U op dit Blad Stangzwikkers zomer en winter vast werk. Schoenmakersknecht VERSLAG BINNENLAND. Kerknieuws. Rechtzaken. De Balkan. Kleine Advertentiën. Hij behoorde tot de Unie-liberale partij. Ook is hij hij eenigen tijd lid van den Haagschen gemeenteraad geweest. Toen Thomson in 1905 naar de Ka mer ging vroeg hij, die toen kapitein was, non-activiteit aan. Het vorig jaar bij de groote promoties naar aanleiding van de legerorganisatie, werd hij tot majoor bevorderd. Daar alle Nederland- sche officieren die iD den Albaneeschen krijgsdienst traden, een rang zijn ver hoogd, werd Thomson luitenant-kolonel (overste). Verleden jaar ontving Thomson het ridderdruis van den Nederlandschen Leeuw, zoodat hij wat wel zelden voorkomt de drie Nederlandsche rid derorden bezat. (Vervolg 2e blad.) der Kanier van Koophandel en Fa- btieken te WAALWIJK, betreffende den toestand van den handelde nij verheid, de scheepvaart en van den landen tuinbauw over het jaar 1913 Stoomtram lijnen 's BoschHeusden Waalwijk en TilbutgWaalwijk. Overzicht der opbrengsten gedurende het jaar 1913. Opbrengst van het reizigersvervoer f71584,85 '/2 goederenvervoer f87566,98 Diversen f10463,131 Totaal 1912 f 169614,96'/2 f 162689,37 Vermeerdering f 692 55 91 2 Haven en scheepvaart te Waalwijk. Het jaar 1913 is voor de haven min der gunstig te noemen. Door het ver- leggen van een gedeelte van den stoom- bootdienst van de N V Vlcineaux-Hol- landais bleef het getal schepen en de tonnenmaat onder dat van 1912. Toch bedroeg het aantal binnengevaren sche pen' nog 522 met een inhoud van 34925 ton. De opbrengst van het haven en kaaigeld bedroeg f 1753,34. Een zeer groote verbetering voor de vaart op onze haven zal worden bereikt met de verbetering der haven, zooals die reeds is ontworpen en in het voor jaar van 1915 zal worden uitgevoerd. Hinderwet. De volgende vergunningen volgens de Hinderwet werden verleend Aan A. J. W. Schlefelbusch tot oprichting van een electrobioscope. De firma H. H. Janssen tot uitbreiding harer lederfabriek. F. S. van Wees tot oprichting eener stoomsmederij. 'De firma Timmermans vanTurenhout tot uitbreiding harer schoenenfabriek. A. C. Pulles tot het plaatsen van een gasmotor in zijn schoenenfabriek. De firma C. Hoffmans Zonen tot uitbreiding harer chemische fabriek. J. van Helvoirt tot oprichting van een schietbaan. C.J. Marks tot uitbreiding van zijne koperslagerij. J. G. de Leijer tot uitbreiding zij ner broodbakkerij. A. W. H. C F. Reygers tot oprichting eener chemische fabriek. A. H. van Schijndel tot uitbreiding zij ner schoenenfabriek. J. J. J. van Dijck tot oprichting eener schoenenfabriek. G. Gompen tot uitbreiding zijner le derfabriek. Arbeidswet. Arbeidskaarten op 31 December 1913 geldig 113 kaarten voor jongens 72 meisjes 1 9 9 gehuwde vrouwen 37 medeonderteekende arbeidskaarten voor jongens 35 medeonderteekende arbeidskaarten voor meisjes voorjaar evenwel kwam hierin verande ring, door den uitmuntenden stand der weiden, die de .vraag naar voederartike len allengs deed verminderen, hetgeen gedurende den zomer aanhield, doch in het najaar, door den overvloedigen oogst en den prachtigen stand der akkers, alsmede het zachte winterweder waardoor een overvloed van groenvoeder kon worden binnengehaald, den handel in voederartikelen nog meer drukte. Een en ander was dan oorzaak, dat de resultaten voor den graanhandel over 1913 ten achterstonden bij voorafgaande jaren. Alhoewel ernstig gevreesd werd voor de kwaliteit van diverse graansoorten, ten gevolge van de te overvloedige regens gedurende de zomermaanden, werd de oogst hier te lande onder de meest gunstige omstandigheden binnen gehaald, wat de kwaliteit over liet alge meen zeer ten goede kwam Ook van diverse buitenlandsche granen bleek de oogst overvloedig en van uitstekende kwaliteit. De prijzen varieerden als volgt Rogge f 6 - tot f 7.- P 75 K.G. Tarwe 8.25 9 50 80 Haver 8.50 9.50 100 Gerst 4 75 6 65 Maïs 5.50 6.- 80 Voer- erwten 6.25 7.50 80 Am. lijn koeken 1 95.— 1000 Lijnk.- 1000 schilfers 87.— 98.— Boonen 6.75 7.50 80 258 Uitgereikt in 1913 33 kaarten voor jongens 28 meisjes 1 kaart voor gehuwde vrouwen. 13 medeonderteekende kaarten voor jongens 8 medeonderteekende kaarten voor meisjes De houders van medeonderteekende kaarten wonen elders, doch zijn in deze gemeente werkzaam. Lager Onderwijs. Het lager onderwijs wordt gegeven aan één openbare gemeente-school en twee bijzondere scholen, 1 school voor jon gens en één voor meisjes. Het getal leerlingen bedroeg op 31 December 1913 Aan de openbare school 276 jongens en 29 meisjes Aan de bijzondere scholen 80 jongens 267 meisjes. Overzicht Granen 1913. De handel in granen en voederarti kelen was in 't begin van het jaar 1913 vrij levendig, als gevolg van den minder gunstigen oogst van het voorafgaande jaar, waardoor de bestaande hooge prijzen bleven gehandhaafd. In den loop van het Gemeente-teekenschool. De cursus werd geopend 15 Septem ber 1913 en gesloten 15 Maart 1914. Het getal leerlingen bedroeg naar hun ne beroepen verdeeld als volgt 18 timmerlieden, 18 huisschilders, 6 smeden 12 schoenmakers, 4 scholieren, 3 metselaars, 1 tuinier, 1 kleermaker, 1 koperslager, 1 horlogemaker. Van deze leerlingen kwamen er 29 uit Waalwijk, 5 uit Besoijen, 7 uit Baard wijk, 6 uit Cappelle, 4 uit Sprang, 1 uit Vrijhoeven-Cappel, 6 uit ,Drunen, 5 uit Waspik, 1 uit Meeuwen 1 uit Dronge- len. Naar hun leeftijd verdeeld als volgt 1 van 12 jaar, 2 van 13 jaar, 10 van 14 jaar, 11 van 15 jaar, 20 van lójaar, 7 van 17 jaar, 9 van 18 jaar, 1 van 19 jaar, 1 van 20 jaar, 1 van 26 jaar, 1 van 27 jaar, 1 van 34 jaar. Des Woensdags en 's Zaterdags werd aan 30 leerlingen der herhalingsschool voorbereidend teekenonderwijs gegeven. Het aantal leerlingen bleef dus gelijk aan dat van den cursus 1912/1913. Wij moesten tot ons leedwezen constateeren, dat de 6 vrouwelijke leerlingen, die aan den vorigen cursus deelnamen, thans zijn weggebleven. Te betreuren is het, dat toch niet beter wordt beseft, dat voor vrouwelijke ambachtslieden het teekenen even noodig is als voor mannelijke, De Directeur der school wees er reeds op in zijne circulaire aan de werkgevers, van den 5 September 1913, waarbij hij be oogde, opwekking tot deelneming aan den cursus, daar er zoo'n groot gebrek is aan b.v. goede stiksters in de schoen- abrieken. Evenals het vorig jaar werd ook vóór den aanvang van dezen cursus een cir culaire gezonden aan ouders en werk gevers om langs dezen weg het school bezoek te bevorderen. Gedrag, vlijt en vorderingen der leer lingen waren over het algemeen goed. Wij mogen hier nog melding maken, dat onze school deelnam aan de ten toonstelling 1913 Stad Tilburg, afdeellng onderwijs en naar verluid van verschil lende getuigenissen een zeer goed figuur maakte. Rijksnormaallessen. De cursus ving aan op 1 Mei 1913 met 30 mannelijke en 14 vr. kweekelingen. Vijf kweekelingen verkregen de akte als onderwijzer, terwijl in den loop van het jaar 1 kweekeling slaagde voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek en 2 vrouwelijke vobr nuttige handwerken. In den loop van het schooljaar ver lieten 4 kweekelingen de inrichting we gens verandering van loopbaan 1 ging over op eene andere normaalinrichting en 2 slaagden voor het toelatingsexamen aan eene kweekschool. De aan de normaallessen toegevoegde voorbereidende klasse telde 19 leerlingen. Aan de oproeping tot inschrijving van kweekelingen voor den cursus 1914-1915 werd gevolg gegeven door 6 mannelijke en 8 vrouwelijke voor de normaallessen en door 11 mannelijke en 2 vrouwelijke voor de voorbereidende klasse. De uitslag van het examen, ten over staan van den heer Districts-Schoolop- ziener gehouden, is geweest, dat 6 man nelijke en 5 vrouwelijke konden worden toegelaten voor de normaallessen en alle 13 voor de voorbereidende klasse. Het nieuwe leerjaar is 1 Mei begonnen met 35 m. en 17 vr. kweekelingen, de voorbereidende klas met 21 leerlingen (14 m. en 7 vr.), in het geheel alzoo met 69 leerlingen. Griekenland en Turkije- In de gespannen verhouding tusschen Griekenland en Turkije is nog geen ver andering gekomen en in diplomatieke kringen wordt de toestand pessimistisch ingezien, aldus het ,,B*erl. lagebl. dat een onderhoud heeft gehad met een der Balkan-diplomaten te Berlijn, die o.m. het volgende betoogdeDe Grieksche nota aan Turkije is in een energieken toon gesteld en de Grieksche regeering wijst elke verantwoordelijkheid voor de gevolgen af, wanneer de vervolging der Grieken niet dadelijk ophoudt en de ge- ëischte schadevergoeding niet betaald wordt. De mogelijkheid van een Turksch- Griekschen oorlog bestaat, en voor Griekenland is het zaak niet te talmen ên de geschillen thans op te lossen, daar Turkije in den^komenden herfst een aan zienlijke versterking van zijn vloot zal krijgen. In Balkan-kringen te Berlijn heeft men echter gegronde hoop, dat, zoo de krjg mocht lostbarsten, deze tot Griekenland en Turkije beperkt zal blijven. Een uit breiding tot een algemeene Balkan-bot sing wordt zeer onwaarschijnlijk geacht. Dank zij de verklaringen van de Roe meensche regeering is het te verwachten, dat Bulgarije en de andere Balkan-staten zich strikt onzijdig zullen houden. In diplomatieke kringen te Parijs heeft men nog alle hoop dat een Grieksch Turksche oorlog zal vermeden worden, wijl Turkije het zoover niet zal laten komen. Turkije is momenteel zwak en zoowel daarom als door de adviezen der groote mogendheden zal de Porte zich wel toegevend toonen. Trouwens ook Turksche politicie ver klaren openlijk, dat Turkije op het oogên blik onmogelijk een oorlog kan beginnen en daarin ligt de eenige kans, dat ons een nieuwe gruwel bespaard wordt. De Kortenaerin Mexico. De Washingtonscke correspondent van het „Hbld." schrijft Uit Tampico hoor ik uit de allerbeste bron het volgeBdede „Kortenaer"' heeft hier uitsteken l werk gedaan en indien men kon hooren wat de Amerikanen, die nog hier ter plaatse zijn en de Eugelscben en Duitschers en de Mexicanen zeiven daar- over te zeggen hebben, dan zou men weten, dat ieder den Hollandschen gezant te Was hington dankbaar- is, dat hij onmiddellijk de voorzorg genoinfti heeft de „Kortenaer" naar Tampico te blaten vertrekken, men ver heugt er zich ovAi, dat met al het geschrijf over, voor en te^eu de vloot, de marine zich weinig bekommert om die disputen, maar kalmweg doorgaat haar plicht te doen en ouzen goeden naam hoog te houden. Niet alleen hebhen de werktuigkundigen van het Hollandsche schip, nadat de machinisten van de Hollandsche petroleum-bronnen gevlacht waren, de machines en daardoor de bronnen voor vernieling beveiligd n civiel en met volkomen goedvinden van de Mexicaansche autoriteiten) maar ook hebben zij gedurende de belegering aan allen, die ze noodig had den, hunne diensten bewezen en op het oogênblik dat ik dit sch'ijf, beeft de dokter van het Hollandsche schip nog een goede vijftig Mexicaansche gewonden onder behan deling. Evenals in den Balkanoorlog de „Hollan der" zich bij alle partijen grooten eerbied verwijf voor zijn rustig en sober werk op het gebied der humaniteit, zoo wordt ook in Tampico onder de Mrxicanen bekei d, dat de „Hollandesa" een vriendelijke man is, die zonder sabelgerinkel en oorlogsge- druisch kalm zijn weg gaat en ondertu*- schen doet, wat zijn hand te doen vindt. Achtste Sociale Week. Het Tijdschrift „Christendom en Maat schappij", hetwelk staat onder redactie van Prof. Diepenhorst en Ds. Talma, schrijft over de Achtste Sociale Week, welke van 8 tot 1 5 November te Enschedé wordt gegeven „Met zekere jaloerschheid moet het ons, Protestanten, vervullen, dat onze Roomsch-Katholieke landgenooten, thans reeds voor de achtste maal hun sociale week organiseeren. „Deze jaarlijksche saamkomsten heb ben groot succes en dragen sterk bij tot de ontwikkeling dergenen die in het Roomsch-Katholieke kamp in min of meer uitgebreiden kring, een leidende functie hebben. De Sociale Week van dit jaar belooft belangrijk te worden. Van 815 Novem ber wordt zij te Enschedé gehouden. In afwijking van vorige jaren, wordt thans niet één afgerond onderwerp be handeld, maar hebben de voordrachten betrekking op verschillende aangelegen heden. Wel nemen vragen uit het ar beidsprobleem een breede plaats in, maar daarnevens vragen ook onderwerpen als Middenstandsvraagstuk, Vrouwenvraag - stuk, Kartells en Trusts, Malthusianisme en Neo-Malthusianisme de aandacht. „Het kan niet anders of deze rijke ver scheidenheid moet de aantrekkelijkheid verhoogen, terwijl toch het program niet zoo overladen is, dat de degelijkheid in het gedrang moeten komen." Mogen nu de Katholieken hun waar deering toonen, door deze Sociale Week te Enschedé druk te bezoeken Albanië. Het pantserdekschip Noord-Brabant, dat in Den Helder ligt, wordt in verband met de jongste gebeurtenissen in Albanië met spoed in gereedheid gebracht om daarheen te vertrekken. De voorgenomen oefentocht naar Noor wegen gaat bijgevolg niet door. Generaal de Veer. Een redacteur van het Persbureau M. S. Vas Diaz, heeft zich tot generaal de Veer gewend, die, Woensdagnacht j.l. uit Valona vertrokken, Zondagavond bij zijn gezin te Breda terugkeerde. De generaal heeft echter geen inter view, waarom hewa werd gevraagd, toe gestaan. Indien een zekere partij een verkeerde voorstelling van zaken geelt en tendendieuse berichten verspreidt, schenkt mij dat nog niet het recht sprak de generaal den waren toestand bloot te leggen en de juiste feiten open baar te makendaarvoor is een en ander van te zeer confidentieelen aard. Aan de Regeering zal ik verantwoor ding over mijne daden doeD, maar ik zie niet in, dat het publiek daarbij be trokken behoeft te worden de verdedi ging van den aangevallene zelf zou daarbij geen portée hebben en boven dien reken ik mij te hoog om op deze aanvallen te antwoorden. Generaal De Veer verklaarde niet te weten of hij naar Albanië zou terug- keeren van de recente gebeurtenissen zeide hij niets te kunnen mededeeien, temeer daar de opstandelingen de tele graafdraden tusschen Du'azzo en Valona waarheen de generaal was gegaan zijn doorgesneden. Een zestig-jarig priester. Men meldt uit Macharen. Onder zeer vele blijken van belangstel ling vierde gisteren de beminde herder dezer parochie, de ZeerEerw. heer Pv. d. Heyden, zijn 60-jarig priesterfeest. Om half 9 uur gistermorgen, werd de jubi laris door een feeststoet van de pastorie afgehaald en naar de keurig versierde kerk geleid, waar hij een plechtige H. Mis opdroeg, geassisteerd door zijn neef, den WelEerw. heer C. van der Heyden, rector te Beek, als diaken en door den WelEerw. pater Franciscaan Majella Weenink als subdiaken. Onder dé H. Mis hield een andere neef van den jubilaris, de WelEerw. heer C. Zijlmans, rector te Uden, de feestpredi katie, waarin hij de grootheid, de macht en de waardigheid van den priester schetste. Na de H. Mis hief de grijze jubilaris nog met krachtige stem het »Te Deum» aan. Des middags werd aan de pastorie een drukbezochte receptie gehouden. Beklaagde heeft dit vroeger bekend, doch wil thans dit alles tegenspreken. De gewoüde Van der Velden, thans hersteld, alhoewel de kogel nog in diens lichaam zit, bevestigt bovenstaande be- schiijving van het feit. Dr. H. Ruding verklaart, dat, ware de kleeding minder dik geweest, de kogel verder in de long zou zijn gedrongen en de dood onmiddellijk zoude zijn in getreden. Dr. J. Pastoors te Tilburg verklaart, dat uit het onderzoek door X-stralen is gebleken, dat de kogel midden in het lichaam van beklaagde zit ter hoogte van de punt van het rechter schouderblad. Het gevaar is echter geweken. Verschillende getuigen, alsmede dr. Ruding achtten beklaagde een dwaas, daarbij een deugniet en een drinker. De ambtenaar van het O. M. acht beklaagde een gevaarlijk mensch voor de maatschappij, waaruit hij door zijn eigen wangedrag is achteruitgezet en op wie hij zich nu wil wreken. Hij acht voorbedachte raden aanwezig en lichtvaardige handelwijze. Hij wil be- klaagdes ziekelijken toestand in aanmer king nemen en acht daarom opsluiting te Scheveningen raadzaam. Daarop stelt hij tot eisch vijfjaar ge vangenisstraf. De verdediger, Mr. Wesseling, bestrijdt de aanwezigheid van opzet, beklaagde heeft slechts willen dreigen om vrees aan te jagen en handelde in een onbe zonnen oogênblik. Hij wijst op het oordeel der doctoren J. Casparie te 's Bosch en De Bruin te Coudewater, die, ofschoon beklaagde niet geheel ontoerekenbaar achtend, toch kunnen aannemen dat beklaagde han delde in een toestand van overprikke ling en gedurende dat oogênblik niet toerekenbaar was. Ook de getuigen' houden beklaagde voor dwaas. Volgens pleiter hoort be klaagde niet thuis in de gevangenis, noch in een krankzinnigengesticht. Een andere uitweg is er niet, daarom roept de verdediger, gelet op den geestestoe stand van beklaagde, dringend de cle mentie der Rechtbank in. Hierna werd de uitspraak•bepahld op Dinsdag over 8 dagen. F" Meer en meer wordt de waarde van adverteeren in one blad erkend. Vooral de >Eleine Adver tenties"' geven zeftr billijke en goede publiciteit. Iu een klein yezin te Tilburg wordt terstond ot 1 Juli gevraigd nette R K. Dienstbode als meid alleeB. AdresMevr« uw J. MEELIS, Spoorlaan 26. 6626 Poging tot moord. Dinsdag stond voor de Bossche Rechtb. terecht de 29 jarige schoenmaker M.K., te Kaatsheuvel, beklaagd van dat hij op 13 Februari 1914 te Kaatsheuvel voor nemens zijnde een persoon genaamd v. d. Velden van het leven te beroo- ven, ter uitvoering van het voorgenomen misdrijf op een korten afstand opzettelijk op dien persoon mikkende twee kogel schoten uit een revolver heeft gelost, welke schoten, indien daardoor de be dreigde was getroffen als bedoeld, hein gedood zouden hebben, zijnde zoodanig gevolg achterwege gebleven alleen door de van den wil van beklaagde onafhan kelijke omstandigheid, dat de schoten geen doodveroorzakende wonden hebben toegebracht; althans: opzettelijk genoem den Van der Velden zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door op een korten afstand opzettelijk op hem te mikken en te schieten, ten gevolge waarvan deze eene levensgevaarlijke en zwaar lichamelijk letsel uitmakende borst wonde bekwam. Beklaagde, is verpleegd geweest in het gasthuis te Kaatsheuvel, waar hij liefde rijk werd verzorgd. Zijn kennissen schol den hem uit voor een houwkind, dit kon beklaagde niet verdragen en daarom liep hij naar zijn grootvader. Van dezen verkocht hij een paar schoenen en kocht zich daarvoor te Gorkum een revolver met patronen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hij tegen de fabrikanten van Boxtel en Zacht een wrok koesterde omdat zij hem geen werk wilden verschaffen. Hij dreigde beiden met de revoh er te zullen aooden ook uitte hij bedreigingen tegen den pastoor en de liefdezusters van Kaats heuvel- In den avoud van 13 Februari 11. kwam hij iemand tegen dien hij voor den schoenfabrikant Zacht hield, waarop hij op hem mikte en schoot. Hij werd daarop door dezen persoon beetgepakt, die later bleek de handels reiziger Van der Velden te zijn. Daarop schoot beklaagde andermaal en trof Van der Velde ernstig in de rechterborst. Voor 6 personen gedurende de ».s. kermis kost en inwoning ge vraagd (3 damea, 3 neeren). Brieven inet pijaopgave aan FRITS VAN OPSTAL, Markt Waalwijk. Aan 't zelfde adres een keuken fornuis te koop gevraagd. 6641 GEVRAAGD een nette Dag- dienstbode. Mevrouw G1JZEN, Piiftknn'oor. ADVERTENTIËN. De Heet* en Mevrouw Mr. A M. DE ROON- Lankhuyzen geven kennis van de geboorte van eene DOCHTER. Heemstede, 15 Juni 1914. Benige kennisgeving. 6638 GEVRAAGD, Uitsluitend houtgepend schoollaarzen. 6643 Stokloon 17'/2, 20, 22'/2, 25,27'/2. Gemiddelde weekloonen 14 gulden. Vlugge werkers 16—17. Alleen ruw afwerken. Alles gestangd bij. Voorpenma- chine is een penner. Adres A. F. REIJERS Co., Electrische Schoenfabriek Walenburgerweg 72, Rotterdam. Wordt GEVRAAGD te Eindhoven tegen hoog loon, om terstond in dienst te treden een bekwaam voor le klas DAMESWERK, Louis XV hakken-zetier geuiet de voorkeur. Brieven Bureau dit blad onder nummer der advertentie. 6640 9 9 9 9 9 i) 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 u-> OO 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2