Telegrammen van heden. Kerknieuws. Advertentiën. Ingezonden Stukken, Zij die zich thans tegen het volgende kwar taal op dit blad abonneeren ontvangen de nog tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. Handelsberichten. Kleine Advertentiën. is een kwestie waar niet veel aan te doen is, maar anderzijds ziet men in plaatsen in de buurt waar inkwartiering is, dat er een macht geld in die plaat sen komt. Men mag toch rekenen, dat Iedere soldaat t 1 per dag kost, daarbij Icomt z'n tr acta ment dat opgaat, dan zijn er veel die van zichzelf nog wat hebben. We krijgen dan familieleden en kennis sen, die ook het hunne verterenonze ge r.eente zal bij die jongens en fami lieleden een goeden naam krijgen, wat haar ook in de toekomst een goede be kendheid geeft. Alles bijeen zal het van groot belang, financieel op de eerste plaats, zijn voor onze gemeente Hij weet dat er bezwaren aan zijn en anders in gewone omstandigheden zou hij er ook ulet aan denken, thans echter wel, daar hij meent dat er tegenover de lasten veel grootere lusten staan. De Voorzitter geeft in eene uitnemende verhandeling het standpunt dat hij in deze aanneemt, niet voor zijn persoon, maar als president van W. B en dan moet hij er zich tegen verklaren. Hij heeft juist zijne informaties van plaatsen waar sedert eenigen tijd inkwartiering is en dan werkelijk ziet men er daar al niet zooveel voordeel in, maar wordt het bij vrij langdurig verblijf werkelijk lastig voor verschillenden verhoudingen in de huisgezinnen. Wanneer men een in kwartiering voor een bepaalden tijd kreeg dan was het iets anders, ook wanneer ons die werd opgelegd, maar er om te vragen zou hij ten sterkste moeten ontraden; dan heeft men niets te recla meeren en krijgt men misschien een aantal waar men van op zal frisschen. Het vragen om inkwartiering zal wel een >unicum> zijn. Daarenboven vernam hij dat op de meeste plaatsen de menage zelf per trein wordt aangevoerd. Wat het vreemdelingen bezoek aan de militairen betreft, ook dat is veel ver minderd, meerendeels omdat het nieuwtje er veel afgaat en anderdeels omdat de militairen regelmatig hun 24 of 2 X 24 uren verlof krijgen. Verder heerscht er onder de nering doenden hier op 't oogenblik geen nood toestand en het argument wat hij vroeger hoorde aanhalen, dat voor de arme menschen er nog aardig wat van de soldatenmenage overschiet, kan hier niet gelden daar Waalwijks burgerij op on baatzuchtige wijze voor den armen en werkloozen roedemensch zorg draagt. Een hoofdargument blijft dat Waal wijks Belang het grootste deel zijner leden niet zoo'n last mag opleggen om de neringdoenden een voordeel te verschaffeo, terwijl, het geheele be stuur zou hem hierin bijblijven, W. B. juist van die zijde zoo weinig steun ondervindt. Daarom meet hij het voor stel der vijftien leden ontraden. De heer van Eek repliceert nogmaals terwijl door den heer van Liempt nog maals onderstreept wordt, dat het niet aangaat het grootste gedeelte der leden waarvan W. B. altijd allen steun geniet een last op te leggen. Ook werd nog voorgesteld een commissie te benoemen, terwijl anderzijds nog werd op den voor grond gebracht, dat het een gewaagd werk is deze stap te doen, waar zooveel obstructie tegen is, al kan het voordeel niet ontkend worden. Ook meende men dat de proef op de som elders reeds is geleverd. Na nog een woord van den voorzitter wordt het voorstel der vijftien heeren in stemming gebracht. Voor waren 24, tegen eveneens 24 stemmen met 5 blanco. Waar alzoo de stemmen staakten, moest de voorzitter, die gehoopt had op deze algemeene vergadering van de verant woordelijkheid te worden ontlast volgens de statuten toch weer beslissen, wat hij niet aarzelde te doen, door 't ingediende voorstel te verwerpen. Deze beslissing werd met applaus begroet. En hiermede was deze zeer geani meerde en uitstekend geleide vergadering geëindigd. Pastoor Brans. De toestand van onzen ZEerw. heer Pastoor is naar omstandigheden vrijweL Legerschoenen. Met genoegen vernemen we dat ver schillende schoenfabrieken grootere of kleinere orders in militaire schoenen hebben gekregen, zoodat verscheidene fabrieken weer met halve dagen of halve weken aan 't werk zijn gegaan. Mogen deze eerste orders door meer dere gevolgd worden, opdat men ten minste op deze wijze voort kan blijven gaan. Werkverschaffing. Thans is men aan de Haven voor goed met het verlagen en verbreeden van den Dijk begonnen, 't Is een wer kelijk belangrijk werk, dat geschiedt onder leiding van onzen gemeente op zichter. De werklieden beginnen van dit nieuwe vak al heel aardig slag te krijgen. Dat er ook veel belangstelling van 't publiek is behoeft niet gezegd. Havenverbetering. B. en W. doen reeds een oproeping voor een tijdelijk opzichter voor het verrichten van voorloopige terreinwerk zaamheden bij de havenverbetering. De indiensttreding wordt direct ge vraagd, zoodat de voorbereidende werk zaamheden spoedig een aanvang schij nen te nemen. Retraite. Gisteren zijn een 60-tal werklieden alhier voor een vierdaagsche retraite naar het retraitehuis te Vucht vertrokken. Kon. Goedkeuring. De Staatscourant bevat de statuten van de Vereeniging voor Neutraal Han delsonderwijs Langstraat en Omgeving te Waalwijk en van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel voor het dorp 's Grevelduin-Capelle te 's Grevelduin- Capelle. Gevonden 2 Dameshandtaschjes, een gouden oorringetje, een katoenen rok, een por- temonnaie met f2. een gouden da mesbroche met strik. Inlichtingen te bekomen aan het politiebureau alhier. BAARDWITK. Het aantal werkeloo- zen neemt hier van dag tot dag^toe, dagelijks melden zich meer menschen aan, om aan de gemeente-werkverschaf fing te gaan arbeiden. De burgemeester der gemeente Baardwijk heeft doen aanplakken, dat de genen waar varkensziekte voorkomt, op straffe verplicht zijn hiervan aangifte te doen. CAPELLE. C. R. en P. <3. V. vingen 1.1. Zaterdag met den hengel een snoek welke het kolo3ale gewicht had van 10 pond. Wel een buitenkausje. Op de Zaterdag 11. gehouden verga dering van de Zatigvereeniging 't Rozeknopje alhier werd besloten de repetities, die sinds 1 Augustus hadden opgehouden, weer voort te zetten, terwijl nieuwe leden tot de ver eeniging kannen toetreden. C. D. zou een schaap in de wei gaan brengen, doch moest uitwijken voor een auto. Het dier schrok hiervan, vloog den dijk af en sleepte C. D, mee. Deze kwam zoo erg te vallen, dat hij zijn schouder ontwrichtte, die door- dr. Kohier verbonden werd. Zachtjes aan begint er weer eenige beweging in de, in de haven liggende, schepen te komen. Enkele zijn er reeds vertrokken naar Duitschland, teneinde aldaar ladingen te gaan innemeD, welke spoedig door andere zullen worden gevolgd. Ook de losse werklui zijn weer naar Laitschland vertrokken. Tot predikant bij de Nederd. Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. Koster te Wijkei (Friesland.) Dinsdagavond werd op den weg naar het station alhier door M. R. een bears gevonden. Bij opening kwam ereen pad te voorschijn. Voorwaar een buiten kansje voor den gelukkigen vinder. RAAMSDONKSVEER. Maandag viel de 12-jarigen v. R. van e?n wagen. Hij werd met gebroken arm opgenomen. Dr. Quirijns verleende medische hulp. DEN BERG. Ia onze gemeente heeft zich een geval van typhus vooigedaan. Heusden, 8 Sept. 1914. Vlekziekte. Dez^ zoogevreesde ziekte heeft ook hier haar intrede gedaan, zoodat verschillende stallen besmet zijn en er reeds enkele var kens aan bezweken zijn. Dt inzameling voor de soldaten te velde. Met genoegen kunnen we melden, dat de jougelui, die zich met deze inzameling belastten, wil gehad hebben van bun werk. Schier overal deden ze wat op. Hier wat boeken, daar vaste toezegging van pas ver schenen kranten, elders tabak, sigaren of geld om znlkB aan te schaffen. Een praebt- verzending heeft reeds plaats gehad en een tweede zal in den loop der week volgen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Waspik, 6 Sept 1914. Mijnheer de Redacteur Gaarne had ik een plaatsje iu Uw blad voor het onderstaande stukje. Lange jaren achtereen heeft de ge meente Waspik in haar Bestuur vrede en eendracht gekend, doch het schijnt, dat de onrustwelke thans de wereld beroert, ook hierheen is overgeslagen. De Raad onzer gemeente heeft weer eens van zich doen spreken en wanneer dat gebeurt, is het zelden iets wat ia het belang der gemeente en hare inwo ners is. Het moet mij van het hart, daar ik vrees dat niemand de pen zal opne men. Het moet in den breede bekend worden hoe enkele leden hunne taak opvatten en meenen in het belang der gemeente te handelen. In het laatste tweetal jaren zijn er enkele veranderingen gekomen in den Raad, verschillende nieuwe leden heb ben in dat college een zetel gekregen. Dinsdag 11. was In de vergadering aan de orde gekomen het benoemen van een wethouder, wegens periodieke al- treding van den wethouder Smeur. Ie dereen zou meenen, dat de algemeen geachte wethouder glansrijk zou worden herbenoemd. Mis hoor. Door het ge- kuip en gekonkel van enkele leden is het gelukt den aftredenden wethouder te doen vallen. En nu vraag ik u in gemoede, kiezers en ingezetenen van Waspik, hoe moet de handelwijze van die menschen betiteld worden. Ik laat het aan alle weidenkenden over zelf een oordeel uit te spreken. De heer Smeur is sinds tal van jaren wethouder. Ook hij heeft al dien tijd de belangen der gemeente behartigd. Men kan hem geen enkele daad ten laste leggen, waaraan hij een zoo groote beleediging heeft verdiend. Want grie- vender kan toch niemand behandeld worden dan door het thans heerschende gezelschap. En wanneer degene, die zich thans aan hun hoofd stelt, kon bogen op veel grootere bekwaamheden of ver stand, doch in de oogen van Waspiks inwoners is dat niet zoo. Of is hij dan de man die de zaken der gemeente beter zal behartigen Zou het daarom niet veel verstandiger van dien man zijn, dat hij stilletjes bij zijn koetjes bleef, inplaats van iu onze gemeente weder partijschap te komen zaaien Kie zers, doe dan toch Uwe oogen nu eens flink open en ziet, wat ge in den Raad hebt gebracht. Zouden uwe belangen nu voortaan beter worden behartigd Ik wil hier niets ten naaeele zeggen van den nieuwgekozen wethouder, doch was het niet edel geweest, had hij niet ge toond een man van karakter te zijn, wanneer hij zich niet beschikbaar had willen stellen om de plaats te bezetten van een geachten man, die dan toch nooit iets heeft gedaan voor de ge meente, waarvoor hij zich behoeft te schamen. Niet iedereen heeft voldoende talenten, doch wanneer hij zijn best doet, valt er niets te zeggen. Zeer zeker recht vaardigt dit niet het bewijs van wan trouwen, dat hier door kuiperij is ge geven. Want dat er gekonkeld wordt staat vast. Waarom anders steeds die bijeenkomst van enkele leden bij deo thans benoemden wethouder voor de raadsvergadering Moet daar eerst af gesproken worden hoe men moet stem men voor of tegen een onderwerp. Zoo worden de belangen der Gemeente be hartigd. Een raadsvergadering is niet meer noodig. Vóór de vergadering is reeds beslist wat er zal gebeuren. Van eene vruchtbare bespreking in de raad zaal is geen sprake meer. De heer Smeur heeft thans ook ontslag genomen als lid van den Raad. Kiezers van Was pik, breng een nieuw lid in den Raad, dat niet heult met die mannen, doch iemand, die vrij en frank op zijn eigen beenen kan staan, want zij zullen trach ten nog meer vriendjes een zetel te ge ven. Past nu op en laat u niet verder meeslepen, zij hebben nu getoond van welk gehalte ze zijn. En in de op Sept. gehouden raadsvergadering is dan deze man, zij het ook bij beslissing van het lot, wethouder geworden. Dit vind ik een prachtgelegenheid voor de kie zers om, zoodra hij moet aftreden als Raadslid, hem ook eens te laten voelen hoe prettig zoo'n beleediging is. En thans zullen we de zegeningen van het nieuwe bestuur afwachten. Nieuwe bezems vegen schoon en zoo zal het hier ook wel zijn, doch verbete ren zonder centen zullen ook de nieuwe heeren niet kunnen. U Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de plaatsruimte. EEN INGEZETENE. De kroning. ROME, 7 Sept. (Via Engeland met vertraging aangekomen,) Zondag had de kroning van den Paus in de Sixtijnsche kapel plaats. Onder de H. Mis werd de Paus met het pallium omhangen en ont ving Hij de laatste eerbetuigingen der kardinalen. Na de Mis plaatste de eerste kardinaal-diaken de tiara op het hoofd des Pausen, die daarop plechtig zijn Apostolischen zegen gaf. In de zaal der paramenten legden de kardinalen den eed af. Kardinaal Agliardi hield een rede en wenschte den Paus de wijsheid van Leo den Groote, de kracht van Gregorius VII, de zlelegrootheid en het krachtig beleid van Leo XIII, het edele vaderhart van Pius X. ROME, 7 September. De staats secretaris kardinaal Ferrata deelde aan het corps diplomatique mede, dat het consistorie wegens den oorlog morgen zal plaats hebben in alle stilte. Niemand zal uitgenoodigd worden, er tegenwoor- te zijn. Kardinaal Mercier is naar Mechelen vertrokken met een vrijgeleide om de Duitsche linies te kunnen passeeren, dat de staatssecretaris voor hem had aange vraagd bij den Pruisischen gezant bij den H. Stoel. ROME, 7 September. In de troonzaa van het Vaticaan heeft de paus heden het bij den Heiligen Stoel geaccrediteer de diplomatieke corps ontvangen. Nadat de paus, vergezeld door zijn hof, de zaal was binnengetreden en had plaats genomen op den troon, las de deken van het diplomatieke corps, de gezant van Oostenrijk-Hongarije, een in het Fransch gestelde toespraak, waarin hij uiting gaf aan de hartelijkste wen- schen en den diepsten eerbied aller volken voor den paus. De paus antwoordde, eveneens in het t ransch, met den wensch voor den voor spoed aller volken en de handhaving van de goede betrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en de daarbij ver tegenwoordigde landen. Vervolgens bood de paus, na van den troon te zijn opgestaan, zijn hand aan elk der diplomaten voor de hand kus. Voor alle aanwezigen had hij een beminnelijk woord. De gezant van België stelde den paus een enveloppe ter hand, bevattende een telegram met de beste wenschen van den koning der Belgen. Na de receptie heeft het diplomatie ke corps een bezoek gebracht aan kar- kinaal Ferrata, den staatssecretaris. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 8 September. (Havas). Offi cieel wordt medegedeeld, dat de Fran- sche opperbevelhebber onder dagteeke- ning van 7 dezer een dagorder heeft uitgevaardigd, waarin hij den ongedul- digen Franschen troepen mededeelt dat het nu niet meer het oogenblik Is om achteruit te zien, maar om den vijand aan te vallen, terug te dringen en het terrein dat gewonnen wordt, het koste wat het wil, te behouden. Eveneens uit officieele bron wordt medegedeeld Iu den ochtend van den 7den heeft het eerste Duitsche leger (de uiterste rechtervleugel van de Duit schers) onder den druk van het llnker- leger der Engelschen en Franschen naar het Noorden terug moeten trekken. Het wordt op zijn front en zijn flank gevolgd. Van het front tegenover het tweede, derde en vierde Duitsche leger wordt geen ernstig gevecht gemeld, maar aan front van het vijfde Duitsche leger is het tot een vinnige ontmoeting géko men. In den avond van den 6en hebben de troepen van Verdun een uitval gedaan en convoolen behoorende tot het vijfde Duitsche leger, geuomen. PALIJS, 8 Peptember. Uit het officieele communiqué van vanmiddag drie uur valt af te leiden dat de rech tervleugel der Duitschers, waarvan de opmarsch een week geleden viij veront rustend scheen, zijn terugtrekkende be weging, die met tegenslagen gepaard gaat, vervolgt. Het communiqué luidtle. Op den Franschen linkervleugel dringende legers der bondgenooten, waartoe ook vooruit geschoven troepen van de Parijsche be zetting behooren, voortdurend vooruit van de oevers der Ourq tot in de streek van Montmirail (aan de Marne, 50 K.M ten Oosten van Parijs). De vijand trekt terug in de richting der Marne. Fraosche en Engelsche troepenhebben tusschen Meaux en Sézanne tal van Duit schers gevangen genomen, o. a. een bataljon infanterie en een compagnie met machinegeweren en bovendien verschei dene caissons buitgemaakt. 2e. Het Fraosche centrum is in he vige gevechten gewikkeld tusschen Fère Champenoise (10 K.M. ten Noordoosten van Sézanne, aan den spoorweg van Pa rijs naar het Oosten), Virry le Frangois (50 K.M. ten Oosten van Fère Cham penoise) en een punt 'ten Zuiden van vau het bosch van Argonne (nog 10 K.M. verder naar het Oosten). De Franschen zijn nergens terugge slagen, de vijand heeft integendeel ter rein verloren bij Vitry le Frangois, waar een terugtrekkende beweging der Duit schers geconstateerd wordt. 3e. Op den Franschen vleugel heeft een Duitsche divisie een aanval gedaan op de linie ChateauSalius (in Duitsch Lotharingen, ten N.O. van Nancy) Nancy, waar zij is teruggeslagen ten Noorden van het bosch van Champe- noux. Meer naar het oosten hebben de Fransche troepen de bergkam van Mau- dray (in de Vogezen) en de pas van Fourneaux hernomen. BERLIJN, 8 Sept. Nadat twee dagen geleden reeds forten van Maubeuge wa ren gevallen en de versterkte stellingen tusschen die forten waren genomen, is het door beschieting uit het zware Duit sche belegeringsgeschut gisteren gelukt de vesting zelf tot onvoorwaardelijke overgaaf te dwingen. TERNE UZEN, 8 September. Thans kan omtrent het optrekken der Duitschers iu de omgeving van Gent liet volgende wor den gemeldMaandag is een student van Luik, krijksgevangene der Dnitschers, by den burgemeester van Gent gekomen met een brief van den generaal die het Duitsche leger in Ooet-Vlaanderen aanvoert. De student had op eerewoord moeten beloven met of zonder antwoord bij den generaal te zullen terog- keeren op straf van bij de eerste gelegenheid te znllen worden gefusilleerd. Hedenmorgen moest de burgemeester om 9 uur te Oordeg- hem, een plaatsje nabij Gent, komen om met den generaal te spreken over de voor vaarden eener bezetting van Gent. In zijn jrief dreigde de Duitsche genei aal de stad Gent met zwaar geschat te znllen bombar deeren, indien hij ook maar het minste verzet ontmoette. Ingevolge dat schrijven vertrok de heer Braun vanochtend om 8 ore per automobiel naar Oordeghem. De automobiel droeg een witte vlag. Te ongeveer 11 nur keerde de burgemeester terng en deelde an hen die daar waren mede dat de Duitschers nier naar Gent zullen trekken, maar hun tocht naaj Frankryk zol en vervolgen. Er zal ook geen oorlogsschat ting moeten worden betaald, doch de generaal ïeeft bedongen verschillende leveringen van &enoodigdheden voor het leger, o m. rijwielen. De burgerwacht mag naar Gent terngkeeren en zal er politiedienst kannen verrichten na de wapens te hebben ingeleverd. Verder eischt generaal Von Böwith van de stadGent 10.000 liter benzine, 1088 liter mineraal water, 140.000 Kilo's haver, 100 rijwielen, 10 motorrijwielen, 25 luchtkamers voor auto's, 10 rollen, elk van 40 meter lengte, voor verbanden van wondeD, veel sublimaat pastilles, 100.000 sigaren, alles te leveren tegen Woensdagochtend om 6 are. Ook de geweren van de burgerwacht moeten worden ingeleverd. In Gent is een bekendmaking aange plakt, waarin de burgerwachten opge roepen worden om volgens de door den Duitschen generaal gestelde voorwaarden hunne wapens en ammunitie zoo spoe dig mogelijk in te leveren in het graven kasteel. Degenen die aan dat bevel niet mochten voldoen, zullen worden gefu- sileerd. Hedennamiddag kwamen twee Duit sche offieieren in Gent. Zij werden in de Bagattenstraat gezien, waarop een aan het stadhuis op een automobiel ge monteerde mitrailleuse derwaarts kwam en op deze officieren het vuur opende. Een der officieren werd gedood, de an dere gewond. Dit voorval is zeker aan een of ander misverstand toe te schrijven het schijnt dat de officieren zich daar ook niet mochten bevinden. De burge meester is onmiddellijk weer naar den Duitschen generaal vertrokken, om over dit incident, dat tot erge verwikkelingen zou kunnen leiden, ophelderingen te geven. BRESLAU, 8 Sept. Door het plaatsver vangend generaal-commando alhier wordt meegedeeld, dat onze Silezische landweer gis teren na een hevig gevecht 17 officieren en 1000 man van bet Rnsscbiscbe gardekorps en bet derde Kaakasische korps gevangen heeft genomen. BERLIJN, 8 Sept. De oorlogscorrespon dent van de jKöln. Ztg.* maakte een auto tocht raar de Franzche slagvelder. Iu de ammunitiebergplaatsen van verschillende gar nizoenen vond bij groote hoeveelheden dnm- dumkogels. In de bekende particuliere vlieg tuigdepots van Deperdussin zag bij 10 on beschadigde Fransche tweedekkers en 20 eendekkers met benzine in de reservoirs, geheel gereed om op te stijgen. Bovendien werden door de Duitschers talrijke motoren in beslag genomen, Door het in beslag nemen van dezsn voorraad is het grootste deel van bet Fransche militaire vliegpark te Reims in Dnitsche handen gevallen. BESOLJEN 8 Sept. De prijs der boter was hedan op de markt Hoogste prijs 1 1,35. Laagste prijs 1,30. Eieren 4'/j A 5 cent per stnk. TE KOOP. Drie zoo goed als nieuwe FIETSEN, waarvan 2 Heeren en een Damesfiets. Prijs zeer billijk. Bij J. H. W. HONNEF, Tram station, Vlijmen. 6908 Iemand vraagt voor des Zondags in de Mis van 8 uur een zitplaats. Aanbiedingen met opgaaf van prijs. Brieven aan het bureau vau dit blad ouder No. der advertentie. 6911 f f Heden overleed te f 'sBosch, na voorzien te zijn der laatste H. Sacramen ten onze dierbare Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer Hendrik Leonard Festen, in den ouderdom van 78 jaren. 6910 THEO FESTEN-Sars. Waalwijk, 6 Sept. 1914.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 3