Gemeenteraadsvergaderingen worden opgeroepen i. van Benrien, Notaris Canters 's-BOSCH. Ingezonden Stukken. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kleine Advertentiën. OTTILLY LEN1H0L1 Gevestigd Vuchterstraat 87, verpachten: schrik. lat een ruis t n wen jsneden ringen jarigen, gefusi ten ds im de ;n latei tren de e regi- w Dijk. d dan uitsche Neder- reiken ertoefe ;n trui» bebbeo itroffen ren het Tel. ebrulk parti* dingen rrgfoed er eo ïgt ter ot een :rgoec n aan t Cen ing en straat woon vat ikbare loor 1 en of izijne rbroe rezen- scheo jzijndi 's de i dooi voor in eet lezers sen b n bee iet bij ,oders n be indie dat' i rordei daar iie, di" ;r p is he ie, bf legen extr nidde toe er gelegenheid. Wat wij onze belagers uilen presenteeren, lezers, is beslist „et- uras nie dagewesenes*. Algemeen steuncomité Bij het Algemeen Steuncomité is thans, )lijkens de laatste opgave, ingekomen ;en bedrag van f 160,634. De sluitpost van de tweede week der werkzaamheden is een gift van f 25,000 van de Stoom vaartmaatschappij Nederland. Voor de Belgische slachtoffers. Het Nederlandsch Comité tot Steun van de Belgische slachtoffers bericht ons, dat In totaal is ingekomen f 12,228 en 280 francs. Offervaardigheid voor het vaderland. Bij den minister van binnenlandsche zaken is ingekomen van iemand, die verzoekt zijn naam geheim te houden, de volgende brief t Stipt vertrouwelijk. Amsterdam, 10 Augustus 1914. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, te 's-Gra- venhage. Te oud, om mij, zoo noodig, persoon lijk ter beschikking van de Regeering te stellen voor de verdediging van ons land, heb ik mij afgevraagd op welke wijze ik en zoovele anderen, die in mijn geval verkeeren, van hunne opofferings gezindheid kunnen doen blijken en ik beo tot het volgend besluit gekomen. Ik verbind mij tegenover Uwe Excel lentie in 's Rijks schatkist, ten behoeve van een Fonds voor de verdediging van het rijk en de koloniën, te storteD tien percent van het vermogen, dat ik na afloop van den tegenwoordigen oorlog zal bezitten. Als maatstaf voor de grootte van mijn vermogen zal gelden mijne eerste aangifte voor de vermogensbe lasting minstens 12 maanden na het sluiten van den vrede tusschen Duitsch- land, Frankrijk en Engeland. Bij vroeger overlijden zullen mijne erfgenamen ver plicht zijn voor hetzelfde doel tien per cent van mijne nalatenschap in 's Rijks schatkist te storten. Mocht voor de dekking van de nu gemaakte en nog te maken oorlogskosten of voor de verdediging van onze kolo niën een extra belasting geheven worden, dan behoud ik mijnen erfgenamen en mij zelf het recht voor, om de boven- gedane toezegging tot de helft te ver minderen of de extra belasting, voor zoover zij van het vermogen, op de wijze van de Duifsche >Wehrsteuer» geheven wordt, van de verschuldigde bijdrage af te trekken. Als het blijkt dat mijn vermogen na afloop van den oorlog niet verminderd is, dan zal de door mij toegezegde bijj drage een som uil maken van circa f 120.000. Ik vermeld dit in de hoop dat velen, die, naar ik vér wacht, mijn voorbeeld zullen volgen, hetzelfde doeu- de, de regeering in staat zullen stellen, te beoordeelen, wat voor het door mij bedoelde fonds aan vrijwillige bijdragen te verwachten is. Zijn er onder de vermogenden, die zich alleen tot het doen eener bijdrage, als door mij toe gezegd, willen verbinden, mits zij de zekerheid hebben, dat een groot bedrag bijeenkomt, laten zij dan de voorwaarde stellen, dat naar den vermogenstoestand volgens de laatste aangifte, minstens honderd millioen aan bijdragen wordeD toegezegd. Ik wensch die restiictie niet te maken, maar ik kan het begrijpen, dat anderen dit wel wenschen. Tijdens mijn leven mag aan niemand medegedeeld worden, wie de schrijver van dezen brief Is. Voor deze daad wensch ik lof, blaam of dank van nie mand. >De regeering, hoogelijk waardeerende de offervaardigheid van welke dit aanbod blijk geeft, is gaarne bereid zich met de vorming van een fonds als is voorge steld, te belasten. Zij die daartoe willen meewerken langs den aangegeven of een soortgelijken weg. gelieven zich bij den minister van blnnenlaodsche zaken aan te melden. (Stct.) Nederland?s neutraliteit. AMSTERDAM, 24 Aug. Uit Londen wordt aan de „Tel." geseind, dat minis ter Treub aan den correspondent der „Daily Telegraph" verzekerde, dat En geland volstrekt overtuigd kan zijn, dat Nederland zijn neutraliteit niet zal schen den en niet op onwettige wijze goede ren aan Duitschland zal leveren. De correspondent wees er op, dat sommige kringen in Engeland denken, dat Neder land graan opstapelt ten behoeve van Duitschland als ia dat land de nood aan den man zou komen. Minister Treub verklaarde dit voor een uit den duim gezogen praatje en zeide, dat Nederland niet eens genoeg heeft voor eigen ge bruik en dien tengevolge niet van zijn voorraden aan anderen kan afstaan. Of schoon de scheepvaart op den Rijn vrij is, was de regeering toch verplicht op den Rijn geconsigneerde graan beslag te leggen. De regeering hoopt voldoen de meel in stock te houden door ladin gen tarwe uit Amerika te doen komen. Nederland kan groente, vleesch, spek, kaas, eieren, boter en margarine, visch en cacao uitvoeren, en de corresp. meent dat men die in Engeland goed gebrui ken kaD. BLADEL, Zondag kwamen hier en te Reuzel zeer vele vluchtelingen uit het Belgische grensdorp Arendonk. Uit deze plaats zijn ongeveer 2000 inwoners weg getrokken. De reden hiervan was deze Te Rethy lag de Arendonksche bri gade der maréchaussée op surveillance en vvurde om de een of andere reden op een tweetal uhlanen, waarvan er on geveer 40 nakwamen. De brigade zag de vergissing en ging op de vlucht. De pastoor en de burgemeester werden gevangen genomen en moesten verkla ren wie die politiemannen waren. Het werd bekend gemaakt en nu vluchten alle Arendonkers, die weg waren, de grens over. doch de Uhlanen kwamen niet eo zoo keerden heden de meeste menschen weer terug, zij hadden alles achtergelaten. Te Rethy staken de Duit- schers een zestal woningen in brand en wondden twee ingezetenen, die voor de ramen stonden. 3. Benoeming commissie tot wering Tan Schoolverzuim. De aftredende leden de heeren C. Klein en F. Maat worden met algemeene stemmen herkozen. Het agenda afgehandeld zijude sluit de Voorzitter de vergadering. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 22 Aug. jl. des voormiddags ten lO'/a uur. Voorzitter Ed Achtb. Heer Vermeulen. Ruim half elf opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig het lid Oerlemans. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de Orde 1. Ingekomen stukken. Circulaire van den Commissaris der Koningin met betrekking tot de perio dieke aftreding van het College van Zetters. De aftredende leden zijn R. Middelkoop en G. M. Verheijden. Bij stemming worden gekozen als le candidaten de heeren R. Middelkoop en G. M. Verheijden en als 2e candidaten de heeren J. v. d. Hoeven en J. Michael. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1913. De Voorzitter verzoekt de Commissie hierover rapport te willen uitbrengen. Namens de Commissie zegt de heer Sneep, dat de rekening is nagezien en goedgekeurd. Deze goedkeuring geldt eveneens voor punt 3. >Goedkeuring rekening over 1913 en begrooting 1915 van het Burgerlijk Armbestuur.'" 4. Aanbieding gemeente begrooting voor 1915. De Voorzitter stelt voor hiervoor de zelfde Commissie te benoemen. Het lid Sneep stelt voor een ander Commissielid te benoemen in verband met de afwezigheid van het lid Oerle mans. De Voorzitter benoemt nu de heeren Sneep A. Verheijden en A. v. d. Hoeven als Commissie van onderzoek. 5. Vaststelling voorwaarden verpach ting perceeltje land achter de Nleuw- straatsche School. De Voorzitter stelt voor het perceeltje land te verpachten als de laatste 2 jaren. Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten. 6. Af- en overschrijving op de ge meente begrooting voor 1914. Goedgekeurd. Daar de agenda is afgeloopen vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. De heer A. Verheijden vraagt wan neer men de benoeming van een hoofd der school krijgt. De Voorzitter zegt dat deze benoeming spoedig zal geschieden daar de voor dracht reeds is opgemaakt. Niemand meer het woord verlaogende sluit de Voorzitter de vergadering. SPBANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 25 Augustas des voormiddags ten elf uur. Voorzitter Ed. Achtb. Heer Meijer. Ruim elf uor opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de leden Rijken on de Jong met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1913. De Voorzitter verzoekt de commissie hier over haar rapport te willen uitbrengen. De heer Vos deelt namens de commissie mede, dat alles in orde is bevonden. De Voorzitter stelt nu de rekening vast in ontvangst op f 10634,56 en in uitgaaf op f 11036,61 alzoo een nadeeling slot van f 402,05. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 2. Opmaken van eene voordracht voor het College van Zetters. De Voorzitter zegt dat de aftredende leden zijn de heeren J. C. Mayers en B. v. d. Hoeren. Als le candidaten worden ge kozen de aftredende leden en als 2e candi daten de heeren W. J. v. Campen en J. Rijken. (Baiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zielzorg onder de R. K. Militairen. Met voorbeeldigen ijver hebben onze priesters getracht, de zielsoog onder de R. K. Militairen zoo goed mogelijk waar te nemen, daarbij gesteand door de groote inschikke lijkheid der militaire overheid. Het gevolg van hun bemoeiing ia geweest, dat een groot aantal hebben gebiecht en gecommuniceerd. Toch zijn er Dog meerderen, gelijk mij bij onderzoek is gebleken, die tot nu toe verzuimden, het goede voorbeeld hunner kameraden te volgen, en dat eerder uit licht zinnigheid en besluiteloosheid dan wel uit onwil. Als de plaatselijke geestelijkheid ze eens aanspreekt, komen ze daar ben ik van overtuigd. Nu weet ik, dat er plaatsen zijn, waar dit niet geschiedt uit mis verstand. Men meent, dat de aalmoezeniers daarvoor zijn aangewezen en zij alleen. Zeker, de aalmoezeniers, door de Bisschop pen aangesteld, zorgen voor de militairen ter plaatse, maar Diet voor de omliggende gemeenten. In die plaatsen, waar tot nu geen aal moezenier is benoemd, en niettemin troepen zijn oi komen, richtte de geestelijkheid zich tot den plaatselijken commandant, teneinde een regeling te treffen omtrent de godsdienst oefening. Praktisch lijkt het me verder, den paro chianen te verzoeken, op te geven, of ze een katholiek militair ingekwartierd hebben. Bij daarop volgend huisbezoek kan men zoo ge makkelijk van dienst zijn, door het ver strekken van rozenkrans of scapulier, medaille en meteen den milicien deD weg wijzen naar den biechtstoel. Ter navolging vermeld ik nog gaarne, dat in Eindhoven in de week 's avonds Lof met preek is gehouden uitsluitend voor miliciens. De kerk was vol. Laten we wedyveren in bezorgdheid voor het zielenheil onzer mannen en jongens Gaarne bereid tot inlichtingen, in zoover het de troepen der 3e Divisie betreft. De Aalmoezenier der 3e Divisie G. HLY8, AdreBStaf. 3e Divisie. De begrafenis des Pausen. ROME. 23 Aug. De begrafenisstoet kwam 6 uur 20 min. in de Sacraments kapel aan. Het koor bief de Miserere aan. De lijkkist werd onder groote ont roering op een verhoog geplaatst. Na de absoute bedekte de sediarii (stoel dragers) het lijk met een rood damast laken en plaatsten het in de lijkkist. De kanselier van het kapittel las de acte van overdracht van het lijk en mgr. Galli hield de lijkrede. l)e onder-prefect van het paleis bedekte het gelaat van den paus met een wit laken en de onder prefect voor de ceremoniën legt er een tweede overheen. In de lijkkist werden de consignatie- acte en drie beurzen met munten, ge slagen onder het pontificaat van Pius X gelegd. Om 6.50 uur werd de eerste kist van pijnboomenhout gesloten, terwijl de edel- garde het geweer presenteerde. De camerlengo della Volpe. en kardi naal Merry del Val als aartspriesters van de basiliek en de major domus mgr. Ranuzzi d'Bianchi bevestigden de zegels aan de kist. Om half acht werden ook de zinken en iepenhouten kist gesloten. De stoet stelde zich opnieuw op en de edelwachten plaatsten de lijkkist op een wagentje dat door de sanpietrini (basiliekknechten) naar het confessie altaar werd gereden. Daar liet men het met een lift in de crypta neer. Vervolgens trokken de kardinalen zich terug. Opnieuw werd de absoute gegeven en de sanpietrini plaat sten de lijkkist in het voorloopige graf. Om 8 uur 10 min. was de plechtigheid afgeloopen. De St. Pieterskerk was electrisch ver licht. Duizend genoodigden waren bij de begrafenis tegenwoordig. ROME, 23 Aug. In de >Corriere d'Italia" schrijft de lijfarts des Pausen, dr. Marchiafava, het volgende over de laatste levensdagen van den overleden Paus »PauS Pius X was diep ter neer ge slagen over het uitbreken van den oorlog en naarmate teleurstellender berichten binnenkwamen, nam deze neerslachtig heid toe. In dezen toestand van zwakte kwam de ziekte. Marchiafava trachtte den Paus te be moedigen, maar deze antwoordde »Mil- lloenen menschen komen om het leven, ik moest het verhoeden, maar heb het niet gekund. Mij blijft alleen de smart. Wanneer niet ik, die het hoogste vredes- ambt bekleedt, aan de redding van zoo vele jonge levens denk, wie zal zich er dan over bekommeren Bij deze woor den speelde een droeve glimlach om 's Pausen mond. lederen dag overmeesterde deze droef heid en neerslachtigheid den Paus, toen kwam eindelijk de crisis, die zulk een noodlottig verloop had". Kaatsheuvel, 21 Aug. 1914. Steuncomité. Ook in onze gemeente is een steun comité opgericht, dat zich ten doel stelt de nooden der ingezetenen te leni gen. Aan de besturen der armencolleges in medewerking met B. en W. is de regeling opgedragen. De gemeente zelf zal tot een bedrag van 3000 gld. bij dragen, Voor 't overige zullen de gel den moeten gevonden worden door een collecte door eeiige heeren voor dat doel gehouden. Het plaatselijk steuncomité is als volgt geconstitueerd. De gemeente is verdeeld in vijf deelen. Voor: Roestelberg, Hoekje, Horst, Telefoonstr., Verl. Hoofdstr.en Hootdstr. zijn aangewezen de heeren J. v. d. Wee Wz. en J. v. d. Wee Cz. Voor: Gasthuisstr., Heikant, Tramlaan, Efteling en Marktstr. de heeren Hub. Bresser en G. Bergmans. Voor Kruisstr HU, Vossenberg, Mo- lenstr. en Bensche Hoef de heeren Jac. Puls en J. Wijdemans. Voorle Straatje, 2e straatje, Drie- stapelenstoel en Baan de heeren M. v. Gennip en A. v. Kuijk. VoorRechtvaart, Hooge en Lage Zandschel, 1ste LoonschenDijk, 2e Loon- schen Dijk de heer A. M. Rijken. Vóór 26 Aug. 12 u. v.m moeten de bewoners der genoemde wijken bij de aangewe zen comitéleden zich voor de onder steuning aanmelden. Verder zal voor eiken Maandag aangegeven moeten zijn of hulp verlangd wordt. Het comité houdt zich voor giften die nog hard zullen noodig blijken, ten zeerste aan bevolen. Sub-comité Roode Kruis. Woensdag is alhier een sub-comité opgericht van de Roode-Kruisafdeeling van Tilburg. In dat sub-comité hebben zitting de beide ZZ.EE. Pastoors Völ- ker en Eras, de Edelachtb. heer J. van Besouw Burgemeester, de W.W. Z.Z. G.G. H H. W. L. M. de Both en H. Rüdlng, doktoren, de Presidente en Se cretaresse der St. Elisabethsvereeniglng, de WelEd. Heeren J. v. Ham Notaris en Chr. Strassen üntv. der Dir. belasting. De dames der St. Elisabethsvereeniging houden een collecte ten behoeve van een twintigtal bedden. R. K. Vakvereetiigmg. In een vergadering der R. K. Vak- vereenlging is besloten voor den tijd dat deze toestand blijft duren de leden slechts de helft der contributie te laten betalen en slechts de helft bij werke loosheid uit te keeren. St. Ber nar dus. Ofschoon de jaarlijksche bedevaart van St. Bernardus naar onze parochie kerk dit jaar door de omstandigheden wel zal lijden, waren toch op den ei- gelijken feestdag 20 Aug reeds tal van vreemdelingen ter vereering alhier aan gekomen. Zondag wordt nog veel volk uit Tilburg eu omstreken verwacht. Ongeval. Bij de firma Gubbens kreeg de hak- kenschrooier v. B. een stuk leder in de oogen, zoodat het hoog noodig was zich onder behandeling van den dokter te stellen. Benoeming. Tot onderwijzeres aau de R. K. Bijz. Meisjesschool aan den Berkdijk alhier is benoemd Mej. Verschuren Inplaats van Mej. Luijtelaar alhier. Werkeloosheid. Is tot nog toe op de fabrieken met halve dagen gewerkt, thans zijn er reeds enkele fabrikanten die hunne fabrieken geheel stop hebben gezet. Gelukkig zijn er nog sleehts een drietal, de meesten werken nog met halve dagen, terwijl er nog een vijftal zijn, die hun werkvolk geregeld aan den arbeid houden. Het werkeloozenfonds is daarom deze week reeds begonnen met de eerste uitkeerlngen, waarin het welhaast zal moeten gevolgd worden met de hulp die het plaatselijk steuncomité zal kun nen verleenen. Vechtpartij. De Gebroeders R. bijgenaamd >De Kruik* zijn Maandag nog eens op hun manier bezig geweest. Eerst waren ze gezamenlijk naar de familie D. gegaan in de Molensteeg, waar ze de boel stuk geslagen hebben en ruzie zochten met de familie, later ging het naar den Vossenberg waar ook op brutale wijze hulsgehouden is. Toen de politie hen tot kalmte aanmaande begonnen zij ook tegen deze op te treden wat hun echter niet goed te staan zal komen, 't Is jammer, dat we in deze critieke tijden ook nog van dit volkje last moeten hebben. Burgenvacht. Reeds sinds dagen werd de behoefte gevoeld aan een burgerwacht alhier. Sinds l Augustus is onze brigade ma réchaussée gelijk op alle andere plaatsen vertrokken, zoodat de geheele veiligheid voor have en goed en persoon rust op de schouders onzer twee politiemannen, die behalve hun zware dagtaak ook sinds de geheele maand Augustus ook nog geregeld nachtdienst hebben. Omeenigs- zins deze zware taak te verlichten, alsook om de vele diefstallen waarvan in de laatste dagen spraak is paal en perk te stellen is reeds een burgerwacht georga niseerd die 's nachts geregeld patrouil leeren zal. Maandag nacht is vooi 't eerst dienst gedaan. Voor verschillende wijken zijn verschillende troepen aange steld, die elkaar geregeld afwisselen. GEVRAAGD met 1 September een B. C. net en degelijk meisje, leeftijd 20 jaar of daarboveu dat «lng en zindelijk kan werken, eenigszins op de hoogte van de keu ken en genegen deze te leeren. Wasch bniteDshuis. Hoog loon en verval. Br. onder letter A. F. bureau van dit blad. 6885 ADYERTENTIEN. V TToor de vele bewijzen van deel- neming, ontvangen by hel overlijden onzer inniggelietde Eóht- genoote en Moeder Mbvrouw geboren Beitsel, betuigen wij hiermede onzen harte- lijken dank. Uit aller naam ARMIN J. LENZHOLZ en Kind OTTI. Waalwijk, Frankfort a.M,, Düsieldorf, Stnttgart. 24 Augustus 1914. 6894 De bekende en onbekende achnld- eischers der onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalaten schappen van de echtelieden PIETER VAN HULTEN Pz. in leren Mr. timmerman en aannemer en ELISA BETH MARIA VAN DEN BROEK, beiden gewoond hebbende te Waal wijk en aldaar overleden, de man 25 Januari 19 J 4 en de vronw 25 September 1913, 6895 om op Dinsdag September 1914. des namiddags 2 uur te verschijnen, ten kantore van den candidaat-notaris- plaatsvervanger A. SCHAAP te Waalwijk, waarnemende het kantour van wijlen den notaris A. J. RANT aldaar, tot bet aanhooren en opnemen der rekening en verantwoording, welke alsdan zal worden afgelegd en, indien er geen verzet plaats heeft, tot het ontvangen hnnner vorderingen. TANDARTS* te Drnnen, z»l Vrijdag 28 Augustus 1914. voorm. 81/» our by P. VAN DER LOO-LOEFF te Haarsteeg Voor Mevr. de Wed. Alpk. M. Sassen. 2 perceelen op den Elder- waard ieder groot 9 hont; en 3 perceelen aldaar ieder groot 7 hont. Voor den Heer Mr. Charles Sissen. 35 perceelen op den Lagen Omloop. 5 perceelen strooisel vol gens afbakening, daar waar de banden gestaan hebben. Een perceel tusschen het riet op den Lagen Omloop. Ook 2 perceelen riet No. 1 naast het land der Gods huizen van Heusden en No. 2 naast Hedikhuizen. Voor den Heer P. J. van Heesbeen. Den Elderwaard* Voor den Heer Hendrik van Hest. Den Elderwaard. de Inlichtingen geeft Theod. van de Water, opzichter

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 3