ummei 68, Zondag 23 Augustas 1914 37e Jaargato< Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijksche Stoomdrukken] Antoon Tielen, Eerste Blad. Z. H. PIUS X i Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. FEUILLETON. Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. TWEEDE DEEL. I Waalwyksclie en Laiigslraatscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f 0."6. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingesonden stukken, gelden eca., franco te zenden .tan den Uitgever. UITGAVE: Prijs der Advertbntiën 10 cent per regel; minimam 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel f Reeds vroeg in den morgen van Don- Ierdag bracht de telegraaf ons de ont- lettende tijding>De Paus is heden- Dacht half twee overleden Wel hadden we reeds voor eenige lagen gebulletineerd, dat Z. H. met oorts het bed moest houden, maar deze chokkende tijding kwam toch zoo piot- ding dat we eerst nog eens stellige aformaties inwonnen. Maar helaas, de tijding was juist en loen we omstreeks 8 uur het bulletins e wereld inzondeo. voer een schok loor de bewoners onzer plaats en der angstraat en hare Omgeving, waar DOveel duizenden trouwe zonen en ocUters van onzen grooten Paus wonen, den het allen was aan te zien welke lepe indruk deze plotselinge en ge weldige gebeurtenis op allen m akte. Pius X de straks 80 j rige grijsaard Dverleden. De grijsaard met een jong verstand en hart, de man die èo door zijne hoog te waardigheid, èn door zijne persoon- ijke superioriteit, èn door zijne vele en groote daden in 't belang zijner Kerk, de aandacht der geheele wereld trok, was plotseling weggerukt aan dien zwa- ren arbeid door God hem op de schou deren gelegd. En dat in een tijd nu alle onheilen de lucht bezwangeren, in een tijd dat over gansch een werelddeel buldert dè machtige donder der kanonnen, dat de 7an bDE ECHO VAN HET ZUIDEN." Het Testament. (36) Neen, maar de efficieele veldtocht zal «erit in de lente hernomen worden en de heer d'Béronel verkiest niet zoo lang werkloos te blijven. Hij heeft meer vertrouwen overigens, ia het privaat initiatief dan in de wilskracht van de militaire oversten, die slaven zyn van de tucht. Vooraleer te antwoorden, dacht d'Allardes een roinunt na Bah sprak by eindelijk, die expeditie is (ene dwaasheid, z(j zal mialnkken en kan niets anders, ik herhaal het, dan Bernards dood verhaasten. Das, aangenomen dat myn neef thans nog leeft is, waaraan ik zoo vry ben ook altijd ten sterkste te twyfelen, niettegen staande de getuigenis van den kapitein der 'cherpschutters, biedt hy voor onB niet het minste gevaar aan. 't Zy zco Doch het bestaan van den beer Bernard zoo goed ais belezen zijnde, be vestigd door een getuige die geloof verdient «oodat het ook wel door velen za) geloofd wor den zal voor gevolg hebben dat de heer Gnillan- ®e d'Allardes meer dan ooit zijn fortnin voor bjn neef de Pommerj bewaart. Gij moogt ef op rekenen dat er onweerlegbare bewyzen voor de dood van dezen laatste zullen noodig 'p bewyzen welke wij ongetwijfeld nooit 'nllen bezitten voordat hy van idee verandere. Roger maakte een teeken van twijfel. Het zal gaau gelyk ik n zeg, wees er maar zeker van, ging Cbanvenel voort, en bet lal u des te lastiger vallen dezen twijfel bij Qwen oom weg te nemen, daar gij thans, in Q0 burcht zelve, eene vyandin telt. aarde wordt gedrenkt met zooveel menschenbloed, nu de stervende sol daten op 't slagveld ach en wee roepen en dit gejammer weerklank vindt in de harten van zooveel duizenden, zooveel milUoenen die achterbleven, oie hun man, hun zoon of vader of broeder ten strijde zagen trekken en nooit meer weerkeeren, in dezen droeven tijd is voor de katho lieken dezer landen en der geheele wereld, de dood van Pius X een nieuwe en geweldige tegenslag. Ja werkelijk geweldig en onheilzwanger is de tijd dien wij beleven. En een oogenblik wordt alles over stemd door deze gedachte, meer dan over 't vallen van duizenden rijksgroo- ten: »de Paus, de stedehouder van Christus is gestorven*. De geschiedschrijver zal roemrijke bladzijden schrijven over den tienden Pius, in de rij der Pausen die Petrus zijo opgevolgd. En wanneer wij in dit korte bestek eenige regelen daaraan wijden, dan mogen we zesgen dat Pius X in zijn 11-jarig Pausschap, vooral veel heeft gedaan en tot stand gebracht voor de inwendige hervorming en vervolma king Zijner Kerk. Wat is Zijn Pausschap een heerlijk rijk van rotsvast geloof geweest 1 Zijn eerste roep tot de wereld is geweest een geloofsbelijdenis in Christus, den Zielenheiland van 19 eeuwen terug, den Zielenredder ook van de- 20ste eeuw. Het eerste woord van zijn levens* en werkprogram kondigde de wereld aan, dat in Christus alleen het behoud der menschheid gelegen was, dat alleen een algeheel herstel in Christus de zinkende wereld redden kon. En vandaar van den eersten dag af zijn onvermoeid streven om Christus aan de wereld terug te geven in al de ongereptheid van het aloude geloof vandaar zijn apostolisch optreden tegen al de moderne dwalingen onzer eeuw, welke den Christus vervormen en Zijn kerk verbasteren wildenvandaar Zijn Eene vyandin sprak d'Allardes ver baasd. Wie dan Kent gij mejuffrouw Moreau Wel zeker, Ik ben laatst zelf op La Férolle geweest om haar mijn ronwbeklagaan te bieden ter gelegenheid van den dood baars vaders. Weet gij dat hij gernïneerd is OI... Wy hebben geen geldkwesties aangeraakt. Dat hindert my altyd min of meer daarover te spreken. Nochtans heb ik t begrepen, naar zekere zinspelingen dat zy zich geplaatst vond in een heel anderen toestand dan vroeger. Zij is geheel en al gernïneerd, zeg ik o. La Férolle zelf is geheel gebypotekeerd voor vijftig duizend frank en, moest het goed verkocht worden, bet zou niet meer opbren gen dan juist de hypotheek. Gelukkig, dat de geldsohieter de som voor een onbepaalden tijd verschoven heeft. 't Is heel galanten misschien goed berekend. Wat zegt gy Ik zeg dat die geldschieter een galant persoon is en lof verdient, aldus medelijden te bebbeu met een arm jong meisje dat in verlegenheid verkeert. Aardig zoo die geldschieter jong isen ongehnwd by konde mej Moreau huwen, die, geloof my, een heel lief vrouwtje zou zijn't ware een middeltje om weer aan 't geld te komen. Het is niet altyd goed, stamelde Cban venel met eenige verlegenheid, belangenkwes ties te mengen met kwesties vau gevoel. Overigens daar hebban wij 't op dit oogen blik niet over. Maar ik vraag mij af, waarom gy my na spreekt van Mej. Moreau en hare geldver legenheid Een oogenblik 1.. Ik zeida n dus, dat mej. Morean geen duit meer bezit. Er schiet haar juist duizend frank over op de drie dnizend welke La Férolle opbrengt, daar er twee dnizend opgaan aan 't betalen van in tresten der hypotheek. Hoe komt gy toch aan al die bijzonder heden Door Mevronw de Pommery, murmelde de beheerderMej, Moreaa, inderdaad, heeft krachtig, onophoudelijk veimaan tot geestelijkheid eu geloovigen, om eerst den Christus zijn plaats terug te geven in onze harten, in ons leven, om zelf vernieuwd de maatschappij te herstellen in Christus. En de roem van den gestorven Paus is allergrootst als de Paus der H. Communie; als de bijzondere vriend der H. Communie als de bijzondere vriend der H. Eucharistie, waarin Chris tus Zijn zegenrijk leven hier op aarde voortzetwaarin Christus voor alle tijden het centrum van liefde gods vrucht en genade gesticht heeft de Paus der Kinder-Communie, die den kinderen den weg wees naar het hart van den Goddelijken Kindervriend opdat de onschuldige kleinen door zijn zegen en levenskracht mochten bewaard blijven in hun kinderlijke onschuld eü hun kin derlijk gelooven tot een toekomstige keurbende van Christus Rijk op aarde. Groot cn zegenrijk is Zijn Pausschap geweest, dat hoog uitstaande boven de woelende en woedende wereldzee, de stormen van ongeloof beheerschte en stil te bracht over de onrustige baren. Maar naast de glorie van Zijn Paus schap siert de slapen van Zijn hoofd niet minder de aureool van Zijn persoon lijke deugd. Door zijn heiligheid van leven, de eerste voorwaarde van heiliging van an deren, heeft hij eerst Christus in zich zelf hernieuwd om daarna en daardoor den Christus te herstellen in anderen. Zijn leven is de onderstreping geweest van Zijn woord en Zijn voorbeeld heelt de wereld krachtiger dan Zijn taal ge leerd, hoe we onsjleven gelijkvormig moeten maken aan dat van Christus. Zoo heeft deze Paus, wiens heengaan we diep betreuren om Zijn dubbele groot heid welke de Kerk roem en glans gaf, gearbeid voor de eer van God en het heil der hem toevertrouwde zielen. Over de ziekte des Pausen zelf be- die dames in 't vertrouwen genomen, beeft baar baar droeven toestand bekend gemaakt, op de hoogte gebracht van den nood waarin zij verkeert. Mevrouw de Pommery, om haar uit de verlegenheid te redden, heeft terstond eene plaats voor haar gezocht en daar mijnheer Gnillanme juist iemand verlangde, die xyne correspondentie bon doen, heeft zy baar bij hem binnengebraoht. Aardig Heel aardig Ziet gy niet terstond de gevaren in van die schikking. Eerlyk, neeD, niet te best. 't Is nochtans eenvoudig... Mej. Adèle Moreau, nit de ellende geholpen door nwe tante, zal natuurlijk bare weldoen ster dankbaar zyD. Zij zal das het onmoge lijke doen om baar aangenaam te zyn, om hare belangen met de hare te verdedigen. Mijne tante is zeer goed. Zij zal, opzet telijk, nooit iets doen, om mij nadeel te be rokkenen. Misschieo, maar zy zal toch wel zorgen dat gy niet wegloopt met de erfenis haars broeders, zooals bet uw doel is, zoolang zij bet bewijs niet zal hebben dat baar zoon en baar kleinzoon dood zijn. En, eerlyk, dat valt best te begrijpen. Gy denkt dus dat zij Adèle Moreaa by mijn oom geplaatst heeft met dat plan? NeeD, ik denk niet dat er belofte ge wisseld zijn, dat zy op da voorgrond afspra ken gemaakt hebben. Maar, door het feit alleen dat Mej* Moreaa aan de zijde van uw oom zal leven, zullen al uwe pogingen om gunsten van dezen laatsten te winnen ver geefs zijn. D'Allardes scheen de kluts kwyt. En wat wilt gij dat ik daaraan doe sta melde bij na een oogenblik. Ja, dat is eene andere vraag, 't Is uwe taak daaraan te denken cd te z:en wat gij vinden kant om den invloed van mej. Moreau tegen te gaan. Is zij al op haar post Zal ik haar mor een reeds bij myn oom ontmoeten vroeg Roger. Ja, ja, sinds drie dagen is zjj te Parijs en bet is meer dan waarschijnlijk dat zij reeds haren poat bij de heer Gnillanme d'Allardes hoeven we niet veel meer te schrijven* We hebben voor eenige dagen een be richt gehad, dat de Paus met koorts te bed moestvele nadere tijdingen zijn daarop niet meer gekomen. Woensdag is de toestand zeer verergerd. De twee lijfartsen van Z. H. besloten toen bulle tins uit te geveD, die al spoedig 't ern stigste deden vreezen. Spoedig werden de familieleden ec kardinalen geroepen, de doktoren deden inspuitingen, die nog wel eens hielpen maar tegen den nacht kwam een nier-ontsteking den toestand verergeren en ten 1.20 ontsliep de Paus, tot 't laatste toe zijne volkomeD helder heid van geest behoudende. ROME, 20 Aug. De dood des Pau sen werd door de geneesheeren van het Vaticaan aan de gemeente van Rome medegedeeld. Burgemeester prins Co- loona, zal persoonlijk de overlijdensakte opstellen. j jjDe neef des Pausen, Mgr. Parolin, kwam hedenmorgen om 10 min. over 11 uit Florence aan. Hij begaf zich niet dadelijk naar het Vaticaan, maar naar de zusters van den Paus. "Het lijk des Pausen zal niet gebal semd worden, met het oog op den nauwkeurig uitgesproken wil des Pausen. Men zal het lijk sterk bederfwerende injecties geven. De overbrenging van het lijk uit de kamer, waar de Paus ontslapen is, naar de troonzaal zal heden om 5 uur plaats hebben. Morgenochtend zal het lijk des Pau sen naar de St. Pieter gebracht worden en in de Sacramentskapel worden open baard. Om negen uur zal de St. Pieter voor het publiek geopend worden voor de tentoonstelling van het lijk. Hedenmorgen werden in alle kerken van Rome gebeden voor den Paus ge houden. In den omtrek van de St. Pieter heerscht een zeer opmerkelijke beweeg lijkheid. De vensters van de kamer des Pausen zijn geheel geopend. bekleedt. Eene vervelende geschiedenisherhaalde Roger, meer cb meer onthutst. Ea na een kort stilzwijgen. Ik dank u in ulle geval dat gij my ge waarschuwd hebt. Ik zon zco verbaasd ge weest zijn mej. Morean bij mijn oom aan te treffen, dat ik in staat ware geweest onher stelbare flaters te begaan. En is dat al wat gy mij te zeggen hebt Chanvenel dacht een minunt na. Ik kon u misschien, sprak hy eindelijk, onderhonden over een zeer vreemd geval, waarvan de gevolgen zeer gevaarlijk kannen worden voor ons... doch, het is genoeg voor vandaag, niet waar? Gij moogt na noar het station terugkeeren en de aankomst van den express afwachten. Nn gij op nwe hoede zyt, denk ik dat gij met voorzichtigheid zult te werk gaan. Wees gerust.' Tot weerziens dan, beste heer.' Goede reis V. Roger d'Allardes bad geveinsd Armand Chaavenels onthullingen met verwondering en onverschilligheid aan te hooren, eerder dan met eenige aandoening. In werkelijkheid was hy er diep door getroffen geweeBt. Evenwel, het in leveD zijn van Bernard kwam hem zeer twijfelachtig voor en nog on waarschijnlijker achtte hy zijnen terugkeer. Znlka had hem minder verontrust dan de ge dachte dat hij mej. Morean in den hniselijken kring van zyn oom zon vinden. Welke spe ling van bet toeval. De koene amazone, wier weelde benijd werd in de Bretonsche streek na terng te vinden als gezelschapsdame of liever ziekenverpleegster by een machteloozen ouden grijsaard. Eerst stond hy onthutst bij dat plotseling geval, hy wiens gaasche leven sinds vijftien jaar was opgegaan in 't zoeken van allerlei kunstige grepen om in evenwicht te blijven en die er ter nanwernood in geslaagd was den totalen, onherstelbareD ondergang te voor komen. Vervolgens die aanwezigheid van het meisje Het «Giornale d'Italia» zegt, dat het conclaaf niet voor 30 Aug. zal kunnen bijeenkomen. ROME, 20 Augustus. Het doode lichaam van den Paus ligt nog op het bed als op het oogenblik van zijn af sterven. Het gelaat Is vreedzaam en kalm, de lippen schijnen te glimlachen. Het lijk ligt nog onaangeroerd men wacht op den kardinaal-camerlengo, mgr. Delia Volpe, die het overlijden moet constateeren met gebruikelijke forma liteiten. De Paus heeft de armen gekruist op de borst en houdt in de handen een klein kruisje. Rondom het bed staan vier groote brandende waskaarsen. Twee leden der edelwacht In groot uniform houden de wacht. In de antichambre bevindt zich een piket der edelwacht. De Oorlog. WOENSDAG. TILBURG. Een Duitsch leger rukte op inde richting van Turnhout. Gisteren vertoonden zichlreeds patrouilles Uhla- nen. De bevolking vlucht. Vele menschen zijn hier reeds aangekomen. In het dorp Goirle hoort men hevig kanongebulder. BRUSSEL. Canne is door de Duit- schers bezet. MAASTRICHT. Tongeren staat groo- tendeels in vlammen. LEMBERG. (OJfcf U^t strategisch be langrijke punt ^ctfjmof, in Russisch Polen, is door de DurtsdT£?roepen bezet. ANTWERPEN. Duitsche patrouilles zijn reeds op verschillende plaatsen in de provincie Antwerpen gesignaleerd. Gisteren heeft een afdeeling cavelarie van de verdedigingstroepen voor Ant- bij den heer Gnillanme d'Allardes deed hem voor zijne toekomstplannen vreezen. Had mev. de Pommery niet inderdaad, zooals Chanvenel dnchtte, twee vliegen in een klap willen slaan? Met mej. Morean een dienst te bewijzen, had zij tevens het plan gebad by baar broeder iemand te stellen die, verstandig en handig, in staat zon zyn de mogelijke zwakheden va neen onden man te keeren. Niets was onwaarschijnlijker. Nu, tegen wien kon die voorzorg genomen zijn Tegen wien anders dan tegen hem, Roger Zyne tante, zijne goede tante da Pommery wantrouwde hem dan en vreesde dat hy te veel invloed kon krijgen in het hniz van den onden jonkman?... Dat was erg, zeer erg,... Gednrenden heel den tyd dat de reis van La Chonchière naar Parys duurde, was d'Allar des steeds vol van dit angstwekkend vraagstuk en zocht naar middelen om het complot te verydelen dat tegen hem gesmeed werd. By zijne aankomst bad hij er toch iets op gevoudeD. En al wou die oplossing niet zeker slagen en was zij niet vrij van gevaren, zy had ten minste de verdienste stoutmoedig te zijn. Zij bestond heel eenvoudig hierin, aan Mej. Moreau te vragen met welk werkelijk doel zy als voorlezeres by den heer d'Allardes geplaatst was en zoo zy zich van streek liet brengen, haar 'fc vermoeden in 't gelaat te slingeren, welke bare komst in dit huis door de zorgen van mevr. de Pommery had doen ontstaan. Die handelwijze waB ongetwijfeld een weinig brutaal, doch kon niet nalaten succes te heb ben. Want, zoo er de minste verstandhouding bestond tnsschen mevr. de Pommery en Adèle, bezat deze te weinig zelfbeheersching om zich niet te verraden. Als bij goed zeker was dat de aanwezigheid van mej. Moreau bij zijn oom moest dienen om zijn invloed tegen te werken, dan zou hij open kaart kannen spelen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1