m flinke i POMONA. I Buitenland. LANDBOUW. I BEKENDMAKING. Advertentiën. Diverse jonge GROENTEN. DOPERWTJES. WORTELTJES. KOMKOMMERS enz. Z0MERBL0E- MENPLANTEN. AARDBEIEN. I' fi Engeland, Bal kans taten. FRANKRIJK. Italië. Kleine Advertentiën. Machine-Z v. ikker. Gevraagd Hotel- en Huiswerk. 13'! Te HUUR eene nette flinke woning. Hulpstanzer GEVRAAGD. Firma.H. HARTOG, Waalwijk. 6606 Maria Catharina Pesten Op eene SCHOEN- FABRIEK te Waalwijk voor DIRECT geviaagd een voor Adres Hotel De Twee K olom menW aal wij k. Waalwijk. Verkrijgbaar PRIJZEN BILLIJK. Telefoon No. 62. i 1 B H zakelijk onder den invloed der buiten- landsche veilingen, herwonnen zij het verloren terrein en sloten bij het einde des jaars vast en met iets hoogere koersen dan einde December 1912. De prijzen varieerden ongeveer als volgt Einde 1912. Gezouten Inl. ossen 30-33 KG. 40 a 41 ct stieren 30-35 35 a 37 ct Einde 1913. 40 a 41 ct. 35 a 37 ct. Naar pinken was mede het geheele jaar door goede vraagtoch slaagden zij er niet in de noteeringen van einde December 1912 te handhaven, gelijk blijkt uit het volgende Einde 1912. Gez. Inl. Pink- en grasvellen 610 KG. 43 a 44 ct. Einde 1913. Gez. Inl. Pink- en grasvellen 6—10 KG. 40 a 42 ct. dus 2 ct. lager. Ook de gezouten inl. vette vellen in de wichten v. 8-10 KG. daalden van 50 en 51 tot 49 a 50 ct. Dezelfde soorten, maar zonder kop en klauwen bleven onver anderd n l. 64 a 65 ct. In vette kalfsvellen, bij voorkeur ge kocht door Amerika ter bereiding van gerenommeerde boxcalf en ook door Duitschland, was de opslag grooter dan bij de meeste andere soorten. Betaalde men b.v. voor lichte soorten in December 1912 reeds tot 62l/2 ct., in December 1913 was die noteeriug gerezen tot 66 ct. De zwaardere soor ten golden van 55 tot 60 "fct. tegen 54 k 56 in 1912. Ook nuchtere kalfsvellen waren iets hooger in prijs. Zij golden in dc wich ten van 3'/2 a 4 KG- ongeveer 55 a57 ct. tegen 54 a 57 ct. in 1912. De paardenhuiden liepen, geheel over eenkomstig onze meening in ons vorig jaarverslag uitgedrukt, gedurende 1913 beduidend omhoog. Het duurzame paar- denleder kan wel een tijd, doch nimmer voor goed van de baan geschoven wor den. Golden de paardenhuiden in 1912 f 11.75 a f 12. thans moet men f14 a f 15 betalen wat een opslag van onge veer 25 procent beteekent. Veulensvellen daarentegen bleven na genoeg aan den ouden prijs. Schapetivellen steeds meer in aanmer king komende voor bereiding van chroomgeloold overleer, bleven ook in 1912 aan flinken prijs. Betaalde men in 1912 gemiddeld f4,25 en voor prima soorten zelfs f 5.50 per stuk, in 1913 rezen deze respectievelijk tot f4.50 en f 6.35. Ook de duurdere wolprijzen werk ten mede tot het bereiken dezer notee ringen. De lamsvelltn erlangden ongeveer de zelfde prijzen. Geitenvetten genoten ook in 1913 weer minder attentie dan voorheen diensvol gens daalden de prijzen en werden hier op weer beduidende verliezen geleden. Naar jonge geitjes was, om zoo te zeg gen in het geheel geen vraag. Wat de toekomst inhoudt ligt nog in het duister, op een lagere huidenmarkt valt echter niet te rekenen. Werpen wij een blik op de veilingen reeds dit jaar gehouden voor de Ara- sterdamsche en Rotterdamsche huiden clubs op 13 Januari, 10 Februari en 17 Februari jl., dan gaan voor de meeste soorten de noteeringen steeds hooger. Ook In het buitenland merken wij na genoeg hetzelfde verschijnsel. Redenen te over om niet te dralen met inkoopen en naar verhoogde prijzen te streven. De weduwe en haar kinderen ontvangen nu een jaarrente van f 210.Voor deze rente is een kapitaal van f 2744».gereserveerd. De 79 ougevallen, die d»or de Noord- Brabantsche Laudbouw-Ouderlinge in 1913 zijn behandeld hebben opnieuw bewezen dat het landbouwbedrijf geenszins gevaarloos is. De getroffene kuechts en de nagelaten betrekkingen van hem, die tengevolge van een ongeval overleden is, zijn, doordat de patroons lid van de laudbouw-Onderlinge zijn, geholpen. Ze hebben van de Landbouw- Onderlinge den steun gekregen, die hun anders niet zou zijn veileetid, omdat voor de Landbouw-Oogevallen-Verzekeriug nog geen wet bestaat. De onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen, bedragen f 1,16 per f 100 jaafloon, of voor eeD knecht, die f 400, per jaar verdient worden de kosten bijna 9 cent per week. Voor deze kleine uitgave worden ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste ongevallen gedekt. Ter vergadering werd nog mededeeling gedaan, dat de ziekteverzekering voor in wonend personeel in het verslagjaar niet on belangrijk is vooruitgegaan. Het aantal deel nemers bedroeg op 31 December 1913 104, terwijl het aantal verzekerden op dien da tum bestond uit 156 inwonende meiden en knechts. De gemiddelde kosten over het boekjaar per verzekerde bedroegen slechts f 1.76. Na behandeling van Verslag, en BalaDs en Rekening en Verantwoording werd door den Heer van Hasselt, Chef van de Techni sche Afdeeling van ^Centraal Beheer* een lezing gehouden over maatregelen legen on gevallen in den landbouw. Spreker ging na wanneer bijzondere maat regelen tegen ongevallen geDomen moeten worden. Alle ongevallen voorkomen zal wrl niet mogelyk zijn, maar tegpn bepaalde on gevallen kan men bijzondere maatregelen ne men. Aan de hand van een Statistiek, waarvan een exeinflaar, aan alle leden der Vergade ring werd uitgereikt, werden door spreker de gevallen aangegeven, waarin beveiliging in de eerste plaats noodig is en de maat regelen die men daartegen zou kunnen ne men in het kort besproken. Breda, 4 Juni 1914. singen tusschen voorgekomen. het volk en de politie Het einde der zeè-oorlogen. De Times bevat een interessant artikel van den gepensionneerden admiraal, Sir Percy Scott. De admiraal verklaart n.l., dat al hetgeen geschied is tot verbetering van het gescout, nutteloos is geworden door het in gebruik komen der onderzeebooten, wier wapen de torpedo is. Volgens zijn meening zijn alle oorlogsschepen, die geen onóerzeebooten ziju, veroordeeldzij ziin n.l. totaal over geleverd aan de torpedo's. Uitgaande van het principe, dat de eene onderzeeboot de andere niet kan aanvallen, voorziet hij het eind van den zeeoorlog. Geen enkel oorlogsschip zal zich meer op zee kunnen wagen, want wanneer beide tegenstanders voldoende voorzien zijn van onderzeebooten, kannen zij alles wat de zee bevaart vernielen. Onder dien toestand zal vermoedelijk Engeland van alle staten wel het meest te lijden hebbeo, want zijn voort bestaan hangt af van den toevoer over zee. Het voordeel, dat het ervan zal hebben, is, dat het beveiligd is tegen een inval, want als kruisers en panterschepen niet meer knnDen varen is dat ook voor trans portschepen niet mogelijk. Admiraal Scott beschouwt derhalve het geld, dat ten koste wordt gelegd aan den aanbouw van groote schepen, waarmede men toch niet kan vechten, als weggesmeten en meent dat het nuttiger besteed kan worden voor onderzeebooten en watervliegtnigen. Een nieuw kabinet waarin Ribot-Bourgeois. en Delcasné de voornaamste persoonlijkheden zijn, is thans gevormd. Hrt regeeriugöbesluit omtrent de geheele samenstelling van bet ministerie zal heden verschijnen. Relletjes te Ancona. De Noord-Brabantsche Landbouw- onderlinge. In het Oranjehotel te Breda werd Donder dag 4 Juni de Algemeene Vergadering gehou den van de Noord-Brabantsche Laodbouw- Onderlinge onder leiding van den Heer C. F. Timmers. Uit het jaarverslag over 1913 blykt, dat op 31 December 1913 waren aangesloten 268 landbouwers. Er hadden in 1913 plaats 79 ongevallen, waarvan 1 met doodelyken afloop, 72 die binQen 2 maanden afliepen en 6 ongevallen, die langer dan twee maan den duurden. Als oorzaken van de ongevallen worden voertuigen (8), paarden (15), waarvan 1 die den dood tengevolge had, hoornvee (3), land bonwmachines (6), val van den arbeider (12), ▼al van een voorwerp (1), beknelling (1), krachtsinspanning (9), snijdende werktuigen (10), infectie (5), oogkwetsing (3), brand wonden (3), bedrijfsziekte (I), breken van plank (1), andere oorzaken (1). In het afgeloopen jaar zijn twee ongevallen, die een blijvende invaliditeit tengevolge had den, voorgekomen. Van de verschillende door een ongeval getroffene is er thans 1 nog niet geheel hersteld. In hoeverre het noodig zal zijn dat aan deze alsnog een blijvende nitkeeriog verleend zal moeten wordeD, valt voor het oogenblik niet te zeggen. De arbeider, die tengevolge van bet on geval overleed, liet een weduwe met 4 kin deren beneden den 16-jarigen leeftijd na. De bladen melden, dat ter gelegenheid van den nationalen feestdag de leden der republlkeinsche en anarchistische partij te Ancona besloten hadden gister morgen gedurende de trcepen-revue eeD vergadering te houden om te protestee ren tegen de straf-compagnies. De politie' had echter de bijeenkomst verboden. In den namiddag had nu een bijeen komst plaats van 300 anarchisten en republikeinen om te protesteeren tegen het verbod der politie. Tegen half 7 trachtten de betoogers zich naar de Piaz Roma te begeven. De politie verzette zich daartegen en het kwam tot een treffen. Volgens de sGiornale d'Italia* vielen er twee dooden. Meerdere arrestaties hadden plaats. In den loop der betooging wierpen de manifestanten steenen in de gevan genis en troffen een 17-tal carabinieri, die vrij ernstig werden gewond. Uit de gevangenis werden toen enkele schoten gelost, waardoor één der betoogers werd gedooddrie a vier anderen werden gewond, waarvan één aan de gevolgen bezweek. De arbeidsbeurs te Rome heeft een staking afgekondigd als protest tegen de gebeurtenissen te Ancona. In de Kamer stelde een afgevaardigde gisteren voor de zitting ten teeken van rouw te sluiten. Na bestrijding door den onderminister van binnenlandsche zaken bleek bij stemming over het voorstel, dat ter vergadering niet genoeg leden waren om een besluit te nemen. De zitting werd daarop verdaagd. Na afloop eener vergadering werd gisteren te Ancona een betooging ge houden, die aanleiding heeft gegeven tot enkele incidenten. Een der gewonden is in het hospitaal overleden. Een groot aantal werklieden te Rome heeft als protest tegen het gebeurde te Ancona gestaakt. De trams en huurrij tuigen hebben den dienst gestaakt. De winkels zijn echter open gebleven en de stad heeft haar gewoon aanzien. Gisterenavond werd in het voorge bouw te Rome een protestvergadering gehouden. Na afloop trachtte de betoo gers tot midden der stad door te drin gen. Karabiniers en politie verhinderden dat. De menigte gooide hen met steenen en raakte met de openbare macht handgemeen. In tal van steden is de algemeene staking geproclameerd en zijn er bot- De toestand in Albanië. Generaal De Veer met verlof. Eindelijk heeft het konflikt tussch ma joor Thomson en generaal De Veer een beslissende wending genomen. Generaal De Veer is voor verloftijd van zes weken uit Durazzo vertrokken, aldus seinde Zaterdag de blzondere korrespondent van de Tel. De toestand is thans volkomen duide lijk. Een treffen met de opstandelingen is onvermijdelijk, maar majoor Thomson vreest het niet. Hij vertrok Vrijdagnacht aan boord van een torpedo-boot naar Valona om ook de troepen, die zich daar nog bevinden te koncentreeren. Hij gaat van de veronderstelling uit dat nu de regeering definitief de voor waarden, waarop de kontrole-kommissie met Zografos den leider der Philhellenen onderhandeld heeft aanvaardt, de rust in de Grieksche provincies gewaarborgd is Het ligt in zijn bedoeling, de rondom Schiak en Tirana gekoncentreerde rebel len van drie zijden tegelijk aan te vallen. Terwijl uit het Noorden de Meriditen en Malissoren tegen hen zullen oprukken, moeten tegelijkertijd de troepen uit Valo na en Durazzo deze aktie steunen. Te Durazzo heerscht zoowel onder de bevolking als onder het militair element een koortsachtig verlangen om eindelijk met de Mohammedaansche boeren, die nu reeds bijna twee weken de stad be dreigen, slaags te raken. Majoor Thomson wil echter in ieder geval voorkomen, dat iets ondernomen wordt, alvorens men behoorlijk voorbe reid is. Niet alleen moet de bewapening niets te wenschen overlaten, maar tevens doet hij zijn uiterste best, om ook voor den sanitairen dienst te zorgen. Groote bestellingen voor de ambulance zijn uit Italië onderweg. Dr. Reddingius werkt dag en nacht, opdat zijn hospitalen de slachtoffers die de komende strijd ongetwijfeld maken zal, onder zullen kunnen brengen. Het Italiaansch-Albaneesch incident. De Tel. correspondent is tegenwoordig geweest bij de arrestatie van den Itali- aanschen kolonel Muricabio en den professor Chimigo te Durazzo. Hij ver haalt, dat kapitein Fabius Vrijdagavond ontdekte, dat lichtseinen werden gewis seld tusschen de opstandelingen en de Italiaansche bewoners van een huis te Durazzo. Hij liet toen dit huis omsingelen en de bewoners, die op heeterdaad betrapt waren arresteeren. Overste Thomson werd met het ge beurde in kennis gesteld en handhaafde de arrestatie ondanks de sommatie van den iotusschen toegesnelden Italiaanschen codsuI om de gearresteerden in vrijheid te stellen. Plotseling verscheen thans de Italiaan sche gezant Aliottl, die door den consul gewaarschuwd was. Aliotti verkeerde In de grootste opgewondenheid, terwijl ook het personeel der Italiaansche legatie en de correspondenten der Italiaansche bladen, die hem vergezelden, zich niet onbetuigd lieten. Thomson bleef te midden van al dit tumult ijskoud. Toen de gezant protesteerde en ver klaarde, dat de arrestatie onwëttig was, aangezieD de arrestanten Italiaansche burgers waren, antwoordde Thomson, hoffelijk maar beslist, dat dit protest van den Italiaanschen gezant geheel onge grond was daar ook vreemdelingen verplicht zijn zich aan de bepalin en van den staat van beleg te houden. De ar restanten waren op heeterdaad betrapt en geen protest kon hem dwingen, hen in vrijheid te stellen. Hem was opgedra gen voor de veiligheid van den koning en den staat te waken en dit kon hij niet, indien men verraders vrij liet rond- loopen. Het geheele huis werd doorzocht en daarna verzocht de gezant dat de gear resteerden op hun eerewoord zouden worden vrijgelaten. Aan dit verzoek gaf Thomson echter eerst gevolg, toen de koning bij monde van zijn raadsman Feizi-bey had laten weten, dat hij de vrijlating goedkeurt. Aliotti zou verklaard hebben, dat bij aldien weder Italianen gearresteerd moch ten worden, duizend matrozen aan wal zouden worden gezet om de Albaneesche politie zelf te arresteeren en aan boord van een oorlogsschip te brengen, een snoeverij, waartegen Thomson kalm pro testeerde. Het spreekt van zelf dat het gebeurde te Durazzo geweldige sensatie heeft ver wekt, Algemeen keurt meo echter de houding der Nederlandsche officieren goed, terwijl die der Italianen ten scherp ste gelaakt wordt. Alle Italiaansche bladen zijn, volgens den Romeinschen redacteur van de Msb., woedend over de arrestatie en critiseeren in zoo scherp mogelijke bewoordingen het optreden der Nederlandsche officie ren. DURAZZO, 8 Juni. Het bevel tot arres tatie tegen Alecio, den directeur van het Italiaansche postkantoor, in welk gebouw lichtseiuen waren waargenomen, is na tusschenkomst van het Italiaansche ge zantschap ingetrokken en verontschuldi ging gebracht. (De Albaneesche regeering desavou eert dus geheel en al het optreden van overste Thomson, dat hierboven uit voerig besproken en door den Tel-cor- respondent als volkomen correct be schreven wordt.) DURAZZO, 8 Juni. Gisteravond heeft de commissie van onderzoek naar de papieren der gearresteerde en later weer vrijgelaten Italianen Muricchio en Chinigo haar protocel opgesteld- Van de com missie, die bestaat uit drie Italianen markies Aliotti, Andreoli en Daniaka, de Albaneezen Felzi bei, Ekrem bei en Goe- rakoeki, en overste Thomson, zijn de laatstgenoemde vier leden tot de con clusie gekomen, dat een der onderzochte brieven van Muricchio compromitteerend is en met de beschuldiging (dat hij met de opstandelingen heulde) in samenhang staat, terwijl daarentegen de drie Italiaan sche leden der commissie tot de slotsom komen, dat geen der in beslag genomen brieven, noch in het algemeen nocb in verband met de beschuldiging, iets com- promitteerends bevat. Zij verzekeren dat de brief, dien de Albaneesche leden en overste Thomson bezwarend achten, een particuliere brief is, waarin Murrichio slechts zijn eigen zienswijze en indrukken uit. Met de beschuldiging staat de brief geenszins in verband. Wat Chioigo betreft, zijn alle leden der commissie het eens. dat zijn papieren niets bezwarends voor hem inhouden. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat het ooderzoek van de io het verlof- gangersregieter deze Gemeente ingeschreven ver lofgai gere der Militie te land zal worden gehouden in de boterwa g. op Donderdag, den 18 Juni'1914, dee vooi middags 1074 uur. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door hen, die hunne eerste—oeleuing nog niet hebben volbracht, en voorts niet door: a. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aaDgegeren, io werkelijken dienst zijn geweest, uit andere hoofde dan voor straf; b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst te komen c. de verlofgangers, die bestemd lijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Land weer over te gaan d. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver leend tot uitoefening van de zeevaart of de zee- visscherij buitenlands of tot verblijf in het buiteni land, en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstellirg van het onderzoek is verltend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan e. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf daD wel wegens andere bijzondere omstandigheden ver gunning is verleend het onderzoek io een der hiervoren onder d genoemde maanden endergaan f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; g. de adspirantmilitie—officierenen h. de verlofgangers van de ExploitatieCompag nie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek wèl deelnemen de verlofgai gers, die in het loopende j ar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepa ling niet voor de verlofgangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrijstelling van het onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor herhaliDgt-oeleningen werd ver leend tot in het loopende jaar en die in verband daarmede in dit jaar reeds voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst zijn geweest al alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, be hoeven aan het onderzoek niet deel te nemen. Waalwijk, den 11 Mei 1194. De Burgemeester voornoemd, TH. DE SÜRMONT DE BAS SMEELE. Meer en meer wordt de waarde van adverteeren in ons blad erkend. Vooral de >Kleine Adver tenties* geven zeer billijke en goede publiciteit. Een Barouchette te koop of in te ruilen tegen een dogkar met kap. 6584 Adres te berragen bij ADR. v. d. WEE-Cools, Kaatsheuvel. Waar zegt de uitgever. 6587 GEVRAAGD een Dagmeisje. Hotel VERWIEL, Waalwijk, 6608 AUTOMOBIEL. 4 persoons, merk PEUGEOT in besten staat te koop, voor den spot prijs van f 350, Brieven Burean deaer courant No. 6607 DIRECT TE HUUR aan den Hoek te Waalwijk, 6611 EEN BURGERHUIS. Te bevragen bij W. VAN HEESCH, GETROUWD die mede namens wederzijdsche fa milie hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hnn huwelijk onder vonden. 6612 Waalwijk, 8 Jani 1914. t t Wij vervul'en den treuri- t gen plicht U mede te deelen, dat onze dierbare Echt- genoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw geboren KOEVOETS beden morgeD, na tijdig voor zien te zijn geweest van de laatste H. H. Sacramenten der stervenden, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, is overleden. Wij bevelen de dierbare oveiledene in Uwe godvruchtige gebeden aan. VBOSCH, 8 Juni 1914. Uit aller naam THEO EESTEN-Sars. Waalwijk. 6615 Brieven onder No. Advertentie Bureau van dit blad. 6603

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2