Nummer 77. Donderdag 24 September 1914 37e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Waalwijkscfie Stoomdrukkerij Antoon Tielen, FEUILLETON. lil. ilM ;ct« Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. 4oos Pllfl Qor& in DERDE DEEL. ■ju. waahvijksflie en Ungstraalsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden em,, franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: Prijs der Adyertïntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale retr voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel tien en, ten, a's, zen. els, |De Oorlog. A De Duitse hers in Frankrijk. Zaterdag, 19 September, voor 44 jaar was de Insluiting van Parijs door de Dultschers een voldongen feit geworden. Zoo min als de Dultschers op 2 Sept. den Sedandag hebben kunnen herdenken met een overwinning in diezelfde streek, 6 zoomin zijn ze er in' geslaagd aan den verjaardag van de insluiting van Parijs bijzondere beteekenis te geven door op nieuw het beleg voor de Fransche hoofd stad te slaan. Het Frankrijk van heden is het Frank rijk van 1870 niet meer. Bovendien worden de Franschen nu door de F.ogelschen bijgestaan en heeft Frank- rijks bondgenoot in het Oosteo, Rusland, zich naar behooren van zijn verdrags verplichtingen gekweten, zoodat Duitsch- land een aanzienlijk deel van zijn leger macht voor den uit het oosten komenden vijand heeft moeten afzonderen. Door al deze omstandigheden en nog ettelijke meer (we denken o.a. aan het taaie verzet der Belgen) zijn de Dult schers in Frankrijk zeker niet zooveel gevorderd als zij wel gewenscht hebben. Zij zijn uit het Marnegebied Noord waarts teruggedreven tot de Aisne en daar woedt nu al langer dan een week een verwoed gevecht, waarin geen van beide partijen er in schijnt te slagen belangrijke vorderingen te maken. De Duitschers hebben zich blijkbaar geducht verschanst. De werken, die zij hebben opgeworpen, blijken duurzamer te zijn dan die, welke een vluchtend leger io het leven kan roepen. Waaruil dus de S conclusie getrokken mag worden, dat de Duitschers die tweede verdedigingslinie al te voren in orde hebben gebracht, voor het geval zij zich aan de Marne niet zouden kunnen handhaven- Naar het heet zijn ze nu op dezelfde wijze bezig versterkingen op te werpen aan de Bel- 4524 gische grens, om zich daarop terug te trekken, wanneer ook de slag aan de Aisne in hun nadeel beslist werd. De hoofdzaak is deze slag een artil- leriestnjd. Er zou alleen teekening in ten, 'en, 1. ei Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." ijken Mant en d. het De krankzinnige van Ecobeil. (45) Maar die ongelukkige moet gedurende maanden in het hooge gras verscholen zyn ge weest.. zijne kleederen hangen in flarden, in een jaar is zijn haar niet geknipt., 't is mis schien een ontdekkingsreiziger, die den weg verloren heeft, zijn geleide is kwijtgeraakt.. Arme man, wat angsten moet by doorstaan hebben 1 Eizijn polsea vertoonen de sporen van boeien. Docter, hebt gij dat gezieD Ja ja, ik had het eerst niet willen opmerken, nit vreeB dat gij uwen zieke voor een ontsnapten boei zoudt aanzien en gij geneigd mocht zijn hem aan zyn lot over te laten. De kapitein antwoorden niet. Hy was bezig met de kleedereu van den onbekenden te on derzoeken. Zag eens gij, die halderen oogen hebt, vroeg hy eenklaps. daar op don hoek van dien kraag, is dat niet een anker Ja, sprak de geneesheer, die nader toe keek, 't is een anker of 't moet toch een aoker geweest zyn, geborduurd met gouddraad. Een anker i6, in alle lauden der wereld, het zinnebeeld der marine. Wij bevinden ons do» tegenover een zeeman, officier of soldaat, waarschijnlijk een officier, te oordeelen naar den gouddraad, de fijnheid der trekken en de tengerheid der handen. 't Is oagelukkig, dat er geen galon meer e zien is, geen knoop, niet 't minste spoor van een epaulette of van een nummer. Mis schien zouden wij iu zijne zakken iets vinden dat ons beter koode inlichten. Hoor eenB kapitein viel de dochter hem kunnen komen, wanneer de Franschen er in slaagden de achterwaartsche ver bindingen der Duitschers, op België en Luxemburg aan, af te snijden, of den rechtervleugel der Duitschers om te trekken. Aan beide plannen schijnt een begin van uitvoering gegeven te zijn. Maar ook niet meer dan een begin. Dat het afsnijden van de Duitsche verbin dingen niet zoo gemakkelijk is, erkent de Fransche generale staf zelf. En de omtrekkende beweging waar een En- gelsch bericht heden melding van maakt, moet wel uiterst moeielijk zijn door de sterkte van Von Kluck's leger op den Duitschen rechtervleugel. Omgekeerd hebben ook de Duitschers geprobeerd de verbindingen van de En- gelschen met de kust af te snijden door een poging om een spoorwegbrug te Oissel op te blazen. Die poging is mislukt. Treurig nieuws is, dat de stad Reims en haar prachtige kathedraal het hebben moeten ontgeld :n. De Franschen be weren dat de Duitschers de kerk zonder noodzaak tot mikpunt gekozen hebben, de Duitschers, dat de kerk juist in de vuurlinie lag. Blijkbaar lagen de vijan delijke strijdkrachten elk aan een anderen kant der stad. Aldus was de toestand Zaterdag, voor heden kunnen we 't volgende beeld geven Zoowel de berichten van Fransche als van Duitsche zijde melden, dat er Maan dag geen krijgsbedrijven hebben plaats gehad van zoo ernstigen aard, dat zij een van beide partijen nader bij de be slissing hebben gebracht. Blijkbaar be halen beide partijen op verschillends punten kleine voordeelen. Het Fransche communiqué van heden nacht, dat door de mededeeling van het Fransche gezantschap in den Haag aan merkelijk wordt aangevuld, bevat echter aanduidingen, die op een nieuwe werk zaamheid van de Duitschers schijnen te wijzen, en wel in dien zin, dat zij op belde vleugels een oprukkende beweging beginnen, terwijl zij zich in het centrum sterk hebben verschanst. In dat bericht toch leest men dat de Duitschers voort gang hebbeo gemaakt ten Zuiden van Roye, in de richting van Montdldier, in de rede, ik geloof dat wij goed zullen doen dat onderzoek nog tot later nit te stellen. Of wij ors tegenover een Italiaan, een Spaüjuard, een Franecbman of een Engelschman bevinden, komt er weinig op aan. Hij heeft eerst en vooral recht op onze verzorging. Het is waar, beaamde de kapitein, het is dwaas mij over die kinderachtige dingen bezorgd te maken, terwyl de ongelukkige mis schien in stervensgevaar verkeert. Tien minuten later lag de onbekende zoo comfortabel mogelyk in de breede kajuit, welke als ziekenzaal dienst deed en 's anderdaags, dank de versterkende draDken, welke hem toegediend werden, bevond hij zich reeds veel beter. Den derden en den vierden dag daarde de beterechap normaal voort De krachten van den zieke keerden weder, zijn blik begon minder vaag te worden, er kwam weer leven in. Nochtans, het was hem ongetwijfeld nog onmogelyk weer den draad zyuer gedachten te vatten, of mischien weerhield eene vrees, een va5te gedachte hem te spreken, want hij uitte geen woord. Den vijfden dag nochtans, toen de „Orlando" op weg naar Bnenos-Ayres reeds ver was van de Afrikaansche kusten, stamelde de zieke onsamenhangende woorden ia de FranBche taal. De doctor, die op dit oogenblik aan zijne zyde zat en die taal een weinig sprak, wilde er gebruik van muken om een gesprek aan te vangen. Doch, al zijne pogingen waren nut teloos, hij moest zich dns vergenoegen met den kapitein op de hoogte te brengen en er het volgende besluit uit te trekken Het anker en den kraag en de Fransche woorden zijn twee aanduidingen, welke bijeen gebracht een vermoeden toelaten het ver moeden dat wij te dosn hebben met een offi cier der Fransche marine. Bijgevolg, zoo hy niet besloten is als wij te Bnenos-Ayres aankomen, te zeggen wie hij iB en wat hij wil, zullen wij raad kannen inwinnen bij de ver tegenwoordigers van Frankrijk in dit land. Zij moeten het dan maar met hem klaar spe len. Dit is ook mijn gedachte, antwoordde de kapitein, wij zullen ten opzichte van dien vreemdsoortigen zieke geheel onzen plicht ten W.N.W. van Noyon en van Corbie ten O. van Amiens. Ook hebben zij nieuwe werkzaamheid aan den dag ge legd ten Oosten van de Oise. Bajonet- aanvallen hebben daar zelfs plaats ge had. Met welk resultaat wordt niet ge meld. In Woèvre, nabij de Ome, beschie ten de Duitschers Hatonchatel. Ponta Mousson en Blamont hebben weer eens van meester verwisseld en zijn thatis weer door de Duitschers bezet. Ook op dien vleugel rukken zij dus weer op. De Kölnische Zeitung heeft den terug tocht der Duitschers in Frankrijk ver geleken met die in Oost-Pruisen, welke door de- overwinning bij Tannenberg werd gevolgd. Iets dergelijks zegt het blad, zal iu Frankrijk geschieden. De overwinning bij Tannenberg hebben, gelijk bekend, de Duitschers behaald, doordat zij in korten tijd zeer belangrijke versterkingen hadden aan weten te voe ren. Misschien hebben zij dat nu ook op het Fransche oorlogsterrein weten te doen en is het bericht van het Keulsche blad daar een zinspeling op. Het bovenaangeduide plan van de Duitschers, om op de vleugels op te trekken, teekent zich in de berichten echter nog maar zoo zwak af, dat men daaromtrent nog niet meer dan een ver onderstelling mag maken, nog geheel afgezien van de vraag in hoeverre dit plan, als het bestaat, tegenover de le gers der bondgenooten succes zal heb ben. De']eerstvolgende dagen zullen ons daaromtrent wel «iets naders leeren. De gevechten, tot nu toe aan de Aisne geleverd, schijnen hoogst bloedig te zijn geweesttwee Engelsche corresponden ten bereiden het hun publiek er althans op voor, dat zij van de verliezenlijsten zullen opschrikken. Een Italiaansch minister heeft in een interview gezegd, dat van een uiteen vallen van het'Drlevoudig Verbond geen sprake is en'dat een tusschenbeide ko men jvan Italië ten gunste van Duitsch- land en Oostenrijk niet is buitengesloten, indien de toestand dat zou eischen. Men zou anders zoo zeggen, dat Oos tenrijk eenige verlichting in den druk best kon gebruiken, ware het maar al vast doordat het zijn grenzen naar den volbracht hebben en wij zeilen hem niet lan ger kannen meenemen. Doch zal hy op de been zijn als wij ginds znllen aankomen? Binnen veertien dagen O ja, dat hoop ik welals zijne ingewanden hem geen slechte parten spelen. Ah gij vreest Ja, ik vreesheel eenvoudig een typhnskoortsDe omstandigheden, waarin' de ongelukkige zich bevindt, werken bet uit breken van die ziekte in de hand. De typhus- bacil kan zich best ontwikkelen. Goed, maar voordat die bacterie zich ont- wikkele en hare Verwoestingen uitoefent, most men ze toch eerst binnen hebben. Wees gerast, die arme drommel beeft al den tijd gehad sinds do drie maanden, dat hij misschien in de Afrikaansche bosscban ge dwaald beeft, er millioenen binnen te krijgeD. Na die microben zijn hardnekkig, moet ge weten«ij vragen maar eene gelegenheid om voort te woekeren en ik geloofdat ze die hier wel zullen gevonden hebbeD. 't Ware toch maar droevig, zoo die on gelukkige, dien wij liefderijk opgenomen en aan een zekeren dood ontrukt hebben, de typhnskoorts onder ons volk moest brengen. Wat wilt gij, wij zullen ODze maatrege len nemen, daarvoor ben ik hier. Het idee van den geneesheer wachtte niet lang op verwezenlijking. De zieke was nauwelijks de crisis van uit putting voorbij, welke gedreigd had hem Daar bet graf te sleepen, of verschijnselen traden iD, welke geen vergissing toelieten hevige en voortdurende koorts baikloop dnizelingen slape loosheid, algemeene verzwakkingen, alleonfeil- bare kenteekens van de typhnskoorts. De docter begon onmiddellijk met de gewo ne behandeling, welke overigens nog al goede uitslagen scheen op te leveren. De ziekte was nochtanB in vollen gang toen de „Orlando" voor Bnenos-Ayres aankwam, waar zy moest aanleggen. Men moest zich onderwerpen aan de ge bruikelijke plichtplegingen, de verklaringen indienen door de gezondheidareglementen vereischt. En het was slechts na verscheidene stappen en talrijke bezoeken der gezondheids- officieren dat kapitein Bistolfi verlof kreeg Italiaanschen kant geheel van troepen kon ontblooten, en dat het voor Dultsch- land niet geheel onverschillig kon zijn indien een Italiaansch leger in Zuidwest Frankrijk ging opereeren en zoo Frank rijk tot versnippering zijner strijdmacht dwong. Op 't Westelijkoorlogsiooneel. D«? militaire medewerker van het Berliner Tageblatt schreef Maandag o.m. het volgende over den militairen toestand in Frankrijk Gelijk uit de mededeeling van den grooten generalen staf blijkt, was de voorwaartsche beweging der FranschenJ de laatste dagen reeds verlamd. Thans zien wij dat het langdurige bewegingsgevecht plotseling in een positiegevecht is veranderd, zooals wij dat ook in de gevechten bij de Liao-rivier en bij Moekden m den Ruesiscb-Japanachen oorlog hebben waargenomen, alsook in den Balkan-oorlog aan de Trjataldzjs-linie. De juistheid van deze uitlegging blijkt te dui delijker hieruit, dat zoowel Fransche als Duitsche berichten denzelfden nadruk leggen op de sterkte der vijandelijke verschansingen. Bij een aanval op dergelijke stellingen is het vooreerst noodig een zwakke plaats uit te zoeken. Wat nn dc posities van de beide legers betreft, zoo is die der Duitschers de gunstigste. Onze achterwaartsche verbin dingen zijn zoodanig verkort, dat het mo gelijk is ons reusachtige leger met alle noodige levens- en ocrlogsvoorraden te voor zien. Dit gevoel van materieels veiligheid is van onberekenbaren invloed. In de langdurige gevechten zijn onze stellingen ook uit strategisch oogpunt voordeelig. De vijand heeft thans twee rivieren achter zich. Rivieren in den mg hebben zegt niets, zuolang men zich zeker voelt van zijn succes. Ze oefenen echter een hoogst ver- ontrustenden invloed uit zoodra dit gevoel van veiligheid begint te wankeleD. En dat dit in het Fransche. leger het geval is, kan worden opgemaakt nit de gedrukte stemming in de Fransche pers. Wordt het Fransche leger nu door de Duitschers gedwongen op Parijs terug te trekkeD, dan moet het onder de oogen en onder het geschat ran hun versterkte tegenstanders de Aisne en Marne pas&eeren. Beide rivieren zijn door de voort durende regens sterk gewassen. De Franschen hebben dus het vooruitzicht als zij verslagen worden, in lange colonnes over de bruggen te moeten trekken. aan te leggen en zijnen zieke aan land te brengeD. Een ambnlancewagentje kwam den typhns- lyder afbalen en op de getuigenis dat bij ee nige Fransche woorden gesproken had, welke ongetwijfeld zijne nationaliteit moesten vast stellen, werd de onbekende naar het Fransche gasthnis vervoerd. II. Mynheer Dnpont de la Giraudière consul- generaal van Frankrijk te Bnenos-Ayres, be zat een nogal flink persoonlijk fortuin. Dit liet hem toe zeer weelderig zijn land te ver tegenwoordigen en zelfs te schitteren boven den bnitengewonen gezant ec gevolmachtigden minister der republiek. Zeer werkzaam eD vol attenties om de han delsbelangen van Frankrijk te ondersteuaeD, teer minzaam jegens al zijne landgenooten genoot heer de la Giraudière in de FranBcbe kolonie een gezag en eene achting, welke ten hoogste verdiend waren. Nochtans, wanneer hij aan zijn werk was, had bij niet gaarne dat men hem kwam sto ren voor eene onbeduidende zaak, welke door de bnreelen kon geregeld worden. Dien morgen, bezig met een ingewik keld verslag op te stellen over een kiesche zaak, ontving bij niet hl te vriendelijk zijn dienstbode, toen deze hem kwam melden dat een Franscbman, te Bnenos-Ayres aangeland hem persoonlijk wenschte te spreken en vol strekt weigerde met wie dan ook te spreken- Maar wat wil hij, dia Franscbman.' vroeg mynheer de la Giraudière, na uiting te hebben gegeven aan zyn slecht humeur. Dat hij tenminste zegge om welke reden hij er zoodanig op staat my persoonlijk te spreken Ik zal dan oordeelen of het nuttig is hem audiëntie te verleeneD. De man weigert volstrekt, mijn beer, iets te zeggen en verklaart dat hij slechts zjjne zaak aan den heer consul wil nitleggOD. Aardig, die hardnekkigheid, ""tfa een oogenblik zwygens Mogelyk, mompelde hij, dat hij daartoe eonige reden heeftHoe heet bij Hij wil zijnen naam niet opgeven. De verwoesting van de kathedraal vau Reims. BERLIJN, 22 September. (Officiéél Wolff,) De Fransche regeering heeft zich helaas niet ontzien de feiten te verdraaien door de be wering dat de Duitsche troepen zonder mi litaire noodzaak de kathedraal van Reims tot doelwit van een stelselmatig bombarde ment hebben gemaakt. Reims is een vesting, die de Franschen no? de laatste dagen met alle beschikbare middelen hebben versterkt ter verdediging van hnn huidige stelling. Bij de aanval op deze stelling is het bom bardement van Reims helaas uit militair oogpunt noodzakelijk geworden. Er waren bevelen gegeven de beroemde kathedraal te sparen. Als het niettemiu waar is, dat hij den door den strijd veroorzaakten brand van Reims ook de kathedraal heeft geledeD, wal wij thans niet konnen heoordeelen, dan zou niemand zulks meer betreuren dan wij. De schuld treft alleen de FranscheD, die Reims tot vesting en steunpunt hunner verdedigende stelling hebben gemaakt. Wij moeten met nadruk protesteeren tegen de bewering dat Duitsche troepen uit vernielingswoede, zonder dringende noodzakelijkheid, gedeDkteekenen van geschienenis en bouwkunst vernieleD. De verwoeste Kathedraal van Reims. Blijkens bovenstaande telegrammen staat de Kathedraal van Reims-geheel in vlammen. Het bevel van het Duitsch legerbestuur, om deze beroemde kerk die juist in de vuurlinie lag zooveel mogelijk te sparen, is dus niet opgevolgd. In de Msb. vinden wij het volgende om trent de Kathedraal opgeteekend De Notre Dame van Reims is een der beroemste Gothische bouwwerken der wereld. De eerste steen werd gelegd in 1212, en het kolossale kunstwerk met zijn talrijke beelden en reliefs was eerst in de veertiende eeuw af. De Kathedraal is 138 meter lang, van binnen 30 meter breed en 38 meter hoog. Zij heeft een schitterende facade met 530 beelden, een roset van 12 meter middellijn, twee to rens van 82 meter hoogte, met een klok van 123.000 K.G, De Kathedraal geeft van binnen een geweldigen indruk. Honderden van prach tige beelden, en vooral de geschilderde ramen, meest uit de dertiende eeuw, sieren de Kathedraal. WatMaar dan is 't een gek of een misdadiger Ik zal de politie verwittigen. Ik geloof niet mijnhoer merkte de dienstbode op, dat bij krankzinnig of een misdadiger is of riechte plunnen koestert. Hij ziet er zeer kalm nit en maakt den indrnk van een zeer braaf man. Zijn gelaat staat u dns aan? Hij beeft een zeer open en sympathiek gelaat. De consul maakte een gebaar van ongednld. Eo boe is bij gekleed Slecht, zyn kleedaren zijn tot op den draad versletenzij schynen voor hem niet gemaakt. Bah 1 laid hem dan maar binnen sprak by half norscb. Wijl ik nu toch gestoord werd, moet ik maar ineens met dien man afwerken omdat hij zoo aanhondt, dns zal ik misschien minder tijd verliezen met hem te ontvangen dan met midde en te zoeken hem bniten te zetten- Da dienstbode giDg en een halve miunut later trad de onbekende bet cabinet van den consul binnen. Bet waa een jonge man van zeven- a acht en twintig jaar, opgeschoten, tenger, en zeer voornaam van bonding. Hij bad blauwe oogen brnin baar, kort gesneden, en een blonden knevel. Kin en waDgen waren verscb gescho- ren. Mynheer Dapont de la Giraudière, die den be zoeker by voorbaat niet gunstig gezind was, staarde hem eerst met weinig welwillend oog aaD. Doch zoodra de jonge man het woord genomen had, vervloog de Blecbte indruk bij den consul. Mijnhoer, zeide de onbekende, ik moet n eerst en vooral mijne uederigste veront schuldigingen aanbieden om aldas op eene audiëntie bij n te hebben aangedrongen- Doch ik kon er niet toe besluiten, mijn geheim aan ondergeschikte beambten toe te vertrouwen, aan onverautwoordelyken, die misschien on bescheidenheden hadden kunnen begaan, welke ik vermijden wi). (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1