T weede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 69. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1914. 37e JAARGANG Er komen nog weinig betrouwbare berichten in omtrent den grooten slag, die na min of meer heftige voorposten-ge- vechten, sedert Zondag langs de Bel- gisch-Fransche grens, over een front loopend van Doornik tot de Luxemburg- sche grens, geleverd wordt. De berichten echter, die wij op het oogenblik, dat wij dit schrijven, voor ons hebben liggen, luiden niet gunstig voor de verbonden Engelsch-Fransche troepen. Terwijl de Engelsche troepen zich strikt tot het defensief schijnen bepaald te heb ben en blijkens de berichten uit Fransche bron, hun eerste posities konden behou den, hebben de Fransche troepen weder om zich aan een offensief optreden ge waagd en schijnen daarbij wederom min of meer ernstige klappen opgeloopen te hebben. De lessen van '70 zijn blijkbaar nog niet diep genoeg doorgedrongen in den geest der Fransche militairen De Duitsche berichten van gisteren meldden reeds van het zegevierend ope- reeren van het Duitsche leger in de Ar dennen, onder prins Albrecht van Wür- tenburg waardoor de Fransche troepen over de Semois werden teruggeworpen. Van Fransche zijde wordt het echec hier geleden, erkend, zij het dan natuurlijk onder een ander „gezichtspunt" dan dit van Duitsche zijde geschiedde. Ook op andere plaatsen schijnt het Fransche offensief weinig succes gehad te hebben, zoodat van Fransche zijde nu erkend wordt, dat men de vooruitgescho ven positie, die men, dank het optreden van het Belgische leger had kunnen in nemen. opgegeven heeft, om op de oor- spronkelijk-gedachte defensieve linie terug te trekken. Die linie zal waarschijnlijk gelegen zijn op de lijn Rijssel—Maubeuge, en vandaar, waar de „Trouée de l'Oise" open ligt, met als tweede verdedigingslijn eers La FèreReims, tot op Mézières en ver der tot Verdun. De actie van het leger van den Duitschen kroonprins, die langs Longwy, zooals men weet, zijn troepen vooruitschuift, is daarbij van ingrijpende beteekenis natuurlijk. Op den linkervleugel der Fransche troepen, die dus tot Rijssel zou zijn te ruggetrokken, volgen de Duitsche troe pen, naar het schijnt, met groote snel heid, die geheel de actie der Duitschers overigens kenmerkt. Volgens sommige berichten zou immers de Duitsche cava lerie reeds tot Tourcoing en Roubaix, op Fransch gebied, vlak voor Rijssel, zijn doorgedrongen. Eenigszlns verwonderlijk is het, dat de successen, die gisteren door het Duitsche leger in België behaald zou den zijn, niet van Duitsche zijde nog bevestigd zijn, maar dat het terugtrek ken der Fransche troepen het eerst van Fransche zijde zelf wordt erkend. Het is anders van Duitsche zijde de ge woonte niet een zegepraal te verheime lijken. Mogelijk acht men door het be kend maken de nog volgende strategi sche operaties in gevaar gebracht, maar anders doet de stilzwijgendheid van Duitsche zijde aan de strategische waar de van den terugtocht der Engelsch- Fransche troepen twijfelen. Het officieele Duitsche telegram over den strijd tusschen Duitschers en Russen in OostPruisen waarvan wij in dit nummer den tekst geven, luidt alles behalve gunstig voor de Duitsche wa pens. Er wordt vrijwel in erkend, dat de Duitsche troepen niet bij machte ge weest zijn den opmarsch der Russische massa's te stuiten en zich hebben terug getrokken. De te nemen maatregelen, zoo luidt het o. m. in het telegram, moeten in zulke banen geleid, dat een nieuwe veldslag mogelijk gemaakt kan worden. De Russen trekken intusschen met een vooral voor hen verrassende snel heid op. De eerste berichten signaleer den ze te Goldop en Lyck, voor de linie GumbinnenAngesburg en nu heb ben zij, blijkens het Duitsche telegram, reeds Insterberg aan de Pregel, op den weg naar Koningsbergen, ver achter die linie, bezet. Ook in het Zuiden van Oost-Pruisen moesten de Duitscheis blijkbaar terug trekken voor de Russen, die het heele merengebied v.in Masurië overstroomen, terwijl uit Polen voortdurend nieuwe troepen worden aangevoerd. Verschil lende grensplaatsen Johannesberg en Ortelsberg, zijn door hen bezet en door hun optreden bij Soldau dringen zij aan merkelijk ver vooruit in de richting van West-Pruisen. Zou dit het eerste practische gevolg zijn van het ophouden der Duitsche troepen in België In elk geval begint het er, gezien de enorme soldaten-mas sa's, waarover Rusland te beschikken heeft, en die, als zij eenmaal aan 't voortdringen zijn, als een lawine voort stuwen, vau die zijde, minder fraai voor Duitschland uit te zien. Yong, de correspondent van de Daily News, seint uit Oostende Zaterdag is de Duitsche voorhoede in zuidwestelijke richting afgebogen, gaande dicht langs Waterloo en door Hal. De voorhoede wordt naar de grens gevoerd tusschen Valenciennes en Maubeuge. Een kolonne lichte cavalerie trekt verder zuidelijk voorbij als in de richting vau Rijssel. Met uitzondering van een kring van Mechelen tot Antwerpen is België over geleverd aan de Duitsche troepen. Aan de Fransche grens, het doet er niet toe waar, hebben wij onze vrienden, de Fransche cavalerie ontmoet. Wij wa ren genoeglijk voor het middagmaal rond de soepketel samen. Voldaan over de veiligheid van onze westelijke grens, sloegen wij in oostelijke richting af. Het doel was uit te maken of de Duitsche troepen in noordelijke richting naar Ostende oprukten of direct westelijk naar Rijssel of wel naar Gent. In Gent hoorden wij nieus. De Duitschers waren ongëloofelljk snel opgerukt. De noorde lijke kolonne had 's ochtends Melle be reikt, juist ten zuiden van Gent. Een ooggetuige schatte de doortrekkende Duitsche legermacht op 70,000 man ca valerie. Ongetwijfeld was het een groote en snelle afdeeling. Ik was overtuigd, dat zij westelijk zou afslaan en niet in noordelijke richting naar Ostende zou gaan. Deze beweging moest een deel zijn van het snelle oprukken der cava lerie naar de Fransche stellingen aan de noordelijke Fransche grens. Teneinde ondervraging te vermijden passeerden wij snel Gent in de richting van Ter- monde, oostwaarts, in de hoop zeker heid te krijgen van de positie der Bel gische troepen, ook in hun nieuwe ver dedigingslinie. Weldra begonnen de waarschuwingen der uhlanen zich te doen gelden. In snelle opeenvolging passeerden wij Belgische voor Oosten, het doet er wederom niet toe waar en nadat wij ons aldus, ten einde noodeloos gevaar te vermijden van den toestand aan de grens op de hoogte gesteld hadden, reden wij naar Gent terug. De Belgen zijn vermoeid en btebben zware verliezen geleden. Zij weten nog niet waar de Engelschen zijn en daarom waren ze niet vriendelijk jegens on9 gestemd. Terwijl wij te Gent een paar oog^nblikken stil waren om met Belgische vrienden te praten, deed zich een onaangenaam incident voor. Een kor poraal.. gerolgd door drie soldaten in uniform, eischte plotseling onze auto op, Ouze chauf feur, een oudroldaad, werd in een hevig krakeel betrokken en in de hoop geloopen meDigte brak bijna een paniek uit. Er werd over verraad, revolötie geschreeuwd. Wel een bewijs voor de onbekendheid met den algemeenen toestand, waarin de pers het pu bliek gelaten heeft. >Geef je auto op, zoo werd er geroepen, of we schieten er op." Jk achtte het tijd om tusschenbeide te ko men. //Waar wou je heen gebracht worden, vriend vroeg ik aan een der opgewonden mannen. Hij bromde den naam van een dorp aan de Fransche grens en dat bracht licht. De man was een soldaat, die naar huis vluchtte. Zoo stonden er velen rond ons, allen in burgerkleeren. //In je uniform zal ik je naar elke plaats aan het front brengen, die je maar wilt, maar geen wet verplicht me vluchtelingen mee te nemen De uitwerking op de menigte was buiten gewoon. De soldaten kozen het hazepad en wij vertrokken. Even ten westen van Gent waren de wegen vol karren met de opgela den bezittingen van vluchtende gezinnen. Een reusachtige Franciskaner monnik stond midden op den weg met een kruis in de opgeheven hand. „Iu naam van de Maagd, riep hij, neem ons mee Hij ondersteunde twee gewonden soldaten. Het bleek dat in de krankzinnige paniek al de hospitalen leeggestroomd waren. Sauve qui peut was het wachtwoord en zieken en gewonden, in de onmogelijkste kleeren, werden naar bui ten gebracht en moesten maar zien hoe ze thuis kwamen. Wij namen hen op, brachten hen naar de naastbij gelegen spoorlijn, lieten een voor bijkomenden trein stoppen en zonden hen, sprakeloos van dankbaarheid met den trein verder. Maar de wegen waren vol van zulke invaliden, die voorthinkten en, ja soms letterlijk voortkropen in de hoop nog op de een of andere manier hun dorp te bereiken, dat in de meeste gevallen reeds in handen was van den vijand. Telkens moesten wij na voornit dan achteiuit. Over de gt- heele provincie strekten onze tochten zich uit; dikwijls moesten wij de gewonden in verafgelegen dorpen brengen om hen daar san de zorg toe te vertrouwen van hun vrouwelijke verwanten of* dikwyls ook, aan barmhartige vreemden in veiliger oordeD. Een merkwaardige paniek had zich thans alom in het rond verbreid. Overal ontmoetten wij kleine groepen doodsbange menschen met verbouwereerd gelaat. In achteraf gelegen dorpjes werden de nnisjes verlaten; de win kelruiten werden bedekt, de opschriften met verf weggestreken. De mannen van de ont bonden burgerwachten werden in alleryl door hun doodverschrikte vrouwen of doch ters in burgerkleercn gestoken. Herhaaldelijk moesten wij op markten of pleinen halt houden en aan de te hoop geloopen Vlaam- sche burgers uitleg geven. //Waar zijn de Engelschen die ons hebben verraden Waarom heeft men ons alle nieuws ont houden zoodat wij thans hulpeloos staan Het werd voor ons steeds moeilijker om op deze vragen het antwoord te geven. Maar later op den dag gebeurde bet elk oogenblik dat een troepje men schen op klompen, kwam aanrennen, uitroepende: >Daar komen ze"; en dan werd het plotseling leeg om ons heen en hadden ook onze ondervragers het hazenpad gekozen, hun halfleege bier glazen achterlatende en vreezende, dat het ditmaal toch wel eens waar zou kunnen zijn. Tegen den avond stootten wij weer op de Fransche voorposten. Wij waren nu goed en wel over de greDs en sloegen in het donker een noordelijke richting in, overwegende, dat in deze paar uren de overstrooming van Duitschers ons bijna van de kust had afgesneden. Geen pro vincie was ons meer gelaten, dank zij de uitnemende doeltreffendheid van de Duitsche legerorganisatie. Dat leger schoof thans voorwaarts over het thans onverdedigde land en had zich sinds Luik volkomen hersteld. Waalwijk, 26 Aug. 1914. Koopt niet In den vreemde, wat gU in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik. Hedenmiddag ten omstreeks half vijf valt onze gemeente de groote eer te beurt van een bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Z. K. H zal met een lid van 't hoofdbestuur van de Ned. Roode Kruis vereniging Jhr. Wittert van Hoogland het tijdelijk hospitaal der Waalwijksche afdeeling van 't Roode Kruis komen ïnspecteeren. Óp uitdrukkelijk verlangen van Z. K. Hoogheid draagt dit bezoek een streng officieus karakter en zal er dus buiten het comité, de transportbrigade en den verplegingsdienst, niemand bij tegen woordig zijn. Z. K. H. zal per auto arriveeren en van de grens der gemeente vergezeld worden door een padvinder die daar de komst afwacht, om dan verder de auto den weg naar ons tijdelijk Roode Kruis Hospitaal bij de Eerw. Zusters, te wijzen. De Echo vu hel Zeiden. De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5