Buitenland. Provinciaal Nieuws. FRANKRIJK. Italië. Albanië. Griekenland het toch ook geen kinderen meer zeke-c. Voorzitter. Dit schrijven Is van den secretaris en het andere van den vice- president of omgekeerd. Van Herpt. 't Lijkt wei of B. en W. het hier beter weten als in Deo Haag. Voorzitter. Ik sluit de discussie over dit onderwerp, 't is nou mooi genoeg geweest. Van Herpt. Ja, maar hoe zit het dan met dat schrijven, is dat zoo goed. Gijzels. Dat zullen we na afloop van de vergadering wel eens zien. Van Herpt. Nee, nou afwerken. Voorzitter. Ik zal het wel eens maken en het de leden ter inzage zenden. Van Herpt. Je moet er bij zeggen dat wij niet van gevoelen zijn veranderd, maar dat wij niet goed ingelicht zijn. Klijn. En wanneer wordt het wegge daan. Voorzitter. Misschien morgen, er is meer te doen. Gijzels. Neen het moet morgen weg. Voorzitter. Ik sluit de discussie. 2 Verslagen Volkshuisvesting en toe stand der gemeente. Wordt ter visie nedergelegd. 3. Benoeming van een lid voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Op de voordracht zijn geplaatst de WelEerw. heer M. J. Glesen en L. G. Klijn. De WelEerw. heer Giesen wordt met algemeene stemmen benoemd. 4 Bespreking electrische centrale. Voorzitter. B. en W. stellen voor aan te sluiten. Klijn. Ik ben voor aansluiting. Musters. Het is in het belang van de gemeente en van de inwoners als wij tot aansluiting besluiten. Voorzitter. 40 personen zullen aansluiten, doch daar komen er natuurlijk nog bij. Volgens de door ons verstrekte ge gevens zullen wij het eerste jaar f32, het 2e jaar f 244, het 3e jaar f 464, het 4e jaar' f697, het 5e jaar f 979 ver- d ienen, en dan behoeven er maar 80 per ceel en te zijn en 20 motoren. Van Herpt. Die krijgen we nooit. Voorzitter. Waarom niet. Gijzels. Er is hier geen industrie. Voorzitter. De landbouwers sluiten ook aan. Van Herpt. Hoe groot zal de geld- leening zijn, die noodig is Voorzitter. In een rond getal f 6000. In die winst is de aflossing en rente begrepen. We zullen het geld misschien wel te gen 47s pCt. kunnen leenen. Gijzels. En gaat dat niet, dan moetje het tegen 5 pCt. nemen. 5. Benoeming van een onderwijzer of onderwijzeres. Voorzitter. Op de voordracht zijn ge plaatst voor onderwijzers. A.J. Geenen, Cuilenburg. G. Klerks. Drunen. E,J. Langenborst, 's Bosch. Fr. Kemperman Waalwijk. Op de voordracht voor een onderwij zeres zijn geplaatst de dames Th. v. d. Eerden, Wanrooij, W. M. v. d. Meijs, Besoijen. C. M. Baron, Orthen. A- M. C. v. Gooi. Waalwijk. Gijzels. Mej. v. d. Eerden is al op twee plaatsen benoemd. De voorzitter leest het schrijven voor van het hoofd der school. Deze zegt, evenals de leden van den raad, liever een onderwijzer te willen hebben. Hij heeft de leden van den raad afgevraagd en 6 leden hebben hem te kennen ge geven, dat het niet de bedoeling was een onderwijzeres te benoemen, doch dat de oproeping zoo is gedaan om wat keus te hebben. De waarnemende schoolopziener schrijft zich met het schrijven van het hoofd der school te kunnen vereenigen. Gijzels- Langenhorst heeft mij nog de akte van vrije en orde oefeningen ge zonden. In de advertentie stond het er niet bij dat ze die moesten hebben. Hier, kijk maar, hier is ze, anders geloof je me nog niet. Van Mgr. Diepen en van den pastoor van St. Antonis is er een getuigschrift bij. Voorzitter. Hij heeft in zijn sollicita tie dat nog niet eens bij gezet. De andere sollicitanten hebben net zoo goed ge tuigschriften. Als de jongen nog zoo onnoozel was om dat er niet bij te zetten. Gijzels. Ge hebt het er niet bij ge vraagd. Klijn. Het is er niet bij gevraagd en dat geeft niets ook of ze het hebben of niet, want het is maar kunstenmakerij op niets, er wordt toch nooit les in gegeven. Gijzels. Hoeveel sollicitanten zijn er. Voorzitter 29. Klijn. Ik zou nu bepalen dat als ze in dienst moeten, ze zelf voor een plaats vanger moeten zorgen. Voorzitter. Dat gaat niet, daar voor ziet de verordening in. Klijn. Dan moet dat maar gewijzigd worden. Ik maak er een voorstel van. Van Herpt. Het zou anders een scha depost worden. Dan hadden wij twee onderwijzers te betalen. Van der Sanden. Daar ben ik ook voor. Muskens. Ik ook. Zou het niet gaan om een onderwijzer voor 2 jaar te be noemen met het oog op een bijzondere school. Gijzels. Dat gaat niet. Een zusterschool zal hier binnen een jaar wel zijn. Voorzitter. Wanneer zullen wij den onderwijzer in dienst laten treden, 15 Juni. Gijzels. Dat gaat wel, want als het nog lang duurt, werkt het verlammend op het onderwijs. Hierna wordt tot stemming overge gaan. De heer Langenhorst verkreeg 4, de heer Klerks 2 en mej. v. d. Meijs één stem. Klijn. Is dat al afgewerkt met den vee arts over die entstof. Ik zou de parti culieren laten betalen. Een vorig jaar was het f 70. Dat is een schandaal. Ik word het moei dat de gemeente overal zooveel voor moet betalen. Wordt met algemeene stemmen aldus besloten. Muskens. Heeft J. v. Boxtel niet over verhooging van het dekgeld gesproken. Voorzitter. Dat staat hem vrij geloof ik. Grevenbroek. Het kost 25 cent aan huls en 35 cent in de wei. Wordt besloten na te zleD op welke voorwaarden de stierhouder is aange steld en dan in een volgende vergadering af te spreken. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 11 Jnni des avonds ten 7 nor. Voorzitter Edelachtb. heer G. E. van der Ven. Ongeveer half acht unr opent de Voor zitter de vergadering afwezig zijn de heeren J. en C. Wagenberg. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vasl gesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Mej. J. Mommersteeg, houdende dankbetuiging voor de betoonde deelneming bij het overlijden van haar broeder. Procesverbaal van kasopneminguit bet onderzoek is gebleken dat de boeken in orde waren en het bedrag, f 752.28'/2» 'n overeenstemming was. Schrijven van den raad gemeente Hedik- hnijzen om adhaesie aan een adres, door haar aan de Eegeeriug gericht, te willen betuigen. De gemeente Hedikhuijzen vraagt om de sluis, nu te Bokhoven, naar Hedikhuijzen over te brengen en de bestaande Sassluis te verbouwen. Daardoor zon de scheepvaart ook weer drukker worden, wat voor de fruit en groentenhandel van groot gewicht «is. Voorzitter, Dat schrijven heeft bij B. en W. geen onderwerp van bespreking uitge maakt omdat de raad leden telt die daar mede beter op de hoogte zullen zijn. Wij vermeenen dat wij de voorkeur moeten geven aan een sluis te Bokhoven. En wat de mandenindustrie betreft, die zal er niet veel profijt aan hebben want de Rotterdamsche booten leggen niet eena aan. Wij zullen wel naar 's Bosch moeten blijven gaan. Mommersteeg Ik heb het mijne er van gezegd in de vergadering van de algemeene omkading. Wij hebben niet voor scheep vaart te zorgen maar voor bevloeïing en daarvoor is een sluis te Bokhoven veel beter. Voorzitter, Voor onze landerijen zeker. De Vaan. Voor de scheepvaart zou je het wat doen. Mommersteeg. Dat kost zeker 6D000, 70000 gulden en daar zal Rijk voor be danken. Wethouder Boom. Voor de scheepvaart zou ik adhaesie willen betuigen maar wat de bevloeiing betreft, ben ik het niet met hun eens. Hierna wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. 2. Aanbieding gemeenteverslag 1913. 3. Aangehouden adres van M. Verboord, tot het verkrijgen eener buitengewone ver gunning voor den verkoop van sterkendrauk in het klein met voorstel vau B. en W. Voorzitter. Dit adres is in handen ge steld van B. W. om advies. Deze stellen voor aau H. M. de Koningin buitengewone vergunning te vragen. Het is daar de eenige gelegenheid en het pand is gelegen aan het kermisterrein. Mommersteeg, Er zijn er al zooveel. Vlijmen. Dat gaat nog al. Wij zijn juist aan het maximum. Mommersteeg. Dat is nog te veel. Er zijn maar twee kasteleins die wat te doen hebben, de rest is niets meer. De geest des tijds is nu eenmaal voor drankbestrijding en om daar nog meer gelegenheid te gaan ver schaffen, daar ben ik niet voor. Voorzitter. Als je die twee van het Boschveld er af neemt en nog een voor buiten de kom, dan zijn er niet zoo heel veel. En of er nu een vergunning zooreel aan de drankbestrijding af doet,weet ik niet. Van Heivoort. Is het alleen maar voor kermis. Voorzitter. Voor altijd. Maar het is nog niet zeker dat de Kroou het geeft. Eerst komt er nog een inspecteur voor die alles onderzoekt. Boom. Het is er met kermis de eenige gelegenheid en dan wil een mensch wel een borrel drinken. Van Helvoirt. Ik zou hem maar jaten tappen. Wie niet drinken wil, moet het jaten Van Baul. Drankbestrijding zit 'm niet lu 't aantal café's maar meer iu den meuioh zelf. De mensch moet zoo beschaafd zijn en zegden jl'c drink niet." Boom. Ik geloof dat het 't zelfde is als ze bij de drankbestrijdersvereenigiag zijn of niet. Drinken doen ze na tocb. Ik ken er tenminste genoeg. Van Helvoirt. Ik ken er ook genoeg, dat zijn huichelaars. Van Buul. Ik ben ook bij de drankbe- strijdersvereeniging, maar ik drink nooit. Mommersteeg. Het is niet dat ik het den man misgun. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten een buitengewone vergunning aan te vragen. 4. Onderzoek geloofsbrieven van het gekozen raadslid G. van Heesbeen. De stukken worden in orde bevonden waarna tot toelating wordt besloten. Boom (wethouder) De heeren zullen wel gezieu hebben dat het nogal lang hecfi aangehouden met het schoonmaken van 30 bunder op den Biezenheuvel. Na moet het nog gedaan worden op de Wielkampen en als dat goed gedaan wordt zal het lang duren. Voorzitter, 't Heeft zoowat f 80 per bunder gekost. Mommersteeg. Voor de toekomst zal het 't beste zijn om de werkzaamheden zooveel mogelijk in te krimpen. Wij zijn al zoo on gelukkig met de werkzaamheden en boven dien de daggelden worden iedereu dag al hooger en hooger. Ik had gedacht dat u geen derden veldwachter zoudt benoemen, Ik heb verzocht daarmede te wachten. Ik heb gehoord dat opzichter v. d. Wiel zijn ontslag zal indieneD. De opvolger zou ik dan wat politiedienst laten verrichten. Ik zou er maar zachtjes aan vanaf zieD te komen van al die werkzaamheden. Ze zijn veel te kostbaar. Voorzitter. Ik ben hat met u eens om de werkzaamheden in te krimpen, doch dat we er minder gelukkig mee zijn geweest moet voor een groot deel worden toegeschreven aan het water. En in uw verzoek om geen derden veld wachter te benoemen was geen enkel motief en als hoofd der politie acht ik een derden noodig en de benoeming behoort bij den commissaris en mij Mommersteeg. Dan had u de commissaris naar waarheid moeten inlichten en Diet zeggen dat wit zwart is, Winters is een veel te degelijk politieageut hoor Voorzitter. Ik verzoek u beleefd in open bare vergadering een beetje fatsoenlijk te zijn. Ik schrijf geen onwaarheid naar den com missaris. Mommersteeg. Ik weet niet waar die oneenigheid vandaan komt. Voorzitter. Ik ben het hoofd der politie en daar heeft de raad niets over te zeggen. Dat wil ik u nog wel zeggen dat u destijds van den Rijksveldwachter zelf hebt gezegd bij een bespreking over den polder, dat je aan Winters niets hebt omdat hij altijd ziek is en geen dienst doet. Je moet nu niet zeggeD, dat ik er veel aau heb. Mommersteeg. Ik heb gezegd hij is nogal eens ziek. Voorzitter. Och kom, als 't kermis is of carnaval, wanneer hij dus op straat moest zijn, zit hij in de herberg in burgerkleedingt Ik sluit de discussie. Boom (wethouder). Ik betrenr dat die verstandhouding zoo is en ik heb al veel gedaan om verzoening te brengen. Voorzitter. Hij heeft mij al eens pertinent dienst geweigerd. Mommersteeg. Na wethouder Boom lid van het bestuur is geworden van het water schap De Bossche Sloot, hoop ik dat hij eens zal spreken over de hooge bezoldiging en vacatiegelden f 1100, dat is veel te veel. Er 1b niets te doen dan de sloot van Engelen naar bet afwateringskanaal schoon te houden. Voorzitter. Ik heb altijd gezegd dat dit waterschap als 't ware doelloos is. Wethouder Boom. Ik zal daar over spreken want ik acht deze bedragen ook veel en veel te hoog. Verder zal ik ook over de bevloeïing sprekeD. Van Heivoort. Als het maar wat helpt, want deze bedragen zijn door Ged. Staten vastgesteld. Mommersteeg. Je moet nu voor de lan derijen meer lasten aan het waterschap op brengen als de landerijen zelf opbrengen. Niemand meer iets te bespreken hebbend sluit de Voorzitter de vergadering. Iets nieuws kent thans de Eransche po litiek, waarin reeds zooveel sensationeels is voorgekomen n.l.: een ministerie omverge worpen bij zijn eerste verschijning voor de Kame\ Met 806 tegen 262 voor hel kabinet kon Ribot na zijn verklaringen met z'n ministerie vertrekken en aan Poiucarré ont slag aanbieden, wat deze dan ook aan vaardde. De geïoi'iceerde radicalen met de socialisten aan het hoofd hebben dit bewerk stelligd en de toeBtand is thans zeer moeilijk geworden. Hoewel op enkele plaatsen nog gewei- dadigheden voorkomeD, is de rust over het geheele land vrijwel hersteld en zijn de meeste stakingen opgeheven. Dinsdagmiddag heeft Vorst Wilhelm zich dan toch eens in het openbaar laten zien te Durazzo. Zooals men weet, werd er in Durazzo zeer over geklaagd, dat de Vorst maar steeds zijn palels hield en voor niemand zichtbaar was. Maar Dinsdagmiddag heeft hij de troe pen te Durazzo aanwezig, geschouwd. Deze troepen zijn saamgesteld uit Mir- nieten, Malissoren en gendarmes. Gedurende den troepenschouw werden de Vorst en zijn gemalin geestdriftig toegejuicht. Majoor Thomson, de kom- mandant van de troepen, hield een toe spraak tot het vorstenpaar, waarin hij hun de verzekering gaf van de aanhankelijk heid der troepen. Deze juichten beide geestdriftig toe. Gisterenavond is een groote hoeveel heid geweren, munitie, alsmede kanonnen naar Alessio gezonden om er de Malis soren aldaar mee toe te rusten. Naar aanleiding der arrestatie van de twee Italianen en de resultaten van het onderzoek der op hen inbeslaggenomen papieren, verlangden de Italianen, dat majoor Thomson hun zijn verontschuldi gingen zou aanbieden. Maar deze heeft zulks beslist geweigerd, omdat, zooals gemeld, een van de in beslag genomen papieren een passage bevat, welke vat baar is voor de uitleging dat zeker Ita- Haansch onderdaan, indien, hij een post in Albanië verkreeg, in staat zou zijn gewichtige diensten aan Italië te bewij zen. De brief is, naar aan de N. R. Crt. gemeld wordt, geschreven door Muricchio aan een onbekend edelman, die vermoe delijk nog In Italië verblijft, ten behoeve van een Italiaan, die reeds voor een militairen post in Albanië is aangewezen, maar nog niet benoemd. Op grond daarvan weigerde Thomson zijn verontschuldigingen aan te bieden. De Italiaansche autoriteiten bleven aan dringen, het kabinet deed zijn uiterstebest om een vergelijk te bewerkstelligen, deed zelfs een beroep op den Vorst, maar tevergeefs, Ten slotte verzocht de Italiaansche gezant aan de Regeering om Thomson, die in naam aan het kabinetondergeschikt is, te ontslaan. Maar daar de Nederland- sche missie, wier leden hard hebben gewerkt en hun plicht nauwgezet, zij het met al te veel ijver, hebben betracht, door de mogendheden is aangesteld, Jcon het kabinet niet meer doen, dan de Neder- landsche regeering verwittigen, van het geen was geschied en den eisch van den Italiaanschen gezant, dat Thomson zou worden afgezet, te harer kennis brengen. Onze regeering heeft echter met het geval niets te maken. Majoor Thomson zal dus wel op zijn post blijven. WEENEN, 12 Juni. Volgens een telegram uit Durazzo aan de Albanische Correspondtnz heeft de ministerraad be sloten, den opstandelingen een ultimatum te zenden, waarin zij binnen 24 uur on voorwaardelijke onderwerping en uitleve ring der wapens eischt. Voor het geval hieraan niet wordt voldaan de regeerings- troepen morgen (Zaterdag) hen van drie zijden aanvallen. DURAZZO, 12 Juni. De moetesarif van Dibra zijn hier aangekomen om met den vorst overleg te plegen over de maat regelen om den opstand te dempen en het land tot rust te brengen, De vervolging der Grieken. Naar aanleiding van de slechtn behan deling, waaronder de Grieken in Klein- Azië te lijden hebben ondanks de her haalde verzekeringen in de Porte, heeft de ministerraad nogmaals den zeer kritiek geworden toestand besproken. Na afloop van de vergadering deelde minister president Venizelos en de minister van marine den koning de genomen besluiten mede. Er heerscht groote opgewonden heid onde'- de bevolking. De bladen ra den de legeering aan niets onbeproefd te laten om aan den huldigen toestand een einde te maken. Van Mytilene wordt bericht, dat daar 't gerucht loopt, dat Aivrli (westkust van Klein-Azië) in brand staat. Uit Sofia wordt gemeld, dat ook daar de aoti-Grieksche onlusten nog niet geëindigd zijn. Gymnasten zijn in een bioscoop-schouwburg gekomen en heb ben daar de boel vernield. De cavalerie zou geweigerd hebben een charge te maken tegen de lui, die al maar Weg met Griekenland 1 riepen. De infanterie joeg ze uiteen. ATHENE, 12 Juni. Griekenland heeft de Porte een krachtige nota gezonden, waarin het eischt dat aan de vervolging der G'ieken een einde wordt gemaakt. De openbare meening verlangt dat de regeering onmiddellijk en zeer krachtig tegen Tu kije zal optreden. KONSTANTINOPEL, 12 Juni. Naar uit de beste Grleksche diplomatieke bron wordt verluid, heeft de Grieksche gezant den grootvizier verklaard, datdebe'rek- klDgeo tusschen Griekenland en Turkije een gevaarlijk karakter zouden aannemen, indien ongeregelde Turksche iroepen Aiwalie omsingelen, de stad binnendrin gen en er daden van geweld plegen. Ik wil aldus zeide Wenizelos in de Griek sche Kamer-woordeD* spreken, maar ik geloof toch dat ik mijn eerS'en plicht zou verzaken,, als ik verzuimde de Kamer te verklaren dat de toestand ernstig, zeer erns'ig zelfs is geworden. De regeering wee», da1, zoo er geen eind komt aan dezen jammerlijken toestand, het haar plicht is zich niet te vergenoegen met beklag over den rampspoed der vluch telingen (daverende toejuichingen.) Waalwijk, 13 Juni 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gfj in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 w B. Examen. Te Breda slaagden 1.1. Woensdag o. m. voor het examen vrije- en ordeoefenin gen der Gymnastiek mej. A. H. van der Wiel, de heeren F. Kemperman te Waal wijk eD J. de Haan te Drongelen. Collecte. A. s. Woensdag 17 Juni, des voor middags te 9V2 uur zal in onze gemeen te de gewone jaariijksche collecte wor den gehouden ten bate van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden Dienst in de Nederlan den. De behoefte aan krachtigen steun om dit fonds te doen beantwoorden aan z'n doelvoor den behoeftigen Nederland- schen oud-militair den levensavond te verlichten en te verhelderen, doet zich meer en meer gevoelen. Het mag niet voortduren, dat deze collecte van jaar tot jaar vermindert en daarom bevelen wij deze ten zeerste aan. Kon. onder scheidingt De ZeerEerw. heer F. C. van der Heij den, pastoor te Macharen, Waalwijker van geboorte, vierde dezer dagen het zeldzame jubileum van z'n 60 jarig pries- sterschap. Hoewel de grijze priester ver zocht had dit feest kerkelijk te vieren, was de belangstelling zeer groot. H- M. de Koningin benoemde ZEerw. tot rid der in de orde van Oranje-Nsssau. Wij bieden den diamanten jubilaris onze fe licitaties. W. V. V. combinatie Met genoegen kunnen we mededeelen, dat enkele spelers het plan hebben op genomen, om gedurende de zomermaan den toch door te blijven spelen. Voorwaar geen onaardig idee, om het komend seizoen niet als ongeoefend speler in het veld te treden. Dientengevolge heb ben zij onderling een elftal opgericht, dat gedurende dezen tijd van het jaar onder den naam van «Kwikstaarten» uit zal komen. Het elftal is als volgt samen gesteld DoelL. Klerkx, Achter Hooymeijer, F. Pullens. MiddenA. Blok, J. v. d. Werff, J. van Vugt. VoorJ. C. van Loon, C. Wilhelm, J. Klerkx, van Draanen, L Moonen. Reeds Zondag a.s. zullen zij een vriendschappelijken wedstrijd spelen te Waspik tegen «Brabantia». Wij hopen, dat dit ondernemend elftal het publiek nog in de gelegenheid zal stellen eenige wedstrijden bij te wonen. Onze Haven. Op de begrooting onzer provincie voor 1915 wordt onder buitengewone uitgaven uitgetrokken een bedrag van f 19.500 in de kosten van de verbetering der haven te Waalwijk. Begrooting voor 1915 der provincie Noord-Brabant. De totale ontvangsten der begrooting bedragen f 3,428.6564,92, waaronder f2,653,194 voor buitengewone ontvang sten, blijft dus gewone ontvangsten f 775,370,92. De totale uitgaven bedragen zonder de onvoorziene uitgaven f 3.416.028.17'|2, waaronder voor buitengewone uitgaven f2,653,194 blijft dus gewone uitgaven f762,834,17'|2 Voor onvoorziene uitgaven is dus over f 12,536,74'|2. Pleizier reis. Morgen, Zondag 14 Juni, zal de Lie dertafel der Koninklijke Stoomschoenen- fabriek „A. H van Schijndel" alhier, een pleizierreis naar Amsterdam maken en alsdan een bezoek brengen aan het Rijksmuseum en den Dierentuin. In den namiddag wordt den leden een diner aangeboden. Moge goed weder dit uitstapje begunstigen. Handelsschool. Naar wij vernemen is de subsidie aanvrage door de Vereeniging \foor Handelsonderwijs „Langstraat" geves tigd te Waalwijk groot f 3500 alsnog bij de Staten ingediend en vertrouwt men dat dit bedrag nog op de Prov. be grooting voor 1915 zal worden gebracht. Waalwijksche Zwem- Club. Temperatuur van het water op Vrijdag 12 Juni was 13° b mmmmM

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6