Tweede Blad. "bin nenlakd" Provinciaal Nieuws. N'EUWS UIT KAATSHEUVEL. NUMMER 55. DONDERDAG 9 JULI 1914. 37e JAARGANG. Prins Hendrik te Kopenhagen. Reuter seint uit Kopenhagen, d.d. 5 dezer Prins Hendrik der Nederlanden is hier hedenmorgen aangekomen voor een bezoek aan den koning en de koningin van Denemarken. Aan de landingsplaats, die met Nederlandsche en Deensche vlaggen versierd was, waren de militaire en civiele autoriteiten bijeen, onder wie de minister van buitenlandsche zaken, Scavenius. Daar kwamen later ook de prinsen Waldemar, Harald, Gustaaf.'Axel en ook prins George van Griekenland. Te 10 uur kwam de koning in gene raalsuniform met het lint van den Ne- derlandschen Leeuw. Hoewel de aan komst van den Prins op 10 uur was vastgesteld, kondigde eerst tegen lluur het geschut van het fort de nadering van hei pantserschip Zeeland aan, dat door een marine-watervliegtuig werd verge zeld. Nadat de Zeeland was vastgemeerd, begaf de kapitein van het koninklijk jacht, Grave, zich in een stoomarkas naar de Zeeland, om den Prins af te halen. De Prins droeg de admiraalsuni form met het lint van de Oliphants-orde. Te 11 u. 20 min. ging Prins Hendrik aan wal. Aan den den voet van delan- dlngstrap werd hij verwelkomd door den koning en de prinsen. Na de voor stelling reden de koning en de Prins der Nederlanden in een open, met vier paarden bespannen rijtuig naar het slot Amaliënborg. De Prins der Nederlanden houdt ver blijf in het paleis van Christiaan VIII. Bij aankomst in het paleis is Prins Hendrik door de koningin ontvangen. Na een kort oponthoud zijn de koning en de Prins naar het slot Rosenborg gereden en hebben er de chronologische verzameling bezichtigd. Daarna heeft de Prins in gezelschap van den koning en de koningin genoenmaald en vervolgens een afvaardiging van vier leden der Nederlandsche kolonie te Kopenhagen ontvangen, die hem werden voorgesteld door den consul-generaal Rietbergen. De afvaardiging bood den Prins namens de kolonie een geschenk aan en de Prins heeft zich eenigen tijd met de leden der afvaardiging onderhouden. Tegen drie uur vanmiddag zijn de koning, de koningin en Prins Hendrik naar het slot Charlottenlund gereden om de koningin-weduwe een bezoek te brengen en daarna naar Hilleröd om het Frederik Borg-paleis te bezichtigen. Vanavond om acht uur wordt ter eere van Prins Hendrik in het paleis van Christiaan VIII een galamaaltijd ge geven, waaraan, behalve het gevolg van den koning, de koningin en den Prins, alle leden van de koninklijke familie, behalve de koningin-weduwe deelnemen. Verder zullen aanzitten de minister van buitenlandsche zaken, Scavenius, de Ne derlandsche consul-generaal Rietbergen, militaire en burgerlijke autoriteiten en dames en heeren van het Deensche hof. Overste Thomson, f Het pantserdekschip »Noord-Brabant>, thans met het stoftelijk overschot van luitenant-kolonel Thomson op de thuis reis, zal Dinsdag 14 Juli a.s. des nachts te twaalf uur de haven van IJmuiden binnenloopen om enkele uren later op te stoomen naar de Ruyterkade. Daar zal het volgens het Hbld. omstreeks ze ven uur in den morgen van 15 Juli ar- riveeren. Te negen uur heeft de officieele plech tigheid plaats. Dr. Ariéns-Sanatorium. Het gesticht voor drankzuchtigen, ge bouwd in de schilderachtige omgeving van het voogdijgesticht te Heer bij Maas tricht, nadert zijn voltooiing. Het is ge bouwd in denzelfden stijl als het monu mentale voogdij-gestichtmergel met roode dakbedekking. Het gesticht zal volgens de Ctr. 22 en 23 Augustus wor den ingezegend en geopend. Luit.-kol. Thomson f Wij ontvingen heden een nummer van >Het Leven*, waarin een uitvoerig arti kel met vele illustratiën voorkomt over de reis van de »Noord-Brabant< naar Du- razzo. De heer Tervooren, redacteur van >Het Leven* maakte de reis mede. Over het overbrengen van het lijk van luit.-kol. Thomson naar de »Noord-Bra- bant* vertelt de heer Tervooren, dat Woensdag het stoffelijk overschot uit het voorloopige graf overgebracht werd in de kist, die meegenomen was. >Het graf werd weer dichtgegooid en daar bovenop stond nu de kist, gedekt met talrijke, reeds verwelkte kransen en de fraaie nieuwe van den commandant en de officieren der >Noord-Brabant«. In zijn eenvoud, maar daarom niet min der treffend, lag bovenop 'n klein vlag getje, 'n ruw afgescheurd lapje zwart doek, waarop in gebrekkige letters in wit deze woorden stonden Kosovasït Thomsonit wat wil zeggen Van de Inwoners van Kosowa aan Thomson. Meer dan alle prachtige kransen maak te juist deze aandoenlijk-eenvoudige hul de indruk op mij. Omstreeks 8 uur verzamelden alle zich in Durazzo bevindende Nederlandsche of ficieren en de broeder van den gesneuvel de, den kapitein der maréchaussée Thom son, in het bureel der gendarmerie. Twee rijen gendarmen stelden zich op langs den weg, terwijl een achttal anderen de met de Nederlandsche driekleur en de kransen gedekte kist opnamen en de trap pen afdroegen, tusschen de rijen gendar men door, die zich, zoodra de dragers en de te voet volgende officieren hen wa ren gepasseerd, daarachter aansloten. Een talrijke menigte Mallsoren en andere inboorlingen, die eerbiedig h-t uitdragen van de kist hadden gadegeslagen volgden de tromp hunner geweren naar beneden gericht. Langzaam schreed de stoet door de hoofdstraat der stad, op welken tocht aan de houding van het talrijke publiek zeer goed was te zien, dat hier iemand werd weggedragen, die bij allen in dank bare herinnering voortleefde. Buiten de stadspoort, voor den Konak gekomeD, trad de vorst met een reusach- tigen lauwerkrans naar voren om achter de kist in den stoet plaats te nemen, waarop den tocht" werd voortgezet naar den stijger, waar de stoombarkas van de >Noord-Brabant« met een sloep op sleeptouw gereed lag. De kist werd in de sloep geplaatst, waarop Kapitein Thomson op den steiger eenige woorden van dank sprak tot den koning, voor de eer, zijn broeder bewezen. Met een harte- lijken handdruk nam de koning afscheid van den kapitein, waarop deze zich met de andere officieren in de volgsloep begaven. Daarachter volgde een sloep met de officieren van de »Noord-Brabant*. Langzaam voer deze stoet naar de een paar mijl verder in de baal liggende »Noord-Brabant«, waar de kist werd binnengedragen, terwijl de bemanning met ontbloot hoofd langs de verschansing stond opgesteld. Zoodra het stoffelijk overschot was neergezet in het tot rouwkamer inge richte verblijf der adjunct-machinisten, en de Nederlandsche officieren afscheid hadden genomen en weer naar den wal waren teruggebracht, lichtte de >Noord- Brabant* het anker, om den terugweg naar het vaderland te aanvaarden. Kapitein Thomson bleef aan boord, om de reis over zee mee te maken. Knoeierijen in Atjeh. Onze Batavlasche correspondent meldt ons Kapitein C. M. A. Quack, die met voorbijgaan van zijne chefs zich tot het legerbestuur wendde met eene klacht over knoeierijen in Atjeh, heeft buiten landsch verlof gekregen. Hij ontving een tevredenheidsbetulging van den legercommandant. Een onderzoek naar de knoeierijen wordt tegemoet gezien. N. R. Ct. Verkiezing lid Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben heden, in de vacature van wijlen baron van Wassenaer van Ro- sande, met 45 stemmen mr. A. van der Hoeven, wethouder te Rotterdam, (chr. hlst.) gekozen tot lid van de Eerste Kamer. Op dr. A. Plate waren 29 stemmen uitgebracht. Cliineezen-relletje. Onze correspondent te Batavia seint ons Onder de Chineezen te Semarang heerscht groote beroering wegens het doodschieten van een Chinees bij een inval in een speelhuis. Er is een verga dering van Chineezen gehouden, welke besloten heeft beklag te doen bij den president van de Chineesche republiek en bij den Chineeschen consul te Ba tavia. De Chineezen, bij de tentoonstelling te Semarang werkzaam, hebben den ar beid gestaakt. N. R. Ct. Albanië. Bij het departement van oorlog is een telegram ingekomen van majoor Sluys uit Walona, van den volgenden inhoud Bericht officieren te Koritza niet be vestigd en onwaarschijnlijk, Het gerucht liep dat Koritza was in genomen en Snellen en Malinchrodt wa ren gevangen genomen. Bij de familie van Majoor Snellen van Vollenhoven is gisteren een brie! ingekomen gedateerd 25 Juni en mel dende, dat toen te Koritza alles welwas. Intusschen hebben opstandelingen tele- onisch van uit Elbasan de mededeeling gedaan van het plan, om Koritza te bezetten. Matan. De correspondent te Batavia van de N- R. Ct. seint Bevestigd wordt het sneuvelen van Doengoeti en negen anderen in Karang- Anjar tegen kapitein Voskuil. Alle verzetshoofden zijn thans gesneu veld, de bevolking keert naar de kam pongs terug en de inzameling van de geweren wordt voortgezet. Waalwijk, 8 Juli 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Kermis. Hebben we in een vorig nummer reeds medegedeeld wat het kermisterrein zooal voor vermakelijks zal bevatten, ook aan andere ontspanningen zal het niet ontbreken. Als men de advertentie-rubriek in dit flad even bekijkt, zal men zien dat de hee rAnt. Gerrls-Simons zoowel in het café, alsook in de zaal >Musis Sacrum» voor een pracht-programma vol aangename variatie heeft gezorgd. We noemen o, a. in het café het duo Broere en Cornelissen, het gezel schap Barusso, 4 dames en 3 heeren, 't welk een puikje zijn moetin »Musis Sacrum» de verschillende bals, het concert der liedertafel met Joh. Schmier, net gezelschap »Faveur» met de revue Waalwijk-Wereldstad», Orelio metMej. Kopp enz, genoeg om te doen zien, dat we werkelijk veel en ook wat goeds te genieten krfigen in die week. Ook de heer Frits van Opstal heeft in rijn café een specialiteiten- en varieté- gezelschap geëngageerd, dat gedurende de geheele kermisweek in zijn café >de Kroon» zal optreden en welk gezelschap ODder directie van den heer H. Hissche- möller uit Rotterdam, een goeden naam op dit gebied moet bezitten. Ook hier dus gedurende alle dagen volop amusement, terwijl de twee Zon dagen en Vrijdag ook matlnée wordt gegeven. Bloemendag. Door een comité gevormd door den R. K. Gildenbond alhier zal de volgende circulaire worden verspreid A.s. Zondag 12 Juli zal een Bloemen dag worden gehouden voor »Herwonnen Levenskracht." Herwonnen Levenskracht" gaat uit van het Nationaal R. K. Vakbureau en heeft ten doel R. K. georganiseerden en hunne hulsgenooten, lijdende aan tuber culose, verpleging te bezorgen in een Sanatorium. »Reeds komen tot ons beden om hulp", zoo schreef het Nationaal R K. Vakbureau >Van Noord en Zuid roept men onze hulp in hier voor een huis vader, daar voor een kostwinner, ginds voor een moeder van een talrijk gezin, elders voor eene dochter, de vreugde van het gezin, weleer de vriendelijke zonne, die thans dreigt onder te gaan achter de nevelen der witte pest. Elders vraagt men hulp voor een jongeling, in wiens hijgende borst nog de geestdrift der propaganda en der Roomsche actie brandten in 't diepst van onze ziel bewogen, moeten wij zeggen >Wij kun nen nog niet 1 Dit woord moge voldoende zijn, U aan te sporen met liefde een bloempje te koopen en zoo mee te werken, dat velen uwer medemenschen hunne door de tuberculose verloren levenskracht mogen herwinnen. Daar het plaatselijk R. K. Groene Kruis ook tuberculose-bestrijding op zijn pro gram heeft, maar Sanatorium-verpleging door deze vereeniging althans zeker voorloopig onmogelijk kan ter hand ge nomen worden, behelst deze Bloemendag geen tegenwerking van het pl. R. K. Groene Kruis, maar moet hij veeleer een aanvulling van dezes werkzaamheid heeten. En daarbij, men kan het ééne goed werk doen, zonder het andere daarom na te laten. Handelsschool. Bij de opening van de zomerzitting der Prov. Staten, sprak Z.E. de com missaris der Koningin o. m. Naast uitgaven voor het verkeer, ik noem bv. subsidies voor wegen en vooral ook voor tramwegen, sttllen Ged. Sta ten U voor gelden te voteeren in de kosten van exploitatie eener handels school te Waalwijk. De bekende motie-Loeff, waarmede Uwe vergadering zich destijds vereenigde doet mij vertrouwen, dat het voorstel van Ged. Staten zal worden aangenomen en dat de door Waalwijk geprojecteerde handelsschool de eerste mag zijn van een aantal inrichtingen van dien aard. De eischen, welke daardoor aan het Provinciale budget zullen moeten gesteld worden, zijn zeker niet gering, maar een op breeden grondslag ingericht handels onderwijs is voor deze provincie zóó noodig, de vruchten, welke daarvan in de toekomst mogen verwacht worden zóó overvloedig, dat de noodzakelijk daaraan verbonden uitgaven volkomen gerechtvaardigd schijnen. Bedrijfsongevallen. Naar wij vernemen zal in het aan staande najaar van gemeentewege wor den gehouden een cursus in eerste hulp )ij bedrijfsongevallen. Aan dezen cursus cunnen hoogstens 20 personen deelne men. Hij zal bestaan uit minstens 12 les sen van niet minder dan l'/2 uur, waar van de halve duur aan practische oefe ningen besteed wordt. De cursus kan nog gevolgd worden door een herha lingscursus van 6 lessen. Het doel van den cursus is uitslui tend personen te bekwamen in het ver- leenen van eerste hulp bij ongevallen, dat is dus van de hulp, welke noodig is om, in afwachting van de komst van den arts te verhinderen dat de gevolgen van die ongevallen nog zullen vererge ren of dat nieuwe gevaren den getroffene zullen bedreigen en om aanwezige pijn zooveel mogelijk te verzachten. Om dit doel te bereiken zal veel aan dacht geschonken worden aan de prac tische oefeningen en zal hieraan min stens de helft van elke les worden be steed. Na elke theoretische les wordt het geleerde zooveel mogelijk practisch toegepast. Het Rijk verleent subsidie voor deze cursussen en geeft diverse leermiddelen in bruikleen. Voor de aanmelding tot deelneming aan den cursus zal later gelegenheid worden gegeven. De Eendracht. Op het Zoodag gehouden Bonds Concours te Loon-op-Zand waaraan 10 zestallen deelnamen behaalde het Kruis booggezelschap >De Eendracht» alhier niet minder dan 4 eerste en een tweede prijs en wel als volgt 1 Corpsprijs le zestal met 215 punten in de 8 schoten. 1 Corpspriis voor 2de zestalleD het 2e zestal met 88 punten in de 4 schoten. 1 personeele prijs J. v- Hoven met 26 punten. 2e personeele piijs J. de Folter met 26 punten iu de 5 schoten. Zondag as. zal het le zestal deel nemen in Woensel, naar wij hopen met flink succes. Besloten is den 16 Augustus een vrij concours te geven alhier, waaraan ook gezelschappen buiten den Bond kunnen deelnemen. Waalwijksche Zwernclub. De temperatuur van het water was Dinsdag 7 Juli 15'/2 °/o- Ongeval. Maandagmiddag had het zoontje van v. d. B. alhier, terwijl hij op de balies voor de zusterschool aan 't spelen was, 't ongeluk te vallen met 't gevolg dat hij zijn arm brak. Dr. van Gils verleen de de eerste hulp. R.W.B. D.O.S. i Zondag j.l. speelde D.O.S.gecom bineerd een vriendschappelijken wed strijd tegen R.W.B. II op het terrein van laatstgenoemde. Alhoewel D.O.S. met 10 man speitlde was zij toch voortdurend in de meerder heid en wist zij R W.B. welverdiend met 3 1 te kloppen. DRUNEN. Door de zorgen cn bemoei ingen van den EdelAchtb. Heer Burge meester is met ingang van 1 Jolir de zoo lang gewensohte 2de postbestelling voor de buitenwijken verkregen. De schoenmaker J. V. werkende op de schoenfabriek van den hr. J. O. te Baard wijk geraakte Maandagmorgen met de rech terhand onder de machine waardoor vinger en duim zoo ernstig werden getroffen d»t geneeskundige hulp moest worden verleend. De dokter hoopt vinger en duim van ge kwetste te behouien. Maaudagmor/eu geraakte de land bouwer v. D. door bet schichtig worden v. »n zijn paard, met paard en kar bijna onder d invaart zijnde tram. Daar de machinist nog juist kon stoppen zijn grooter ongelukken voorkomen. Alleen het paard is eea Wiinig gekwetst. HERPT. Zondag overleed alhier n* een korte ongesteldheid, in den ouderdom van 76 jaren, de heer J. Vprhoeven. De over ledene was bijna 20 jaren lang een ver dienstelijk lid van onzen gemeenti iraad. Zonder aanzien des persoon* kwam hij voor de belangen der ingezetenen op. Hij was om zijn rechtschapenheid en sympathiek ka rakter algemeen geacht. SPRANG. De Weleerw. Heer ds. A. P. Pop te Sprang is betoepeu te Elden. VRIJB.-CAFPEL. Bij den heer Stam alhier hadden dezer dagen een paar erustigu ongevallen plaats. Het eerste Zaterdagmid dag, het dochtertje hakte zich zoodanig in het been dat de wonde daardoor ontstaan door geneeskundige hulp moest worden ver bonden. Het tweede had Zondagmorgen plaats. Toen de overweg aan het station Kaats heuvelCapelle, wegens het naderen van de trein was afgesloten, had het knech je van den landbouwer S. niet den tyd enkele minuten te wachten. Hij was een paard met veulen wezen halen en zou daarmede onder de boomen doorgaan, die door een meisje werden omhoog gehouden. Intusschen was echter de trein genaderd. De machinist kop hem niet meer bij tijd* tot staan brengen waardoor het paard, alsook het veulen, nog werden aangereden. Het eeiste btkwnmeen groote woud, doch het veulen werd zoo ernstig toegetakeld, dat het aan de gevolgen zal moeten sterven. Tegen den ouvoorzicli- tigen kuecht is proces-verbaal opgemaakt. De trein had eenige vertraging. Door den Edelachtbare heer Baron van Heeckeren van Waliën, is tegen 1 Aug. ontslag bij H. M. de Koningin aangevrasgd als burgemeester dezer gemeemte. Het zoo lang besprokene is dus thans werkelijkheid gewordeu, wat de gemeente naren noode vernemen zullen. In de laatetgehouden gemeenteraads- verg" is de heer J. van Voorst van Beest gem. sec. en ontvanger benoemd a's amb tenaar van den Burgerlijken Stand. CAPELLE. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat ons bericht betreffende het ontslag- vragen van den heer W. G. Treffers als hoofd der school, niet juist is. Dit ontslag is aangevraagd, niet tegen I September, maar tegen 1 October as. In deo nacht van Zaterdag op Zondag zijd bij den landbouwer A. M. alhier enkele H.L. aardappelen ontvreemd. De politie zoekt de(n) dader(s). Vtonw Ophorst brandde zich bij het vetsmelien zoo ernstig, dat zij zich onder behandeling van dr. v.d.Meulen moest stellen. RAAMSDONKSVEER. De Weleerw. heer Ds. J. C. V- Meischke, predikant der Ned. Herv. Gemeente ""alhier, zal om ge zondheidsredenen tegen 1 November zijn emeritaat aanvragen. Vrijdagavond zal de harmonie ,/de Eendracht" een uitvoering, geven nabij het hotel tfHuis ten Deijl", GEERTRUIDENBERG. 'Naar we ver nemen bestaan er plannen bij de voetbal- vereeniging #8parta" om eeu bekerwedstrijd te organiseereu. Vermoedtjijk zullen deze wedstrijden in Augustus gehouden worden. Voor het eindexamen gymnasium te Breda slaagde o. m. onze stadgenoot de heer Th. Berkesteijo. Geslaagde proficiat. DUS8EN. Zondag had ter plaatse ge naamd De Potte" een ft •tsongeluk plaats, dat de omstandigheden ia aanmerking nemende nog vrij goed afliep. Zekeren II. V. zou in een woeste vaart de ^Nieuwe "Steeg" opdraaien, teen juist Mrj. C. K. uit Hank kwam aanrijden, welke nu met elkaar in botsing kwamen. Mej. K. bleef ongedeerd en had ook byna geen schade aan do fiets bekomen. V. daarentegen bekwam zelf enkele kwetsuren en de fiets was zwaar beschadigd. Wanneer zal men nu op die gevaarlijke punten eens wat voorzichtiger worden. CUÏK J. Maas.) Daar Noar'-Ooste lijk Noord-Brabant nog geruiosen lijd zal moeten wachten, eer er si room geleverd zal kunnen worden door de provinciale electri- iche centrale, ter electriciteitsvoorziening van deze streek, heeft een commissie uit deze gemeente zich tot de provinciale electriciteitscouimissie gewend met het ver zoek, het daarheen te willen leiden, dat de electrische centrale ter plaatse geheel Noord- Oostelijk Noord-Brabant van stroom zal voorzieu. Tengevolge van dit verzoek zal zich de prov. electriciteitscommissie nu tot den betrokken minister wenden met bet voorstel, de electrische ceutrale te Cayk vergunning te verleenen, Noord-Oostelyk Noord-Brabant van electrischen stroom te voorzieo. Kaatsheuvel, 7 Juli 1914. Baldadig. In den nacht van Zondag op Maandag had zekere v. R- alhier de aardigheid bij d. V. alles kort en klein te slaan» Op welke wijze de woesteling te werk ging, blijkt wel hieruit, dat zelfs het houtwerk der ramen werd stuk geslagen. Amoenitas. De handboogschutterij Amoenitas*, gevestigd bij den heer A A. Snoeren- Mombers zal dit jaar met de kermis haar matinee op Vrijdag laten vervallen. Dat matinee zal nu gegeven worden door de tooneelclub >Semper virens* san de afdeeling Kaatsheuvel van het kruisverbond. Bij Amoenitas bestaan plannen hun ouden kastelein naar z'n nieuwe inrichting naast de kerk te volgen. Schoolreisje. As. Donderdag 9 Juli zullen de jon gens der hoogste klassen van school I hun jaarlijksch schoolreisje maken, 's morgens met den eersten trein vertrek ken de jongens naar Rotterdam, om daar op de eerste plaats een bezoek te brengen aan den Dierentuin en zoo de tijd het toelaat nog eenige merkwaar digheden te bezichtigen. Om 1 uur n.m. gaat het met den eiectr. trein naar Sche- veningen, waar de jongens de zee, het sltrand met z'n zomerdrukte enz. zullen kannen bewonderen. De Echo van het Zuiden. 3-

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5