Rummer 90. Zondag 8 November 1914 37e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Uit de hoofdstad. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. £pit nummer bestaat uit TWEE bladen I FEUILLETON. 3 Telefoonnummer 38. Telegram-AdresECHO. P P P- IVaalwpsclc en l.aigsiraatsffcr ('•■raai. Dit Blad versclilint Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden ena., franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE Prijs der Advertbntiën 10 cent per regel; minimum 6 regels; groote letters naar plaatsruimte. Advextentiën 8 maal ter plaatsing opgegeven worden 2 maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contract gesloten. Reclames 15 cent per regel O 00 O O hl et- O SS5 O SO ct> ES CD r.CfQ CD P- OQ CD P *0 CD j. P ni« ^st< 2 *9 (Nadruk verboden). Zoo juist keer ik van m'n tocht door lelgië terug. Achtereenvolgens heb ik Dezocht Turnhout, Thiele, Yosselaer, Herxplas, Weelde, Raevels, Hoogstraten, Jchtart, Herenthals en andere dorpjes die omgeving. Over m'n wederwaar digheden op m'n tocht en over de moeite, die ik dikwijls had om van plaats tot plaats te komen (eenmaal wilde men tegenwoordige den in het werk gesteld tot werkver schaffing, terwijl fondsen zullen worden opgericht tot bestrijding der kosten van wederopbouw van verbrande of verwoes te hulzen. Ik kan hierop niet langer stilstaan, ik heb nog zooveel te schrijven, maar nog even wil lk mijne lezers en lezeressen eens een staaltje aanhalen over den haat der Belgen tegen al wat >Dutsch4 is. In de Belgische treinen vindt men de Duitsche vertaling van de waarschuwin gen, betreffende noodrem e. a. door de reizigers uitgekrabd of waar dat niet mogelijk was overplakt met gompapier. Of het ook ver gaat. Weer in den Bosch gekomen ben ik eens een kijkje gaan nemen in de ver schillende inrichtingen waar vluchtelingen zijn ondergebracht. Nu ik kan me best voorstellen dat die arme stakkers het niet willen ruilen voor X telis beslag op m'n rijwiel leggenik geloof dat ik meer aan de kwaliteit van m'n >oude4 reismakker dan aan m'n gelukkig gesternte het behoud te dan ken heb, want na eenige beschouwing, gepaard met een verdacht schouderop halen, borg de sergeant de (nietswaar dige) bon weer in zijn zak en klonk het >Passieren lassen4) wil ik het dezen keer niet hebben omdat ik mij ten doel ge steld had om er eens een kijkje te gaan nemen of er de bevolking al terugkeerde, ot dat doel onderhield ik me ter plaatse et verschillende notabelen deze keur den het ten zeerste af dat er nog zoo onnoemelijk velen wegblijveu en daarom oorzaak zijo, dat het dagelijksche leven er niet in zijnen gewonen doen terug kan keeren. Vooral werden hier bedoeld de ambtenaren, beambten en de handel drijvende stand, wier afwezigheid zich zeer doet gevoelen. Ik kreeg van hen de verzekering dat de overheid niet zal dralen om, zoo zij nog lang zul len weg blijven afdoende maatregelen te nemen en dat ambtenaren en jeambten zeer zeker spoedig hunne daatsen zullen bezet vinden. Toen ik :r hem op wees, dat er in Holland zoo vele vluchtelingen zijn, die, of omdat zij nimmer iets bezaten of omdat zij al- es wat zij bezaten, door brand of ver nieling verloren, er geen belang bij hadden terug te keeren, wezen ze er mij op, dat alles door de overheid zal wor- Van nUE ECHO VAN HET ZUIDEN." DERDEDEEL. De krankzinnige van Ecobeil. (56) Ik geloof niet, stamelde hy, dat men mij voor lni en onbekwaam mag nitmaken. Als ik in de werel'l niet geslaagd ben, ia bet mijne tchold niet. Doob wat onbetwistbaar is, is dat ik 't slachtoffer ben van een helscbe „mal chance". Om de gevolgen te verzachten van den on genadig en tegenslag welke mij sinds vijftien jaren vervolgt, ben ik genoodzaakt met alle wapens te Btryden. Zoodra ik wist, dat myn oom het plan had aan mijnen neef Bernard zijn ganscbe for tuin na te laten, hoewel mij toch de helft toekwam heb ik het hoofd verloren. Met alle middelen heb ik gezocht niet alleen mij het deel te verzekeren dat mij reobtmatig toekwam, maar zelfs de balaDS te mijnen Bunste te dosn overhellen. Om tot dat reBnltaat te komen schenen de verwijdering van Bernard, waarin ik heb mee geholpen, en de verdwijning van bet kind my uitnemende voorzorgen. Overigens, in de eenige weken die ons hu welijk zijn voorafgegaan, hebben wij lang genoeg over dit kapitel gesproken en ik heb I n op de hoogte gesteld van al mijne bereke ningen. Gij hebt dan alleen vergeten mij te zeggen flat gij den kleinen Raymond badt doen ver dwijnen en meegeholpen hebt om Bernard naar Afrika te zenden zijn dood tegemoet. Nog een misdaad Zonder zich te laten ontstellen, ging Roger voort het toekomstige. Met dezelfde toewijding als waarmede men begon wordt door de verschillende dames en heeren hun liefderijk werk voortgezet. Vooral kan men dat constateeren in de kliniek, waar dames uit den hoogsten stand de ver pleging der ongelukkigen op zich ge nomen hebben. Ook ben ik eens op verschillende tij den een kijkje wezen nemen in de spijs- kokerij. Het was een lust die vluchte lingen daar zich te goed te zien doen aan dien degelijken warmen kost. Ook het koffiedrinken is een kijkje overwaard. Men zou daar niet zeggen, dat er zoo veel gemopperd wordt over het oor logsbrood. Nu, dst moet gezegd heel lekker is het brood niet, dat onze bak kers ons moeten te eten geven. Men krijgt zoo'n idee van turfstrooisel. Maar als maatregel der overheid hebben wij dien te honoreeren. Er zal wel reden toe zijn. Onze pas ingestelde keuringsdienst bewijst thans goede diensten, want wie weet ivat we anders zouden te eten ge kregen hebben. Ook als recherche-dienst treedt hij op en is het verwonderlijk hoe hij er zoo spoedig den neus van heeft, dat ergens contrabande aanwezig is tal van ingezetenen, die hun zolders hadden herschapen in voorraadschuren, hebben er de onaangename gevolgen reeds van ondervonden. Tot slot. In het in de couranten ver- En nu ai de kuiperijen niet gelukt zijn rerwjjt gij mij ook nog de zoogenaamde mis daden waarvoor gij mij heel goed vergiffenis zoudt geschonken hebben, als zij ons rijk ge maakt hadden. Adéle teekende krachtdadig verzet aan. Neen, neen kreet zij, ik bad n dat niet vergeven zelfs al woart gij geslaagd. Voor eene misdaad is geen vergiffenis te bekomen dan indien men tracht ze te herstellen Gelukkig dan wat hetgeen de wegvoering van den kleinen Raymond betreft, uwe slechte daad nog te herstellen isIk durf hopen dat gij uw plicht zult do6D. Wat mij niet beletten zal dat ik voor 't assisen bof gedaagd wordt. Men kan niet veroordeeld worden voor een misslag welke hersteld is. Als ik aan de straf van het gerecht ont snapt, zal ik aan Chauvenels wraak niet out- snappeD. Medeplichtig aan de opliohting in mil waarvan hij een deel van de erfenis verwachtte, zal hij niet dulden dot ik zijne medeplichtig- beid aan den dag brenge. Des te erger voor hem zoo hij schuldig is. Ongetwijfeld, maar zyne weerwraak zal vree- 8elijk zjjn. Er kome van wat wil, doch zoo mag het niet bly'ven duren VIII. Door den voortsnellenden trein, welke hem naar Bordeaux voerde, geschommeld was d'Hé. rouël half ingedat en mijmerde. Onwillekeurig vervolgde hem de twijfel, welke in zijn geest opgekomen was, toen hij het telegram uit Lissabon en geteekeud Bernard de Pommery ontvangen bad. Was de eerste indruk van Mevrouw de Pommery by 't hooren van het groote nieuws, ook niet een gevoel van wantrouwen geweest Het moest dus wel zyn dat ieder een op den schijn af gaande, eer geneigd was te twijfelen dan te gelooven. Zonderling naarmate de jongeling bet doel naderde, voelde hij zijn radeloosheid grooter worden en zyne vermoedens sterker. Het kwam zoover dat hy lastig werd op schenen raadsverslag (tot mijn spijt kon ik wegens m'n Belgische reis de belang rijke raadszitting niet bijwonen) las ik dat men voornemens is in de eerstvolgende raadsvergadering voor te stellen een ge deelte in te houden van de jaarwedden der thans onder de wapenen zijnde ambte naren en beambten der gemeente, voor zoover het tractement dat zij thans in dienst verdienen, het loon, in gemeente dienst overschrijdt. Maar dan vraag ik dien candidaat-voorstellers Gunt gij dien dienstplichtigen dat zoo zuur verdiende douceurtje niet. Zij vertoeven toch thans voor het nut van het algemeen onder de wapenen (en dat wil wat zeggen in dezen tijd van het jaar) welnu laat dat algemeen dan ook dien kleinen financi- eelen last lijden, ponds-pondsgewijs is het nog geen cent per hoofd. Laat die voorstellers als ze vanavond lekker ach ter de warme kachel zitten, terwijl velen onzer soldaatjes op wacht staan te bib beren van de kou, daar eens over den ken ik weet zeker dat ze het dan eens ziju met BOSSCHENAAR. De Oorlog. Berichten van Donderdag. St. PETERSBURG (Off.) De Russi sche troepen uit Kaukasië komende, zijn de Turksche grens overgetrokken, en hebben, na de Turksche troepen ver slagen te hebben, Kara Lissa en andere plaatsen ingenomen. BERLIJN (Off.) De Duitsche groote kruiser »York4 is gistermorgen in de Djade op een mijnversperring geloopen en gezonken. Volgens tot dusverre in gekomen berichten zijn 382 man, meer dan de helft der bemanning, gered. Het reddingswerk werd door den zwaren mist zeer belemmerd. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 4 November. (Reuter.) Ofti- cieele mededeeling vanmiddag drie uur Op onzen rechtervleugel is de toe stand sedert gisteren onveranderd ge bleven. De vijand heeft zich op den rechteroever der Yser teruggetrokken. Wij hébben Lombaertszijde (ten N. van Nieuwpoort) hernomeo. De Duitschers houden op den linkeroever der Yser nog slechts het bruggehoofd te Miche- tnin (tusschen Dixmuiden en Nieuwpoort) bezet. Behalve krijgsgevangenen en ge wonden hebben de Duitschers veel oor- logsmaterleel, waaronderstukken geschut in den steek moeten lateo. Aan de Lys worden de krijsverrich- tingen met afwisselend succes, vooruit dringen hier, terugwijken daar, voortge zet. Over het algemeen zijn echter de strijdkrachten der bondgenooten aan merkelijk opgeschoten. Tusschen de streek van Atrecht en de Oise zijn wij in oostelijke richting, van Quesnoy in Santerre tot den heuvel van Parvilliers, vooruitgedrongen. In het centrum is het offensief der Duitschers op den rechteroever van de Aisne in de streek van Vailly, dat ons de eerste hellingen ten Noorden van Vailly en Chavonne had doen ontruimen, gisteren tot staan gebracht. Een tegen aanval van onze troepen heeft ons daarna een deel van 't verloren terrein doen herwinnen. Een heftige kanonnade en verwoede aanvallen der Duitschers zijn op de heu vels van Chemin des Dames en rond Reims afgeslagen. SANTIAGO (Chili), 4 November. (Havas) De Duitsche kruisers Scharn- horst, Gneisenau en Niirnberg zijn Maan dag te Valparaiso aangekomen. De Duitsche admiraal rapporteert, dat hij de Monmouth in den grond heeft ge boord en de Good Hope en de Glasgow heeft beschadigd in een zeeslag op 60 mijlen afstand van Coronel (Chileensche haven, Zuidelijk van van Valparaiso). Hij gelooft, dat de geheele bemanning van de Monmouth is omgekomen. Het eenige bericht van officieele, Chi leensche zijde is van den vuurtoren van Lavapie, dal daar Zondagavond geschut vuur was gehoord met onbekend resul taat. Van de Good Hope is geen bericht ontvangen. De Glasgow is een Chileen sche haven binnengevallen. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 4 November. (Reuter.) Offi cieel bericht van 11 uur 's avonds zichzelf. Was hij niet ongelooflijk naief geweest dit telegram als ernstig en authentiek op te nemen Was het geen onbegrijpelijke lichtzinnigheid geweest met zoo maar terstond de familie van zijn vriend te .gaan verwittigen en hnn hoop te geven opeen onwaarschynlijfeen terugkeer Had hy znlke flauwe grap ernstig mogen op nemen Die arme froostelooze vronwen aan hunne wanhoop ontrukken en hnn eenevalschevrengde bezorgen om hen daarna in nog dieper wanhoop te doen vervallen, was bijna eene slechte daad. Zijne lichtzinnigheid was niet alleen belache lijk, zy wsB misdadig. Doch, daar snelde de train de Caronne over en reed de statie van St. Jean binnen. D'Hérouëls hart was als toegenepen. Werk tuigelijk waB hy aan bet venstertje aan zijn compartiment gaan zitten en staarde naar de men8chen langs de ladingskaaien. Eensklaps ontsnapte hem een vreugdekreet, een kreet des harten, onweerstaanbaar, die de andere reizigers deed omzien en glimlachen. Bernard Inderdaad, midden op bet perron, stond Bernard de Pommery, met vlnchtigen blik de de wagons naziende welk hem voorbysnorden. Zonder te wachten, dat do trein stil hield, sprong Yves eruit en ijlde in de armen zyns vriends- Ah welk gelukGy zijt het dus wel. Wat.' of ik het beu.'... Och ja, ons aller eerste gevoelen is wan- tiouwen geweest. Wy vroegen ons af of wij niet te doen hadden met iemand die een loopje wilde nemen met ons door ons zulken onver- wachten terugkeer aan te kondigen Eerlijk, arme vriend, wij rekenden er niet meer op u welr te zien. Welnu, zooals gij het nu kunt zien, ik ben het wel, in vleesch en bloed. Zeker, zooals gij denken kunt, heb ik harde noten te kraken gehad, maar toch, op dit oogenblik stel ik bet niet te slecht, en, ben ik onnoemelijk gelukkig. Hoe zyt gij van Lissabon afgekomen Met het spoor of met de boot Met den steamer «Chili", die dezen morgen aangekomen is. Vroeger dan ik dacht, voegde Yves er by, De toestand onderging geen wijziging van beteekenis. In het noorden maaktea wij kleine vorderingen in de richting van Meessen (Messines). Op verschillende punten van het front heeft de vijand een hevig geschutvuur onderhouden. Vooral was dat het geval ten westen van Lens, tusschen de Somme en Ancre, in Argonne en in het bosch van Apremont. BERLIJN, 5 November. (Wolft,) Amb telijke mededeeling van hedenmorgen uit het groote hoofdkwartier Gisteren hebben Belgische troepen gesteund door Engelsch en^ Fransche troepen, over Nieuwpoort een beftigen uitval gedaan tusschen de zee en het overstroomde gebied. De aanval werd zonder veel moeite afgeslagen. Zoowel bij Yperen en ten zuidwesten van Rijssel als ten zuiden van Berry au Bac, in Argonne en in de Vogezen maken wij met onze aanvallen vorde ringen. Oostenlijk en Servië. WEENEN, 4 November. (Wolff.) Officieel wordt meegedeeldBij hunne verderen opmarsch hebben onze troepen ten Zuiden en Zuidwesten van Sabats met vijandige troepen voeling gekregen. De dadelijk begonnen aanval heeft een gunstigen loop voor onze wapenen. In de gevechten op de Ramanja zijn 7 Servische officieren en 647 man gevan" gen genomen, 5 kanonnen, 3 munitie wapens, 2 machinegeweren, veel munitie en oorlogsmateriaal buit gemaakt. Den Montenegrijnen is meer dan 1000 stuks vee, dat zij uit Bosnië wilden mee nemen, afgenomen. Van het Oostelijk front. ST. PETERSBURG, 4 November. (Reuter.) De generale staf deelt mede De Duitschers trekken op het Oost- Pruisische front terug. De Russen hebben Bakalazewo geno men en veel munitie buitgemaakt. De Duitschers blijven aan de overzijde der Weichsel overhaast terugtrekken. De Oostenrijkers zijn voorbij Kielce teruggedreven, dat de Russen hebben bezet. Op de Oostenrijkers zijn besliste over winningen behaald op het front Kielce en zoo komt bet dat gij mij afwacht, terwyl ik mijn programma anders bad opgemaakt. Dacht gij dat ik met dezen trein zon aankomen Die veronderstelling was toen nogal Da- tnnrlijk. Daar ik U niet in bet nGrand Hotel" vond, heb ik het spoorboekje nagezien en ge vonden dat gij niet anders dan met dezen trein kondt komeD, wijl gij zeker van Ecobeil komt. Die zinspeling was te duidelyk om niet met eene rechtstreeksche vraag gelijk te staan. D'Hérouël antwoordde Welja, beBte vriend, ik kom van Ecobeil en ik wil er n weer naar toe breDgen tot de grootste vrengde van allen. Ik heb niet rechtstreeks aan mijne moeder of aan mijne vronw dnrven telegrafeeren, zeide Bernard, ik vreesde dat ik hen al te zeer ont roeren kon... Door uwe bemiddeling zonde tijding hen geleidelijker kannen bekend ge maakt worden. Hoe hebben zij het opgenomen Maar spreek mij eerst over de gezondheid van ieder een mijne vronw, mijne moeder, mijn klei nen Raymond... Deze vraag had juist d'Hérouël reeds drie dagen bezig gehouden en op de pijnbank ge legd. Hij had er haast niet bij willen stil staan, hetzij dat hij nog twijfelde aan Ber nards komst, 't zij dat by niet vinden kon welk bepaald en voldoende antwoord hij daarop geven zon. Altijd zeker ia dat de vraag van zijnen vriend bem uit den nood bielp en bij er niet terstond een antwoord op vond. Het moet erkend dat hetgeen hy te zeggen had weinig bemoedigend was. Kon hij zoo maar plotseling zeggen: Uwe vronw beeft het verstand verloren en uw kind is opgelicht. Neen. Langs een anderen kant antwoorden uwe vronw en nw kind stellen het opperbestware een te cynieke lengen geweest waarop overi gens de werkelijkheid der feiten al te Bpoedig een te wreede logenstraffing hadden gegeven Na eenige oogenblikken nagedacht to hebben trok Yves zicb met een dubbelzinnigheid nit den slag. De gezondheid is nogal goed, murmelde hy. Zooals gij echter wei denken kunt, heeft de onrnst over uwe alwezigheid invloed uit geoefend op uw vrouw. Zij is zoo somber ge worden en kan wel eens aardig doen doob uwe aanwezigheid zal weldra alles terng in orde brengeD. Ia toch weer Diets ergs Wel neen, niets egrs.bracht d'Hérou- el pijnlijk nit. Ik herbaal n dat de gezondheid uwer vronw, welke een weinig geleden heeft onder de beproevingen van allen aard we spoedig weer zal hersteld zyn wanneer zij n zal terugzien. Beproevingen van allen aard zegt gy. Ja., gij weet dat eene moeder alle bekommeringen kent onwille der kindereD. Bernard schudde ongernst het hoofd en vroeg d'Hérouël wat duidelijker te spreken, doch deze was hem vóór. Gij ondervraagt mij maar gedurig, zeide hij, en 't kwamen mij veeleer toe u te vragen wat er van u geworden is sinds aohtien maan den. Nu alles voorby is, komt het or al weinig op aan. Om 't even, ik zou gaarne vernemen welke avonturen gQ zooal beleefd hebt. Welnn, eerBt ben ik byna een jaar ge vangen geweest. Dat kan ik wel denken, want den dag dat ge verdwenen zijt, heb ik n overal ge zocht. Toen ik u niet onder de dooden vond, heb ik er nit moeten besluiten dat gij gevnn gen genomen waart met de acht of tien ma trozen die op het appel ontbraken. Eenige weken later, overigens, heb ik de bevestiging gehad van dit vermoedeD, door 't verslag van eenen luitenant der scherpschutters die tot de nabijheid van het dorp, waar gif vastgebonden word, wiBt door te dringen. Met behulp van zijn verrekijker heeft hij n en de matrozen kannen herkennen... Ik heb ten minste begrepen dat gij het waart uit de beschrijving welke hij maakte. i (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5