Tweede Blad. THOMSON. Provinciaal Nieuws. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvan gen de» tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. NUMMER 49. DONDERDAG 18 JUNI 1914. 37e JAARGANG De pers ia binnen- en buitenland wijdt zeer waardeerende artikelen aan den gesneuvelde en zelfs de Italiaansche pers blijft niet achter met hare hulde voor 't werk van den overledene en de overige Hollandsche officieren. Nemen we eerst een paar binnenland- sche persstemmen. Het Huisgezin schrijft 't volgende hartelijke driesterretje Overste Thomson is als een dapper soldaat op het veld van eer gevallen. Hij is ook gevallen op het veld der politieke en diplomatieke intriges. Het eerste is te dragen, het tweede niet. Het gekonkel der groote mogendhe den, het ergerlijk optreden van Italië vooral heeft den dood van den wakke ren en onverschrokken officier op zijn geweten. De politiek en diplomatie waren voor het bevredigingswerk van overste Thom son veel ernstiger dan de ongetemde aard der Albaneezen. Met dezen zou een kerel ais Thomson, ijzeren vuist en schrander hoofd, zijn klaar gekomen. Tegen de fluweel-venijnige machinaties der diplomaten legde hij het af. Wat hij verrichtte maakten zij onge daan, wat hij opbouwde brakeD zij af. Zijn taak was even ondankbaar als hopeloos. Met honderdmaal het recht aan zijn zijde zou hij toch het onderspit hebben gedolven. Wellicht met een brevet van onge schiktheid hadden de kabinetten van Europa hem aan 't eind naar huis ge stuurd. Zijn dood heeft dit lot van hem afge wend. De diplomaten zullen allicht, naar Talleyrand's voorschrift de gedachte achter het woord verbergend, dien dood als een uitkomst beschouwen. Maar Nederland zal met eerbied en trots zijn in Albanië gevallen zoon ge denken. Den dapperen soldaat, die, in het Napoleontische tijdvak, op de punt des degens den maarschalkstaf zou hebben gewonnen 1 De Maasbode schrijit na een zeer sympathiek artikel De dood van /Thomson brengt de po sitie der Nederlandsche officieren in Albanië meer dan ooit naar voren. Wij, die Albanië kenden, die de verdeeldheid der bevolking van nabij hebben gezien en wisten, welk een branding van bui- tenlaodsche kuiperijen op den Balkan en vooral in Albanië woelde, hebben er indertijd reeds op gewezen, dat onzeD officieren groote moeielijkheden te wach ten stonden. Dat Nederlandsch bloed den Albaneeschen bodem zou kleuren, hebben wij gevreesd. Thans, nu het zoo ver gekomen is, nu wij voor de bittere feiten staan, dient echter nog eens met nadruk gewezen op de moéielijke posi'ie onzer officieren. Zij zijn naar Albanië gegaan om, in opdracht der groote mogendheden, de gendarmerie le organiseeren. Door de omstandigheden zijn zij echter gemaakt tot verdedigers van den jongen staat. Hard hebben zij daarvoor gewerkt, maar hun troepenmacht is te zwak. De mo gendheden, die Albanië gesticht hebben, lieten hen in den steek, zonden geen in'ernationale troepenmacht en lieten onze officieren de kastanjes uit het gloei ende vuur halen. Daaraan moet een einde komen. Onze regeering mag hier niet langer rusteloos toezien. Niet alleen voor de veiligheid,maar ook voor de eer van onze officieren dient de regeering te waken. Tot nu toe deed zij weinig tegen den laster, waarmee onze moedige mannen in Albanië spe ciaal van Italiaansche zijde werden be klad. De eer van ons leger en van onze natie staat op het spel, en wellicht wordt de regeering wakker geschud, nu, volgens een telegram van onzen redacteur te Rome, zelfs in deze pijnlijke oogenbllk- ken in de Italiaansche kamer grievende woorden over onze officieren werden gesproken, en de enkele woorden van een afgevaardigde ter huldiging van onzen Nederlandschen held Thomson, die zijn leven gaf voor Albanië, door verschillende sarcastische opmerkingen van de zijde van verschillende leden werden onderbroken. Schandelijker ondank van zekere poli tici in Italië, dat een der mogendheden is, die de Nederlandsche officieren de kastanjes uit het vuur laat halen, is zeker niet denkbaar. De Telegraaf Als van zelf stelt zich thans de vraag, of niet zij, die bij ons te lande zich van den beginne af, tegen het zenden van onze officieren naar Albanië verzet heb ben, deze kwestie van het juiste stand punt beoordeelden. Immers, welk belang kan Nederland er bij hebben, zijn jonge en beste krachten te offeren aan het cynisch spel van eenige diplomaten, die, door hun regeericgen gesteund, slechts ten doel schijnen te hebben ernstigen arbeid onmogelijk te maken en kunst matig nieuwe verwikkelingen in het le ven te roepen. Laten de mogendheden, in wier belang de kuststrook aan de Adria tot een souvereinen staat gepro clameerd is, maar die er thans verdeeld heid zaaien, zelf de verantwoordelijkheid en de gevolgen van hun optreden dra gen. Evenmin als de Zweedsche offi cieren, die in Perzië een .zelfde taak te vervullen hebben, als de Nederlanders in Albanië, er in geslaagd zijn, voor hun moeilijken arbeid, bij Engeland en Rus land medewerking en waardeering te vinden, zal het op den duur onzen man nen mogelijk zijn, de tegenstrijdige be langen der bij Albanië geïnteresseerde mogendheden te verzoenen. WEENEN, lójuni De Oostenrijksche regeering heeft de Nederlandsche regee ring naar aanleiding van den dood van overste Thomson haar hartelijke deelne ming betuigt. Zij drukt hare bewondering uit voor zijn heldenmoed en hare waar deering voor zijn correcte houding en de buitengewone diensten, die hij den Al baneeschen staat heeft bewezen. (Het verdient o.i. de aandacht dat de Oostenrijksche regeering Thomson's door de Italianen gewraakte houding als cor rect waardeert. Red.) LONQEN, lójuni. Decorrespondent van de Times seinde gisteren uit Duraz- zo Vanochtend om vier uur vielen de opstandelingen de stad van drie zijden aan. De wacht van de brug werd ver rast en binnen de stad gedreven. Verster kingen werden uitgestuurd en bezetten de loopgraven aan weerszijden van den weg. Ik bereikte de loopgraven om vijf uur en vond de partijen in gevecht. Uren lang werd een verwoed vuur onderhouden uit twee machinegeweren en talrijke ge weren. Een geweldige hoeveelheid muni tie werd verspild. Thomson trachtte de Malissoren te over reden de loopgraven te verlaten en voor waarts te rukken. Zelf ging hij voor. Hij kreeg er verscheidenen een eindweegs mee, maar weldra snelden zij naar de loopgraven terug, waar zij niet vandaan te krijgen waren. Om 6 15 Werd Thom son in den hals getroffen en viel in het open veld. Geen enkele Albanees ver roerde :fzich om hem te helpen. Majoor Roelfsema en ik hieven den gewonde op en droegen hem een huis in, waar hij binnen enkele minuten stierf. De ongemeen moedige en sympathieke officier heeft zoodoende zijn leven in dienst der mogendheden gelaten. Voor het oogenblik dreigt de stad geen gevaar. De Times wijst er in een hoofdartikel nog eens op, hoe de Nederlandsche of ficieren vruchteloos alles deden, om de Malissoren hun dekking te doen ver laten, hoe Thomson enkele bij den arm meetrok, maar hoe zij weer terugliepen en hoe hij toen viel. De taak om zijn lichaam te bergen lieten de Malissoren over aan een Nederlandsch officier en een Engelsch correspondent. Wat ook de waarheid zij omtrent de wettigheid of de wijsheid van zijn gedrag inzake de arrestatie van de Italianen, zoo eindigt de Times, Thomson heeft ziin plicht gedaan als een moedig man en een bekwaam officier met al den moed en de oprechtheid, eigen aan zijn stam. In hem verliest prins Willem, een oprech ten en toegewijden dienaar die hij in de situatie, die hij het hoofd moet bieden moeilijk kan ontberen. PARIJS, 16 Juni. Verscheiden bladen uiten hun bewondering voor de moedige en loyale figuur van Thomzon. Eenige bladen, zooals de Journaal en de Echo de Paris, zijn geneigd om ver band te leggen tusschen het Italiaansche ultimatum tegen Thomson en den aanval van de opstandelingen op Durazzo. De correspondent van de Petit Parisien meldt, dat de opstandelingen blijkbaar werden aangevoerd door officieren met kennis van zaken. De correspondent vindt de gebeurtenissen hoogst verdacht. De „Vossische Ztg wijdt een zeer waardeerend artikel aan den arbeid van de Nederlandsche officieren in Albanië in het algemeen en aan kolonel Thom son in het bijzonder. De Neue Ereie Presse bespreekt den heldendood van Thomson en wijdt den overste woorden van groote hulde. De pers der geheele wereld, Italië niet uitgesloten is eenstemmig in haar lof over het werken, strijden en den dood van Thomson. LAATSTE BERICHTEN. WEENEN, 16 Juni. Uit Durazzo aan de Albanische Correspondenz.Achmed bei Mati heeft na de' opstandelingen verslagen te hebben met 1500 man Ti rana bezet. Een deel der gewapende opstandelin gen heeft zich voor den vorst verklaard en Achmed bei gevraagd den vorst i amnestie voor hen te verzoeken. Uit Walona verneemt de Albanische Correspondenz De bezetting van Klbas- san, die den vorst trouw is gebleven, heeft den 14den dezer getracht de opstandelingen in het dal van de Skoembi terug te dringen. Zij is ten zuidwesten van Elbassan met de opstan delingen slaags en heeft dezen op de vlucht gedreven. DURAZZO, 16 Juni. Het vuren heeft vandaag tot het invallen der duisternis geduurd. Ten laatste schoten alleen de verdedigers nog. Men kan wel zeggen dat de poging der opstandelingen, om Durazzo te over rompelen, mislukt is.. 3000 opstandelingen zijn naar het noordwesten afgetrokken. De bevolking is rustig. Een deel der Italiaansche bevolking heeft zich in den loop van den dag uit vrees voor een paniek ingescheept. De verliezen der regeeringstroepen be dragen honderd man. De dood van Thomson wordt hier algemeen oprecht betreurd. Het hof en ook andere kringen beschouwen zijn dood als een groote ramp. De daden der Nederlandsche officieren Thomson. Roelfsema, Sar en Fabius stelt men hier algemeen zeer hoog en legt er den na druk op, dat zij tot dusverre met succes de bijna onmogelijke taak, om met on geoefende troepen en geheel onvoldoende hulpmiddelen een front van 5 KM. tegen woest opdringende vijanden te verdedi gen, hebben vervuld. De opstandelingen zijn, naar men met kijkers kan waarnemen zeer talrijk. WEENEN, 16 Juni. Volgens een gis terenavond uit Durazzo verzonden tele gram zijn de opstandelingen over de heele linie teruggeslagen. Zij hebben ontzaglijke verliezen geleden. De Oosten rijksche admiraal heeft matrozen geland tot bescherming van het Duitsche ge zantschap en het huis van de internatio nale commissie van toezicht. H. M. de Koningin heeft van den Mbret van Albanië bet volgend telegram ontvangen Diep geschokt deel ik U den helden dood mede van overste Thomson, die heden voor mijn land en voor mij het leven gelaten heeft. Aan zijn dappere en voorzichtige leiding hebben wij de zege te danken. De dood van dezen buitengewoon edelen en plichtsbetrouwen man en dapperen soldaat is een onher stelbaar verlies voor mijn land en voor mij en tevens een schitterend voorbeeld voor alien. Hij heeft zijn vaderland in alle opzich ten eer aangedaan en zijn naam zal in mijn land steeds onvergetelijk blijven. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de, Nederlandsche regeering zorg dragen voor het overbrengen naar het vaderland van het lijk van majoor Thom son. H. M. de Koningin heeft aan mevrouw de weduwe Thomson telegrafisch hare innige deelneming met het overlijden van haar echtgenoot betuigd. In het telegram worden de woorden aange haald, die de Mbret van Aibanië bezig de in zijn telegram aan II. M. De broeder van majoor Thomson, de kapitein der marechaussee Thomson te Arnhem, -vertrok hedenochtend naar Triëst,' waarheen het lijk van den ma joor uit Durazzo vervoerd zal worden. De begrafenis van het stoffelijk over^ schot van majoor Thomson zal te Gro ningen plaats hebbeD. De begrafenis zal met militaire eer plaats hebben zoo de overleden niet een anderewils beschik king heeft gemaakt. De Tel. correspondent meld uit Gro ningen Mev'. Thomson, die gisternamiddag onmiddellijk aan het departement van Oorlog liet informeeren, of er ook reeds officieele berichten waren gekomen, had gisteravond laat nog geen regeeringste- legram ontvangen. Ofschoon men haar in dit tragisch geval geen enkele hoop op officieele tegenspraak mocht laten, was zij gisteren den ganschen dag in angstige spanning. Onnoodig te zeggen, dat mevr. Thomson en haar 14-jarig dochtertje diep ontroerd kennis namen van de schokkende nieuwstijding der dagbladen. In de Tweede Kamer werden gisteren door den voorzitter, den minister van blnnenlandsche zaken en tal van andere leden hartelijke woorden van deelneming en hulde gesproken. Zijn dood is. zoo zeide de minister, tegelijk een verlies eu winst voor het vaderland, een verlies omdat wij man nen als Thomson noode missen, een winst omdat door zijn dapper einde de Nederlandsche naam over de geheele wereld wordt geëerd. Deze redevoeringen werden staande en in diepe stilte aangehoord. Waalwijk, 17 Juni 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk eren goed eueren goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Benoeming. Met ingang van 1 Juli is de heer L. C. C. Zigenhern thans deurwaarder te Delft, als zoodanig benoemd te 's Her togenbosch. Spoedcischende Raadsvergadering Spoedeischende vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 17 Juni 1914, 's avonds 6s/4 uur. Aan de orde Aanvraag om subsidie voor eene ge meentelijke handelsdagschool gericht tot de Staten der Provincie. Jubilee. Donderdag 16 Juli zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer A. H. van Schijn- del tot lid van den gemeenteraad werd gekozen. Gedurende al dien tijd werd de heer Van Schijndel zoo goed als ge regeld bij enkele candidaatstelling her kozen. Onze straten. Het klinker-fietspad is voor dit jaar gereed gekomen van de Mr. van Cooth- straat tot de Markt en voldoet voor den wielrijder uitstekend. Wanneer ieder, vooral de voerlieden, maar een beetje meewerken, dat het aan z'n doel kan blijven beantwoorden nl. door de fieters gebruikt te worden. Maken zij er met karren en voertuigen buiten noodzaak gebruik van, dan zal 't spoedig stuk ge reden worden, wat zeer te bejammeren zijn zou. De politie let hierop zeer streng, zoo dat zij gewaarschuwd zijn. Ook wordt naar wij met genoegen hebben gezien een nauwlettend polltie-toezicht gehou den op 't plantsoen, (dat er zeer goed uitziet op het oogenblik,) opdat bescha diging zoo van bloemen, planten als boomen in de Mr. v. Coothstraat voor komen worde. Ouders, oversten en onderwijzers mogen wel medewerken cm de jeugd in deze op te voeden in de wetenschap dat vernielzucht een zeer slechte en onhebbelijke ondeugd is en dat de jeugd ook moet meewerken aan de verfraaiing onzer plaats, waarvoor tegenwoordig veel gedaan wordt. Thans wOrdt het tegeltrottoir in de Grootestraat doorgelegd en daarna het fietspad in de Stationsstraat afgewerkt. We mogen gerust eens zeggen, dat aan onze straten tegenwoordig heel wat wordt gedaan en met goed resultaat, ze zien er best uit. Schietoefeningen. Wij vestigen de aandacht op voren staande advertentie, waarbij wordt mede gedeeld, dat de schietoefeningen tot verhooging van 's lands wee'krach*, Donde'dig 17 dezer aanvangen en ge houden worden eiken Donderdag op de speelplaats der O. L. School van 6' 2 8'l2 uur. H aalwijksche Zwemclub. De temperatuur van het water op Dinsdag 16 Juni was 16". Ongeval. Toen de eerste kar hooi van den land bouwer A. K. dezer dagen uit den Buiten polder reed, braken de burries en scheelde het niets of alles, paard, kar en kostbare lading kwamen in een sloot terecht. Concours. Zondag 1.1. nam het Kruisboogschut tersgezelschap «de Eendracht* gevestigd bij den heer A. van Vugt alhier deel aan een concours te Bokstel om zich te meten met een 20-tal gezelschappen. Als altijd is de vereeniging ook nu niet on gelauwerd uit cLn strijd gekomen, ze wist n.l. den tweeden corpsprijs te be halen en dit met slechts een punt ver schil met de eerste prijswlnster, de scherpschuttersvereeniging te Woensel, die een lauwerkrans ontving. «De Een dracht» behaalde Zondag haar 25en corpsprijs zeer zeker een mooi succes in haar kort bestaan. De vereeniging neemt nog deel op 28 Juni aan een concours te 's Bosch, op 5 Juli te Loon- opzand en op 12 Juli te Woenselmoge zij dan evenveel succes hebben, Glazenmakers Maandagmiddag trokken talrijke vluch ten zgn. glazenmakers boven onze ge meente, zooals nog niemand te voren 1 ij 1 heeft gezien. Er waren oogeoblikken. het als 't ware >z#art zag. door groote menigte. De trek duurde vat tot 5 uur. Ook in andere gemeenten zijn de rijke vluchten waargenomen. Zooals i weet is de zgn. glazenmaker een nuttig dier, dat niet, zooals meermi beweerd wordt, zich voedt met plan doch met kleine insekten. De dieren 1 den zich meestal op in de nabijheid rivieren en plassen, alwaar zij ook eitjes leggen. De larven kruipen te rietstengels omhoog. Bij een groote h zooals die der laatste dagen, bar. duizenden van deze larven open en glazenmaker komt voor den dag. verzamelen zij zich dikwijls tot vluel en trekken van het Noorden naar Zuiden. In ons land komen ruim 50 verse lende soorten glazenmakers voor, d zij zijn allen even onschadelijk, zelfs tig. Men moet ze niet verwarren sprinkhanen, die wel schadelijk zijn v de veldvruchten. Op verschillende plaatsen a. o. in tuin „Pomona» zijn er duizenden ge len, maar nergens werd schade aar richt. Lederverbruik voor Automobielen. Dat een onzer grootste lederin strieelen het goed voor had, toen reeds eenige jaren geleden, voorspi dat de automobiel industrie van 2 grooten invloed zou worden op de wone lederindustrie, blijkt uit het gende Voor 10 millioen dollars aan leder er in de automobiel-industrie van Amei gebruikt worden in 1914. De gemiddelde wagen eischt plm. geheele vellen de .toerwagen plm. I de sportwagen plm. 2. In 1914 zal plm. 50.000.000 vierkc voet leder gebruikt worden, een h veelheid, voldoende om er de aardt den evenaar mee te omspannen met reep van ruim 10 c.M. De gemiddelde kosten van dit 1 voor de automobiel-industrie zijn geveer 50 cent per vierkanten voet. is voornamelijk afkomstig van stie en koeien. Alle commentaar overbodig BAARDWIJK. Op het Zondag geliou bondsconcouio te Haarsteeg, wist o dorpsgenoot 0. Maas, lid der handbc schutterij ^Eendracht maakt macht/ zilveren Eere-kruis te bemachtigen. A een bewijs dat in onze gemeente nog gc schutters zitten. Van de Zondag gehouden serie? strijden, uitgeschreven door R. W. B. Beso bracht onze voetbalvereeniging ^Nooit dacht» den eersten prijs mede, n.l. zilveren medaille. In den eersten wedsti wist zij Brabantia II uit Waspik te klop met 1—0 en in de eind wedstrijd, te Olympia Vlijmen won ze ook met 1- waardoor onzen sporters den eersten prijs w toegekend. Moge deze vereeniging zoo bloei voortgaan, wanneer men weet dat in November van 't vorige jaar pas is gericht. Voor beide vereenigingen is j.l. Zon das een ware succesdag geweest. Bij het repareeren van deu kerkto alhier was er sprake ais zou er van 1 toren lood vermist zijn, doch bij een d r de politie ingesteld onderzoek, is geble dat dit geheel onwaar is. VLIJMEN. Onze dorpsgenoot de L C. Klaren ontving gisteren bericht, dat geslaagd is in zijn examen voor Ambten der Directe Belastingen. Den geslaagde familie onze hartelijke gelukwenach. Bij den seriewedstrijd 1.1. Zondag J;1 Besoijen gehouden behaalde Olympia ail in kamp met Nooit Gedacht'' te Baard» ly den 2en prijs. Buiten Verwachting'» had 1.1. Zont een succesvolle dag. Het le zestal behas id den wedstrijd door /Notre Campagi te Vught uitgeschreven met 74 punten 1 4en prijs, terwijl het 2e zeetel, dat deeln aan net bondsconconrs te Haarsteeg den prijs uit dezen wedstrijd mede naar huis ni I Onze schutters hébben zich dus we kranig gehouden. Op 1 Juli a.s. zal de nieuw benoeu veldwachter de heer Muskens vau Waal* door den Edel.Ab. Heer Burgemeester ëedigd worden en in functie treden. HERPT. Evenals op vele andere plaat zullen ook hier schietoefeningen worden houden tot verhoogiug van 's lands we baarheid. Ze 'zullen gehouden worden iede Zondagmorgen van half acht tot half t te beginnen 21 Juni e. k. op den Veerdt P Ze zullen geleid worden door den res.-a J. C. Vaassen. Men begint nn reeds met voorkoop nemen van zwarte bessen steedt daarvoor een hoogen prijs, 21 cent per K.G. 's HERTOGEN BOSCH. Alhier is i)\ afdeeling van het ,/Roode Kruis" opgeri met aanvankelijk 120 leden. Tot eere-p 1 sidente werd benoemd Mevrouw de Baro: 1 Van Voorst tot Voorst, echtgenootc van i f Commissaris der Koningin in Noord-Brabai L tot eere-voorzitter de burgemeester van I Bosch, Jhr. Van der Doea de Willebois f De afdeeling treedt toe tot de vereenigi het en 20 De Echo ui het Zuiden. >r i" 'ill

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5