Nummer 48. Zondag 14 Juni 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ^/aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Eerste Blad. SUNLIGHT MieiitmiMim Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. LANDBOUW. Evenredig kiesrecht. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten volle aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. 'Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. EERSTE DEEL. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en l,aigstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden **n den Uitgever. UITGAVE: Prijs der Adve*t*ntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale aeer voordeelige contiact gesloten. Reclames IB cent per regel 'GEWAARBORGD !ÖNVERVALSCH1 I ZONDER SCHADELIJKE BESTANDDEELEN Gedeponeerd) Met machtiging der Koningin Is thans openbaar gemaakt het verslag der Staats commissie voor evenredig Kiesrecht. De commissie, die In 'n half jaar haar taak volbracht, heeft in 3 wetsontwerpen haar stelsel voor evenredig kiesrecht voor Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." Van de afgunst tot de misdaad. (16) Twee uren later, toen Francoise het ontbyt kwam op dienen en de drie vrouwtn in de eetzaal bijeen waren, werd een telegram aan gebracht. Hij was voor mejuffrouw Solange en luidde „Heb voor u plaats als onderwyzereB gevon den. Twee duizend frank jaarwedde en alle onkosten betaald. Voordeelige positie en lieftal lige familie. Telegrafeer uwe beslissing Groeten. Adèle Moreau.a Eece pijnlijke stilte volgde op de lezing van dit telegram. Eindelijk zag mevrouw Allegret tot hare dochter op en zegde op zacbten toon Wat al verwikkelingen, myn God Men zou er het hoofd by verliezen Welnu, wat znlt gij antwoordenik ik aanvaard Ik kan niet anders bandelen. En zy verborg haar gelaat in hare serviette, om haar snikken te smoren. VIII. Vervolgd door de bedreiging van eenen vervaldag, welke by besefte niet te bunnen honoreeren, had Roger d' Allardes heel den nacht geen oog dicht gadaan en was bij dien morgen zeer vroeg opgestaan. Na een weinig toilet te hebben gemaakt bad hij zich «aar zyn werkcabinet begeven, om nog eens zyne rekeningen na te zien, alleB op te tellen wat nog misschien kon binnenkomen, af te trekken wat zeker moest uitgegeven worden en naar bet middel te zoeken om toch maar ergens een evenwicht te ontdekken. Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeentenraden belichaamd en een af zonderlijke regeling voor verkiezing van de leden der Eerste Kamer naar een evenredig stelsel ontworpen. Voor de rechtstreeks gekozen verte genwoordigende lichamen, heeft de com. er naar gestreefd, voor alle groepen waarin de kiezers zich indeelen, eenzelfde verhouding in het leven te roe pen tusschen het aantal stemmen dat de partij of groep heeft uitge bracht en het aantal zetels, dat zij zal innemen in het vertegenwoordigende li chaam, zoodat aan alle partijen of groe pen op hetzelfde gemiddeld aantal stem men een zetel wordt toegekend. Voor de Tweede Kamerverkiezing wordt het lijstenstelsel aanbevolen, dat den kiezer tegemoet komt in de rege ling van de voordracht zijner stem, en dat in onderscheid met het personeostel- sel dat voor de verkiezing der Eerste Kamer wordt voorgesteld, met beperking van zijn vrijheid, zelf die overdracht te regelen. In het lijstenstelsel blijft de be staande wijze van kiesrecht-uitoefening onveranderd. Naar evenredige verdeeling van bet aantal zetels zoover als mogelijk is bij de ondeelbaarheid van den zetel wordt gestreefd. Voor de rechtslreeksche verkiezingen beveelt zij het stelsel der enkele stem aau, waarin de kiezer zelf den candi- daat zijner voorkeur aanwijst. De indeeling in kiesdistricten vervalt als strijdig met het beginsel der evenre dige vertegenwoordiging en ter vervan ging daarvan wordt voor de verkiezing der Tweede Kamer het rijk ingedeeld in kieskringen, zoodat de kiezer uitslui tend stemt over de lijsten, ingeleverd binnen zijn kieskring. In het kieskringenstelsel worden alle honderd Kamerzetels verdeeld over alle candidatenlijsten te zamen, die in het land zijn ingeleverd, onverschillig in wel ken kieskring. Volgens de indeeling der commissie vormen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer de meeste provinciën ieder één kieskring worden Gelderland en Noord-Brabant in twee, Noord-Hol land in drie en Zuid-Holland in vier kies kringen verdeeld. Io dit stelsel moet het geheele kie- Hoe hij ook zijn geest afbeulde, het vraagstuk was niet op te lo3sen hij kwam tot denzelfden uitslag als den dag te voren en die uitslag wos bedroevend. Hij wierp, ontmoedigd, zyne pen weg en liet zich in zijn zetel vallen, de oogen op het plafond gevestigd, nlso£ vandaar hnlp moest komen. Het hielp natuurlijk niet, hij stond zenuwachtig op en raadpleegde zijn horloge. Half negen., het unr vsn de krant., de brievenbesteller is nog niet aangekomen ik ga hem tegemoet, dat zal myne beonen lening maken en myn geest wat verzetten. Met koortsachtig, haast kinderlijk ongeduld, als kon die koerier hem eene fortuin brengen, waarmede hij den toen vervallen wissel en zelfs al zyne schulden kon betalen, nam Roger zijn stok en zijn hoed, om langs den moestain het denrtje te bereiken, dat uitkwam op den grooten weg. Hy had nog geen honderd stappen gedaan, of hij bemerkte reeds den brievenbesteller met zijn blauwen kiel. die op hem toetrad. Goeden dag, mijnheer d'Allardes. Hoe stelt gij het dezen morgen Niet slecht vriend. En hoe is het by u, thuis De kinderen Iedereen stelt het goed. Niets nieuws te La Joncbère 'i Wel, ik heb niets gehoord hier is uw pakje, heer baron ik beb de eer De besteller lichtte even zijn pet op en ver wijderde zich, terwyl Roger naar het kasteel weerkeerde. D'Allardes klasseerde al mopperende de briefwisseling. Geen enkele briefniets dan prospetus- sen catalogen, bladen., geen briei, dat wil zeggen dat er niemand reclameertmaar 't zerscorps in het land worden opgeroepen om te voorzien in eene enkele vacature. Verkiezingen voor tusschentijdsche vacatures vervallen dus. Daarin zal de commissie aldus voorzien, dat het uitval lend lid wordt vervangen door den can- didaat, die met hem voorkomt op dezelfde lijst en van de niet verkoeen candldaten van de lijst de meeste stemmen behaalde. Het onderzoek naar de geldigheid der lijsten zal vooraf geschieden, zoodat een nader onderzoek naar de geldigheid bij het geloofsbrlevenonderzoek is buitenge sloten. Met het lijstenonderzoek belast het ontwerp het hoofdstembureau van den betrokken kieskring. Van de beslissing kan geappelleerd worden bij Gedep. Sta ten. Voor de Provinciale Staten wordt het zelfde stelsel van evenredig kiesrecht aanbevolen met opheffing van aftreding der Statenleden wordt voorgesteld op 4 jaren in plaats van op 6. De in afzonderlijke kiesdistricten ge splitste gemeenten Amsterdam,Rotterdam en Utrecht worden tot één onverdeelden kieskring gevormd. Voor de gemeenteraden wordt hetzelf de evenredigheidsstelsel aanbevolen, met vorming der groote gemeenten tot één onverdeeld kiesgebied. In gemeenten met raden van 15 of minder leden, wil de comm. alle leden tegelijk laten aftreden. Da Staten blijven als kiezers van de leden der Eerste Kamer behouden en voor huune verkiezing volgens evenredi ge vertegenwoordiging beveelt de comm het personenstelsel aan, hetwelk toelaat, dat ook een kleine groep zich het haar toekomend aandeel in de zetels kan ver zekeren. wil ook zeggen geen cheque, geen mandaat geen blauwe briefjesEi 1 hier is er toch een Het was een gele enveloppe, van 't formaat dat veel in den handel gebruikt word het adreB was iu hoofdletters geschreven. De post zegel gaf als plaats van alzending opMont- lucon-Parijs. Roger scheurde den omslag en haalde een gewoon schrijfpapier voor den dag, zooals men er in de kleine winkeljes gewoonlijk vindt. Is de aerdt der Hollanders nog sodanigh „Want de aerd der Hollanders is so danigh, gelijk UEd. mede bekend is, dat als haar de noodt ende de periculen niet zeer claer voor de oogen staan, zij geens- zints gecfisponeert worden om naar be- hooren te vigeleeren om haar eigeD se curiteit". Zoo schreef Johan de Witt aan Pieter de Groot, gezant bij het hof van Lode- wijk XIV, kort voor de gebeurtenis van het rampspoedjaar 1672, dat de Repu bliek der Vereenigde Nederlanden door de veroveringszucht van den Fraoschen koning, gesteund door zijn bondgenooten, maar bovenal tengevolge van de ver- waarloozing der defensie-middelen, in weinige maanden op den rand van den afgrond zag gebracht. Is nu twee en een halve eeuw later, de aard der Hollanders nog een zoodani ge, dat zoolang de dreigende gevaren hun Diet zeer klaar voor oogen staan, zij niet gezind zijn naar behooren te waken voor hun eigen veiligheid Zullen de Nederlanders nu niet, zooals toen hun verdeeldheid eerst dan vergeten, wanneer het water tot de lippen is ge stegen, en zullen zij zoolang de nood nog niet zóó hoog is geklommen, wèl praten maar niet doen Het tijdstip is nabij, waarop de Regee ring met een ontwerp tot vlootbouw zal en moet komen, omdat een koloniale en zeevarende mogendheid het nu eenmaal zonder marine niet kan stellen. En naar mate de tijd vordert, wast de woorden vloed, dien het op ieder punt heerschende verschil vaD inzicht doet zwellen voor- loopig in de Pers. Wat de een te veel vindt, is den ander te weinig. Oneens is men het omtrent het aantal, den aard, de groote en de bewapening der schepen over de als vlootbasis te kiezen plaats omtrent het aandeel, dat aan de zeemacht en aan de landmacht in de verdediging van Indië toekomtover de sterkte der marine, die voor de veiligheid van het Rijk in Europa en de bescherming der Nederlandsche belangen buiten Oost-Indië noodzakelijk moet worden geachtomtrent de vraag of en in welke verhouding de kosten over de Indische en Nederlandsche finan ciën zullen moeten worden verdeeld over de vlootbemanning en zooveel meer. Als het meeningsverschil In de Pers is de vooruitgeworpen schaduw van de Kamerdebatten, dan zal er zeker heel veel worden gepraat, doch komt er niets goeds tot standdan zullen de Staten van nu althans in dit opzicht niet onder doen voor de Staten van toen en even min voor den Romeinschen Senaat, die zóó lang beraadslaagde over het behoud van een der koloniën, tot Saguntum ver loren was. Het gevleugelde woord, dat de onder gang van deze Romeinsche kolonie ver meldt. doet nu wel haast twee duizend jaar dienst ter waarschuwing van de ge heele wereld. En Saguntum beteekende voor Rome bij geen voeten of vamen, wat Indië beteekent voor Nederland 1 Geen Nederlander, welke zijn inzichten overigens ook mogen zijn, heeft er tot dusver aangedacht te zeggen Laten wij Indië toch prijsgeven. Het verschil loopt slechts over de vraagOp welke wijze is het te behouden Ieder wil daarbij in toepassing gebracht zien de middelen, die hijzelf voor de beste houdt. En daar om is bok hier weer het betere de vijand van het goede. Als allen het eens moeten zijn, alvorens in dezen tot doeltreffende maatregelen wordt besloten, zal dit eerst dan ge schieden, als ,,de noodt ende de periculen haar zeer claer voor de oogen staan". Dat zal zijn niet vóór de nood aan den man is. Maar dan ook zullen de Nederlanders ongetwijfeld gedisponeerd blijken naar oehooren te vigileeren voor hun securi teit. Endan is het te laat. Bijtijds moge het daarom blijken, dat de aerdt der Hollanders niet meer is so danigh Op dat blad waren eenige regels geschreven, in booldletterB, gelijk bet adres, en luidende als volgt „Wanneer men in verlegenheid is om zyne «wissels to betalen, neemt men het geld waar „men bet vinden kan. Er is eropEcobeil in „bet paviljoen van den beheerder en er is een „middel om bet te nemen zonder dat Chauvenel „aan 't schreeuwen gaat, zonder gevaar aan- „geklaagd te worden. Gy hoeft hem maar te „zeggen dat gij weet welke rol hy gespeeld „beeft in het geheimzinnig drama waarin beer de Pommery den dood gevonden beeft Een goed „verstaander heeft maar een half woord noo- „dig De brief was niet onderteekend. Waarlyk, murmelde d'Allardes na lezing van den brief, een aardig schry ven Wie mag zoo iets geschreven hebben Klaar- blykelyk, dsar men weet dat ik geen dief ban en ik er niet aan denken zal het geldkoffer te gaan openbreken van den beheerder van mijn neef, om aldns aan fondsen te komen is de aandnidiDg van het geld, maar een voorwensel om mij de rest te laten wetenDe rest is overigens belangwekkend, dat moet ik zeg gen De rol door Chanvenel, in het drama van het bosch der Verrerie gespeeld., of lie ver, het aandeel door Cbaavenel genomen in den dood van mijn oom wat mag dat eigen lijk te beduiden hebben Ik moet dat zaakje wat nader bestndeeren deze inlichting kan zeer kostbaar zyn Men kan de naamlooze brievan verachten maar 't is toch dikwijls goed er zijn nut uit te trekken. D'AllardeB deed omslag en brief in zijn brieventasch en ging naar zijn werkkabinet om er op zijn gemak de couranten te door. lezeD. Op dit oogenblik echter, werd hij door zyne twee kinderen gestoord, die hem met uitbun- dige vriendschap aan den hals vlogen Goeden dag, papaGoeden dag vadertje Goeden dag, liefsten Yvonne was iets onder dan tien jaar. Veel op hare moeder gelijkende, was zij donker bruin van haar, d« oogen waren gitzwa't. Gaston daarentegen, die negen jaar zon worden, had het baar en de oogen zyns vaders Die twee kinderen waren de troost van Roger d'Allardes. Hun glimlach was het zonnestraal, tje dat soms zyn leven, versomberd door zooveel zorgen en tegenslagen, verhelderde Nochtans, en dat gebeurde meer, hield hij zich nooit met hen bezig. Hij informeerde er niet naar of zy goed gezond waren, of zij vol doende gekleed waren en nat trokken ait bet onderwijs, dat ban in de dorpsschool verstrekt werd- Aldus, sinds het vertrek van Natalie MigeoD de voedster vsd Rotter, die om familiereden drie jaar te voren Villaines bad moeten verla ten leefden de twee arme kleinen zedelijk en stoffelijk, zoo goed als heelemaal aan ban eigen overgelaten. De keukenmeid alleen trok zich ben aan zorgde dat zij min of meer fatsoenlijk konden op straat komen. Dat was al. Voor overige moest het toeval maar zorgen Ik heb te veel bezigheden met de fabriek ik beb geen tyd om op kinderen te letten herhaalde de vader altyd bij zichzelven, om zich te verontschuldigen, wanneer zijn geweten wat levendig opkwam tegen die schuldige on achtzaamheid. En do tijd verliep en de twee kinderen, op tien-en negenjarigen ouderdom, groeiden zoo goed als in 't wilde op. Zij konden ternanwer nood lezen. Soms nochtans, wanneer Roger hen zag grooter worden, zeide hij bij zicbzelven dat dit betreurenswaardig opvoedingsstelsel niet eindeloos kon voortgezet worden. Ik moet er aan denken, riep hy dan in een oogenblik van goeden wil en besef van d toekomst uit, ik moet er aan deüken, beu naar eene kostschool te zenden, waar zij on derwijs en opvoeding znllen genieten. Doch., eene kostschhool moeBt betaald worden, dnur betaald, daar was geld toe noodig en d'Allardes bad dat nooit over Zijne scboone besluiten kwamen dan nooit tot uitwerking Het bleef bij aarzelingen en vage ontwerpen. Dien morgen dan had bij zeker te veel in zyn hoofd om veel acht te slaan op zijne kinderen hij gunde zich nauwelijks den tyd hen te omhelzen, dronk de tas koffie uit die de keukenmeid hem ingeschonken had en spoed de zich naar zijn kantoor. Hy door liep de bladen, las de titels van de Voor de fabrieken. In vele streken worden tegenwoordig koolrapen geplant, het zij na vroege aardappelen, het zij in den roggestoppel, het zij na haver. In verband met het opkoopen van de knolrapen door de fabrieken, neemt de verbouw van knol rapen aanmerkelijk toe en het Is dus niet overbodig een enkel woord over dit gewas mede te deelen. Door knolrapen verstaan we, wat elders genoemd wordt met den naam van koolrapen. Het zijn de groote, gele rapen, die in den grond groeien op bijna eiken cnltuurgrond. Om te gedijen vragen ze een vetten, maar geen pas bemesten grond. Op bo vengenoemde stoppelgronden is .dus het gebruik van kunstmest te verkiezen en 300 K. G. patentkall, 400 K. G. super en 100 a 150 K. G. chilisalpeter is een nood zakelijke bemesting. De koolraap is, evenals alle knolgewassen, in de eerste artikels en wierp de courant in een hoek. Het lezen ging bem dien dag niet af. Geld vinden geld I hy kou zich om niets anders bekommeren. Het is na Donderdag, zeide bij by zichzelf, ik moet geld gevooden hebben voor bet einde van aanstaande week, ik beschik das nog over tien dagen., niets te veel.. Wat gedaan Bah ik ga eerst en vooral myBen vriend Sosthéne Boissonnet raadplegen Hij alleen is in staat mij dien dienBt te bewijzen Hij heeft mij reeds zoo dikwijls uit den nood ge red.hy zal nog wel een middeltje vinden. D'Allardes Het onmiddelijk inspannen en begaf zich naar La Jonchère. Toen de notaris hem in zijn cabinet zag treden, kon hij een gebaar van verrassing met bedwingeD. Is mij dat een zonderling samentreffen sprak hy. Ik was juist bezig met n te schrijven over eene nogal ernstige zaak Hebt gij het misschien kannen raden Ik heb niets geraden, volstrekt niets, goede vriend, ik ben alleen zeer in 't nauw gedreven door een zwaren wissel welke moet vervallen en ik kwam u verzoeken mij nog eooB rit den nood te helpen het is de eerste maal niet Ongetwijfeld, ongetwijfeld, doch totnntoe was er nog altijd iets bij u dat kon verbypotheekt worden terwyl ik mij nu afvraag of er nog eene waarde is welke niet belast is Gy jaagt mij schrik aan.. Dat zou men aan uw uiterlijk niet zeggen. Gij vraagt my dan niet eens wat mij noodzaakte n te schrijven Neon, 't moet altijd iets zijn dat mij geen plezier zal doen ik hond er niet van het vroeger te weten dan volstrekt noodzakelijk is. Kom, wees nu eens ernstig en stel alle gekheid terzij., 'k was bezig n te verwittigen dat moeder Blandin. bij wie gy over vyf jaar eene obligatie van 11.000 fr. ingeschreven hebt, thans de teruggave verlangt van die som. Na gy weet, met eene obligatie doren de zaken niet lang, 't draait terstond nit op e6ne in. beslagneming mot een heelen hoop dwaze koBten (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1