ummer 89. Donderdag 5 November 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. b. Waalwijksclie Stoomdrukkerij Antoon lielen. 1L i R. (m lil DOOK ÜËPf HAAT VERBLIND. FEUILLETON. gen het aan elt, ie, tot jor- Telefoonnummer 38. Telegram-Adres: ECHO. igd ver- 6310 in Ier Be icliten van Maandag. DERDEDEEL. Berichten van Dinsdag. |Faalwijk$ete en Langsfraatsche Courant, s Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele ryk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden eca., franco te zenden aan den Uitveter^ UITGAVE Prijs der Advkrtbntikn 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclame* 15 cent per regel oo Oorlog. )e Duitscliets in Frankrijk en België BERLIJN, 2 November. Mededeeling n Maandagmorgen uit het groote jofdkwaitier Bij de aanvallende beweging tegen peren werd verder terrein gewonnen, essines is in ons bezit. Tegenover onzen rechtervleugel is nu et zekerheid de aanwezigheid van In- ërs vastgesteld. Deze strijden niet in gen gesloten troepenverband, doch n over het geheele front der Engel hen vetdeeld. Ook in de gevechten in het Argon- erwoud zijn vorderingen gemaakt. De jand leed hier zware verliezen. PARIJS, 2 November. Het officleele ericht van Maandagmiddag 3 uur luidt Op onzen linkervleugel zijn gisteren Duitsclie aanvallen in België en [oord-Frankrijk met dezelfde hevigheid oortgezet. Wij hebben vorderingen gemaakt tus- chen Dix.nuiden en de Lys. De vijand heeft zonder succes een root opgezetten aanval gedaan op de uitenwijken van Atrecht. Eveneens op lihons in Sanierre (bij Péronne) en Le }uesnay (bij Avesnes.) Daarentegen hebben wij geringe vor- eringen gemaakt in het gebied van de \isne in de richting van Tracy-ie-val en Noorden van het Aigle-bosch, zoa- nede op eenige gedeelten aan den echteroever van de Aisne. Tusschen het genoemde bosch en lolssons is de aanval, gericht tegen onze [roepen die de hoogten op den rech- eroever van de Aisne bezet hielden, veneens mislukt. Gisteren is vastgesteld dat het zware )uitsche geschut weder grootere be- rijvigheid aau den dag legt in den omtrek van Reims, tusschen Argonne en de Maas en op de Maasheuvels. In de Vogezen hebben wij de heuvels ïernomen, welke den bergpas van Sainte Marie beheerschen en zijn wij vooruit- 1,- 1,25 I,35 2,10 2,15 2,85 8,20 8,40 4>— 4,20 4,80 5.30 7,- 8,8(1 II,45 Vas »DE ECHO VAN HET ZUIDEN." De krankzinnige van Ecobeil. (55) Mevrouw Roger d'Allordes had eenige dui zenden frank getrokken als overschot van den verkoop van La Férolle, na afbetaling der hypotheek. Dit geld was terstond opgegaan 't zij aan het voldoen van eenige oude schulden, 't zij om wissels te voldoen welke die dogen moesten vervallen. Het geld was gesmolten als sneeuw voor de zon, waarna de geldnood scherper dan ooit was ingetreden, Rogers humenr was er niet weinig door verbitterd en Adèle die door geene hartelijke liefde tot het huwelyk was gedreven, zag nu welken verkeerden weg zij was ingeslagen. Die voortdurende financieele moeilijkheden maakten haar het leven zeer lastig. Zij voelde overigens dat haar man die reeds teer zenuwachtig was door zijn onoverkomelijk Reldgebrek, nog andere bekommernissen ken de Op zekeren dag wilde xij dienaangaande inlichtingen hebben, doch hy beproeide met een vaag antwoord er zich van af te maken. Ik Blaap op geen rozen, sprak hij en mijn leven is een koortsig wroeten om er my boven op te helpen. Gij weet overigens wel dat ik de meeste bedrijvigheid heb aan den dag ge legd sedert mijn vader mij zyDe fabriek na liet. en zjjne schulden. Doch het ongeluk vervolgt my. Misschien hebt gij het niet goed weten aan te vatten. Er bestaan zooveel middelen om geld te verdienen. Weet gij wat? Sedert ik het testament van nw oom Guillaume ken gekomen in de streek vau Baude-Sapt. Van het Oost-Pruisische gevechtsterrein. BERLIJN, 2 November. (Wolff.) Me dedeeling van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier In het Oosten ts de toestand ongewij- zigd. De Russen zijn bij een poging, om bij Szitkehmen (Oost-Pruisen, a/d. grens, ten oosten van Goldap) door te breken, terug geslagen. Van het Poolsch-Galicische front. WEENEN, 2 November. (Wolff, Offi cieel.) De gevechten in Russisch-Polen duren voort. Aan de San hebben de Russen vooral bij Roswadow zware verliezen geleden. Wij hebben 400 gevangénen gemaakt en 3 machinegeweren buitgemaakt. Ook ten Zuiden van Stary-Sambor vielen 400 Russen in onze handen. Ten Noordoorsten van Turka zijn wij verder opgerukt. BERLIJN, 2 November.(Kotr.Norden.) De stad Kolomea in Galicië is opnieuw door de Oostenrijkers bezet. Von Moltke met verlof. BERLIJN, 2 November. (Wolff.) Gene raal veldmaarschalk von Moltke, de chef van den grooten generalen staf, over wiens ongesteldheid dezer dagen is ge- meldt heeft voor volledig herstel een verlof noodig. De keizer heeft hem daar toe een kasteel te Homburg ter beschik king gesteld. Von Moltke is den 2den dezer daar heen vertrokken. Zijn plaatsvervanger blijkt luitenant-generaal Von Falkenhayn Pruisisch minister van oorlog. De opstand in Zuid-Afrika. KAAPSTAD, 2 Nov. (R.O.) Kolonel Alberts dwong de opstandelingen bij Litenburg tot den aftocht, na er 13 gedood, 30 gewond en 240 krijgsgevan genen gemaakt te hebben. KAAPSTAD, 2 Nov. (R.O) Twee lei ders der opstandelingen majoor Ben Coetzee en kapitein de Villiers zijn in het Kenhardt-district gevangen genomen. Coetzee was chef van den staf vau Maritz en een der meest Vastberaden en vertwijfelde rebelleu. dat zoo'n bittere teleurstelling voor ons is geweest denk ik aldus aan een middel dat misschien wel kon aangewend worden. Zoosprak Roger op weifelenden toon. Ja, ging Adèle voort, sinds dat vervloekte testament al onze vooruitzichten is komen overhoop gooien, heb ik veel nagedacht en bepeinsd dat dit testament, bij gebreke van het geld dat het ons moest brengen, ons toch het middel aanwijst om eene kleine fortuin te verdienen. Ik begrijp niet, het testament sluit ons toch heelemnal buiten. Eq zoo wy nu eens trachten den kleinen Raymond de Pommery weêr te vinden? Roger maakte een gebaar van verlegonheid. Die arme kleine is voorzeker niet dood, ging de jonge vrouw voort, men had anders onge twijfeld ergens zijn lijk gevonden. Daarenboven, de manier waarop by verdwenen is* toont aan dat hy opgelicht werd door lieden die lang te voren het zaakje beredderd hadden en het kind hebben weggedaan in 't vooruit zicht van 'k weet niet welke plannen. Het heeft my altijd voorgekomen dat het onderzoek der politie gebeurd is tegen allen gezonden zin in anders had het beter reanl- taat moeten hebben. Wy kunnen dit onderzoek hervatten en wie weet of wij niet slagen. Dien dag zullen wij driehonderd duizend franc opstrijken. Wat zegt ge er van, die onde brompot van nw oom zou ons aldus toch nog een flink Bommetje achtergelaten hebben, al ware het tegen zijn wil. D'Allardes zat op heete koleD. Hij stamelde Uw plan is zeker prachtig en voortref felijk. Docb, als wij zob maanden of een jaar werken zonder resultaat gelijk het waarschijn lijk is, dan zullen wij onzen tyd verspild hebben en geld dat wij niet hebben. Maar, waarom zouden wij den een of anderen dag niet slagen Welk vermetel vertroawenWat be- wyst u, overigenB, dat wij de eenigen zullen zijn. die den kleinen Raymond willen opsporen. Hat is best mogelyk, dat andere personen, door het beloofde geschenkje verlokt, reeds aan 't zoeken zijn gegaan. Zoo'n gedachte, iedereen moot dat krijgen Een inval in Egypte. LONDEN, 2 Nov. (11.0.) Een tele gram uit Constantinopel d.d. Si Oct. vermeldt het gerucht, dat 2000 gewa pende Bedoexnen Egypte zouden zijn binnengevallen. De Karlsruhe. LONDEN, 2 November. Een Lloyd's telegram uit Para (Brazilië) meldt, dat het Duitsche stoomschip Asuncion daar passagiers en de bemanningen van het Belgische stoomschip Van Dijck en de Engelsche stoomschepen Hurstdale en Glanton, welke door den Duitschen kruiser Karlsruhe waren vermeesterd, aan wal heeft gezet. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 2 November. (Reuter). Offi cieel bericht van 11 uur 's avonds Tusscheo de Noordzee en de Oise zijn de door de Duitschers heden on dernomen aanvallen minder hevig ge weest dan gisteren. In België hebben wij ten zuiden van Dixmulden en ten zuiden van Gheluvelt (Gheluwe weste lijk van Menin) vorderingen gemaakt. Wij hebben ons overigens in al de stellin gen gehandhaafd. In de streek aan de Aisne is het hevige ofiensief der Duitschers tusschen Braye en Lannois en Vailly geheel mislukt. HAVRE, 2 Novembe.. (Reuter.) Offi cieel Belgisch communiqué De Duitschers hebben den linkeroever de Yser over een groot gedeelte van ontruimd, Het land wordt nog verder onder water gezet. De Duitsche gevangenen klagen over de moeilijkheden bij den strijd in de moerasachtige streek en geven toe, dat de hun door de artillerie, en in 't bij zonder door het scheepsgeschut, toege brachte verliezen zeer zwaar zijn. Het 1ste, 3de, 13de, 15de, 16de, en 17de, legerkorps, voor het meerendeel uit reserve en landweer bestaande, en het 2de Beiersche korps benevens 2 di visies zijD samengetrokken langs de linie Cheluvelt-Hollebech-Dulemo. jHun doel is Yperen te veroveren, dat in een pro clamatie van 29 October van groote be- teekenis wordt geacht. De spoedig ver is van af deu eersten dag ook by mij opgekomen doch ik heb het maar laten varen, omdat er te veel mededingers zullen zijn, ofwel dat bet volstrekt niets zal aithalen. Ver8chooningeen oogenblikje deed Adèle opmerken. De eerste voorwaarde opdat anderen aan bet zoeken gaan naar den kleinen Raymond is toch wel dat zij het testament van nwen oom kennen. Dat is juist het geval, lieve, viel Roger haar levendig in de rede. De voorzorg welke mijn oom genomen heeft om een afschrift te zenden aan Mr. Boissonnet is geen verloren moeite geweest. Er bestaat geen beter bureau van publiciteit dan het kantoor van Mr. Bois sonnet. Op dit oogenblik zal bet al wel zijn alsof al de dagbladen van de streek het famense testament in zyn geheel hadden afgekondigd. Wilt gij bewijzen Ik weet reeds twee per sonen die het kennen Chacail, de nieuwe opziener op La Férolle en Armand Cbauve- nel. Spreek my niet over dien bandiet dia my myn eigendom ontfutseld heeft. Hij heeft u uw eigendom ontstolen, dat is zoo, doch bij dis gelegenheid zijn eeniga briefjes van dnizend nit zynen zak in den nwen overgegaan en ik verzoek u te gelooven dat zij mij bijzonder goed vun pas zijn geko men. om weer te geven wat hij mij reeds vroeger geleend had. 't Is waar. Als men in schnlden steekt, hangt men van zyn schnldeiacherB af. Laat ons op de kwestie terugkomen viel d'Allardes zachtjes in de rede. Dus, Chauvenel en Chacail kennen het testament van mijn oom en ongetwijfeld zijn er nog verscheidene anderen. Hoe weet gij dat Door Chacail zelf dien ik eenigen tijd geleden ontmoet heb en die er mij 't eerst over gesproken heeft, voorgevende om mij te beklagen, maar in werkelijkheid om mij te plagen. Ik geloof niet dat Chauvenel de inlichting gekregen heeft van Mr. Boissonnet met wien h\i overhoop ligt Binds den verkoop van La Férolle. Hij moet ongetwijfeld door mijne tante ingelicht zyn gewordeu, die in haren beheerder het volstrekste vertrouwen blijft stellen en 't wachte aankomst van den Keizer beves tigt, dat de voornaamste krachtsontwik keling van den vijand nu tusschen Ype ren en de Lys plaats heeft. Zondag en Maandag hebben de bond- genooten de aanvallen van den vijand gebroken. De scheepvaart in de Noordzee. LONDEN, 2 November. De admira liteit maakt bekend, dat aangezien Duitschers onder onzijdige vlag op wil lekeurige wijze mijnen leggen op de scheepvaartwegen, de geheele Noordzee als militair gebied moet worden be schouwd. Van den 5den November af zullen alle schepen, die een van de Noorde lijke Anbriden over de Faröer naar IJs land getrokken lijn overschrijden, dat op eigen risico doen, tenzij zij de voor schriften van de admiraliteit volgen. Aan schepen van alle landen, die han del wenschen te drijven op Noorwegen, de Oostzee, Denemarken en Nederland wordt de raad gegeven, om indien zij door het Engelsche Kanaal binnenko men, naar straat Dover te gaan. Daar zal hun verder de koers worden aange wezen, waarmede zij, voor zoover het Groot-Brittanje betreft, veilig langs de oostkust van Engeland tot de Fame eilanden (niet ver van de Schotsche grens) zullen kunnen opstoomen. Van hier zal, indien mogelijk, een veilige koers worden aangegeven naar den vuurtoren van Lindesnas (zuidkust van Noorwegen). Van daar moeten zij zoo dicht mogelijk onder de kust houden. LONDEN, 3 November. (Part.) De sluiting van de Noordzee, welke voorna melijk den Nederlandschen overzeeschen handel zal treffen, wordt geacht een maat regel te zijn, waartoe de Engelsche ad miraliteit feitelijk gedreven werd door den vijand, die op wilkeurige wijze mijnen legde. Het scheen onmogelijk, dit op andere wijze te stuiten. Het gevaar blijkt nog uit wat gisteren verteid werd, nl. dat de Slndoro, van den Hoek naar de Theems overstekende, negen drijvende mijnen voorbij was gekomen, waarvan de herkomst bij de Engelsche regeering onbekend was. TREBIZONDE, 2 Nov, (Wolffbureau.) Hier en aan de Russisch Turksche grens zijn gevechten begonnen tusschen Rus sische en Turksche troepen. KONSTANTINOPEL, 2 November. Een officiéél, door de Agence Ottomane verspreid communiqué behelst de vol gende verklaring Volgens ambtelijke berichten van de Kaukasische grens hebben de Russen onze grenstroepen op verscheidene plaatsen aangevallen, waarbij gedeelten hunner, dauk zij den krachtigen tegen stand der Turksche troepen, verliezen leden. In de Middellandsche Zee hebben Engelsche kruisers het vuur geopend en een Grieksche torpedoboot doen zinken, die zich in de nabijheid had ge waagd en die voor een Turksch vaartuig werd gehouden. Deze beide feiten toonen aan, dat onze vijanden zoowel te land als ter zee de vijandelijkheden tegen ons hebben geopend, welke zij sedert langen tijd hebben willen ondernemen. Het geheele Ottomansche volk is, vertrouwend op God, den eenigen beschermer van recht en billijkheid, bereid op deze aanvallen, welke ten doel hebben ons volksbestaan te vernietigen, te antwoorden. BERLIJN, 3 Nov. (K.N.) Uit Rome wordt gemeldtDe «Messagero" verneemt uit Alex andra, dot niet ver van den Aziatischen oever vau het buezkanaal sterke Turksche troepen zyn samengetrokken. De troepen voerden vele kameelen mede en 300.000 zakken, die met zand gevold in hot Snezkanaal moesten worden geworpeo. Tegen zulk een brog zouden de Engelsche kanonnen weinig kunnen doen. De EDgelsche regeering zou langs den Egyp- tischen oever ongeveer 50 000 soldaten hebben aamengetrokken. Men iB in ofhcieele kringen zeer pessimis tisch gestemd, te meer, omdat men een sterke gisting in Mtthomodiiansche krirgen heeft op gemerkt. Men is overtuigd, dat de khedive voor de Tnrksche zaak is gewonnen, want, boowel hij werd aangespooid naur Egypte terng te keeren, weigerde hij dit hesÜBt met de woorden Ik ben geen Engelsch beambte. De Tnrken zonden in Egypte als bevrijders worden begroet. De operaties in België en Frankrijk. BERLIJN, 3 November. (W.B.) De groote generale staf meldde hedenmor gen De overstroomingen ten Zuiden van Nieuwpoort maken elke operatie in deze streek onmogelijk. De landerijen zijn niet onaardig zal gevonden hebben, met hem. een weinig ten onzen opzichte te kannen l&cbeu Gij ziet overal iets slechts, sprak de jonge vrouw, Mevrouw de Pommery is zoo boos niet dun gij het wel wilt nitgeven. Hoewel ze eigenlijk op dit oogenblik op mij vorBtoord is, kan ik toch niet aaunemen dat zij tegen over ons vijandige gevoelens koeBtert, Overigens, ging Roger voort, daar zit hem de knoop niet. Wat voor ons van belang is te weten, of Cbanvenel, het testament ken. nende ook geen trek heeft gevoeld de drie- honderd duizend frank op te Btrijken door den kleinen Raymond weer te vinden. Waarom veronderstelt gij dat dergelijke gedachte in den geest van Chauvenel heeft kannen komen Hij is wel rijk, mnrmelde Roger verle gen. doch in zijre oogen nooit rijk genoeg. Hij aast op geld, en don,. En dan Hij heeft zekere middelen diehemznllen in staat stellen zjjne ondorzookingen tot een goed einde te brengen en terzelfder tijd rnjj in ongelegenheid te brengen. Ik begrijp U niet. Wel ja, ik wil zeggen dat dien kerel alles meevalt, en mij niets. Adèle staarde een heelen tijd met verbazing haar man aan en zweeg. Wanneer zij zoo nagedacht had, hernam zij Uwe laatste volzin drnkt eene banale waar heid uit, terwyl de volzin te voren een gevaar liet veronderstellen dat n bedreigen kon var- wegd dien Chauvenel. Is er iets dat gij mij verborgen hondt U iets verborgen honden En wat viel Roger baar in de rede. Ja, wat.wat ik weet het niet doch gij zelf zoodt het my best knnneD zeg- gen. D'Allardes bleef het stilzwijgen bewaren doch zijno uiterste zenuwachtigheid was heel goed merkbaar. Na een oogenblik dood hij eeDe uiterste po- gng eu hy vervolgde Luister, ik wil u niet langer een toe stand verborgen houden, eeu toestand welken .gij ten slotte toch moet leeren kennen, 't Bt- treft die duistere zaak, waarvan wij gewaag, den en ik wil er n met open hart van spre ken. Dat zal mij tenminste verlichten. Hier hebt gij dan de waarheid, de volle waarheid. Als ik veronderstel dat Chaavenel in staat is er aan gedacht te hebben zijne fortuin te vermeerderen door den kleinen Raymond ar.u zijne familie weêr te geven, en als ik bevestig dut hij dat plan best kan verwezenlijken en ons aldns het gras voor da voeten weg maaien dan ie het omdat Ch&nvenel weet waar do kleine Raymond zich bevindt. Adèle schrok op. Dan is 't hij die zich aan den kinderroof heeft plichtig gemaakt. Zonder op die vraag te antwoorden, ging d'Allardes voort Chaavenel is niet de eenige die weet wuar de zoon van Bernard verscholen is. Ie mand anders weet het ook en kon dns al vust rekenen op de belooning welke mijn oom be loofd heeft aan hem die den kleinen de Pom mery zou weervinden. Doch die andere persoon niet meer dan Chauvenel, kan het risico loopen den knaap weêr te geven aan zyne familie, omdat het terzelfder tijd de bekenteniö zou zijn van deelneming aan den roof. En dien anderen persoon, kent gij hem vroeg Adèle koortsig. Ik ben het. De jonge vronw boog het hoofd, zy was gansch terneurgeslageD. Na een minuut pijnlijk zwijgens, prevelde Ik meende getrouwd te zijn met een rampzaligen ten onder gekomere, met iemand die zijn weg niet weet te maken in de wereld, na moet ik hooren, dat mijn man een misdadiger is. Wat heb ik toch gedaan om znlke straf te verdienen En het gelaat in hare handen verborgen, barstte zij in tranen Iob. Koger bad dat niet verwacht en was zelf diep ontsteld. Vervolgens beproefde hy iets te zijner verdediging in te brengen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 1