Nummer 4J Donderdag 21 Mei 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijitscfie Stoomdrukkerij AntoonTielen, Eerste Blad. V SUNLIGHT Uit de hoofdstad. DOORDHUTVMtBM. Gemeenteraadsvergadering, Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. SUNLIGHT EERSTE DEEL. De Echo van het Zuiden, Wil ill wijk se lie en Laiigstrantsclie Courant. Dit Blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.9Ö. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te xenden aan den Uitgever. UITGAVE: Prijs der Advertbntiën 10 cent per regelminimum 6 regelsgroote etters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale reer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel EWAARB0R6D NVERVALSCHT ZONDER ■IISCHADEEIJKE EESIANDDtUlN Gedeponeerd ZEEP L2S1 (Nadruk verboder.) Te nauwernood zijn de gemoederen tot rust teruggekeerd over het artikel, hetwelk onlangs de >Rotterdammer« zijne lezers onder het oog bracht en waarin op ongenadige wijze critiek werd uitge oefend op het regeeringsbeleid van het stadsbestuur, welk artikel ook den per soon van onzen door ieder geachten burgervader aantastte. Ik heb, nadat dit artikel verschenen was mijne afkeuring, (en ik geloof toen wel uit naam van het grootste gedeelte der weldenkende en welmeenende burgerij geschreven te hebben, want hoewel zelf geen geboren Bosschenaar, heb ik gevoeld, dat >de Bosschenaar* zich in zijn eer moet ge krenkt gevoeld hebbeo) er over te ken nen gegeven, dat de Rotterdammer voor dergelijk geschrijf zijne kolommen leent. Maar de Rotterdammer doet wel meer dergelijke domme streken, we denken slechts aan het feit, onlangs door de >Graafschapper« gesignaleerd. Maar in- tusschen. Ik zeg te nauwernood zijn de gemoe deren tot rust gekeerd of ten tweeden male wordt de aandacht der Bossche ingezetenen gevorderd voor een stuk, waarvan de inhoud nog perfider is dan die in het bedoeld artikel. Thans moet het een ander met zeer veel gezag be last persoon ontgelden (Ik wil noch den persoon, wien het betreft, ncch het pe riodiek waarin dit artikel voorkomt, na der aanduiden, ter voorkoming, dat ik reclame zoude maken voor een dergelijk pamflet, ofschoon de redactie daarvoor zelf wel zooveel in haar macht was ge zorgd heeft, door het blad bij duizenden in de stad- efi omgeving te verspreiden en door het eveneens te zenden aan al lerlei autoriteiten, zoowel in als buiten de stadzelfs naar den Haag.) There is something rotten in the State. Er wringt iets in onze huidige wetgeving. De rechter staat totaal machteloos te genover een dergelijk inbreukmaker op iemands reputatie. En ook al wordt een strafvervolging met resultaat bekroond dan nog bereikt men geen effect omdat aan dergelijke bladen zg. sitz-redactoren verbonden zijo, die slechts den blijde- lijkenrol in de redactie vervullen om bij eventueele veroordeeling te gaan >brommen« en daar/nede jaarlijks een duizend of twaalf honderd gulden ver dienen. Maar intusschen is iemands goe den naam aangetast, vaak onherstelbaar. Laat staan, dat alles waar is wat gezegd Vaa „DE ECHO VAN HET ZUIDEN.' Van de afgunst tot de misdaad. I. (9) Echte vrienden, daarentegen, hadden hnn vertroostingen komen aanbieden met eene kieschheid en eene hartelijkheid, die den jongen zeeofficier en zijne moeder diep getroffen haddeD. Die echte, rechtzinige vrienden waren de AUegrets, eerst de goede doctor, vervolgens zijne vrouw en hunne dochters Blanche en So- lange. Zij werden het eerst in kennis gesteld van bet gruwelijk drama en waren onmiddellijk naar de ongelukkige weduwe gesneld en gedu rende de twee dagen, die de aachorast van den jongen zee-ott'icier voorafgegaan waren, hadden zij elkaar op Ecobeil afgelost op die manier de arme vronw nooit alleen latende, wier droefheid ia hunne genegenheid een groote vertroosting gevonden had. To#n Barnard en d'Hérouel aangekomen waren verklaarden zij, uit vrees van onbe scheiden te zijn, dat zij niet meer zoaden komen. Doch de jongeling en zyue moeder drongen zoo levendig aan dat zij niet weigeren konden. Na de lijbplechtigheden en terwijl bet leven op het kasteel van Ecobeil zachtjes aan zijn gewonen loop hernam, gingen de dames Alle- gret voort, hoewel minder dikwijls bij de Pommery's te komen. Zij werden aldus, zonder het te willen iD het familieleven opgenomen. Mevronw de Pommery overigenB herhaalde gaarne, dat zij die goede vriendinnen niet meer missen kon, die eene rechtzinnige en verkleefde genegenheid hadden getoond. is, dan nog moest de wetgever dit niet dulden, en moest er een zeer strenge straf zijn voor hem, die een ander in zijn maatschappelijke eer door dergelijk ge schrijf benadeelt. (Naar ik verneem is al reeds een strafvervolging aanhangig gesteld, maar ik verwacht, om vooraan- gegeven reden, hiervan weinig succes). Intusschen gaat bedoelde redactie voort met elke veertien dagen nieuwe artike len, het eene nog perfider van inhoud dan het andere, de wereld in te sturen. Juist in dezen tijd van socialistische woeling onder de arbeiders in onze stad doet zich deze aanranding van het >ge- zag* gevoelen. Deze vinden hierin na tuurlijk voedsel tot opstand. Of het so cialisme tiert Men vrage niet naar be wijzen als men weet dat er maandenlang een staking gewoed heeft bij Goulmy Baar, waarvan de gevolgen in tien tallen huisgezinnen thans nog vreeselijk zijn, daarna woedde zij onder de druk kers enbindersgezellen,* sloeg vervolgens over naar kleinere werkplaatsen, terwijl zij nu weer is losgebarsten onder de schildersgezellen en nog steeds voort duurt, terwijl in andere bedrijven het stakingsgevaar ook al rondwaart. Dit alles spreekt voor den huidigen toestand der werkmansklasse. BOSSCHENAAR. Of deze met socialisme in verband stond, durven wij betwijfelen. Red. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 16 Maart des voormiddags 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. Ver meulen Wzn. Ongeveer 11.10 opent de voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. I)e notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring van eenige genomen raadsbesluiten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek afschrijving hoofdelijken omslag. Van den heer v. d. Waals is een adres ingekomen houdende verzoek om wegens vertrek uit deze gemeente, ge deeltelijke afschrijving van den Hoofd, omslag te verleenen. Wordt besloten f 5.39 af te schrijven. Oerlemans. Ik heb gehoord dat hij zich expres een week heeft ziek gehouden. Rijken. Na afloop van de vergadering kan ik u daarover wel iets mededeelen. 3. Benoeming onderwijzer in de Nieuwstraat. Voorzitter. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren J. Bos Vrijh. Cappel, D. Vos, Fijnaart en A. J. Bos, Sprang. De proeflessen hebben bijgewoond de beide heeren v. d. Hoeven, Rijken en mijn persoon. De indruk is zeer gunstig geweest. Vervolgens circuleeren de stukken van de sollicitanten onder de leden. Voorzitter. In de laatste jaren is het gewoonte dat de onderwijzers hier moeten wonen. Moet dat nu ook zoo zijn. Ik vraag dit omdat I. Bos bij zijn zwager D. de Roon, in Vrijh. Cappel woont. Rijken. Ik zou aan die bepaling de hand houden. Er zijn kosthuizen genoeg te krijgen in onze gemeente. Oerlemans. Ik ben het met den heer Rijken in zooverre eens. Zijn het echter jongens die bij hun ouders inwonen, dan zou ik daar wel een uitzondering bij maken. Rijken. Ja, dat ben ik met u eens. Voorzitter. Ik stel voor hem te be noemen met ingang van 1 Mei. Daartoe wordt besloten. Hierna werd de heer Bos met 6 stem men benoemd. Een stem was uitgebracht op den heer Vos te Fijnaart. 4. Vaststelling staat hondenbelasting over 1913. Wordt vastgesteld op een bedrag van f0.75. 5. Vaststelling staat hoofd, omslag over 1913. Wordt vastgesteld op een bedrag van f33.545. Sneep. Zou het geen aanbeveling verdienen in de openbare school, welke men nu aan het bouwen is, electrische geleidingen te leggen Ik denk dat zulks nu voordeeliger zal kunnen geschieden als later. Bovendien kunnen ze nu alle Ik ken u sinds twintig jaar, zeide zij tot de vronw van den doctor, en ik wist n niet, zoo als gij het verdient te waardeeren en te beminneD. Die hnlde was verdiend, want madame Marhta Allegret was een van die volmaakte vrouwen, die nooit aan baar telven denken, die zich op offeren zonder achterdocht om het welzyn en de vreugde van anderen te verzekeren. Zij had overigens die grondbeginselen by bare twee dochters ingeprent en het moet gezegd, dezen hadden bewonderenswaardig profijt ge trokken uit hare lessen. Al de inwoners van de streek waren het daarover eens. De dames Allegret. zeide men, zyn de volmaaktheid zelf... gelukkig de man die haar zal kiezen Niettegenstaande die algemeene opinie sche nen de jongelieden uit den omtrek niet geneigd aan zoo'n proefaeming te denkeD. Solanpe Allegret was de vyf en twintig jaar voortij. Blanche was byne vier en twintig geworden eu nog niemand had naar een van beider hand gedongeD. De twee meisjes waren nochtans verre van leelijk. Middelmntig van gestalte, voornaam van houding, hadden zij beide fijne en regel, matige trekkeD, denzelfden vorm vau gelaat en ze zouden dan ook buitengewoon op elkan der geleken hebben, hadde Blanche geen licht kastanjekleurig baar eu rozige tint gehad, ter wijl Solaoge donkerblauwe oogen bezat eu prachtig donker haar, dat de blankheid harer huid nog meer deed uitkomeD. Onder fysiek en zedelijk oogpunt hadden de meisjes dus alleB wat noodig was om te bebageD. Doch, helaas, zy beschikten over geen duit bruidschat Moeten wy dan nog verder aanduiden, waar om de mededingers naar bare hand vooral schitterden door afwezigheid IV. La Férolle, waar de Moreau's een gedeelte van het jaar doorbrachten. het overige van den tyd verbleven zy te Pariis en het kas teeltje van VillaiueB. waar Roger d'Allardes woonde, waren op minder dan drie kilometer van Ecobeil gelegen, bet eene ten Oosten het andere ten Zuid-WeBteD. De Pommery's hadden geen nadere buren Ludovic d'Allardes, was de vader van Ro ger, was aanmeraelyk ouder den mevrouw de Pommery, zyne zuster, en een weinig ouder dan zijn broeder Guillaume, die jongeman gebleven waa en te Parijs leefde. Ludovic bad Villaiues aangekocht eeu veer tig jaar geleden en had er zijnen intrek geno men met zijne vrouw en zjjoe zuster, die bij by zich genomen bad, daar hunne ouders dood waren. De nabuurschap van Vllainea en Ecobeil had tusschen de twee huizen goede betrekkingen doen ontstaan en was oorzaak dat Fhérèse d'Allardes Louia de Pommery huwde. Ten tyde van het huwelijk zyner tante, was de kleine Roger, de zoon van Ludovic, reeds tien jaar oud. Gedurende eenigen tyd heerschte de beste verstandhouding tuaschen de twee families dan was er plotseling eene verkoeling ingetre den, tengevolge, zooala het gewoonlijk gaat, van eene geldkwestie. Ludovic d' Allardea bezat, zooals zyn broeder eu zyue zuster, eene zeer flick fortuin zeven of achthonderd duizend frank. Hij was met eene zeer schoone vrouw getrouwd, die even wel geen duit bruidschat meebracht, wat nóg zoo erg niet was, daar hij toch geld bad voor twee. Doch hij zelf ging onverschillig door bet leven, schrok terug voor de minste moeilijkheid, waa lui als niet een en verkwistte bovendien gemakkelijk geld. Over Villainea en zyne andere eigendommen bekommerde by zich om het minst, met gevolg natuurlijk dat zy niet opbrachten zooals men redelijk hadde kuonen verwachten daarbij kwam, dat boe meer de inkomsten slonken, des te meer groeiden da uitgaven vau het huis- getio. Men begon te voelen dat er wat wrong, nadien moesten eigendommen te gelde gemaakt worden. Een na 't ander werden brokken van het schoone domein in openbare veiling ge bracht. Op zekeren dag, bleven Ludovic nog alleen de eigendom van Villaines eu eeuige meubels over. Dat beteekende byna elbnde. geleidingen wegwerken, wat mooier is. Middelkoop. Over twee jaar zal men wel wat anders hebben, want nu onder zoeken ze al naar iets om de lichtsterkte naar boven te doen gaan. Oerlemans. De geleidingen werken ze niet weg. Voorzitter. Ik ben pas geleden nog in een groot ziekenhuis geweest, doch ook daar en zelfs in de eerste klas ka mers, zijn de geleidingen niet wegge werkt. Oerlemans. De assurantie maatschap pij kijkt er ook naar. Buitendien komt men voor groote moeielijkheden als de leiding moet worden nagezien. Op Lab- begat is het ook overal zichtbaar. Sneep. Afin, maar een centrale ver warming zou dat niet aan te bevelen zijn. Voorzitter. In Waspik hebben ze dat ook gehad, doch hebben ze het allang buiten werking gesteld. Daar een brand in de gemeente wordt aangekondigd wordt de vergadering gesloten. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 19 Mei des avonds ten half acht uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer Honcoop. Ongeveer kwart over acht uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Mededeeling Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming d.d. 31 Maart. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken in orde waren bijgehouden en het dien overeenkomend bedrag in kas aanwezig was. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring raadsbesluit tot wij ziging begrooting 1913. c. Aangehouden adres van de ge meente Velsen inzake ouderdomspen sioen. Voorzitter. Zooals de heeren in het voorloopig verslag zullen hebben gezien is er een kolossaal verzet tegen dit wets ontwerp aangeteekend. Het heeft dan De ongelukkig ten onder gebrachte kreeg dan bet zonderlmg idee om zijne zaken weer op te knappen, zijo toevlucht te uomen tot een middel dat zeker het minst geschikt was om te slsgeD. Hij kreeg het in zijn hoofd fabrikant te worden en in de streek -zelf eene kartonfabriek op te richten hoewel hij voor 't artikel elke kennis miste en zeker niet aangelegd was om handel te drijveD. Ludovic zette zich met moed aan 't werk, overtuigd dat zijne kartonfabriek naar hy, volgens zeer bezadigde schattingen uit techni sche boeken berekend had bem terstond eene winst van minstens vyf en twintig dui zend frank zou opbrengen. Hy had maar een ding vergeten, de onge lukkige en dat was dat hy, over niet genoeg kapitaal beschikkende, verplicht zou zyu te leeneu en die last den goeden gang zijner operaties zou belemmeren. Hy stapte daar over heen nochtans en be proefde door in de «treek aan alle deuren te- gaan kloppeD, het noodige geld te vinden. Hij vond er een weinig od dat liet hem toe, zoo goed als 't kon, zijne fabriek in te ricbteD. Doch de voornaamste beurs welke bij ge dacht had voor zich te zien ontsluiten, die van zyn schoonbroeder, Louis de Pommery, bleef halsstarrig gesloten. Dikwijls reedB had heer de Pommery aan Ludovic geld geleend om bem uit tijdelijke verlegenheden te redden en dat geld was bem overigenB aliid nauwkeurig weergegeven. Was bet er nu maar eenvoudig op aangeko men nogmaals zijn schoonbroeder te helper, Louïb de Pommery zou Diet geaarzeld hebben. Doch bet gold bier eene fabriek te beginnen waarin de kasteelheer van Ecobeil duidelijk voorzag dat d'Allardes zich heelemaal ruïneeren zou. Hij bescbcuwde het als eene fout hem op dien noodlottigen weg aan te moedigen. Hij weigerde dus zijne bulp, zacht, doch met eene onverbiddelijk" standvastigheid. Ludovic verliet Ecobeil, de deuren kwaad ach'f-r zich toeslaande en van dien ooganblik af, was de breuk tusschen de twee huizen een voldongen feit. Ongelukkig werd al wat heer de Pommery voorspeld en voorzien hod, verwezenlijkt. De kartonfabriek was Dauwelijks opgebouwd en ingericht of de moeilijkheden begonnen en stapelde zich zoo snel opeen, dat de ramp weldra onvermijdelijk scheen. Ludovic d'Allardes ontging zyu faillietver klaring door een toevalliguo en overigenB vreeselyken dood. Hy begaf zich met zijne vrouw Daar het station vau La Joncbère om koopwaren na te zien, toen het paard op hol ging. Bij 't over steken van eene brng, Dam het rytuig eer te korten draai en bleef aan een paal haperen. Beiden werden naar beneden geslingerd en toen men hen opnam, hadden zij opgehouden te leven. Dit tragisch en vreeselijk einde kon den gang der gebeurtenissen niet tegenhonden, noch de scbuldeischers verhinderen bet faillissement te doen uitspreken, zoo ze niet betaald werden. De beer de Pommery achtte het toen zyn plicht tusschen beide te komen om den naam van zijn schoonbroeder van schande te redden. Zijne tu98chenhomst gebeurde met behulp van den notaris, op zoo bescheideno wijze, dat niemand er bet rechte van wiet. Roget d'Allardes die, voor de dood zijns vaders, niet bet minste idee bad van den zakentoestand, kon dus de zaak erven zonder te vermoeden dat zij een deficit zou vertegenwoordigd hebben, hadde de oom de scholden niet betaald. De gevolgen konden niet gelukkig genoemd worden. Zich tegenover een zuiveren toestand be vindende, in 't bezit van eene zaak die nor maal scheen te worked, beelde Roger wien zijne drie en twintig jaar geen groote onder vinding gave», zich iD dat bij maar moest voortgaan gelyk zijn vader deed, om fortnin te maker. Met dezelfde verblindheid, dezelfde licht zinnigheid zette by de kartonfabriek voort, zonder ooit aan iemand raad te vragen, noch aan zyo oom, noch ann menschen van het vak. De betrekkingen tnsscben Ecobeil en Vil laines waren maar koeJ gebleveD. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1