N emmer 65. Donderdag 13 Augustus 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien, Eerste Blad. MDMMTmU). Dit nummer bestaat uit TWEE bladen FEUILLETON. M Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Telefoonnnmmer 38. Telegram-Adre8ECHO. Prijs der Advertïntiïn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement wordeD speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 16 cent per regel 's HAGE. Gistermiddag is op initia tief en in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin eene vergadering alhier ge houden tot het brengen van eenheid in de pogingen om steun te verleenen aan de getroffenen door den oorlog. Een telegram uit Basel meldt dat de Franschen Colmar hebben bezet. Om kwart over twaalven bevestig den officieren van den Franschen staf officieel aan de pers, dat de Franschen Mühlhausen zijn binnengetrokkenen voegden aan de reeds bekende bijzon derheden de volgende toe „Aande oostelijke grens, in de buurt van Belfort, overweldigde het 153ste Fransche linie-regiment het 156ste Duit sche linie-regiment met 125 mitrailleurs. Het 1 Oderegiment Fransche jagers ver loor 80 pet. van zijn effectief. Er wer- den in het geheel 15,000 Franschen gedood of gewond en 33,000 Duitschers. Vierduizend gevangen genomen Duit schers zijn naar Poitiers gezonden. Ge neraal Amade was de bevelhebber van de troepen, die Mühlhausen binnen rukten." De fortengordel om Luik is geheel ondermijnd. Komt het dus zoover, dat zij door de Belgen ontruimd zouden worden, dan is het voldoende op een knop te drukken, om de koepelforten, het een na het andere, in de lucht te laten vliegen. BRUSSEL. Een dagbladcorrespondent deelt nog na een onderhoud met een Belgisch officier het volgende mede over den toestand van Luik en de le- TWEEDE DEEL. Het Testament. gers: Het schijnt in het voornemen van drie Duitsche leger korpsen te liggen de Maas over te steken. Toch weet ik niet zeker of de leiders dier beweging wel volkomen overtuigd zijn van de zekerheid te zullen slagen. Het is men- schelijkerwijze onmogelijk dat de leiders voornemens zouden zijn hun troepen dwars door de stad te laten trekken waar de forten zich nog steeds in handen der Belgen bevinden Wanneer zij er toebesluiten en bij de Duitsche taktiek waarbij op eenige duizenden menschenlevens meer of minder niet ge keken wordt is de onmogelijkheid niet uitgesloten, dan zullen tengevolge van deze doortrekkende beweging wederom duizenden menschenlevens te betreuren zijn. De forten van de Maas zullen hun het doortrekken zooal niet beletten, dan toch ten koste van duizenden Duitsche slachtoffers belemmeren. De Duitsche troepen zullen dus in de eerste plaats slechts zeer langzaam vooruit kunnen trekken en daarbij veel materiaal verliezen of zij zullen een geheelomtrekkende beweging moeten maken, in het noorden of in het zuiden, om aldus de Maas bij Visé en gedeel telijk tusschen Luik en Huij over te ste ken. Onze zegsman vestigde er de aan dacht op dat dan ook inderdaad een belangrijke Duitsche troepenbeweging in de richting van Huy door Condros waar wordt genomen. De bedoeling van het Duitsche leger is klaarblijkelijk om het Belgische veldleger met een overwel digende meerderheid aan te vallen en zulks voor dat het Fransche leger de Belgen komt helpen. De omtrekkende beweging zal ech ter buitengemeenveel tijd vorderen en wanneer men nu aanneemt dat de voe ding en verzorging van een zeer groot leger alshet Duitsche op talrijke moei lijkheden stuit, en naar vernomen wordt alles voor deze gewijzigde manoeuvre nog niet geheel gereed is, dan mag worden vastgesteld dat er zeer zeker nog eenige dagen zullen verloopen voor het Duitsche leger tot een algemeen aanvallende beweging overgaat. Nu kan worden vastgesteld dat de bedoeling der Duitschers is vijf leger korpsen te stellen tegenover het Belgi- sche veldleger. Dank zij echter de flinke tegenstand welke onze forten te Luik geboden hebben, hebben onze overige troepen thans tijd om de onmiddellijke opmarsch van de Duitschers naar de Hesbaye te stuiten. Het zal ons niet moeilijk vallen de Duitsche legermacht geruimen tijd op te houden. Een oponthoud waarbij veie duizende manschappen zullen vallen. Het Belgische leger is op dit oogenblik vol komen in staat den meest krachtigen tegenstand te bieden. Zij staan als ge bleken is onder uitnemende leiding en de so'daten zijn zeer bedreven in het hanteeren hunner wapenen. Daarbij komt een zeer groote factor dat een buitengewone geestdrift zich van het Belgische leger heeft meester gemaakt, een factor die ook in den modernen oorlog niet geheel mag worden weg gecijferd, Omtrent de bewegingen der Fransche en Belgische legers kon ons slechts worden verzekerd dat het Bel gische en Fransche leger thans verbin ding met elkaar hebben gekregen en dat ook in het Fransche leger de geest uitnemend is De hier nu weer verspreide dwaze geruchten omtrent een oorlogs verklaring van Duitschland aan Neder land zijn beslist onwaar. LONDEN. Uit Petersburg wordt ge meld dat een Russische legerafdeeling Oostenrijk door het-deel van de Styr binnendrongen en de Oostenrijksche troepen voor zich uit dreven. PARIJS. Volgens een telegram uit Rome hebben de Montenegrijnen Koe- tari bezet. Het bombardement der ver dedigingswerken aan den toegang tot Cattaro wordt door de Montenegrijnen voortgezet» LONDEN. De Times meldt uit Pe tersburg dat Donderdag bij Eykdunnen duchtig is gevochten. De Duitschers hadden zware verliezen. MAASTRICHT. Hedenmorgen is Ton geren door de Duitsche troepen bezet. Deze plaats was door de Belgen ver laten. Bij Lixhe worden vele bruggen door de Duitschers geslagen. BRUSSEL. Hedennacht is te Brussel een Franschman aangekomen die aan de Redactie van XXe Siècle mededeelde dat de kolonel van het Fransche leger verklaarde, de inneming van Colmar. De generale staf en de Duitsche bri gade werden gevangen genomen. THORN. Den heelen dag heeft men gisteren kanongebulder gehoord in de richting van Tongeren. MIDDELBURG. Een groot Engelsch eskader passeerde heden morgen de kust van Walcheren. --Te 3.45 passeerde uit Noordelijke richting naar het Zuiden eene vlieg machine. De hoogte was naar schatting 300 a 400 M. Men meent dat het een Farman tweedekker was. PARIJS. D e Oostenrijksche gezant verliet gisterenavond Parijs. BRUSSEL. Bij dagorder van den koning wordt medegedeeld dat 8000 Duitschers gevangen zijn gemaakt. De arrestatie van spionnen over geheel België duurt voort. De militaire gouverneur van Antwerpen heeft bepaald, dat alle Duit schers die zich niet binnen 24 uur aan melden als spionnen beschouwd en direct gefusilleerd zullen worden. LUIKDe Duitsche militaire autori teiten hebben het stadsbestuur ingericht in de omstreken hebben nog enkele ge vechten plaats gehad. In Tongeren hebben de uhlanen zich varf de gemeentekas en het postkantoor meester gemaakt. BERLIJN: Een sterke Fransche troe penmacht werd bij Mühlhausen versla gen, een Fransche divisie werd ver nietigd. MAASTRICHT. Naar hier gemeld wordt zou reeds een Oostenrijksche voortroep, die gevolgd zal worden door een zeer groot aantal Oostenrijksche troepen te Aken zijn aangekomen. PARIJS. Eene aanzienlijke Duitsche legermacht uit Mühlheim viel de Fran sche troepen bij Cernay en Mühlhausen aan. De commandant der Fransche troepen verzamelde zijn manschappen, bracht den aanval der Duitschers to staan en de Franschen bleven meeste van den Boven-Elzas. Een eskadron Duitsche Uhlanen heeft Alleville verbrand. Een buitengewoon nummer van de Staatscourant van middernacht bericht dat Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland bezuiden de Waal in staat van oorlog zijn. BRUSSELIn een officieele mede- deeling wordt gezegd dat de Fransche en Engelsche troepen regelmatig voor waarts trekken en een algemeene botsing meer en meer nadert. De Kölnische Zeitung verneemt dat Roemenë zich bij Duitschland en Oostenrijk zal aansluiten. BREDA. Den geheelen morgen is duidelijk zwaar kanongebulder gehoord. Vooral in de dorpen ten zuiden van Breda, komende uit de richting van de Belgische grens. »Men vermoedde dat het geluid kwam uit de richting van het kamp van Bras- caat, doch daarvoor is het te sterk. Men veronderstelt dat een slag geleverd wordt tusschen Turnhout en Brascaat In den Bosch worden maatregelen genomen om de gewonden op te nemen. Reeds 200 bedden zijn beschikbaar. BRUSSEL. De inlichtingen over de beweging van de troepen zijn zeer schaars, daar men publiciteit niet wen- schelijk acht. De Duitschers trokken met een kleine troep ten noorden van de Maas. Zij werden door de Belgen totaal te ruggeslagen, De toestand ten zuiden van de Maas is nog hetzelfde gebleven. De Duitschers hebben zich opgesteld langs de Oerthe, hetgeen er op wijst dat zij een defensieve houding aannemen. In de omgeving van Arlon hebben voortdurende gevechten plaats tusschen Duitsche en Fransche cavalerie. WEENEN. Hier loopen geruchten dat keizer Frans Jozef zich naar het hoofdkwartier van Oostenrijk-Hongarije zal begeven. Pogingen om hem hiervan terug te houden hielpen niet* Titwwvm r-TKjrinv4^K'X.'WVB'*V9Ji«jr^ auc*4tcr*m cho van het Zniden, Waalwijksclie en Langstraatsche Courant, De Oorlog. Van »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." (33) Ik herinner mij zeer goed dat toen hy die leeniDg heeft aangegaan, hij de hoop had, de :ekerheid, epoedig nt de; verlegenheid te ge raken, die som weer te kunnen afbetalen Het bewijs is dat bij den vervaldag van deze obligatie op twee jaar had gesteld Dit is, overigens, nu juist twee jaar geleden. Die vijftig duizend frank zijn betaalbaar dezer dagen. O dat zal mij ongetwijfeld eene moei- lykbeid meer op den bals halen. Zoo de geldschieter de afbetaling eischt zou ik in geen groote verlegenheid verkeeren.ik zou moe ten yerkoopeD... en wat aou er mij overblij ven 't Is om krankzinnig te worden Wie heeft het geld voorgeschoten? Mynheer Armand Chauvenel, de beheer der op Ecobeil. Mijnheer Chauvenel Niet mogelijk Heeft die zoo maar vijftig duizend frank uit te zetten Het schijnt wel, vermits ik met eigen oogen, do vijftig blauwe briefjes van zynen zak in dien van uw vader heb zien overgaan. Het klinkt ongeloofiyk.Een man die met niets begonnen is, die, tien jaar geleden geen dnit bezat Ja, 't is heel verwonderlijk, beaamde Mr. Boisonnet. Ik geloof dat mijnheer Chau venel ook speculeert. Alleen by beeft geluk, dat is al. Adèle dacht na en bleef eenige oogenblikken het stilzwijgen bewcreD. Na, hernam ze eindelijk, wat zal er met my gebeuren zoo hy onmiddellijk betaling eischt? Misschien vindt men wel iemand andere die leenen wil. Indien gij spoedig zoo iemand kondt vin den, beste mynheer. Alleen, daar znllen bosten op vallen.., Kosten die ik alleen zal kunnen betalen, door opnienw te leenen. Op het einde zal er mij niets meer overschietenWelk een toestand Wij konden er niets anders op zoeken? Wat raad gij mij aan? Weina het eerste dat u te doen valt is den heer Chauvenel te verzoeken den verval dag nit te stellen, dit zou u ten minste tijd geven op uw gemak te komen en te verzin nen Zoudt gij u willen bblaBten dit aan heer Chauvenel te vragen. Gaarne mejuffrouw. Dank.Gij zult mij een grooten dienst bewijzen door u met de zaak bezig te houden. Ik ben moede, zoo moedeloos en sinds vijf weken heb ik zooveel wederwaardigheden be- leafd, dat ik nog slechts verzoek eenigen tijd met vrede gelaten ta worden. Overigens, ik geloof dat gij met mijnbeer Cbauvsnel op heel goeden voet staat. Beter dan ik zult gij dus bekomen wat ik verlang - Helpt dat voor m() uit de voeten en laat mij het antwoord geworden zoodra gij iets weet. Wijl de heer Fernand Moreau, den vorigen zomer, den wensch uitgedrukt bad, zich niet van Parijs te verwijderen of slechts nn en dan voor korten tijd eens afwezig te zijn om zijne zaken niet uit 't oog te verliezen, had Adèle niet op Férolle haren intrek willen nemen en bad zij twee maanden aan 't zeestrand door gebracht in gezelschap van hare vriendin, mevr. Madeleine Amyot. Het meisje bed das ia Berry den voet niet meer gezet sinds de waarschijnlijke maar nog niet volstrekt bevestigde dood van Bernard de Pommery en de geheimzinnige verdwyning van den kiemen Raymond, die de bewoners van Ecobeil in verslagenheid en droefheid hadden gedompeld. Het is waarschijnlijk overigens, dat, zoo zy op La Férolle weergekeerd was alvorens haar vader en hare tortnin te verliezen in en voordat de dames de Pommery getroffen waren in hetgeen zij het dierbaarst hadden, zy de gedachte niet zou opgevat hebben zich op Ecobeil te vertoonen want zij droeg nog altijd een vreesdijke wrok tegen Bernard en zijn vrouw. Van haren kant zon Solange Diet veel nei ging hebben op La Férolle te komen, want zij had eene bittere berirneriDg bewaard aan het onderhond dat zij, eenige dagen na haar trouweD met Adèle had gehad te Parijs. Het leed, de beproevingen voerden de jon ge vronw en het meisje, die zonder deze om standigheid geene behoefte zonden gevoeld hebben elkaar weer te zien, terug tot elkan der. De tijding van Morean's dood was door eene eenvoudige mededceüng op Ecobeil bekend gewordeo. Mevronw Lonise de Pom mery, z:ch de vriendschapsbetrekkingen her innerende welke zy eertijds met Adèle had ge- bad, slunrde haar een hartelijk en blijkbaar goedgemeend rouwbeklag en Solange bad er eeDige roerende woorden bijgevoegd. Da arme Solange verkeerde anders in een toestand, welke haar al weinig toeliet iets te voelen voor de droefheid van vreemdelingen. Toch zpande zij zich daar voor in, eerst en vooral, omdat zij goed was van harte en het leed van anderen baar nooit onverschillig ge laten had, vervolgens omdat zij aan Adèle toonen wilde, dat zy de misverstanden en krenkingen welke, spijtig genoeg, hadden plaats gehad wenschte te zien nitgewischt De welwillende houding trof Mej. Morean diep en had voor gevolg dat zij den weg naar Ecobeil, dien zij Binds eenigen tijd niet meer had willen kennen, terugvond. Daarby, de eenzaamheid welke zij op La Férolle was komen zoeken begon op haar te drukken en zy was er zeer blij mee eene af wisseling te vinden voor hare droeve overwe gingen. Zeker, een bezoek op Ecobeil was niet bij zonder vrool\jk en opwekkend. Op aller gelaat stond smart te lezen, doch by die harten wel ke ledeD, kon het roeiBje zelf tegelijk haar leed uitstorten, zeker dat zij was begrepen te wor den, Adèle vond op EcobJil niet alleen troost, zij vond er ook raad en ondersteuning. Toen zy aan hare bureD uitgelegd had in welken droeven toestand zij verkeerde sedert de dood haurs vaders, verklaarde movr. Louis da Pommery terstond Gij kunt met dnizend frank reote niet leven, gij moet er wel toe besluiten iets te doen. te werkeD. Wilt gy dat ik n helpen zal ietB te vinden Maar, zeker, mevrouw, antwoordde het meisje, ik ben u zeer erkentelijk dat gij trach ten wilt mij ergens te plaatsen. G\j zult mij nldns vergelden, sprak zij glimlachend, wat ik vroeger, in soortelijke omstandigheid gedaan heb, voor degene die u schoondochter moest worden. Ik had wel beter gedaan de plaats van onderwijzeres te aanvaarden, welke gy my aanbood, viel Solange baar bitter in de rede. Ik zou niet in 't huwelijk zyn gatredeD om weduwe te worden... Ik ion niet moeder geworden zyn om my van mijn kind te zien scheiden. Arme SolangeHoe beklaag ik n, mur melde Allele verteederd. Maar toch hebt gij nog niet alle hoop opgegeven nwe dierbare verdwenenen terng te zien De jonge vronw schudde het hoofd ten tee- ken van ontkenning. En waarom niet hopen, giDg mejuffrouw Moreau voort. Doch ik begrijp uwe wreede smart... Ah.' waarlijk, heb ik wel het recht mij te beklagen? Wat zyn toch het verlies van eene fortniD, de dood zelfs van een va der, in vergelijking met hetgeen gij verloren hebteen echtgenoot en een kind Solange antwoordde niet. Zij weende. Na een oogenblik zeide Adèle nog Om terug te keeren tot hetgeen wij zei den, daar ik Diet in staat ben onderwijzeres te worden, zou ik al heel gelukkig zyn iets anders te vinden. Gij zoudt gezelschapsdame knnnen wor den deed mevr. de Pommery opmerken. - Ja, dat wel, mijne bevoegdheid strekt wel zoover. Welen, in dien geest zal ik iets voor n weten te vinden, besloot de onde dame en ik ben overtuigd dat ik spoedig vinden zal wat gij behoeft. Doch, wat zult gy met La Férolle aanvangen Zoo mogelijk zal ik het bahonden. De geleende som moest dezer dagen teruggegeven worden, doch de geldschieter beeft er in toe gestemd den vervaldag voor onbepaalden tijd nit te stellen. Zoo hoop ik den tyd te hebben om te zoeken het geld te vindeD, dat er noo- dig is om die schuld te batalen. Best zoo, beaamde mevronw de Pomme ry, en ik ben zeker dat dit lokken zal binnenkort misschienEn dat zal heel rechtvaardig zijn, beste Adèle, nwe wilskracht, nwe moedige onderwerping verdienen dat bet noodlot zich eindelijk van n afkeere. III. Onmiddellijk na de verdwyning van den kleinen Raymond die Solange in znlken toe stand van troosteloosheid en radeloosheid had gebracht, zoodat men een oogenblik voor baar verstand had gevreesd, hadden mevr. Allegret en Lonis de Pommery zich aan 't werk gezet in de plaats van de ongelukkige vronw, die in hare terneergeslagenbeid tot geene daad van wilskracht in staat was. Zy hadden hemel en aarde bewogen om te weten wat er van bet kind geworden was. Het gerecht was er in betrokken geworden, de veiligheidspolitie werd in beweging gesteld, twee agenten die als «eer behendig te boek stonden, kwamen de geheele streek afzoeken. Terzelfder tyd wendde men zich tot eene par ticuliere recherche. Eindelyk nam men ook zyn toevlucht tot de publiciteit der dagbladen, die al het mogeljjke gerucht over de zaak maakten. Niets. Geen resultaat. Geen spoor van den kleinen Raymond. En, natuurlijk op de ware plichtigen bad men niet bet minste vermoeden. Chauvenel, xooals d'Allardes wel gedacht bad, had al zijne voorzorgen genomen... Nochtans, volgens de gegevens welke men bezat, was het gemakkelijk geDOeg zich reken schap te geven, dat men hier stoBd tegenover eene misdaad, welke handig was ineengezet, waarschijnlijk tegenover eene particuliere wraak en 't was dan ook heel duidelijk, dat men de plichtigen niet te ver van Ecobeil moest zoeken. (Wordt vervolgd.) I 'I

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1