BEKENDMAKING. de Hollandsche grens. In Hannover wer den mevr. Guillon en haar echtgenoot als spionnen gevat en met steenen ge gooid. De man, die zich niet meer meester was, riep >Leve Frankrijk, Leve Enge land". Hij werd met nog twee anderen doodgeschoten. Een kindje van mevr. Guillon, dat op het mutsje het woord „France" had, werd tegen den grond doodgeslagen. Mevr. Guillon bereikte Nederland. Een schoonbroer bleef In Benthelm achter als gevangene. Onder voorbehoud De volgende opmerkingen van dc Msb. maken we tot de onze Sommige Duitsch-gezlnde lezers van Hollandsche couranten verwonderen er zich over, dat niettegenstaande zij over tuigd zijn van de algeheele onzijdigheid der Nederlandsche pers, 't toch schijnt dat de meeste berichten en telegrammen, die inkomen, in een voor Duitschland ongunstigen toon zijn gestald. Wij antwoorden hierop, dat men dezen stand der zaken zeer nuchter moet be zien. Het een en ander Is een gevolg van de eigenaardige situatie, waarin Duitsch land door dezen oorlog gebracht Is. De overgroote meerderheid toch der belichten, die gelijkelijk door de ver schillende agentschappen aan alle groote bladen worden geseind, is afkomstig uit Fransche, Engelsche en Belgische bron. Een wereld van vijandschap staat op het oogenblik tegenover Duitschland en Oostenrijk. Heel Duits hland is omringd van vijanden, en de groote nieuws agentschappen zijn voor het meerendeel in anti-Duitsche handen. Hoever de berichten uit Duitschland's vijandelijke bronnen Waarheid, gedeelte lijke of algeheele, bevatten, kan op het eerste gezicht moeilijk gecontroleerd wor den. De courant geeft de berichten echter zooals ze inkomen als ze achter hielden om alleen berichten uit Dultsche bron op te nemen, zouden wij even eenzijdig zijn. Het is dus zaak voor de lezers zelve om alle berichten onder voorbehoud te aanvaarden. Wij kunnen ons voorstellen, dat elke oorlogvoerende natie haar telegrammen zoo veel mogelijk flatteert. De uitkomst der dingen zal eenmaal hebben te bewijzen, welke wapenen de zegepraal hebben weggedragen. In afwachting daarvan zullen wij zelve de eerste ziin om alle inkomende berich ten van zegepraal of nederlaag, van we- derzijdsche oorlogsgruwelen enz. slechts onder voorbehoud te aanvaarden. Welk voorbehoud wij onze lezers ook aanbevelen. Doen en laten. Met volkomen instemming nemen wij 't volgende over uit het D. v. N. Onze lezers zullen begrijpen, dat in de bijzondere gevaarvolle omstandig heden, welke ons vaderland doorleeft, zoowel op pers als op publiek een bij zondere plicht rust. Uit den aard der zaak is de Nederland sche pers gehouden, niets openbaar te maken omtrent de maatregelen, die voor eventueele verdediging van de vrijheid en onafhankelijkheid van ons vaderland door de overheid worden geaomen. Het kan zijn dat de nieuwsgierigheid van het publiek daardoor niet bevredigd wordt, maar eindeloos hooger dan dit vermeende nadeel staat het overwegend belang, dat omtrent onze inderdaad verrassende sterkte geen inlichtingen ter kennisse komen van volkeren. die misschien eerlang onze vijanden zouden kunnen zijn- Zorgvuldig wordt daarom onzerzijds de vermelding vermeden zelfs van dingen die tallooze medeburgers en land- genooten uit eigen aanschouwing kunnen weten. Doch op die medeburgers en land- genooten zeiven rust ook een plicht, en deze is niet babbelziek rond te vertellen, wat zij zagen of meenen gezien te hebben. Vooral tegenover onbekenden en vreemdelingen zette men een dubbel slot op de lippen. Uit aanhoudingen toch, te Delfzijl en te 's Hertogenbosch geschied, mag met vrij groote zekerheid worden afge leid, dat ook in ons vaderland spionnen van vreemde mogendheden rondsluipen. Men meene niet. dat een spion altoos van vreemde nationaliteit behoeft te zijn ook ingeborenen leenen zich, helaas, soms tot dit verraderlijk werk. Dasrom men zwijge in gesprekken, in brieven zelfs aan goede kennissen want ook deze zouden 't zonder eenige kwade bedoelingen kunnen verspreiden over hetgeen men mocht hebben opgevangen of vermeent ie hebben ge hoord, omtrent alles wat zelfs maar in verwijderd verband kan staan tot onze landsverdediging. En desondervraagd, houde men zich volslagen onwetend. De uiterste voorzichtigheid en de strengste bescheidenheid is dus de plicht zoowel van pers als van publ-'ek. We moeten nooit vergeten, dat in het hachelijke tijdstip, dat we doorleven, voor ons Nederlanders, slechts een kans is om van het nog altoos dreigend oorlogs gevaar bevrijd te blijven de strengste onpartijdigheid, niet alleen van den kant der gestelde machten maar ook van elk onzer: Een ieder bedenke, dat niemand on zer wat hij inwendig ook moge ge voelen thans het recht heeft, om voorkeur voor de eene of andere der botsende partijen openlijk aan den dag te leggendat vooral betoogingen voor dezen of tegen genen in hooge mate bedenkelijk zijn dat er geen sprake mag wezen, zich Duitsch- of Belgisch- of Fransch- of Engelschgezind te toonen maar dat op den Nederlander de volle plicht rust uitsluitend Nederlandsch-ge- zind te zijn. Dien plicht heeft hij te beoefenen, indien het ooit noodig mocht worden, door zijn doenmaar thans vooral door zijo laten. Ons blad streeft er ernstig naar, in deze richting werkzaam te blijven. Moge ieder onzer lezers zich van dezelfde gezindheid toonen 1 De economische tot stand in Nederland. Een der directeuren van het Haagsche Correspondentiebureau heeft een onder houd gehad met minister Treub. De minister zeide, dat in het begin van den huidigen toestand de rente, die de bankiers voor beleeningen enz. vor deren, inderdaad veel te hoog is ge weest, maar daartegenover staat, dat niemand kon voorzien hoe de toestand zich verder ontwikkelen zou en ge rechtvaardigde vrees was dat, indien niet het vragen van crediet zou worden bemoeilijkt, er een overstelpend aantal aanvragen zou komen, waaraan niet zou kunnen worden voldaan. Na voorts te hebben herinnerd hoe van alle zijden uit de financieele wereld met de Re- geeriug is medegewerkt om tot eea normalen rentestand te komen, gaf de Minister als zijn meening te kennen dat in deze nog niet het laatste woord ge sproken is, waarom het te hopen zou zijn, dat de strijd, die dreigt te ontbran den tusschen verschillende organisaties van het Nederlandsche credietwezen en financieele bladen of personen uit de publiek zal worden bewaard tot kalmer tijd. De Minister sprak de hoop uit, dat er nu ook aan het ongerechtvaardigde en in vele gevallen verregaand onbe hoorlijk weigeren van betaling door het publiek van rekeningen een eind zal komen. Het gerucht, dat van rijkswege de inkomende tarwe krachtens de Le vensmiddelenwet te Rotterdam in bezit is genomen, noemde de Minister in hoofdzaak juist. De voorraad tarwemeel (omstreeks 25 milloen K.G.) zou maar voor 2 a3 weken voor het binnenlandsch broodverbruik voldoende zijn. De nor male toevoer van tarwe is reeds zeer verminderd, en, hoewel in de laatste dagen weer enkele graanschepen langs den Nieuwen Waterweg binnen komen zou op een normalen toestand niet zijn te rekenen. Men moet er op rekenen dat debroodprijzen in onsland spoedig zullen st ij gen en reeds nu is het aan te bevelen, dat de be volking zich er aan gewent naast het verbruik van brood meer dan in gewo ne tijden rijst te gebruiken. De tarweoogst in Nederland is in nor male omstandigheden slechts voor V\2 maand voldoende die oogst wordt eerst dezer dagen binnengehaald en moet daarna nog gedorscht en gemalen wor den er zal niet vroeger dan over on geveer een maand voor de bakkerijen eene hoeveelheid van eenige beteekenis van dien oogst beschikbaar zijn. Hoe wel het nu onder deze omstandigheden bij den Minister een ernstig punt van overweging heeft uitgemaakt of niet zonder uitzondering al het graan, dat Maandag in Rotterdam aanwezig was, krachtens de Levensmiddeleuwet moest worden in beslag genomen, is intusschen, ten einde niet meer moeilijkheden aan den handel in den weg te leggen dan strikt noodzakelijk was, van den maat regel uitgezonderd al de tarwe, die op 't oogenblik, dat de maatregel genomen werd, reeds ter verzending Rijnopwaarts in lichters was geladen, hetgeen onge veer de helft was van de totale hoeveel heid op dat oogenblik in Rotterdam aanwezig of 13 millioen K.G. Door die in bezitneming van tarwe zal door. de handelaars naar de meening des ministeiS geen schade kunnen ge leden worden. Bovendien is de regee ring voornemens, nadat de taxatieprijs van de in bezit genomen tarwe zal zijn vastgesteld en aan belanghebbenden uitgekeerd, maatregelen te nemen om, indien reëel bewijs kan worden geleverd, dat een handelaar bij een getaxeerden prijs winstderving zou hebben, die winst derving op de een of andere wijze te vergoeden. Is het bewijs van die winst derving geleverd, dan kunnen de han delaren eninzonderheld de buitenlandsche belanghebbenden en op rekenen, dat de Regeering hen ten volle voor hun winst derving schadeloos zal stellen. Met betrekking tot den economlschen toestand der bevolking in 't algemeen deelde de Minister o.a. mede, dat hoewel de toestand zich op het oogen blik beter laat aanzien dan een week geleden men inderdaad er mee moet blijven rekenen, dat er in verschillende takken van bedrijf reeds abnormale werkeloosheid is en dat die werkeloosheid in de komende weken en zelfs maanden helaas naar alle waarschijnlijkheid nog sterk zal toenemen. Interneer ingsdepbt. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, een tweede interneerigsdepöt op te richteD. Dit depot zal gevestigd worden in Gats- terland in de nabijheid van Balk. Het ligt in de bedoeling, de Duitsche geïnterneerden te Alkmaar bijeen te honden en de Belgen naar Gaasterland over te brengen. Een Beurswet. Hedenavond wordt aan het depsrtement van landbouw, rijverheid en handel tusschen de ministers van landbouw en van justitie eeuerzijds en de vertegenwoordigers van geld- en effectenhandel anderzijds een con ference gehouden, tot behandeling van het voorontwerp eener Beurswet, hetwelk de re geering niet wenscht in te dienen, vóór de belanghebbenden in de gelegenheid zijn ge steld de opmerkingen, waartoe de voorgeno men regeling hun aanleiding mocht geven, ter keunis van de regecring te brengen. Binnenkort zal het ontwerp bij de Tweede Kamer worden ingediend. De rentestand verlaagd. Met ingang van heden is de rentestand van de Nederlandsche Bank met 1 °/0 ver laagd. Deze luidt thans als volgt Wisseldisconto Promessendisconto Beleening van Binnenlandsche ten Beleening van Buitenlandsche ten Beleening van Goederen Korte beleeniDgen Voorschotten in rekening-Courant Dientengevolge zal de rentestand van het bankconsortium eveneens verlaagd en op 6°/0 gebracht wordeD. Telegrammen voor militairen. Bij dienstorder is bepaald, dat voor mili tairen bestemde telegrammen zonder plaats van bestemming kuQuen wordenaangenomen in het adres is echter nauwkeurig te ver melden, het troependeel, waarbij de geadres seerde is geplaatst. De aanwijzing blijft bij vaststelling van het telegram buiten beschou wing. Deze telegrammen worden door de aan- neemkantoren uitsluitend naar Amsterdam of Rotterdam geseind, vanwaar ze naar de op die kantoren bekende plaatsen van be stemming worden overgebracht. Wanneer het troependeel, waarby de geadresseerde zich bevindt, naar een onbekende bestem ming is overgeplaatst, wordt bet telegram naar Amsterdam of Rotterdam teruggeseind met bet dienstbij voegsel ,,Eiadkautoor te wijzigen" is echter die beslemming bekend, dan wordt het telegram rechtstreeka met het dienstbij voegsel„Eindkantoor gewijzigd", daarheen overgebracht. Kan op geen der boven omschreven wij zen het telegram den geadresseerde in han den komeD, dan is het aan den pustdienst ter plaatse af te geven, door welken dienst het telegram per post wordt verzonden aan het boofdexpeditiekantoor van de veldpost te 's-Gravenhage, waar getracht wordt alsnog 5 51/2 Effec- 5 Effec- 51/2 5 51/2 51/2 het telegram per post zijn bestemming te doen bereiken. Gelukt dit niet, dan worden deze tele grammen als onbestelbaar naar het hoofdbe stuur gezonden. Handhaving neutraliteit. Men meldt ons uit Zeeland De Duitsche eendekker A 29 (13) is he denmorgen om half negen uit de richting van België komende, door de landweer- wacht aan de draaibrug tusschen Oostburg en Aardenbnrg (Zeenwsch Vlaanderen) naar beneden geschoten. Het vliegtuig kwam met defecte motor neer in een korenveld. Op schoten waren 3 treffers geweest. De inzittende Duitsche lnitenaut was on gedeerd en werd geïnterneerd, nadat hij da delijk zijn wapenen afgegeven en zich Ier beschikking van den burgemeester van Oost burg gesteld bad. Hij had ook een aantal kaarten bij zich. De Burgemeester brengt in herinne ring, dat bij eventueel komende inkwar tiering van krijgsvolk, de ingezetenen er op hebben te letteD, dat de door hem, Burgemeester, uitgegeven kwartierbiljet ten ln het kwartier worden afgegeven, aangezien de uitkeering van de Rijks vergoeding voor de inkwartiering alleen kan plaats hebben tegen inlevering van het kwartierbiljet. Waalwijk, 20 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. De Burgemeester der gemeente Waal wijk maakt bekend, dat door hem me- dedeeling is ontvangen, dat Hare Majes teit de Koningin den wensch heeft te kennen gegeven, dat, met het oog op ernstige tijdsomstandigheden, Haar aan staanden verjaardag niet feestelijk zal worden herdacht. Waalwijk. 21 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Th. de Surmont de Bas Smeele. Spoedeischende vergadering op Dius- dag 18 Augustus des avonds 63/4 uur. Afwezig de heer W. v. d. Broek. Voorzitter de edelachtbare heer Bur gemeester. AAN DE ORDE: 1. Verzoek van het plaatselijk steun comité om eene subsidie uit de gemeen tekas. 2. Vaststelling van het primitief kohier H. O. De Voorzitter opent de vergadering heet de leden welkom en deelt mede dat de notulen der vorige vergadering door de groote drukte nog niet gereed zijn en stelt voor ze aan te houden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Ged. Slaten hou dende goedkeuring der geldleening. b. Een schrijven van het steun comité, waarbij dit mededeelt dat de bijdragen der particulieren niet toereikend zijn. dat het de bedoeling is om de werk- loozen werkzaamheden te doen verrichten voor de gemeente, wat toch ook materieel voordeel geeft en dat alles wordt ge daan om in den dringenden nood zoo veel mogelijk te voorzien. Redenen waarom het comité eene bijdrage ver zoekt uit de gemeentekas. Voorzitter. B. en W. stellen voor een subsidie te verleenen van f 4000 en daarvan naar behoefte op te nemen, naar 't oordeel van 't Dag. Bestuur. Verbunt. Is U iets bekend of het 't plan is den dijk te verlagen. Voorzitter. Zekerheid is daaromtrent niet, maar wel komt het voor op het werkprogramma, dat B. en W. hebben opgemaakt. Er zal in deze catastrophe steun worden verleend door werkver schaffing, daarom zullen verschillende werkzaamheden worden uitgevoerd die kunnen worden gedaan, al zijn ze niet direct noodzakelijk, en onder die werken komt ook voor het verlagen van den dijk Verbunt. Ik acht deze zaak tamelijk urgent, we moeten voor 't werk aan den dijk permissie hebben van den polder, en Ged. Staten, dus mag er wel onmid dellijk werk van gemaakt worden, en 't is beter dan veel andere zaken. Voorzitter. U schat het wel wat ge ring, men kan toch geen 100 man en meer alleen aan den dijk bezig houden. Ik ben blij dat er verschillende werk zaamheden gevonden kunnen worden. Verbunt. We zouden nog makkelijker kunnen werken door heeren landeigena ren uit te noodigen om de landerijen n den Polder van Waalwijk in orde te laten brengen. Die landerijen zijn alle maal zeer slecht. Ik wil zelf het voor meld geven en dan laten werken op vastgesteld tarief. Het kan een heele verlichting geven voor het steun comité en de raad kan dan een commissie van toezicht benoemen. We kunnen de grond eigenaars vragen dat nu te laten doen, dat zou dan bv. kunnen geschieden voor de helft van de gewone kosten. Men zal zeggen 't is een ongelegen tijd, maar daar krijgt men ook zijn land door in goeden staat aan billijken prijs. En als het steun-comité daar dan eene kleinig heid bijlegt, dan hebben de menschen een fatsoenlijk daggeld. De eigenaars kunnen het allen doen, t is een mooie verlichting voor het steun-comité en als er bij iedere ploeg iemand wordt bijge zet, die het kent, dan gaat dat goed. Misschien zal ik van zekere zijde wel tegensrraak krijgen, maar ik ben van dat antwoord niet bang, daar ik zelf het voorbeeld zal geven. Voorzitter. Ik geloof dat het steun comité uw voorstel met veel instemming zal overnemen, maar daar dit comité de zaak geheel regelt, hoort het eigenlijk niet in den raad, maar bij dat comité. Verbunt. Volgens mij wel, de raad moet ook subsidie geven. Voorzitter. Het uitgeven van werk is aan het steun comité, niet aan den raad. Het zal zich uw voorstel gaarne ten nutte maken en in dien geest werken, hoe meer werk hoe beter. Gragtmans. Daar is nu ter behande ling een adres van 't steun-comité. Dat comité wil helpen door werkverschaffing. B. en W. werken daaraan mede. De dijk staat op 't werk-programma, maar dat gaat allemaal zoo makkelijk niet. We moeten permissie hebben van den Polder, Ged. Staten, er moet bestek en begrooting gemaakt worden. Ieder zoekt zooveel mogelijk werk op, maar of het veel zal uithalen, die menschen in den Polder te trekken, ik geloof het niet. Verbunt. Ik heb inlichtingen ingewon nen bij menschen die altijd in dat vak zijn, 't is waar schoenmakers zijn geen baggeraars, maar als bij een ploeg een deskundige bij is, kan het goed. Ik zal zelf 't voorbeeld geven en dan kan men het zien, dan moet er maar een com missie uit den raad benoemd worden of een raadslid, wij mogen ook wel eens wat doen. Komt er slechts matig werk, 't gebeurt ook maar voor half geld. En de menschen kunnen dan een fatsoen- ijk daggeld verdienen. Als de land eigenaars willen, is er den geheelen winter werk in den polder. Die onwillig zijn, moet men maar dwingen, door het vuil langs zijn kant te gooien, dan zal I hij 't vanzelf doen als hij er last van heeft. Ais de raad er niet toe wil besluiten geef ik het in overweging aan het steun comité. Voorzitter. Het steun-comité zal uw voor stel gaarne in overweging nemeD, hoe moer werk hoe liever. Het kan dan nagaan wie geschikt ervoor is. Verbunt. In de vorige vergadering heb ik gesproken over het gewicht van brood. Hebt L1 zich de moeite getroost na te zien wat onze politie-verordening zegt omtrent broodverkoop Ik heb vandaag weer een brood gehad van 3 inplaats van 3 p. en 4 ons, dat lijkt neigens op en ik ben er niet mee teviedeB, dat U slechts pro memorie aanneemt het geen ik zeg. Ik zou maatregelen wenschen. Voorzitter. Ik kan U wel zeggen Verbunt. L behoeft niets te zeggen, ik vraag voorlez ng van wat de politie-veror dening zegt er dat maatregelen genomen worden. Voorzitter. Hoe komt U er toe te durven bewereü, dat ik, hetgeen U zegt, alleeo pro- memorie aanneem. Verbunt. Omdat U geen antwoord geeft op 't geen ik vraag, dan moet de secreta ris het maar voorlezen. Voorzitter. Omdat U mij geen tyd geeft, om U te antwoorden, u draaft maar door, dat is een manier van optreden, die we hier niet gewoon zijn. We moeten hier beraad slagen onderling over de verschillende ondei- werpen. U geeft me zelfs geen gelegenheid om nit te spreken. Den dag, nadat U de zaak in den raad hebt besproken, heb ik de politie-verordening nageslaan en gezieD, dat die op het punt van broodverkoop nogal schprp is, er kan veel worden gedaan. Toen heb ik eene vei- gadering met bakkers gehad en wij zijn tot het resultaat gekomeD, dat aan alle ponten streng zal worden vastgehouden. En dat is van dien aard, dat alle bakkers door de politie zijn gewaarschuwd en hen alles nog eens goed is uitgelegd. De politie zal er nu streng de hand aanhouden. Dat gaat Dist op stel en sproDg, de menschen worden hier altijd eerst gewaarschuwd. Verbunt. Er staat in de politie-ver ordening dat het gewicht er op moet staan en ik begrijp niet waarom het brood dan lichter moet zijn, waarom daaraan dan niet de hand wordt ge houden. Ik vraag daarom voorlezing van het politie-reglement. Voorzitter. Het zijn geheel verkeerde manieren, maar wanneer U dat verlangt, zal ik aan den raad vragen of die voor lezing wenscht van de politie-verordening. Nogmaals we beraadslagen hier over de zaken, om tot een goed resultaat te komen. Op die vergadering is ook de prijs besproken en in vergelijking met den door de regeering aangegeven prijs, is het brood hier nog zeer laag: Dus als men dan per K. G. betaalt is men nog voordeellg uit. De prijs van 't brood zal wel hooger worden. Verbunt. Ik vraag toepassing van de gemeente-verordeoing nl. dat het brood zijn gewicht moet hebben. Klijberg Ik geloof dat die zaak niet aan de orde is, afgezien daarvan wil ik nogmaals zeggen, dat ik niet geloof dat alle bakkers fraude plegen. Als ik de heer Verbunt was, had ik dien bakker al lang aan den dijk gezet. Verbunt. Ik spreek Diet voor mijzelf als particulier maar in 't algemeen be lang. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen Ph. Timmerman Naar aanleiding van de bespreking omtrent de verlaging van den dijk, wil ik even opmerken dat deze zaak wel bij B. en W. in bewerking was, maar slechts een oogenblik is be sproken. Order is gegeven een plan te maken. Ik wil u vragen of 't niet goed was dat de raad hierover thans zijn goedkeuring uitsprak. Verwiel. Moet dat slechten van den Moerdijk ook niet goedgekeurd worden. Voorzitier. Dat is niet van ingrijpen den aard. Timmermans- Verschure. Dat is over gelaten aan B. en W., in overleg met steun-comité, anders kunnen we hier ook wel besluiten over 't al of niet schoon maken der straten. Verwiel. Ik zou 't alleen doen om consequent te blijven- Verbunt. Er moet een raadsbesluit zijn om permissie te krijgen voor den Dijk van Polder en Ged. Staten. Voorzitter. Dat zal besproken worden, overigens is de verbetering der lande rijen overgelaten aan B. en W. Klijberg. Kunt u'ons ook eenige in lichtingen gevdn over de plannen van den Dijk. VoorzitterVinden de heeren 't goed dat van Huiten even de noodige inlich tingen verschaft Uit de explicatie van den gemeente opzichter toegelicht door de teekening blijkt, dat de Dijk '/2 M. lager wordt, daardoor de kruin 12 M. breed, terwijl er dan 2 of 3 rijen boomen op geplaatst kunnen worden. Voorzitter: Er is eerst besproken den Dijk nog lager te maken maar dan we ten we geen weg met den grond. Algemeen goedgekeurd.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6