Derde Blad. Uit de hoofdstad. Gemeanteiaadsvefgadefingen, Provinciaal Nieuws. Abonneert U op dit Biad NUMMER 52. ZONDAG 28 JUNI 1914. 37e JAARGANG. (Nadruk verbodeD.) Het onderwerp der elect'iciteitsvoor- zienlng vormt thans hier ter stede het onderwerp van den dag. Overal hoort men de vraag; »Wat zouden »ze* doen (de >ze« zijn de Edelachtbare raadsle den over dat >edelachtbare4 wil ik het dadelijk nog eens hebben). Daarmede bedoelt men te vragen zullen we een eigen centrale krijgen of zullen we aan sluiten aan de op te richten provinciale electrische centrale? Naar ik goede bton verneem, is uit omstandigheden afgeleid, dat er evenveel leden van den Raad vóór aansluiting aan het centrale net als daartegen zijn. Maar dan vraagt men zich af welk motief kunnen die tegen stemmers daarvoor hebben» nu door den deskundige is voorgecijferd, dat de op richting eener eigen centrale reeds na verloop van eenige jaren groote en zeer groote voordeelen voor de gemeente zal opleveren. Reeds nu is uitgemaakt uit aanvragen dat het aantal door de fabrikanten te verbruiken Kilowatturen verre overtreffen zal het aantal door Dr. Verhoeckx aangenomen als basis voor zijn berekeningen. Of zouden hier eigenbelangen in het spel zijn (de provincie is zoo machtig). Maar dit mag men toch niet veronder stellen van personen, die daar aan de groene tafel zitten om wars van alle eigen-belangen de belangen van de ge meente te dienen. Mogen we hopen dat die candidaat-tegenstemmers nog tijdig van voornemen veranderen. De provincie laat intusschen geen enkel middel voorbijgaan om de gemeen te vóór aansluiting te winnen. Of zij daarbij echter wel steeds het rechte spoor betreedt mogen we, gezien de deskun dige voorlichting, betwijfelen. Als Dr. Verhoeckx, 's Raads deskundige, het noodig oordeel om Prof. van Swaaij den adviseur der provincie, het navol gende te vragen, dan behoeven wij daar aan niets meer toe te voegen Stelt ge (Prof. van Swaaij) U zelf al dan niet verantwoordelijk voor de bewering van den Raad van Toezicht, betreffende de stroomopwekkingskosten der Nijmeeg- sche centrale in 1913, alsmede voor den vorm, waarin deze bewering vervat, is r Is deze bewering al dan niet neerge schreven met de bedoeling den indruk te weeg te brengen, als zou het elecr trisch bedrijf te Nijmegen in 1913 een meerdere winst van f 18000.gemaakt hebben, indien de voor dit bedrijf be- noodigde stroom ingekocht was tegen het tarief der provinciale centrale Aan een zakelijke en vooral ondubbelzinnige beantwoording dezer beide vragen zult ge U stellig niet onttrekken. Dit ver biedt U het respect, dat ge aan uwe wetenschappelijke reputatie verschuldigd zijt 1 Ge moogt het niet langer stilzwij gend aanzien dat die reputatie dienst moet doen als de vlag, waaronder de de Raad van Toezicht zijn onwe' en- schappelijke beweringen tracht te kunnen binnenloodsen. Ge moet thans klaren wijn schenken I Zijt ge het met de hier bedoel de beweringen van den Raad van Toe zicht eens, welnu onderschrijf ze dan, doch openlijk. En verzuim daarbij vooral de gelegenheid niet ze ook tevens te bewijzen. Tot zoover Dr Verhoeckx. Nu daar kan de Delfsche professor het mededoen. Die goede >ze« meenen evenwel te weten dat het antwoord van van Swaaij heel kort zal zijn omdat hij niet anders zal te zeggen hebben, dan dat al hetgeen de Raad van Toezicht der N. V. »Provinciale Noordbrabant- sche Electriclteitsmaatschappij* aan den Bosschen Gemeenteraad schreef zonder zijne voorlichting geschreven werd en hij dus niet verantwoordelijk daarvoor kan gesteld worden. In hoeverre de voorspiegelingen der provincie dus op realiteit berusten behoeft men niet te vragen. Het zal er intusschen kwaad voor de provincie uitzien als den Bosch niet tot aansluiting besluit, al laat zij dat niet uitkomen, en beweert zij zelf het tegen deel. En daarmede verspeelt zij mis schien ook ook de aansluiting van Breda want al weer die goede »zes zeggen, (Jat het besluit van den Bredaschen Raad afhankelijk wordt van dat van den Bosch. Laten wij hopen dat spoedig een be sluit valle en dat de Raadsleden eens hun waardig besluit nemen. ter de groene tafel zit dan wel of hij b.v. lid is van een onzer hoogste staats colleges. Raadpleegt men het beroemde adresboek dan ziet men daarin dat de titulatuur van een raadslid is edelacht bare Maar wil men wel gelooven, dat ik voor het eenvoudige, hier voor ge noemd landman-raadslid nog meer ach ting heb dan voor menig stads-raadslid. Wat moet men er toch van gaan denken als men een groot-zakenmensch in be sloten vergadering boutweg hoort zeg gen, dat hij vroeger niet raadslid zijnde de gemeente steeds bedot heeft door aan haar steenkolen te leveren vermengd met die van zeer slechte kwaliteit. En zoo iemand laat zich later nog betitelen met »edelachtbare«. Ja een carnavals burgemeester noemt men ook sedelacht- bare4, maar dan heeft die titulatuur ten minste haar beteekenis. Het ware te weDschen, dat bij eea volgende verkie zing de kiezers hunne »achting4 eens toonde. BOSSCHENAAR. DUSSEN. Openbare vergadering op Woensdag 24 Juni des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Hon- sewijk. Ongeveer 6.15 uur opent de Voorzitter de vergadering; de notulen der vorige vergadering worden voorgelezeu en on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Rekening en begrooting van het Burg. Armbestuur. Wordt onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Geldleening. Voorzitter. Deze is noodig voor het bouwen van de school. Hebben de heeren er iets op tegen zooals is besproken. Wordt besloten eene geldleening aan te gaan van f 2 500 3. Wijziging der verordening cp de heffing van den hoofd, omslag. Conform het voorstel van B en W wordt besloten. 4. Ontslag aanvraag van den gemeente geneesheer. Wordt besloten eervol ontslag te verleenen aan den heer de'. Millenaar 5. Idem van den onderwijzer aan de O. L. school in wijk B. Wordt besloten eervol onfslag te leenen. Voorzitter. Er is reeds een oproeping gedaan. Hierna wordt de vergadering gesloteo. Waalwijk, 27 Juni 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Ik zou nog eenige regeltjes willen pennen over >de edelachtbaarheid4 der raadsleden 1 Het is in de dagelijksche samenleving de gewoonte een raadslid te betitelen met >edelachtbare« onge acht of hij ten plattenlande b.v overdag met den riek den mest bewerkt en 's avonds met z'n Zondagspakje aan ach- Benoeming. De rijksklerk 2e klas, de heer J. Ge- vaerdt van de inspectie Waalwijk is aan gewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Montfoort. Waalwijks Belang. Met genoegen vernemen we, dat de onvermoeide pogingen van het bestuur van W. B in 't bijzonder van z'n pen ningmeester tot het aanwerven van nieu we leden, niet zonder succes zijn ge bleven. Een 15-tal nieuwe leden toch zijn dit jaar wederom toegetreden, een bewijs dat men.bet streven der vereeni- ging op prijs gaat stellen. Ook harer zijds zal zij zich zeer zeker niet onbe tuigd laten, maar zooveel mogelijk wer ken in 't belang van Waalwijk Jubileum Spijkerman. In een vorig nummer hebben we me degedeeld dat de heer Spijkerman alhier in October a.s. zijn zilveren jubileum viert als hoofd der school in deze ge meente. Wij konden toen reeds voor spellen dat deze heugelijke gebeurtenis niet onopgemerkt zou voorbijgaan, dat deze gelegenheid door oud-leerlingen en Waalwijkers zou aaogegerepen wor den om dezen man van zeer groote verdiensten, te huldigen. Thans kunnen wij mededeelen dat zich heett geconstitueerd een comité van oud leerlingen, tot huldiging van den heer Spijkerman bij zijn 25-jarig jubileum als hoofd der school alhier, dat elkeen in de gelegenheid zal stellen, oud-leerliogen Waalwijkers en belangstellenden om deel te nemen aan de hulde betuiging aan den man waaraan velen zooveel te dan ken hebben. Het comité bestaat uit de heeren Mr. B. Timmermans, voorzitter. M. Ant. van Liempt, secretaris. A. G. Laarakker, penningmeester. Leden J. B. F. van Gils. Norb. Gragtmans. Johan Hoffmaos. Adr. Janssen. Gérard van Loon. Jan van Schijndel. Jan Tielen. H. van Tussenbroek. S. Zeckendorf. Bouwcommissie. Zoo tal van malen is door ons reeds gewezen op 't gebrek aan goede wonin gen, speciaal arbeiderswoningen in onze gemeente (andere categorie van wonin gen niet uitgesloten) en herhaaldelijk hebben wij de hoop geuit dat eene bouwcommissie zou tot stand komen in den geest der woningwet, Gelukkig daarop is thans alle hoop, neen er be staat zekerheid. Door samenwerking van Kath. Soc. Actie en Waalwijks Belang, die beide het punt „goede en billijke woningen" op hun programma hebben, als een groot moreel en economisch belang voor onze plaats, zal eene commissie van negen leden tot stand komen, die de noodzakelijkheid en mogelijkheid van het bouwen van goede en billijke arbeiders- wonigen onderzoeken en daarvan dan direct werk maken zal. Door het bestuur van beide genoem de vereenigingen zijn elk drie leden aangewezen, die gezamenlijk nog 3 leden zullen kiezen, zoodat dan de commissie compleet is en aan den arbeid kan gaan. Door de K. S. A. zijn daartoe aan gewezen de heerenNotaris A. Jansen, E. W. Klijberg en F. Rath, door W. B. de heerenH. G. van Everdingen, Ger. van Huiten en B.Timmermans-Verschure. Naar wij vernemen zal de installatie weldra plaats hebben. Reeds thans een woord van hulde aan deze vereenigingen, die onder dit zeer belangrijk en noodzakelijk werk hunne schouders gaan zetten. Wanneer volgt een combinatie voor het bouwen van huizen vanwathooger prijs, daaraan is en komt zeer groote .befroafte 1. - - --~r Vakschool. De vakschool nadert hare voltooiing, en al hadden we aan den gevel wel een ietsje meer versiering willen zien, al mag de soberheid misschien wat al te iver gedreven zijn, en hadden we min stens den naam van de stichting ergens duidelijk willen lezen, niettemin maakt het geheel een uitstekende indruk. Nu de schuttingen weg zijn en 't er wat opgeruimd uitziet en vooral nu het sierlijke hek er voor geplaatst is, doet het geheel goed en geeft het de idee „schoolgebouw", eenvoudig, doch dege- ijk weer. Vooral van binnen is alles up to date, nooie ruime lokalen, uitnemend licht, ïette afwerking overal. Wat de indeeling betréft deze hebben we vroeger reeds beschreven en later zullen we wel ge legenheid hebben daarop nog eens terug te komen; werkelijk er is in elk opzicht partij getrokken van de beschikbar ruimte, de indeeling is uitstekend, d de afwerking niet minder. Men is a bezig met de aanvoering van machines voor de looierij en naar wij vernemen zal het proefstation de volgende maand overhuizen en hoopt men met September a.s. de afdeeling leerlooierij der rijks vakschool in gebruik te nemen, dus wordt alsdan de looierijcursus geopend. Ook wat de afdeeling schoenmakerij betreft, wordt in elk onderdeel hard gewerkt en schiet men ook thans oed op. Ook daarvan zal men spoedig /el meer ve van den Gildenbond het geheel op- vroolijkte. Uitnoodiging. Onze bekende baszanger de heer Adr. van de Ven, is uitgenoodigd op Zondag 5 Juli als solist op te treden op het concert te geven door het zangkoor „Zang en Vriendschap" te Gorinchem. Collecte gewapenden dienst. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in onze gemeente opge bracht f20.475. Eerste H. Mis. Morgen zal in de parochiekerk van St. Jan Baptist een groote, zeldzame plechtigheid plaats hebben. De WelEerw. Pater Plechelmus, in de wereld de heer Gerardus de Bree zal alsdan alhier zijne eerste H. Mis opdragen. 'Hij zal daarbij worden geassisteerd door zijn broeder, den WelEerw. pater Albertus en den WelEerw. pater Arnul- phus, in de wereld de heer Ant. Berg mans van Waalwijk. De heer J. de Bree, broeder van den neomist, leeraar aan Eikenburg te Stra tum, zal de zangers bij deze plechtige H. Mis op 't orgel begeleiden. De feestpredikatie zal worden gehou den door den WelEerw. pater Albertus Het zal een treffende plechtigheid zijn deze drie geestelijke zonen van Waal wijk aan het altaar des Heeren te zien H. Kindsheid. Maandag 11. had wederom de plech tigheid der H. Kindsheid plaats met optocht door de gemeente. Jammer dat het weder zoo slecht was, zoodat de mooie costumes der kleinen heel veel te lijden hadden en de route aanmer kelijk moest worden bekort. Er was wederom zeer veel werk van den optocht gemaakt en de verschil lende uitbeeldingen kwamen zeer goed tot haar recht. De belangstelling was natuurlijk zeer groot, terwijl de harmonie Festival. Morgen, Zondag, zal ook onze fanfare „Orpheus" deelnemen aan het festival uitgeschreven door de „Sophia's Ver- eeniging" te Loonopzand ter viering van haar 50-jarig bestaan. Orpheus, het derde der optredende gezelschappen zal uit voeren „Louise, ouverture van Carpay" en „Melodies de Nabuchodonosor" van Verdi. Het beste succes zij haar bij deze toegewenscht. Waalwijksche Zwemclub. Temperatuur van het water op 26 Juni 15°. Deutsche Vereinigte Schuhmaschinen Gesellschaft A. G. Men schrijft ons Naar ons werd medegedeeld, hebben thans de plannen aangaande het bouwen van een filiaal der Deutsche Vereinigte Schuhmaschinen Gesellschaft alhier, meer vasten vorm aangenomen. Naar ons ter oore kwam, zal het nieuwe gebouw, dat in de Meester van Coothstraat komt te staaD, geheel in Amerikaanschen stijl worden opgetrokken. Het worct een zg. wolkenkrabber van 14 verdiepingen met een gezamenlijke hoogte van 70 Meter. Het geheele gebouw wordt gegoten uit gewapend beton en zal het binnen 14 dagen gereed zijn, zoodat indien met de betimmering een weinig voortgang wordt gemaakt, de opening van het filiaal gelijk tijdig met die der Vakschool zal kunoen plaats hebben. Op de eerste 2 a 3 ver diepingen komen de verschillende kan toren en magazijnen en zal in een der zalen een permanente tentoonstelling gehouden worden van de nieuwste ma chines voor de schoenindustrie. Een motor van 150 PK. die zorgt voor de electrische verlichting etc. stelt de firma tevens In staat deze machines in werking te laten zien. Op de overige II verdie pingen zal het geheele personeel der iDVSG worden geherbergd, monteurs inbegrepen. Op het platte dak wordt een station voor draadlooze telefonie en telegrafie Ingericht, waarvan de groote beteekenis een ieder duidelijk in het oog springt. De firma kan daardoor zonder op aansluiting behoeven te wachten, echtstreeks met haar Hoofdkantoor te rankfurt a/M. niet alleen, doch ook et hare zusterfirma's in Engeland en merika telefoneeren en telegrafeeren, aardoor zij de orders harer clientèle __og vlugger en correcter kan uitvoeren, dan tot op heden het geval was. Het gebouw krijgt centrale verwarming en de noodige liften. Bovendien worden enkele auto's voor het bezoeken der clientèle en voor het bezorgen der goe deren aangeschaft. Garage met chauf feurswoning komen direct naast het hoofdgebouw. Verder zal vanuit het sta tion der S. S. een zijlijn met wissels tot binnen in het gebouw worden gelegd en kunnen de aankomende en afgaande goederen door middel van electrische kranen op de plaats van bestemming worden gelost en geladeD. De meubi leering van het geheele gebouw wordt aan een der bekendste Hollandsche fir ma's, die haar sporen op dit gebied dubbel en dwars heeft verdiend, opge dragen. Van de nieuwste vindingen op hygiënisch gebied zal worden gebruik gemaakt en kon ons nu reeds worden medegedeeld, dat de opening van het gebouw een eenigszins feestelijk karak ter zal dragen, waarbii verschillende hooggeplaatste personen van hier, zoo wel als uit' Duitschland, Engeland en Amerika tegenwoordig zullen zijn. Zonder te veel uit de school te wil- en klappen kunnen wij nog berichten, dat in de groote boogramen van het magazijn gebrandschilderd glas wordt aangebracht met de beeltenissen van Crispijn en Crispinianus, Mackay en Goodyear, terwijl in de wachtkamer aan de wanden de portretten in olieverf der verschillende oprichters, vroegere en te genwoordige directeuren, filiaalleiders monteurs etc. een plaats zullen vinden. Voor 35 cent een accuraat-loopend h< oge, wel daar kan men nooit mede bed gen zijn, zoo dachten er velet). De 35 ce accuraat-loopende-horloges gingen dan weg als koek. Een onzer ingezetenen kwam triomph telijk met zijn horloge thuis. Hij zon eens joist gelijk zetten mal de pendule de huiskamer. Precies elf uur, zie. zoo vrouw, nou m je eens zien hoe accuraat dat dal ding loc 't Blijft geen minuut achter of loopt g< minuut voor. Een kwartiertje later eeus gekeken. P cies elf uur Nog eens gedraaid, geprobeerd Weid ders, dat ding gaat niet. Ik zal die vent eens even nemen, uitgeloofde 10 gulden zijn de ruijue Hij er heen 1 Hé, die 10 gulden zijn voor mij hc dat ding gaat niet. Nou, dat weet ik ook wel, zegt koopman, maar als jij me kan bewijzen het een minuut voorloopt of achlerblijft, krijg je tien gulden't loopt beelem niet Tableau 1 t Uit Waalu ijk. De firma Gebr. de Graaff te Waalv zal hare schoenfabriek met een aac nieuwe machines uitbreiden, tengevo van voortdurende drukke werkzaam! den, die haar reeds maanden achtere noopten om dagelijks twee uur over werken. Tijdens de plaatsing der n chines zal de fabriek van 1031 e.k. geen commissies kunnen uitvoer V.v.d.S Halte Baardwijk. Voor het maken van een wachtersi ning en een schuilplaats, het verleg^ en verbreeden van het perron met bijl mende werken aan de stopplaats Baa wijk, gisteren door de S.S. aanbesti (raming f 5200) was laagste inschrij de heer A. J. Aengenendt alhier vi f5780. Treurig. In de Kraanstraat te Breda heeft 26jarige vrouw van den heer A. Wilmo vroeger alhier woonachtig, die re» herhaaldelijk blijken had gegeven verstandsverbijstering en reeds een malen in het ziekenhuis ter observ; is opgenomen geweest, in een aan van waanzin haar kindje van 5 maan< met een scheermes den hals doorges den en daarna zichzelf een steekwont den hals toegebracht, waaraan zij na oogenblikken overleed. Het geschree van een tweejarig kind, dat ook in 1 was, doch ongedeerd is gelaten, maa de buren erop opmerkzaam, dat bijzonders gebeurd was. De buren ws schuwden de politie. Een agent zag d de brievenbus van de deur in de g; de vrouw liggen temidden van een j bloed. Door openschuiven van een ra wist hij het huis binnen te dringen, vrouw en het kind waren toen ecl reeds overleden. Mejuffrouw W., was onlangs uit gemeentelijk ziekenhuis, waar zij i maanden verpleegd werd, teruggeke< De geneesheer wilde, dat ze zou zonden worden naar een krankzinnig gesticht, maar de man verzette daartegen. Hij had een betrekking reiziger bij de Singer Maatschappij, echter een schoenenzaak beginnen, hij altijd thuis kon zijn en dan zo wel gaan. De vrouw is geboren 9 Maart lfc dus 24 jaar oud zij had drie kindei het oudste was op school, de twee dere thuis. Het jongste is gedood. Het schrikkelijk geval wekte in 1 de stad hevige ontroering. Schoenhandel van België. In de maand April 1914 bedroeg invoer van schoenwerk in België 566.' francs, waarvan uit Nederland 86. francs. In dezelfde maand bedroeg de uitv van schoenwerk 171.795 francs, w van naar Nederland 16.916 francs. Over de eerste vier maanden des j; bedroeg de invoer van schoenvi in België de volgende waarden 1914. 1913. 191* francs. francs. franc 21 - Een luchtkrabber of luchtkasteel? (REDJ Voor 35 cent. 't Gebeurde Donderdag op de jaarmarkt. Op een tafeltje stond een koopman zijne horloges met een radheid van tong, 'n Days waardig, aau te bevelen. Deze horloges, geachte boeren, burgers en buitenlui kost in Amsterdam f 12.50. Voor reclame te maken geef ik deze thans voor bijna niemandal weg. Bij mij kost die horloge geen tien, negen, acht, zeven, zes, geen vijf, vier, drie, twee, een gulden, neen geen 75, geen 50, veertig cent, wie moet h-;t hebben? Niemand? Daar weet je wat, voor 35 cent. Een horloge, prachtig model en dan nog... al wie kan coDstateeren dat ze slechts een minuut voor- of achterloopt krijgt van mij 10 gulden. 261.987 154.252 281.594 Belgisch Congo Algerije Duitschland 268.034 N.-Amerika 113.885 Frankrijk 371.058 Engeland 1.308.915 1.552.137 1 Italië 1.327 475 Nederland 336.893 144.937 Zwitserland 44.611 29.981 Andere l&Dden 4.830 3.656 242. 110. 399. .555. 1. 146. 19. 3. Totaal 2.440.574 2.429.018 2.477.1 Het beeld van den tctaalinvoer gunstiger dan einde Maait te aansci wen gaf. Nederland heeft zijn eno stijging behouden en Zwitserland ei eens. Frankrijk heeft ook een firn sprong voorwaarts gedaan, maar Er land blijft zinken. De uitvoer van België in sch- werk gaf over de eerste vier maaD de volgende cijfers De Mo

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9