Nummer 44 Zondag 31 Mei 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. <1 I BINNENLAND. Buitenland. Reclame. ris - 41 Albanië. i' het een nierziekte Kunst en Letteren. Ingezonden Stukken. Sport. '1 *i Opdracht Van Kol. Uit het antwoord der Regeering aan den heer Van Vlijmen blijkt thans offi cieel dat de bekende regeeringsopdracht aan den heer Van Kol is verleend niet door de Indische, maar door de Neder- landsche regeering, zij het dan ook in overleg met den G.-G. Het >Handelsblad« voegt daar volgend commentaar aan toe »Wij herinneren eraan dat op 15 April dat wil zeggen op den dag waarop de heer Van Kol volgens »Het Volk* naar Japan vertrok de secretaris-generaal van koloniën ons verklaarde dat hem ook, na nadere informatie, niet bekend was van een regeeringsopdracht aan genoemden afgevaardigde. Bovendien hebben wij zeer goede redenen om aan te nemen dat ook de ministerraad niet in deze zaak is gekend en men moet dus tot de slotsom komen dat hier te denken valt aan een zuiver persoonlijke daad van minister Pleyte. Dat ons blad deze daad betreurt, weet men reeds en wij blijven de keuze van eene ongelukkige demonstratie van mis plaatste onpartijdigheid achten, die door de toevoeging van een correct aan den heer Van Kol misschien van effect, maar niet van aard is veranderd. Ook wij achten de keuze van een sociaal-democraat juist voor een onder zoek als dit geen gelukkige, wijl juist de sociaal-democraten zich onderschei den door een zeer paitijdigen kijk op industriëele en arbeidsaangelegenheden. K. Katwijk. De commissie van art. 9 van het electoraal acpoord heeft in zake de Ka merverkiezing in Katwijk beslist, dat de vacante zetel aan de Chr. Hist, partij moet worden toebedeeld. Prof. de Visser wordt nu candldaat. Frissche Propaganda Onder het opschrift »Sabotage> schrijft „De Tijd»: >Het Is een bedenkeliik teeken vau de schade moedwillig aan de Katholieke zaak toegebracht door degenen, die maar niet kunnen nalaten uit persoonlijke ver bittering hun geloofsgeDooten in den rug aan te vallen, dat gisteravoud de R.-K. Propaganda-Centrale te Amsterdam moest besluiten, de actie ten bate der Katholieke pers stop te zetten, tot eer lang betere tijden zijn aangebroken. Wi^ het verslag dezer vergadering leest, zal erkennen, dat de hoofdbestuurderen der Roomsche perspropaganda niemand in onzekere hebben gelaten omtrent de re denen, welke dit verdrietige besluit nood zakelijk hebben gemaakt. Die redenen zijn alle te herleiden tot de machteloos heid, waartoe de actie onzer propagan disten gedoemd wordt, zoolang de ver dachtmaking mocht voortduren der Kat holieke pers, voor wier werkzaamheid 't goed vertrouwen van alle Katholieken onmisbaar is. Mogen de bedrijvers van deze ver dachtmakingen, die voor de argumenten van het gezonde Katholieke verstand en zelfs voor de verplichtingen der naas- tenliefck nauwelijks vatbaar schijnen, tenmin'e terugschrikken voor de droe vige gevolgen, waarin hun onverantwoor delijke campagne gewroken wordt. Moge hun verblinde ijver, die onder schijn van bevordering der waarheid zooveel kwaad sticht, terwijl zij misdoen tegen de liefde, verlicht worden door de volledige waar heid en de liefde beide. Eerst indien zij hun ijver in dienst van deze twee stel len, kunnen zij de fouten van het jongste verleden goed maken, eerst dan zal het onderling vertrouwen terugkeeren en een einde gemaakt worden aan de door hen gepleegde sabotage, welke op het oogen blik onze Katholieke actie stop zeti,, Tot zoover »de Tijd» Werkelijk lu onze buurt zitten ook wel meoschen, die zich 't bovenstaande eens mogen aantrekken, het goed overwe- en er dan naar handelen. De eischen der opstandelingen opstandelingen deden aan de in- De ternationale controle-commissie een schrijven toekomen, waarin zij als doel van de volksbeweging de volgende wenschen noemen 1. De Albaneesche souverein bevordere het godsdienstonder wijs, dat grondslag is van ons geloof. 2. De personen, aan wie de souverein de regeeringsmacht overdroeg, zijn lie den, die sedert lang het volk vervolg den en nog vervolgen. Toen wij ons doel wilden uiteenzetten, wilden bloed verwanten van de regeeringspersonen tegen ons kanonnen gebruiken daardoor werden onze veiligheid en ons vertrou wen geschokt. Wij wenschen dus zooals vroeger tot het Turksche rijk te behoo- ren. 3. Indien de bereiking van dit doel onmogelijk zou zijn, stellen wij onze zaak in handen der groote mogendheden om van de tegenwoordige regéering gered te worden, Wij verzoeken in dezen geest te willen handelen en althans, indien onze eischen geen resultaat mochten hebben, ons tegen de regeering en haar helpers te beschermen. Volgens berichten der te Sjiak in gevangenschap verkeerd hebbende vreemdelingen concentreeren zich op standelingen uit Kroeja, Trima, Sjiak, Pekioi en Kawala. De eigenlijke leiders der beweging, die zich te Tirana bevin den. blijven onzichtbaar De gevangenen konden vaststellen, dat zich onder de opstandelingen vijftien goedgekleede Turken bevonden. Ze za gen ook uitstekend ingerichte officiers- cantine-wagens, doch geen officieren. Ook bewoners van Katholieke dorpen nemen deel aan de beweging. Naar Kawala zijn 700 regeeringsgezinde Albaneezen op marsch. De controle commissie begeeft zich ook daarheen. Onder de opstandelingen bevinden zich lieden, die eigenlijk op de hand van den vorst zijn, terwijl anderen weer zich voor den Sultan verklaard hebbeD. Het meerendeel heeft echter nOg geen besliste keuze gedaan. De verliezen van de opstandelingen in de laatste gevechten met de regeerings troepen moeten zeer aanzienlijk zijn geweest. Hoewel daarover het diepste stilzwijgen in acht wordt genomen, ver telt men, dat zij meer dan 100 dooden en gewonden hadden. De regeeringstroe- pen en de vrijwilligers kregen twintig dooden en gewonden. De toestand in Albanië. De nadere berichten, die nog omtrent den toestand in Albanië en de onder handelingen tusschen de opstandelingen en de controle-commissie voorliggen lui den alle haast onverdeeld gunstig eD bevestigen onze vroeger uitgesproken meening, dat de onderlinge verdeeldheid tusschen de oproerige groepen, die door enkele raddraaiers alleen maar te zamen zijn gebracht en tegen de regeering op gezet, aan de positie van den Mbret ten goede komt en de kans opent tot een regeling der moeilijkheden langs minne lijken weg. De welwillende ontvangst, die, blijkens de vanmorgen ontvangen telegrammen de >opstandelingen» aan de leden van de controle-commissie te Kawaja en te Tirana bereid werd en vooral het gun stige onthaal, dat hun toezeggingen en verzekeringen gevonden hebben, wijzen er op, hoe de »opstandelingen» voor re de en onderhandelingen vatbaar zijn en niet onder den invloed staan van de fanatieke dwepers, die het herstel van de Turksche heerschappij blijven eischen. Dat opent de beste vooruitzichten voor een herstel van de geregelde toe standen en van den voor het land zoo noodigen vrede. De Times ontvangt van een oog getuige een verslag over de gevangen neming van Essad pasja, wat reeds een geheel andere kiik geeft op de houding onzer officieren. Wij ontleenen er het volgende aan »In den avond van den 17den Mei was ten huize van Essad ministerraad gehouden, waar over de schikking in Epirus was gesproken. Den volgenden dag beschuldigde majoor Sluys, de be velhebber van de gendarmerie te Du- razzo, die met Essad op zeer gespapnen voet stond, hem van dubbel spel- Of schoon hij later op den dag die be schuldiging introk, weigerde hij Durazzo voor een anderen post te verlaten. Es sad pasja was daar niet tevreden mee en gaf den vorst kennis dat hij tusschen hem en majoor Slüys moest kiezen. De Vorst verzocht naar aanleiding daarvan majoor Sluys zijn bevel aan kapitein Sar over te dragen. Deze voldeed aan dat ver zoek, maar later liet de vorst hem me- dedeelen dat er misverstand in het spel oorspronkelijke reclame-kunst en de gun- hij hem verzocht op zijn post(stige uitzonderingen zijn zeer zeldzaam. was en te blijven. De overheid wist dat in Essad's huis, staande op het hoogste gedeelte van het oude Venetiaansche bolwerk gewa pende aanhangers van Essad waren, wier aantal dagelijks aangroeide. Daar men een dergelijke gewapende macht op 200 M. afstand van het vorstelijk paleis ge vaarlijk achtte, werd besloten Essad pasja te bevelen de wapens van zijn lieden uit te leveren, en toebereidselen werden getroffen om hem daartoe zoo noodig te dwingen. In den avond van den 18en, toen er reeds geruchten liepen dat opstandelin gen op Durrazzo aanrukten, .werd het geschut in stelling gebracht en de gen darmerie bezette in alle stilte gunstig gelegen punten. Den volgenden ochtend bij aan breken van den dag begaf majoor Sluys zich met 10 gendarmen en een Albaniër Ajet bei Libohobo, een neef van Essad die zich bereid had verklaard als parle mentair op te treden, naar Essad's huis. Toen Ajet bel was binnengelaten storm den uit het belendende huis een twin- tigtal gewapende aanhangers van Essad, wien majoor Sluys dadelijk beval de wapens neer te leggen. De meesten hadden daaraan reeds voldaan, toen Es sad voor een venster verscheen en vroeg »Wie durft mijn mannen bevelen geven Majoor Sluys antwoordde, salueerend »Ik, exellentie, in naam van den koning en van het volk. Ik beveel uw mannen de wapens neer te leggen.* Essad pasja riep daarop iets en met een begonnen zijn volgelingen op de gendarmerie te schieten. Het vuur werd beantwoord met ka nonschoten. Een granaat raakte het dak, dat gedeeltelijk vernield werd en bij het zevende salvo liet Essad de witte vlag hijschen. 1 Intusschen waren 30Q Oostenrijksche en Italiaansche matrozen geland en had den de stad bezet, waar groote opwin ding heerschte. Een deel dier matrozen trok naar Essad's huL'orn hem naar de landingsplaats te begelèiden, want er was reeds besloten hem aan boord van een oorlogsschip te brengen Langs een pad buiten het bolwerk gelegen om een botsing metdehem vijandige menigte te voorkomen te ver mijden werd Essad weggevoerd. Al baneesche gendarmes liepen voorop, dan volgde Essad. Hij salueerde voor de weinige toeschouwers, die hem groetten. Het was een tragisch gezicht, hoe kranig hij zich ook hield. Achter hem liep zijn vrouw, geheel in het zwart en zwaar gesluierd. Toen men bij het paleis was gekomen het pad liep door den tuin van het paleis zag geen van beiden op naar het gebouw, waar zij als geëerde gasten van den vorst plachten te worden ont vangen en waar zij vroeger gewoond hadden. Voorbij het paleis bleef Essad een oogenblik staan om zijn vijanden op te nemendadelijk liep hij echter weer door naar de landingsplaats, waar een boot hem wachtte. Op dat oogenblik verscheen de vorst op het balcon. om zijn gevallen minister nog eens te zien. De menigte drong in den tuin binnen en juichte den vorst en zijn gezin toe. Een opgewonden nationalist hield een hartstochtelijke rede en de 'vorst dankte zijn volk met een paar woorden in het Albaneesch. Toen wendde hij zich af en ging het paleis binnen. De staatsgreep van Durazzo was voor bij Nu en dan echter toont eco firma of maatschappij gezondere opvattingen om trent de reclame-kunst te huldigen en geeft zij aan Hollandsche kunstenaars de gelegenheid, met prachtig werk voor den dag te komen. De H. IJ. S. M. en firma's als Fer- werda Tieman te Amsterdam en de Koninklijke Stearine-kaarsenfabriek te Gouda gaven in dit opzicht verblijdende voorbeelden 1 Of is het geen schitterende reclame, welke de laatstgenoemde firma weldra gaat verspreiden onder het volk? Vóór me liggen een drietal grijs-linnen porte feuilles, elk inhoudende 12 reproducties van Rembrandt-etsen, uit de verzameling van het Amsterdamsche Rijks Prenten kabinet. De eerste portefeuille geeft 12 Bijbelsche voorstellingen, de tweede 12 portretten en de derde 12 landschappen. De heer J. Philip van der Keilen Dz., ambtenaar aan 's Rijks Prentenkabinet voorzag elke portefeuille van eene be schrijving der gereproduceerde etsen, terwijl de eerste portefeuille tevens een beknopte levensgeschiedenis van Rem brandt vertelt. De firma Van Leer en Co. te Amsterdam bezorgde de 36 fraaie lichtdrukken, terwijl de Boek-, Kunst en Handelsdrukkerij v. h. Gebr. Binger te Amsterdam de verdere verzorging der portefeuilles keurig uitvoerde. Deze prachtcollectie reproducties, welke in gewone omstandigheden bijna niet te verkrijgen waren, wordt thans als reclame door de Kon. Stearine- kaarsenfabriek te Gouda voor hare af nemers beschikbaai gesield. Hoe dit ge schieden zal, is nog een geheim, het welk de firma evenwel door verdere aankondigingen in de bladen zal uiteen zetten. Alléén wil ik nog verklappen dat de bons, benoodigd om de drie portefeuilles te bemachtigen, op zichzel wederom Rembrandtieke kunststukjes zijn. Het is inderdaad eene koninklijke reclame dezer koninklijke firma en gaarne ontsteek ik mijn kaarsje van hulde voor deze prachtdaad. Kosteloos immers want de bons worden op de artikelen toegegeven kan men thans een serie Rembrandt-etseD bekomen, welke een sieraad zullen zijn voor salon en huis kamer. Grooter, ook in de zwart- en wlt- kunst, was er in ons land géén dan Rembrandt en deze wordt thans nader tot het volk gebracht in eene rijke ver scheidenheid en keurige afwerking, als nimmer tevoren geschiedde. Daarom wilde ik dit woord van bi zonderen lof der Kon. Stearine-kaarsen fabriek te Gouda niet onthouden en in het belang der veredeling van den volks smaak is het te wenschen, dat deze pracht-reclame, welke door geen enkel reclame-opdruksel wordt ontsierd, geheel moge beantwoorden aan de verwachtin gen, welke de firma er zich van voorstelt. De enorme kosten alleen reeds, aan deze reclame verbonden, geven de firma daarop alle recht. HENRI H. VAN CALKF.R. Hilversum, Mei '14. Onnoodig te zeggen dat wij den op volger van wijlen Z. D. H. Mgr. Dreh- mans, die ons zoo krachtig steunde, eerbiedigen dank brengeo voor de bij zondere onderscheiding onze vereenlging geschonken. Zij zal ons een spoorslag zijn om met moed en volharding op den ingeslagen weg voort te gaan. Moge de krachtdadige hulp der geloofsgenooten, vooral in de Pinksterdagen ons deel zijn. Op Pinkster Zondag gaan wij naar Herten, op 7 Juni naar meerdere pa rochies. Rolduc 29 Mei 1914 Dr. van Gils R. K. Pr. Jp, indien gij waterzuchtige zwellingen rond de oogtP, in de enkels of polsen hebt iudien gij voortdurende aandrang tot urine- louzinp, bezinksel in het water, branderige pijn bij de looting hebt; indien uw alaap verstoord is en gij iederen morgen vermoeid opstaat indien gij stekende pijn in den rug en de lendenen he.bt of rhenmatische pijnen de ledematen iscbia®, rheumatiek, jicht, steen, uremic kannen de gevolgen, ervan zij». Foster'? Rugpijn Nieren Pillen genezt-n uier- en blaaskwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren genezen en versterken, en luar zoodoende in staat stellen om baar gewichtig werk, bet filtreeren van het bloed, behoor ijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen ia gevaarlijk, doch indien gij haar gezond houdt, houden zij u gezond. Foster's RugpijnNieren Pillen zullen dit voor u doen en haar ge nezen, indien zij ziek zijn. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt fran co na ontv. v.postwissel f 1.75 voor één, of f 10- roor zes doozen. Eiacht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand mark. handelsmerk. 6346 Een pracht-te dame. 't Gebeurt maar hoogst zelden in ons land, dat eenige firma voor hare arti kelen met eene reclame voor den dag komt, welke onder elk opzicht valt te loven en zoodoende den toets der kritiek gehéél kan doorstaan. Over het alge meen ontbreekt het de Hollandsche re clame niet alleen aan oorspronkelijkheid, maar bovenal aan artistieke opvatting. Smakelooze prentkunst, om mij bij de ty pografische reclame tebepalen, schreeuwt niet zelden tegen de wanden van open bare lokalen en woningen het dwepen met niets-zeggende, slappe teekeningeD, natuurlijk mooie* meisjeskoppen en >lieve« deerntjes voorstellende, belem- mert^den groei eener eigen-Hollandsche, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) R. K. See hooit ere enig ing „Onze Mijn streek. De R. K. Schoolvereeniging Onze Mijnstreek genoot het bijzonder voor recht volgend schrijven van Z. D. H Mgr. Schrijnen te mogen ontvangen Wij hebben de heilige overtuiging dat geen werk aan Jezus Christus aan genamer is, dan het werk, dat door de R. K. Schoolvereeoiging Onze Mijnstreek ondernomen Is. Die het kind heeft, be zit de toekomst; en willen wij dc toe komst aan Christus verzekeren, dan moeten wij al onze krachten inspannen om aan de jeugd katholiek onderwijs te bezorgen. Dit is bijzonder noodzakelijk in de mijndistricten, waar, wijl onder de iDbeemsche katholieken zich tal van niet katholieken vestigen, helaas, ook bij den besten wil van onze Limburgsche on derwijzers, in de openbare scholen van katholiek onderwijs geen sprake meer kan zijn. Daarom bevelen wij het streven van de vereenlging ten sterkste aan en bid den Jezus Christus, "dat Hij haar werken met den meest schitterenden uitslag moge bekronen.* Roermond, den 27 Mei 1914. -f- Laurentius Bisschop van Roermond. Van den Born op den Oceaan. De bekende Belgische wielrijder en vlieger Charles van den Born, houdt zich naar het Hbl. van Antw. meldt thans te Nizza bezig met den bouw van een watervliegtuig, van eigen vinding, met hetwelk hij voornemens Is binnen enkele weken deo Atlantischen Oceaan over te steken. Van den Bom zou eerst een proefvlucht doen van Nizza naar de Afrlkaansche cust en zoo deze vlucht goed verloopt, zou hij onmiddelijk den steven richten naar Brazilië, welk land hij in 30 uren hoopt te bereiken. Van den Bom zal van een passagier vergezeld zijn. Zijn watervliegtuig zal on- zinkbaar wezen en voorzien van een groo- ten reflector, voor 't geval hij 's nachts op 't water mocht neerkomen om alzoo de aandacht te trekken van de voorbij- stoomende schepen. Van den Born kent het gevaar van zulke pogingen, doch hij zal alles in 't werk stellen om te slagen en alzoo den prijs van 250 000 fr. van de Daily Mali te bemachtigen. Voetbal voor a.s. Zondag. Kampioenschap van Nederland. Den Haag. H. V. V.-Vltesse Meerum. Terwogt. Promotiecorr.petltie Zuidel. 3e kl. Goes. Zeeland Vooruit-V. V. V. II. J. van Bel. De stand in deze competitie is thans goals Waalw. Vooruit 6 4 1 De Valk 6 2 2 V.V.V. II 4 11 Zeeland V. 4 10 1 9 10 4 1.50 2 6 14 91.— 2 3 5 80.75 3 2 6140.50 Waalwijk Vooruit ls dus gepromoveerd tot Zuidelijke 2e klasser. Rechtbank Breda. 1 Vl I f ."l ie >i i I, •I van het gesp. gew. gel. verl. p. v. t. gem Miebandelirg. Adr D E, niet verschenen, werd boschuldigd van mishandeling van J G v d V te Raame donksveer. de V stond op 12 April te Raamsdonks veer met eenige andere jongens te praten. Bfkl kwam er ook bij staan en gaf v d V geheel onverwMch' met een stuk straatklinker een slag tegen het linkeroog tengevolge waarvan hij bloe dend werd verwond. Eisch 3 weken gevangenisstraf. 1 v I t I E si i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5