fliBtrwg uit aiüssiy. Telegrammen van heden. §tobpoorcye.v2eep a Handelsberichten. de beste £eJUuënm£Uz~Zejep Men zal begrijpen dat dit bezoek door onze gemeentenaren en zeker door het Roode Kruis-comité zeer op prijs wordt gesteld, voor hetwelk 't dan ook eene zeer groote voldoening is. M. O. Teekenen. Met genoegen kunnen wij melden, dat de heer Theo M. van Delft alhier van 16—25 Juli en op 22 Augs. j.l. met zeer gunstig gevolg te Rotterdam het examen voor teekenen M. O. heeft af gelegd. Het behaalde diploma M. a. geeft den bezitter het recht les te geven in het handteekenen en rechtlijnigteekenen aan H. B. Scholen, burgeravond-ambachts- en kunstnijverheidscholen, industrie scholen voor meisjes en daarmede ge lijkstaande of gelijk te stellen inrich tingen. De heer Th. v. Delft genoot zijne practische opleiding aan den R. K. Leer gang te 's-Bosch. Geslaagde en familie proficiat. Werkzaamheden. Na bekomen permissie van den Pol der en Ged. Staten is men druk aan 't werk gegaan aan de verlaging van den Dijk. Men is begonnen aan de haven en een dertigtal mannen zijn daar flink aan den arbeid. Ook op andere gedeel ten wordt gewerkt met straten schoon maken, keislag kloppen enz. enz., zoo dat heel wat werkloozen thans hun brood zelf verdienen. Ook 's nachts doen een aantal per sonen met de agenten van politie dienst in de gemeente tot strengere surveillance. De Hanze.* Vrijdagavond werd door de >Hanze< eene vergadering gehouden, waarbij alle middenstanders, ook niet-leden genoo- dlgd waren. Het onderwerp van den avond was»de tegenwoordige toe stand.* Dit onderwerp dat tot veel ge- dachtenwisseling aanleiding gaf, werd door den voorzitter, den heer Walth. van der Heijden, ingeleid als volgt Met stijgende belangstelling neemt ieder kennis van de proclamaties en publicaties, van telegrammen en kennis gevingen, die betrekking hebben op den vreeselijkcn ramp, door den Europee- scheu oorlog teweeggebracht. Geen offers zijn te groot. Iedereen is bereid te helpen waar hulp noodig is. Iedereen is bereid te steunen waar be hoefte aan steun wordt geeischt. Steuncomité's worden opgericht, ook hier ter plaatse. Als altijd is de Middenstand bereid om zijn offer te brengen, hulp te bie den. Doch evenals dit altijd het geval is geweest, is diezelfde Middenstand op zich zelf aangewezen. De middenstander immers kan moei lijk bij een steuncomité terecht komen hoe hard hij ook door den tegenwoor- digen toestand wordt beproefd en ge slagen. Hij is altijd op zichzelf aangewezen, hij zal zichzelf moeten zien te redden. Voorzorgsmaatregelen heeft de Mid denstand niet kunnen nemen, waar de oorlogstoestand zoo verrassend snel is ingetreden, dat slechts zeer weinigen, als het ware bij toeval dezen ongewo- nen slag hebben kunnen voorzien. Pas evenwel was de toestand inge treden of eene paniek maakt zich van iedereen meester. In een paniek worden altijd domme dingen gedaan. Zoo dacht ieder dat het laatste pond zout, suiker enz. aan de markt was gekomen. De winkels werden bestormd, en het moet ter eere der Waalwijksche Middenstan ders winkeliers gezegd worden, dat zij een koel hoofd hebben weten te houden, en de voorraad op vrij regelmatige wijze aan den man hebben weten te brengen. Verder dreef die paniek talloos velen naar de Spaarbanken waar de belegde gelden veiliger zijn dan bij de bezitters zelf. Ieder trachtte zooveel goud en zilver machtig te worden als eenigszins moge lijk. Deze edele metalen verdwenen als sneeuw voor de zon. Papier zelfs, het beproefde Nederlandsch Bankpapier werd niet meer vertrouwd. Om betalingen van kleine bedragen mogelijk te maken zag de Staat zich zelfs genoodzaakt de be kende zilverbons uit te geven. De Staat deed evenwel meer. Teneinde het behalen van te groote winsten te verijdelen, werden de prijzen van de meest voorkomende artikelen vastgesteld. Een maatregel die toejui ching verdient. Wat evenwel niet werd gereglemen teerd, was de rente. Dat bracht natuur lijk de Middenstanders in het gedrang. Wij weten toch allen, dat het crediet de spil is, waar de handel om draait. Naast het vervoer is het credietwezen een on misbare factor in de moderne handels beweging. Het credietwezen nu was to taal verlamd, de expeditie totaal in de war. Wat het gevolg was is duidelijk. Eene totale verwarring, een absolute stilstand van handel en industrie. Aan den Middenstand werd daardoor een gevoelige slag toegebracht. Zelf had hij geen crediet, en als hij het nog had, moest hij een rente betalen, die niet op te brengen is. Van den anderen kant evenwel was de Middenstander wel gedwongen, als zijnde de laatste schakel tusschen groot industrie en groothandel en de arbeiders, om zelf crediet te geven. U weet toch allen hoe moeilijk het is, aan den arbeider die men jarenlang tot klant heeft, in deze benarde dagen wa ren te weigeren, waar hij steeds, zij het dan ook langzaam, trouw heeft betaald. En toch zoo ooit iets noodig is, dan kan en mag thans geen misbruik ge maakt worden van den Middenstander. Ieder, doch vooral de gegoeden zijn thans moreel verplicht den Middenstan der in zijn zwaren strijd te steunen, döor zoo veel mogelijk aan den patroon in alle vakken werk op te dragen, dat toch gebeuren moet, en niet zooals helaas gebeurd, het reeds bestelde werk weer op te zeggendoor contante betaling, en door het betalen van rekeningen die thans loopende zijn. De klinkende munt mag niet langer worden vastgehouden, ze moet weer gaan circuleeren. Dat geeft vertrouwen en stelt den middenstander in staat ook zijne inkoopen normaal te bewerkstelli gen. Want ook de middenstander wordt door den grossier gedwongen contant te betalen. Natuurlijk moet ieder zuinig leven, doch ook moet ieder trachten zooveel mogelijk de wissels te betalen. Wordt dat gestaakt dan ligt alles, en de wrange vruchten daarvan zullen geplukt worden na de crisis. Dat is onvermijdelijk. Thans moet ieder den ander helpen. Vooral de sterken hebben den plicht in deze dagen de zwakken te steunen Ieder beijvere zich zooveel mogelijk zijne be talingsverplichtingen na te komen, hij zal er zoodoende aan medewerken om het gecompliceerde, maar thans in de war zijnde raderwerk der economische samenleving te doen samenwerken. Doch op het groot kapitaal, op ieder een rust den plicht helpend de hand te bieden, omdat de Middenstand juist thans de voorname factor is om alles eenigs zins normaal te doen draaien. Dit neemt niet weg dat ieder midden stander alles in het werk moet stellen om fier op eigen beenen te blijven staan. Hét groote middel daartoe is aaneen sluiting op de eerste, tweede en derde plaats. Zoo ooit dan is thans eenheid, een dracht, samenwerking in de Vereeniging noodig. Zijn wij steeds op de bres om alge- meene belangen te dienen, in den hul digen toestand moge met nadruk er op wordeo gewezen, dat vele middenstan ders wellicht kommervolle dagen te wachten staan en dat dus allen die kun nen, door contante betaling, door in schikkelijkheid, door bevordering van expeditie en crediet, in een woord, door alles waar de Middenstand in normale tijden op steunt, te bevestigen, om zoo doende tot een goede uitkomst voor alle standen te komen. BAARDWIJK. Maandag 31 Aug. e.k. zal een algemeen verg. plaats hebben van het R. K. Ziekenfonds, teneinde het verzoek, door de leden tot bestuur ge richt, onderling te bespreken. Op initiatief van den edelachtb. heer Burgemeester, alh. vergaderde j.l. Zondag eenige vrouwelijke ingezetenen om te komen tot de oprichting eener afdeeling van het Roode Kruis. Het comité werd gekozen als volgtMej. Th. Loeff Pres., Mevr. J. A. J. v. Pleijst, Mevr. L, Cooijmans, Mevr. A. Pullens en Mevr. H. Pullens. Het leegstaand huis van den hoofdonderwijzer is aan gewezen als verplegingsplaats. Bij H. V. staat een appelboom, waarvan men de vorige week de vruch ten plukte in volien bloei. Een dubbele oogst staat te wachten. Dinsdagmiddag is naar het krank zinnigengesticht overgebracht M. vB. alh. die sinds eenigen "tijd getroebleerd was. Onder de varkens heerscht alh. een besmettelijke ziekte (vlekziekte). Reeds verscheidene varkens zijn hieraan gestorven en in den grond gestopt. SPRANG. In een gisterenavond gehouden vergadering van het Ziekenfonds verbonden aan de Afd. ^Patrimonium* alhier ia be sloten, met het oog op de uitgebreide werkeloosheid den leden voor onbepaalden tijd vrijstelling van contributie te verleenen en de uitkeeringen met een derde te ver minderen. CAPELLE. Toen C. d, H alhier deze week aan het peren plukken was, brak op eens de tot steunpunt dienende tak. waar door hij omlaag tuimelde. Zwaar gekneusd weid hij thuis gebracht. RAAMSDONK(Dorp.) De Eerw. Zuster Acquina, hoofd der Bijz. Meisjesschool alh., slaagde Zaterdag te 'sGravenhaga voor het examen Eransch L. O. De heer M. A. Zwets, onderwijzer aan de Openbare School alhier, slaagde Zaterdag te 's Gravenhage voor het examen Eogelsch L. O. Heusden, 26 Aug. 1914. Ongeval. Zondagavond had J. R. het ongeluk te struikelen over iemand, die waar schijnlijk onder den invloed, op den publieken weg lag ter hoogte van de Wijksche Poort. Daardoor kwam hij zoo te vallen, dat hij den schouder ont wrichtte en geneeskundige hulp moest inroepen. Flor alia. Wegens de tijdsomstandigheden heeft het bestuur besloten dit jaar hoegenaamd geen feestelijkheden te houden, zelfs geen tentoonstelling of keuring der stekken. In plaats daarvan zullen de ainderen in de gelegenheid gesteld worden te profiteeren van een feest- vondje. PARIJS. Officieel wordt medegedeeld dat gisteren in Lotharingen de Fransche rechterflank achteruit is getrokken, na de tegenaanvallen van gisteren. De Duitschers werden in den aanval door de Franschen troepen gestuit. Officieel word nog medegedeeld, dat hetgeen in den Elzas gebeurd is, nog slechts van ondeigeschikt belang is. BERLIJN. Gisteren zijn aan den Japanschen gezant te Weenen zijn pas poorten toegezonden en werd de Duit- sche zaakgelastigde te Tokio terugge roepen. LONDEN. De Evening News heeft een telegram uit Antwerpen meldende dat de Zeppelin die boven Antwerpen bommen liet vallen, buitgemaakt is. De bemanning, 13 personen, werd krijgs gevangen gemaakt. Het Handelsblad van Antwerpen zegt echter dat alle geruchten omtrent het neerschieten van de Zeppelin uit de lucht gegrepen zijn. 1 wof xcichte ere blourkje Hxiid.* J 40 cent p.sLLLfe OueraL-verbrjJgbaiir p 1 I liè I I I BESOIJEN 25 Aug. De prijs der boter was hedeD op de markt Hoogste prijs f 1,40. Laagste prijs 1 1,33. Eiereu 4'/j a 5 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 6