Mummer 71 Donderdag 3 September 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. Gemeentefaadsvefgadeiingen KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 1 Sept. 1914 des voormiddags ten 10 ure. Voorzitter Edelachtbare heer Van Besouw. Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig is de heer Van den Heuvel. De Voorzitter deelt mede dat er niet veel aan de orde is. Deze vergadering is bijeengeroepen tengevolge van het wettelijk voorschrift dat op den eersten Dinsdag in September de verkiezing van een wethouder moet plaats hebben. Aan de beuit van af treden is de heer Verster. Bij stemming wordt de heer Verster met 10 stemmen gekozen, terwijl 1 stem blanco is uitgebracht. Voorzitter. Neemt u uwe benoeming aan Verster. Sinds 7 jaren heb ik op aangename wijze gewerkt voor het belang dezer gemeente, zoodat ik moet zeggen dat mij het ambt van wethouder lief is geworden. Ik neem mijne benoeming dan ook gaarne aan en zeg de heeren dank voor het in mij gestelde vertrouwen. Vooral het feit dat ik met algemeene stemmen ben benoemd is mij aangenaam. Voorzitter. We feliciteeren U met uwe herbenoeming en spreken den wensch uit dat u nog lange jaren uw ambt mag vervullen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. dane zaken. ELSHOUT. BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 1 Septem ber des voormiddags ten ll uur. Voorzitter Edelachtb. heer Verwiel. Ongeveer 11.15 uur opent de Voor zitter de vergadering; afwezig de heer Winkel. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde Schrijven van den heer Winkel houden de mededeeling dat hij wegens ongesteld heid de vergadering niet kan bijwonen. Een schrijven van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening noodig voor 't voorschot der onder steuning van militairen die in dienst zijn. Schrijven van Ged. Staten houdende bericht ontvangen politieverordening. De Voorzitter deelt mede, dat de burgerwacht, zooals in een vorige ver gadering is besproken, niet zal worden toegepast. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Verkiezing van een Wethouder, wegens periodieke aftreding vau den heer Broeders. Met algemeene stemmen wordt de heer Broeders herkozen. Voorzitter. Ik feliciteer u hartelijk met uwe herbenoeming en ik doe dit met nog meer genoegen, wijl de raad u reeds meerdere malen heeft herbenoemd een bewijs dat men een groot vertrouwen in u stelt. Ik hoop dat u d ze betrek king nog lange jaren zult mogen ver vullen, opdat u nog veel voor het be lang onzer gemeente zult kunnen ver richten. Broeders. Ik dank u, mijnheer de Voorzitter voor de hartelijke woorden en goede wenschen tot mij gericht. Ik dank ook de heeren voor het eenparig vertrouwen dat zij in mij stellen. Ik za trachten, dat de verwachting in mij gesteld, niet zal worden beschaamd. 3, Wijziging begrooting dienst 19D Voorzitter. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen be sluit om dit jaar de kermis niet te doen plaats hebben, moet de begrooting wor den gewijzigd. De houders van vermake lijkheden zenden van te voren een klein bedrag in voor de staanplaatsen en dat nu moet worden gerestitueerd. Het geheele bedrag bedraagt slechts ongeveer f20,op de begrooting daaivoor te brengen. Niemand in openbare vergadering het woord meer verlangende, sluit de Voor zitter de vergadering en gaat de raad over in geheime zitiing ter bespreking van in de vorige vergadering niet afge. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 1 September des middags ten 2 uur. VoorzitterEdelachtb. heer van den Breugel. Ongeveer 2.15 uur opent de Voor zitter de vergadering aanwezig zijn alle leden. De lezing der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Aan de orde a. Procesveibaal van kasopneming. Voorzitter Door B. en W is bij den gemeente-ontvanger] procesverbaal van kasopneming gedaan. De boeken zijn regelmatig bijgehouden en het bedrag f 1074.4372, was in overeenstemming daarmede. Voorzitter. Hebben de leden soms aanmerkingen. Gijsels. Nee vooruit maar, 't is mij goed hoor. b. Schrijven van den heer Langerhorst, houdende dankbetuiging voor zijn be noeming als onderwijzer. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek van het Armbestuur om eene subsidie. Voorzitter. Het Armbestuur verzoekt om eene subsidie groot f 150 voor het dienstjaar 1912, wijl anders de begroo ting niet kloppend kan worden gemaakt. Voorzitter Ik stel voor dit verzoek aan te houden tut bij de behandeling van de begrooting. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van Ged. Staten inzake het verhaal van ambtenaren voor het pen sioenfonds Wordt voor kennisgeving aangenomen. 4. Verkiezing van een wethouder wegens periodieke aftreding van den heer C. van der Sanden. De heer Van der Sanden wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Van der Sanden. Ik dank de heeren voor het vertrouwen dat zij in mij heb- aen gesteld. Voorzitter. Ik feliciteer U met Uwe lerbenoeming en ik hoop dat u nog vele jaren als zoodanig mag werkzaam zijn. Gijsels. Ik dacht dat de benoeming van een wethouder was uitgesteld. Voorziter. Dat is weer Ingetrokken. 5. Opmaken van een voordracht voor het college van Zetters. Voorzitter. Ged. Staten wijzen erop dat het aanbeveling verdient daarvoor een bouwkundige te benoemen. Klijn. Grevenbroek was de opvolger van Van den Brand is 't nier. Mijdunkt dat het hier niet noodig is. In een stad is dat iets anders. Hier kan een lid van den raad of een goede boer het zeker zoo goed. Gijsels. Een bouwkundige zou eerder een beetje partijdig zijn en dan zou men wel eens moeilijkheden kunnen krijgen met de schatting. Als hij een klant voor heeft of geen klant, dat zou schelen. Een timmerman is ook maar een mensch. Dooreen worden de boerderijen veel te hoog geschat. Voorzitter. Ik lees maar voor wat Ged. Staten schrijven. De raad moet maar een voordracht maken met personen wie zij willen. Gijsels. Welja, 't is niet waard, dat er over wordt gesproken. Benoemd wordt tot eerste candidaat T. Grevenbroek en tot tweede candidaat Van Herpt. Voor de aftreding van den heer Mus- kens worden als candidaten benoemd no. 1 de heer J. Muskens en als no. 2 P. Pulles. Voorzitter. Door de heeren van den Bosch en Klessens zijn tijdens de vaca ture meer lessen gegeven. Door den heer van der Bosch 28 uur en door de heer Klessens 22. uur. Zij vragen daar voor 50 cent per uur. B. en W. stellen voor 40 cent per uur te geven Klijn. Men moet wel in aanmerking nemen dat een uur overwerk zwaarder valt als de eerst voorafgegane werk zaamheden. Overwerkuren zijn steeds vermoeiender. Gijsels. Ze hebben het gaarne ge daan, anders zouden ze het niet gedaan hebben. Voorzitter. Ze hebben het gedaan in het belang van het onderwijs. Van Herpt. Wat krijgen zij voor herhalingsonderwijs. Voorzitter. 60 cent per uur. Van Herpt. Dan is er ook niets tegen om 50 cent te geven, dunkt me. Gijsels. Hebben ze eerst Diets afge sproken. Voorzitter. Ja eerst vroegen ze 60 cent en toen 50. Gr,evenbroek. Later hebben ze, geloof ik, gezegd dat ze 't voor 40 cent ook wel zoudeo doen. Klijn. Ik zeg maar dat overuren veel vermoeiender zijn. Gijsels. Dat is voor hen zoo erg niet. Grevenbroek. Zoo vermoeiend is dat werk niet vooral als ze weten dat het extra wordt betaald. Voorzitter. Vroeger is er niet zooveel gegeven, dat weet ik wel. Het voorstel van B. en W. hierna in omvraag gebracht, wordt met een na algemeene stemmen aangenomen. De heer Klijn stamde tegen. Hierna ging de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd Omslag. DEUNEN, Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag September des na middags ten 7 unr. Voorzitter Ed.Achtb. Heer G. van HalteD. Ongeveer 7.15 aar opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notalen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van gedeputeerde Staten hou dende afschrift vau het Kou. Besloit tot vaststelling van de verordening der pensioens bijdragen. Schrijven van Ged. Staten houdende goed keuring tot het aangaan eener geldleening voor het bewerken van woeste gronden. Dez3 stuVken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Verkiezing Wethouder wegens perio dieke aftreding van den heer v. Son. Met 6 van de 7 stemmen wordt de heer van Son herkozen. Da Voorzitter feliciteert den heer van Sjn met zijne herbenoeming en hoopt nog lang met hem werkzaam te zijn. Wethouder van Son dankt de leden voor zijn herbeneeming. 8. Verslag gemeente rekening en rekening burg. Armbestuur. De Voorzitter verzoekt de Commissie haar rapport te willen oitbrengeD. Het lid Elshont zegt namens de Commissie dat zij de rekeningen grondig hebben on- deizocht en stelt den raad voor beide re keningen voorloop'g vast te stelleD. Zonder bespreking wordt hiertoe besloten. 4. Verzoekschrift van den gemeente-op zichter om verhooging van zijne jaarwedde. De Voorzitter zegt dat dit verzoekschrift bij het Dag. Bestuur een punt van bespre king heeft uitgemaakt. Zooals de leden weten aldus spreker, zijn de werkzaamheden den laatsten tijd zeer toegenomen. Spreker stelt nu voor de jaarwedde van den opzichter te verhoogen met f80 per jaar en alzoo te brengen op f 500. Wethouder van Son moet zeggen dat het eeD flinke opzichter is, die alle lof waard is. Het lid Elshout is het hiermede volko men eens, doch hij meent dat alle geldelijke zaken steeds worden aangehouden tot eene volgende vergadering. De Voorzitter zegt dat ingekomen ver zoekschriften die niet behandeld zyn door het Dag. Bestuur aangehouden worden tot een volgende vergadering. Wethouder v. Dal vindt het niet meer dan billijk aan het verzoek van den ge meente-opzichter te voldoeD, daar de anderen het ook hebben gekregen. Voorts wenscht spreker deze verhooging te laten ingaan 1 Jannari 1914. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloteB, doch in 't vervolg zullen steeds geldelijke zaken aangehouden worden tot eene volgende vergadering. De Voorzitter zegt dat de gemeente een nieuwen nachtwacht heeft gekregeD. De Vooi- zitter stelt voor het salaris van den nienwen nachtwacht Krieger vast te stellen op eeD pensioensgrondslag van f 425. Het lid Elshout vraagt of hij voor vast is aangesteld. De Voorzitter antwoordt dat dit zoo is. Op de vraag van eenige leden omtrent het politietoezicht in de gemeente zegt de Voorzitter, dat hij er voor zal zorgen, wan neer dit noodig mocht blijken, dat er vol doende politietoezicht is. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. SPRANG. Openbare vergadering van den raad der gemeente Sprang op 1 September 1914. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering en goed keuring der gelezen notulen, wordt over gegaan tot verkiezing van een wethou der wegens periodieke aftreding op he den van den heer B. Verhoeven. Met algemeene stemmen wordt de Heer B. Verhoeven herkozen. De Voorzitter feliciteert den benoemde met de hernieuwing van zijn mandaat, waarop de Heer Verhoeven verklaart, onder dankzegging voor het in hem ge stelde vertrouwen, de benoeming aan te nemen. Vervolgens biedt de Voorzitter den Raad aan de gemeente-begrooting voor 1915, welke ter secretarie ter leziog wordt nedergelegd. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten een adres te richten aan de Hoogere Regeering ter verkrijging van een rijkssubsidie in de kosten van ten laste der gemeente blijvende pensioens bijdragen voor gemeente-ambtenaren over 1914. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. RAAMSDONK. Openbare vergadering vaa den Raad dezer gemeente op Dinsdag 1 Septem ber des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer Ridder de van der Schueren. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de heeren M. Zijlmaas, de Bruijn en Schoenmakers. De notulen van de vorige vergade ring worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Alle stukken worden voor kennisge ving aangenomen, terwijl met eenige bemerkingen door Ged. Staten omtrent de geldleening groot f9250 en f3700 zal worden rekening gehouden. Ook is nog een schrijven ingekomen van Mejuftrouw Aot. Smijers met ver zoek haar als onderwijzeres tegen 1 October eervol ontslag te willen ver eenen. Het voorstel van B. en W. is, zegt de Voorzitter, haar met ingang van 1 No vember eervol ontslag te verleenen mocht dit echter eerder kunnen ge schieden, dan zal hieraan gevolg worden gegeven. Aldus besloten. 2. Aanbieding Begrooting van het Burg. Armbestuur dienst 1915. De Voorzitter deelt mede dat de be grooting in ontvangst en in uitgaaf be draagt f11931,1372» 3. Benoeming commissie tot onder zoek der stukken sub. 2. De Voorzitter benoemt hiervoor de heeren Schoenmakers, Timmermans en van Dongen, welke hun benoeming aan nemen. 4. Adres van de vereeniging tot verbetering van het geitenras te Raams- donk, houdende verzoek om eene sub sidie uit de gemeentekas van f50,met ontwerp besluit van B. W. om de gevraagde subsidie te verleenen tot een bedrag van f25.'sjaars. De Voorzitter zegt dat B. VV. met het oog op de verbetering van het gei tenras voorstellen eene subsidie te vet- leeaen van f 25,— tot wederopzegging. Deze subsidie zal dan verleend worden 1 Jan. 1915. Het lid P. v. Dongen vraagt of deze vereeniging Koninklijk is goedgekeurd. De Voorzitter antwoordt dat op de Statuten de Koninkl. goedkeuring is verkregen. Het lid Lankhuyzen zegt dat er op allerlei gebied meer van die vereenigin- gen zijn, zoodat er dan ook spoedig meerdere zullen komen. De Voorzitter is van meening dat het hier 't belang geldt van den minderen man, waarvan de meesten niet in staat zijn die beesten te houden. De leden Lankhuyzen en van Dongen opperen het bezwaar, dat er dan zoo veel zullen komen. De Voorzitter zegt dit voorstel te moeten verdedigen omdat het hier be treft de arbeidersbevolking. Het lid P. v. Dongen zou er een voorwaarde aan willen verbinden om een zeker toezicht te hebben op de administratie. De Voorzitter vindt het bedrag te luttel om hieraan nog voorwaarden te stellen. Het lid D. Timmermans kan er zich wel mee vereenigen subsidie toe te ken nen, doch er zijn hier op groote en kleine schaal zooveel vereenigingen. Het gevaar bestaat dan, zegt spreker, dat er een massa aanvragen zullen komen. Spreker wenschte graag een exemplaar van de statuten. Voorts wenschte de heer Timmermans er een bepaling aan te verbinden dat iederen geitenhouder lid kan worden. De Voorzitter stelt nu voor deze aan vrage aan te houden tot eene volgende vergadering, welk voorstel met alge meene stemmen wordt aangenomen. 5. Voorstel van B. W. om dit jaar met het oog op de ernstige tijds omstandigheden, de kermis in deze ge meente niet te laten doorgaan. Zonder bespreking wordt hiertoe be sloten, terwijl het lid D. Timmermans het voorstel van B. W. in de gege ven tijdsomstandigheden ten zeerste ap- p-ecieert. 6. Benoeming Wethouder wegens periodieke aftreding van den heer G. H Simonis. Met algemeene stemmen waarvan 1 blanco wordt de heer G. H. Simonis heikozen. Wethouder Simonis dankt de leden voor het opnieuw in hem gestelde ver trouwen en neemt zijne benoeming aan. 7. Benoeming van een lid in de schoolcommissie wegens periodieke af treding van den heer D. Timmermans. Bij stemming wordt de heer D. Tim mermans herkozen. De Voorzitter vraagt of ce heer D. Timmermans zijne benoeming aanneemt. Het lid Timmermans anfwoordt dat hij zijne benoeming aanneemt en spreekt zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen. 8. Benoeming van een lid in het Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer H. C. de Bont. De heer H. C. de Bont wordt met 7 van de acht stemmen herkozen, waar van 1 op den heer J. C. Schoenmakers. 9. Ultloting van aandeelen in ver schillende geldleeningen dezer gemeente. a. Twee aandeelen ieder groot t 250, der leening vai f15000,— per resto groot'14000. Uitgeloot wordt het aandeel No. 33 v, Speijk en No. 70 Mr. Heere. b. een aandeel groot f 500of twee aandeelen ieder groot f250.der lee ning van f20.000.— per resto groot f 13.500 Uitgeloot wordt het aandeel No. 31, groot f500.J. Luikx Roosendaal. c. Een aandeel groot f 250.der leening van f4000.— per resto groot flCOO,— Uitgeloot wordt het aandeel No. 16 D. Lankhuyzen. d. Een aandeel groot t 125,— der lee ning van f 4000,— per resto groot f 3000 Uitgeloot aandeel No. 6 Gebr. Speijk. e. Een aandeel groot f 150.der leening van f6000.— per resto groot f 5400.— Uitgeloot aandeel No. 30 W. Kamp Waspik 40 Splerings g. Een aandeel groot f 250.der leening van f 5000 per resto groot f 4750. Uitgeloot aandeel No 8. W. Kamp Waspik. De agenda afgehandeld zijnde zegt de Voorzitter dat de heer Snijers vroe ger leeraar aan de herhalingsschool is geweest. Door het overlijden van den heer Snij ers is deze betrekking vacant gekomen B. en W. hebben hiervoor nu benoemd Mejuffr. Snijert. Goedgekeurd. Het lid D. Timmermans vraagt wie op 't Veer belast is met de betrekking van hoofd der school. De Voorzitter antwoordt dat tot tij delijk hoofd is benoemd de heer van Kolsteren, terwijl tot tijdelijk onderwij zer is aangesteld de heer van Meche- len uit Breda Nog vraagt het lid Timmermans o het de bedoeling is om de huur var de weegbrug en het weeghuisje dit jaai nog te doen Ingaan ten bedrage vai 50 cents. De Voorzitter antwoordt dat dit di bedoeling was van B. en W. De Voorzitter zegt dat zooals de hee ren weten zich in hun midden een mai bevindt, die reeds 25 jaar zitting heef in onzen gemeenteraad. De Voorzitte voelt zich gedrongen Wethouder de Wi met deze heugelijke gebeurtenis va< harte geluk te wenschen. Het komt niet dikwijls voor aldu spreker, dat iemand 25 jaar zitting heeft van

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5