BINNENLAND. Verschillende Berichten. f gende mannen.lWeer'en,, nogeens weer rukten groote troepen vijandelijke Infan terie tot binnen vijfhonderd el afstand, hielden dan halt en vuurden hun salvo af.'Zij hadden geen zin in een bajonet- aanval. Weer en nog eens weer spron gen onze manoen uit de loopgraven en stormden met de bajonet op hen in. Zij vluchtten, de geweren onder het loopen over hun schouder afvarende. Vele honderden werden gevangen ge nomen en duizenden zijn door de ka nonnen, mitrailleurs en geweren weg gemaaid. Weer regende de granaten en granaatkartetsen op onze verschansingen. Nieuwe vijandelijke infanterietroepen werden aangevoerd. D« toestand werd kritiek. Het scheen, of de verdediging van onze$ dappere mannen door een overmacht zou moeten zwichten. Nog handhaafden zij zich, tot het Vrijdag werd en de zoo noodige versterkingen aankwamen. De positie was gered. De vijand werd 15 mijlen teruggeworpen. Dit is in het kort de geschiedenis van vijf dagen strijd in den veldslag bij Yperen. Het einde is er echter nog niet. BERLIJljjj ?7 Oct. (Wolff.) Ambtelijke mededeeliggj Van hedenmorgen uit het groote ho^|mcwartler De gevechten aan het Yser-Yperen en Zuidwestelijk van Rijssel worden met even grootf hardnekkigheid voortgezet De DultscÈe troepen hebben ook giste ren vorderingen gemaakt. Op het overige gedeelte van het ge vechtsfront in het Westen hebben zich geen gebeurfentesen van beteekenis voorgedaan. BERLIJN, 27, Oct. (Wolff.) Ambte lijke mededeellng van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier Ten Westen van Augustof vordert de aanvallende beweging der Duitschers langzaam. X: Ten Zuidwesten van Warschau zijn alle aanvallen van talrijke Russische strijdkrachten door onze troepen afge slagen. Ten noorden van Iwangorod zijn nieuwe Russische leeercorpsen over den Weichsel gestoken. Van het Poolsch-Galicische gevechts terrein. WEENEtf, 27 October. (Wolff.) Am- telijke mededeeling van generaal-majoor von Höfer namens den chef van den generalen staf In de gevechten voor Iwangerod heb ben wij totnogtoe 8000 Russen gevangen gemaakt en 19 machine-geweren ver- meesterd. Bij Jaroslau heeft zich een Russische kolonel met 200 man moeten overgeven. Bij Zalnczé, ten Zuidwesten van Snia- tyn (grensgebied van O. Gallcië en de Boekowlna), en bij Pasieczna, ten zuid westen van Nadworna (Z. O. Gallcië), werd de vijand teruggeslagen. Over 't algemeen is de toestand on veranderd. WEENEN, 27 October. Ofiicieel wordt gemeld, dat de toestand in Mid den Galicië onveranderd is gebleven. De Oostenrijksch-Hongaarsche korpsen, die ten Zuidwesten van Iwangorod staan, strijden met groote bravour. Een daar van maakte ia een gevecht met een ster keren vijand 10,000 gevangenen. De terugtocht der Duitschers aan den Weichsel. Er zijn thans bijzonderheden bekend geworden over de belangrijke operaties der Russen, nadat zij in Polen aanval lend te werk gingen tot voortzetting van het plan, dat grootvorst Nicolaas gevormd had, toen de Duitschers zich op de lijnKalisj—CzenstochowaOlkoesj samentrokken.pe grootvorst had name lijk besloten, te doen, wat de Franschen onder gelijke, .omstandigheden hadden gedaan. Evenals generaal Joffre den vij and al verder in Frankrijk en verder van zijn verbindingslijnen dreef en ver volgens op zijn tegenstander aanviel, toen deze een oogenblik aarzelde wat te doen, zoo liet grootvorst Nicolaas Von Hindenburg den Weichsel nade ren, alleen door cavalerie belemmerd, die meer voo^'t oog dan om te vech ten zich vertoonde, totdat de Duitschers in 't gezioift' dervPoolsche hoofdstad waren, watr zij; de winterkwartieren hoopten te betrekken. Toen veranderde de grootvorst van tactiek. Na zich het bezit verzekerd te heb ben van Óóst-Gallcië, was, het bleek uit de troepenbewegingen, het plan van den grootvorst de forten van Przemysl en Krakaii te onderwerpen en daarna Krakau te gebruiken als draai punt voor zijn rechtervleugel om Hon garije binnen te vallen en op Weenen aan te treden. Dat plan liet hij varen, zoodra bleeik, dat de Duitschers zich op de grens van Silezië samentrokken. Hij zag van den opmarsch naar Krakau af en trok zijn, troepen achter de rivier de San terug. Tegelijk ontplooide hij zijn centrum dat aan de rivier de Boeg was samengetrokken en sterk genoeg was om den rechteroever van de Weichsel van Warschau tot Sandonir te bezetten. Tevens maakte hij aanstalten den linkervleugel der Duitschers aan te val len door een groote troepenmacht ten i N.W. van Warschau te verzamelen, met de bedoeling vaD het versterkte kamp van Novo-Georgiewsk gebruik te maken als basis voor de beraamde flankbewe ging. Zeker werd daarvoor de spoorweg op den rechter Weichseloever gebruikt voor het vervoer van 't materiaal. Het plan was goed opgevat en werd met kracht uitgevoerd. In twee groote kolonnes opmarchee- rend, een ten N. en een ten Z. van de Pilitza, was de eerste kolonne van het Dultsche leger in de nabijheid van de Weichsel gekomen omstreeks 10 Octo ber, na een zeer snellen marsch tot aan de buitenforten van Warschau, terwijl de andere kolonne zich aan den linker oever van de Weichsel nestelende, her haalde pogingen aanwendde, zoowel bo ven als beneden Iwangorod, om de Weichsel over te trekken, doeh telkens met ongunstigen uitslag. Dinsdag van de vorige week gingen de Russen tot het offensief over, terwijl zij met groote kracht langs de geheele lijn van Warschau tot Sandomir aanvielen. De front-aanval was zoo nadrukkelijk, dat het Duitsche leger dat Warschau bedreigde, op een te voren gereedge maakte stelling moest terugtrekken, die zich uitstrekt van Blonl tot Piacez- no, van waaruit zij Zaterdag herhaalde tegenaanvallen beproefde. Toen begon de omtrekkende bewe- ging gevoeld te worden en toen de Duitsche bevelhebber zijn linkerflank in gevaar zag bestreken te worden door een Russische strijdmacht, die van No- vo-Georgieuwsk kwam, terwijl Russische cavalerie zijn achterhoede bedreigde van den benedenloop der Bzoera-rivier, liet hij Maandagnacht zijn stellingen varen, en krachtig door de Russen achtervolgd, trok hij in wanorde op Skiernewic terug. De Duitsche colonne, welke op Iwan gorod aanrukte, werd na een zevendaag- schen strijd om Kozienice teruggeslagen en volgens de laatste berichten zijn de Duitschers thans algemeen op den te rugtocht, achtervolgd door de Russen. Ten Z. van Iwangorod, zegt men, houden de Duitschers nog stand tot Sandomir, maar de nederlaag van hun linkervleugel en hun centrum zal hun positie aan de Weichsel toch onhoudbaar maken. De uitslag van bovenbeschreven ope raties is een échec voor de Duitschers en een succes voor de strategie van den grootvorst. Generaal Von Hindenburg heeft het initiatief verloren in Polen, evenals Von Kloeck in Frankrijk. Ten Z. van PrzemySl duren de ope raties voort, maar generaal Dankl kan niet vooruit en als de Russen hun ver volging kunnen voortzetten en de Duit schers aan den loop kunnen houden, dan zal er voor Dankl niet veel anders over schieten dan evenals Von Hindenburg op Krakau terug te trekken. Wij over drijven de Russische overwinning niet en beweren evenmin, dat het Duitsche leger vernietigd is, ondanks zijn over haasten terugtocht van de Weichsel, maar toch, zegt de Engelschè Dai'y News is de inval in Polen een even groote misrekening van de Duitschers als die in Frankrijk. De gevechten in Noord-Frankrijk en België. Young, de correspondent van de Daily News in Noord-Franrijk, seinde Zater dagavond. Het is onmogelijk een denkbeeld te geven van den nu woedenden veldslag zonder groote woorden van weinig betee kenis te gebruiken. De strijd golft heen en weer langs de Yser met een verspil ling van levens, welke alleen als verschrik kelijk kan worden gekenschetst. Werktui gen des doods in de lucht, op zee en te land vegen dit afgelegen land verti caal, horizontaal en transversaal met al lerlei soort van mechanische vernietigend vuur schoon en daardoorheen kruipen, graven, loopen en snellen de kleine, ten gere menschelijke oorlogswerktuigen met hun schermutselingen, bestormingen en misslagen bij individueele gevechten en grootere worstelingen. Vermoeid en ver bijsterd worden zij dan weer hier, dan weer daar heen gestuurd, slapen zij waar zij kannen, wasschen zij zich nooit, ster ven zij ongezien. Ik ging een stad uit, welke tweemaal door de Duitschers, tweemaal door de Franschen en eenmaal door de Belgen was genomen. Het was niet mogelijk een uur later te zeggen, wie er zich bevond en men liep de kans op een bevriende troep te schieten. Donderdag werden de Duitschers over de Yser teruggedreven. Vrijdag hadden zij opnieuw vasten voet gekregen op on zen oever. Zaterdag werden zij weer teruggeslagen. Nu eens is de brug door de eene partij opgeblazen en hersteld door de andere, dan weer is zij door de andere partij opgeblazen of als een levens gevaarlijke val voor den vijand achter gelaten, indien deze er over heen mocht trekken. De vijand in zijn gepantserden trein rijdt dagelijks langzaam voort. Het is een aangroeiende, onbeschreven reeks van daden van moed, die worden bedreven als een onderdeel van het groote werk en die nooit bekend kunnen worden. Zij zouden een boekdeel kunnen vullen, daar onze mannen dag na dag in gevaar verkeeren, bedreigd door granaten, kruis vuur, dynamiet of hinderlaag bij te bren gen van onwaardeerbaren steun aan de bedreigde linie. fBij het naderen van de rivier wordt het oor verdoofd door bet aanhoudende gebulder van ons scheepsgeschut, rechts links voor ons klinkend. Maar recht voor uit en boven ons gaat het voortdurende gillende, krijschende geluld van het vij andelijke geschutvuur voorbij. Van onze flank is er kruisvuur van onze eigen schepen, die diagonaalsgewijs over het land schoten. Het geraas van de vliegtuigen wordt nu en dan boven ons gehoord, maar bij de algemeene tegenwoordigheid van het gevaar niet opgemerkt. Tijdens het beleg van Antwerpen plachten onze mannen de vliegtuigen te besluipen als ware het een jachtvermaak, en met succes deden zij dat. Nu moeten zij ze aan de artille rie overlaten. De vliegeis, die midden door een hagel van ijzer en een groenen mist van de wolken der springende granaten een en kele inlichting trachtte te verkrijgen, waren gewoon om op de looping the loop van de ondersteboven vliegende Duitschers neer te zien als op een on besuisd waagstuk tot uitbarsting van ons infanterievuur. Nu weten wij, dat de dub bele looping the loop zijn eigen betee kenis heeft en een spoedig dreigend ge vaar beteekent. De infanterie naast ons kruipt voort met haar geweren als honden, die woe dend zijn geworden door de lucht, die zij in den neus hebben gekregen. Trein ladingen van gewonden wachten op de zijsporen. Verderop rijden ambulancetrei- Den langzaam terug. De kogels van de machinegeweren beginnen op bepantse ring te ratelen. Als honden, die het wild nabij ruiken en blaffen, worden de loo pen der geweren opgelicht en afgevuurd. Wij rijden in vliegende vaart. Nu en dan ratelt het machinegeweer, terwijl de auto door een laan suist. Zulke auto's zijn de stormvogels voor dezen oorlog. Onder leiding van een onversaagden aanvoerder zijn er auto's geweest, die heel alleen ingestoven zijn op gansche Duitsche bataljons, en ze uit bosch of hindeilaag hebben verjaagd. Meer dan eens is één enkele auto aan het front van een groote afdeeling van onze beste troepen voorbijgestormd en heeft zij hen door hun verbijsterende snelheid, ten spijt van het moorddadige vuur van den vijand orvoor gered, door groote Duitsche troepenmachten tq worden afgesneden. De verborgen ivijand heeft geleerd, zich niet te bekommeren om granaten doch het machiobgeweer is in dezen oorlog de baas. Wij bevinden ojs thans nabij de rivier, in een vlak terrein. Er zijn een of twee hoeven te zien en een paar fabrieks- schoorsteenen. De overhang van het vlakke land tot de rivier is ietwat heuvel achtig. Het terrein is doorploegd en doorkruist met loopgraven. Het is aan vankelijk onmogelijk te zeggen, wie er in de loopgraven zijn, of wie de naburige hoeven bezet houden zoo wonderlijk heeft de oorlogsfortuin gewisseld in dezen krijg aan de rivieroevers. De Duitschers zijn de rivier overgekomen naar onzen kant. Zij winnen veld in hun pogingen om de loopgraven der ver bondenen onder vuur te krijgen. Zij kruipen gestadig naderbij. Het gedruis van het vechten en het lawaai van ont ploffingen klinken dooreen. Er is thans geen tijd om te onderscheiden of wie er vallen, door ons of door den vijand zijn getroffen. Wellicht heeft ons vuur de schaal ten nadeele der Duitschers doen overslaan. Deze laatsten ontruimen de loopgraven, trachten elders dekking te vinden en wijken in verwarring naar den oever, waarbij zij door de verbondenen achtervolgd en met een kogelregen over stelpt worden. De verbondenen vervol gen hen met een felle bajonetcharge maar de Duitschers houden geen stand om den aanval af te wachten, doch ren nen voort naar de brug, waar zij echter bloot staan aan het doodelijkste van alle moordwerktuigende van pantsering voorziene machinegeweren. Dezen knet teren op duivelsche wijze van uit de verschansingen. Een halfuur lang wordt er van de rivieroever over en weer een oorverdoovende beschieting uitgevoerd Daar is de brug vernield. Door ons Door den vijand ?Met geschutvuur Met dynamiet Wie' kan het zeggen Een rookwolk en brokstukken van de brug verduisteren den helderblauwen hemel. Een oogenblik komt een eind aan het vureneen oogenblik zwijgt het gebom der kanonnen. Tusschen onze posities aan deze zijde en die der vijanden aan den overkant is weinig meer afstand dan de smalle rivier. Vertoont zich maar even een hoofd of hand boven de borstwering, dan valt een man voorover of zakt in elkaar. Wie valt, wordt onmiddellijk weggebracht naar een plek, waar hij wordt neergelegd bij de talrijke andere gekwetsten, die liggen te wachten tot zij met draagbaren zullen worden verwijderd- Het is bijna niet te begrijpen, dat dadelijk anderen komen om de open plaatsen in te nemen. Het lijkt bijna ondenkbaar, dat bij dit zenuwmoordend geraas en bij de alom tegenwoordigheid van den dood mannen kunnen worden gevonden om dit werk te doeD. Maar het hapert nooit *n men vertelt ons, dat wij op dit punt aan de winnende hand zijn. Reeds is de vijand over de rivier terug en later hooren wij. dat hij al vier mijl is teruggedreven. Het werk hier is voltooid. De schepen hebben den vijand van de kustlijn ver dreven. Zijn versterkingen durven zich in groote getale zelfs niet nabij Oostende te wagen. De Franschen hebben hem op onzen rechter- en op den lioket- vleugel teruggeslagen. Wij hooren, dat ons eigen, verwijderd leger zich goed- houdt en sneller voorwaarts rukt. De trein rijdt terug om bij 't krieken van den dag iets nieuws te gaan ondernemen. De stilte doet bijna pijn. Versche Duitsche troepen. Uit Terneuzen wordt d.d. 26 Oct. aan de N. R. C. geseind. Nog steeds gaan de Duitschers voort groote troepenmassa's in westelijke en Z.-W. richting te verplaatsen. Nadat Za terdagmorgen de bondgenooten tot dicht bij Thielt, op 33 K- M. van Gent waren genaderd, zijn zij daarna weder terugge dreven door versche Duiteche troepen. Gisteren zijn te Gent ongeveer 10,000 Oostenrijksche troepen aan gekomen. Er waren in genoemde stad maar weinig Duitsche militairen meer, De rebellie in Zuid-Afrika. Marltz, wiens legermacht bestaat uit 1000 rebellen en 70 Duitsche kannon- niers heeft getracht zich terug te trek ken naar Zuidwest-Afrika, maar zag zich den weg afgesneden door'n Afrlkaansch- Engelsche colonne. Naar men verneemt, heeft Maritz aan geboden zich over te geven, op voor waarde, dat hem pardon werd beloofd. Van dit aanbod is echter geen notitie genomen. Op 22 October heeft Maritz een aan val gedaan op Keimoes tnsschen Kaka- mas en Upington. Het garnizoen, dat 150 man bedroeg, was versterkt De vijand werd teruggeslagen en vier qfjficieren, waaronder graaf Von Schlerio, werden gevangen genomen. Aan Engelsche zijde werden tien man gekwetst; hoeveel verliezen de vijand heeft geleden, valt niet na te gaan, daar hij de gewonden heeft meegevoerd. Uit Kopenhagen wordt volgens het Hbl- aan de >Times« gemeld, dat een nieuwe type van onderzeeër, ten gebruike alleen voor troepen-transport op de werf te Elburg wordt gebouwd. De boot kan als ze aan de oppervlakte is ook als ponton worden gebruikt. Dag en nacht zijn groote aantallen arbeiders werkzaam aan den bouw van deze booten die ten doel hebben ongezien de vijande lijke kust te naderen en troepen te lan den. Ook te Hamburg zouden zulke schepen worden gebouwd. Aan de Belgisch-Limburgsche gemeente Bilsen is een oorlogsschatting opgelegd van 100,000 fr. in klinkende munt. Deze som moet betaald worden omdat, volgens de Duitsche overheid, op den dag dat een Duitsche j3stffbullle de tramlijn onklaar maakte, door burgers geschoten werd. De Bilsenaars loochenen zulks geen enkel der burgers heeft geschoten, maar wel uhlanen. Heer dr. Jan van Best, lid der Tweede Kamer van Nederland, die een zwager is van den heer Gielen van Bilsen, heeft naar het feit een onderzoek gedaan en heeft getuigen genoeg gevonden om de onschuld der burgers van Bilsen te be wijzen. Genoemd Kamerlid zal nu den commandant van Luik trachten te over tuigen, dat de geëischte oorlogsbelasting onrechtvaardig is, daar het vast staat, dat de burgers niet geschoten hebben. Het stoomschip Queen is te Folkestone aangekomen met 2500 Fran schen, mannen, vrouwen en kinderen, aan boord. Het zijn voor het meerendeel boeren uit de streek van het Nauw van Calais, die met het stoomschip Amiral Ganteaume van Calais onderweg waren naar Havre. In het gezicht van Boulogne is dit schip op een onderzeesche mijn geloopen. Aan boord brak een paniek uit, wat tengevolge had, dat een 60-tal passagiers bij het overgaan naar de Queen verdronken. De Fransche verliezen tusschen Toul en Verdun worden volgens de Berliner Zeltung am Mlttag op meer dan 40,000 man geschat. Van Duitsche zijde wordt bericht dat de kruiser Emdem de Japansche passagiersboot Kamasata Maroe, die naar Singapore onderweg was, heeft doen zinken. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, laten de Duitsche autoriteiten in België voorlooplg niet toe, dat genoemd land wordt bezocht door automobilisten of wielrijders die daar slechts voor hun genoegen komen. Zij, die dat verbod overtreden, stellen zich op eigen verantwoordelijkhied bloot aan de maatregelen, die de Duitsche autoriteiten meenen daartegen te moeten nemen. De correspondent van de Times te Parijs heeft in Fransche diplomatieke kriDgen vernomen dat de tweede verras sing, door Duitschland in dezen oorlog beloofd, bestaat in nieuw scheepsgeschut, dat drie mijl verder draagt dan de beste Engelsche kanonnen. De Duitschers beweren dat dit geschut nog grooter uitwerking heeft dan de mortieren van 42 cM. Maandagmiddag is te Antwerpen een proclamatie in drie talen sangeplakt, waarin de opperbevelhebber van Antwer pen de Duitsche soldaten met strenge straften bedreigt, indien zij zich vergrij pen aan goederen van de Antwerpsche bevolking. Goederen mogen alleen Wor- den gerequireerd op schriftelijlf' bbyfcl van den opperbevelhebber. Duitsche fct>l- daten moeten met contant geld Öe" 6e- noodigdheden voor persoonlijk «gebruik- koopen. Deze proclamatie heeft eeq'^éer goeden indruk op de bevolking geölaakt. Het aaotal krijgsgevangenen,die, zich ln Duitschland bevinden, bedraagt §£|6. 869 man, n.l.: Fraoschen: 2472 officieren, 146,897 man schappen. Russen: 2164 officieren, 104 524 manschappen. Belgen: 547 officieren, 31,378 man schappen. Engelschen: 218 officieren, 8669 man schappen. Onder de officieren bevinden zich 6 Fransche, 18 Russische en 3 Belgische generaals.. Een Engelsche verlieslijst, gedagtec- kend van 20 September, somt 1800 na men op. Onder hen zijn 1538 vermisten, van wie 624 tot de King's Own York shire Light Infantry behooren. De Vossische Zgt. verneemt uit Madrid dus wel langs een omweg l dat het Fransche leger 400,000 gewonden en zieken heeft. Er is een geweldig te kort aan verpleeg-middelen. In Biarritz liggen 400 Engelsche ziele aan rheumatiek. Biarritz alleen heeft 5000 gewonden en krijgt er nog 3000, Fr was plaats voor 15001 Minister van landbouwnijverheid en handel. Bij Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van een later tb bepalen dag, benoemd tot minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer F. E. Posthuma, voorzitter van het Nederland- sch Instituut van Landbouwkundigen-en directeur van de Centrale Werkgevers- Risico- Bank,—-——- Kosten van opname der Belgische Vluchtelingen. Het aanvankelijk door de Regeering voorgestelde bedrag van f 100.000 voor kosten van onderhoud en verdere uit gaven van tengevolge van den oorlogs toestand uit het buitenland naar Neder land uitgewekenen en van tengevolge van den oorlogstoestand behoeftig ge worden in Nederland verblijvende bui tenlanders, zal ten eenenmale ontoerei kend zijn. Hoeveel noodlg zal zijn, is nog niet te overzien, maar als zeker mag wel worden aangenomen dat een bedrag van f 3.000.000 dichter bij de werkelijkheid zal komen. Dit bedrag wordt nu door de Regeering aan de Staten-Generaal aangevraagd. De om vang van hetgeen noodig is ter hulpver schaffing hangt ten slotte af van den loop der krijgsverrichtingen in België. Gevaar voor jonge meisjes. Reverend W. Morritz Weston schrijft uit Croydon, dat een aantal blanke-sla- vinnenhandelaren brieven en ook wel telegrammen richten aan jonge meisjes, wier woonplaat op het platteland is en die door den oorlog in moeilijke om standigheden verkeeren. Deze brieven en telegrammen kwamen in verschillende gevallen uit Nederland. De meisjes worden daarin, schijnbaar namens ouders of vrienden, verzocht, onmiddellijk naar Ostende of naar Amsterdam of naar een andere Nederlandsche haven te komen. Haar wordt dan aangeboden, dat zoo noodig, geld zal worden overgemaakt. Reverend Weston verzoekt dopers ontvangsters van deze brieven ie', wajir-, schuwen om op haar hoede te zijn, e.o eerst behoorlijk inlichtingen in tb winnen. Logger op een mijn geloopen.urn De Nederlandsche stoomtrawler Otonp, YM 155 heeft gisteren bij aéihkbtnst te IJmulden gerapporteerd, dat de Vlaar- dinger logger 40, Maria Christina* fivan de reederij Jb. Goudappel, op ongeveer 40 mijl N. W. half Noord van IJmuiden op een mijn geloopen en met man en muis vergaan is. Nederland en de oorlog. Een officieuss Duitsche verklaring. Mr. P J. Troelstra schrijft in Het Volk dat hij zich zelf in Berlijn een kleine diplomatieke zending heeft opgedragen. Zijn Müncheoer partijgenoot dr. Adolf Miiiler had hem gezegd, de verzei-ering te kunnen geven, dat de Duitsche regee ring er niet aan denkt, de onafhankelijk heid en de vrije wilsbepaliog van on# 11

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2