es&ep! dienstbode Gevraagd Looiersknecht Bijverdienste. WINKELHUIS BUITÏNLAND. BINNENLAND. Hl zindelijke Dienstmeid, C. Donken, Besoijen, van Dooren-de Greeff Dankbetuiging. p Huurprijs, J. van Gooi. Het werk van vrouwen Frankrijk. de beste jjeLLënm^Ih.~<Xeep Oostenrijk-Hongarije. Kleine Advertentiën. bekwaam Abonneert U op dit blad. kamermeisje of kamerwefkmeid voor direct gevraagd Wed. A de Hond, Grootestraat B 36, Waalwijk, ning- moeten vullen terwijl het toch voor het algemeen belang gebruikt wordt. Ik beloofde hierover te zullen spreken. Pulles. Dat moeten ze op de juiste plaats vragen. Voorzitter. Het verwondert mij ten sterkste omdat er nog nooit naar is ge vraagd. Het is een zaak die bij het hoofd der politie thuisbehoort. Hadden ze er mij om gevraagd, ik zou al lang gezegd hebben dat ze die batterijen voor rekening van de gemeente kunnen laten vullen want ik voel ook dat het een gemeentebelang is. Maar 't is in orde. J. v. d. Mee. Ik wist niet dat het er zoo bijstond. Voorzitter. Nu wij toch over de poli tie spreken» kan ik mededeelen dat mij voor veldwachter jaosen van den Alg. Ned. Politeagentenbond een diploma is gezonden voor 1 O-jarigen dienst. Ik zal het hem morgen uitreiken. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord vei langende, sluit de Voorzitter de vergadering. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 24 Juli des avonds ten 6 uur. VoorzitterEdelachtb. heer Van Hon- sewijk. Ongeveer 6 15 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer P. de Wilt. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde Benoeming van een onderwijzer van bijstand aan de O. L. School wijk B. Voorzitter. Sollicitatie stukken zijn ingekomen van F. Kemperman te Waalwijk. J. Bomminaar te Roosendaal. C. Wouters te Gilze-Rijen. J. H. van Mechelen te Breda. A. M. Frijters te Roosendaal. C. L. Sefal te Middelburg. C. van Dongen te Breda. G. Clerx te Drunen. C. Appels te Velp. Het hoofd der school heeft in overleg met B en W, de volgende voordracht opgemaakt, waarmede de schoolopziener zich kan vereenigen. 1. C, Appels te Velp. 2. G. Clerx te Drunen. 3. C. van Dongen te Breda. Voorzitter. Deze sollicitanten zijn alle drie vrij van dienst. Voorts stel ik voor dat de benoemde met 1 Augustus in dienst moet treden. Bij stemming wordt de heer Appels met 6 stemmen benoemd. De heeren Clerx en van Dongen verkregen ieder twee stemmen. 2. Vaststelling van eene instructie voor den gemeente-geneesheer. Voorzitter. Deze instructie is den dokter ter inzage toegezonden en hij kan er zich mede vereenigen. Van de Koppel. Is hij nu tijdelijk benoemd. Voorzitter. Ja. Van de Koppel. Zijn traktement gaat toch zeker vanaf dien datum in. Voorzitter. Ja. L. v. d. Pluijm. Als hij bij nacht bij een boer moet komen, moet je dan eerst paard en kar bij hem brengen eer hij komt, juist zooals dat vroeger was.. Bracht je geen paard en kar mee dan kwam hij niet. Voorzitter: Daar heb ik nooit van gehoord. L. v. d. Pluijm. Nou is 't zoo hoor, ik heb het zelf wel een keer of vijf gedaan. Van de Koppel. Als hij 's nachts eens werd geroepen voor ziekte of ver lossing en je had geen paard en gerij bij je, dan had hij er veel op tegen om mee te komen, Verplicht was je het niet dat je een paard gaf. Maar zoo iets zal bij dezen dokter niet gebeuren. Voorzitter. Ik heb er toch nooit iets van gehoord. Van de Koppel. Ik verscheidene malen. Voorzitter. Dan waren het zeker van die menschen die niet betalen en het- toch goed kunnen doen. Zooiets is toch ook niet goed te praten. Van de Koppel, Dat valt zeker niet goed te praten, maar ik weet ook ge vallen bij ons vlak in de buurt. Die menschen waren niet in het bezit van een paard en hij kwam niet. Toen moesten ze eerst een gespan gaan vragen en nu is niet een ieder direct genegen om zijn paard 's nachts te leenen. Van Beurden. Deze dokter is in het bezit van een stoomfiets, dus daar zal zoo iets niet bij gebeuren. Hierna wordt de instructie vastgesteld. 3. Benoeming van een gemeente-ge- neesheer. Met algemeene stemmen wordt Dr. de Groot benoemd. 4. Tijdelijke geldleening. Uit een schrijven van Ged. Staten, dat door den secretaris wordt voorge lezen, blijkt dat Ged. Staten het besluit van den raad om eene geldleening aan te gaan van f25000 niet kunnen goed keuren, aangezien thans nog niet defi nitief gezegd kan worden hoeveel geld men noodig heeft. Ged. Staten stellen nu voor eene tij delijke geldleening aan'te "gaan groot f6000 vooraankoop van "den?grond. Met algemeene stemmen wordt be sloten het vorig genomen besluit in te trekken en eene tijdelijke geldleening aan te gaan groot f6000. 5. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring kohier van den Hoofd. Om slag op een bedrag van f3913.54. b. Idem van de instructie van den veearts. c. Schrijven van de Gezondheidscom missie dat het door deze gemeente te betalen aandeel f 137.92 zal zijn. Voorzitter. Een vorig jaar was het f 135.80. d. Procesverbaal van kasopneming door B. en W. op 14 Juli bij den ge meente-ontvanger gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijge houden en het dien overeenkomend be drag, f 1785.71, in kas aanwezig was. 6. Schrijven van den heer J. Koop- mans, veearts te Almkerk, houdende mededeeling dat hij zich in het huwe lijk wenscht te begeven. Wordt besloten een gelukwensch te zenden. 7. Aanbieding gemeenterekening. Wordt ter onderzoek in handen ge steld van eene commissie, bestaande uit de heeren Van Beurden, Van Koppel en Van Dalen. L. v. d. Pluijm. Moet met het oog op het schelven van koren de verordening niet gewijzigd worden. Voorzitter. Dat is niet noodig. 'Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. houdt nooit op. Moeders hebben steeds baar banden vul, de zorgen voor het huishouden en da kin deren gaan steeds door en zoodoende heb ben zij geen tijd om de noodige rust en afleiding te nemeD, geen tijd om acht te slaan op waarschuwende pijnen. En zoo gaan zij lijdzaam voort, zoo goed als zij knnnen. Zij beechouweu, de hevige terneer drukkende pijn in de lendenen, die bukken of opstaan tot een kwelling maakt dat vermotide, doffe gevoel, waaraan zij zich niet onttrekken kunnen die ellendige zwakte, hoofdpijn en duizeligheid, die haar werk dubbel zwaar maken, als kwalen aan vrouwen eigen. Doch het is niet -noodig, dat vrouwen al tijd lijdend zijn. Er zijn minder v/ouweu- kwnleu dan genacht wordt, vaker zijn haar kwalen te wijten aan overwerkte nieren, die haar gewichtig werk, het filtreeren van het bloed, niet behoorlijk verrichten, waardoor de ouzuiveiheden, die in het hlced achter blijven, langzamerhand ziekte door uwe ge- lieele gestel verspreide». Foster's Ragpijn Nieren Pillen werken echtatreeks op de Bieren en blaas en zorgen voor een geregelde urine-afacheiding, waar door de onzuiverheden afgevoerd worden. Zij zijn derhalve bekend als het geneesmid del by uitnemendheid tegen alle nier- en blaaekwalen. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- )umouliu, Markt. Toezending ge-cbiedt fran co na oDtv. v.postwissel k f 1.75 voor ééu, of f 10- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Niereu Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand MAiwt handelsmerk. 6817 Het proces-Caillaux. Bij de Donderdag voortgezette behan deling van het Caillaux-proces werd de belangstelling vooral levendig gehouden door de verklaringen van de >vroegere vrouw" van Caillaux, madame Gueydao. Haar getuigenis liep, evenals dat van andere getuigen, waaronder de bankier Gaston Dreyfus, afgevaardigde Painlevé, en de journalist Vervoort, voornamelijk over de intieme brieven. Vervoort deelde mede, hoe mevrouw Gueydan hem intieme brieven van Cail laux ter publicatie had aangeboden, toen de ex-minister zijn tweede huwelijk zou aangaan. Haar bedoeling was, dat hij, getuige, een soort van roman zou sa menstellen met de gegevens, hem door de intieme brieven te verschaffen. Verschillende bijzonderheden had me vrouw Gueydan hem reeds uit de brieven meegedeeld, om te bewijzen, dat deze wel degelijk in haar bezit waren. Die bijzonderheden betroffen zijn ge drag in den huiselijken kring en waren van het meest intieme karakter. Getuige had haar verklaard, dat wel geen enkel bladen geen enkel journalist bereid zou gevonden worden om aan dergelijke inimiteiten openbaarheid te geven. Onder groote sensatie en gespannen aandacht kwam mevrouw Gueydan daarna zelf aan het woord. Getuige was in het zwart gekleed. Onder doodsche stilte le^de zij den eed af. Vervolgens begon zij met zachte, maar hoorbare stem haar verklaringen over haar levensloop, waarbij ze lang stilstond bij het accoord, indertijd met Caillaux gesloten, betreffende het ver nietigen der intieme brieven. Intusschen was Caillaux om getuige beter te kunnen verstaan meer naar voren gekomen en begon hij aanteeke- ningen te maken, terwijl hij bij sommige passages van het getuigenis krachtig met het hoofd schudde. Zij gaf een omstandig verhaal van haar huwelijk en leven met Caillaux, die ze zielslief had, maar wiens liefde haar door eene andere vrouw (beklaagde) werd ontstolen. Hij heeft haar zelf eens met den dood gedreigd, maar telkens vroeg hij haar vergiffenis, tot de maat vol was, echtscheiding volgde en hij met beklaagde trouwde. Die getuigenissen maakten een pijn lijken en dramatischen indruk en 't was niet zoo'n goede dag voor Caillaux. Toen kwamen de »bewuste brieven* op 't tapijt, maar mevrouw Gueydan wenschte ze niet aan den president van 't hof van gezworenen te geven zij zijn, zoo zegt <e, alleen verschrikkelijk voor mij, ze zijn aan een jaloersche vrouw, die mij met zweepslagen uit m'n huis wilde verdrijven. Hoe haar advocaat ook aandringt, er is niets meer los te krijgen, tot zij plot seling het pakje brieven aan Mr. Labori den advocaat der tegenpartij geeft, die Zeer bewogen is en uitroeptzulk blijk van vertrouwen ondervond ik nog nooit. Groote ontroering, mevrouw Gueydan word toegejuicht, men krijgt den indruk, dat zij wel de huidige mevr. Caillaux, maar nog niet Caillaux zelf heeft willen vernederen. De zitting werd geschorst, er was eDorm veel publiek. Na de pauze komt Caillaux weer aan 't woord en tracht z'n houding te recht vaardigen, maar z'n houding maakt een slechten indruk. De zitting van Vrijdag heeft niet veel bijzonders gegevenalleen heeft Ceccaldi, een boezemvriend der Caillaux, zeer gunstige verklaringen omtrent het huwelijksleven der Caillaux gegeven. De brieven die Labori daags te vo ren van mevr. Gueydan ontvangen had, bevatten volgens dezen verdediger, niets van eenig belang in dit proces, maar hij weigert voorlezing ervan. Er werd veel gedebatteerd tusschen mr. Labori en mr. Chenu, dat ook een handig en knpp advocaat blijkt, er kwam veel politiek bij te pas, maar 't geheel gaf niet veel belangrijks. voor xachte. ert blanke kuid.6 40 cent p.stuk. Overal-verhj^bonr Oostenrijk-Hongarije en Servië. BELGRADO, 23 Juli. De Oostea- rijksch-Hongaarsche gezant heeft vana vond om zes uur de Servische regeering een verbale nota, houdende de eischen der Oostenrijksch-Hongaarsche regeering overhandigd. Antwoord wordt verlangd vóór Zater dag 25 Juli te zes uur 's avonds. De nota, gisteren te Belgradoingediend, luidt als volgtDen 23sten Maart 1909 heeft de koninklijke Servische gezant aan het hof te Weenen in opdracht zijner re geering aan de keizerlijk-koninklijke re geering de volgende verklaring overhan dlgdServië erkent, door den in Bosnië tot stand gekomen toestand (de annexatie door Oostenrijk-Hongarije Red.) in zijn rechten niet getroffen te zijn. Servië zal mitsdien zich schikken naar de besluiten, welke de mogendheden in verband met art. 25 van het Verdrag van Berlijn zullen nemen. Gevolg gevende aan den raad der mogendheden verbindt Servië zich zijn houding van protest en tegenstand, die het ten aanzien van de annexatie sedert October jl. heeft aangenomen, op te ge ven. Het verbindt zich verder de richting van zijn tegenwoordige politiek tegen over Oostenrijk-Hongarije te veranderen en voortaan met Oostenrijk-Hongarije op voet van vriendschappelijke en buur- schappelijke betrekkingen te leven. De geschiedenis der laatste jaren, met name de droevige geschiedenissen van den 28sten Jüni hebben het bestaan aan getoond van een beweging in Servië, waarvan het doel is bepaalde gedeelten van de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie los te scheuren. Deze beweging, die onder de oogen der Servische regeering is ontstaan, heeft over de grenzen van Servië gevolgen gehad, bestaande in daden van terrorisme, een reeks van aanslagen en moorden. Wel verre van de in de verklaring van 31 Maart 1909 op zich genomen verplichtingen te vervullen, heeft de Ser vische regeering niets gedaan om de be weging te onderdrukken. Zij heeft het misdadige drijven van verscheidene tegen de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie gerichte vereenigingeo, de teugellooze taal in de pers, de verheerlijking der plegers van aanslagen en de deelneming van officieren en ambtenaren aan de be- weging tegen Oostenrijk-Hongarije ge duld. Zij heeft veider een ongezonde propaganda in het openbaar onderwijs toegelaten en ten slotte alle betoogingen welke de Servische bevoiking tot haat tegen de monarchie en tot verachting harer Instellingen konden verleiden, toe gestaan. Deze houding der Servische regeering duurde nog voort op het oogenbllk dat de gebeurtenissen van 28 Juni de geheele wereld de vreeslijke gevolgen dier hou ding hebben getoond. Uit de bekentenissen der misdadige aanleggers van den aanslag van 28 Juni blijkt, dat de moord të Serajewo te Belgrado is voorbereid, dat de moorde naars de wapens en bommen waarmede zij uitgerust waren, hebben gekregen van Servische officieren en ambtenaren, die tot de vereenigiog Narodna Obrana be- behoorden, dat ten slotte de misdadigers er hun wapens door bemiddeling van Servische grensautorifeiten naar Bosnië zijn gezonden. Be genoemde uitkomsten van het on derzoek veroorlooven de keizerlijk - koninklijke regeering niet langer, een houding van afwachtende lankmoedigheid aan te nemen, die zij sedert jaren heeft bewaard ten aanzien van die intriges, welker middelpunt Belgrado is en van daaruit naar Oostenrijk-Hongarije over geplant zijn. Deze feiten leggen de keizerlijk-koninklijke regeering den plicht op, een einde te maken aan die intrigues, well e een voortdurende bedreiging voor de rust van de monarchie vormen. In verband daarmede ziet de regeering zich genoodzaakt, van de Servische regeering de officieele verzekering te verlangen, dat zij de tegen Oostenrijk- Hongarije gerichte propaganda, dat wil zeggen, alle bewegingen, welker einddoel is, van dc monarchie gebieden los te scheuren, die haar toebehooren, verooi- deelt en dat de Servische regeering zich verbindt, deze misdadige, terroristische propaganda met alle middelen' te onder drukken. ST. PETERSBURG, 24 Juli. De Staats courant maakt het volgende communiqué openbaar: De keizerlijke regeering, be zorgd over de mogelijke gevolgen van het ultimatum door Oostenrijk-Hongarije bij de Servische regeering ingediend volgt opmerkzaam de ontwikkeling van het conflict tusschen Oostenrijk-Hongarije en Servië, waarin Rusland niet onver schillig kan blijven. PARIJS, 24 Juli. Uit St. Petersburg aan de lntransigeantHier wordt offi cieel bekend gemaakt, dat" Rusland en Frankrijk gezamenlijk stappen zullen doen om den vrede tusschen Oostenrijk en Servië te verzekeren. De toestand lijkt zeer ernstig, daar men meent dat Servië niet zal toegeven. Duitschland zal z'n bondgenoot bij staan, als Rusland bijspringt, maar men hoopt het conflikt te localiseeren. Een goed verstaander. In den Zaandamschen Gemeenteraad zei de wethouder Duijs o a. „dat die rechtzaakjes voor zoo'n onderkruiper toch ook geen prettige gevolgen kunnen hebben, want als straks de stakers weer werken, wie kan dan constateeren hoe het pre cies gekomen is als zoo'n onder kruiper bij ongeluk een zxvaren balk op zijn teen krijgt In verband met deze aan duidelijkheid weinig te wenschen overlatende uiting van den edelachtbaren heer Duijs, ver dient ook de aandacht van wat „Het Volk" dezer dagen schreef: „De burgerpers meldt, dat Brug man (een kantoorbediende) Zaterdag avond laat nog een pak slaag heeft ontvangen. „We weten er niets van en bij de stakers was er evenmin iets van bekend. „Verwonderlijk is o i. alleen, dat er van die ondérkruipende kantoor- slaven al niet eeren meerderen een pak ransel opliepen. Ze zijn maanden lang met voorbeeldig respect be handeld, en hebben bij hun vuil werk zeker nu geen reden tot klagen." De gecursiveerde regels in boven staande uitlatingen hebben voorzeker voor den scherpzinnigen lezer geen toe lichting noodig, zegt de Gelderlander." leder voelt hieruit met welken vrien delijken geest de socia isten bezield zijn tegenover de „onderkruipers", dat zijn vaak de werkwilligen, die niet geneigd zijn aan de bevelen van de roode tirannen te gehoorzamen. Een pak ransel of een zwaren balk op de teenenbij onge luk, ziedaar de middeltjes, waarmee het schrikbewind werkt. Meer en meer wordt de waarde van ad verteeren in ons blad erkend. Vooral de Kleine Adver tenties" Kevreu zeer billijke en goede publiciteit. GEVR\AGD eene nette, eenvou dige E. K. Dienstbode. 6799 Wed. ORIE-Dümoulin, Markt, Waalwyk. Op de Ateliers van C. FAR- WICK-ARIËNS, 's Bosch is plaat sing voor twee nette gevor derde NAAIMEISJES. 6816 Fibma Wed. A. M. J. VAN DELFT, B^soijen, vraagt voor direct een vlugge jongen om kinder werk over te halen en op te zooien. 6828 ADVERTENTIËN. Wordt gevraagd te Nij megen eene flinke eenigzins met koken bekend, loon f 150 en verval. Van goede getuigen voorzien. Brieven letter M. Bureau Echo van het Zuiden. 6806 W ordt gevraagd een bekend met de Zoolleder- snijd-Machine. Brieven bureau van dit blad onder no. der advertentie. 6811 Er biedt zich aan een net meisje, als in gesloten huis of wel als in een hotel. Brieven onder no. der advertentie bureau van uit blad. 6826 bij 6828 bij 6824 Bij deze betuig ik mijn hartelg. ken dank aan de Maatschappij »A1- melo* en haren Agunt D. ZIJL MANS te Vrijhoeven-Cappel, voor de vlugge en prompte uitbetaling van mijn onteigend paard. De Maatschappij ten zeerste aau- bevelend, 6822 WASPIK. TE HUUR" waarin ruim 20 jaar met succes wordt gedreven een Slijterij in wijnen, likeuren en gedistilleerd. Levert rijke bij verdienste en kan gemak kelijk worden uitgeoefend door de vrouw, de dochter des huizes of de dienstbode. Nadere inlichtingen ver strekt 6827 X

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2