N u romer 52 Zondag 28 Juni 1914 3Te Jaargang Tweede Blad. VERSLAG BINNENLAND. Handelsberichten, n t Een teekening. „en toen ook Italië een krans wilde neerleggen, stroomde opnieuw bloed uit de wonde van den doode." Dit onderschrift, dat eene vreeselijke beschuldiging inhoudt, plaatst Louis Rae- maekers bij een teekening welkehijbrengt in „De Telegraaf". Op een praalbed, omringd door bloe men en kransen licht beweegloos uitge strekt het krachtige lichaam van een krijger, de borst getooid met ridderorden, de sabel geklemd onder de over elkaar geslagen handen. De forsch gelijnde kop doet in den doode aanstonds den held van Durazzo erkennen: Overste Thom son. Uit eene wonde hoog links in het li chaam vloeit bloed neder op de witte lijkwade Op den achtergrond uitgebeeld een man in rok en witgebeft. In de eene hand draagt hij een reusachtige krans, aan de ander houdt hij tot vuist gebald voor den mond. Zijn blik waarin diepe ontzetting ligt uitgedrukt, gaat heen naar de wondewaaruit bloed vloeit Treffender juist en hartroerender zagen we zelden 'n toestand gehekeld. Inderdaad het is 'n publiek geheim, dat Italië's diplomatieke intriges de po sitie onzer Nederlandsche officieren zoo danig heeft bemoeilijkt, dat ze schier voor 'n bovenmenschelijk werk staan. Thomson is daaraan ten offer gevallen met zijn kostbaar leven En nu, alle landen wierook branden rondom zijn lijk, nu komt voor de intri gante de wroeging. TUb. Ct. aanmerkelijk uitgebreid en in nieuwe gebouwen ondergebracht. Ook werd daar in een voor het bedrijf onmisbare stoomketel geplaatst. De omzet, alsmede de export namen toe, ia weerwil der ernstige concurrentie haar door buiten- landsche producten aangedaan. De Stoom- en Windkorenmolen, eigen dom van de alhier gevestigde afdeeling Waalwijk. Baardwijk, Besoijen en Sprang van den N. Br. Chr. Boerenbond werkte op den ouden voet. De handel in vee, voeder artikelen en kunstmeststoffen- waarvoor thans een ruim pakhuis is, neemt geleidelijk toe. De bierbottelarijen en de daarmede verwante inrichtingen hadden hare gewone leveranties. Veel wordt ook hierin van buiten aan de huizen verkocht. De Cartonnagefabriek werkte ongeveer op den ouden voet. Hetzelfde kan gezegd worden van de confectiezaken in dames en heerenklee- ding. De boek- en courantendrukkerij met haar aanverwanten handel in papier-, kantoor- en schrijfbehoeften meldt ons der Kamer van Koophandel en Fa brieken te WAALWIJK, betreffende den toestand van den handelde nij1 verheidde scheepvaart en van den land- en tuinbouw over het jaar 1913 N. V. Waterleiding-Maatschappij De Langstraat"Waalwijk. Omtrent deze zoo bijzondere nuttige inrichting zijn wij in staat gesteld, het volgende te melden In het afgeloopen jaar kon wederom vooruitgang in het bedrijf der waterlei ding gemeld worden. Niettegenstaande den betrekkelijk nat ten zomer werden 69 aansluitingen tot stand gebracht. n. 1. 2 heerenhuizen 2 openb. gebouwen (scholen) 23 burgerwoningen. 42 arbeiderswoningen. De percentage van de aangesloten heerenhuizen is nog steeds zeer gering en zulks is ook ééne der hoofdoorzaken van de minder gunstige finantieele resul- taten van het bedrijf gedurende de eerste jaren der exploitatie. Het zal voorzeker onnoodig zijn te zeggen, dat een Waterl. Mij niet kan rendeereil op aansluiting van werkmans woningen, waarvan het jaarlijksch abon nement bedraagt f6 a f30. Niettegenstaande de vele voorzorgs maatregelen welke tegenwoordig op het gebied van der hygiëne gesteld, zelfs door de Regeering geeïscht wordea, is het merkwaardig, dat de waterleiding slechts enkele abonnê's heeft onder de bakkers, slagers en melkverkoopers. Wanneer het water in deze bedrijven gebezigd onderzocht zou worden, dan ziju wij overtuigd, dat bij velen, zoo niet bij de meesten, het water als schadelijk voer de gezondheid zou worden afgekeurd. Zeer zeker ligt voor de gezondheids kommissie op dit terrein een ruim ar beidsveld open, een arbeidsveld, dat al sinds jaren op den ploeger wacht. Tevens kunnen wij u mededeelen, dat over het afgeloopen jaar 4 pCt. aan aandeelhouders wordt uitgekeerd, wat voor een Noord- Brab. waterleiding op levensvatbaarheid en vooruitgang wijst. FabriekenInrichtingen van Industri- eelen aard Magazijnen Winkels enz. De Lijmfabriek werd geheel machi naal ingericht. Hierdoor zal het mogelijk zijn de nieuwste uitvindingen op het bedrijf toe te passen en de kwaliteit van 't product nog te verhoogen. Speciaal wil zij zich nu ook toeleggen op het fabriceeren van lichtere lijmsoorten, beter geschikt voor het fijne meubelwerk dan de tot hiertoe vervaardigde donkere soorten- De Chemische fabriekdie sinds lang voor haar bedrijf te klein bleek, werd o. m. l)e Waalwijksche Stoomdr. Antoon Tielen. De omzet nam geleidelijk toe en weder om werd een nieuw periodiek aan onze zaak verbonden. Door de nieuwste ma chine's en lettersoorten kunnen wij aan alle eischen voldoen, wat wel blijkt uit het feit dat vele firma's van elders op onze zaak verschillende fijnere werken plaatsen. Door het ook onzerzijds zoo loyaal mogelijk afsluiten van het arbeids contract, dat de Nedl. Boekdrukkers met de arbeiders-organisatie's in Neder land hebben aangegaan, zijn gewis de loonen, werktijden e. m. a. dingen voor ons personeel ooder alle opzichten belangrijk verbeterd, doch zijn de druk kers ook in de noodzakelijkheid gebracht de tot heden toch reeds te lage druk- loonen, beduidend te verhoogen. In onze zaak werken thans rui m 20 personen met 5 persen, de noodige hulp- machine's waaronder ook een vouwma- Op het gebied van manufacturen, modeartikelen engalanteriën, schijnt steeds meer om te gaan, getuigen de uitbrei ding die sommige magazijnen wederom erlangden. Eveneens is dit het geval met den bloem- en saadhandel, die, naar het schijnt, steeds grooter beteekenis ver- krijgt. Het aantal slagerijen vermeerderde opnieuw. De concurrentie hierin is dus wel groot. Ook de accijnzen van 1913 overtroffen die van 1912, nl. f 36,282.21 tegen f34.056.20 in 1912. Dit verhoogd cijfer schijnt op een beteren algemeenen toestand te duiden. De brood- koek- en banketbakkerijen hadden hunne gewone leveranties. Dit geldt ook voor de kruidenierswin kelswelker aantal maar steeds blijft toenemen. Zoo ergens dan is hier de concurrentie buitengewoon groot. Het kunst-atelier der firma Th. v. Delft, mag zich in toenemende belangstelling verheugen. Het aantal orders, ook ver buiten de gemeente, was wederom zeer groot. In de bouwvakken gaf 1912 reden tot tevredenheid. De hier woonachtige tim merlieden, metselaars, smeden, ververs enz., hadden geregeld te werken. Ook voor 1914 zijn de vooruitzichten van bemoedigenden aard. chine. „De Echo v/h Zuiden", die zijn 37en jaargang is ingetreden, zag zijn abonne menten enadvertentiën gestadig toenemen. De firma C. A. Verwiel en Zn. han delsdrukkerij enz. schrijft o. m. Wij zijn over de resultaten onzer boek en handelsdrukkerij wat het jaar 1913 betreft, alleszins tevreden, daar gestadige vooruitgang in het aantal uitgevoerde orders te constatteren viel. De handel in kantoor-, school- en schrijfbehoeften gaf eveneens redenen tot tevredenheid. Da handelaars en depóthouders in stik- en naaimachines waren tevreden over kunnen omzet. Hetzelfde geldt voor de depóthouders van velocipedes met onderdeden daarvan* Ook de hier gevestigde meubelmaga zijnen hebben over het geheel reden tot tevredenheid. De alhier gevestigde filiale der Deut sche Vereinigte Schuhmaschinen Gesell- schaffbericht ons Ofschoon 1913 niet een bij uitstek gunstig jaar kon genoemd worden, kun nen wij m 't algemeen toch met tevre denheid terugzien. De omvang onzer Zaken nam in beduidende mate toe, terwijl wij bovendien in de laatste peri ode van het afgeloopen jaar aan ons bedrijf een nieuw arbeidsveld hebben oegevoegd nl. het in den handel bren gen van machines voor de klelniodustrie Wij hebben alle redenen om aan te nemen, dat wij in onze verwachtingen aangaande het succes, dat wij ook met dit soort machines denken te behaier, niet zullen worden teleurgesteld. Ons huursysteem vond ook in 1913 steeds meer en meer de waardeering, die het verdient. Het omzetcijfer onzer fournlturenafdeeling, was ondanks de steeds scherper wordende concurrentie zeer bevredigend en wees een beduidend hooger bedrag aan dan 1912. Nadien kunnen wij met vertrouwen 1914 tegemoetzien. De handelaars in ijzerwaren klaagden wel niet over hun omzet, doch terdege over de geringe winsten, waarmede ten gevolge der scherpe concurrentie moet verkocht worden. De prijzen alhier zijn zoo bescheiden, dat zij de concurrentie met groote magazijnen in de steden trotseeren kunnen, 't Is dus niet meer noodig zijne inkoopen elders te doen, De stoomsmederijen liadden ook dit jaar geregeld en volop orders. Overste Thomson. De burgemeester van 's Gravenhage, jhr. mr. dr. van Karnebeek, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard van het nationaal comité ter huldiging van de nagedachtenis van majoor Thomson. Naar het „Groninger Dagblad" meldt, ;zal het stoffelijk overschot van wijlen overste Thomson aan boord van de „Noord-Brabant" aan de De Ruyterkade .te Amsterdam aankomen. Vandaar zal het met militaire eerbewijzen naar» het Cen traalstation gebracht worden om pet spoor naar Groningen vervoerd te worden. De Nederlandsche officieren te Albanië. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin, behalve van vreemde souve* reinen, vele treffende blijken zoowel uit het vaderland als van Nederlanders in den vreemde ontvangen, waaruit zoowel de deelneming bij het sneuvelen van luitenant-kolonel Thomson blijkt, als de voldoening over de houding met Neder landsche officieren in Albanië en over het werk, dat zij verrichten. Onderwijzersovervloed. Naar schatting loopen op het oogen- blik minstens 1000 onderwijzers en onder wijzeressen rond zonder betrekking, on der welke nog verscheidene van een jaar terug. Menigeen probeert nu onder dak te komen als volontair bij het bijzonder on derwijs, waar de besturen voor zoo'n overcomplete kracht nog f 260 subsidie ontvangen. De overvloed is de laatste jaren gaan deweg toegenomen. Geld. Maj. Verhulst en kapt. Reymers. Het Huisgezin schrijft Het bericht meldende de gevangen neming bij Elbassan van majoor Verhulst en kapitein Reymers zal te 's Hertogen bosch met ontroering zijn gelezen. Beide officieren Immers zijn voor de Bossche naren geen onbekenden. Majoor Verhulst vertrok uit Den Bosch naar AlbaDië. Sinds een jaar lag hij daar als kapi'eln der artillerie in garnizoen. Vijf jaar geleden, toen hij in dit gar nizoen als luitenant werkzaam was, ver trok hij vandaar uit naar Transvaal, waar hij aan de zijde der Boeren tegen de En- gelschen streed, in welken oorlog de kranige Nederlandsche officier veel be kwaamheid en dapperheid aan den dag legde. Majoor Verhulst is de zoon van den vermaarden componist Verhulst. Kapitein Reymers, voor hij in het na jaar naar Venlo vertrok, lag te 's Herto genbosch als luitenant der infanterie vele jaren in garnizoen. Zijn collega's en on dergeschikten mochten den steeds opge- wekten, arbeidzamen officier gaarne. De „N oord-Brabant" Het pantserdekschip „Noord-Brabant", dat heden te Algiers verwacht wordt, zal aldaar order vinden, om de reis naar Durazzo te vervolgen. Het schip keert vandaar met het lijk van majoor Thomson aan boord, via Malta, naar Nederland terug, alwaar het in de haven van IJmul- den zal binnenloopen. Overste Thomson t. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt ons De voorloopige commissie bestaande uit eenige vrienden van majoor Thomson, welke zich te 's-Gravenhage terstond gevormd had ter huldiging zijoer nage dachtenis, heeft zich uitgebreid tot een Natlonaal-Comité en is thans als volgt saamgesteldK. Eland, luit.-generaal b d-, oud-Minister van Oorlog, Laan van Meerdervoort 17, voorzitter H. Colijn, oud minister van Oorlog, Bezuidenhout 195, ondervoorzitter H. P. Staal, luit.- generaal b.d., oud-minister van Oorlog, Riouwstraat 135 mr. Th. H. de Meester, lid van de Tweede Kamer, Grootherto- ginnelaan 13 jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer, Trompstraat 334; prof. dr. W, H. Nolens, lid van de Tweede Kamer, Prinsegracht 36. allen te 's Gra venhage I. B. A. Jonckheer, Keizersgracht 562, Amsterdam dr. J. C. J. Bierens de Haan, arts, Schiedamsche Singel 33, Rotterdam mr. P. Droogleever Forluyn, Kronenburgerweg 12 j. Jurriaan Kok, Sweelinckplein 6, mr. J. D. Verbroek, Daendelsstraat 23M. M. Couvée Jr., Zeestraat 80, secretaris-penningmeester, laatstgenoemde vier allen te 's-Graven hage. Het Comité heeft met groote dank baarheid en waardeering kennis genomen van het besluit der hooge regeering, om het stoffelijk ovetschot van den betreur den held door een Nederlandsch oor logschip naar het vaderland te doen overbrengen en heeft daardoor te dien opzicht geen taak meer te vervullen. De ontelbare en ontroerende bewijzen van instemming uit het geheele land door de voorloopige commissie ontvangen heeft het comité doen besluiten voor te bereiden de oprichting van een monument op een Thomsonplein te 's-Gravenhage ter eere van den vooitreffelijken Nederlander, den kundigen hoofdofficier den geboren aanvoerder, den man van karakter en van zeldzame algemeene en militaire ontwikkeling, den ridder zonder vrees of blaam, den humanen mensch die met onbezweken trouw, ook als volks vertegenwoordiger, zijn roeping voor Nederland's verdediging heeft vervuld en die door zijn heldendood niet alleen zijn eigen krijgmansroem heeft vergroot maar bovenal den naam van zijn land en van zijn volk tegenoverheel de wereld in een schitterglans heeft gebracht. Het comité verzoekt het Nederlandsche volk en in het bijzonder ook hen, die reeds bewijzen van Instemming toezon den, hunne bijdragen zoo spoedig moge lijk te doen toekomen aan den secreta ris-penningmeester, adres Zeestraat 80, Den Haag, terwijl het comité het zeer op prijs zoude stellen indien in meerdere gemeenten van ons land, en zoo mogelijk ook in het buitenland, sub-comité s zich zouden willen vormen om het verkrijgen van bijdragen te bevorderen. Van de oprichting van zulke sub-comité,s en van de resultaten hunner werkzaamheden zal met groote waardeering worden ken nis genomen. Wij verklaren ons gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. RED. Aardbeving. Een hevige aardbeving heeft plaats gehad op Zuid-Sumatravooral Ben koelen is geteisterd. Er zijn vele dooden en gewonden. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur generaal van Neder landsch Indië. dd. 26 dezer: ..Hedennacht een hevige aardbevin te Benkoelen. Reeds zijn 11 dooden en vele gewonden gevonden. Europeanen allen ongedeerd. Tal van huizen zijn ingestort en alle Europeesche woningen onbewoonbaar". Reuter seint nog: Alle telegraaf lijnen zijn beschadigd de telegraafkabel is gebroken; vele huizen, ook regeerings- gebouwen, zijn ingestort; er zijn vele dooden. Albanië. Bij het departement van oorlog is het volgende telegram uit Valona ontvangen van kapitein De Jongh Valona, 26 Juni. Ik heb bericht ont vangen uit Elbassan, dat kapitein Rei- mers zeer licht gewond is aan den rechterschouder. Majoor Verhulst maakt het goed. Donderdagnamiddag is, zoo meldt de Bredasche Ct., generaal De Veer weer naar Albanië vertrokken. Atjeh. Een correspondent te Batavia seint Eod patrouille stootte toevallig in het gebied van de Boven-Oenga op de verblijfplaats van de aanranders van luitenant van Kregten. Drie vyanden werden daarbij neergelegd drie der aanranders hebben sich daarna bij den troepencommandant van Lam Nó gemeld. De rest van de bende lokte twee brigades marechaussee in een hinderlaag. Hierbij s\jn onzerzijds gesneuveld een Ambon eeBch sergeant en een fuselier; 1-vensgevaarlijk gewond twee, en licht gewond vijf militairen beneden den rang van officier. De Noord-Brabant. Aan boord van het pantserdekschip Noord-Brabant heeft een ontploffing plaats gehad in het kolenruim. De officier-machinist 1ste klasse B. Verheij en de korporaal-stoker Timmer zijn niet ernstig verwond. Beiden zijn in Algiers achtergebleven en in het hos pitaal opgenomen. Poging tot doodslag. Het Gerechtshof alhier deed hedeu in hooger beroep uitspraak in de zaak te gen Jan van der S., oud 19 jaar. schaap herder wonende te Schijndel, gedetineerd beklaagd van le. dat hij in den nacht van 21 op 22 Februari 1914 te Schijndel opzettelijk de Bie op een afstand van circa 12 M. een hagelschot uit een geweer heeft gelost, zijnde hij, de Bie, echter niet ge troffen, doordat hij plat op den grond ging liggen zoodat het schot over hem heenging 2e. dat de Bie voornoemd, die even te voren den beklaagde had betrapt op jachtdelict, den beklaagde achtervolgde, lij, beklaagde zich heeft verzet, door een aan de Bie toebehoorenden hond, die op bevel van zijn meester op korten af stand van beklaagde gekomen was, dood te schieten. Het Hof achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak beklaagde vrij. Arrondissements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch. Zitting van Dinsdag 23 Juni. M. v. K., Kaatsheuvel, Joging tot doodslag veroord, 4 jaar en 11 mnd. gev. str. met aftrek van voorarrest. Poging tot doodslag Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeelde Antoon H26-jarlg mijn werker te Kerkrade, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af'rek van het voorarrest en met bevel tot gevan genhouding wegens poging tot doodslag en mishandeling, daarbij het vonnis der Maastrichtsche rechtbank gedeeltelijk vernietigend. Klavervrouwtje. Heden werd voor de Arr. Rechtbank te Breda behandeld de bekende zaak tegen »De schrik van 't Heike„, G. Schrauwen, doch wegeus het niet verschenen ziju van een ge tuige, is de zaak uitgesteld tot 29 dezer. Ex notaris Coolen. Gisteren deed de rechtbtnk te 'a Herto gen bosch uitspraak in de strafzaak tegen 8. P. L. Coolen, vroeger notaris te Bladel, be klaagd ter zake dat bij van December 1911 tot omstreeks 6 Februari 1914 te Bladel en elders als notaris verduisterd heeft sommen van f6000, f4000 en 2 van f 2000, toe- behoorende aan H. van der Pas, welke geld. sommen hij zonder eenig misdrijf in zyn hoedanigheid van notaris voor wat de eerste drie sommen betreft, onder zich had, van of voor Van der Pas had ontvangen, om op hypotheek voor deze uit te zetten. De snbsi uut-officier mr. Slnis eischte de vorige week tegen den beklaagde een ge vangenisstraf van een jaar eu zes maanden. De verdedig »r, mr. B. Wesseling, pleitte vrijsprnak en onmiddelijke invrijheidstelling van beklaagde. De rechtbank verleende de voorloopige invrijheidstelling en sprak den beklaagde he den vrij als zijnde het ten laste gelegde niet bewezeD. Waalwijk, 26 Juni 1914. Kalfkoeien f 000 a f 000. Vaarzen f 000 t 000. Varkens 55, t 6.50 a f 10. Lammeren 00 stuks f0 tot f 00. De prijs der boter was heden van 11,22 tot f 1,33. Aangevoerd 210 K.G. Eieren 4 a 5 cent per stuk. KAATSHEUVEL, 26 Juni. Beden was de prijs der boter oterHoogste prijs 1.37. Middel prijs "f 1,30. Laagste prijs f 1,24 Eieren 41/» a 5 ct per stuk.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5