Nummer 50 Zondag 21 Juni 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. i VERSLAG BINNENLAND. Korte Berichten, Gemeenteraad. A t De Sunlightzeep is absoluut zuiver en vrij van schadelijke bestanddeelen. Zij is goedkoop, overal verkrijgbaar en hare ongeëvenaarde uit muntende kwaliteit beantwoordt ten voile aan de strengste eischen van hygiene en zuiverheid. Daar om is zij onmisbaar in ieder wel geordend huishouden. der Kamer van Koophandel en Fa brieken te WAALWIJK, betreffende den toestand van den handelde nij verheid, de scheepvaart en van den landen tuinbouw over het jaar 1913 „De Hanze." Beredeneerd verslag van den Cursus in Boekhoudeo, enz., gegeven door de Vereeninglog ,,de Hanze" te Waalwijk over 1913. Met genoegen vervullen wij wederom onzen plicht, U verslag te mogen uitbren gen van bovengenoemden cursus over het jaar 1913. Langzamerhand zijn vele onzer midden standers tot de overtuiging gekomen dat het noodzakelijk is, boek te houden. Zonder boekhouding toch is geen re gelmaat en orde in eene zaak te houdeD. Is dus dit begrip eenmaal doorgedron gen, dan valt het niet te ontkennen welk groot nut de boekhoudcursussen afwer pen. Steeds toch blijkt, dat de kennis door de leerlingen op de Lagere School op gedaan, wel voldoende is, wat betreft algemeene ontwikkeling, voor den mid denstander, doch in den tegenwoordigen tijd wordt meer gevergd. Ook is het voor degenen, die reeds geruimen tijd de schoolbanken hebben verlaten, noodig en nuttig hunne elemen taire kennis nog eens op te trisschen. Wij kunnen dus gerust zeggen, dat het volgen van een cursus voor den aanstaan den middenstander noodzakelijk is. Tot de eerste klasse van den cursus werden dit jaar toegelaten 9 jongens en 8 meisjes. Van de 1 ste naar de 2e klasse werden bevorderd 5 jongens en 1 meisje. In het geheel telt de cursus alzoo 23 leerlingen. De resultaten van den cursus zijn over het algemeen zeer gunstig. Niet alleen, dat verschillende deelne mers hier aan,hun verworven kennis reeds practisch in hunne zaak of werkkring toepassen, wij kunnen echter ook mede- deelen, dat op het examen, uitgeschre ven door „de Hanze" ééne leerlinge van onzen cursus blijk heeft gegeven dat zij den cursus met vrucht gevolgd heeft. Aan haar werd een diploma uitgereikt. De lessen werden over het algemeen geregeld bezocht. Wat betreft het verzuim, valt even als vorige jaren op te merken, dat in de meeste gevallen voor de zeer weinige verzuimen nog grondige redenen werden opgegeven. De cursus bleef onder toezicht van den WelEd. heer J J. A. Houben, Rijksont vanger en Gemeenteraadslid en den WelEd. heer J. E. Spijkerman, Hoofd der Openbare School. In het onderwijzend personeel kwam eenige verandering voor. Met het onderwijs in Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht werd belast de heer L. M. A Schoenmakers te Raamsdonksveer, leeraar M O. Boek houden, aan wien ook dit jaar 't Direc teurschap werd opgedragen. Met het onderwijs in Rekenen en Ne- derlandsche Taal werd belast de heer A. G. Laarakker, onderwijzer H. A. al hier. Het oordeel van heeren leeraren over de vorderingen der leerÜDgen en de re sultaten van het onderwijs in het algemeen luidt gunstig. Gemeente Gasfabriek. Vreesden we in den aanvang van het afgeloopen dienstjaar dat, in aanmerking genomen de hooge kolenprijzen, de re sultaten niet schitterend zouden zijn, zoo kunnen we toch met voldoening getuigen, dat de uitkomsten zeer bevredigend zijn geweest. Aangesloten werden een 28tal nieuwe verbruikers, terwijl de gasproductie eer vermeerdering aanwees van 37331 M3 gas ruim 6 pCt. Het getal gewone verbruikers bedroeg op 31 December 430 en dat der muntgasverbruikers 607, totaai 1037 verbruikers. Voor de openbare verlichting in Waal wijk werden verbruikt 39251 M3 gas tegeD 39047 M3 in 1912. De gemeente Besoijen en Baardwijk verbruikten voor straatver lichting 9283 M3 gas tegen 8762 M2 in 't"vorig jaar. ^Afgeleverd werden 609513 M3 gas te- geo 563830 M3 in 1912, terwijl het ver lies bedroeg 4,7 pCt. tegen 6,41 pCt. in in het vorig jaar. Bij contract en aan het'loket werden verkocht 18740 HL. cokes, 109213 KG. koolteer en 9450 KG. zwavelzure ammo- Aan de gemeente Waalwijk werden geleverd 46766 M3 gas 131 HL. geklopte en 305 HL. grove cokes, terwijl de straat- veilichting en die der openbare gebou wen geregeld werden verzorgd. De kos ten van deze leverantie'.* en onderhouds werken bedroegen f4135,715. De finantieele resultaten in het verslag nader omschreven zijn zeer gunstig teD opzichte der raming en overschrijden deze met ruim duizend gulden. De exploitatie-winst heeft eenzelfden vooruitgang te boeken, zoodat de directie met voldeening terugziet op het afgeloo pen jaar. Gezien de lagere kolenprijzeD en een geregelde toename van gasver- bruikers in 't voorjaar geeft 1914 voor de toekomst de beste verwachtingen. J VRIJH.-CAPPEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 18 Juni des avonds ten half acht uur. Voorzitter. Baron van Heeckeren van Walièn. Ongeveer acht uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig zijn alle leden. Op voorstel van de Voorzitter wordt besloten het voorlezen der notulen van de vorige vergadering ujt te stellen tot een volgende vergadering. Aan de orde 1. Benoeming sec etaris-ontvanger. De voorzitter leest de namen voor van de sollicitanten. VaD der Hoeven. Er zijn er nog twee, die in laatste vergadering ook niet zijn vernoemd. Voorzitter. De heer van Campen en Van der Hoeven, ik weet het zeker dat ik die stukken ter tafel heb gebracht en deze zijn na de laatste vergadering ingekomen. Van der Hoeven. Ik weet het ook zeker dat er in de laatste vergadering niets is ter tafel gebracht. Voorzitter, 't Staat in de notu'en, ik weet zeker dat 't ter tafel is gebracht. Oerlemans. Het is wel besproken, doch er is geen enkele naam genoemd doch zulks geeft niets, nu zijn ze ge noemd en dat is voldoende. Voorzitter' Ik weet toch zeker dat ik ze ter tafel heb gebracht want beiden zijn nog bij me geweest. Maar enfin. Alvorens tot benoeming over te gaan moet eerst de regeling van de zekerheid stelling voor den ontvanger worden geregeld. Kunnen de heeren het goedkeuren deze juist vast te stellen als een vorige keer. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Er zijn twaalf sollicitanten, B. en W. hebben een voordracht ge maakt, bestaande uit 1. J. van Voorst van Betst te Beu- sichem. 2. Van Gulik, Aarlandersveen, Van den heer burgemeester van Cu- lenborg, alwaar no. 1 der voordracht als ambtenaar ter Secretarie werkzaam is, is een schrijven ingekomen. Ge noemde Burgemeester zegt dat hij bekwaam is, zeer geschikt om met publiek om te gaan en bovendien zeer goed gefortuneerd. Met politiek laat hij zich niet in. Wordt hij benoemd dan gaat hij aanstonds huwen met een even eens zeer goed gefortuneerde dame uit Nijmegen. Hij is iemand die zich geheel zal aan- assen aan de plaatselijke toestanden en bovenal zeer eerlijk en betrouwbaar is. Ook van den heer Secretaris der ge meente Cuilenborg is een aanbeveling ingekomen. Deze prijst Van Voorst van Beest als een buitengewoon goed amb tenaar en als prettig mensch. Van den heer Burgemeester van Aar landersveen is een schrijven ingekomen als aanbeveling over Van Gulik. De bur gemeester zegt dat hij 10 jaar in de ge meente-administratie is en in het bezit is van diploma, als een zeer betrouwbaar eu ijverig jongmensch kan hij hem ten zeerste aanbevelen. Van den secretaris dierzelfde gemeente en van den burge meester van Dirksland was eveneens een schrijven van aanbeveling voor Van Gu lik ingekomen. Voorzitter. De heeren Vveten er nu zoo wat van. Van der Hoeven. Het heeft mij ver wonderd dat door B en W zoo'n voor dracht is opgemaakt. Bij eene vorige benoeming werd nog gezegd dat het zoo goed is solicitanten te hebben, die wij goed kennen. De door B en W op de voordracht geplaatste personen zijn alle bekwame en nette lui ook. Van Van Voorst van Bees' wordt gezegd dat hij goed is gefortuneerd en dat daar de gemeente dus van kan profiteeren. Wij moeten echter bedenken dat zijn ouders nog leven. Voorzitter. De anderen moeten alle maal van hun salaris leven. Van der Hoeven. Deigemeente zal e' weinig van profiteeren want wat is het, als ze een poosje hier zijn willen zij naar een andere plaats gaan, een grootere ge meente. Voor de Poorte. Dat zullen ze allemaal wel doen. Van der Hoeven. Een is er die dat niet zal doen. En dat is in mijn ctog een zeer geschikt persoon, ook goed gefortu neerd, waar de gemeen'e dus van zal blijven profiteeren. Hij is op het oogen- blik wel niet in 't bezit van een diplo ma doch hij doet alles om spoedig zeer goed op de hoogte te komen, bovendien wil hij voor zich een bekwaam ambte naar nemen. Voor het gewone werk wat hier voorkomt is hij al klaar, volgens een burgemeester hier uit de omgeving. Ik begrijp niet waarom men vroeger niet geheel klaar behoefde te zijn en nu wel. Kuipers, die we steeds met eere zullen noemen, was hij zijne benoeming ook niet geheel klaar. Voor de Poorte. Kuipers is van begin at aan klaar geweest. Voorzitter. No. 1 van de voordracht zal niet zoo spoedig hier weggaan, want hij wil een huis koopen, dus dan gaat men hier maar niet direct weg en als het hem zoo aangenaam wordt gemaakt als mij, dan zal hij er heelemaal niet aan denken om vlug hier weg te gaan. Wat ik weet, is dat hij de beste candidaat is voor deze gemeente. Op Uw protégé Van der Hoeven, heb ik persoonlijk niets tegen, doch het gaat niet over personen, het gaat over een ambtenaar en onze gemeente moet een ambtenaar hebben goed op de hoogte. In den tegenwoordigen tijd komt er met al die nieuwe wetten zooveel kijken. En wat betreft de capaciteiten van Van der Hoeven en die van Kuipers zijn absolüut niet te vergelijken. Ook nog niet met die van Kien toen deze werd benoemd, want deze was toen zoo goed als klaar en ging nog iederen dag naar Secretaris Van Santen in Sprang. Toen Kuipers op 1 April in 1906 hier in dienst kwam, was hij geheel klaar zelfs om examen te doen. U weet ook drommels goed dat men tegenwoordig heel wat meer moet weten dan vroeger en dat men daar in een paar maanden niet voor opgeleid kan worden. Dat is absoluut onmogelijk. Ik zou den raad ook durven ontraden zoo'n benoeming te doen. Het zou een unicum zijn. Bovendien voor mijn opvolger, ik ga spoedig weg, en voor B. en W. zou het zeer lastig zijn. Iemand die een blauwe Maandag bij de gemeente-admi nistratie is kan niet genoegzaam op de hoogte zijn. Men had Van der Hoeven niet wijs moeten maken dat hij er voor klaar is, dat is niet aangenaam voor hem. Van der Hoeven. Toen hij voor vier maanden op de secretarie kwam behoefde hij niet met het a b c te beginnen. Hij is zeer goed ontwikkeld en heeft zich in dien tijd in alle zaken kunnen indringen. Wat hij nog niet kent, daar neemt hij een ambtenaar voor en zelf gaat hij naar 's Bosch om verder les te nemen. De Bruijn. Geen sterveling is er die zich in vier maanden kan bekwamen. Voorzitter. De Secretaris heeft geen verantwoording. I)at is de burgemeester. Van der Hoeven. Ik heb het tegendeel hooren beweren. Als hij van humeur nu een lastig man was, of een ander gebrek had, dan was het nog iets anders. Voorzitter. Met den ambtenaar hebben B. en W. niets te maken, want hij is in particulieren dienst. Oerlemans. Wat de benoeming betreft van Van der Hoeven, Ik ben het met den Voorzitter eens, dat zou een unicum zijn. Hij is nog te kort op de secretarie om zelfstandig te kunnen werkzaam zijn. Nu zegt hij wel dat hij geld noch moeite zal sparen doch op 't oogenblik is hij er niet voor geschikt. Ik wil echter de vraag stellen waar om dan Van Campen, die ik dan maar mijn protégé zal noemen, niet op de voordracht is geplaatst. Hij toch is be kwaam. Voorzitter. Volgens de wet behoeven wij maar een voordracht te maken van twee personen. Willen de wethouders er echter nog wat meer van zeggen Voor de Poorte. Met van Campen heb ik niets op. Die kwam al dadelijk zeggeD dat wij met die geldleening een fout begaan hadden, want dat was niet noodig geweest zei hij, dat had het Rijk moeten betalen. Die man was veel te hoogmoe dig. Hij liep maar te veel vooruit. Oerlemans. Is dat de eenige reden van zijn achterstelling. En in' de ge meente is hem eerst hoop gegeven. Hij is in het bezit van een diploma al is dit voor mij niet altijd een maatstaf. Dat hij eenige uitlatingen heeft gedaan over het aangaan eener geldleening is niet zoo erg, vooral niet omdat het nog niet zeker is of hij ongelijk heeft. Maar bo vendien wij allen begaan wel eens een fout. Ik durf bem ten zeerste aan te bevelen. Voor de Poorte. Waarom hebben ze hem niet in Drongelen genomen. Oerlemans. Hij heeft niet eens gesol liciteerd. Voor de Poorte. Dan had hij het maar moeten doen, daar had hij kans gehad. Oerlemans. Men kan buiten de voor dracht om stemmen wie men wil en daar Van der Hoeven nog niet bekwaam is, durf ik van Campen aanbevelen. Men heeft hem hier hoop gegeven dus dan moet men ook zijn belofte volbrengen. Andere sollicitanten is wel gezegd da' ze geen kans hebben, hem wel. Voor de Poorte. Van mij heeft hij geen hoop gekregen. De Bruijn. Van mij ook niet. Ik heb dit aan niemand gedaan. Oerlemans. Er zijn er toch die het hebben gedaan. Doch is dat de eenige reden dat hij niet op de voordracht komt. Voor de Poorte. Hij heeft wel meer fouten die man. Oerlemans. Feiten noemen dan. Voor de Poorte. Hij heeft gezegd dat Van der Hoeven hem is komen verzoeken. Van der Hoeven. Dat is niet waar. Voor de Poorte. Je bent er toch ge weest. Van der Hoeven. Zeker, voor mijn privé, voor mijn eigen zaken en moge lijk hebben wij over een en ander terloops gesproken. Voorzitter. We zullen tot stemming overgaan voor een Secretaris De uitslag is Van Campen 1. Van Voorst van Beest 4. Van der Hoeven 2. Voor ontvanger wordt de heer Van Voorst van Beest met algemeene stem men benoemd. Voorzitter. Ik geloof dat een ieder naar zuiver geweten zijn keus heeft ge daan. De gemeente krijgt thans niet al- een een bekwaam ambtenaar, maar ook een aangenaam menscb. Ik heb ook uit andere bronnen informaties ingewonnen en die waren allen even goed. Ik geloof dat de gemeente er veel plezier van zal hebben. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Vastelllng Kohier H. O. Inlichtings-commissie van de R. K stu denten ver e enig ing te Amsterdam. Het bestuur der R. K. studenten-ver eniging >Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam geeft aan ouders, voogden en aanstaande studenten bericht, dat in de vereeniging bestaat een permente Inlichting-commissie. Deze stelt zich ten doel o. a. aan de nieuw aankomende R. K. studenten in lichtingen te geven omtrent kamers, studiebelangen, vereenigingen enz. Voor dit jaar is de commissie aldus samengesteld J. Arends, praeses Sarphatistraat 169, B. Ides Jr, ab. actis I Keizersgracht 620, A. Schaapmelie, ab. actis II Leliegracht 56, Mej. F. Hoije Heerengracht 590, E Hermans, Linnaeustraat 69, F. de SaeD, P. C Hooftstraat 111 A, Cornelissen, Prinsengracht 732, A. Blaisse, Heeren gracht 314, B. Muller Prinsengracht 25, G. Graffner, Overtoom 514, E. v. d. Veen- ZeppenfeldLeliegracht 60, A. Gies- bers Keizersgracht 12 Buiten de stad. Mej. J Hillen, Arnhem Rijnkade, 56 A. Bouman Arnhem, Sonsbeekweg, J. Westerwcudt Baarn, M. Dirken Alkmaar, J. Dubois Venlo. W. Ivens Nijmegen, J. Klein Maastricht, J. Vuijlsteke Rotter dam. Majoor Thomson. De burgemeester van 's Gravenhage heeft in het FraDech het volgende telegram ontvangen uit Durizzo „Da stad Durazzo verzoekt n. getroffen door den dood van overste Thomson, den heldhafti- gen zoon van .Nederland, aan diens familie en aan zijne geboorteplaats de levendige smart te bennen te geven, welke onze geheele bevol king gevoelt. Nederland kan er trotsch op zijn, dergelijke zoons voort te brengen, (w. g.) De burgemeester van Durazzo, Michele Djonrosbopovetz. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester mevrouw de weduwe Thomson telegrafisch van deze betuiging van deelneming kennis gegeven. Ook de burgemeester van Voorschoten, de geboorteplaats van msjoor Thomson, is met het telegram in kennis gesteld. Het Groninger Dagblad meldt, dat op ini tiatief van officieren en onderoffiicieren van het garnizoen te Groningen by alle korpsen gelden zullen worden ingezameld voor een borstbeeld van majoor TbomsoD, dat geplaatst zal worden voor de kazerne te Groningen. Albani't. Naarhat correspondentie bureau Mirbach ons uit Keulen seint, zullen luitenant generaal De Veer en majoor Sluis daar vanmiddag aanko men om binnenkort in gezelsohap van dr. BerghauBeD, den vroegeren lijfarts. Brand. Gisteren middag is er een hevige brand uitgebroken in de creoso- teerinrichting van de firma G. J. Krol en Co., te Zwolle. Men vermoedt, vol gens de N. R. Crt.dat de brand ont staan is in de machine-kamer. De ge heele inrichting stond in korten tijd in dichte rookwolken gehuld en de vlammen vonden gretig voedsel in het voorradige hout en in de grondstoffen voor het creosoteeren. De fabriek is geheel af gebrand. De brandweer heeft de belen dende gebouwen behouden. Alles is op beurspolis' verzekerd. Doodgevallen. De 19-jarige knecht van den timmerman Gerdes te Zwaag- dijk is volgens de N. R. Crt.terwijl hij te Oudijk bezig was een dak te herstellen, door een duizeling bevangen, waardoor hij naar beneden stortten. Hij werd dood opgenomen. Ongelukken. Gisteren morgen werd de achtja<ige Antoon van Wavezen te Haarlem overreden en gedood op de nieuwe nog niet geopende tramlijn Verweuft—Overveen, bij de proefrit ee ner tram. Een stad uitgemoord. Uit Shanghai wordt aan het „Journal des Débats" geseind dat de benden van den „Witten wolf" het zuiden van Koe- ong Si te vuur en te zwaard hebben verwoest. De stad Kao Tchéou werd geplunderd en de huizen der missiona rissen vernield. Er werd een slachting aangericht waarbij 10.000 personen zou den vermoord zijn. De gouverneur van Koeang-Si heeft roepen afgezonden om de missionarissen te beschermen. r 'ff' i-' I i, i van het 2n.--.Pj, ';;fG£WWR30RGOt 1 [OHVfRVALSCHlf 7. C-NOER L; I c'H»!Jc!tJKf I v, t t I 1 1 f 1 1 1 «c i 'r li 1 1 111 1

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5