Nummer 78 Zondag 27 September 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. LANDBOUW. Op den stoppel. Al is er nog zooveel en goed hooi wat echter bij velen dit jaar niet het geval is, knollen en spurrie kunnen som mige landbouwers voor den stal toch niet missen. Het zijn vooral de kleinere boeren die niet buiten dit voer kunnen en het |s voor hen, dat ik nog een enkel woord over de behandeling wil zeggen. Als men iets doet, moet men het zoo goed moge lijk doen. Ook de knollen en de spurrie moeten met de noodige zorg behandeld worden. Ten eerste dan een enkel woord over het ploegen en bemesten van den grond. Wat de stoppel ook zij, denkt er aan den grond zoo diep mogelijk om te ploegen en voor behoorlijke gelegenheid tot waterafvoer te zorgen (er kan immers veel regen komen.) Waarschijnlijk is er geen stalmest aanwezig en zal men dus de genoemde voedergewassen vruchten moeten zaaien of men zal ze kunstmest moeten geven. Wanneer men de hoogst mogelijke opbrengst wil hebben, moet men tot dit laatste besluiten.Men geve dan ln de eerste plaats kali. Knollen toch zijn eerste kalivreters, wanneer men de hoogst mogelijke opbrengst wil hebben moet men patentkali nemen. Twee a drie zak patentkali per Hectare is in de meeste gevallen wel voldoende. Deze patentkali kan men aanstonds met den stoppel inploegen. (Bij spurrie kan men iets minder geven). In de meeste gevallen zal deze bemesting voldoende blijken. Als men ziet, dat de knollen niet voor uitgaan na het opkomen, zaaie men eeo weinig chilisalpeter er over. Het kan natuurlijk gebeuren, dat ook super noo- dlg is. In de meeste gevallen echter niet. Verder kan ik nog iets zeggen over het zaad. F.r wordt weinig zorg besteed aan het knollen en spurriezaad, de goeden niet te nagesproken. En toch hangt het welslagen van het stoppelgewas ook van de kwaliteit en den toestand van het zaad af. Ik heb gezien, dat het zaad vochtig, duf, beschimmeld was, vermengd met allerlei onreinheden. Niet te verwon deren, dat de knollen of de spurrie mis lukken. Daarenboven het onkruid groeit ook nu nog. Men zorge voor droog, gaaf zuiver zaad. Met een zeef verwijdere men vuil 't en men zoeke het grootste uit. Nadat het zaad over het land is uitge strooid, egge men het licht onder. Het voornaamste, waarvoor^ men te zorgen heeft, is dus diep ploegen, goede water afvoer, bemesting van patentkali, groot, droog en zuiver zaad. Drie Engelscke kruisers gezonken. De Engelsche pers. LONDEN, 24 September. Over het algemeen laten de voornaamste En gelsche bladen uitkomen, dat de drie tot zinken gebrachte kruisers behooren tot het oude type schepen en dat, wat oor- logswaarde betreft, het verlies dier sche pen ge*en gronte beteekenis heeft. De //Daily Mail4 ziet in de gebeurtenis juist het bewijs, dat Engeland hard bezig is om de opperheerschappij ter zee te handhaven. Men doet dit niet door in de marinehavens schuilhoekje te spelen. Dat is wel de veiligste manier ora bevrijd te blijven van onderzeesche aanvallen en mijnen, maar dit systeem laat ook de handelsvaart van Duitschland aan haar lot over hetgeen beteekent de ruïne van de Dultsche handelsvaart. Op alle Engelsche werven is men bezig de Engelsche vloot te versterken. Ook de >Daily Telegraph4 aqht het verlies van de schepen op zich zelf on belangrijk. Er zijn nog eenige honderden veel betere schepen gereed. Maar natuur lijk is het verlies aan dapperen groot. Het succes in een oorlog is steeds wissel vallig. Het blad herinnert aan de >Goeben4 en de «Breslau4, aan het ver- oyeren van een Duitschen kruiser door de Russen en aan het lot, dat den Duit schen onderzeeërs beschoren is. Het verlies van andere groote schepen bewijst stajm. Het blad meent, afgaande op de verhalen, dat er vijf onderzeeërs geweest moeten zijn en constateert het succes, dat er dan toch vier dooi de Engelschen in den grond geboord zijn. Bernhardt heeft gewaarschuwd, zoo herinnert de >Daily Express4, dat het Duitsche doel was, om de Engelsche vloot te verzwakkea door voortdurend onderzeesche aanvallen, totdat de getal len der groote schepen gelijk staan met die van Duitschland's vloot. Zeer te betreuren is het dat juist op de ondergegane schepen zooveel reser visten en jonge cadetten waren. BERLIJN, 24 Sept. (K. N.) Zooals naar hier werd gemeld, hebben de over levenden van de gezonken Engelsche kruisers verklaard, dat deze werden ver nietigd, zonder dat zij een schot konden lossen. De^verdienste van de »U 94 wordt nog verhoogd door het feit, dat. daar zij meer dan 20 zeemijlen verwijderd was van de plaats waar de aanval geschiedde, een vaart van eenige dagen noodig was onder moeielijke omstandigheden, in oorlogstijd nu deboot meestal onder water moest blijven. Men overschat in Duitschland niet de materieele beteekenis van de vernietiging der drie kruisers. Daarentegen heeft de prestatie van de boot en de bemanning een uitstekende moreele werking gehad en het onbegrensde vertrouwen in de vloot versterkt. KEULEN, 24 September. Over de heldendaad van de »U 94, die drie Engelsche kruisers fet zinken bracht, schrijft de >Köln. Volksztg.4 Drie Engelsche gepantserde kruisers in den grond geboord, door een enke len onderzeeër. Wie ooit oorlogsschepen van deze grootte gezien heeft- of op den grond een schema van den 12.000 onneninhoud derzelve kan maken, zal den vollen omvang van den slag be grijpen, welke onze matrozen het trot- sche Albion toegebracht hebben. Het was een overval, uitstekend voorbereid en met ware doodsverachting ten uit voer gebracht. Een overval, die nog aan schittering wint, als men zich de plaats de nabijheid van de Engelsche kust, de onrustige in dit jaargetijde meestal zie dende zee, het klare heldere weer, waar bij de overval plaats vond, en het groo te mijnengevaar herinnert. Van torpedobooten en onderzeeërs verwacht men gewoonlijk slechts dat zij in den donkeren nacht of bij nevelig weer den vijand bespieden, en, zoo de gelegenheid gunstig is, overvallen. Voor een open strijd met groote schepen zijn de onderzeeërs niet gebouwd. Onze vloot is geschoold en strijd vaardig en dat zij de wacht houdt is gebleken bij den verijdelden overval, waarbij de kleine kruisers Ariadne4, >Cöln4 en »Mainz4 een eervollen onder gang vonden. Van den anderen kant neemt zij niet alleen een afwachtende houding aan, doch waagt zij zelfs ook aanvallen, zooals door deze roemvolle daad bewezen is. Deze komt geheel overeen met den heldenmoed onzer dappere zeelieden, die met ongeduld het oogenblik verbeiden dat zij den >grootmuiligen4 Engelschman eenige granaten kunnen toeduwen. Voor de Engelsche Noordzeivloot een niet geringe verzwakking. Ook wij hebben verliezen geleden, doch deze zijn veel kleiner, zoowel wat manschap pen als wat materiaal betreft. En de >Kö1d. Ztg.4 schrijftHet ver blijdend feit, dat de Engelsche vloot drie harer gepantserde kruisers heeft verloren, krijgt des te meer beteekenis nu bekend geworden is, dat dit verlies door een enkelen Duitschen onderzeeër is toegebracht. Aan zijn dapperen com mandant en zijn dappere bemanning is dit succes alleen te danken. De commandant der »U 94, heet Otto Weddigen, uit Herford hij is 32 jaar oud, en trad in 1901 in de marine, waar hij in de laatste jaren commandant van een onderzeeër of vlagofficier eener flotilje was. Hij heeft reeds de reddings- medaille met den band verkregen. Hulde moet ook gebracht worden aan de held haftige bemanning, wier namen weldra bekend zullen gemaakt worden. KEULEN, 24 September. De namen van de manschappen der »U 9>, die gisteren in Wilhelmhafen is terug gekeerd, luiden Luitenant-kapitein Otto Weddigen, commandant; eerste luitenant ter zee stuurman Froeberteerste machinist Heinemannmatrozen Schoppe, Hör, Gent, Roseman, Schenker eD Schelz^ machinisten Marlow, Stellmaker, Hinrichs Moerz, Reichardt, Wollenberg en von Koslowskieerste stokers Eisenblaetter en Schushke stokers Karbe, Lied, Kos ter, Vollstelt en Sievers De bemanning der >U g> gedecoreerd. BERLIJN, 24 September. (K. N.). De totale bemanning van de »U 9> kreeg het IJzeren Kruis voor haar heldendaad ter zee. het succes van de onderzeesche oorlogs- booten in het algemeen sedert hun be-Spieszmarine-ingenieur Schön eerste De Duitsche onderzeebooten. In Engeland zal men ervan ophooren, dat het stoute stuk in de Noordzee door een enkele Duitsche duikboot volbracht is. Tegelijk is nu eindelijk van Duitsche zijde bekend gemaakt, dat de Pathfinder, gelijk men in Engeland reeds als moge lijk had aangenomeo, ook het slachtof fer van een Duitsche duikboot is ge weest- Dat zal daar een gevoel van on zekerheid wekken. Eenigzins geheimzinnig was het eerste bericht van Wolff over de verrichting van de U 9 ingekleed. Eerst kwam het relaas van het gebeurde en dan de toe voeging »Men hoopt, dat zij (de U 9) ten slotte een veilige plaats heeft be reikt4. Vermoedelijk wist men dit'al op het oogenblik van de afzending van het bericht en behoefde dit niet, gelijk ge schied is, pas later bevestigd te worden. Maar men wil den vijand niet de min ste aanwijzing geven. De snelheid van de nieuwste onderzeebooten is onder water ongeveer 12 mijl, boven water 18 mijl. Wellicht kon een schrander mari- nedeskundige zoodoende ongeveer schat ten, waar de onderzeeboot aangekomen was en dan berekenen, dat zij niet in een Duitsche oorlogshaven, maar bij het een of andere Duitsche eiland, dat mo gelijk de basis van de flotielje is, aan gekomen was. In elk geval wordt ook op zee de grootste geheimzinnigheid betracht. Is de reden, dat nu pas wereldkundig is gemaakt dat de U .21 de Pathfinder getorpedeerd heeft, dat men de aan dacht der Engelschen niet eerder heeft willen vestigen op het gevaar dat hen van dien kant dreigde Wij hadden al in het licht gesteld, dat de Duitsche censor niet toeliet dat in de Duitsche pers vermeld werd, hoe de Engelsche pers het vergaan van de Pathfinder uit den aanval van een duikboot verklaarde. Men mocht niet verder gaan dan te zeg gen, dat de ramp >aan een andere oorzaak dan aan een mijn4 werd toegeschreven- De Duitsckers in Frankrijk. PARIJS, 25 Sept. Het officiceie commu niqué van Vrijdagmiddag drie uur luidt; Tusschen d3 Somme en de Oise is een zeer hevig algemeen treffen gaande met de Duitschers, die, na versterkingen te, hebben gekregen, die zijn onttrokken aan zijn cen trum, uit Lotharingen en de Vogezen en die langs Kamerijk, Luik en Valenciennes zijn aangevoerd, in de streek van Terg ui er (ten zuiden van St. Queotin bij La Fère) en Se. Quentin staan. Onze troepen zijn ten oosten van Reims naar Berru Moronvillers (5 K.M. ten oosten van Reims Toornitgedroagen. Op den rechteroever der Maas is de vij and er in geslaagd vasten voet te krijgen op de Maasheuvels en het voorgebergte van Hationcb&telhij is in de richting van St. Mihiel (aan de Maas, 10 K.M. ten zniden van Trojou) voortgernkt en heeft twee for ten, Parodies en Camp des Romains, be schoten. Wij blijven daarentegen de baaB ten zui den van Verdnn en rokken van Toul op naar Beaumont (10 K.M. ten N.O. van Gironville). Op deD rechtervleugel hebben wij aan vallen op Nomenr afgeslagen. Ten oosten van Lu'téville heelt de vijand enkele schijn- aanvallen ondernomen op de lijn Vezouae Blette. De toestand blijft dus bevredigend, daar de beslissende krijgsverrichtingen thans op den linkervleugel geschieden. BFRLIJN, 25 Sept. Het groote hoofd kwartier meldt hedenavond De verdere operatie» hebben op onzen uitersten rechter-vleugel tot nienwe gevech ten geleid, waarbij de beslissing tot nu nog niet gevallen is. In het midden van het slag-front is he den bij beide partijen afgezien van op zich zelf staande aanvallen, en is niets gebeurd. Als eerste sperfoit. ten Zuiden van Ver dun, is heden Camp des Romains bij St. Michel, gevallen. Het Beiereche regimenj von der Tann heeft op het fort de Duit sche vlag geheschen. Onze troepen zijn daar over de Maas getrokken. Overigens is noch in het Westen, noch in bet Oosten ook maar iets in den toestand veranderd. De Duitschers voor Antwerpen. De Bru9seleche correspondent van de pKöln. Volksz." meldt dat het zware Doi'- sche veretinggeschot reeds voor Antwerpen lisk- Dit is dos een bevestiging van het bericht van onzen bijzonderen correspondent, waarin gemeld werd dat de Duitschers thans Ant werpen willen gaan bedreigen. De Duitschers rakken tot nu toe slechts in kleine kolonne* op. Eergisteren b.v. werd een troep in de nabijheid van Hofstade gezieD, Het fort vau Waelhem nam de Duitschers onder *uur. Zij moesten met aanzienlijke verliezen af- tiekken, Belgische vluchtelingen in Engeland. Volgens berichten nit Londen zijn 27 Augustus tot 17 September in Folkestone 57.600 vluchtelingen, meest Belgen, aange komen. Tegenspraak. AtvTWERPEN, 25 Sept. (Van de Msbd. correspondent.) De officiëde nota, w* lke op den 20en September te Berliju verscheen en waarin gezegd werd „Lord Kitchener enkele weken voor den oorlog, in België ge weest om met den staf maatregelen te be spreken voor de ontscheping »an een Engelscb expeditiekorps", wordt hier door de regeeriog t.fficiëel tegengesproken. Zoo ook het in de zelfde nota opgenomen bericht dat er den 4en Augustus in België 100.000 soldaten waren. Beide beweringen zijn even valsch Het is onwaar dat Lord Kitchener in Belgie is geweest, vóór den oorlog. Het is onwaar dat er, den 4en Augustus, ook maar een enkel Engeisch soldaat in België zoo zijn ge weest. Engeland wist. dat het Belgische leger zich met de wapenen zon verzet hebhen tegen eene preventieve ontscheping van Engelsche troepen in België. Ten tijde van het Aga- dirincident heeft de Belgische Regeering uiet geaarzeld, de vreemde gezanten te ver wittigen, en dat in bewoordingen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlie ten en ook dat haar beslist inzicht was van zijn neutraliteit tegen wien ook en met alle middelen te verdedigen. Nog een verrassing in petto? Men herinnert zich wellicht, dat, toen de Duitschers voor 't eerst de bommen van 42 centimeter bij het beleg van Luik gebruikten, beweerd werd, dat die ver rassing weldra door een tweede gevolgd zou worden. De Matin is zoo gelukkig van een zijnet medewerkers te vernemen, waarin die tweede verrassing zal bestaan welke op een gegeven oogenblik zal gebruikt worden en waarvan de uitwer king ontzaggelijk zal zijn. Sedert drie weken namelijk verlaat een Zeppelin gedurende eiken donkeren nacht zijn loodste Friederichshafen,aan den Duit schen oever van het meer van Constanz en verheft zich ter hoogte van 300 meters. Na een snelle manoeuvre laat het lucht schip met volkomen juistheid en groote snelheid ronde voorwerpen neer, die onmiddellijk onder water duiken. De geheele manoeuvre duurt slechts eenige minuten en elke Zeppelin kan door middel van kabels een vijftigtal van die toestellen neerlaten, die niets anders zijn dan torpedo's. De hoeveelheid water die opspuit, laat geen twijfel over, of de kracht der ontploffing is enorm4 De correspondent is te weten geko men, dat de Duitschers veel van dat nieuwe instrument verwachten. Zij ho pen onder begunstiging van den nacht de vijandelijke kusten met deze torpe do's te bezaaien en stellen zich zelfs voor deze bij nacht boven de Engel sche en Fransche eskaders neer te laten om den schepen belangrijke schade toe te brengen. GENT, 24 Sept. Te Eerebodeghem lagen onze troepen ln een hinderlaag toen een patrouille uhlanen zich vertoon den. De Belgen openden een moorddadig vuur, waardoor 9 Duitschers werden ge dood en 3 gewond. In de dorpen St. Gilles, Lebbeke, Den derbelle, Appels, Oudeghem ?n Gyseg- hem hebben de Duitschers op verschrik kelijke wijze huls gehouden. Overal was hun eerste werk de bewoners, die in de kerken gevlucht waren, gevangen te ne men, te St. Gilles en Lebbeke werden ongeveer 40 burgers gefusileerd. In Ou deghem werd een 70-jarige grijsaard met de bajonet doorstoken, omdat hij niet spoedig genoeg antwoordde op de vragen der Duitschers. Gruwelen. Het Hbl. v. Ant. schrijft Tamines is een kleine gemeente van vier tot vijfduizend- zielen en gelegen de provincie Namen. Afgrijselijke tooneelen zijn daar voorgevallen en het zal enkel na den oorlog zijn, dat men al de baldadigheden zal kennen, die daar begaan zijn. Een inwoner der plaats heeft verklaard dat 432 personen door de Duitschers gefusileerd zijn met de mitralleusen Al vorens ze te dooden, hadden de Duit schers drie priesters doen komen, om deze te laten biechten die het verlangden, De oud-burgemeester, .M. Decaille, werd gedood met den abbé Docq. Onder de dooden meldt men nog M. Jozef Goffin en zijn jongste zoontje. De twee dochters van M. Goffin woonden de slachting van hun vader en broeder bij. Al degenen die niet aangeduid waren om gefusilleerd te worden, werden gelast de dooden en zelfs nog in leven zijnde gekwetsten te begraven, onder de be dreiging van den revolver. Een inwoner van het dorp, M. S... was slechts aan het voorhoofd geschon den, door een kogel, terwijl men de mitrailleusen op de ongelukkigen deed werken. Hij had de tegenwoordigheid van geest te veinzen dat hij dood neer viel. Een erg gekwetste gebuur viel op hem en gedurende langen tijd bleef hij met den stervende boven hem liggen tot het oogenblik dat de Duitsche soldaten naderden om de lijken te tellen. Daar de gekwetste op dit oogenblik een lichte beweging maakte, nam een der beulen zijne bijl en sloeg hem den schedel in. Mijnheer S... hoorde het verschrikkelijke gekiaak der verbrijzelde beenderen, doch verroerde niet. Eenige oogenblikken later had hij het groot geluk een vriend te zien naderen die hem hielp oprichten. Zonder dat de Duitschers dit tooneel gezien had den, voegde M. S... zich bij de groep burgers, die de lijken moesten begraven. Op den ganschen weg die loopt van de brug van den ijzerenweg tot op 't hoogste punt van Falizolles, staat nog enkel het huis recht, bewoond door Mad. wed. Seghin en zoon. Daar deze vrouw bang was ging zij in een nabijgelegen winkel en verschool zich met haar zoon en drie personen uit deu winkel ln den kelder. Zij vonden er een afschuwelijken dood. De lijken werden gansch verkoold gevonden. Het Tutpinietde nieuwe Fransche ontplofbare stof. Een telegram maakte reeds melding van een bericht uit de ,>Matln4 omtrent de nieuwe ontplofbare, stof, bij het Fran, sche leger in gebruik, waaromtrent trou. wens reeds lang geruchten in omloop waren. Een correspondent van de >Daily Telegraph4 geeft een verhaal van een lid van het Amerikaansche Roode Kruis, die de uitwerking der ontplofbare stof met eigen oogen gezien zou hebben »De Duitsche loopgraven, zoo verhaalt hij, waren, nadat de Fransche kanonnen gevuurd hadden, vol dooden, maar doo den in zulk een houding, als de wereld ze niet meer gezien heeft, sedert de doodsengel gedurende den nacht van wraak door het kamp der Philistijnen trok, gelijk de Schriftuur verhaalt. Zij stonden op een rij, het geweer aan den schouder, als een zwijgend legioen van spoken.* En de correspondent voegt er aan toe >Zoo luidde het verhaal van mijn vriend* Ik geef 't zonder commentaren.4 Een bekend EDgelsch chemist, A. A. Roberts, schrijft nu in de >Pall-Mall Gazette4, dat 't niet meer noodig is, een geheim te bewaren, dat trouwens geen geheim meer is. Daarbij is het onmogelijk, dat tijdens deze ontzettende worsteling de vijand er in zou slagen, het >Turplniet4 na te maken. Dit nieuwe ontploffingsmiddel, zoo zet Roberts dan verder uiteen, kan niet worden gebruikt door de gewoue veld kanonnen om het te kunnen aanwenden, zijn kanonnen noodig, die zeer moeilijk te vervaardigen zijn. Het gebruik 'van deze kanonnen is thans nog toevertrouwd aan de specialis ten. Indien de welgeslaagde proefnemin gen te Chalons-sur-Marne eerder waren ondernomen, zouden de resultaten van den huldigen oorlog, althans in de eerste phasen, gewijzigd kunnen geworden zijn. Het »Turpeniet4, dat zijn naam dankt aan den beroemden uitvinder van het meliniet, Turpin, brengt een volkomen verlamming van enkele organen te weeg

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5