Nummer 65 Donderdag 13 iVugustus 1914. 3Te Jaargang Tweede Blad. Provinciaal Nieuw Het volgend num mer van ons blad ver schijnt met het oog op den feestdag van Zaterdag, Vrijdagavond. Heeren ad verteerders en berichtgevers gelieven hiermede rekening te hou den. Er is zeer weinig belangrijk nieuws de laatste dagen. Duitschland laat absoluut niets los. Alleen weet men dat er voortdu rend massa's troepen langs Ejsden België binnentrekken. Ook België schijnt z'n voort durende maatregelen te nemeD, en of er en waar de troepen der Eranschen en En- gelschen, ook daar hoort men niets van. Een kalmte, die den storm vooraf gaat, en die met huivering doet denken aan een ontzettende slachting die in België zal plaats hebben. Waar dat zal geschieden kan nog niemand zeggen, maar men kan met reden veronderstellen dat er vreeselijk zal gevoch ten worden. Onze regeering neemt voortdurend hare maatregelen. Laat ons gerust en kalm zijD. Nederland en België. Aan een proclamatie van den burge meester van Antwerpen d.d. 7 dezer ontleenen wij het volgende ,,Er worden insgelijks valsche geruch ten verspreid nopens de houding van eene naburige en bevriende natie, die uithoofde van haren toestand gehouden is tot onzijdigheid, maar die, in de zit tingen van parlement en in de organen, die hare openbare meening moeten uit drukken, de wezenlijkste betuigingen van sympathie tot België richt. Ik kan mijne medeburgers niet genoeg aanraden van zich voor dergelijke betoogingen ten opzichte van bedoeld land te onthouden, ten einde onze betrekkingen van, goede nabuurschap niet te scha,den en geene verwikkelingen te bewerken die, vooral in deze omstandigheden, hoogst betreu renswaardig zouden zijn, des te meer daar op dit Oogenblik de gedwongen Belgische uitwijkingen er onderkomen vinden en de Hollandsche bladen in hunne kolommen inschrijvingen openen tot steun der familiën onzer gekwetsten." BRUSSEL, 10 Aug. (R.O.) Het offici euze blad de >Soir« zegt Het uur is gekomen om de volgende vraag te stellen. Het gerucht loopt dat een aanzienlijke Dultsche troepenmacht eau de Holland sche grens wordt samengetrokken. Ne derland; moet er zich op voorbereiden zijn neutraliteit te verdedigen, want Lim burg zou; door het Duitsche leger door getrokken worden. Duitschland zou waarschijnlijk zoo handelen als met België en een vrieudschappelijken doortocht vragen, met de bedreiging geweld te gebruiken in geval van een weigering. De >Soir« wil de Noorderburen niet beleedigen door te veronderstellen, dat zij in staat zouden zijn de Duitsche legers door hun gebied te laten trekken. Maar zal het Nederlandsche leger, wijl deze doortocht plaats zal hebben in het uiterste Zuiden van hun gebied, zich er met kracht tegen verzetten De >Soir« twijfelt niet aan het eerge voel der Nederlandsche officieren, die de schande niet zouden dulden werkeloos toeschouwer te blijven. De Duiischers zijn een bedreiging voor de Hollandsche neutraliteit. Zijn onze vrienden in het Noorden bereid den indringer aan te vallen Wij verwachten van heD, zegt het blad dat ze in geval van gevaar den snellen en krachtigen slag zullen slaan, dien de toestand eischt. Met ons, Belgen, zijn Frankrijk, Enge land en Rusland, welke de naties zijn, die in den tegenvvoordigen strijd hoe ook de wisselingen van het lot mogen zijn ten slotte zeker zijn van de over winning. De „Soir" beantwoordt deze vraag (Het gerucht, waarover de Soir schrijft, is mede dooi dit blad verbreid, en reeds herhaalde malen met de meeste beslist heid, ook door de Belgische regeering als wij ons wel herinneren, tegengespro ken. Er zijn slechts een aanzienlijk aantal nict-strijdende Dultschers, waarondervele vrouwen en kinderen, door Limburg ge trokken. Dezen zijn liefderijk voortgehol pen, gelijk er thans te Eysden b.v., op Nederlandsch grondgebied, honderden niet-strijdende, ongelukkige Belgen een gastvrije plaats hebben gevonden. Duit sche en Belgische militairen, die over onze grens zijn geraakt, zijn ontwapend en geïnterneerd. Red.) Het blad besluitantwoordend op bo venstaande vragen heeft de Nederland sche gezant, jonkheer van Weede, ons vanmiddag deze formeele verklaring af gelegd „wat er ook gebeure, wij zullen onze onzijdigheid ongerept handhaven." Dat Is afdoende, zegt de Soir. bevestigend en ze geeft dit antwoord met vertrouwen, omdat ze vertrouwen heeft in hun loyale vriendschap. Duitschland en Nederland. Gisteren hebben wij, na een onderbreking van meer dan een week, weer eens een Duitsche post ontvangen, maar het waren Dnitsche bladen van 1 en 2 Augmtusl Heden ontvingen wij qs Koln. Volksztg.. van 7 Aug. Daariu vinden we een bespre- king over Nederlands verklaring van „strikte neutraliteit.'' Het Keulsehe blad zegt: „Als de Nederlauders hun verklaring van strikte onzijdigheid handhaven, dv zullen zij geen Engelsch sohip veroorloven, voorbij Vlissingen door de Wester Schelde naar Antwerpen te varen. Want Tlisaingen en het geheele beneden deel van de Schelde behoort aan Nederland. En de Scheldemond is niet alleen versterkt, tsaar goed en zeer modern versterkt. Als thans de Nedötlanders hun strikte neutraliteit handhav&a, dan beteekent dat, dat de Nederlanders besloten zijn, onder alle omstandigheden de doorvaart van een Engelscke vloot naar Antwerpen te verhin deren. Te onrdeelon naar hetgeen de Nederland sche officieren in Alhunië gepresteerd hebben, mag men verwachten, dat achter dezen vas ten wil van Nederland ook de volle mili taire kracht der doorvoering staat. De Nederlanders hebben de uitgewezen Duitschers, zeer vriendelijk opgenomen eD behandeld. Daarbij komt thans deze, zooals gezegd, ontwijfelbaar tegen Eegelsche plan nen gerichte verklaring van „strikte neutra liteit." Indien onze opvatting bevestigd wordt, zullen de Nenerlanders zich zeker niet heb ben te beklagen over ondankbaarheid van Duitsche zijde. Geïnterneerden. De 25 Belgische soldaten, die in Lim burg ons grondgebied hebben betreden en -door onze grenswacht ontwapend werden,zijn gisteravond op hun door tocht naar Alkmaar te Amsterdam aan gekomen. Zij hebben den nacht doorgebracht in de examenzaal, achter de wachtkamer 3e klasse, in het Centraal-Station. wasr nachtlegers voor hen waren gespreid. De gevangen genomen officier, luitenant Chevallier de Sellicrs de Moranville, de zoon van den opperbevel hebber van het Belgische leger, werd onder gelelde van den luitenant Van Aalst, die met zijn bewaking belast was naar het American-Hotel overgebracht. Op het perron bevonden zich ter ont vangst de Belgische consul te Amster dam, de heer G. van der Aa, en de gezantschapsraad uit 's-Gravenhage, prins Albert de Ligne. Hedenochtend werdï.n de gevangenen naar Alkmaar ter intern eering getrans porteerd. Naar wij met zekerheid vernemen, schrijft het Hbld heeft onze Regeering van de Engelsche de verzekering ontvan gen, dat de neutraliteit van de Wester- schelde zal worden geeerbiedigd. Dit brengt mede, dat de Westerschelde voor de vrije handelsscbeeipvaartmoetgeopend blijven, behoudens natuurlijk de beper kingen, welke in die scheepvaart door de oorlog voorzieningen als mijnen ver sperringen, enz. reeds mochten zijn aan gebracht. Naar wij vernemen is op de kapit telvergadering van gisten besloten het Seminarie te Haaren vandaag te sluiten en het geheele gebouw met den inventaris en voor zoover noodig dien inventaris der studenten, beschikbaaj te stellen voor het Roode Kruis. De studenten keerden heden naar huis terug. Een gedeelte der studenten, heeft zich reeds voor den verplegingsdienst aangemeld. Tengevolge van de abnormale tijdsomstandigheden is de Firma Wed. Joh. F. van Rijckevorsel Zoon alhier genoodzaakt hare betalingen te staken en heeft de regeling harer zaken toe vertrouwd aan Mr. J. van Hugenpoth, advocaat alhier, die voorloopig geen surseance van betaling voor zijn cliënte heeft aangevraagd, omdat hij hoop heeft binnen enk ele dagen een aannemelijk voorstel tot minnelijke liquidatie te kun nen doen en daarenboven het bekend worden dec namen der debiteuren en crediteuren in de tegenwoordige omstan digheden nadeelig acht en dit zoomo gelijk wenscht te voorkomen. Wij voegen om verwarring te voorkomen hieraan toe, dat de firma Victor A. van Rijckevorsel en Tllman Wolvenhoek alhier, waarvan leden zijn de beeren Gustaaf en Paul Tilman, in geen enkele betrekking staat tot boven genoemde firma. P. Ct. De Maasbode bevat het volgende zeer gerechtvaardigde protest. De ^Telegraaf4, het anticlericale dag blad van Nederland, geeft een plaat waarop staan afgebeeld de partijleiders Troelstra, Lobman, Borgesius en Kuyper, eikaars handen ineengelegd. Daarboven staat als opschrift: >Wij zijn.... Ne derlanders4 Alzoo, de Katholiek ont breekt daarbij. Daar zijn zeker volgens het blad g<een Nederlanders. Wat zeggen de roomsc'he abonné's van dat blad daar wel van 1 Of voelen ze de bedoeling niet, om daar op dit oogenblik en in deze omstandigheden, 'ƒ3 gedeelte van het Nederlsindsche volk, waaronder dus ook de talrijke roomsche officieren en andere militaireD te hoonen en te belee digen De ramp van niet-betalen. Aan het >Handelsblad« schreef een Zakenman het volgende »Als kleine zakenman, die tot op he den trouw al zijn verplichtingen nakwam, kan ik niet anders dan schande noemen >VerbeeWt u, dat ik al mijn leveran ciers, personeel enz. zoo zou behande len zooals velen mij, en als alle andere zakenmenscben evenzoo zouden doen Natuurlijk onhoudbaar- Geheel uitgeput van geld en goederen en waarom Door dat vele wlnkeüers misbruik maken van vertrouwen, door gewoonweg hun kwi tanties te retoumeeren met nog soms humoristische a&nteekeningen, b.v.be taalbaar na den oorlog.4 Of anderen, welke achterop schrijven over zes maan den of na de crisis enz. enz. >Niet alleen, dat er op heden niets te verdienen is en velen zonder perso neel zitten of zelfs hunne dienstplichten moeten vervulle.n, is zooiets voor menig zakenman een langzame dood. Daarom het verzoek tot alle winke liers hunne be talingen niet uit te stellen en ontvangen itn gebruikte goederen te betalen, waardoor menige kleine zaken man behoed wo>rdt voor ondergang. De redactie x'an het >Handelsblad4 teekende daarbij aan >Ieder moei betalen. Wij wijzen er ernstig en met nadruk op, dat hier te lande geen moratorium is afgekondigd, dat ieder, die kan betalen, dus ver plicht is om het te doen en dat ieder die noocleloos in gebreke blijft om zijn verplicht ingen na te komen, niet alleen zijn schuldeischers benadeelt, doch mede de schuild op zich laadt voor het uit lokken van een alge7neene ramp. Indien groothandelaars :a.tet binnen krijgen, worde/.i zij op hir.n beurt gedwongen voorlo opig hun betalingen te staken, doch ook om hun be drijf stop te zetten en fain personeel te ontslaan. Wie de heer.'ichende werkeloosheid en ellende niet wil vergrooten, dr.age dus het zijne bij om voortzetting van het bedrijfsleven mogelijk te maken. Dit kan alleen ge schieden, wanneer ieder zooveel moge lijk aan zijn financieele verplichtingen zoldoet. Men seinde ons uit den. Haag d.d. 11 Aug. Heden middernacht verscheen een buitengewoon trummer van de Staats courant, bevattende het koninklijk besluit, waarbij, met ingang van ll Augustus, in oorlogsstaat worden verklaard de pro vinciën Limbut 'g, Noordbrab.mt en Zee land, benevens een gedeelte v an Gelder land bezuiden de Waal. Dit koninklijk besluit is genomen met het oog op de militaire maatregelen, welke in verband met de huidige om standigheden noodzakelijk zijn. De staat van oorlog is dus voor geheel onze provincie gisteren ingetreden en dientengevolge zijn van gisteren af de desbetreffende bepalingen der wet van 23 Mei 1899 Stbl. no. 128, zooals sedert gewijzigd is van toepassing. In het bizonder willen wij thans onder de aandacht brengen lo. dat een ieder, die geen gehoor geeft aan den aanroep of het bevel van een schildwacht zich aan levensgevaar blootstelt 2o. dat het militair gezag aan een ie der heeft verboden berichten of opmer kingen betreffende militaire maatregelen, hetzij door middel van de drukpers, of op andere wijze, bekend te maken. Verder dat elke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende door de mi litaire overheid kan worden betreden, dat huiszoeking kan worden gedaan, waar dat door de militaire overheid noo dig geacht: dat er regelen vastgesteld kunnen worden betreftende de hulp, zoo noodig, door de burgers te verleenen in de militaire werkzaamheden dat alles kan worden weggeruimd wat een be hoorlijke verdediging in den weg staat; dat wegen, wateren, terreinen, gebouwen, enz. door de mi'ltaire overheid kunnen in beslag genomen worden dat het mi litair gezag, in overleg met het burgerlijk gezag, zoo noodig nieuwe politieveror deningen kan maken, dat maatregelen kan maken, dat maatregelen kunnen vastgesteld worden, die indien noodig, voorzieningen treffen voor het onderhoud der bewoners, en de behoeften der be zetting. De toestand is vandaag net als giste ren. alleen kan gezegd, dat de mili taire overheid op alles voorbereid wil zijn en elke verrassing wenscht te voor komen. De oorlog is een wispelturige sinjeuren stelt dadelijk feiten- Als hij vlak in de buurt rondwaart, is het maar geraden, op alles verdacht en voorbereid te zijn, en daarna kan men kalm het verloop van zaken afwachten. Er zijn menschen die zich hierover ODgerust maken. D. v. N. Rijkspostspaarbank. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld is 3 Augustus 1.1. een Koninklijk besluit genomen waarin bepaald wordt, dat de termijn van veertien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspost spaarbank, vastgesteld voor de terugbe- taliog van op Rijkspostpaarbankboekjes verschuldigde gelden, wordt verlegd tot zes maanden, met dien verstanden even wel, dat binnen den genoemden termijn van zes maanden op elk spaarbankboekje desverlangd terugbetalingen zullen ge schieden tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn, die mee- nên, dat zij voor bedragen boven de f 25.— steeds zes maanden op uitbetaling zullen moeten wachten. Deze meening is echter niet juist. De bedoeling van het Koninklijk Besluit is eenvoudig, dat de inleggers terugbetalingen kunnen eischen tot een bedrag van f25.— in de 7 dagen. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe immer boven f 50.worden aangevraagd aan den Directeur en deze kan de uitbetaling uitstellen tot 6 maanden, maar behoeft zich aan dien termijn van zes maanden niet te houden, immers hij is bevoegd om, als hem gebleken is, dat de terug- betaling dringend noodzakelijk ts en de tijdsomstandigheden dit toelaten, een korteren en zelfs een zeer korten termijn te stellen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot het opvragen van grootere sommen, in de eerste plaats in het belang van de inleggers zelf, wier geld bij de Rijkspostspaarbank volkomen veilig is, terwijl zij in hun eigen huis moeten vreezen voor brand en diefstal in de tweede plaats in het algemeen be lang, omdat de opvraging van spaar gelden en het uittrekken van baar geld én de Nederlandsche Bank én de Staat én het geldverkeer in groote moeilijkhe den brengten ten slotte in het belang van het personeel der Rijkspostspaarbank, hetwelk door algemeene moblisatie zoo gekrompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden dienst kan gaande houden. Waalwijk, 12 Aug. 191 Koopt niet In den vreemde, wat g in Waalwijk even goed en eve goedkoop kunt vinden. 2651 - W. B. Gemobiliseerd Holland. In vervolg op het bericht in ons van 2 Aug. waarin wij een beschrij gaven van de algemeene opwinding onze en omgevende gemeenten tei volge van het mobilisatiebevel, willei thans onze lezers geregeld op de ho houden met het doen en laten van Langstraatsche Landweermannen, zoover dit hun leven betreft en In band is te brengen met de noo geheimhouding. Wij gelooven onze lezers daarn van dienst te zijn. Zaterdag, 1 Augustus, des mor ten 6 uur heerschte aan het statior Waalwijk reeds een ongekende dri Honderden en honderden laodweerr nen stonden in oorlogstenue ge om te vertrekken. Ongeveer kwart zeven uur vertrok de eerste trein Zwaluwe. De mannen bestemd voor Gorcut Breda stapten, na nogmaals afscheid allen, die hen lief en dierbaar ware hebben genomen, in. Die voor de rich 's Bosch moesten tengevolge eene voorziene omstandigheid bijna blijven staan want alles was vol tot de beestenwagens. De meesten bi aan het station tot een volgende wachten wijl zij vrouw en kinderen nogmaals wilden bedroeven. Ongeveer 10 uur veitrokken allen, telijk toegewuifd. In Drunen-Heu kwam er nogmaals een groot ged< bij en zoo arriveerden wij ongeveer uur te 's Bosch. Op het perron al heerschte een ongekende drukte, alle richtingen brachten de treinen daten aan. De Langstraatsche mannen liepe groepjes naar de St. Jacobs-kazerne waar zij weer werden verwezen na; Pleintje", een even buiten 's Bosch gen weiland. Daar stonden reeds duizend mannen gereed. Vlug we wij van 120 scherpe patronen v zien, schoppen en bijlen werden geg. en voorwaarts marsch daar ging het Boxtel. Na ongeveer een goed half uur marcheerd te hebben, werd halt ge den en werd aan ieder soldaat stuk brood met een stukje worst geven. Nadat dit was opgepeuzeld, het verder. Spoedig bleek dat de t sten niet meer aan een dergt marsch gewoon waren. De comi dant, die dat dient hier te wo gezegd alles deed om het den t schen zoo aangenaam mogelijk maken, liet zeer dikwijls rust hou Ook mag niet onvermeld blijven feit dat alle menschen wonende aan straatweg 's-BoschBoxtel de sold zeer genegen waren. Overal stoi emmers met water, waar dankbaar bruik van werd gemaakt. Bijzonder dienstelijk heeft zich gemaakt de Jan van Honzewijk uit Dussen. Me. auto reed hij naast de troep en br telkens fleschjes spuitwater aan v den en kennissen, die alles weer ve verdeelden. Flink moe kwamen wij ongeveer negen te Boxtel aan. Te begrijpt het dat allen naar rust verlang Daarom was het voor een groot wel een teleurstelling dat zij we; ondergebracht in een bewaarschool de Eerw. Zusters Urselinen, alwaar j licht was eD men zoo maar op planken moest neervalleo' Enfin guerre comme a la guerre ('n inl spreuk ondertusschen). We hebben er ons in getroost 1 Te begrijpen is het dus, dat de i schen vroeg uit de veeren (pardon ui planken) waren. Honderden liepen r 's morgens om 4 uur door Boxtels ten te flaneeren zoekend naar een waar men zou opendoen, om een koffie te kunnen drinken. Na om 6 uur ons ontbijt te hel geDoten (bestaande uit een brood en koffie) maakte men zich reed voor de Kerkparade. ,In de m nieuwe kerk van pastoor Eras werd het Zuiden De Oorlog I I

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5