1 A, H. van Schiindel. R.K. zindelijke Dienstmeid, DIENSTBODE Overhaler. bekwaam Overhalei. Notaris Rant BINNENLAND. Advertentiën. Bericht van Inzet, Engeland. Albanië. KERKNIEUWS. Kleine Advertentiën. dochter. laatste onthullingen in den senaat heb ben in St. Petersburg een pijnlijken indruk gemaakt. Maar toch keurt men het daar goed, dat deze treurige toestanden niet verborgen gehouden zijn. De volgende maand zal de Russische generale staf een militaire missie naar Frankrijk zenden, in het volle vertrouwen, dat de misstanden in het Fransche leger zoo spoedig' mogelijk verbeterd zullen worden. Het geschreeuw van de »Matin« zegt de >Kölniscbe Zeltung* rustig moet zeker dienen om den wantoestand inj 't Fransche leger te bedekken Het is 'n geweldige vloot, die bij Spit- head bijeen is. Zij bestaat uit acht smal- deelen linieschepen, tezamen 55 bodems een smaldeel liniekruisers van 4 bodems acht smaldeelen kruisers van 20 gepant serde en 10 pantserdekschepen een smaldeel lichte kruisers vac 6 bodems een smaldeel oefenschepen van 7 groote, maar oude pantserdekkrulserseen smaldeel mijnleggers van 7 schepen der tien flotleljes van te samen 187 torpe dojagers en 83 torpedoboolennegen flotieljes van 59 duikbooten bovendien zijn er kruisers, die bij de smaldeelen linieschepenen de torpedojagers behooren, dan kannoneerbooten, herstellings- en dépótschepen enz. Alles bijeen 493 vol ledig uitgeruste en bemande oorlogs schepen. Dan zullen aan de wapen schouwing nog deelnemen vijf vluchten watervliegtuigen, van elk 4, en 3 re serve-watervliegtuigen, en 10 gewone vliegtuigeneindelijk 4 luchtschepen. De koning, die eerst tot Dinsdag zou blijven, vertrekt vanavond weer naar Londen. De Home Rule-kwestie Zaterdag is het een gewichtige dag geweest voor de Engelsche politiek, speciaal wat betreft de Home Rule- kwestie. Alle bladen zijn het daar over eens. Zij wijzen met nadruk op de be langrijke conferentie, welke op dien dag tusschen de regeering en de unionisten beeft plaats gehad en die de oorzaak werd dat de koning en minister Asquith vier uur later, dan aanvankelijk was vastgesteld, naar de vloot-revue te Portsmouth vertrokken. Op de conferentie zou de regeering met nieuwe voorstellen voor den dag zijn gekomen om de Ulster-kwestie uit den weg te ruimen. Enkele dagen ge leden vermeldden wij reeds dat de re geering van plan was nieuwe concessies aan Ulster te doen en wel in den vol genden vormVier of vijf counties zul len >en bloc" stemmen over de vraag of zij Home Rule willen of niet, terwijl de tijdgrens wordt vervallen verklaard. Het schijnt dat de regeering en de Ulstermen naar aanleiding van deze voorstellen reeds tot een gedeeltelijke overeenkomst zijn gekomen, maar de groote moeilijkheid blijft de raag moet het Katholieke district Tyrone bij de stemmers en bloc worden ingelijfd of niet? De uitslag der conferentie is nog niet bekend. De toestand in Albanië. De correspondent van de //Times* te Durazzo meldt, dat niet minder dan 12.000 Albanéesche vluchtelingen in een treurigen staat in Valona zijn aangekomen. De Epiroten blijven in de richting van Dnkati op een afstand van zes mijl van Valona staan. De stad bevindt zich in een goeden staat van verdediging, en kan, vol gens den correspondent, gemakkelijk voor de regeering bebonden blijven. De bergen rond de stad zyn een bijna onoverkomelijke hinderpaal voor de aanvallers. Het comité van de koningsgetrouwe Al- baneezen in Valona, Berat, Koritza en an dere steden heeft vorst Wilhelm verzocht het kabinet te ontbinden, en de regeering in handen van de internationale controle- cammissie te stellen. Qeen enkel Albaneesch kabinet is by machte de crisis op te lossen slechts de controle-commissie kan dit doen. Naar de #Echo de Paris* uit de beste bron verneemt, is Roemenië bereid Albanië te bezetten en de orde en rust in het land te herstellen. Daarvoor moet het echter door alle mogendheden nitgenoodigd worden, ter wijl eenige detachamenten van de interna tionale bezetting van Skoetari aan den veld tocht moeten deelnemen, om er een inter nationaal karakter aan te geven. Een beeldhouwer-bevelhebberl Omtrent het incident: vorst van Al baniëkapitein Fabius, seint de corres pondent van het >Berl- Tagebl.4 te Durazzo oog het volgende »Vorst Wilhelm bezocht gisteren, ver gezeld van den Weenschen beeldhouwer Gurschner en den Oostenrijkscheü ar tillerie-kapitein Krale de verschillende batterijen. Tot de inspectie waren ook genoodigd generaal de Veer, majoor Kroon en de commandant der artillerie, Fabius. Wijl men den vorst verteld had, dat de stukken niet in orde waren, onder zocht hij persoonlijk het geschut dat onder bevel stond van den Duitschen reserve-officier, Tasche [en dat zonder fout of moeite werkte. De beeldhouwer Gurschner, fluisterde den vorst hoorbaar toe>Zij hebben het ondertusschen gepoetst.4 Bij de bezichtiging van een andere batterij, welke onder commando stond van den Duitschen reserve-officier Schroff verklaarde de beeldhouwer Gurschner, dat de positie der batterij zeer slecht was. De vorst koos daarop een geheel andere geschutsstelling, zonder den raad van de^Nederlandsche officieren te hoo- ren. Naar aanleiding van deze beleedlging, diende kapitein Fabius zijn ontslag in. Ook in het vrijwilligerskorps dreigt ten gevolge van deze gebeurtenissen, een ernstige crisis. In plaats van kapitein Fabius is gene raal De Veer tot artillerie-commandant benoemd. De houding van genereal De Veer, die Fabius tegenover den vorst niet verdedigde, wordt hier scherp be- critiseerd. Nog scherper moest echter het op treden van den vorst becritiseerd wor den, die een beeldhouwer boven een officier stelt en daarmee opnieuw heeft bewezen, weinig tact te bezitten. Het geval wekt weer een lachwekkend feit bij de comedie van Albanië. Een beeldhouwer-commandant Prins Hendrik te Stockholm. Reuter seint uit Stockholm Prins Hendrik der Nederlanden is hier vanmiddag om drie uur aan boord van de Zeeland aangekomen. Nadat de Zweedsche officieren, die den prins tijdens zijn verblijf alhier zijn toegevoegd, aan boord waren gegaan, kwam prins Willem als vertegenwoordiger van den koning prins Hendrik verwelkomen en begeleidde hem later naar het koninklijk paleis, terwijl de Zeeland en de kust- batterijen saluutschoten losten. De koning en de konlogin geven vanavond ten paleize een diner in kleinen kring van 27 couverts. De prins denkt morgenavond weer te vertrekken. Prins Hendrik maakt heden rijtoeren door de stad en de omgeving. De Neder- landsche gezant bood hem een lunch aan. Hedenavond heeft in de sociëteit der Zweedsche marine-officieren een diner plaats ter eere van den Prins. De Neder landsche gezant, de Nederlandsche consul-generaal, de officieren van de >Zeelaod< en de Zweedsche minister van marine zijn hierbij uitgenoodigd. Na het diner zal de Prins zich *aan boord van de >Zeeland« begeven, welke hedennacht het anker zal lichten. Nieuwe spoorlijn. Het Hbld. v. Antw. meldt, dat het Belgische spoorwegdepartement den aanleg van een nieuwe lijn tusschen België en Nederland in studie heeft genomen. Deze lijn zou van Antwerpen uitgaan den bestaanden weg Antwerpen-Roosen- daal volgen tot Merxem, zich vervol gens naar Hoogstraten richten en van daar naar de Hollandsche grens tot Breda. Nederlandsche officieren in Albanië. De volgende oproep wordt gepubli ceerd Aan het Nederlandsche Volk. Bij de begrafenis van Thomson dwaal den onze gedachten als vanzelve naar Albanië, waar nog een aantal Nederland sche officieren en onderofficieren zijn op aanvrage en onder verantwoordelijkheid van de mogendheden in dienst van dien staat. Bedriegen de teekenen Zijn daar niet velen in den lande, die met zorg het lot van die Nederlanders volgen Rijst bij hen niet de vraag, of die mo gendheden die militairen wel in staat stellen, met moed, beleid en trouw, maar ook met vertrouwen, de taak te vervul len, niet alleen van regeling der lands- toestanden daar, welke zij aanvankelijk op zich namen, maar ook de taak van bevrediging van het land, van onder werping van opstandelingen en van het voeren van burgeroorlog, welke de om standigheden hun als het ware op de schouders wierpen en welke taak zij even zeer met geestkracht hebben aanvaard Zoo gaarne hadden wij vernomen, dat onze regeering, die de nagedachtenis van Thomson zoo gevoelvol heeft gehul digd, bij de mogendheden stappen had gedaan, om te bevorderen, dat zij de officieren en onderofficieren, die zij daar heen hebben geroepen, ook steunen door voor hem de gevaren van den open, eerlijken strijd te verminderen, de ge varen van verraad en van sluipmoord te voorkomen, welke zij daar loopen, 'om dat zij niet kunnen vertrouwen de man nen, die zij aanvoeren, de mannen, die hen omringen. Het is zeker zeer goed mogelijk, dat de regeering in deze hare taak niet te kort schiet. Maar wij hooren niets 1 En toch benauwt het ons, dat daar in den vreemde, ver van hun vaderland, zonen van Nederland, en zeker niet de minste, bloot staan aan gevaren, welke, zooal te voorzien en onvermijdelijk, door voldoenden steun kunnen worden ver minderd of voorkomen. Bij ruine instemming zouden wij er bij de regeeriug op willen aandringen, dat zij de mogendheden wijze op haren zedelijken plicht om van tweeën één of aan die militairen alle middelen te ver schaffen, om hunne taak van onderwer ping, bevrediging en regeling naar be hooren te volvoeren óf zoo daarte gen enverhoopt bezwaren bestaan te bevorderen, dat de officieren en onder officieren in dienst van Albanië eervol worden ontheven van een taak, welke zij redelijkerwijze, zonder die middelen niet kunnen volvoeren. Wij doen daarom een beroep op het gevoel van saamhoorigheid van het Ne derlandsche volk met de officieren en onderofficieren in Albanië en verwachten als bewijzen van instemming mocht het zijn een stroom van kaartjes aan het adres van een der ondergeteekenden. 's Gravenhage, 17 Juli 1914 J. D. ten Bosch, gep. generaal-majoor N.-I. L.Mr. K. W. Brevet, raadsheer in het gerechtshofB. van Haersma Bu- ma, directeur der Dortsche Banl C. K. Elout, redacteur Handelsblad A. Ger- ber, inspecteur der registratie Mr. Seerp, Gratama, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. P. de Joncheere, inspecteur der regis tratie W. A. T. de Meester, oud-com mandant van het veldleger Jhr. Mr. H. de Ranitz, advocaatC. D. Schuckink Kool, gep. dir. off. v. gez. Ie kl. N.-I. L.T. H. Sypkens, commissaris van po litie J. de Waal, gep. luit.-generaal A. K. Nolthenius, gep. maj. N.-I. L. Mr. H. J. van Carsten Bzn., advocaat Mr. G. J. Verburgt, directeur Ongeval len-Verzekering Mij. >Fatum". Mannen van graniet W. Nierstrasz commentarieert in Allen Weerbaar» volgenderwijze de plechtigheid der overbrenging van Thomson's lijk Tout est perdu fors l'honneur. De gebrachte offers mochten niet ba ten zelfs de ontembare energie en stuw kracht van de Nederlandsche officieren vermochten het noodlot niet af te wen den van het jonge koninkrijk Albanië, dat de kiem van den ondergang reeds bij de geboorte in zich droeg. De taak der onzen schijnt daarginds welhaast be ëindigd. Dat het Koninkrijk een roem loos einde van een roemloos bestaan dreigt te nemen is niet hun schuld. Wan neer zij zoo straks de Albaneesche kust verlaten, kunnen zij met fierheid de Al baneesche distinctieven van hun Neder landsche uniformen verwijderen zij heb ben door geen enkele daad hun krijgs manseer bezoedeld. Het Nederlandsche volk heeft thans de bewijzeD gekregen, dat het, behalve in de gelederen van het leger in Indië, eveneens in de gelederen van het leger in het moederland mannen in den waren zin van het woord aan het hoofd van zijn troepen heeft. En dat wij willen het hier met klem constateeren dat is in ons oog voor Nederland het groote voordeel van deze Albaneesche episode. Niet altijd vernam men buiten 't leger even goede klanken er werd wel eens twijfel geopperd, er werd maar al te vaak gekleineerd. Ze hebben doen uitkomen voor de oogen van geheel Europa, voor de oo- gen van geheel Nederland (wat naar onze meening nóg nuttiger is), dat ons leger hier te lande beschikt over bekwame, durvende aanvoerders, dat is de grootste verdienste geweest van Thomson en de zijnen. Zij hebben het niet al te groote ver trouwen van het volk in de eigen weer macht versterkt. Niet alleen met woorden, maar met daden, tastbaar, hebben zij bewezen, dat ons volk werkelijk op weg is weerbaar te worden. Het Nederlandsche, zoowel als het Indische, leger telt mannen van graniet en staal". Dat dit koninklijk woord kon gespro ken worden, is te danken aan de Ne derlandsche officieren in Albanië. Zuid- Aft ikaansche boeren. Een groot aantal Zuid-Afrikaansche Boeren maakt op 't oogenblik een ex cursie door ons land. Er werd in Den Haag een tentoonstelling voor hen ge houden van 't beste Zuid-Holl. vee, het rijksproefstation te Hoorn werd bezocht, de rijksseruminrichting te Rotterdam, de markt te Leeuwarden, verschillende groote boerderijen en landbouwinstellin gen. Ook is een bezoek gebracht aan de haven van Rotterdam, de diamant slijperij der firma Asscher en zijn ze door H. M. de Koningin ontvangen. Bloemendag. De opbrengst van den Zondag gehou den bloemendag voor het tuberculose- fonds >Herwonnen Levenskracht4 was te Den Bosch f 552,08, te Berlicum f 99 te Dungen f 14,50, te Orthen f 22,50'/2> te Vlijmen f 11,95, te Esch f 22,78, te Haaren f 22,50, te Helvoirt f 26,25, te Cromvoirt f 15, te Rosmalen f 21,90, te Hintham f 12'3l, te Vught f 152,60, te Rotterdam f7674, te Almelo f 387, te Zaandam f 320, te Amersfoort f 685, te Sshoonhoven f 84, te Cabauw f 20, te Haarlem f 1001, te Schipluiden f 30,27'/2, te Nootdorp f 25,75, te* Groningen f 767,38, te Tilburg f 841, te Zevenber gen f80,59, te Zwolle f560, te Amster dam zijn 60.000, te Haarlem 15.000 bloempjes verkocht. Landbouwtentoonstelling te G or ine hem. De Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Gorinchem, besloot in hare jongste vergadering te Gorinchem eene land- bouw-tentoonstelling In 1915 te houden, waarvoor de begrooting op f 18000. is geraamd. Het garantiefonds van f 8000.is volteekend, zoodat de orga nisatie een aanvang kan nemen. Sedert 1886 werd te Gorinchen geeD landbouw-tentoonstelling gehouden. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch, heeft aan den ZeerEerw. heer A. W. v. Asten, eervol ontslag verleend als pas toor te Bergeik (het Hof), en heeft be noemd tot pastoor te Bergeik (het Hot), den WelEerw. heer J. P. Wolters tot kapelaan te Uden, den WelEerw. heer P. C. Karsmakerstot kapelaan te Nieuwkuik, den WelEerw. heer A. A. M. Panis tot kapelaan te Bergeik (het Hof), den WelEerw. heer P H. Swin- kels, en tot kapelaan te Lierop den WelEerw. heer F. W. J. Houbraken, gewezen kapelaan te Son. Z. D. H. Mgr. Petrus Hopmans, Bisschop van Breda. Telegrammen uit Rome en Breda be richten ons, dat door Z. H. den Paus is benoemd tot opvolger van den be treurden Mgr. P. Leyten als Bisschop van Breda, de hoogeerwaarde hoogge leerde heer Mgr. P. Hopmans, vicaris- capltularis van het bisdom. Petrus Hopmans werd geboren te Standdaardbuiten bij Oudenbosch 22 Augustus 1865. Nadat hij aan het Klein-Seminarie Ypelaar en vervolgens aan het Groot-Seminarie te Hoeven zijn studieD volbracht had, werd hij 12 October 1890 priester gewijd. Daarna studeerde de begaafde priester te Leuven, waar hij in 1893 den graad behaalde van baccalaurens in de theologie. Den 12en Januari 1894 werd de jonge bac calaurens benoemd tot kapelaan van Kruisland, gemeente Steenbergen, om reegis 31 Maart d a.v. te worden ver heven tot professor aan het Klein Seminarie Ypelaar. Na aldaar eenige jaren werkzaam geweest te zijn werd professor Hopmans door Mgr. Leyten den ?.7sten Augustus 1897 aangesteld tot secretaris van het bisdom, ter opvolging van den weleer waarden heer Gillis en ruim 11 jaar later, den 17den November 1908, werd hij, als opvolger van Mgr. Van den Corput, benoemd als vicarisgene raal van het Bisdom en pastoor van het Begijnhof te Breda. Den 10 Februari 1909 volgde zijn benoeming tot kanunnik en 17 Mei 1914 werd hij vicaris-capitulis. Jarenlang is Mgr. Hopmans lid ge weest van den R. K. Schoolraad ter behartiging der belangen van het bij zonder R. K. Onderwijs. In de laatste jaren vertegenwoordigde hij voortdurend bij gewichtige vergaderingen en plechtige gelegenheden den onlangs overleden Bisschop Mgr. Leyten. Vanaf de op richting, in 1903, van Breda's Krulsver- bond, tot aan zijne benoeming tot vicaris was hii adviseur van dezen Bond, die door zijne zorgen in het leven werd geroepen. Op elk gebied der K. S. A. had Mgr. Hopmans steeds een werkzaam aandeel, en bijzonder onderscheidde hij zich als secretaris der commissie van advies der Katholiekendagen. Moge de nieuwe bisschop nog lang werkzaam zijn in het bisdom, waarover hij thans door Z. H. den Paus tot herder is aangesteld 1 (Tijd.) Meer en meer wordt de waarde van adverteeren in ons blad erkend. Vooral de >Kleine Adver tenties* geven zeer billijke en goede publiciteit. GEVRAAGD eene nette, eenvou dige R. E. Dienstbode. 6799 Wed. ORIE-Dumoulin, Markt, Waalwijk. De Heer en Mevrouw VAN GIJN-Liebert geven kennis van de geboorte van een 6808 Waalwijk, 22 Juli 1914. GETROUWD: 6779 C. BOEZER Az. ANNA JACOB A VAN DER HAMMEN. die namens wederzijdsche familie hnnne hartelijken dank betnigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hnn huwelijk ondervonden. Besoijen22 Juli 1914 Heden overleed, zacht en kalm onze zeer geachte Broe der, Zwager en Oom, de Heer PIETER QUIRIJNS, Weduwnaar van Mevrouw Cathabina Adriana Dubbelman, in den ouderdom van bijna 82 jaren. 6763 De Familie QUIRIJNS. Waalwijk, 16 Juli 1914. Heden overleed, zacht en kalm, onze zeer geachte Zwa ger en Oom, de Heer PIETER QUIRIJNS, Weduwnaar van Mevrouw Cathabina Adbiana Dubbelman, in den ouderdom van bijna 82 jaren. 6794 M. G. DUBBELMAN. ADR. DUBBELMAN. A. A. DUBBELMAN. P. DUBBELMAN. J. DUBBELMAN. G. C. STAL-Dubbklman. W. W. STAL. E. A. P. 8TAL. P. A. W. STAL. Drimmelen, 16 Juli 1914. Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de herdenking van zijn 25-jarig lidmaatschap van den gemeenteraad van Waal- wijk. Wordt gevraagd te Nij megen eene flinke eenigzins met koken bekend, loon f 150 en verval. Van goede getuigen voorzien. Brieven letter M. Bureau Echo van het Zniden. 6806 Mevrouw PRAGER, Oraojepark 6, te Dordrecht, vraagt met 1 Angustus een nette als meid alleen. Goed kunnende werken en koken en van g. g. v. 6804 Om terstond in dienst te treden gevraagd een Stoomschoenfabriek JOH. C, SPAPENS. 6806 Wordt gevraagd een bekwaam bekend met de Zoolied er- snijd-Machine. Brieven bureau vau dit blad onder do. der advertentie. 6811 te Waalwijk, maakt bekend, dat de onroerende goederen te Waalw$k van den heel J. VAN DEN DUNGEN aldaar, zijn ingezet en verhoogd Koop 1. Het woonhuisin eigen gebruik, op slechts f 2000.—. Koop 2. Het pakhuis, ver huurd voor f 390,'s jaafl op slechts f 3000, Toeslag Dinsdag 4. August# 1914, des avonds 7 uur in het Hotel VERWIEL te Waalwyk. De perceelen worden ook in masM afgeslagen. Dagelijks kan ten kantore van g notaris verhoogd worden. 680$ EN

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2