Gemengd Nieuws. A Want Cr dat is het beste smeer Rij kspostspaar bank Handelsberichten. iter Ligtvoet nog op een goeden prijs nnen rekenen. Goed zoo De ambitie in land- en tuinbouw ont- i akt ook bij niet vak-menechen. Zeer rdig en interessant tevens is het te zien, t de heer W. Damen, alhier, parellel- ,'oeven met de laudbouwcursisten neeuit 'er erwtencultuur. Bijgtstaau door den I reist P. Robben is een perceel beste tuin- oud met peulgewas beteeld. Reeds deze week heeft de eerste verzeu- 'ng erwten plaats. De heer W. Damen looft ons op 't eind van 't jaar inzage der l or hem behaalde fiuantiëöle resultaten, om vergelijken met die van den cursus, we 1'pen die dan mee te deelen. De eerste bezending kruisbessen naar de iling biacht 9 cent per kilo op. Handige Oplichster. Zaterdag is te 's-Hertogenbosch piot- ding een juffrouw verdwenen, na te ,5ren aldaar een tijd lang de groote ,ame te hebben uitgehangen. Ze was afkomstig uit Vrijhoeven-Cap- ;elle en heette Aaltje Nieuwenhuizen. inds eenigen tijd woonde ze op kamers ,ij den heer D. Zij veroorloofde zich eel veel luxe dingen, die alleen groote ïenschen konden doen en had daardoor ,ok met verschillende goede families aar ter stede connecties aangeknoopt. Toen Zaterdag de juffrouw, waar ze iP kamers woonde, naar de Markt was m voor haar eenige boodschappen te oen, heeft Aaltje met een hakmes de ,iken kast opengebroken en al het aan wezige goud, zilver en juweelen wegge- omen. Zoodra de juffrouw zou terug lOmen, zou de dame bij haar verschil- .:nde kennissen afscheid gaan nemen, 'oen de juffrouw terugkwam vond ze de ;ast opengebroken, haar sieraden waren erdwenen en op een briefje dat Aaltje .ad achtergelaten, deelde ze mede, naar ,'.russel te zijn vertrokken. Het is echter gebleken, dat ze over ,)rthen naar Hedel is gewandeld en daar ie boot heeft genomen naar Rotterdam. De politie zoekt haar nog steeds. De ermiste sieraden vertegenwoordigen een edrag van f 200 a f300. Haar koffers (;aren reeds naar Amsterdam verzon- •en. Bedroevende cijfers. De aardbeving die den 2en Mei de kostelijke helling van den Etna geteisterd ieeft brengt de veel grootere ramp van :j 908 in herinnering, waarbij de steden Mes- ..ina en Reggio en talrijke dorpen aan de ^alabrische kust werden verwoest. Het jmlangs verschenen rapport van de Na /ionale Inrichting voor Weeskinderen, .velke onder bescherming staat van Konin- ^n Helena, geeft de volgende treurige cij fers. In het geheel worden er nog 3836 Anderen verpleegd, wier ouders bij den jiamp zijn omgekomen, 2267 kinderen uit Messina, 1569 uit Reggio. Onder hen zijn tr 19, wier afkomst, naam etc., ondanks alle nasporingen, niet kon achterhaald .vorden. Van begin 1909 tot einde 1913 werden er 1126 meerderjarig, zoodat er ïog 2710 kinderen door de inrichting Verzorgd worden. Behalve deze weezen varen er nog 3000 kinderen uit gezinnen, vaarvan de vader bij de ramp het leven 'let. Velen van hen werden regelmatig )f slechts eenmaal gesteund, anderen --veer in een opvoedingsgesticht onderge bracht. De groote weesinrichting wordt geleid door een komitee, waarvan gravin Spal- letti Rasponi de ziel is. Moordaanslag. Omtrent den moordaanslag te Coe- vorden, meldt de »Zd. Courant, het vol gende De stratenmaker A. Ensink. wonende in de schoolstraat, aldaar, kwam Dins dagavond omstreeks half elf niet geheel 'nuchter thuis, waardoor ruzie tusschen .hem en zijn vrouw ontstond, die bij woor den bleef. De bijna 19-jarige zoon, die tusschenbeide wilde treden, kreeg het toen met zijn vader te kwaad. Hij ontstak hierover zoo in woede, dat hij een revolver nam, op zijn vader vuurde en hem dwars door het lichaam schoot, waardoor, zooals later bleek, een levens gevaarlijke wonde aan een der longen is ontstaan. De zoon, een oppassende jongen, spoe dig beseffende welke misdaad hij had begaan, spoedde zich naar een genees kundige, onder den uitroep»Ik heb mijn vader vermoord.» De politie bracht hem gisterenmorgen gevankelijk naar As sen over. De toestand van den getrof fene is zeer zorgwekkend. Gestikt in een olienoot. Terwijl Zondagavond de 21 maanden oud zijnde Arie j. Moerman, wonende Vondelstraat 6a, te Rotterdam, staande op een stoof, eenige olienootjes oppeu zelde, had hij het ongeluk van de stoof te vallen en kreeg hij vermoedelijk door den val een olienoot in de luchtpijp, waardoor hij het hevig benauwd kreeg. Op advies van dr. Evers met den mees ten spoed naar het Ziekenhuis gebracht, overleed de kleine aldaar bijna onmid- delijk na aankomst, geneeskundige hulp mocht helaas niet meer baten. Het drama bij Oedenburg. Omtrent het dramatische voorval te Groszhöflein bij Eisenstadt iu Hongarije, bevatten de Weener bladen uitvoerige verhalen, waaraan wij de volgende bij zonderheden ontleenen. Nadat hij zijn misdaad bedreven had hij doodde twee menschen en verwon- er tweevluchtte de dader in den toren van waar hij begon te schieten op ae menschen die op het plein voor de kerk waren saamgestroomd. Twee van dezen stortten, door de kogels van den dolle man getroffen neer. Uit de naburige gemeente Kismarton kwam gendarmerie aangerukt, om die van Groszhöflein te versterken, maar de moordenaar was zoo sterk verschanst, dat men den toren niet durfde naderen. Er werd dus een beleg omgeslagen, in de hoop dat hij zich wel zou overgeven, wanneer zijn ammunitie was uitgeput. Het bleek inmiddels, dat Tomschitz zijn daad al dagenlang had voorbereid. Van zijD broeder had hij ook nog een geweer gestolen, dat hij vooraf in den toren had verborgen, evenals een grooten voorraad patronen, door hem te Eisen- stad gekocht. Ook van mondvoorraad was hij goed voorzien. De gendarmes schoten telkens, als zij den moordenaar voor een venster of op deo torentrans gewaar werden, maar na een salvo, dat op hem werd afgevuurd, luidde Tomschitz de klok ten teeken dat hij nog ongedeerd was. Ooder de bevolking heerschte de grootste angst, niemand durfde zijn huis verlaten, want uit zijn hooge stelling schoot Tomschitz op alles wat hij zag. Ook de dieren spaarde hij niet en een aantal paarden, koeien, varkens, honden en katten zijn door hem doodgeschoten. Tot Vrijdagavond had hij naar schat ting 130 schoten gelost en de toren werd door 50 gendarmes belegerd, terwijl ook uit de omliggende dotpen brandweer was gekomen om aan de belegering deel te nemen. Dat heeft nog een tweede onheil veroorzaaktTe Kismarton brak Vrijdagavond brand uit in de z. g. Jo denwijk en 50 huizen werden door het vuur verwoest, omdat er geen brand weer was, die het vuur kon beteugelen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bleef alles rustig. Zaterdagmorgen om 4 uur vertoonde Tomschitz zich weder op den torentrans en hij riep den gendarmes toe Ik dank je. dat je mij hebt laten slapen, nu kan ik weer met vernieuwde kracht aan het werk gaan. Wat er gisteren gebeurd is, beteekent nog niets, vandaag begint het pas voor goed. Weer knalden de schoten en iedereen in het dorp zocht een goed heenkomen, want de kogels ketsten tegen de muren der huizen, verbrijzelden glasruiten en rukten pannen van de daken. Om 9 uur 's morgens toen het schieten een oogen- blik ophield, waagde de vader en de broeder van Tomschitz zich voor de kerk en riepen hun zoon en broeder toe dat hij zich zou overgeven. Zij smeekten hem aan het schandaal een eind te maken, maar hij dreigde, dat hij ook hen zou neerschieten, wanneer zij daar nog lan ger bleven. >Om tien uur zal ik mij overgeven* riep hij hun na. Men wachtte tot 10 uur en toen naderde een sergeant der gendarmerie den toren, terwijl hij hem vroeg of hij nu beneden wilde komen. Het antwoord was een schot, dat den sergant zwaar verwondde. Hij had Za terdagmorgen ook nog een gendarme in den mond getroffen en den koster van de kerk een oog uitgeschoten. Toen zich in de omgeving der kerk niemand meer vertoonde waar hij op schieten kon, ging Tomschitz in de kerk en begon op het orgel te spelen, hij begon weer te schie ten maar ditmaal in de kerk, waar hij de altaarbeelden en de gekleurde vensterglazen stuk schoot. Hij klom ver volgens weer op den torentrans en liet zien dat hij nog brood en spek had, zoodat hij zich niet spoedig door den honger tot overgave zou laten dwingen. vEn drinken heb ik ook, er is nog volop wij water In de kerk.» Twee vliegers van de Fischamender vliegafdeeling boden het ministerie van oorlog aan met hun vliegmachines over den toren te zweven en bedwelmende stoffen daarop te werpeD, om Tomschitz buiten gevecht te stellen. Zaterdag moest ook de begrafenis van het vermoorde echtpaar Krauscher plaats hebben, maar dat kon niet gebeuren, omdat alles wat men voor de plechtig heid gebruiken moest, in de kerk was. Nadat Tomschitz in den loop van den dag nog wel honderd schoten had ge lost, stak hij een witte zakdoek uit het torenraam. De geestelijke ging toen naar den toren en verzocht Tomschitz zijn geweer naar beneden te gooien en dan zelf ook be neden te komen. Tomschitz wilde dit wel doen maar zeide bevreesd te zijn, dat het volk hem zou doodeo. De geestelijke gaf zijn eerewoord, dat hem niets zou geschieden. Tomschitz wierp toen twee geweren en een pistool uit den toren de gendarmerie omsingel de de kerk en toen Tomchitz naar be neden kwam, werd hij onmiddelijk ge grepen en geboeid. In het gemeentehuis De fèuisknedjjt poetst graag ooor $ijn heer, Wie 12 verschillende A. B. C. advertenties uitknipt en aan de ERDAL-FABRIEK Amsteidam (inet 5 ets. port) inzendt, ontvangt gratis de geheele serie artistieke sluitzegels.* kreeg hij wat te eten, en werd toen ver hoord. Hij was terneergeslagen, moe en gebroken. Tomschitz' gezicht was zwart van den kruitdamp. Onophoudelijk schreeuwde hij dat hij onschuldig was. Men geloofde algemeen dat Tomschitz krankzinnig geworden was, doch bij na der onderzoek bleek, dat de moordenaar wel bij zijn verstand was. Hij vertelde de heele geschiedenis, zooals hij die thans had uitgevoerd, ineen boek te heb ben gelezen. Eén verkeerd boek dus, was de oor zaak dat door den boerenknecht drie personen werden gedood en zeventien gewond M-Stralen. De correspondent van de «Msb.» te Rome schrijft aan zijn blad o.a. Te Rome is eergisteren aangekomen de heer Juliaan Ulivi, een jeugdig Tos- kaansch ingenieur, uitvinder van de M-stralen. Deze jongeman, die een gewichtige verandering in het aanschijn der aarde hoopt te brengen, heeft zich eenige ja ren te Clichy, in Frankrijk bezig ge houden met pogingen, het zonnelicht in electrlsche stroomen om te zetten. Deze proeven hebben geleid tot de uitvinding van stralen, met behulp waarvan men bommen en andere gevaarlijke dingen op grooten afstand in de lucht kan doen springen Deze merkwaardige stralen werden door den heer Ulivi M-stralen gedoopt. Zoodra de uitvinder te Havre zijn eerste succes met de nieuwe ontdekking bereikte, werden hem door verschillende landeD, het eerst door Japan, schoone aanbiedingen gedaan, welke de heer Ulivi alle afsloeg ten einde zijn vader land den voorrang te gunnen. Toen hij iets later zijn proeven bij Florence her haalde deed de toenmalige minister van oorlog, de heer Spingardi, hem aanbie dingen, die hij gedeeltelijk aannam. Sedert dien heeft de jeugdige inge nieur rusteloos aan de samenstelling van een instrument gearbeid, met behulp waarvan zijn M-stralen practisch zouden toe te passen zijn. Dat instrument is nu klaar en binnenkort zullen er de eerste proeven mee genomen kunnen worden. De ontdekking staat echter voorloopig nog in de zuiver wetenschappelijke phase eerst later kan men aan practische toepassingen denken. De heer Ulivi heeft echter reeds ver zocht, deze practische proeven op de Arabieren in Lybië te mogen houden, welk verzoek echter van de hand is ge wezen: Gelukt het den Toskaanschen ontdek ker te bereiken wat hem voor oogen zweeft, dan zal het Italiaansche leger met kleine draagbare instrumenten ge wapend worden, die in tijd van oorlog tegenover de vijandelijke legerscharen worden opgesteld. Met een zoeker wordt vervolgens eerst uitgevonden, waar zich metaal bevindt, waarna er vonken in de richting van dat metaal worden afge zonden, die, zoo zij op ontplofbare stof fen, haar arbeid wel weten te verrichten. Het zal in de toekomst dus veel ge vaarlijker zijn met dan zonder munitie op het oorlogspad te gaan 1 In den zee-oorlog is het instrument van den heer Ulivi evengoed te gebrui ken als te lande. Hij schijnt zijn M- stralen zoo goed te kunnen richten, dat deze op een dreadaought afgezonden, onmiddellijk hun weg weten te vinden naar de kruitkamers, waar zij natuurlijk dadelijk beginnen met een ontzettende verwoesting aan te richten. Van welken afstand de vonken afge zonden kunnen worden, is nog onbe paald. Aanvankelijk dacht hij ze niet verder te kunnen zenden dan 4 a 5 K M., maar het is hem te Florence reeds ge lukt ontploffingen [te doen ontstaan op een afstand van 16.580 Meter. In theorie is het mogelijk zich tegen deze vervaarlijke M-stralen te bescher men, maar zooals de zaak nu staat, zouden metalen voorwerpen om veilig De kermis te Wehl (Gelderland) is begonnen met een ernstige vechtpartij tusschen eenige circa 20-jarige jongelui uit Welh en Braamt. Bij deze vechtpartij zijn gewond J. J. te Wehl, Joh. Smit uit Didam en G. Bonman. De eerste werd levensgevaar lijk gewond door steken in schouder en heup. Smit kreeg een 15 c.M. diepe snede in den rug. Als verdacht van een en ander werden 3 personen gearresteerd. De gearresteerden ontkenden, hoewel in hun woning een mes, een fiets en een vest in beslag werden genomen, waaraan bloed kleefde. De marechaussée en de rijksveldwach ter leiden het onderzoek. Vogelwet. te zijn reeds door isolatoren van 4.2 c.M. omgeven zijn. Infanteristen moeten bij het lezen hiervan en denkende aan hun patroontasschen hun haren wel te berge voelen reizen. Behalve om dood en verderf te bren gen, höopt de heer Ulivi -."zijn" merk waardige stralen nog voor meer nuttige dingen te gebruiken. Hij hoopt, dat schepen ze zullen kunnen toepassen in mist, want, zooals reeds gezegd, met zijn uitvinding is het mogelijk de aan wezigheid van ijzer op grooten afstand te ontdekken. Gevaar voor aanvaring zou daardoor tot op nihil worden terug gebracht. Zoekers naar goud en andere nuttige metalen zouden zich met zulk een instrumentje eveneens heel wat moeite uitsparen. Ongeval. Men meldt uit Groenlo Een uit school komend 8-jarig meisje van den Landbouwer Eekelder, te Lich tenvoorde, stak gisterenmiddag haastig de tramlijn over, toen zij van den eenen kant een wielrijder zag aankomen, terwijl van deu anderen kant de tram naderde. Het kind kwam te vallen met het onge lukkig gevolg, dat beide beentjes werden afgereden. Per auto werd het meisje naar Groenlo overgebracht, waar het kort na aankomst overleed. Verkeerde gewoonte. Zaterdagmiddag had te Vucht (Noord- Brabant) een twist plaats tusschen jongens van ongeveer 14 jaar. Twee voogdijkinderen werden door Vuchtsche jongens afgerost. Het is daar onder de jeugd een eigen aardig gebruik, om nieuwe daar geves tigde dorpskinderen zoogenaamd te „groenen". Op een zeker oogenblik stak een Vuchtsche jongen met een mes een der voogdijkinderen driemaal in den rug. Dr. Hillen verleende geneeskundige hulp en constateerde twee ernstige ver wondingen, waarvan een bijna de longen raakte. De politie stelt een onderzoek in. Gemakkelijk behaald pensioen. Te Maurik woont, naar het N. v. d. D. vertelt, een man, die langer dan 40 jaren eiken Zondagmorgen gedurende ongeveer 3 minuten de torenklok luidde en daarvoor met Nieuwjaar een rijks daalder als loon ontving. Die man ge niet nu voor dien arbeid een ouderdoms rente van f 2 per week, dat is meer dan 4000 percent. Nog een ander geval speelt in de Betuwe. Te Ommeren leefde (of leeft misschien nog) een familie, die eiken dag een liter jenever verorberde. Die drank werd eiken dag te Lienden of te Ingen in een herberg door een oude vrouw gehaald, die voor dien arbeid ouderdomsrente geniet. Een ramp in de duivenwereld. EeD^ waggon, met 23 manden post duiven, geraakte te Noyon in brand. Een duizendtal duiven kwamen in de vlam men om. De schade bedraagt 50.000 franks. De marechaussée te Grave heeft heden procesverbaal opgemaakt tegen de 21- jarige ongehuwde M. v. K. te Herpen (N.-Br.). Zij wordt verdacht van dood slag van een pasgeboren kind. De milicienJ. Hartman, van het 10de regiment inf., die bij de schietoefeningen bij Haarlem in de borst gewond werd, is aan de gevolgen overleden. Rivierberichten Met ingang van 1 Januari 1.1 trad de Vogelwet in werking. Het dooden, van gen en vervoeren van in 't wild levende vogels en het verstoren hunner nesten is daarbij nagenoeg geheel verboden. Alleen aan land- en tuinbouwers, zoo zij schade van sommige soorten onder vinden, kan door den burgemeester wor den vergund, deze te dooden- Verder mogen in eenige met name genoemde gemeenten, gedurende een korten, even eens door den wetgever bepaalden tijd, nog enkele jaren lijsters worden gevan- gen door middel van strikken, terwijl van 1 Februari tot 28 April eieren mo gen worden geraapt van kievitten. Ove rigens mogen alleen zij, die in het bezit zijn eener acte en die bovendien eene schriftelijke toestemming bezitten van den; grondeigenaar, nog eenige bij de wet genoemde vogelsoorten bemachtigen door middel van netten. Alle andere wijze van vangen, zooals met. lijmstokken enz., het rapen van eieren en het uithalen van nesten, is thans over het geheele land ten strengste verboden. Het gebruik maken of in het veld vervoeren van blind gemaakte of op andere wijze verminkte vogels is eveneens strafbaar gesteld, ook voor hen, die in het bezit zijD eener acte. Daar deze wetsbepalingen zijn gemaakt, ten einde de vogels, Van zooveel nut voor land-, tuin- en boschbouw, zooveel mo gelijk te ^schermen roept ook de Ned. Vereeniging tot Berscherming van Vogels de medewerking in van allen, om de goede uitvoering dezer wet te helpen handhaven. Waar ook vele vogels ons nu weer met hun lieflijk gezang in bosch en veld, de terugkomst der lente ver kondigen, mag daarop zeker wel ge rekend worden. Aan de ambtenaren van rijks- en gemeente-politie en aan die der rijks belastingen, is de handhaving dezer wet opgedragen, terwijl verder ieder kan medewerken door bij 't zien van over tredingen, de overtreders te waarschuwen of zoo noodig de feiten ter kennis te brengen van de ambtenaren van justitie of politie. Reeds veel te lang zijn in ons land allerhande vogelsoorten mee- doogenloos vervolgd en een beMist op, treden tegen de verdere vernietiging van onzen vogelstand zal aan een ieder ten goede komen. liet belang dat land- tuin- en boschbouw hebben en daardoor onze geheele samenleving, bij een on gestoorde ontwikkeling van den vogel stand, bedraagt jaarlijks duizenden en duizenden guldens. En het genoegen dat vele dier gevleu gelde viienden van den mensch hem bovendien bezorgen met hun schoon gezaDg in de vrije natuur, behoeft geluk kig niet in cijfers te worden uitgedrukt. Een ieder werke daarom mee Ook op alle opvoeders der jeu^d, ouders, on derwijzers en onderwijzeressen, doet bovengenoemde Vereeniging een beroep, om toch vooral de kinderen te wijzen op de wreedheid, gelegen io het ver storen der nesten, het opsluiten van vogels, soms nog wel blind gemaakt, in enge, kleine kooitjes en zoo al meer. Zij verzoekt hen, de kinderen, zooveel het kan, veeleer op de kunstige samenstel ling van die nesten en op het verdere zoo belangwekkende vogelleven te wijzen ten einde bij het komend geslacht de belangstelling in de kennis der natuur op eene practische en aantrekkelijke wijze te verhoogen. Ten slotte doet de Vereeniging het verzoek aan alle ambtenaren aan wie de handhaving dezer wet is opgedragen, ook hunnerzijds door een tactvolle ge strengheid en eene voortdurende activi teit, aan de velerlei overtredingen, die ook thans nog, blijkens de berichten harer correspondenten, op sommige plaatsen zelfs dag aan dag, gepleegd worden, van lieverlede paal en perk te stellen. Overigens verklaart het Secretariaat te Woudenberg zich tot het verstrekken van verdere inlichtingen gaarne bereid. co co Op 9 Juni. in Meters in cM. 's'Hertogenbosch2.20 A. P. was Crèvecoeur (Dieze) 2.17 u was Crèvecoenr (Maas) 1.52 u val 13 St Andries (Maas) 211, N.AP val 3 St Andries (Waal) 4 46 val 8 Venlo9.80 was 22 Maastricht. 41.80 was 25 Keulen2 89 boven nul, val 6 Op8 Jnni. in Meters in cM. Arnhem2.52 A P. val 8 Grave5.80 val 2 Aan het postkantoor KAATSHEUVEL en de daaronder ressorteerende hnlpposikantoren, werd gedurende de maand Mei 1914: Ingelegd f 11448.25& Terugbetaald f 4687,83. Uitgegeven werden 23 nieuwe boekjes. BESOIJEN, 9 Juni De prijs der boter was hedeD op de markt Hoogste prijs i 1.30. Laagste prijs t 1,25. Eieren 5 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6