Nummer 68 Zondag 23 Augustus 1914. 37e Jaargang. T weede Blad. Uit de hoofdstad. (Nadruk verbodeD.) Uitte ik in m'n jongsten brief den wensch, dat ik met blijmoedigheid in den volgenden brief zou mogen gewa gen van eene kentering ten goede in den huldigen wereld-toestand, bitter ben ik daarin teleurgesteld. Inplaats van vreugde diepe rouw, inplaits van opbeu ring troostelooze neerslachtigheid. Nog heeft de bom, geworpen in het strijd- kamp der Mogendheden, bij lange na niet In al zijn moorddadigheid uitge woed en toch heeft hij reeds aan dui zenden en duizenden het leven ontno men, de toekomst verwoest, have en goed vernietigd. Onherstelbaar leed is aan even zoovelen toegebracht. Zij, die nog voor kort in welstand waren, zijn thans aan de bitterste armoede ten prooi. Men behoeft nog niet op het slagveld geweest te zijn om bij het aanschouwen van al dat oorlogswee medelijden, innig medevoelen te krijgen met hen, die zoo scherp het noodlot trof; de verhalen van vluchtelingen uit de beproefde ste den en dorpen zeggen ons genoeg. Zondag had ik een onderhoud met een vluchteling, die met vrouw en 6 jonge kinderen tijdens de beschieting van Luik de vlucht had genomen naar ons land, terwijl ik Dinsdag toevallig in de gelegenheid was om van een boek houder aan een groote fabriek bij Visé eenige bijzonderheden te vernemen. Het geen de Luikenaar, stoere forsche schip per mij vertelde, in al zijn eenvoud van woorden, was hartverscheurend. >Ik, m'n vrouw en zeven kinderen, zoo vertelde hij, leefden gelukkig, we hadden het wel niet breed, maar ik verdiende als schipper goed den kost, totdat Vrijdag het noodlot mij overviel, doordat een patrouille Duitschers mij dwong, met de bajonet op het geweer, onmiddellijk het schip te verlaten. Wat bleef er vooi mij tegenover die overmacht over dan terstond aan dat bevel te voldoen Een oogenblik dacht ik erover om me op die bajonetten te werpen en mijn bezit ten koste van mijn leven te verdedigen, maar een blik op mijn vrouw en 7 kleine kinderen bracht mij tot inkeer. Verbo den iets, ook maar het geringste mede te nemen namen wij de vlucht naar de uitgangen der stad. ^Maar het noodlot had nog niet afgerekend. Terwijl gra naten en projectielen van allerlei soort ons om de ooren vlogen, hadden wij bijua ons doel bereikt, toen een granaat een in aanbouw zijnd huis trof, onder de puinhoopen bedelvend mensch en dier dat voorbijging. Het was alsof ik mijn verstand verloor, toen ik daar zag hoe een stuk muur mijn kind, ma petite Mimy, verpletterde. Och mijnheer, zoo iets is verschrikkelijk, om te besterven.4 En die reus, hij schreide als een kind. Ach lezer, men beseft eerst ten volle de schrijnende wreedheid van den oor log als men zoo iets hoort, beter dan wanneer men het leest. Doch bij het booren van al die men- schelijke wreedheid, die bij ons een ge voel van afschuw voor het menschdom teweegbrengt, daar laait weer bij ons op een gevoel van achting voor dien zelfden >mensch< bij het aanschouwen van die hulpvaardigheid, waarmede velen zich beijverden om aan deze ongeluk kige menschen hulp te verschaffen. Het is een mooie karaktertrek van den Bos schenaar om aanstonds waar hulp van noode is, deze onmiddellijk en in ruime mate te verschaffen. In deze dagen komt dit nog duidelijker aan het licht nu vooral uit de hoogere standen mannen en vrou wen van naam zijn opgestaan om hulp te verschaffen, daar waar die thans zoo dringend noodig is. In weerwil van alles wat dit jaar hier gebeurde ontziet de patroon thans moeite noch kosten om de helpende hand uit te steken naar de vrouwen en kinderen van dien werkman. Waar eenigzins mogelijk, laat de patroon zijn werklieden nog door werken, zij het dan maar halve dagen, doch waar zulks niet meer mogelijk is, bij gebrek aan grondstoffen, geen nood, hij beraamt plannen om op andere wijze in de behoeften van achtergebleven vrouwen en kinderen te voorzien. Wel is er veel, ontzaggelijk veel geld noodig om in al die behoeften der arbeidende klassen te voorzien, maar ik ben er van over tuigd daar waar zulke mannen en vrouwen de handen ineen hebben ge slagen, daar zal de zoozeer geroemde hulpvaardigheid en menschllevendheid van den Bosch niet achterwege blijven. Het begint er anders treurig in onze stad uit te zien. Tal van fabrieken en werkplaatsen staan leeg of werken nog slechts halve dagen, winkeliers moeten hun personeel bedanken, omdat zij toch niets verkoopen (er zijn winkeliers die in veertien dagen nog geen 5 menschen in hun winkels gehad hebben,) De ge volgen kunnen natuurlijk niet uitblijven er staan vele faillissementen voor de deur. Een bankzaak, vooral vele kleine burgers dupeerend, heeft hare betalingen al gestaakt, een andere groote zaak staat op springen en andere zullen ongetwij feld volgen. De toestand is critiek, doch laat dit den Bosschenaar niet ontmoedigen, waar zulke schoone voorbeelden gegeven worden, daar zullen ongetwijfeld velen volgen en kan de nood, althans geruimen tijd, bulten de stadsmuren gehouden worden. Terwijl deze brief mijne(n) lezers en lezeressen onder het oog komt, vertoef ik aan de grenzen en hoop een volgen de keer eenige bijzonderheden te kun nen vertellen over de verrichtingen aan de grenzen, natuurlijk kan ik dan slechts zooveel mededeelen dat mijn geschrift buiten het bereik van het scherpe cen- suur-mes blijft. Dup tot BOSSCHENAAR. VRIJDAG. MAASTRICHT. Generaal Léman de commandant van Luik is gevangen ge nomen en over Aken naar Keulen ge voerd.' IJMUIDEN. Door het S.S. Nicolaas werden uit Edinburgh 37 Nederlanders naar IJmuiden overgebracht, welke tot de bemanning behoorden van 6 Duitsche haring loggers. Deze loggers waren door Engelsche oorlogsschepen in den grond geboord, nadat de bemanning aan boord was gebracht. De Duitsche bemanning werd door de Engelschen gevangen genomen De stoomtrawler Marie van Hattem rapporteertGisteren kwamen wij ten N. W. van de Haak en lagen tusschen eenige Engelsche torpedo's. Plotseling verscheen een groot Duitsch oorlogsschip en spoedig daarop nog eenige Engelsche torpedo's te samen elf in getal. Een gevecht ontstond, waarop wij maakte dat wij weg kwamen. De kogels vlogen tot op ongeveer 40 M. van de trawler. De afloop kunnen wij niet mededeelen. ANTWERPEN. De Antwerpsche bla den melden dat de Duitschers de Bel gische gewonden met bajonetsteken hebben afgemaakt. Over den slag zelf die heeft plaats gehad is niets bekend. De gewonde soldaten die hier aankwamen zien er verschrikkelijk uit. Ze zijn versuft en staan verwonderd te kijken. ROERMOND. Gisterenavond dreef een groot luchtschip komende van de Belgische grens in de richting van Duitschland. Het werd door militairen beschoten. Het luchtschip had zoeklicht aan boord. NIJMEGEN. Van nacht werd een vlieg machine boven Nijmegen waargenomen. De machine werkte met zoeklichten. Er werd op geschoten, doch zonder resul taat. CONSTANT1NOPEL. Gisteren deel den de Fransche en Engelsche gezanten aan de Porte mede, dat hun regeerin gen geen plannen koesterden tegen de territoriale integriteit van Turkije. De politiek van Frankrijk en Engeland is integendeel gebaseerd op de handhaving dier neutraliteit. Naar verluidt legde de Russische ge zant een zelfde verklaring af. BERLIJN. De Duitsche geleerden die op invitatie der Russische autoriteiten ter observatie van de zonsverduistering in de Krim vertoefden werden gedeel telijk gevangen genomen en naar Oren- burg getransporteerd, terwijl de weten schappelijke toestellen in beslag werden genomen. ST. PETERSBURG. (Officieel.) De Amerikaansche Ambassadeur te St. Pe tersburg heeft last gekregen te protes teeren tegen het opzenden van Duitschers die in Rusland vertoeven naar Siberië, als zijnde in strijd met het volkenrecht. NICE. De Serviërs vervolgden den uitersten linkervleugel van den vijand naar de Drina. De Oostenrijkers trekken terug van den Servischen rechter- en lin kervleugel. De Oostenrijksche magazijnen en schepen zijn verwoest bij Stara- Maoldano. PARIJS. Een telegram uit den Elzas meldt, dat de strijd in de nabijheid van Mühlhausen vernietigend was voor de Duitschers. Een verwoest infanterie en artillerie vuur werd op de Duitschers gericht. De slachting was ontzettend. De Franschen namen kanonnen met caisons die nog gevuld waren met mu nitie en namen 600 man krijgsgevangen. De Tilb. Crt. schreef gisteren-avond o.a. Een Duitsche troepenmacht trekt uit de richting Moll en Geel waar zij een paar gestichten vernietigden op Turnhout aan. Gisteren-avond vertoonden zich reeds een patrouille uhlanen op de Markt te Turnhout om verkenningen te doen. Plotseling echter klonk een schot en sloeg een uhlanen officier zieltogend van zijn paard. Het bloed gutste hem uit de borst. Onmiddellijk werden Duitsche kloosterzusters ter hulp geroepen, die hem direct verpleegden maar toch wan hoopten aan zijn behoud. Heden-morgen te 4 uur is de getroffene overleden. Blijkens een vingerring moet de offi cier van circa 25 jaar, van hooge afkomst zijn geweest. De overige uhlanen, ie door het volk omringd waren, hielden zich kalm en zochten zoo spoedig moge lijk een goed heenkomen. Het schot moet zijn afgevuurd door een vrouw. Wat zal het lot van Turnhout worden door dit ééne noodlottige schot. Een der vluchtelingen, een dettig uit ziende dame, met een groote strik in de Belgische kleeren op de borst, die wij vanmiddag spraken uitte de veronderstel ling, dat op 't oogenblik bijna heel Turn hout wel ontvolkt zou zijn. Zij was getuige geweest van het dood schieten van den uhlanen-officier en grie zelde nog van de gapende wonde, waaruit het bloed naar buiten drong. Overigens verzekerde ze ons, dat het Belgische volk woest was, dat alles mede vocht en vooral de vrouwen op het land dapper medehielpen om zooveel mogelijk Duitschers af te maken, die hunne boer derijen plunderden en hen van al hun geld berooven. De Prov. Crt verneemt uit Tilburg, dat de verhalen betreffende het aankomen van talrijke vluchtelingen in Tilburg on waar zijn. Er waren gisteren te Tilburg aangekomen uit Turnhout een zuster van Pastoor Mutsaers en nog twee andere personen, bovendien nog gister-avond twee Belgen uit Visé, die 's avond op het politiebureau waren en over Venlo waren gekomen. Voorts vernam onze correspondent dat de uhlanenofficier te Turnhout niet door een vrouw, maar door een garde- civique zoude zijn doodgeschoten. Aan de Franse h~ Duitsche grens. PARIJS, 20 Aug. De Franschen hebben Mühlhausen heroverd. PARIJS, 20 Aug. Een officieele mede- deeling van hedennacht zegt, dat de Fransche troepen een schitterend succes hebben be haald tusschen Altkirch en Mühlhausen. De Duitschers trekken zich terug op den Rijn. Er zijn tai van krijgsgevangenen gemaakt, 24 kanonnen genomen. In Lotharingen was de dag minder geluk kig dan de voorafgaande dagen. Duitsche troepen hebben daar een heftigen tegenaan val ondernomen. Thans hebben de Franschen zich sterk verschanst aao de Seille en het Marne-Rijn-kanaal. De Acte der Duitsche vloot. BERLIJN, 20 Ang, De kleine kruisers „Strassburg* en *Stralsund' voeren in de laatste dagen naar het Zuidelijk deel van de Noordzee. De ^Strsssburg* zag nabij de Engelsche kust twee vijandelijke onderzeeërs. De, „Stralsund" kwam in gevecht met twee torpedobootvernielers, ook op grooten afstand. Beide torpedobootvernielers werden beschadigd. Bij den verkenningstocht kon evenals bij de verkenningstocht van een Duitsch lacht- schip opnieuw worden vastgesteld dat de Duitsche kust en de Zee tot het Skagprak vrij zijn van vijanden. De neutrale schepen kuuuen ongehinderd passeeren. Aan de Belgische grens. De oorlogscorrespondent van de Maasbode schreef Donderdag aan zijn blad: Heden heb ik geprobeerd om per tram van de Nederlaodsche grens via Beren- drecht en Stabroek in Antwerpen te komen. De tram reed echter niet ver der dan Ossendrecht (grens). Te voet heb ik toen een tocht ge maakt tot Berendrecht tot midden in den fortengordel van Antwerpen. Rondom Antwerpen waren overal versperringen aangebracht. Er waren boOmen neergeveld en over de wegen gelegd, terwijl dairtusschen prikkeldraad was aangebracht, In Stabroek en Capelle waren verschil lende huizen, die het uitzicht belemmer den. tegen den grond gehaald. In de nabijheid van de forten is men met koortsachtigen ijver bezig nog ver sterkingen op te werpen. Algemeen is men van meening, dat de Duitschers spoedig voor Antwerpen zullen staan. Verschillende boeren en burgers uit de omliggende Belgische dorpen maken reeds aanstalten om te vertrekken, of wel naar familie in Nederland of wel naar Antwerpen. Antwerpen is vanaf hedenmiddag gesloten. Naar men zegt. mag niemand de stad verlaten. Alles duldt er op, dat de Duitschers in de stad verwacht worden. De Belgen hebben tusschen Leuven en Diest den slag verloren. Met een kolossale overmacht hebben de Duitschers door de Kempen een omtrekkende beweging gemaakt en den opmarsch ten Zuiden van Turnhout geforceerd. Het Belgische leger, dat zich tot dan toe dapper verdedigd had, moest wilde het niet ingesloten worden terugtrekken, na een verschrikkelijken slag, waarbij duizenden Belgen en Duit schers gevallen zijn. In Antwerpen zijn hedennacht volle treinen met gesneuvelden en gewonden aangekomen. Toen het Belgische leger voor de tactiek der Duitschers en hunne over macht moest terugtrekken bezetten de Duitschers Diest en Leuven en lag Brussel open. Mon zegt in Brussel dat de Belgische ministers en de staatsministers besloten hebben hedennacht het hoofdkwartier naar Mechelen en vervolgens naar Ant werpen te verleggen en het veldleger te doen terugtrekken binnen de vestingllnie van Antwerpen. Het heele Belgische leger, behalve de troepen bij DinaDt, trekt zich binten de linie van Antwerpen terug. Deze schikking stemt overeen met de verdedigingsplannen, die sedert 1859 zijn opgemaakt. Van uit Antwerpen hoopt nu het Belgische leger eventueel hulp te ver- leenen aan de Engelsche en Fransche legers. Waar die legers zich thans be vinden is niet bekend. In België is men ten zeerste veront waardigd over het uitblijven van de hulp der Franschen en Engelschen, die Bel gië, zoo zegt men, smadelijk in den steek hebben gelaten. Men is van meening dat de Franschen het Belgische leger willen opofferen om de Duitschers zoo lang mogelijk tegen te houden. De strijd bij Leuven moet ver schrikkelijk geweest zijn. Men vertelt, dat de verliezen der Duitschers en Bel gen ontzettend zijn. Naar men zegt, zijn niet minder dan 10.000 gewonden in Antwerpen aangebracht. De aftocht van het Belgische leger naar Antwerpen verliep normaal. Omtrent de bloedige gevechten, die gis teren nog tusschen Leuven en Diets tusschen de Duitsche en de Belgische troepen gele verd zouden zijn, hebben wij tot op dit oogenblik nog geen nadere bijzonderheden. Waarschijnlijk zijn het intusschen min of meer ernstige botsingen geweest met de Belgische dekkingstroepen, daar, zooals men zich herinueren zal, de terugtocht van de Belgische legermacht uit Leuven Dimdag reeds beëindigd was en het vermoeden dus voor de hand ligt, dat de kern van het le ger zich reeds over Mechelen naar Antwerpen begeven had, zoodat alleen de achterhoede in liet vuur kwam, die natuurlijk ten doel had het oprukken van de Duitsche legerj massa's zoolang mogelijk tegen te houder, en te voorkomen, dat een deel van het BelJ eische leger misschien zou worden afgesne den. En het schijnt, dat zij daarin, zij het misschien ten koste van geweldige verliezer, geslaagd is' Hoe zal nu de houding zijn van Duitsch- and ten opzichte van Antwerpen Men can op het oogenblik nog slechts gissen np.tuurlyk, maar men kan toch wel haast als zeker aannemeD, dat de Duitsche troepen de vesting niet zullen bestormen of formeel belegeren, Zeer waarschijnlijk zullen zij de tectiek van '70 weer volgen en niet door vestingen hun opmarsch „nach Paris laten vertragen. Ze zullen eenvoudig rond Antw»kpeu een voldoend aantal mannen laten liggen, om te zorgen, dat de uit Antwerpen uitvallende Belgen niet hun flank kannen bedreigen, maar binnen de veste opgesloten blijven, terwijl de hoofdmacht en de steeds volgen de reserven, waarschijnlijk over Wavelen en Nj/el zullen trachten langs Maubeuge, een k achtige Fransche versterking aan de Bel gische grens, het Fransche gebied binnen te dringen en zoo zich een weg naar Par.js se fdrceeren. Meer dan ooit dringt zich daarbij echter de vraag op, waar de Engelsche en Fransche troepen toch wel gelegerd zijn en welke verrassingen van hen te wachten zijn. Want hun optreden kan op de verdere ontwikke ling uer gebeurtenissen, ook rond Antwer pen, vau grooteu invloed wezen. Het slagveld bij Haelen. De >Nieuwe Gazet geeft de volgende beschrijving van het slagveld bij Haelen Het slagveld van Haelen leverde Donderdag een akelig en gruwelijk schouwspel op. Aan den inkom was alles verwoest en vernield, 't Was al dood en verwoesting wat men te zien kreeg. Verderop naar Haelen was 't hetzelfde schouwspel van dood en vernieling. In de grachten langs de baan lagem lijken van Duitsche soldaten en paardenrom- pen. Het water, dat in de grachten stond, was roodJJJgeverfd van 't bloed In de groeven vood men ook Duitsche granaten, die niet ontploft zijn. Hier lag een paard met de vier pooten in de lucht en daaronder het lijk van een officier; daar was een jonge soldaat uitgestrekt, de handen gekruist op de borst, waaruit een breede streep bloed vloeide. Verder Dog ontwaarde men 't eene lijk naast het andere en overal bloed I Schrikwekkende worstelingen moeten daar plaats gegrepen hebben. De Duit schers werden met gansche rijen wegge maaid en liggen langs beide kanten van den steenweg opgehoopt. Langs alle kanten ziet men in het veld platgebrande hoeven. Op de baan zelf kan men uiterst moeilijk vooruit, daar zij vol doode paarden ligt. De soldaten hebben zich zelfs tijdens het gevecht achter de lijkenhoopen als achter barri caden verschanst. De Belgische slachtoffers heeft men onmiddellijk begraven De vijanden, vooral de uhlanen, schij nen erg van de hitte te lijden zij werpen hun hoofddeklien weg om gezwinder te kunnen rijden en vechten. Te Haelen heeft men de Duitsche lijken in diepe kuilen langs beide kanten van de baan begraven. Een uhlanenstukje. Een jong Pruisisch officier verhaalt Een uhlaan staat heel alleen op post. Zijn paard staat in den tuin. Hij heeft nog maar 5 patronen. Daar naderen zes kozakken. Hij blijft bedaard staan en schiet. Met elk schot velt hij een kozak neer tot er nog maar twee over blijven. Dan eerst bespeuren de Russen, dat hij maar alleen is en willen hem aanvallen. Maar met zijn laatsten kogel schiet hij het paard van den vijfden kozak neer, dat op den berijder valt. En den laatsten kozak steekt hij dood. Toen de kozak, die onder het paard gelegen had, zich heeft losgewerkt, gaat de uhlaan naar hem toe en zegt: Patronen heb ik niet meer, ik moet je dus doodsteken. Zoo gezegd, zoo gedaan. De uhlaan, een recruut nog wel, is direct tot onder officier bevorderd en voor 't ijzeren kruis voorgedragen. Uit Rennes wordt aan een Engelsch blad een vreeselijk voorval gemeld. Een Fransche dame, mevr. GulUon, reisde door Duitschland naar Zwitserland zij mocht echter niet door en moest naar De Oorlog. 4

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5