Telegiammen van heden- Verloren. een Koffer G. de Bakker, P. de Bakker-v. Delft. Provinciaal Nieuws. X NMÏÏWS UIT HÜÏÏSBSK Kerknieuws. Gemengd Nieuws. TELEGRAMMEN. Handelsberichten, Advertentiën. PANTOFFELS, NWwS~~ÜrTKAATSHEUVEL. Chroom Heeren- en Dameswerk, k CONTANT. BESOIJEN, A 59 k el j bet Maandag-voormiddag op den weg tusschen Waalwijk- 's-HertogenboschGrave' in grijs Jinnen. 6940 Verzoeke spoedberichten opzending tegen goede be looning aan M. VAN LOON- Eras te Waalwijk. Een WINKELIER vraagt uiterste prijsopgaaf van ge regelde levering van ver schillende soorten zonder papier, alsmede tegenover de Openbare School r een jour- a zal wor hee« nog ië be- razzo :nden i on- is aan tie za- mens rsche dank- an de de jn ge- ftlcie- mill- be- >egde waar- idden e toe kans >ewc- mi- moe- 'tvoer, n op- welke fabri d, dat mdeo i hiei 8 pet raffi i/erlol n uit1 mis- 1 kan romen hunne eft de eenige idszin ït bü ider Mevrouw Van Basten Batenburg Jurgens, Utrecht. Mevrouw J. de Caritat de Peruzzis, Roo sendaal, N.-Br. Kapelaan A. A. LameD, Breda. Dr. L. Deckers, Eindhoven. Chr. Devoghel, pastoor, Ooslerblokker. W. Fransen, Jz. Leeuwarden. Mr. J. N. J. E. Heeikens Thijs sen, Haarlem. Henri Hermans, Maastricht. Mej. H. P. Lefebure, Amsterdam. P. C. P. de Louw, Helmond. L. J. J. M. Poell, kapelaan, Tilburg. J. D. Th. Sanders, burgemeester, Roer mond. Mevrouw A. R. Schaepman-Ehrhardt, Utrecht. P. de Sevaux, Venlo. Mevrouw J. W. J. Vos de Wael, bar. van Voorst tot Voorst, Elden bij Arnhem. Mevrouw Jos. v. Waesberghe, Hulst. Dr. Emile Verviers, Leiden, Secr. Pen- ningm. Giften waarvan verantwoording in de voornaamste bladen geschieden zal, worden gaarne ingewacht aan het adres van laatst ondergeleekende. Waalwijk, 23 Sept. 1914. Koopt oict in dea vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. len en jdelijk idsche gevaar id, di geeae veilige achte ïnzelf, :e ge- aarom uitge deren, lemen emen, elaten sn uit ;en. werk- aan- iugea e huif alrijke op ti dei t van ïoogsl zoo i ver voor a den sn van ir bet tueele i, voor allen inden, van ïheer )«roep idszin giften D. -ING, leer. aoscb liden, S. A, Onze advertentïên en de crisis. 't Is merkwaardig hoe in korten tijd de meeste bladen van ons land slechts weinig van hunne advertentiën hebben overgehouden. Gok wij zijn zooveel mo gelijk onze adverteerders ter wille ge weest op hun verzoek om voorlooplgde advertentiën te staken, in verband met de heerschende crisis. Nu de groote verwarring der eerste dagen geheel geweken is, willen we naar aanleiding hiervan even op enkele din gen wijzen. Zeer ten onrech'e wordt verondersteld dat de reclame iets is, waarop dadelijk bezuinigd kan worden. Beter bewijs, dat men de reclame niet van den goeden kant beziet, kan men wel niet geven. Immers, men geeft geld uit voor reclame, om met dit geld weer meer geld terug te krijgen. Wij vertrouwen dan ook, dat, nu de zaken langzamerhand weer op orde komen, nu alles weer zijn gewonen gang krijgt, onze adverteerders weer spoedig order zullen geven voor de geregelde plaatsing van hunne advertentiën. Ook in dezen tijd is reclame even loonend als vroeger. Nog meer dan voorheen zal de aan dacht van het publiek op uwe zaak geves tigd moeten worden niet alleen om de oude relaties te behouden, maar ook om nu nieuwe te krijgen voor de enkele die hier of daar verloren zijn gegaan. Ieder zakenman moet daarbij bedenken, dat hij door zijn geregelde reclame krach tig medehelpt om de onrust, die bij som migen nog de overhand heeft, voorgoed te doen verdwijnen. Het is dus in het belang der eigen zaak, in het belang van het economische leven van geheel ons land, zoo spoedig mogelijk weer te beginnen met geregelde reclame en na tuurlijk ook met geregelde betaling. Dat is geen overbodige weelde Vakschool. Voorloopig tijdelijk aangewezen als deskundige voor machinaal schoenma ken aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk de heer A. Stütz, vakleeraar te Wermelskirchen. Het bekende vaktijdschrift A. B. C. der Schuhfabrikation schrijft bij een foto: „Bijgaande toto wordt ons van ge- „achte zijde ter plaatsing aangeboden. „Zij toont den vakschoolleeraar Aloys „Stütz te midden zijner leerlingen aan „de les in de vakschool te Wermelskir- „chen. De heer Stütz heeft vroeger „reeds in Weiszenfels en op andere „plaatsen cursussen in 't modelleeren „gegeven. Naar wij vernemen heeft hij „een beroep ontvangen voor de nieuw „opgerichte „Rijksschool voor Leerlooi ers en Schoenmakers" in Waalwijk— „Holland als le vakleeraar. Het zou „zeer jammer zijn, wanneer zulk een „uitstekende kracht aan de Pruisische „vakschool onttrokken werd." Het corps leeraren der Rijksvakschool voor Leerlooiers en schoenmakers met daaraan verbonden proefstation ten bate der lederindustrie, zal thans wel volledig -zijn «n is samengesteld als volgt: J. L. van Gijn, directeur der vakschool en proefstation. Herm. v. d. Waarden, assistent-schei kundige proefstation. A. van der Laak, leeraar leerlooierij. A. Stutz schoenmakerij (machinaal,). Fred. Hoek, leeraar schoenmakerij (handwerk). Verder een laborant, een amenuensis, s.een machinist en een concierge. Hoe het met de toelating der leer lingen en de opening staat is ons niet bekend. Dat de looierijafdeeling met 1 October geopend zou worden, zooals geruchten Ioopen, gelooven wij niet, vooral waar een oproeping van leer lingen niet plaats had, zoover ons ten minste bekend is. Jubileum. A.s. Zaterdag 26 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zuster Charles van de Dochters van O. L. Vr. van het H. Hart in de St. Antonlusparochie alhier werd geprofest Hoewel dit feest geheel huiselijk zal worden herdacht, meenen wij het hier toch wel even te mogen aankondigen, waar deze liefdezuster zoo de algemeene achting en waardeering heeft in Waalwijk en omgeving, omdat zij als ziekenverpleegster en thans als ver pleegster van het R. K. Groene Kruis bij allen zoo hoog staat aangeschreven om hare behulpzaamheid, maar niet minder om hare lieftalligheid voor de zieken, die haar als 't ware op de han den dragen Daarom zal het Sr. Charles a.s. Zater dag niet aan hartelijke blijken van be langstelling zal ontbreken. Teekenscltool. Naar wij met genoegen vernemen, neemt het getal leerlingen aan de teeken- school gestadig toe en zal het ten slotte niet veel minder zijn dan andere jaren en dat dan onder de huidige om standigheden, die werkelijk in elk op zicht veel ambitie doen verflauwen. Gelukkig hebben we ons den toestand dan ook niet zoo ernstig kunnen voor stellen en de beslissing van de commissie vooral wat den nnancieelen kant betreft hebben we met voldoening vermeld. Naar wij hier en daar vernamen heeft dit werkelijk een goeden stoot gegeven. Ook hebben zich weer enkele vrouwe lijke leerlingen aangemeld. Komaan ouders en oversten, uwe kinderen aangezet tot 't volgen van het teekenonderwijs onmisbaar voor elk vak. Met uwe medewerking kunnen er mak kelijk 100 leerlingen zijn en meer- Rechtzaken. Gisteren diende voor de rechtbank te 's Bosch de zaak tegen W. v. O. vroeger te Waalwijk, thans te VlijmeD, beschul digd v. K. alhier met een bierglas eene ernstige hoofdwonde te hebben toege bracht. Na een langdurig getuigenverhoor, werd tegen v. O. vier maanden gevan genisstraf geëischt. Volkszang. Gisteren en vandaag werd ook onze gemeente bezocht door het mooie orgel van de vereeniging >Volkszang«, ver- eeniging tot veredeling van den zang onder het Nederlandsche volk. Een loffelijk streven zeer zeker en het deed dan ook aangenaam aan de frlssche liedjes »Van Schoenlappertje*, Limburg mijn Vaderland*, >Voetballied* en niet 't minst de volksliederen op orgelmuziek in de straten te hooren. Tal van zangbundels »Leeuwerik no. 1* gingen weg; mogen zij veel nage zongen worden en nawerken, zoodat het beoogde doel althans eenigszins bereikt wordt, want met den volkszang is 't over het algemeen in ons land nog maar droevig gestemd. Gevonden voorwerpen. Gevonden een gouden ring en een boschje met sleutels. Terug te bekomen politie-bureau. WASPIK. Mej. L. alhier kwam 1.1. Zondag door 't breken van haar fiets- frame zoo ongelukkig te vallen, dat zij bewusteloos bleef liggen. Vrij ernstig gewond aan gezicht en handen werd zii in een naburige woning gedragen, waar ze toch zoover herstelde, dat zij naar huis kon gaan. Hedenmiddag zagen we hier het orgel van de Vereeniging tot Verede ling van den Volkszang. De muziek viel zeer in de smaak en de liederen- boekjes werden gretig gekocht. Komt het orgel ons in betere tijden weer eens bezoeken, dan kunnen we hopenlijk al de liedjes meezingen. R'VEER. Het kind van J. de dat door de stoomtram overreden werd," is Zaterdagavond aan de gevolgen over leden. DEN BERG. Maandag kreeg de bank werker W. op de machinefabriek der firma Schipper v. Dongen een stuk steen in zijn oog. Dr. Berkesteijn ver leende medische hulp, doch achtte het noodig z'n patient naar Breda te sturen, alwaar hij verder behandeld werd. DUSSEN. Gisteren had het 5 jarig zoontje van W. B. alhier het ongeluk te vallen en kwam juist terecht op een ijzeren punt waardoor een diepe wonde ontstond. Geneeskundige hulp werd in geroepen. Kaatsheuvel, 22 Sept, 1914. Gestaagd. Bij het Vrijdag en Zaterdag j.l. ge houden examen voor Hoofdakte te 's Gravenhage slaagde Mej. A. M. Hes sels, religieuse in het klooster der Eerw. Zusters a'hier. Aan H.Eerw. een ge- lukwensch. Aanbesteding. Bij de Zaterdag j.l. gehouden aanbe steding tot verandering der veldwachters- woning te Loon-op-Zand voor verschil lende doeleinden, zooals in bestek om schreven, is ingeschreven als volgt Henry van Heesch Kaatsheuvel f 763,50. Gebr, v. d. Hoven f748. C. T. Klijn f738. F. Cornelissen f 727. C. Cornelissen Loon op Zand f718. C. den Teuling Kaatsheuvel f699. A. Molenschot f 689, A. H. Stolpers Loon-op-Zand f 590. W. Savelkous f575. Het werk, waarvan de inschrijving slechts voor gemeentenaren geopend was, is aan den laagsten inschrijver ge gund. Veroordeeld. De drie gebroeders B M., en A. v. L. zijn gisteren (Dinsdag) voor de recht bank te 's Bosch voor hunne baldadig heid en verzet tegen de politie veroor deeld voor respectievelijk 27 md, 15md. en 5 mnd gevangenisstraf. Rijkspostkantoor. Gisteren waren we in de gelegenheid het bestek en de teeken'ng van het nieuwe postkantoor ter inzage te nemen, 't Wordt een eenvoudig, mooi gebouw, in practischen modernen stijl opgetrok ken met een frontbreedte van bijna 18 M. recht tegenover de Sprangsche straat. Voor ruimte, licht en lucht is ruimschoots zorg gedrageD, zoowel voor het gedeelte dat dienst zal doen voor post- en tele- graphie en Telefoonlokalen, als voor de directeurswoning, die ten Westen van en gedeeltelijk boven het kantoor is gelegen. Aan de Oostzijde komt de in gang voor 't publiek met daarneven gele gen wachtkamer en daarachter gelegen telefoonkamer en bergplaats voor dienst- benoodigdheden. Ten Westen der wacht kamer ligt het ruime met vijfdubbele ramen verlichte kantoor, waarnaast nog eenige vertrekken van het wooöhuis van den Directeur. Verder is de geheele ruimte boven kantoor en woonhuis nog ingericht tot kamers behoorende bij 't woonhuis, 't Geheel maakt een prettigen indruk en zal veel bijdragen tot versiering der Hoofdstraat en van heel de gemeente Heusden, 22 Sept. 1914. Benoeming. Onze stadgenoote Mej. W. Reijnders werd dezer dagen benoemd tot tijde lijk onderwijzeres te Haeften. want het bed der oude vrouw was geweest. Van de moeder der werkvrouw, wiens echtgenoot in het leger is, en die nu bij haar inwoont in de korte Acbteromstraat, werd vernomeD, dat het meisje ten half acht van hnis was gegaan, zoodat de ijaelyke misdaad in den morgen gepleegd werd. Dit is door de conclusies der weisdokters beves tigd geworden. Belangrijke bijzonderheden werden nog van de moeder van het slacht offer vernomen. Met spreekt van zelf dat deze dnbbele misdaad in de gruwelyke tijden die we be leven, veel ontroering heeft verwekt onder de bevolking. „V. G.a Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda, heeft eervol ontslag verleend aan den weleerw. zeergel. heer G. Huijs, professor aan het Seminarie Ypelaar te Ginneken, die benoemd is tot aalmoeze nier bij den generalen staf der 11 Ie divisie, en heeft benoemd tot professor aan het Seminarie te Ypelaar den wel eerw. heer A. Michielsen en tot kapelaan te Hulst den eerw. heer A. v. d. Weij- gaart, priester van het Seminarie. Het Vaticaan en Frankrijk. Het «Journal de Genève» verneemt uit Turijn, dat een hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan niet uitgesloten is. De rouwplechtigheden voor Pius X z.g. te Parijs werden ook door een vertegen woordiger van president Poincaré bijge woond. Benedictus XV heeft zijne verkiezing tot Paus officieel aan Poincaré doen meededen. De opneming van den katholieken graaf De Mun in het Fransche ministerie zou de hervatting der diplomatieke betrekkingen tusschen Rome en Parijs bespoedigen. We laten bovenstaande mededeelin- gen geheel voor rekening van het blad, waaraan wij ze ontleenden. Msb. Dubbele moord te Antwerpen. Een gruwelijke misdaad heelt de Schelde- stad in opschudding gebracht. Met geraffi neerde schurkerij zijn twee vrouwen van het leven beroofd. In het huis no. 108 der Yerbondstrsat woont de oude reutenierster Helena De Dap per. Als eenige dienstbode komt er bij haar geregeld een werkvrouw aan huis. Tegen den middag werd eiken dag soep gebracht voor de rentenierster. Gisteren werd niet opengedaan op het herhaald kloppen van den kleinen jongen die soep bracht. De moe der van den jongen, daarover verwonderd begaf zich zelf naar het huis en slaagde erin de deui te openeD. Daar wachtte haar een vreeselijk schouwspel. De oude rente nierster lag vermoord lea gronde en de 22- jarige werkvrouw Anna Siegers uit de Ach teromstraat was opgehangen aan de deurkruk. Beiden hadden opgehouden te leven. De po litie in der haast verwittigd kwam ter plaatse en vond alles opengebroken, wat duidelijk bewijst dat diefstal de drijfveer der misdaad is geweest. De rentenierster moet veel geld in huis gehad hebben. Het parket na een grondig onderzoek kwam tot de volgende besluitseleD. De moord moet 's morgens gepleegd zijo, Duitsche succes ter zee. Gisterenavond bereikten ons twee telegrammen, die we nog zooveel moge lijk hebben bekend gemaakt Het eerste luidde HOEK VAN HOLLAND. Het Hol), stoomschip Titan rapporteert dat in de Noordzee drie Engelsche kruisers door een Duitsche onderzeëer zijn in den grond geboord. De Titan had dooden en gewonden aan boord. Het tweede telegram luidde IJMUIDEN. Het alhier binnengeko men stoomschip Flora rapporteert dat 20 mijlen ten N. W. van den Nieuwen Waterweg de Engelsche kruisers, Hogue en Aboukir getorpedeerd zijn door Duit sche onderzeëers. Later werd de krui ser Cressy zinkende aangetroffen. De Flora heeft 287 man opgepikt en in de hospitalen en 't Roode Kruis alhier ondergebracht. Er waren 7 dooden en vele gewonden. In Hoek van Holland zijn 23 man en 5 dooden ondergebracht. Vermoedelijk zijn er 1200 man omgekomen van de gezamelijke bemanning, die ODgeveer 2400 man bedroeg. Het waren kruisers van ongeveer 13.000 ton. HOEK VAN HOLLAND, 22 Sept. Het Nederlandsche stoomschip Titan heeft 114 opvarenden van de in deD grond geboorde kruisers gered. Daar van zijn 25 aan boord gebleven en de overigen door een Engelsche torpedo boot overgenomen Van de 25 zijn op reis naar den Waterweg 5 gestorven 3 waren zwaar verwond en zijn onder leiding van dr. Rijken en dr. Ten Kate door leden der reddingsbrigade en Roode Kruis-soldaten verbonden en naar het fort vervoerd, waarheen ook de niet- gewonden werden gebracht. Volgens de geredden hebben zij 6 uur rondgezwom men. De kapitein van de Titan heeft verklaard dat men bij het redden tus schen de lijken door roeide. Alle ge redden waren bijna naakt. Te 12 uur 40 werd de Titan aange houden door de Engelsche torpedoboot Lucifer, die den gezagvoerder van de Titan verzocht, de geredde schipbreu kelingen te mogen overnemen. Aan dit verzoek werd natuurlijk voldaan. Er gingen toen 89 van de 114 geredden aan boord van de Lucifer. De 5 doo den en 1 gewonde bleven op de Titan, alsmede 19 schipbreukelingen, waarvan er een aantal licht gekwetst waren, en weer anderen door het lang in het wa ter liggen zoo versuft waren, dat ze niet in staat woren, op de Lucifer over te gaan. Te ongeveer half zeven kwam de Ti tan te Hoek van Holland aan en nadat de 5 dooden en 20 overlevenden aan wal waren gebracht, werd naar Rotter- j' dam opgestoomd, waar het stoomschip, dat een lading kolen aan boord had, te circa half negen aankwam. IJMUIDEN, 22 September. Uit nader ingewonnen berichten blijkt, dat het stoomschip Flora toen het den eersten kruiser in zicht kreeg, dacht aangehouden te zullen worden. De Flora wasnogslechts eenige uren geleden van Rotterdam ver trokken. Spoedig bleek dat een gevecht gaande was tusschen 3 Engelsche krui sers en minstens 5 Duitsche duikbooten. Het eerste werd getroffen de Aboukir, die na 2 aanvallen begon te zinken de bemanning van de Hogue, meende dat de Aboukir op een mijn geloopen was, zette sloepen uit om hulp te verleenen, doch werd daarop door 2 duikbooten aan gevallen een zelfde lot onderging daarna de Cressy. In enkele uren heeft zich dit drama op zee afgespeeld, waarbij, voor zooveer voorloopig is vast te stellen, meer dan 1300 menschen zijn omgekomen. Het aantal geredden is nog niet op te geven, aangezien een aantal visschers- vaartuigen geredden aan boord hebben. Succes der Serviers en Montenegrijnen. LONDEN. Volgens een telegram uit Rome is Serajewo door de Serviërs en Montenegrijnen bezet, na eene groote nederlaag der Oostenrijkers. ROTTERDAM. Hier is uit Gothen burg een telegram van den bootsman van de Automaat ontvangen, meldende dat het schip gedurende den laatsten Storm is vergaan. Hij werd door een Engelsch stoomschip opgepikt. Van de overige bemanning is niets bekend. DEN HAAG. De regeering heeft nog geen zekerheid wat met de geredden der Engetsche kruisers zal worden ge daan. Zij weet njet of zij geinterneerd zullen worden, daar in de bepalingen der Vredesconferentie in dit bijzonder geval niet is voorzien. PARIJS. Het officieel communiqué deelt mee, dat de toestand aan het front onveranderd is LONDEN. Te Harwich zijn 80 der overlevenden van de gezonken kruisers aangekomen, waaronder 30 officieren. LONDEN. Central News ontvangf een telegram uit Rome meldende dat de Paus bij Keizer Wilhelm zou hebben geprotesteerd tegen de verwoesting der kathedraal van Reims. OS 1 ENDE. Bij Oudenaarde is gisteren een hevig gevecht geleverd tusschen Duitsche troepen en Belgische burger wacht. Te Bornhem werden gisteren een 5000 tal Duitsche troepen gesignaleerd. Een Duitsche vliegmachine kruiste gisteren ruim een uur boven de stad Gent. BESOIJEN 22 Sept. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs 1 1,40. Laagste prijs 1 1,31. Eieren 6 a 6l/a cent per stuk. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig» onge steldheid onze innig geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom HENDRIKUS A. H. VERHEIJDEN, in den ouderdom van ruim 44 jaar. 6927 Wed. J. DE ROOIJ- VAN DER HOKVKN. C. L. DE ROOIJ. A. C. L. MICHAEL- DE ROOIJ. J. MICHAEL. J. H. MICHAEL. 's Grevelduin-Capelle, 16 Sept. 1914. Heden overleed geheel WH verwacht mijn innig geliefde Echtgenoot de Heer Adrianus Ruijtenberg, in den ouderdom van ruim 60 jaar. Wed. A. RUIJTENBERG- LANKHUIJZEÜf: Raamsdonksveer, 2i Sept. igij. 6937 Brieven onder no. der adver tentie bureau van dit blad. 6939 Ondergeteekende bericht zijne ge achte clientele, dat 2ijne zaak tijde lijk verplaatst is naar 'UOiJ eu beveelt zich steeds aan voux alle voorkomende werkzaamheden betref fende meubel- en stffeervak. 6934

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 3