het gesprokene, sprak een aanmoedigend woord tot de leerlingen der vakschool, Hij beaamde ten volle het gezegde omtrent bet verkeerde vau het crediet geven. Wat be treft het coöperatief inkoopen hoopte hij dat de 8choenmaKers-patroonf-vereeniging alle krachten zon inspannen om deze zaak tot meer opleving (e brengeD. Wijl de spreker Friedeldj-Dop de wenschelijkheid hau uit gesproken tot inwinnen van technische voor lichting, wees bij er op dat deze gratis ge geven wordt door den Bijks-Nijverheids- Consulent te Tilburg. BESOIJEN. Maandagmorgen had de plechtige inwijding der nieuwe school plaats. Om half tien unr werd in de kerk een plechtige H. Mis oygedrigen door den ZEerw. Heer Pastoor Baijs. De jongens, die de school zullen bezoekeD, hadden mei de onderwijzers en onderwijzeres, in de rechtermiddenrij plaats genomen, terwijl de meisjes met de Eerw. Zasters, in de iinkermiddenrij hadden plaats genomen. Verder waren aanwezig de ZeerEerw. heeren Pastoors Brans eu Knijpers uit Waalwijk en Eerw. heeren kapelaans uit omliggende gemeenten, het Kerkbestuur, ouders van schoolgaande kinderen en be langstellenden. Na de H. Mis nam Mgr. Diepen, in specteur van het Bijzonder Onderwas, het woord. Daartoe gevoelde hij zich gedrongen, wijl hij dank wilde brengen voor de tot standkoming van de school, want het Katho liek onderwijs is van groote waarde. Het kind wordt in de Katb. School maatschappelijk gevormd volgens de goest der Katb. Ketk. Voorts wijst hij er op dit het onderwijs in geen enkel opzicht mag achterstaan bij welk te geven onderwijs ook. En dat zal en kan wanneer de ouders daartoe willen mede werken. Spreker vraagt dan om aller steun, dan, hij twijfelt er niet aan, zal Besoijen eenmaal de rijkste vruchten plakken van het grootsc'.ie werk door Dasfoor Buijs tot staod gebracht. Na de kinderen aangespoord te hebben om steeds goed op de school hun beet te doen en dank te hebben gebracht aan den Gever van alle goede eindigde hij zijue predicatie. Hierna werd door het Zangkoor het Veni Creator gezongeD. Na afloop van deze plechtige H. Mis, begaven alle genoodigdeu, waaroudei wij opmerkten den WelEd. Heer van Oppenraaij, districts-schoolopzieuer zich naar de prach tige school. De Zeereerw. Heer Pastoor Baijs, dsaibij geassisteerd door Mgr. Diepen, verrichte de kerkelijke plechtigheid der inwyding en zegening van de School. Na afloop v&n deze plechtigheid kwam een der leerlingen, Cb. Klerk?, naar voren en heette in een alleraardigste toespraak de onderwijzers wslkom. Dank bracht hij ook aan den ZeerEerw. Heer Pastoor voor de vele moeiten die bij zich getroost heeft om hun bijzonder onderwijs te geven. Hiermede was de officieele plechtigheid geëindigd en gingen ouders en kinderen huiswaarts. De autoriteiten en genoodigden vereeoigden zich in een meer intiem samenzijD. Het zal wel niet behoeven te worden gezegd dat daar nog menige toast werd genit. Wij feliciteeren pastoor Buijs met de ver vulling van zijn wensch en wij twijfen niet, of steeds zal hij met genoegen op dit zijn groot werk neerzien. Katholiek onderwijs is het eerste voor ons katholieken. Begunstigd door het prachtigste weer hadj. 1. Zondag alhier de medaillewed strijd plaats, uitgeschreven door R. VV. B De uitslag was dat «Sparta» 's Bosch den lstén prijs behaalde en «Brabantia» uit Waspik den 2den. De gespeelde wed strijden stonden als volgtlste wedstrijd «Sparta» 's Bosch 2de Regt. Huzaren Tilburg 2— 0. 2de wedstrijd «Braban tia» Waspik R. W. B. Besoyen 4-1. Finale«Sparta» «Brabantia» 6-0. Mooi spel is er over het algemeen niet gegeven. Dikwijls was het een meer in het wilde foopen en trappen. «Sparta» had door haar verbazende vlugheid de overhand over alleD. Er was zeer veel publiek- SPRANG. Een landbouwersknecht, zekere J. S. alhier zou gaan trouwen met een Baardwijksche «schoone». Reeds eenigen tijd geleden had hij een koetje gekocht en dit alvast bij zijn «aanstaande die met haar ouden vader woonde, ge stald. Nadat het paartje de vorige week onder trouw geworden, was ontstond er geschil, dat dra tot ruzie aangroeide en zoo hoog liep, dat aan S- op min vriendelijke wijze de deur werd gewezen. S. heeft door hulp der politie zijn koe moeten terug krijgen, tegen betaling van voedergeld. Van het voorgenomen huwelijk zal voorloopig wel niets komen VRIJHOEVEN CAPPEL. Maan dagavond bracht het fanfare corps «Sirena» een serenade in dc Heistraat bij een zilveren echtpaar, de ouders van een der werkende leden. Als altijd bracht de muziek ook nu een massa menschen naar d»t feest, al waar de muzikanten zich eenigen tijd met genoegen ophielden. WASPIK. Zondag j. 1. nam Bra- bantia alhier met één invaller deel aau de seriewedstrijd te Besoyen. Het eerst speelde Brab. tegen R. W. B. van Besoyen en won met 4 1. In de finale kwamen onze groenzwarten uit tegen het zeer sterke Sparta van 's Bosch. De achter back van Brab. k°n wegens een val niet meer spelen. De Bosschenaars wonnen nu met 6 0, zoodat Brabantia met den tweeden prijs naar huis kwam. A. s. Zondag en Zondag 3 Mei zullen op het terrein van Brabantia seriewed strijden gehouden worden. Daar de slachtoffers van den brand van j. 1. Vrijdag door deze ramp bijna geheel geruïneerd zijn, bestaan er plan nen voor hen een collecte te houden. We bevelen deze aan in de milddadig heid vau onze dorpsgenooten. RAAMSDONKVEER. Dinsdag had in onze gemeente de verkoop plaats van de Emmabloempjes. Een zes en twintig tal dames hadden zich beschikbaar ge steld om dit liefdewerk te verrichten. Nu, we kunnen dadelijk zeggen, dat zij wèl berekend waren voor hunne taak. Van 's morgens tien uur tot 's avonds aalf acht werkten a'len om 't hardst. En of er ook veel bloempjes verkocht zijn Dat zou ik denken, reeds om elf uur was de voorraad zoo verminderd, dat dadelijk hulp van uit Breda moest worden ingeroepen. 't Was dan ook een lust om te zien, zoo al die dames aan 't werk rijtuigen, trams, trainen, alles werd bestormd, overal werd gezocht en gesnuffeld of er uog niet een dubbeltje te vinden was. En wie zou nou toch ook kunnen weigeren, het doel daar gelaten, wanneer zoo 'n paar van die lachende, voor deze gelegenheid een extra gezicht zettende dames een bloempje aanboden Heel 't Veer liep dan ook met het bekende roosje op de borst. De opbrengst konden we tot heden toe niet te weten komen, wel kunnen we zeggen, dat er een aardig sommetje bijeen gescharreld is en dat Raamsdonk niet de minste zal zijn onder de vele steden van Judea. Zaterdag werd mejuffrouw K. P. op Keizersdijk aihier aangereden door 'n fietser. Zij liep hierbij zulke verwon dingen op, dat zij zich dadelijk onder behandeling van een geneesheer moest stellen. De fietser had geen letsel be komen, de fiets daarentegen was zoo gehavend, dat de berijder haar op zijn rug huiswaarts moest vervoeren. RAAMSDONK(D rp.) Het aantal leer lingen der Openbare school hedroeg veipden jaar 88 en is thans gestegen tot 108. Dr. Kooien van Schijn itl zal morgen avond te R'veer in de Oude openbare school eene lezing houden over doel en streven van het Groene Kruis, met een serie fraaie licht beelden. DEN BERG. Maandag reed een auto nabij het statioD tegen een steenen paal. Een der inzittenden, kreeg een dik glas op zijn hoofd en moest naar Dr. Berkestein vervoerd worden om daar verbonden te worden. De auto was zoo beschadigd, dat zij niet meer te berijden was. Het circus Bever trekt veel publiek. Zondag en Maandag waren bijna alle plaatsen bezet. Er werden aardige toeren verrichtzooals altijd had het, «waar- zeggende» paard veel bijval. De zangvereenlging >Ons Genoe gen» (directeur de heer de Kroon) zal Donderdag a. s. een uitvoering ge ven in het hotel «Santbergen». Er staan weer aardige nummers op het program, zoodat het de moeite wel waard zal ziju een kijkje te gaan nemen. DUSSEN. Dezer dagen had de vrouw van zekeren G. v. D. alhier het ongeluk van den zolder te vallen Hevig inwendig gekneusd werd zij opgenomen en moest direct geneeskundige hulp wor den ingeroepen. Haar toestand is thans bevredigend. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag\23 April a. s. des n m. ten 5 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Electriciteitsvoorziening. 2. Reglement voor het burger armbe stuur. 3. Aanbieding gemeenteverslag 1913. 4. Wijziging van het in de vorige ver gadering genom-n besluit tot het aangaan eener geldleening. 5. Ingekomen stukken. CAPELLE. Donderdagavond gaf de Zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" in de zaal van den heer L. F. van Dongen een druk bezochte uitvoering. Alle num mers werden uitstekend gezongen. Dat ze in den smaak van het publiek vielen bewees wel de bijzondere stilte in de zaal onder het zingen en het geanimeerd applaus aan het einde van elk nummer. Moge deze vereeniging nog lang bloeien onder leidiug van haren eminenten di recteur L. A. Koole. *'s-GRAVENMOER, 18 April. Inde gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is in zake de electriciteits voorziening met algemeene stemmen be sloten daarop niet in te gaan, zulks met het oog vooral op den financieelen toe stand der gemeente en hare vrij ongun stige ligging voor electrificatie. TILBURG, 21 April. Door onbe kende oorzaak ontstond heden-nacht brand bij den vrachtrijder C. de Kort in de Boomstraat. Stalling en wagenhuis werden geheel door de vlammen vernield, waarbij twee paarden omkwamen en verscheiden voertuigen verbrandden. Assurantie dekt de schade. Kaatsheuvel, 22 April 1914. Heidebrand. Zooals al op verscheidene plaatsen woedde Zondag j 1. ook in onze gemeen te reeds een heidebrand. Een groot per ceel hooge heide stond reeds om 10 u. 's morgens te branden. Met vereende krachten wist men echter 't vuur te be dwingen en groote schade aan bosschen of woningen te voorkomen. Vermist. Maandagmorgen, ontdekte een der Eerw. Zusters uit het Gasthuis alhier dat reeds 5 u. 's morgens de achterdeur van het oudemannengesticht geopend was. Bij onderzoek bleek dat zekere Valk, luim zestig jaar oud verdwenen was. Nu en dan was de man niet wel bij 't hoofd. Zoo ook Zondag toen hij zeide, dat een kist met geld voor hem was aangeko men en hij die moest gaan afhalen. Reeds meermalen was hij weg geweest, maar telkens weer teruggebracht. Nu echter is ondanks de nasporingen van de po litie nog niet gevonden. Voor 't laatst is hij reeds vroeg in den morgen gezien op den weg naar Dongen. Uitbreiding Schoenfabriek. De heer P. van Woensel, schoenfa brikant alhier, die tot nog toe slechts met handkracht gewerkt heeft, gaat zijn zaak uitbreiden en een zuiggasmotor leggen. R. K. Gildenbond. De vergaderiog Zondag j.l. in de school der Eerw. Zusters gehouden, was tame lijk goed bezocht. Na opening en wel kom van den Voorzitter en voorlezing der notulen werd verslag uitgebracht van de Ziekenfonds, dat in alles nauw keurig sloot. De Voorzitter bracht de accuratesse van den secretaris hulde. De aangekondigde lezing van den Eerw. adviseur ging niet door, daar de Geest. Adviseur van den Boerenbond een gelijksoortige lezing iu eenBoeren- bondsvergadering wilde houden, waar de zaak nog meer ter plaatse komt. Alzoo was de vergadering in een uur afge- loopen. Boerenbond. Na den middag had de vergadering van den Boerenbond plaats waarin het reglement der veeverzekering besproken werd. Na deze besprekingen hield de stlerhouderij vergadering. Veertig nieuwe leden gaven zich daarvoor op, gezien vooral het succes dat de jooge stier j.l. Vrijdag in Tilburg gehad heeft. NogPaaschvee. Dat ook na Paschen nog wel eens een mooi beestje geslacht wordt blijkt wel uit het het feit dat op dit oogen- blik bij den slager W. de Jong een beestje geslacht is, dat ruim 1500 pond zwaar weegt. Zeker nog een mooi Paasch- beest. Orelio komt Conceit Apollo. Concert Kon Muziekgezelschap Euphonia* Onze bloemendag. Zondag aansf. heeft iu onze Gemeente de verkoop van de Emmabloem plaats ten voor- deele san de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, met dien verstan de evenwel, dat 80 pCf. van de opbrengst ten goede komt aan de plaatselijke afdee- liog, zoodat dit bedrag kan srordeu besteed om behoeftige zwakke, klierachtige of tuber- caleuze kiod>*ren te verplegen of te steunen. Wij hebben gemeend, dat een plaatB als de onze in dit opzicht niet mag achterblijven. Op onze uituoodigiDg hebben zich een twiu- tigtal dames bereid verklaard, de Emma- bloeoipjas in de straten en vooral aan de huizen te verkoopen. Van haar y ver eu toe wijding mag verwacht worden, dat zij nie mand zullen overslaan. Moge het pnbliek haar evenzeer vriendelijs tegemoet komen er me* milde hand de bloempjes betalen Dan ook zullen onze kranige p opagandisten voor verheffing der volksgezondheid, wat vooral in eene fabrieksplaats zoo noodig is, vruchten zien van haar arbeid en haar te vens dia voldoening schenken, waarop zij door hare bereidwillige medewerking ruim schoots recht hebben. Namens het C unite. B. H. VAN ROOIJ. aan de R. Kath. School alhier, nam de Heer Broos deze week afscheid van zijn leerlin en, om zich metterwoon te vesti. gen te Besoijen als Hoofd der nieuw op. gerichte RK. jongensschool. Ongetwijfeld zal dhr. Br zich aller sympathie verwer- ven en succes hebben van zijn werk; het gaat hem in ieder opzicht naar wensch.' Rivier berichten Heusden 21 April 1914. Arm gebroken. Een circa 12-jarig jongentje, gelogeerd bij Mej S. had het ongeluk van een 4 M. hoogen muur te vallen met het gevolg dat hij een arm brak en zich nog op meerdere plaatsen danig wondde. Verjaring Prins Hendrik. Ter gelegenheid van de verjaring van Z. K. H. den Prins-gemaal hield de Heusdensche harmonie een muzikale wan deling door de stad, welke omgang dank zij de prachtigen lenteavond heel wat volk op de been bracht. Goed afgeloopen. Dezer dagen gebruikte alhier iemand tot het aanmaken eener kachel benzine (naphte) en zooals natuurlijk is, vloog de geheele inhoud van het fleschje in brand, waardoor enkele meubelen spoe dig vlam vatte Gelukkig wist men erger te voorkomen. Een waarschuwing weder om voor velen. Vei trek. Na gedurende ongeveer 7 jaren als onderwijzer werkzaam te zijn geweest Dievenbende gepakt. De Parijsche justitie heeft een goeden slag geslagen. Al meermalen had een zaakgelastigde van een groote Parijsche juweliers tirma, welke zaakgelastigde gewoon is zijn kian» ten te bezoeken met een handkarretje waarin soms voor een waarde van 500.000 gulden aan juweelen verborgen zit. dat hij gevolgd werd door eenige verdacht uitziende personen. Hij stelde de politie van zijn ondervindingen in kennis en liet op de Place Vendöme zijn karretje met voorbedachten rade onbeheerd staan. Een van de volgers sprong er op toe, for ceerde het slot, en nam het valles, het welk voor een waarde, van bijna 200,000 gulden aan juweelen bevatte, weg. De politie, die tegenwoordig was arresteerde den d'ef, en na een jacht van eenige minuten ook vijf andere leden van de bende die de verrichtingen van den eerste moesten maskeeren. Het bleek, zegt de Geld. dat de dief van hooge afkomst is, graaf de Montge- las geheeten, een in 1869 te Berlijn ge boren Franschman. Hij is al herhaalde lijk door de politie gezocht in verband met diefst illen in Spaoje, Italië en Enge land. Zijn handlangers zijn lieden van geringe afkomst. Treinbotsing Bij het station Tilburg had gistermid dag ruim half twee een botsing plaats tusschen twee goederentreinen. Trein 1404 reed door onveilig rangeersignaal op trein 1227. De locomotieven en ten ders met de voorste bagagewagens van beide treinen ontspoorden. Vele wagens liepen groote schade op. De materiëele schade is groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het treinverkeer on dervond gistermiddag eenige vertraging, doch men was druk bezig het terrein te ontruimen, waarmede men omstreeks vier uur gereed was. Slachtoffer van een hand. Vrouw van der Liüden, die bij den brand der boerderij in de Birkt, op de op de grens Amersfoort en Soest in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hevige brandwonden bekwam, is aan de gevol gen daarvan op 68 jarigen ouderdom overleden. Gelijk werd gemeld waagde zij zich in het brandende huis om eeni ge sieraden te redden. Door een leeuwin verscheurd. Uit Los Angelos wordt gemeld ,dat aldaar tijdens de opname van een bios coopdrama een der medespelende acteurs, William Kirby genaamd, aangevallen werd door een leeuwin, die ook een rol in het stuk te vervullen had. Het dier werd eensklaps volslagen woedend, sprong den acteur op het lichaam eu beet hem den rechterarm zoo goed als geheel af. Vóór men den ongelukkigen te hulp kon snellen en de leeuwin met ijzeren staven tot loslaten van haar prooi ge dwongen had, was het slachtoffer zóó ernstig toegetakeld, dat hij onder het vervoer naar een hospitaal bezweek. 6398 Zooals wo ^an het Kon Muziekgezelschap .Euphonia* vernamen krijgen we binnen veertien dagen, waarschijnlijk Maandag 4 Mei aanstaande den grooten Concert en üperuzanger Orelio met zijn massal barytongeluid hier te hooren. Dik wijls wordt hier geklaagd dat iu Kaatsheuvel niet te hooren of te genieten valt, maar als we maDnen als Orelio eens de bloem der Hollandsche opera hier krijgen heeft die klacht beslist geen grond. We zullen over den dag nader nog iets melden Stierenkeiiring. De pas opgerichte vereening tot verbetering der rundveefokkeiij in onze gemeente heeft jl Vrijdag te Tilburg groot succes behaald met den jongen fokstier Adolf*. Hij werd in de klasse éénjarige stieren niet alleen met den hoogden prijs bekroond, waarvoor honderd gulden ls Beschikbaar gesteld, maar behaalde zelfs het hoogst aantul punten, dat op de geheele keu ring gegeven werdnl twee en tachtig drie vierde punt Hulde aan de aankoopcommissie die daar door bewijzen hee't geleverd Diet alleen goede veekecnis te bezitten, maar ook uitmuntende handelskennis. Ze is het vertrouwen waardig, dat alle wel denkende boerenbonden in hen stellen. Zondag a s. geeft de Kon Harm Apollo haar laatste winterconcert in zaal van den lieer A. A. Snoeren Na drie maanden studie tijd verwachtne we van Apollo weer iets biznnders Het laatste winterconcert dat het Kon. Muziek gezelschap .Euphonia' Zond»gavond j 1. in de zaal gaf mogen we als goed geslaagd beschouwen. Had het mooie weer niet zooveel menschen tot wandalen uit gelokt, de zaal wure geheel gevuld geweest, nu was de bezetting tamelijk, de uit voering zeer goed. Gedurende de vasten waren én door Harmonie én door Liedertafel verscheidene nieuwe nummers ingestudeerd, zoodat het progiam vijf nummers als „eerste uitvoering' ko>< betitelen. Na den ,Unter dem Siegesbanner» van Blom en de f'isscbe fantasie ,Soldatecleben' van Keler Bela die echt milita:rement|geblazen werd, kregen als eerste nieuw nummer een fuDtasie uit de Traviata van Verdi. Was het begin een weinig raw, vooral het midden en einde met zijn mooie tuba en bariton solo's was eenig- De „Cavatine de Joachim Praffe» gearr. door onzen instructeur G. J. v. Dam, was zeer lief. De Waldteufei, Walzer Immer oder Niramei evenals de Cavatine nieuw zeer goed Met »A! Signoria» van Popy sloot de bar— mooie het concert dat echter was a gewisseld geweest met twee mooie nummers der Lieder tafel. Het Lenteliedje compositie van onzen eminenten liedertafel—directeur L. v. Cromvoirt juist oor .Crescendo' geknipt werd keurig a- gewerkt en voorgedrageo doch .Schweigcn der Nacht', Fragment uus die Oper der Schwur, solo mit Chor van Kreutzer, was het succes voor .Ctescendo', maar bezonder vuor den heer v. Cromvoirt die zelf de grooie tenor—solo's ver vulde en op een wijze die we van hem gewoon zijn vertolkte; doch ook de koren en de bege leiding van den heer VV. v. Beurdsn was in de puntjes. .Euphonia» heeft weer een mooien avond gegeven, die heelt laten zien wat zij preHeeren kan. Op 21 April. in Meters in c.M 's-Herlogenbosch 2.60 A. P. val 12 Crèvecoeur (Dieze) 2 48 r val 11 Crèvecoeur (Maas) 2 46 u val 11 St Ar.drips (Mass) St Andries (Waal) 3 93 N.AP val 12 510 K val 12 Venlo 11 9 9 val 29 Maastricht. 42.41 V U val 2 Keulen 815 boven nul, val 12 Arnhem Grave Op 20 April. in Meters in c.M 4.71 A P. val 14 8.06 val 25 BESOIJEN, 21 April De prij8 der boter was hedoo op de markt Hoogste prijs 1 1,34. Laagste prijs 1,24. EiereD 3'/j a 4 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6