Tweede Blad. Buitenland. Provinciaal Nieuws. BINNENLAND. Frankrijk. Aieigië. Italië. NUMMER 39 DONDERDAG 14 MEI 37e JAARGANG Voor een half milioen opgelicht. De Matin weet mee te deelen dat de de administratie der posterijen is opge licht voor ongeveer 500,000 fr. Binnen een maand hebben de verschil lende Parijsche kantoren benevens eenige bureaux in de provincie dit bedrag uitbe taald op valsche postwissels. De bedriegers hebben hun werk met zulk een talent uitgevoerd, dat den be ambte geen blaam kon treften, de ver- valsching van handteekeningen enz. op de postwissels was onberispelijk. Bij de halfmaandelijksche verrekening moet de oplichting aan het licht zijn gekomen. De vervalschers hadden niet alleen de postwisels nagemaakt, maar ook verschil lende identiteitsbewijzen, welke zij begre pen te zullen moeten overleggen b j de aanbieding van postwissels met zulke groote bedragen. De recherche, die eraan wanhoopt deze handige dieven in hechtenis te nemen, denkt te doen te hebben met een inter nationale bende. De Franse hen in Taza'. De minister van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de Franschen Taza (neger-territorium) Zondagmorgen bin nenrukten. De inboorlingen boden slechts weinig verzet. De Franschen hadden vier dooden en 13 gewonden. De verliezen van den vijand moeten groot zijn. Aan de >Echo de Paris» wordt uit Oedja gemeld, dat van de colonne Gou- raud 39 soldaten gedood en 22 gewond werden gedurende het gevecht met den roghi. Het schijnt bevestigd te worden, dat de roghi aan de wonden in het gevecht van 1 Mei opgeloopen, overleden is. Prinses Louise. De Belgische prinsessen hebben, zoo meldt het Brusselsche „N. v. d D.", thans definitief een minnelijke schikking gesloten met den Belgischen Staat, in het proces der nalatenschap van wijlen koning Leopold II. Ieder van haar krijgt ongeveer 6 milioen, die, gevoegd bij de reeds vroeger getrokken sommen, het ontvangen erfdeel op 36 milioen brengen. Daarbij komen nog verscheidene juweelen, voor een totaal van 300.000 fr. De schuldeischers van prinses Louise hadden beslag gelegd voor meer dan 16 milioen doch het meerendeel dier schuld ver orderingen waren betwistbaar, zulks is gebleken uit het proces, dat onlangs gepleit werd voor de Belgische recht banken. De onderhandelingen tusschen den advocaat der prinses en hare schuldei schers zijn thans geëindigd en deze laatsten hebben zich tevreden gesteld met de verdeeling eener som v. 4.500 000 frank. Wat er op haar deel in de nala tenschap van Leopold II overschiet, komt gansch ten goede aan de prinses, die nu aan het einde harer beproevingen is. Graaf Woeste. Staatsman Woeste is door den koning in den gravenstand verheven. Naar aan leiding hiervan schrijft het Brusselsche N. v. d. D »Hcel het Katholieke land zal de hooge onderschidiug welke den achtbaren heer Woeste te beurt valt, geestdriftig toejuichen. De Koning heeft een rechtvaardige en schoone daad verricht met den man, die aan het land zulke onschatbare diensten bewezen heelt in zijn zoo merkwaardige als lange politieke loopbaan tot den adelstand te verheffen. Een mensch met een zoo edel hart als Woeste mag met fierheid een edel blazoen voeren. Hij zal den Belgischen adel tot eer strekken, zooals hij zijn land tot eer strekt.» Ook de andere Katholieke bladen, voor zoover ze het na bekend-wórden van het koninklijk besluit, verschenen zijn, brengen den nieuwen graaf woorden van hartelijke hulde. De aardbeving op Sicilië. Zooals wij in ons laatste nummer onder telegrammen hebben medegedeeld heeft in Sicilië een ernstige aardbeving plaats gehad. Aan de National Zeitung wordt daarover nader geseind Onder de bevolking in de provincie Catania heerscht groote verwarring. Men vreest, dat de aardbevingen zich zullen herhalen. Niemand waagt het zijn huis te betreden en de menschen kampeeren nog steeds op het veld. De wegen ver- toonen diepe scheuren en spleten. Of er behalve de bewoners van de Italiaan- sche dorpen ook buitenlandsche toeris ten gedood of gewond zijn, heeft men tengevolge van de groote verwarring nog niet kunnen vaststellen. Onder de menschen komen gevallen van waan zin voor. Een jonge boer, die sedert drie dagen getrouwd was, is bij de aard beving zelf door een balk ernstig gewond, zijn vrouw is gedood. Hij is tengevolge daarvan krankzinnig geworden. In de centrale gevangenis te Catania zijn twee gevangenen krankzinnig geworden. De andere gevangenen schreeuwden en smeekten in hun cellen om er uit ge laten te worden. In andere cellen be gonnen ze luid te bidden en te weenen. Prof. Ricco van het observatorium te Cantania zegt dat de lievigheid van de aardbeving even sterk is geweest als die van 1908, welke Messina en Reggio verwoestte. Gisteren zijn weer aardschokken ge voeld doch slechts zwakke. De Etna is eveneens weer aan het werken. Een speciale correspondent van de „Secoio", die zich naar het terrein van de catastrophe begeven heeft, deelt aan zijn blad zijn indrukken mede. Aan zijn verslag wordt het volgende ontleend door de „Maand. Crf." Linera is van den aardbodem wegge vaagd. De ruines zijn gewikkeld in een wolk van stof, opgejaagd door de sol daten. die de puinhopen doorzoeken. Hier ligt een berg steenen, daar een verwarde hoop balken. Het raadhuis is in tweeën gespleten en de kerk is van het dak beroofd. Overal hoort men hartverscheurend schreien en weeklagen en er heerscht een verstikkende atmosfeer. De soldaten, die zónder een oogenblik verpoozing met heldenmoed arbeiden, worden ge holpen door de overlevenden, die aan stomme wanhoop ten prooi, met starende blikken het puin doorzoeken Niemand wil de plek verlaten, waar zijn woning als een kaartenhuis is ineengestort. Te vergeefs trachten de autoriteiten hen er van te overtuigen, dat zij door te blijven, hun leven in gevaar brengen. De ge zinnen, wier huizen minder ernstig beschadigd zijn, hebben al hunne be zittingen op wagens geladen en kam peeren thans in een tentenstad, door de zorgen der militaire autoriteiten op eenigen afstand opgericht. Op zijn tocht door het verwoeste Li nera zag de correspondent verschillende schokkende tooneelen, waarvan hij er eenige beschrijft. Dicht bij de puinhoop van een huisje vond hij een grijsaard van 73 jaar, die wezenloos van smart op een hoop steenen zat Met bevende stem verhaalde hij den correspondent hoe hij zich op het oogenblik van den aardschok met zijn vrouw in de keukeu van hun huisje bevond. Plotseling, zon der dat eenig teeken op het naderend gevaar wees, stortte het dak boven hnnne hoofden in en terwijl hij als door 'n wonder gespaard bleef, werd zijn vrouw door de puinhoopen bedolven. Een eind verder was een troep soldaten bezig met het wegruimen van een in- gestorten muur, waaronder een vijftiental kinderen bedolven werd. De ongelukkige kleinen waren op die plek aan het spelen, toen de aardschok plaats had. Zes verminkte lijkjes waren reeds te voorschijn gebracht en een groep doodsbleeke mannen en vrouwen stond te wachten tot ook de andere lijkjes zouden zijn gevonden. Op een eenzame plek vond hij een vrouw, die met bloedende vingers steenen weg ruimde. Op zijn vraag wat zij daar deed zeide zij met gesmoorde stem„Geef mij mijn dochtertje terug, zij ligt hier onder.." en zonder op te zien ging zij voort met het verwijderen van steenen. Koningin een bedrag van duizend gulden geschonken aan bet comité tot het ver- leenen van steun aan het Nederl. Roode Kruis ter uitzending van personeel en materieel voor de bestrijding van de pest op Java. Directeur De Tijd. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Zooals men zich herinneren zal, heeft eenige maanden geleden een vergadering van aandeelhouders van de naamlooze vennootschap Dagblad en Drukkerij de Tijd met een kleine meerderheid besloten den directeur, den heer F. J. A. M. Wier- dels te ontslaan. (28 tegen 26 stemmen.) Gisteren is in een, op verzoek van een aantal aandeelhouders bijeengeroepen al* gemeene vergadering der vennootschap de heer Wierdels met een belangrijke meerderheid opnieuw als directeur be noemd, n.l. 38 tegen 26 stemmen. De vergadering werd bijgewoond door pastoor Holiërhoek als gemachtigde van den bisschop van Haarlem. De president-commissaris, mr. Schol- vinck, heeft nu onmiddelijk zijn ontslag ingediend. Inspecteur der cavalerie. De kolonel W. H. Piepers commt. van het 2de reg. huzaren te Tilburg, is, naar wij vernemen, bestemd om 1 Juni op te treden als inspecteur der cavalerie te 's-Gravenbage, ter vervanging van den generaal-majoor H. C. P. L. Mathon, die op dien datum het leger met pensioen zal verlaten. M. A. v. Liempt in 1914. Jan v. Schijndel in 1915. H. v. d. Bergh in 1916. Bij acclamatie wordt herbenoemd de heer M. A. v. Liempt, die benoeming aanneemt. Na eenige huishoudelijke besprekingen sluit- de voorzitter, niets meer aan de orde zijnde, de vergadering. Waalwijk, 13 Mei 1914. Koopt niet In den vreemde, wat g(j in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Kon. bezoek aan Enkhuizen. Naar wij vernemen zal H. M. de Ko ningin den 18den Mei a.s een rijtoer maken per auto door Enkhulzen en daar na 't kasteel „Radboud" te Medenblik bezichtigen en aldaar de lunch gebruiken. Verder is in 't reisplan opgenomen een bezoek aan de boerderij van den heer Neefjes te Westwoud en aan de coöpe ratieve boterfabriek te Opmeer. Daarna wordt waarschijnlijk een bezoek gebracht aan Heer Hugowaard en den Beemster. Gisteren hebben H. M. de Koningin en de Prins, een bezoek gebracht aan Haarlem en 'omgeving waar zij zeer ent housiast zijn ontvangen en verschillende industrieele ondernemingen enz. hebben bezocht. H. M. de Koningin en de pestbestrijding op Java. Naar wij vernemen heeft H. M. de Examen. Voor 't examen onderwijzer L. O. zijn de laatste dagen geslaagd de navolgende leerlingen der Rijksnormaallessen alhier, de heeren Ger. Clerx te Drunen, IJ. de Haan te Drongelen, M. P. van Iersel le Baardwijk, F. Kemperman te Waalwijk en C. Kleijn te Sprang Nog slaagde mej. Josephine v. Delft, leerlinge der Bijzondere Kweekschool te Oirschot. Aan geslaagden onze felicitaties. Benoeming. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de brieven- en telegrambesteller F. M. H. van de Straeten verplaatst van Ooster hout naar Waalwijk. Telegram. Met ingang van 14 Mei 1914 zullen de in de adressen van binnenlandsche telegrammen voorkomende benamingen tot aanduiding van openbare wegen, alsmede huisnummers, of de in de plaats daarvan gebezigde aanduiding van ge bouwen, zooals hotels, ziekenhuizen, kasteelen, villa's e. d., kosteloos worden overgebracht. Waalwijksche Zwemclub. Dinsdag 12 Mei 1914 desavondsten 8'/2 uur werd in hotel de Twee kolom men alhier de jaarvergadering van bo vengenoemde vereeniging gehouden. Aanwezig het Bestuur en 13 leden De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris voorlezing der notulen der vorige vergadering, die goedgekeurd worden. Vervolgens were overgegaan tot verslag over 1913, waar aan wij 't volgende ontleenen Hel jaar 1913 kan zich voor de ver eeniging nu juist niet als gunstig laten noemen. Was er in 't begin van Mei eene groote behoefte aan eene zwemgelegenheid, tengevolge van de toen heerschende hitte, die jammer ge noeg niet den geheelen zomer aanhield, halverwege de maand Juli was de toe loop om lid te worden al weer gemin derd. Toch heeft de vereeniging gedu rende haar eerste jaar geen reden tot klagen. Als lid werden aangenomen 53 leden, zoodat de ontvangsten bedroegen f 145.50. De uitgaven bedroegen Aannemingssom Bijwerken Kosten gordels en kurken Incasseecen kaarten Drukloon Advertenties Architect f 476.12 f 330. 106.92 Dat dit de raming te boven ging be hoeft eigenlijk niet gezegd te worden. Er is dan ook nog een schuld gehouden van f87.67. Daarna wordt overgegaan tot nazien van rekening en verantwoording van den Penningmeester. Worden benoemd tot leden der kascommissie de heeren Antoon Gerris en W. Overes, die bij monde van den eerste adviseeren de rekening goed te keuren. De rooster van aftreding wordt bij loting vastgesteld als volgt: Aan 't verslag van deze vergadering willen we gaarne een aanbeveling toe voegen aan de ingezetenen van Waalwijk en omgeving om lid te worden dezer nuttige vereeniging. De zwemsport, een gezonde en nuttige oefening in het warme seizoen, wil beoefend worden. Welnu, lier is nu eene uitnemende gelegenheid, waarnaar al zoo vele jaren is uitgezien. Nette kleedkamers, plankier, verder zwemgordels, kurken enz., in 't kort alles wat men redelijkerwijze van eene ias opgerichte vereeniging kan verwach ten, stelt deze vereeniging voor hare leden beschikbaar. Welnu de vele zwem- iefhebbers dienen dan ook deze ver eeniging te steunen, opdat ze meer en meer kan doen voor hare leden. Men bevordert alzoo de gelegenheid om deze gezonde sport te beoefenen, maar tevens om 't gevaar tot een minimum te redu- ceeren, behalve dat deze inrichting uit ander oogpunt zeer nuttig is, ja nood zakelijk. Het lidmaatschap kost f3, bij twee of meer leden uit een gezin, ieder volgend lid slechts f 1.50. Bezoek. Gisteren werd onze gemeente bezocht door een 40-tal leerlingen der Handels school te Amsterdam, onder wie een paar dames. Des voormiddags werd een bezoek gebracht aan de stoomleerlooierij der firma Gragtmans Wiesman terwijl na de lunch in 't hotel Verwiel, de Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijn del in oogenschouw werd genomen. Met zeer groote belangstelling werden deze bekende inrichtingen bezichtigd en de vergezelende leeraren zoowel als de leerlingen waren hoogst voldaan over hetgeen ze tezien kregen en de wijze waarop van voorlichting werd gediend Onder wijzersvergadering. Vergadering van de afdeeling Waalwijk van het N. O. G. op a.s. Zondag 17 Mei op >Musis Sacrum.4 Aan de orde 1. Opening en Notulen. 2. Behandeling beschrijvingsbrief. 3. Ingekomen stukken. 4. Hoofdacte cursus. 5. Verkiezing afgevaardigde voor de Algem. vergadering. 6. Rondvraag en Sluiting. Waalwijk Vooruit behaalt een schitercnde overwinning te Goes Toen Zondag j.l. W. V. met twee invallers naar Zeeland Vooruit te Goes trok om aldaar haar eersten promotie wedstrijd te spelen, verwachtten we bijna een zekere nederlaag, doch de spelers waren van ander gevoelen en klopten na magnlfique spel den 2enklasser met 3 1 Doch laten we eerst een kort relaas geven van dezen prachtigen strijd. Op een zeer mooi gelijk, doch vlak gelegen veld en onder prachtig voetbalweer stelt W. V. zich met twee invallers op. Zee land is volledig. Een sterke wind staa recht over het veld, waarvan Waalwij eerst het voordeel heeft. Na aftrap ont wikkelt W. V. direct een enthousiast en vlug spel. Geholpen door den sterken wind, is zij in de meerderheid, zoodat Zeeland's keeper al dadelijk zijn talenten kan tooneD. Deze blijken van goede kwaliteit te zijn, alleen zijn wegwerken is minder solled. De Zeeuwend le schijn baar zoo'n goed er vurig spel niet ver wacht hadden, w* kn overrompeld en hebben niets io Drengen. De geel zwarten zijn <eel vlugger en daarbij taktischer. De strijd is dan ook voort durend op de Zeeuwsche helft. Na en kele vergeefsche aanvallen lost v. d. Werff onverwacht een hard schot, wat via den Goeschen back in hét doel be landt 10. Door dit succes aangemoe digd speelt W. V. nog beter. Allen span nen zich 't uiterst in, om den voor sprong te vergrooten. Van het midden van het veld af brengt het geel-zwarte trio uitstekend samenspelend op. Alles wordt gepasseerd, zoodat Klerkx geen moeite heeft, voor open goal staande te doelpunten 20. De Zeeuwen worden hierdoor blijkbaar geprikkeld, want hun spel wordt veel forscher en wilder. W. Vs. links-binnen ondervindt hiervan wel dra de gevolgen zoodat hij het veld ver laten moet. Desondanks blijft Waalwijk superieur, doch gedoelpunt wordt er voor rust niet meer. Onmiddelijk wordt de tijding »stand met rust 20» per postduif naar Waalwijk overgebracht. De geel-zwarten zijn ondanks den voorsprong nog niet erg gerust. En dan met tien man te moeten spelen is geen bemoe digend vooruitzicht. Er wordt echter besloten zoo mogelijk nog harder te werken dan vóór rust, want Waalwijk moet zegevieren. Hoe schitterend heb ben de spelers deze belofte gehouden. Nauwelijks is afgetrapt, of de vier voor- waar'sen stormen op 's vljands veste af. De aanval wordt afgeslagen doch weer komen zij terug, gerugsteund door dï uitstekende middelllnle. Dit wordt var Dranen (die uitgevallen was) te machtig Hij kan het niet aanzien, dat zijn mak i: kers voor de overwinning zwoegen er hij staat toe te zien. Alhoewel nog nie geheel hersteld komt hij onder een ap- j, plausje van het publiek de Waalwijksch» gelederen versterken. Nu is W. V. nie meer te houden. Haar spel is nu be paald schitterend. Alle speler» zijn ir prachtconditie. Het samenspel en doo:- -J zetten der voorhoede is uitstekend ter wijl het met de verdediging sluit als eer '4. bus. Dat Zeeland Vooruit het hierteger moet afleggen, is geen wonder. Na vel» prachtaanvallen der geel-zwarte voor hoede, kan bij een nieuwen attaque Vat Loon, door met gestrekten pas uit t» vallen den bal nog juist voor de voetei van den back wegtippen. Hierdoo komt Klerkx voor open goal te staai en brengt den stand op 30. Zee land Vooruit begint nu erg wild te spe len doch ook daarmee kunnen zij d» geel-zwarten niet baas. W. Vs. spe wordt hoe langer hoe beter. Van ver moeidheld ot verslapping is geen sprake j Uit een corner plaatst Van Loon no. in het net, welk doelpunt echter wegen i hands niet wordt toegekend. Kor daarna schiet een Goesenaar vai verren afstand keihard tegen den on derkant van het geelzwarten doellat j waarvoor de scheidsrechter Goes eei doelpunt toekent, zoodat de stand 3— ir», waarin geen verandering meer koml Waalwijk Vooruit heeft haar eerstei promotiewedstrijd welverdiend gewonnen Haar spel was stukken beter dan da van den 2en klasser en wanneer in d komende drie wedstrijden ook zoo word gespeeld, komt zij ongeslagen in de 2 klasse. De Valk won Zondag met 5I vai Venlo. Zondag a.s. komt Venlo naar Waalwij en verwachten we, nu W. V. in zul een prachtconditie is, een schitterende wedstrijd. Oplichter. Maandag namiddag heeft een handig oplichter zijn slag weten te slaan. Een net gekleed persoon kwam b den rijwielhandelaar Schoep te Baard wijk en gaf voor te zijn De Bruyn, kan toorbedlende bij de Levensverzekerini Mij. Noordbraband. Hij vroeg even ee flets te mogen huren en zou 4 uur wee' terug zijn. 's Avonds bleek dat er op het kan toor van de Levensverzekering Mi Noordbraband geen De Bruyn werkzaai was. Heden is hij nog niet teruggekome en is van hem nog geen spoor ontdek Naar wij vernemen heeft hij getrach bij den rijwielhandelaar N. v. Lieshoi, alhier zijn slag te slaan. Daar gaf ff voor werkzaam te zijn op de stoomtiir merfabriek. Voorts heeft hij nog getracht bij de heer Mercx in Nleuwkuyk een lantaar te leenen. De twee laatsten konden aan zij verzoek niet voldoen. Land- en 7uinbouivtentoonstelling. De Noordbrabantsche Maatschapp' van Landbouw, afdeeling Den Boscl heeft besloten om de tentoonstellln voor land- en tuinbouw te Den Bosc te doen plaats hebben op 6, 7 en September van dit jaar. Het daaraa verbonden concours hippique wordt da op Zondag 6 September gehouden. De laatste wordt gegarandeerd doe de vereeniging 4's-Hertogenbosch Be lang.» De Nieuwe Maasmond. Aan den Minister van Waterstaat i door het Waterschap de Algemeen Omkading onder Vlijmen, Engelen, Bol hoven, Well en Hedikhuizen, een adre gericht waarin er op' wordt gewezei dat indertijd bij het maken der planne tot het doorgraven van den Nieuwe Maasmond eene overeenkomst geslote werd tusschen het Rijk en verschillend waterschappen, waartoe behoorde vooj meld waterschap de Algemeene Omk; ding, waarbij die waterschappen zie verplichtten tot eene bijdrage van twe millioen gulden in de kosten dier dooi graving met bijkomende werken. Va deze bijdrage kon door de waterschaj pen ten Oosten van de Dieze worde ingehouden een bedrag van f 300.001 later verhoogd tot f 450.000, terwijl h» Rijk zich ten bate van de waterschappe ten Westen der Dieze verbond tot h» maken van bevloeiingssluizen, med vooral, omdat de hooilanden der Alg< meene Omkading, tengevolge van h» ophouden der bevloeling over den ove laat te Bokhoven zeer in waarde zoude verminderen. Tijdens de verdere onderhandelinge moest het oorspronkelijk voornemen oi een sluis te maken in den Maasdijk i Bokhoven, worden prijsgegeven. Alhoc wel het Rijk de kosten der sluis voc zijne rekening zou nemen, werd gevoc derd, dat de zoogenaamde binnenweg, ken, als bevloeiingskanalen, bruggei' duikers enz. voor rekening van het bi trokken waterschap zouden worden uitge voerd. De sluis te Bokhoven zou moete dienen, niet alleen voor de Algemeeo De Echo tui het Zeiden

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5