FsuwrUIT HIUSDÏN Adverteert in dit blad. Voerlieden. EÏÏ^IÏÏT^kX^SÏÏÊ V?L Begrafenis overste Thomson. %u filet men schoenen fionder tal CLiteen gepoetst met Crème órdaf Handelsberichten. VOERLIEDEN J/». ^JLLE. In onze gemeente zullen it twee groote kweekerijen worden aan- 3gd. Een door den heer P. de Roon en r den heer Voorbijtel. De gebroeders van Droogeien, achoen- rikanten, die tot nog toe alleen maar id werk maakte", zullen hunne zaak aan- 'kelijk uitbreiden door plaatsing van een tor met de noodige machines. Naar ons zijdelings ter oore is geko rt zal onze burgemeester binnenkort zijn slag aanvragen. De 'uinbouwyereeuiging te Grave- er heeft ruim 7000 K.G. zwarte bessen eleverd. Leden dier ver. krijgen 22'/2 en de niet-leden 17 ct. uitbetaald. WASPIK. Maandag 11. had hier de plech- hpgrsfenis plaats fan den WelEd Achtb. r F.. Kamp, oud-burgemeester ran Waspik harmonie, waarvan de overledene b?- ermheer was, ging den lijkstoet vooraf, lalve de familie vólgden tal van autori- e.n de baar. In de kerk werd een aoletn- le lijkdienst met drie heeren, waaronder e zoons van deu afgestorvene, opgedragen. Daarna werd het lijk in het familiegraf i ?ezet. I üij ruste in vrede. 1 De heer v. d. H. alhier kwam op den tdaschen weg met zijn motorrijwiel te len. Hij bezeerde zich zoodanig, dat hij wel een paar weken de geholpen var ongeval zal bemerken. De motor bekwam n noemenswaardige schade, j. EP VEER. Maandag is de Weleerw. Heer J. C. V. Meischke, van zijo buiten- Isch verblijf in de gemeente teruggekeerd. :)EN BERG. De jaarlijksche tenlooi.stcl- y van teekeningen der Geertruidenbergache kencchool, zal gehouden worden op Zon- 19 en Maandag 20 Juli, iu het school- aal aan de haven. i De Weleerw. heer kapelaan Hasselbach op de propagaridavergadering vau de nkhestrijdersvereenigi'ig //St. Amanda#* Zondag 19 Juli eeu lezing houden over e sociale roeping der christelijke liefda- heid*. Kaatsheuvel, 15 Juli 1914. Geslaagd. De jongeheer Jos. van Dortmood agde Maandag 13 Juli te Tilburg voor j: eindxamen der R.K. Bijz. Handels- ïool >St. Denis» in de vakken: Boek- udeo, Fransch, Duitsch en Engelsch. slaagde ons proficiat 1 Ontploffing. Toen Vrijdagavond de heer P. VI. ier zich naar de woning begaf welke binnen eeo paar dagen zou betrekken rd hij een sterke glaslucht gewaar, onderzoek naar het lek ontplofte het de kamer aanwezige gas, waardoor gordijnen vuur vatten. Door kracht'g treden werd het vuur een ruimen 3oi onthouden. Militaire Oefeningen. [a de maand Augustus zullen in onze meente militaire oefeningen gehouden rden. In de richting tusschen het ikkeven en de RuiLrbaan zullen alsdan lietoefenlngen gehouden worden. Kermis. Naar wij vernemen bestaat bij het stuur van het Kon. Muziekgezelschap .uphonla» het plan met de a.s. Kermis derom Donderdag en Zaterdag een itinée te geven. Voor het matinée n Donderdag zijn geëngageerd de heer Mevrouw Heereubranduit Rotterdam or Zaterdag de heer en Mevrouw 1 )get uit Rotterdam. Beslist zullen we dagen dus weer iets mooi's te hoeren 'Jgen. Plotseling gestorven. Op dfe Rechtvaart bleef Zaterdag" jrgen de 83-jarigen Dekkers die nog zond en frisch zijn morgenboterham bruikt had, plotseling dood. In der 1 van 10 min. was de man gezond en 1 'od. Heusden, 14 Juli 1914. Muziekuitvoering. Zondagavond bood de Fanfare De H. F.-> lie haren leden het le zomerconcert aan. 1 >ewel de temperatnur abnormaal was, was 1 opkomst van het publiek groot, wat zijn rzaak vindt in het heerlijk zitje, dat de n aanbied', maar niet minder in de bc- kkelijk zeldzame gelegenheid te kannen oiteeren ven een zomerconcert. Dat de Heeren musici aan de vei wachting bben beantwoord, blijkt het best uit den ;emeenen wensch om spoedig nogmaals eeo jt i'és in den tuin te hebben. Cursus Spelleider. Den heer A. B. de Moor, onderwijzer aan Opeub. School, is wederom vergunning rleeud deel te nemen aan bovengenoem- n cnrsu", die van wege de vereeniging t bevordering van lichamelijke opvoeding het laatst dezer en 't begin der volgende jaud z*l gegeven worden aan de Kon. ïli'aire Academie te Breda. Van onzen correspondent: Zoo stoomde dan Neerland's pantser schip op naar de hoofdstad en voer het langs het Y, het water dat door de eeuwen heen getuige was geweest van Holland's «beste en booste tijden.» Wien schieten bij het aanschouwen van Neerland's oorlogsbodem, dat sta tig koers zet naar den Kop der Han delskade, deze woorden niet te binnen en wie denkt er niet bij zulk een zeldzame plechtigheid aan vroeger tijden Ont waart men niet door dit grootsche eer betoon van gansch de natie hoezeer ook thans de landgenooten van dezen held vervuld zijn van hetgeen men overste Thomson verschuldigd is. Straks te uur verkrijgt men ver binding met de wal en wordt de kist langs de brug van boord gedragen. Zacht en vol weemoed klinkt in het vroege morgenuur de treurmuziek welke de in haar wezen zoo eenvoudige mili taire plechtigheid bijzonderen luister bijzet. De zware praalkist draagt men uit de rouwkamer, de commandant van de Noord-Brabant aan wiens zorgen de be waking van het stoffelijk overschot van Durrazzo's held door de regeering was toevertrouwd brengt den gevallen mak ker een laatst militair saluut en dan trekt de droeve stoet van booid. Dadelijk achter de kist schrijden sche pelingen voort, welke het hoofddeksel, de sabel en ridde/orden van den over ledene voor zich uit dragen. Dan volgt nog een man van de Noord-Brabant met de krans door het Gemeentebestuur var. Velsen op de kist gelegt. Toen gistermiddag te ruim kwa't voor zes de Noord-Brabant de groote schut sluizen te IJmuiden was binneugeloopen, had zich aan boord begeven het College van B. en VV. der Gemeente Velsen. Uit naam der Gemeente had de burge meester onder het uitspreken van eenige treffende woorden een palmtak op de zwartgeschi'derde, metalen kist niet zil veren beslag en bedekt met de Vader landsche driekleur, gelegd. Nadat de Burgemeester dezen tak haar plaats had gegeven naast de kran sen die reeds de baar geruimen tijd had den bedekt, n.l. de krans van den ko ning van Albanië, de krans van de Hollandsche officieren in Albanië, het bloemwerk van den Oostenrijkschen ge zant, de groote krans van den comman dant en de officieren van de Noord- Brabant en nog andere kransen uit Al banië had de broeder van den over ledene kapitein Thomson onder groote aandoening dank gezegd voor de hulde zijn overleden broeder bewezen. Het was de krans der Noord-Hollandsche gemeente welke gedragen door een schepeling van de Noord Brabant de eerste bloemenhulde zou zijn den nati- onalen held op Vaderlandschen bodem gebracht. De eerste van de tallooze welke zoo straks de lijkbaar zullen dek ken. Niet zoodra had men den vasten grond betreden, of Kolonel D. W. de Jager, commandant der 7e Infanterie brigade, aan wien was toegevoegd de le luitenant J. A. Willinge Brantsma var het 3e regiment huzaren neemt het mi litair saluut van den Commandant van de Noord-Brabant over. Zeldzaam indrukwekkend zijn de wei nige oogenblikken, waarbinnen het stof felijk overschot onder de toonen der treurmuziek en het eeiesaluut der mili tairen het Rouwpaviljoen wordt binnen gedragen en op de katafalk geplaatst. Aan den kop der Handelskade was door middel van vele rappe handen binnen weinige dagen als uit den grond ver rezen de »Chapelle Ardente« het pavil joen waarin de rouwplechtigheid voor den held van Durazzo thans plaats vond. Het paviljoen beslaat een oppervlakte van 10 bij 6 meter, terwijl het voorge deelte met een opening met de straat is veibonden. Het geheel is sober in zwart en wit gedecoreerd. De kap rust op veertien zuilen, welke onderling door zWart-witte kabels zijn verbonden, terwijl de binnen zijde der kap met zwarte crêpe is ge garneerd, dit alles in het midden door een rozet bijeengehouden. Ook langs de crêpe was een stemmige versiering aangebracht. Het rustige karakter en de eenvoudige voornaamheid van het pa viljoen worden verhoogd door een zware Grieksche rand metafhangende franje wel ke langs de zijden der kap is bevestigd. Ook aan de opgangen prijkte kortere zuilen, die eveneens door zwartwitte ka bels waren verbonden. In het rouwpaviljoen is de katafalk ge plaatst waarover een slemmig zwart kleed met Grieksche rand prijkt. Het stoffelijk overschot wordt daarna in alle stilte ge plaatst op het katafalk en gedekt met het lijkkleed en de Nederlaodsche vlag. Nu treden de zooeven genoemde dragersnaar voren en plaatsen n;et devoten eerbied hoofddeksel, sabel en ridderorde op het lijkkleed. In diepen rouw ontwaarden wij op de beide voor haar bestemde zetels mevrouw de weduwe Thomson en hare dochter, die op het oogenblik, dat de droeve stoet het paviljoen binnen schrijdt haar aandoening niet langer meester ,/Wie 12 verschillende A. B. C. advertenties uitknipt en aan de ERDAL-FABRIEK Amsterdam (met 5 ets. porti inzendt, ontvangt gratis de geheele serie artistieke sluitzegele.* kunnen blijven en in snikken uitbarsten. De rouwplechtigheid zelve neemt, daar alles zeer precies geregeld is, een bijna pijnlijk aandoend snel verloop. Door den hoofdceremoniemeester, den vvaaröemenden adjudant van den Bevel hebber in de le Militaire Afdeeling worden de namen der krans'eggers met luiden stem afgeroepen. Het zijn de le luitenants C. A. Vis ser, H. J. van Sleensel van der Aa, P. Keg en H. C. v. d. Bijl, allen van het 7e regiment infanterie en de tweede luite- uantP. Smits en van Exter, beiden van het 2e regiment vestingartillerie, die hier als ceremoniemeesters uitstekende diensten bewijzen, zoodat de geheele plechtigheid uitnemend verloopt. Majoor Ridder van, Rappardt, die H. M. de Koningin bij den doortocht van het stoffelijk overschot te Amsterdam vertegenwoordigt, legt op de lijkbaar, namens de Landsvrouwe een bloemen krans. Aangrijpend is het oogeoblik, waarop Mevrouw Thomson diep ontroerd, haar krans nederlegt. Tactvol wordt de diepbedroefde weduwe naar haar zetel geleid, doch reeds verheft zich in de benauwende stilte de sympathieke stem van Z.Exc. den minister van Oorlog Bosboom, die woorden spreekt namens de regeering, die niet nalaten kunnen bij al de eindelooze droefheid van het onherstelbaar verlies het hart van echt- genoote endochter met trots te vervullen. De minister van oorlog sprak een zeer hartelijke rede uit. Dan treedt naar voren de comman dant van het Veldleger de Luitenant generaal G. A. Bu'hman, die namens 't leger spreekt. Vervolgens wordt gespro ken namens het gemeentebestuur van Amsterdam, het Gemeentebestuur van Voorschoten, namens de G'Ieksche >e- geedng door "den consul-gene'aal van Griekenland, den heer Lehmann, namens de Uole-liberale Kamerfractie door mp. De Meester, namens de Hoogere KMjgs- schoo), namens de Nederlandsche offi cieren in Albanië door kapitein Sar, voorts namens de Vrijzinnige kiesveree- ciging te Leeuwarden, de Nederl.-ver- eeniging »Ons Leger». Namens het hoofdbestuur der Vereeniging Volks weerbaarheid» en ook namens de Ne derlandsche Padvindersorganisatie sprak de heer A. E. Dudok van Heel. Hij uitte een woord van eerbiedige en dankbare hulde en wees er op, dat de grootheid en den roem van het Va derland gedragen woiden door de hel denfiguren, die zich boven de massa verheffen. Zulk een heldenschaar vormt het troepje Nederlanders, dat met Overste Thomson het Vaderland verliet om aan verre stranden den Nederlandschen naam voor heel Europa boog te houden. Uit naam van bovengenoemde Ver- eenigingen legde spr. ten slotte een palmtak op de lijkkist neder. Ten slotte werd nog door de afdeeling Amsterdam van den Koninklijken Neder landschen Bond van Onderofficieren het woord gevoerd. Alle vertegenwoordigers van vereeni- gingen en corporaties legden vol devoti; de bloemen of palmtakken neder, die, naast hunne woorden getuigenis aflegden van den eerbied en dankbaarheid der natie in al hare geledingen voor den ver dienstelijken landgenoot, den kloeken strijder in zoo vele opzichten, doch door wiens laatsten strijd gansch een volk werd geëeid, zoodat zijn verscheiden een verlies en tegelijk een winst voor het vaderland werd. Nadat alle redevoeringen waren uit- gesprekeo, volgde de kranslegging door particulieren en corporaties. Niet zocdra was de laatste palmtak op de baar neder gelegd, of Mevrouw Thomson werd door den bevelhebber van de Eerste Militaire Afdeeling, den generaal-Majoor A. R. Ophorst naar haar rijtuig geleid, waarmede tegelijkertijd het teeken wordt gegeven, dat de rouwplech tigheid is afgeloopen. Inmiddels hadden zich reeds tijdens de de plechtigheid de slippendragers aan weerszijden van de Ka'afalk gesteld, front makende naar het Westen het zijn Ko lonel A. van de Moor van den Genees kundigen Dienst, Kolonel J. E Ranneft van de ar tiller rie, Kolonel W. J. A. Colthoff van de Genie en Kolonel W. P van Leeuwen van de Intendance. Plechtig wordt nu het stoftelijk over schot van de Katafalk naar den lijkwag n gedragen. Ook dit deel van de ceremonie roert eenieder, want middelerwijl doet zich treurmuziek hooren en staat het gansche detachement ajs van staal en brengt als één man den gevallen hoofdofficier het eerésalut. De veertien onderofficieren van het Garnizoen Amsterdam, waarvan 8 van de infanterie, 2 van de cavalerie en 4 van de artillerie, schrijden naast en uitwaarst vau de burgerdragers en als het lijk in den wagen is geplaatst, plaatsen zij zich ter weerszijden daarvaD, aan elke zijde 7, in volgorde van Infanterie, Cavalerie, Artillerie en steeds voldoende ultwaarts van de slippendragers. Dan stelt de stoet zich op. Wel had de politie reden om alle mogelijke maat regelen te nemen om den weg in den letterlijken zin des woords schoon te houden, want welken Amsterdammer eugt 't zulk een militair schouwspel te hebben bijgewoond. Half Amsterdam en daarbij duizenden van buiten hadden zich langs den weg, die de stoet zou nemen opgesteld en wach'e in de reeds warme morgenzon geduldig, op het oogenblik waarop zij eerbiedig het hoofd ontblootend een laatsten groet aan Neer- lands nationalen' Held konden brengen. En waarlijk, wie zich als wij onder de dichte schare toeschouwers bewoog en het oor te luisteren legde ving woorden en gesprekken op die beweztn, dat niet louter nieuwsgierigheid die vele duizen den u en geduldig deden staan wachten. Reeds had zich middelerwijl 't was de stoet, onder bevel van kolonel D. W. de Jager, kommandant van de 7e Infanterie-brigade, als volgt opgesteld; Muziek van het 7e Regiment Infanterie daarna Commandant Vilde Infanterie- Brigade met zij#Stafvervolgens een gewapend detachement Infanterie, on middellijk gevolgd door de hoofd- bedieniug van den lijkstoet, de lijkwagen, o.a. de kransenwagen, de officieren in het garnizoen Amsterdam (c.q. ook van de zeemacht), de afvaardigingen, corpo raties en particulieren en een onge wapend detachement Cavalerie en Vesting-artillerie. Daarna volgde de familie van wijlen Luit.-Kol. Thomsonde officieren van het garnizoen en andere officieren de officieren der Kon. Ned. Maiine (Gen. Maj. H. J. van Oordt) Prof. C. A. van Hamel, lid 2e Kamerprof. dr. E. C. van Leersum afgev. van de Vrijz. Propaganda ver. »De Jonge Liberalen* te Rotterdam Deputatie van de rechter lijke Macht te Amsterdam (Mr. Simon, mr. J. C. baron Baud en mr. H. Smeenge) dr. Hendrik Muller als persoonlijk ver tegenwoordiger der vroegere strijders in Z-Afrika; de Senaat van het Amsterd. studentenkorps; de Vereeniging van Leeraren aan de Openbare Middelbare scholende Vide Infanterie-brigade (Kolonel Grevinck)een deputatie van den Generalen Staf; de afd. Amsterdam van »Ons Belang,4 Vereeoiging van »Ons Belang4, Vereeniging van onder officieren beh. tot de Nederl. Landmacht Mej. C. M. Kamphuis, hoofdverpleegster de vereeniging van Res. Militie- en Landweer oftlcleren de Vereeniging Jongelingen Eerewacht »Klein maar Dapper4 de bond van gepens. en eer vol ontslagen officieren van Moederland en Koloniën en hunne weduwen de afd. Amsterdam Vereeniging Volksweerbaar heid het Amsterdamsch vrijwilligers korps de vrijz. Propagandaclub te 's Gravenhagede heeren P. Otto, lid 2de Kamer, Th. M. Ketelaer, idem de Vrijz. Kiesvereniging Vooruitgang4 te Amsterdam de Nieuwe Vrijz. Kies- vereeniging »'s Gravoehage4 de Vrijz. Prcpagandaclub »Jong Holland4 te Amsterdam, het Algemeen Nederlandsch Verbond de Generaal majoor, Hoofd intendantde Ned, Ver. van Oud-mili tairen der zee- en iandmacht uit N. I. de Vereeniging »Princes Juliana van Oranje en Generaal Fabius. Plechtig trok in de volmaaktste orde de schier eindelooze stoet langs Ooster- doksluis, de Ruiterkade, het Westelijk spoorwegviaduct naar het Centraal station (de Westelijke oprit). Daar aangekomen reed de enkele lijkwagen slechts voor afgegaan door de muziek en de voorste compagnie van het gewapend detache ment naar het perron.Het gansche overige deel van den stoet maakte bij den voet van den oprit, halt en front en brengt ook het lijk de militaire eerbewijzen. Op het station bevonden zich Lult.-Generaal Buhlman, den plaatselijken commandant generaal-majoor Ophorst, en den com mandant van de Zevende Infant rie-Bri- gade kolonel D. W, Jager. Het stoffelijk overschot werd nu uit den lijkwagen ge plaatst op een baar, die opgesteld was voor den reeds gereedstaanden spoor- wegwaggon, waarbij de eerewacht staat opgesteld. Nadat Mevrouw de Weduwe Thomson door den Bevelhebber geleid, bij den spoorwegwaggon was aan gekomen, werd het stoffelijk overschot daarin ge plaatst tijdens welke handeling treurmu ziek zich deed hooren en de eerwacht de eerbewijzen de d. Daarmede is de plechtigheid te Amsterdam afgeloopen en verlieten de afgevaardigden, corpo raties en de particulieren het perron langs den westelijken afrit, met uitzon dering van hen, die den tocht naar Groningen medemaakten, die zich be gaven naar dat gedeelte van het eerste perron gelegen tusschen de twee trap en. Naar dit gedeelte dat was af gezet door een compagnie en waarbinnen zich me de de muziek had opgesteld werd de rouw-extra trein overgebracht. De rouw- trein vertrok te 12. 19. Bij het vertrek deed treurmuziek zich hooren en gaven de militairen opnieuw eerbewijzen. Onze speciale verslaggever seint ons nog kort voor het afdrukken van ons blad uit Groningen: De le klasse wacht kamer vonden wij geheel gereserveerd voor alle genoodigden, die met den rouwtrein waren medegekomen. Gene raal Buhlman droeg hier het stoffelijk overschot aan de familie over. De stoet was hier als volgt samengesteld een vuurafdeeling onder commando van kapitein de Bas, tamboers met omfloersde trommen, 3. Stafmuziek van het Regi ment te Assen, 4. Rouwwagen, 5. Volg- wagen met kransen, 6 zeven rijtuigen voor de familieleden, 7. Militair geleide bestaande uit een gewapende afdeeling met vaandel en een ongewapende af deeling, 8. Genoodigden en afgevaar digden van corporaties. Als slippendra gers fungeerden luit.-kolonel Bruijnisse, luit.-kolonel von Santen, A. B. Havinga, oud-brigadier der Kon. Marechaussee te Atjeh en de oud-militair D. Sloot, allen dragers van de militaire Willemsorde 4e klasse. Een dichte menigte had zich te Groningen in alle straten en singels waarlangs de stoet trok, opgesteld. Geheel Groningen legt op onmiskenbare wijze getuigenis af, dat men beseft een groot burger te hebben verloren. Van ettelijks huiren hangt de vlag ten teeken van rouw halfstok. Hier staat het geheel onder leiding van den luit. kolonel E. G. Staal. In de buurt van de Zuider Begraafplaats is de drukte onbeschrijfelijk Bij de kransen werden hier gevoegd o.a. die van de Volksweerbaarheid, de Loge l'Union Provinciale. Het Groningsch Sub-comi;é voor de Nationale Thomsou- hulde. De stoet beweegt zich zeer lang zaam langs de straten en singels en kwam onder groote deelneming op de begraafplaats aan. Aan het graf wtrd ge- sp'oken door luit.-kolonel Staal. Ondertrouwd C. BOEZER Az. ANNA JACOB A VAN DER HAMMEN. Waspik, Besoyen, Hu we) ij ksvoU rekking 22 Juli. 6779 Ondergeleekende, aan nemer der Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel vraagt eenige tot het rijden vad Akkerzand 37'/2 cent per kat. 6778 W. SCHOEP, Aannemer, Baardwijk. 8 Juli l914. <M 00 CO CO BESOIJEN, 14 Juli De pi ijs der boter was heden op de markt Uoogste prijs 1 1,53. Laagste prijs 1 1,44. Eieren 4'/s a 5 cent per stuk. EN

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6