Binnenland. Provinciaal Nieuws. BEKENDNAKING. Verschillende Berichten. weer een nieuwe losbranding komt hoem, hoem nu weer. En dan de slagen terug, het antwoord, een salvo soms van een geheele batterijde woe de van de Duitsche kanonen, die hun haat joegen naar de Engelsche oorlogs schepen, die van uit de zee de Duitsche liniën bestookten. Want daarvandaan kwam wel dat ontzettend gedreun, dat door veerkrachtige golven gedragen, over land hierheen werd getuurd. Het was de strijd aan de Yser waarvan de echo ons hier niet losiiet. Ee als wij dan de berichten lazen, die over de vreeselijke slachting daar in Vlaanderen verhaalden, dan was het als of wij er iets van medebeleefd hadden. O- dat schieten, vooral dat schieten in den nacht Het is als een marteling. Rusland en Turkije. „Gisteren heeft aan de Turksch-Rus- slsche grens bij Erzeroem een gevecht plaats gehad tusschen Kozaken en '1 urk- sche cavalerie. Na den vijand op de vlucht te hebben gedreven, heett onze cavalerie de Kozakken overal vervolgd. Men schrijft uit Hasselt, d.d. 4 No vember Hedenmorgen in de vroegte kwamen hier vier treinen door uit de richten Luik Ze vervoerden samen naar schating 1 5.000 a 20.000 soldaten. Het waren oude man nen van 40 jaar en ouder, en jonge flinke kerels van 18 en 20 jaar. Hier hield de trein stil en werd gelegenheid gegeven aan de manschappen om een en ander te gebruiken. Op last van onzen (Duit- schen) stationscommandant werd een groote hoeveelheid brood en bier aange sjouwd. In den namiddag te vier uur vertrok de trein in de richting DiestMechelen. Toepasselijk. Te Breda is in den gevel van een nieuw gebouwd huis aan het Wilhelmi- napark het volgende opschrilt aange bracht Nooit is grooter krijg aanschouwd, Dan toen dit werd gebouwd. Anno 1914. In Amerika waardeert men over 't algemeen zeer de poging van de Rockefellerstichting om hulp aan de Belgen te verschaffen, maar vreest, dat de Dnitschers in België beslag zullen leggen op de voorraden voor de Belgen gezonden. De door Duitschland aan Brussel gevraagde 45 millioen schade loosstelling veroorzaakt in Amerika ver ontwaardiging. Zedelijk gesproken moet Duitschland voor het Belgische volk evengoed zorgen als voor zijn krijgsge vangenen, zegt men daar. Duitschland beroemt zich op een voorraad, die wel voor drie legers vol doende is, op een goeden oogst in voorraad, op een overvloed van vleesch, graan en aardappelen. Waarom laat dan Duitschand het Belgische volk van hon ger omkomen vraagt de New-York Sun Het eerst gistereu weer voor het eerst verschenen Handelsblad van Ant werpen deelt mede, dat de commandan tuur van het Duitsche bezettingsleger geen censuur aan de Antwerpsche bla den oplegt. Het blad schrijft verder >Aan onze Belgische nationale gevoelens, aan onze trouw aan het vaderland en onze gehechtheid aan het vorstenhuis en aan 's lands instellingen zullen wij onbewimpeld lucht geven, zooals den Bel gen past en zooals het een blad past, dat niet verschijnen zou, indien het aan die gevoelens geen lucht meer geven mocht. Het blad geeft Reuter- en Wolff be richten, benevens Duitsche, Engelsche, Fransche en Belgische communiqués zonder onderscheid. Ook een enkele of- ficleele mededeeling van de Belgische regeering uit de Moniteur, o. a. decora ties aan officieren, worden opgenomen. De Gazet van Antwerpen en La Pres- se zouden heden en morgen weer ver schijnen. Voorloopig in kleiner formaat. Vertrek en aankomst te Antwerpen leveren geen moeilijkheden op. Verbazend talrijk zijn nog steeds de gevallen van diefstal in de stad en den omtrek. Paarden en vee, juweelen, grut terswaren en kleeding, soms wel geheele Inboedels worden vermist, natuurlijk hoofdzakelijk uit huizen, welker bewoners nog niet zijn teruggekeerd. Hoewel de politie en de burgerwacht kenbaar door banden om den arm, is versterkt en zeer actief is, blijft het voorkomen van dief stal in onbewoonde huizen een bijna on mogelijke taak. Als een dief door de Duitschers gesnapt wordt, maakt men korte metten met hem. Maandag is in Burgerhout nog een dief doodgeschoten. Aan deGazetta del Popoio wordt ge seind uit Londen De bladen die eerst de arrestatie der Duitschers hebben bewerkt moeten nu toegeven dat de >ontduit- sching» van Engeland veel metr moeite kost dan dan men eerst had verwacht. Men heeft 50,000 Duitschers en Oosten- tijkers in concentratiekampen onderge bracht en er zullen er nog meer worden gearresteerd. Maar wie had ooit gedacht dat in dit centrum van den wereldhandel groote takken van nijverheid in Duitsche handen zouden zijn, dat een vierde deel der Londensche bevolking zich voedt met brood dat door Duitsche handen wordt verwerkt, dat stoffen van Bradford en Manchester met Duitsche anllineverf- stoffen worden geverfd, dat bijna alle suiker, in Groot-Britannlë verbruikt, uit Duitschland en Oostenrijk komt, dat geen noot muziek in Engeland wordt gedrukt, dat zelfs het plaveisel dat de Londenaars dagelijks bewandelen, Duitsch asfalt is, dat de gewichtigste post van vertrouwen bij de waterleiding van Lon den in Duitsche handen is, dat een der gewichtigste telefooncentrales van Enge land een Duitscher is toevertrouwd, dat slechts de helft der kooplui van de city Engelsch is Elias, de oorlogscorrespondent van de Daily Chronicle, seinde Woensdag uit Noord-Erankrijk, dat de Engelsche troepen in een driedaagschen slag, schit terend hebben gevochten tegen een overmacht van 700.000 Duitschers, die trachtten tusschen Yperen en Reims door het front der bondgenooten heen te breken, Bestorming met de bajonet van de loopgraven waren die dagen voortdurend aan de orde. Den eersten dag werden de Duitschers telkens met groote ver liezen teruggeslagen zij lieten stapels lijken op het slagveld liggen. Den volgenden dag vielen zij weer met een overstelpende overmacht aan en dreven de Engelschen vijf mijlen terug. Aan beide zijden waren de ver liezen reusachtig. De laatste dag (Zater dag van de vorige week, herwonnen de Engelschen echter niet alleen bet ver loren terrein, doch wierpen de Duitschers 25 mijl terug. Ik heb gemerkt, dat men in ons land en elders verkeerde gevolgtrekkingen maakt uit het feit. dat de nieuwe troepen in België hoofdzakelijk uit zeer jonge man nen schijnen fe bestaan. Dat is zeer waar schijnlijk, omdat men er hier de voorkeur aan heeft gegeven, oudere menscheu van den landstorm, die bijna zonder uitzondering huisvaders zijn, thuis te laten, en daarvoor vrijwilligers, die in overvloed ter beschikking stonden, in het veld te zenden. De groote meerderheid vsn deze vrijwilligers moesten uiteraard mannen zijn, die den dienetplich- leeftijd nog niet bereikt hebben of er reeds overheen zijn en daaronder vormt natuurlijk de jeugd weer de meerderheid. ïk heb in October het Duitsche rijk van zijn uiterste Oost- tot zijn uiterste Westgrens doorgereisd. Ik heb overal nog overvloed van krachtige mannen gezien. Aau menschenmateriaal is er dus nog geen gebrek, veeleer schieten de benoodigdheden te kort om al deze nienschen uit te rusten. Aldus de Berl. Corresp. van de N. R. Crt. Berichten van Vrijdag. PARIJS, 6 Nov. (R.O.) Het commu niqué van de staf van hedenmiddag 3 uur meldtGedurende den dag van gis ter is geen merkbare verandering op 't geheele front gekomen. Tusschen Dixmuiden en de Leve blijft de strijd hetzelfde karakter houden. Een hevige kanonnade op stellingen ten Noorden van Arras en op deze stad zelf bleef zonder resultaat voor den vij and. In België en Noord-Frankrijk zetten de Duitschers hun krachtige actie voort. Zij schijnen hier over te gaan tot een wijziging in de samenstelling van de troepen, die in deze streek opereeren, en versterken hun reserve- korpsen, die pas gevormd zijn, door actieve troepen, teu einde met dit leger een nieuw of fensief te beproeven of ten minste hun troepen te herstellen van de bloedige echecs, die bun waren toegebracht. Tusschen de Somme en de Oise hebben wij onze voorwaartsche beweging in de rich ting vau het dorp Andecby ten Westen van Rnye sterker voortgezet. Onze artillerie heeft ten Noordwesten van Poret Aigle een colonne vau Duitsche wa gens in elkaar geschoten. Bij Berry au Bac hebben wij het dorp Sapigneul, waarvan de Duitschers zich had den meester gemaakt, weer hernomen. In Argonne wordt eeu verwoede strijd gestreden. Daar hebben onze troepen door bajonetaanvallen den vijaud teruggeworpen. Ook in Woeuvre hebben wij de nieuwe aanvallen der Duitschers afgeslagen. Ten Noord-Oosten en Oosten van Grande, Gourouue de Nancy, Baccarat en Blamont zijn ouzs voorposten door gemengde deta chementen aangevallen. De beweging van deze detachementen is thans echter overal gesluit. Officieel wordt een g'oote Russische over winning in Galicië gemeld. De Oostenrijksch-Russische gevechten. PETROGRADO, 6 Nov. (R.O.) Telegram men uit Lemberg melden In den avond van 5 dezer werd hier het bericht ontvangen van de herneming van Jarosl&fl door de Russen. Daarbij werden 5000 man gevangen genomen. In de laatste dagen deden de Oosten rijkers dag en nacht verwoede aanvallen, waarbij vooral de artillerie op helsche wijze aan het werk was. Het scheen de laatste uiterste poging te zijn. De Russén sloegen den vijand heftig terug en braken zijn wanhopige» tegenstand. Op het oogeublik trekken de Oosten rijkers langs de San af. WEENEN, 6 Nov. (W.B.) Officieel wordt gemeld Gisteren is in het Noorden niet gestreden. Zondsr door den vijand gehinderd te worden, verloopeu onze legerbewegingen zoowel in Russisch Poleu, als in Galicië geheel volgenB het vastgesteld plan. Iodien wij, niettegenstaande de plaatselijk gunstige omstandigheden, liet gewonnen terrein op enkele punten vau het front we der voorloopig aau de Russen moesten over laten, is dit alleen gescliied iu verband met onze algeheele strategische positie. De operaties in Frankrijk en Belgie. BERLIJN, 6 Nov. (W,B.) Het communi qué van den grooten generalen staf van hedenvoormiddag luidt Ons oftensief ten Noord-Westen en Zuid-Westen van Yperen maakt goede vorderingen. Ook bij La Bassée. ten noorden van Arras en in Argonne werd terrein ge wonnen. Onder zware verliezen aan Fransche zijde wisten onze troepen in het Bois Brule, ten Zuid Oosten vau St. Mihiel, een belangrijk strategisch punt te ver overen. Op het Oostelijk gevechtsterrein is niets vermeldenswaard 'gebeurd. BERLIJN, G Nov. Officieel. Tot 1 Nov. waren in de gevangenkampen en hospitalen volgenB de dienstberichten ondergebracht 3138 officieren en 188,618 manschappen van de Pranscheu, 3121 officieren eD 186,779 manschappen van de Russen, 537 officieren en 34,907 mauschappeu van de Engelschen. Totaal 426,034 manschappen (en 7213 officieren). Hierbij zijn de nog onderweg zijnde krijgsgevangenen niet medegeteld. Gevangenneming van weerbare Engelschen in Duitschland BERLIJN, 6 Nov. (Wolff.) Officieel. Naar aanleiding van de behandeling van in Engeland vastgehouden weerbare Duitschers tusschen 17 en 35 jaar als krijgsgevangenen heeft de Duitsche re-- geering de Engelsche regeéring doen weten, zoo deze.lDuitsche onderdanen niet voor 5 Nov. uit de Engelsche ge vangenschap ontslagen zijn ook alle weerbare Engelschen in Duitschland gevangen genomen zullen worden. De Britsche regeering liet deze verklaring onbeantwoord, zoodat nu de order tot gevangenneming van Engelsche mannen van 17 tot 55 jaar afgekondigd zal wor den. De aankondiging betreft voorloopig alleen de onderdanen van Groot-Brittau- nië en Ierland, maar zal ook op die van de Britsche koloniën toegepast wor den wanneer de daar wonende Duitschers niet op vrije voeten gesteld worden. De Kü'.nische Zeitung berekent, dat als alle weerbare mannen in beide lauden van 18 tot 53 jaar worden opgeroepen, zy over 12 millioen reserresotdaten zullen be schik ken 1 Do toestand. Wanneer wij de officieeie berichten der laatste dagen en de verdere be schrijvingen van oorlogscorrespondenten bijeennemen, dan kunnen we daaruit concludeeren, dat al hebben de Duit schers eenige vergoeding en vol doening door hetjkranig optreden hunner marine, te land het Duitsche wapenge- luk is gekeerd en zoowel in 't Westën als in 't Oosten en hier vooral, de toe stand ongunstig voor hen is. Sedert gisteren toch is zelfs de strijd weer op Oost-Pruisisch gebied door de Russen overgebracht. Er wordt gevochten in den omtrek van Wirballen eu Biala is door de Russen bezet, terwijl andere groote legerkorpsen slechts 12, andere slechts 42 K- M. van de grens staan. Ook in 't Westen o. m. ten Opsten van van Nieuwpoort hebben vooral door het krachtig vechten der Belgen gesteund door de voortdurende tegenwoordigheid van hun krauigen koning Albert, de verbondenen voortgang gemaakt. De Duitschers trachten nog steeds den vijand af te houden van het front waar de hoofdaanval opgericht is, of willen door de kleinere gevechten langzamerhand komen tot een algemee- nen aanval om door het front heen te breken, hun pogen aan den Yser mag als geheel mislukt beschouwd worden. In 't Oosten zullen zij trachten tegen over de Russen stand te houden, aan de Wart-linle dat zal tegen een verderen op- marsch der Russen noodzakelijk zijn, want anders zal deze opmarsch van de on telbare legerscharen hoogst gevaarlijk worden. Een overwinning van beteeke- nis op 't Westelijk front zou dus op 't oogenbllk voor de Duitschers meer den ooit noodig zijn, om den Russen vloed tegen te houden, maar ook daar ziet het er allerminst naar uit, in tegendeel De Duitsche marine houdt zich ook volgens Engelsch oordeel, kranig. Voor verdere bijzonderheden omtrent het af treden in de Noordzee en Stille Zuidzee ziet men elders in dit blad. Wel zal de Engelsche overmacht ter zee daardoor niet worden gefnuikt, maar dit optreden maakt een ontzettcnden indruk op 't Engelsche volk, die 't op treden van de Duitsche, maar ook anderzijds der Engelsche vloot onbe grijpelijk vindt eu zich onveilig voelt in eigen land -gaat voelen nu Duitsche schepen aan de Engelsche kust durven komen. Van den anderen kant zijn deze berichten een riem onder 't hart der Duitschers, die 't in deze dagen wel noodig hebben Lening of heffing in ééns. Bij W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaat schappij is verschenenHoe betalen wij onze oorlogslasten, een woord aan het Ne- detlandsche volk door W. J, E. P. M. de Jong, lid der Tweede Kamer. Schr. verwerpt evenals de heer Bos het denkbeeld van een leening en meent, dat de lasten op de volgende wijze zonder te zwaren druk door een heffing in eens te verkrijgen zouden zijn >Wanneer men in een dergelijke ka pitaalsbelasting, zegt schr. >de vermo gens beneden f 50,000 voor 1/2 tot 1 procent betrekt, wordt de opbrengst der belasting zoodanig, dat het hoogste hefiingspercentage, dat ons intusschen volkomen gerechtvaardigd lijkt, (want den man met 10 millioen en meer ver mogen is het zeker den tienden penning waard, dat onze neutraliteit bleef ge spaard), nog lager zouden kunnen worden gesteld. Als men een regeling trof, waarbij het accres, dat ons nationaal vermogen over 1911/1912 vertoont, werd gebruikt voor de dekking der oorlogs lasten, zou men al evenmin kunnen zeggen, dat het bezit te sterk werd aangetast." >Het behoeft wel uiet gezegd, dat wij met ons betoog niet bedoelen te bepleiten dat de regeering reeds op dit moment tot doorvoering van een vermogensaf stand zou moeten komen. In de eerst volgende weken en maanden zal men moeteu doorgaan om door het uitgeven van schatkistpapier zich te helpen, totdat meer normale toestanden zijn ingetreden. Een leening op korten termijn zou, als ze te plaatsen is, in de schatkistbehoeften kunnen voorzien. Doch tot delging der oorlogslasten wij herhalen is een vermogensaf stand de meest wenschelijke uitweg. Heeft deze plaats, zoodra normale tijden zijn ingetreden, dan zal zij voor groot- en klcin-kapitaiist het minst bezwarend zijn, als een lange betalingstermijn wordt gesteld. Men zou den weg kunnen inslaan die bij de Duitsche Weerbelasting is gevolgd. De tweede termijn van deze belasting, in 1913 ingevoerd, behoeft pas betaald te worden voor 15 Febr. 1915 en de derde termijn voor 15 Febr. 1916. Wordt ten onzent de vermogens afstand over twee of drie jaren verdeeld, dan zal bovendien het nadeel der hui dige koersdaling veel minder invloed uitoefenen. Voor het reeds uitgegeven schatkistpapier en de sommen, die de schatkist in de naaste toekomst nog zal noodig hebben, moet rente betaald wor den. Men verhooge gerust de som door kapitaaisafstand te verkrijgen met dit rentebedrag. En voor den staat én voor de bezitters zal dat voordeeliger zijn dan dat in den tijd van depreciatie ka pitaalsafstand werd gevraagd. De betaling der oorlogslasten is een naUtonale zaak en de wijze, waarop dit zal geschieden, is van het grootste be lang voor de geheele natie. Wij verheu gen ons dan ook ten zeerste, dat toon aangevende ka'h. bladen het Centrum en Huisgezin een oplossing bepleiten iu de richting, die ook wij voorstaan. Het Va derland heeft onmiddellijk de zijde van dr. Bos gekozen, toen 't bepleitte de oorlogs lasten te dekken door een buitengewone belasting vau de vermogenden eu van hen, die groote inkomsten genieten. Waar de heer Roodhuyzen de hoop uitspreekt, dat de perB van alle kleur en de Tweede Kamer zich iu die richting zullen uitspreken, moge deze brochure er toe bijdragen, dat velen dien aandrang zulllen oefenen. N. R. Ct. De Slaatsbegrooting. Öp de conferentie tusschen de voor zitters der Kamerfracties en de Ministers Cort van der Linden en Treub is men, naar men ons meldt, tot overeenstem ming gekomen over de wijze van be handeling van de begrooting. In verband hiermede vordert het afdeelingsonderzoek buitengewoon snel. Verwacht werd, dat het afdeelingsonderzoek gisteren zou afloopen. In de openbare vergadering van de Kamer zou men principieele vraagstuk- ken en beginselpunten laten rusten. Betgische vluchtelingtn. Het is den minister van binnenland- sche zaken, volgens zijn mededeeling aan de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën, gebleken, dat in sommige gemeenten extra kos ten voor toezicht, verwarming enz. moe ten worden gemaakt. Bij de vaststelling van het bedrag voor vergoeding is de minister van veronderstelling uitgegaan, dat men daarvoor een volwassen per soon zou kunnen voeden, en dat voor liet onder dak brengen bestaande gele genheden zouden worden gebruikt. Moe- ten bovendien nog extra kosten van toezicht, verwarming enz. worden ge maakt, dan is hij bereid, ook die te vergoeden, mits zij worden gespecifi ceerd en tot het onvermijdelijke beperkt. Kosten van aanschaffing van dekens, stroozakken en dergelijke zullen mede worden vergoed, mits eenvoudige goe deren zijn aangeschaft. De minister stelt er prijs op, die goederen, voor zoover zij door vertrek van vluchtelingen vrijkomen, te zijner beschikking te krijgen ten behoeve van de in te richten vluchtelingenkampen en verneemt gaarne spoedig hoeveel dekèns, stroozakken, matrassen enz., aangeschaft voor vluchtelingen, er thans door vertrek reeds vrij zijn gekomen. Waalwijk, 7 Nov. 1914. Koopt oict In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed enevea goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Op 12 en 13 November, bij ongunstig (mistig) weder ook op 14 en 16 Novem ber e.k. zullen tusschen 11 uur 's mor gens en 3 uur 's middags schietoefe ningen met de houwitsers plaats hebben in de Loonsche en Drunensche duinen. Gedurende de Schietoefeningen zal het terrein dat gevaarlijk is en alzoo niet betreden mag worden, worden af gezet door posten met roode vlagg«.e. De eventueel niet gesprongen Projec tielen mogen niet worden aangeraakt, dit is levensgevaarlijk. Van de vondst moet zoo spoedig doenlijk mededeeling wor den gedaan aan ondergeteekende. Loonopzand, November 1914. Namens den Commandant der IVe Divisie. De Majoor, Commandant der Houwitser-Afdeeling, J. L. TEN BOSCH. Inkwartiering. Wij vestigen de aandacht der ingezete nen op de advertentie voorkomende in ons eerste blad betreffende de inwisseling der kwartierbiljetten ten raadhuize alhier. Mobilisatie- Concert. Alles staat in het teeken der mobilisatie, zooals men ziet, ook de concerten. En gelukkig dat we ook in dezeu mobi lisatie-tijd wat afleiding krijgen en dat wordt ons op heel, prettige wijze gebo den door den heer Gerris in Musis op Zon dagavond a.8. Het „militaire cabaret* be staande uit de heeren Louis Davids Jr. Ravenslijn, Base.lmans en Roest, belooft ons eeu gezelligeD en goeden avond te geven. De humorist en conferencier Louis Davids Jr. is genoegzaam bekend en ook de heer RaveDsiijn, tenor van de Duitsche opera- is een uitstekende krachtwij hadden deze week bij de inkwartiering reeds het genoe gen hem te hooren. Ook de andere heeren de baszanger Bs- selmans en Roest pianist, zullen een goed figuur maken zoodat we kunnen voorspel len dat de jongens van 't 30e landweer, die ook deze week in ons midden waren, ons een prettige uitvoering zullen bezorgen, die dan ook door velen zal worden benocht, temeer daar de entree billijk is. De aanvang is 8 unr. Tzvee plechtigheden. Deze week was de St. Antoniuspa- rochie getuige van twee plechtigheden de eene een blijde, de andere een zeer droeve. Donderdag 1.1. had onder zeer groote belangstelling en met groote plechtig heid de eerste H. Communie plaats van de kinderen der hier verblijvende Bel gische vluchtelingen. Het kerkgebouw was tot dat doel zoo fraai mogelijk ver sierd. Dank zij de goede zorgen van de dames van het comité tot ondersteuning der vluchtingen, zagen de kinderen er netjes uit. Met den meesten eerbied en de grootste stichting togen eerst a klade Bedrag van het vermogen. Totaal bedrag der aangesla gen vermogens. Jaarcijters 1912. millioen 50,000-100,000 1072 2 100.000—150,000 666 2l|2 150,000-200.000 465 3 200,000—3C0,000 641 3112 300,000- 500,000 785 4 500,000 -750,000 531 4112 750,00 i-l.OOO.OOO 306 5 1,000,000-1,500,000 408 6 1,500,000 -2,000,000 208 7 2.000,000-5,000,000 478 8 5,000.000-10,000,000 115 9 10,000,000 en meer 121 10 totaal 5796 totaal üpbr. bij helling van net. millioen 21.44 16.65 13:95 2243 31.40 23.89 15,30 24.48 14 56 38.24 10.35 12.10 millioen totail 244.71) 3 pet. van alle inkomens boveu f5000, niet aangeslagen in dc vermogens belasting 2.81 2 pet. van alle inkomens van i 2000 tot 1" 5006, niet aangeslagen in de ver mogensbelasting 0 36 totaal 247.96

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 10