H.H. ADVERTEERDERS Als gjj geen reclame maakt, en UW LUST TOT VERKOOPEN niet openljjk toont, hoe zal dan by 't publiek DE LUST TOT K00- PEN terug komen? Zorgt er voor dat de slapte in zaken ook niet voor een gedeelte Uw eigen schuld is. legers tegenover eene zeer groote Duit- I waren, en andere, die per auto naar het £che macht. Er zijn nog geen conclusies hospitaal gebracht werden, door de be- üit de verschillende gevechtenyte trek- volking beschoten en vermoord, ken. I Een heer uit Aken rijdt met een Een oorlogs-correspondent van de Msb. deelt aan zijn blad mede, dat Koning Albert aan Frankrijk en Engeland een telegram zou hebben gezonden, dat hij binnen 24 uur hulp verlangt, en dat hij anders de geheele troepenmacht bin nen Antwerpen zal houden en geen uitvallen doen, om geen nuttelooze levens te wagen. BERLIJN. De sous-chef van den gene- ralen staf publiceert een bericht, waarin hij erkent dat de vijand aan de Ooste lijke grens (dus de Russen) het Duitsch gebied hebben betreden. Het eerste legercorps heeft den vijand teruggeworpen, 8000 man gevangen ge nomen en talrijke kanonnen vermeesterd. De meer Zuidelijk opereerende troe pen zijn moeten terugtrekken. PARIJS. Er staan 800,000 Russen in Duitschland en de Duitschers zijn op verschillende plaatsen met groote verliezen tot den terugtocht gedwongen. ANTWERPEN. Het postverkeer over geheel België staat thans stil. BERLIJN. Aan den Duitschen kroon prins werd het IJzeren Kruis le en 2e klas, aan prins Oscar het IJzeren Kruis 2e klas toegekend. BERLIJN. (Officieel.) 5 forten van de vesting Namen en de stad zelf zijn in 't bezit der Duitschers. De vier andere forten worden nog beschoten, doch men verwacht dat zij niet lang meer weerstand zullen bieden. BERLIJN fOffJ. Alle Belgische bladen behalve de Antwerpsche verschijnen thans in het Duitsch. De door de Duit- sche regeering benoemde gouverneur van België heeft toegestaan dat voorloo- pig de Fransche taal naast de Duitsche wordt gebruikt Men seint ons van af de Belgisch- Zeeuwsche grens Te Clinge hoort men voortdurend kanongebulder in de richting van Ant werpen en Mechelen. Dit betreft echter hoogstwaarschijnlijk het inschieten der kanonnen. Volgens een gerucht hebben de Bel gische Koningin en de prinsen Antwerpen verlaten en zijn naar Engeland vertrokken. De bezetting van Brussel bedraagt 10.000 man. militairen chauffeur door het grensplaatsje Gemmenich. Op eenigen afstand houdt men eenige oogenblikken stil om wat beweging te nemen na den vermoeienden rit. Plotseling valt een schot, en doodelijk gewond zinkt de heer ter aardevoor men in Aken was, was hij overleden. Dat is, zoo besluit de geneesheer, de strijd van het beschaafde Belgische volk. En daa zou het bloed niet in onze aderen koken, dan zouden wij onze zelfbe- heersching niet verliezen. De Belgen behoeven zich geenszins te verwonderen, dat wij energiek optreden tegen de be volking, zoodra er ernstige verdenking bestaat, dat zij geschoten heeft. Wij beroemen er ons op dat wij Duit schers zijn civis Germanicus sum. Maar ons hart bloedt, als onze arme jongens moeten sterven door een hagelschot van een boer, of onder het keukenmes van een fanatieke Belgische. En men kan het ons niet kwalijk nemen, als wij de dorpen van de aarde verdelgen, waar zulke aanvallen op onze dapperen ge pleegd worden. Belgische gruwelen. Naast de verschillende verhalen van gruwelen, welke door Duitschers in België zouden bedreven zijn, geven wij hier een verhaal weer, door een genees heer aan de >Köln. Ztg.» opgezonden: Erkend moet worden, dat eenige dorpen plat gebrand zijn, en dat in andere dorpen een aantal huizen in brand staan. Maar men moet naar de oorzaak vragen. En wij hebben hier van de Belgische bevolking, van mannen vrouwen en opgeschoten jongens alles beleefd, wat wij vaoeger slechts van de negers in Afrika ondervonden. De Belgische bevolking schiet uit ieder huis, uit ieder boschje met blinden haat op alle9 wat Duitsch is. Reeds gedu rende de eerste dagen hebben wij een aantal dooden en gewonden gehad, doordat de bevolking op de soldaten schoot. En daaraan deden de vrouwen even goed mee als de mannen. Zelfs sneed men de soldaten 's nachts in bed de keel door. Een huls had 's avonds de Roode Kruis-vlag uitgestoken men verzorgde er vijf mannen den volgenden morgen waren zij vermoord. In Verviers beeft men een aantal soldaten gevonden, wien de oogen uit gestoken waren. Een auto met gewonden, welke uit Luik naar Aken reed, werd onderweg door een jonge vrouw aangehouden, die den chauffeur doodschoot. Natuurlijk werden de omliggende huizen onmiddel lijk beschoten, wat echter niet verhin derde, dat eenige minuten later wederom schoten vielen. Van mijn gewonden hadden eenigen geheel onverklaarbare wonden bekomen. Uit mijn onderzoek bleek, dat 's nachts op den ziekenwagen geschoten was. De begeleidende manschappen kropen onder den wagen, om tusschen de wielen door te schietende bevelhebber van deze troep werd gedood. Twee mijner ge wonden zijn door hagel getroffen een ander werd bij de hand gegrepen, waarop men een schot loste, zoodat de krult- korrels rond de wonde zaten. Een ander kreeg een hagelschot in den arm, zoodat deze moest afgezet worden. In Gemmenich, een uur van Aken, heeft een Roode Kruis-colonne uit alle huizen van het dorp geschoten de be geleidende manschappen, huzaren waren te zwak; zij konden echter drie der daders grijpen en fusileeren het huis waaruit de meeste schoten gevallen waren, werd in brand gestoken. Het Roode Kruis aan den arm be schermt ons, geneesheeren, in het geheel niet. In meerdere gevechten werden gewonden, die uit de vuurlinie gehaald Aan de Duitsch-Russische grens. Terwijl op het Westelijke oorlogs- tooneel de toestand voor het Duitsche leger bizonder gunstig is, heeft het op Oostelijk oorlogstooneel dc vijand Duitsch gebied betreden. Sterke Russische troepenmachten zijn vooruit- gedrongen in de richting van de rivier Angeropp en ten Noorden van den spoor weg Stallupöuen-Insterburg. Het eerste legerkorps hield den vijand op bij Wir- ballen waar het de overwinning behaalde. Het werd echter teruggeroepen naar de meer Westelijk staande hoofdmacht. De hier geconcentreerde troepen hebben den vijand, die bij Gumbinneu cn Zuidelijker daarvan opereerde, aangeval len. Het eerste legerkorps wierp den vijand terug, nam 8000 man gevangen en veroverde verschillende batterijen. De cavalerie-divisie van hetzelfde korps sloeg twee Russische cavaleriedivisies terug en nam er 500 man van gevangen. De verder Zuidelijk strijdende troepen steunden gedeeltelijk op krachtige ver sterkingen, die zonder voorbereiding niet konden worden genomen, en bevonden zich anderdeels op een zegevierenden opmarsch. Daar er bericht werd ontvan gen van het aanrukken van nieuwe vijandelijke krachten uit de richting van Narew naar de streek ten Zuidwesten van de Masurische meren, meende het opperbevel hiertegen maatregelen te moeten treffen en trok zijn troepen terug, hetgeen zonder eenig bezwaar geschied de, daar de vijand onze troepen niet volgde. De op het oostelijke oorlogsterrein getroffen maatregelen moesten eerst worden uitgevoerd en wel op een wijze, die een nieuwe beslissing mogelijk maakt. Deze is op handen. De door den vijand verspreide tijding dat hij vier Duitsche legercorpsen heeft verslagen, is onwaar. Er is in het geheel geen Duitsch^legercorps verslagen De vijand is onze troepen tot nog toe slechts met cavalerie over de rivier An- gerapp gevolgd en moet langs den spoor weg Insterburg hebben bereikt. De beklagenswaardige provincies die aan den vijandelijken inval zijn bloot gesteld, brengen dat offer in het belang van het geheele vaderland, dat zich zulks na de beslissing van den oorlog dank baar zal herinneren. BERLiJN. De Duitschers hebben blijkbaar hun Russischen vijand onder schat. Hierboven heeft men gezien dat de Duitsche generale staf zelf er kent, dat de Russen belangrijke voordeeleo hebben behaald en dat de Duitsche troepen ln Oost-Pruisen aan het terugtrekken zijn. Nieuwe maatregelen zullen nu worden getroffen. Over den aard daarvan laat het officieele commu niqué ons in het duister, maar de toe voeging dat de ongelukkige provincies, die aan den vijandelijken inval zijn blootgesteld, de offers brengen in het belang van het vaderland, doet verwach ten dat van het westelijke oorlogsterrein geen troepen naar het oosten zullen wor den gezonden. Volgens Central News is het Russische leger, dat Oost-Pruisen is binnengedron gen 800.000 man sterk en is het voor nemens, met geforceerde marschen op Berlijn aan te rukken. Aan telegrammen uit St. Petersburg aan de Daily Chronicle ontleenen wij nog het volgende over den marsch der Russen. Maandag, den 17en, is de Russische infanterie, nadat bij Eydtkuhnen cavalerie-schermutselingen hadden plaats gehad, met de Duitschers in contact gekomen, die na een hevig gevecht terugtrokken op Stalupónen. Deze plaats werd toen door de Russen met gepant serde auto's en machinegeweren aange vallen. Nadat er Russisch geschut van Eydtkuhnen was aangekomen, moesten de Duitschers gedeeltelijk terugtrekken. Den volgenden dag hadden er ver schillende gevechten plaats, waaraan ook He van dat li 280 I Oj Bij zaket verzo de v< Sti Oostenrijksche troepen heetea te hebben deelgenomen. Woensdag rukte het Russische leger nog verder op en tegen deD avond waren de Duitschers in vollen aftocht Hun verliezen moeten duizenden bedragen. Donderdag moeten drie Duit sche legercorpsen aan den strijd hebben deelgenomen. Een poging van de Duit schers om den Russischen rechtervleu gel op te rollen, mislukte. Vrijdag dreef de Russische linkervleugel de Duitschers uit hun stellingen. Een verzoek van de Duitschers om een wapenstilstand om hun dooden te begraven, werd geweigerd. Zaterdag trokken de Duitschers met zware verliezen terug. Engeland's fout. Het Weensc ie >Fremdenblatt« tee kent bij het bericht van de Japansche oorlogsverklaring het volgende aan Japan is in de rij van Duitscblands tegenstanders getreden. Daarmee heeft zich een feit voltrokken, dat in de toe komst voor Engeland veel gevaarlijker kan worden, dan het nu voor Duitsch land is. Tot nu toe was het 't blanke ras, dat in Azië den gang van zaken regelde. Nu geeft Engeland, dat zelf meer dan 300 millioen Aziatische on derdanen telt, aan het eergierigste en eerzuchtigste Aziatische volk de gele genheid, in een zuiver Europeesch con flict een rol te spelen. Engeland versterkt daarmede Japan's positie in Oost-Azië. Het verloochend zijü eigen gewichtige belangen en legt om aan zijne tegenwoordige wraakzucht te voldoen, den grondslag voor toe komstige zware zorgen. Duitsche soldaten te Canne en Roclenge Wij vernemen nadere bijzonderheden over de vermoording te Canne van me vrouw Postwick, vrouw van den Bel gischen burgemeester van Canne, en den advocaat Dirkx uit Roclenge, waaromtrent een telegram uit Maastricht ons heeft ingelicht. Dronken Duitsche soldaten kwamen 's avonds 9 uur aan de woning, waar mevrouw Postwick haar man was elders en de heer en mevrouw Dirkx bijeen waren, aankloppen. Daar hun naar hun zin niet spoedig werd open gedaan, geraakten zij, toch al door den drank verhit, zoo buiten zich zelf, dat zij den heer Dirkx, die eindelijk open deed, neerschoot en verder met de kol ven van hun geweren bewerkten.Mevrouw Postwick die kwam toegesneld, kreeg ook een kolfslag en werd zoo met de bajonet doorstoken, dat haar gezicht onkenbaar was. Mevrouw Dirkx kwam er met een schotwond afde weduwe wacht nu te Maastricht bare bevalling af. Dirkx laat 6 kinderen na. Dat is in 't kort de geschiedenis van de moordpartij, die te meer als een ont zetting over het gezin kwam, daar het huis slechts 4 meter van de Nederland- sche grens verwijderd stond en men op een bezoek van de Duitsche soldaten eigenlijk niet gerekend had. In geheel Roclenge schijnen de Duit schers de boel kort en klein geslagen te hebben. In de huizen ingekwartierd waar op de deuren vooraf werd aange geven, hoeveel man er in gehuisvest kon worden, hebben de soldaten de kelders aangesproken. Een pastoor met nog een inwoner werden in gijzeling gehoudeu en moesten meedrinken- De soldaten, die zich aan de ver moording van mevrouw Postwick en den heer Dirkx hebben schuldig gemaakt, zouden den kogel gehad hebben. Canne ligt ten Zuiden van Maastricht Roclenge 8 K.M. van Canne, aan den grooten weg van Visé naar Tongeren. Een Amsterdamsch onderwijzer in Bel gië doodgeschoten. Eerst Zaterdag is te Amsterdam be kend geworden, dat de heer H.J. Dijkstra, voorzanger van de Westerkerk en on derwijzer aan de Herv. Diaconie-school van de Weteringschans, aldaar, Woens dag 5 Augustus te Esneux, waar hij met ziin echtgenoote en nog een oudere da me voor zijn vacantie verblijf hield, het slachtoffer is geworden van den oorlog. De familie vertoefde te Esneux, toen de vijandelijkheden begonnen, waarna zij naar La Roche reisden, waar vandaan men 4 Augustus verplicht was te vluch ten, in gezelschap van nog twee andere landgenoten, die bereids in Nederland terugkeerden. Doordat de familie Dijkstra nogal veel bagage bij zich had, konden zij zich niet zoo snel bewegen als de anderezoodat zij scheidden en besloten op zichzelf verder te gaan. Zij meenden te Esneux veiliger te zijn en kwamen daar 4 Augustes behouden aan. Reeds den volgenden dag rukten de Duitschers het stadje binnen. Op de hoogten daarvóór openden de Belgen het vuur, met het gevolg, dat weldra een ontzettend gevecht plaats vond. De mitrailleurs der Belgen hadden op de Duitschers een moordadigeuitwerking, bij bosjes van 50 man tegelijk vielen de Duitschers. Tegen ien avond werd het gevecht zoo erg, kwam het kanongebulder der artillerie steeds naderbij» zoodat de be woners van het hotel >Bellevue> in den kelder vluchtten en daarin drie nachten hebben doorgebracht. Men beleefde daarin verschrikkelijke mo menten, daarboven was het een stryd op leven en dood. De heer Dijkstra beging de betrekkelijke onvoorzichtigheid tegen het aanbreken van den ochtend, reeds op den eersten nacht, zich over een erfje naar het privaat te wagen. BenedeD, in den kelder, sag men hem niet terugkeeren. Na uren wachten vond men hem dood op het binnenplaatsje liggen, een kogel had zijn hart doorboord. Vier dagen lang hebben mevr. Dijkstra en baar vrienden nog in Esneux moeten blijven. De Duitschers hadden het plaatsje bezet, de Belgen waren ternggetrokken, niet alvorens duizenden slachtoffers waren gemaakt. N In de loopgraven, in de straten, lagen de lijken op elkaar gestapeld. Het bloed werd in de straten weggeveegd. Tal van Duitschers schenen afgemaakt en lagen verminkt met uitgestoken oogen en af gesneden vingers. Karren vol lijken werden naar een ge- meenschappenlijken kuil vervoerd, waarin zij gekleed en wel werden geworpen. Voor heel veel geld en met zeer veel moeite slaagden men er in voor den heer Dijkstra een kist te krijgen, zoodat het stoffelijk over schot naar Amsterdam zal kunnen worden vervoerd. Mevrouw Dijkstra en haar vrienden zijn getuige geweest van de hevigste verschrik kingen van den oorlog. Zoo hebben ze het bijgewoond, dat een meid, die voorgaf bij het Roode Kruis t behooren, door de Duitsche soldaten wen gefusileerd, waarna op haar 14 afgesneden vingers met gouden en diamanten ringen vermoedelijk van officieren en éénjarigen, werd gevonden. Op staanden voet werd dit wezen gefusi leerd. Een Dnitsch majoor, die den eersten dag geda met zijn regimeot Esneux introk, om den vijand te achtervolgen, kwam 3 dagen latei terug met een kapitein. Beiden waren dt eenige overgeblevenen van het heele regi ment. Eerst den 9den Augustus is mevrouw Dijk. stra uit Esneux kunnen vertrekken en dank zij de medewerking vau eenige Duitschft hoofdofficieren beeft zij loopende de Neder, landsche grens bij Vaals kunnen bereiken, Te lijk te sb land, wijze geval gezin tot h Ik lentie van het i perce afloo zal b vau eerst lastic sluitt land, overl plich cent schal M< gems of v< niën dan mij nadat zij l1/, week hier en daar vertoeft had en hoofdzakelijk van chocolade en frui» had geleefd. Het leed, dat de beide dames hebben meegemaakt, is onbeschrijflijk. De armoe, die zij hier overal aantroffen was afgrijselijk. Eerst nil Vaals kon zij haar kinderen hel vreeselijke verlies telegrafeeren. Tel. De minister van oorlog, gaarne gebruik willende maken van de hem van parti culiere zijde toegezonden aanbiedingen om in de behoefte aan ondergoed voor de dienstplichtigen van leger eo landweer te helpen voorzien brengt tei kennis van belangstellenden, dat tot een nader te bepalen datum ondergoed vrachtvrij kan worden toegezonden aan den magazijnmeester, hoofd van het Cen traal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, Sarphatistraat onder nauwkeurige opgave van woon plaats en adres van den afzender. Indien de gezonden voorwerpen vat goede hoedanigheid en van brulkbari afmetingen zijn, zal desverlangd door' Rijk worden vergoed, voor een paar wollen sokken f 0,40 linnen katoenen hemd f 0,80; bombazijtiet onderbroek f 0,50 tricot onderbroek f0.90wollen borstrok f 1.50, Men wordt verzocht voor de toezen ding gebruik te maken van de tusschen komst van de plaatselijke of nabijzijndi Steuocomité's aan welke comité's dl betaling rechtstreeks zal geschieden dooi de zorg van den magazijnmeester voor noemd. De militaire medewerker schrijft in eei bijdrage o.m. We hopen niet, dat er onder u, lezers iemand is, die uit de gebeurtenissen b Luik de conclusie trekt, dat forten hee weinig waarde hebben. Meer in het bij zonder niet, omdat wij, Nederlanders zoovele parmanente versterkingen b? zitten. Laten we, dien scepticus, iodic hij onder u schuilt, mededeelen, dat' li ons verdedigingstelsel de forten wordci beschouwd als steunpunten van de daar tusschen gelegen, doorloopende linie, di met geweren bezet, het daarachter legen terrein afsluit (wat eveneens bc geval is met Antwerpen's 2de linie, bc trekkelijk dicht op de stad gelegen We zijn in dezen tijd natuurlijk extr huiverig over eigen verdedigingsmiddc len te spreken, misschien is daartoe 1' mind zoov wijze gehe bijdr Al afloo is, d drag I12C dat voor de, i te t bede te v verrr doen geze zeke: bijee stelle volg. honc toeg. te i dat i Ti medi van wens man. >1 de o blijk de v steld Zi den weg, blnn A wore ter „Dal gelai Ned den ren corn krinj land Duit aan verk gezc niet brui] voor schc is, v den te h de i gen Ned

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2