if ummer 71. Donderdag 3 September 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. N Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, D Eerste Blad. >n, üt Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. :en FEUILLETON. if, 31 ïouj Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A.bonnementsprijs per 8 maanden f0."5. franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden eci., franco te zenden aan Uitgever. den UITGAVE: Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. Prijs dbh Adveethntibn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speci»le zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel 15 ING Zaterdag 2 g Augustus. BERLIJN, 28 Aug. (W.B.). De Ge nerale Staf deelt mede, dat Marainviller, het sterkste Fransche Sperfort ten Oosten van Luneville, door de Duitschers geno men is. WEENEN, 28 Aug. Een Russische krijgsmacht is tusschen de Weichsel en de Boeg bij Krasnik door de Oosten rijkers verslagen. De vijandelijke hoofdmacht drong voor uit op de linie Rawa-Ruska-ZIoczow. Zoowel hier als aan de Zbrucz zijn heftige gevechten aan den gang. De Linkervleugel van onze troepen, bij Rawa-Ruska en Zolkiew, drong zege vierend verder in volledig offensief tus schen Weichsel en Boeg. Aan den rechterflank duurt de strijd nog voort. De veldslag wordt geleverd over een front van 400 KM. LONDEN (Off.). Er heeft een zeege vecht plaats gehad in de baai van Hel goland tusschen Engelsche en Duitsche kruisers en de onderzeëers. Twee Duitsche kruisers zijn gezonken, de andere Duitsche kruiser geraakte in brand en was in zinkende toestand, ook zonken twee Duitsche torpedobootver- nielersterwijl vele andere Duitsche schepen werden beschadigd Aan Engelsche zijde werd er 1 lichte kruiser en een torpedobootvernieler be schadigd. Een Britsch oorlogsschip keer- I de naar Engeland terug met aan boord 9 krijgsgevangen officieren en 101 Duitsche matrozen. LONDEN. 12.000 man staan gereed tot vertrek ter aanvulling der Britsche I verliezen. 'Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." -Mij- BjJSQ; )OE- agtseu )verigl liddagi LAMfc 1DA1L g7uè* jlOuui jkscbét 481 Schuj iden. auot J' 5g Mi TOKIO. De geheele kust van Kiaout- jou is door Japan geblokkeerd. LONDEN. De 2e zoon van den En- gelschen Koning Prins Albert lijdt aan blinde darm ontsteking en is in Schot land aan wal gebracht. Hij was bij de Marine in dienst. Officieel wordt bevestigd dat de Russen Allenstein hebben bezet. De Russische troepen achtervolgden de Duitschers. LONDEN. De Times verneemt uit Antwerpen, dat de Duitsche militaire gouverneur van Brussel van Baron Lam bert Rothschild 10 millioen francs en van Ernest Solvay 30 millioen francs heeft geëischt. Verschillende notabelen zijn in gijzeling gesteld ter verzekering van de betaling de oorlogsschatting. LONDEN. De Russische ambassade deelt mede, dat het bericht is ontvangen, dat de stad Allenstein door de Russen is bezet na verdrijving der Duitsche troe pen. Een regiment is gedecimeerd. In Petersburg loopt het gerucht, dat Koningsbergen zou zijn gevallen. De Duitschers deden een inval in de Belgische Kongo. België heeft in overleg met Engeland maatregelen ter verdedi ging genomen. BERLIJN. De Duitsche troepen in Pruisen hebben onder aanvoering van generaal Hindenburg het uit Narew voortrukkende Russische leger, groot 250.000 man in een driedaagschen slag verslagen en Gilgenburg en Ortelsburg bezet en wierpen hen terug over de grenzen. De Russen hebben groote ver liezen. Zondag 30 Augustus. "s-HAGE. Met ingang van heden zijn in staat van beleg verklaard in Zeeuwsch VlaanderenSas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, Overslag, Axel, St. Jansteen, Graauw en Langendam, Hulst, Clinge In NoordbrabantPutten, Ossendrecht, Woensdrecht, Huijbergen, Bergen op Zoom. Wouw, Roosendaal, Nispen, Rucphen, Vosseneinde, Zundert, Rijsbergenin LimburgAmby, Beme- len, Berg en Terblijt, Bochletz, Borg haren, Cadier en Keer, Eijgelshoven, Eijsden, St. Geertruid, Gronsveld, Gul pen, Heer, Heerlen, Houthem. Hulsberg. Kerkrade, Klimmen, Maastricht, Marg- graten, Meerssen, Merch, Mheer, Noord beek, Oud Valkenburg; Oud-Vroenhoven, St. Pieter, Rijckholt, Schaesberg, Schin op Geul, Simpelveld, Slenaken, Vaals, Valkenburg, Voerendaal. Wijlré, Wittem. De verwoesting van Leuven. MAASTRICHT. De particuliere cor respondent van de N. R. Ct, die persoon lijk een onderzoek instelde, bericht, dat vanuit een huis tegenover het station het eerst op de Duitsche troepen werd geschoten, en dit schieten plantte zich van huis tot huis voort. De Duitsche soldaten vielen in niet te tellen menigte. Een algemeene verwar ring van manschappen en paarden volgde Hij zag mitrailleurs op de leverdie ping van een hotel nabij het station. Toen drong men de huizen binnen, er ontstond een gevecht van man tegen man. Overal trof men gewapende be woners. Toen namen de Duitschers overal gijzelaars mee en waar een Duit- scher door de bevolking werd neerge schoten vielen tien Belgen, 't Was een verschrikkelijke nacht, overal schieten en brand. BAARLE-NASSAU. Gisteren is de stad Mechelen gebombardeerd en is er een slag in deze streken geleverd. Steeds wordt hevig kanongebulder gehoord. (Dit is mogelijk hei Kanongebulder wat hier Zondag algemeen gehoord is.] BERLIJN. Een Zeppelin heeft een bezoek gebracht aan Parijs en daar de versterkingen verkend. De ballon is ongedeerd teruggekomen met belangrijke aanwijzigingen. AMSTERDAM. Langs onze Noorde lijke kust wordt voortdurend hevig kanongebulder gehoord. WEENEN. De Duitschers hebben in Oost-Pruisen eene belangrijke overwin ning behaald op meer dan 300,000 Rus sen, De Oostenrijksche troepen ageeren in dezelfde richting met 't plan 't Rus sische leger tusschen de Duitsche en Oostenrijksche legermacht in te sluiten. Maandag 31 Augustus. BOEDAPEST, 29 Augustus. De lin kervleugel der Oostenrijkers heeft 27 K.M. voorbij Krasnik 5 Russische leger korpsen vernietigd. Nog heden zal het Oostenrijksche leger voor Lublin staan. Een onzer legerkorpsen maakte 2000 gevangenen, o.w. 40 officieren en ver meesterde veel oorlogsvoorraad. PARIJS. Een Duitsche vliegmachine is op een hoogte van 2000 M. boven Parijs gevlogen en wierp een bom naar beneden, welke slechts geringe schade veroorzaakte. ST. PETERSBURG. (Officieel.) Nieuwe troepen zijn aan het Pruisische front aangekomen en hebben reeds aan den aanval deelgenomen. Aan het Oosten rijksche front wordt de slag voortgezet. LONDEN (Offic.) Apia de hoofdplaats van de Duitsche Samoa eilanden heeft zich op 29 Augustus aan de strijdmach ten van Nieuw-Zeeland overgegeven. BERLIJN. De oologscorrespondent van het Wiener Tageblatt bericht dat bij de groote gevechten bij Ortelsburg volgens een voorloopige schatting meer dan 30.000 Russen en vele hoofdoffi cieren zijn gevangen genomen. De Rus sen werden door de Duitsche troepen aan 3 zijden aangevallen en in de moe rassen en de Masurische meren terug gedrongen. WEENEN. In Wilna hebben de mi litaire autoriteiten een pogrom tegen de Joden, op touw gezet, omdat deze wei gerden tegen de Oostenrijkers te vechten. De Joden wierpen baricaden op en be schoten hun belagers die daarop de ver volging aftasten. ANTWERPEN. De Russische rëgee- ring heeft aan de Belg. doen weten dat zij overal in de Duitsche steden en pro vincies welke door de Russische troepen zijn bezet of nog zullen worden inge nomen, het dubbele zal eischen van de oorlogsschatting welke de Duitschers hebben durven opleggen. Zoo hebben de Russen van Allenstein een bedrag geëischt van 100 millioen francs, zijnde het dubbele van de oor logsschatting, die de Duitschers van Luik hebben opgevraagd. PARIJS. De bladen melden dat Konings bergen door de Russen is genomen. Amb telijk wordt echter verklaard datKonings" bergen nog in Duitsche handen is. De Oostenrijkers zenden hun hoofd macht naar Lublin, waar een groote slag wordt geleverd. BERLIJN. (Off.) De bezetting van Rijssel ter sterkte van 50.000 man heeft de stad verlaten. De vesting werd aan de Duitsche troepen prijsgegeven, die haar zonder slag of stoot bezetten. PETERSBURG. De Russische troe pen hebben de 15e divisie van de Hon- gaarsche troepenten Oosten van Tomat- hef verslagen. Geheele regimenten zijn gevangen genomen. PARIJS. De lichting van 1914 zal worden opgeroepen evenals de andere territoriale lichtingen die tijdelijk naar huis zijn gezonden. ANTWERPEN. Officieel wordt mede gedeeld dat van de stad Leuven de vol gende straten door de Duitschers in asch zijn gelegd. De Statiestraat, de Deijtsche- straat, de Mechelsche Straat, de Namen- sche Straat en de Groote Markt. Dinsdag 1 September. OSTENDE. Gistermorgen is boven Kamerijk een Duitsche areoplane gezien. Deze kwam boven het station, wierp talrijke bommen naar beneden, waarvan een doel trof, en de spoorwegbrug licht beschadigde. De soldaten die bij het station op wacht stonden, openden een heftig vuur op het vliegtuig, dat door talrijke scho ten getroffen, naar beneden viel op een vrij veld. Een inzittende Duitsche officier werd ernstig gekwetst. De andere be kwam geen letsel. Beiden werden ge vangen genomen. ANTWERPEN. De krijgsoverheid heeft door den burgemeester doen weten, die voor 1 Augustus niet in de stad waren, deze moeten verlaten, zij hebben zich direct naar het station te begeven. De Duitschers hebben Mechelen opnieuw gebombardeerd. De prachtige schilderij van Rubens in de kathedraal is verwoest. -- De Koningin heeft hare kinderen, die naar Engeland zijn overgebracht, TWEEDE DEEL. tVuuIwijksche en Liicslraatsrke Courant, Het Testament. (39) Ëeret en vooral word ik eigenaar en kasteel heer, goedkooper dan zoo ik het boeltje deed verkoopen om mijn geld terag te krijgen. Alle baten helpen. Vervolgens laat ik mevr. de Pommery zien dat, boewei maar de zoon van een boer ik zouder moeite de dochter van een kasteelheer hnwen kan, wat nog wat beter is, dan de dochter van een bnitendokter zonder centeD. Verschillende bindernissen of moeilijkheden 'tonden als spoedig die scboone ontwerpen in d#n weg. Mej. Adèle Morean was, zoodra zij op La Férolle aargekomen bij de dames de Pom mery gekomen en bad baar bare geldverlegen heid bekend gemaakt. Io 't oog van die dames kon mej. Morean dns niet meer doorgaan als een scboone partij. Solange wist na, dat zoo Adèle er in toestemde Cbanvenel te hnwen, bet alleen zon zijn om aan de ellende te ont komen. Aan dien kant ging de wraak van den be heerder dns mank. Chauvenel waa daar niet weinig nydig over en wist niet welk beBlnit te nemeD, toen by vernam dat mej Morean naar Parys zou terng- keeren, om gezelschapsdame te worden bij heer Gnillaume d'Allardes. Niet alleen 01 tsnapte hem zyne wraak, docb zijne huwelijksplannen zelfs schenen grootelijks bedreigd. Het m*isj9, dat nu eeD middel van bestaan zon hebben, zon minder geneigd zijn een zoogenaamd hnwelyk nit berekening aan te gaan. Die dubbele tegenslag viel Armand bijzonder pynlyk en om zich te wreken, voelde by wel neiging onmiddellijk La Férolle te doen ver koopen. Na alles overwogen te hebben, besloot hij nog gednld te hebben Hij zon immers al den tijd hebben, redeneerde hy, daartoe te beslniteD indien de zaken niet naar wensch gingOD. Hij legde er zich integendeel op toe, zich toegevend, vriendelijk te toonen, stond, op aan vraag van den notaris, gemakkelijk een uitstel toe voor de betaling der hypotheek en verklaar de mej Morean geen laBt aan te doen. Zoodra bet meisje bare betrekking by den oaden Gnillaume d'Allardes aanvaard bad, ging Armand Roger opzoeken en bracht hem tan 't verstand dat Adèle's aanwezigheid bij den oude gevaarlijk was voor zijne toekomstplannen. Geheel verknocht aan mevr. de Pommery, wie ze bare betrekking te danken had, kon zij niet anders doen dan de belangen barer beschermster verdedigen. Met die mededeeling aan zijn medepl'cbtige, dacht de beheerder „Die dwaas van een d'Allardes gaat in zijne radeloosheid nu al het mogelijke doen om mej. Morean bij zijnen oom weg te krygen, en dan valt zy natuurlijk weer heelemaal io mijne macht.» Hij had gerekend zonder de verrassingen des levenswelke aan de gebeurtenissen een heel andere wending kannen geven. Twee maanden waren verloopen sinds Cban venel Rogers aandacht gevestigd had op bet dubbel gevaar welke zijne plannen liepen door de aanwezigheid van Mej. Mot eau bij zynoom Gnillanme en ook door de mogelijke bevrijding van Bernard en diens aanstaande terngkeer. Ongerust zynen medeplichtige sinds eenige weken niet gezien te hebben en geen nitslag te hebben vernomen van zijne kuiperijen, be sloot bij op zekeren dag, boewei met tegen zin. eens naar Villaines te gaan. Hy trof d'Allardes aan in zijn salon, uitge laten van vreugde. Welnu, welnu I wat gaat ge beginnen? Knnt gy niet kalm zijn 1 Zijt gij gok ge worden Volstrekt niet vriend, geen kwestie van Ik heb enkel jnist groot nieuws vernomen, wolk ik u zal meedeelen. Zeg spoedig Welnu, allerbeste vriend, ik ga tron- an Gij wilt zeggen dat gij gaat hertrouwen, verbeterde Chauvenel, eenigsiins ongerust. Natuurlijk, omdat ik weduwnaar ben... En kant gij raden wie mijne vrouw wordt Hoe zon ik dat? bromde de beheerder. Och, 't is geen geldhnwelyk, ging d'Al lardes voort, docb op mijnen onderdom moet men opofferingen kannen brengeD Komaan, wie is bet? Spreek toch.' viel Armand hem ovgednldig in de rede. Het is... het is Mej. Adèle Morean! Cbanvenel stond van verbaasdheid als aan den grond genageld. Adèle Morean Adèle Morean die bij gedacht bad te hnwen om Solange nijdig te maken en de hand op La Férolle te leggen Adèle Morean ontglipte hem en werd de vrouw van dien dwaas van een Roger!... Dat was te veel, waarlijk. Neen dat kon niet zijn, dat zon niet gebeureu Die gedachten badden maar een oogen- blik geduurd. Docb dit oogenblik was voor Armaud voldoende om zich te bazinnen. Zeer kalm, scbynbaar echter, murmelde bij Myce gelukwenschen Ik ben be nieuwd te weten, eerlyk, hoe gy het aan boord hebt gelegd om zoo iets te verwezenlijken Wel, gelyk iedereen, die trouwen wil. Spreek nu toch eens ernstig. Welnu, mijn beste, ik heb eenvoudig uwen raad gevolgd. Na overtuigd te zijn dat Mej Morean inderdaad by mijn oom een rol kon spelen die voor- ot nadeelig kon zijn voor mijne belangen, naar gelang zij voor of tegen my zou zijn, heb ik heel natuurlijk getracht baar op myne hand te krijgen. Ik heb haar eerst zeer vrymoedig verzocht by myn oom te bewerkstelligen om hem zacht jes over te halen tot rechtvaardiger en wel willender gevoelens jegens mijne kinderen en mfj zelf. Mej. Adèle heeft my dat onmiddellijk en met de meeBte rechtzinnigheid toegezegd en is haar rol beginnen te spelen met des te meer over tuiging en vnrigbeid, daar zy besefte dat het hier ging om 't herstellen van eene onrecht vaardigheid. Wat heeft zij tot nn toe bereikt? Niets, dat moet ik erkennen. Maar, terwijl gij die zaak met elkander zocht klaar te maken, hebt gy haar weten over te halen tot een huwelijk met u? Jnist zoo. Eo hoe onvoorzien ook deze verbintenis is, ik heb daarvan de grootste ver wachtingen van mijn toekomstig gelnk. Welaan, des te beter, bromde Cbanvenel. En gij weet nog altijd niet boe het komt dat Mej. Morean er nog niet in geslaagd iB uw oom gnnstiger voor n te stemmen Toch wel, ik weet het. De pogingen van Mej. Morean hebben nog niet den minsten uit slag gebad, om de eenige reden dat mijn oom overtuigd is dat Bernard nog leeft en niet lang meer zal wegblyven. Gij ziet. dat bad ik wel voorzien. Het is waar... Sinds mijn neef verdwenen was, sprak mijn oom nooit over hem en scheen hem als dood te beschouwen. Sedert hij verne men beeft dat Bernard levend gezion werd en eene expeditie werd op tonw gezet om hem te bevryden, is hij overtuigd hem weldra te zien terngkeeren. Zoolang hij dien aangaande geen volledige en bepaalde teleurstelling zal opge daan hebben, zal er niets te doen vallen. Houdt bij zich ook bezig met den kleinen Raymond Nooit. Het scbijnt dat hy zich schikt in de verdwijning van dit kind en gelooft onge twijfeld dat het dood is. In alle geval, hij spreekt er niet over, zinspeelt er nooit op. Bernard is en blijft wel de eenige hinderpaal tnsschen mijn oom en mij. Jnist zooals ik u gezegd heb dns. Het is ook altijd mijn indruk geweest. Uw besluit, dan? Mijn besluit... mijn beBlnit is... dat er moet afgewacht wordeD. Den terugkeer afwachten van nw neef r Neen, de tijding van zijn dood, bewezen, bevestigd op eene wijze die niet meer te weer leggen is. Op dat oogenblik zal ik handelen Het is mogelijk, nochtans, dat mijn oom zich ondertusscben laat vermurwen. Ik reken daar voor een weinig opmijn hnwelyk. Met Mej Morean te buwen zal ik zeker deelachtig worden in de welwillendheid welke mijn oom zijne gezelschapsjuffrouw betoont. Vreest gij niet, integendeel, dat mynheer d'Allardes Mej. Moroau een bnwelijk met u zal afraden 9 Op dat punt ben ik wel gerust, weder voer Roger betronwvol. Adèle heeft my haar woord geschonken en ik meen er wel op te kannen vertrouwen, dat mijn oom te winDen is en daarmede ook zijne erfenis. Dat dankt gij aan my die u op pad ge holpen bob... Al wat gij goeds verricht ove rigens, heb ik n ingeblazen. Iedereen, beste vriend, erkent dat gij een man van doorzicht en goeden raad zyt, ant woordde d'Allardes gebeten. Chauvenel bewaarde het stilzwijgen. Bij zicbzelve zegde bij Ik kan mooi doorzicht hebben. Ik heb niet kannen voorzien dat het accoord, welk ik aan geraden heb, zich tegen mij zon keeren Docb ik geef de partij niet op. Wy zullen wel z en wie bet laatste lacben zal. Luid op hernam by Tot weerziens, beste d'Allardes Ik keer naar Ecobeil terug, ik bob nog te werken. Zy drukten elkander de hand, bezorgd, baast vijandelyk en namen afscheid terw\jl elk van de twee ijn achterdocht behield. Armand verwijderde zich, inderdaad met bet vaste voornemen alles in te spannen om een huwelijk tusschen Roger en Adèle te ver hinderen. D'Allardes, van zijn kant, had toen hy zijn bnwelijk mededeelde aaD zijn mede plichtige bet meest bijzondere verborgen ge bonden, nl. al de moeilijke onderhandelingen waarvan dit huwelijk de belooning was en het afschnwelyke complot waarvan het 't gevolg was. Was het overigens wel een huwelijk? Was het niat veeleer een koop en een eerlooze koop vermits Adèle, vooraleer barones d'Allardes te worden, zich belasten moeBt baren toekomstigen echtgenoot de middelen te bezor gen om de hand te leggen op da erfenis van zyn oom? Wat was dergelijke overeenkomst anders dan een hatelijk afdreigen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1