BINNENLAND, Te Luik trokken gisteren veel cavale risten, bestemd voor de Russisch gren zen, door. Gisteren kwamen twee treinen met geschut aan van zwaar kaliber, die naar Antwerpen vertrokken. Vijf regi menten artillerie kwamen van het front in Noord-Frankrijk terug die hun geschut met zich meevoerden en via Bromberg naar Thorn zullen vertrekken. Van Thou- ront kwamen te Luik 600 gewonden aan. Onder hen bevonden zich verscheidene officieren. De strijd in West-Belgie De oorlogscorrespondent van de Tijd meldt Er zyn korte rustpoozeu en zelfs dagen stilstand geweest in den strijd op sommige punten aan de Yser. l)e Duitschers hadden haastig al hun oorlogsmateriaal moeten terug trekken, om het in de richting Yperen te dirigeeren, en op hun heart konden ook de bondgeuooten weinig uitrichten iu het moe rassige terrein. De Dnit8chers behouden als uiterste be zette plaats aau de kast Oostende, waar vandaan de groote linie begint. De bezetting te Middelkerke, waar vroeger de linie begon hebben ze moeten terugtrekken als resultaat der gevechten van de afgeloopen en vorige week en slechts een kleine verkennings patrouille bezocht nu en dan deze gemeente dikwijls nog aangevallen door de bondge- nooten. De- toegankelijkheid tot een kuststrook van ongeveer 25 K.M, is absoluut aan ieder een verboden en zelfs de stedeljjke comman danten hebben het recht niet, om aan iemand een „Schein* daarvoor te geven. Dit recht berust op het oogenblik uitsluitend bij den marinestaf, die in het kustenrijk heer en meester is. En deze staf geelt aan particu lieren absoluut geeu verlofzelfs Duitsche officieren behoeven een «Schein* om zich in de kuststrook te begeven. De laatste dagen beeft zich de kracht van de Duitsche legers in België geconcentreerd op Yperen, waar heftig gestreden is. met de zelfde vermetelheid als in de laatste gevechten aan de Yser. Evenals daar gaat het ook bij Yperen op en af. Wisten de Daitschers er eergisteren eenige voordooien te behalen door b.v. ten Z.W. en N.W. door te dringen en de stad haast in een omsingeling te om vatten, gisteren hebben ze die voordeelen weer moeten prijsgeven. Niet zonder herhaald levensgevaar heb ik in West-België een verkenningsreis kunnen doen. Zonder mij ook maar in het minst uit te laten over de stellingen der Duitsokers en de sterkte hunner troepenmachten, kan ik over de reBoltaten van de jongste ge vechten het volgende mededeelen. Men moet in het Duitsche leger niet enkel de orde, tucht en vaderlandsliefde bewonderen maar ook de taaiheid en hardnekkigheid. Bloedig waren zij in de krijgsverrichtingen langs de Yser geslagen. Maar terwijl zij met behendigheid het onnoemelijke aantal hunner dooden en gewonden zelfs voor ons, oorlogscorrespondenten, wisten te verbergen, awamen telkens nieuwe drommen aan, om koste wat het kost door te breken. Vooral de in Berlijn gevormde vrijwilligerscorpsen streden met ware doodsverachting, aange moedigd door het kader, d»t uit de beste intellectueele standen van Duitscbland ge- recruteerd was, Ofschoon Nieuwpoort. Ramscapelle en Dixmuiden ontruimd waren, trachten deze vrijwilligerskorpsen, terwijl de veteranen bij Yperen vochten, in op zichzelf staaude aan vallen de genoemde plaatsen te hernemen. Zoo ontstonden moorddadige botsingen bij het Bruggehoofd van Nieuwpoort, waar de bondgenooten er niet in slaagden de sterk verschanste Duitsche marinetroepen te weren, bij Dixmuiden en Ramscapelle, welke twee Duitsche vrijwilligerskorpsen, geholpen door marine-troepen, bezetten, om hen eenige uren later weer te ontruimen na een aanval van de ruiterij der bondgenooten. Slechts op enkele zuidwaarts van de Yser gelegen plaats jes konden de Duitschers nog aau den linkeroever staande blijven. Terwijl bij Yperen de zwaarste druk door de Daitschers met gedeeltelijke successen wordt uitgeoefend, hebben zij bij Dixmuiden, Nieuwpoort en Ramscapelle opnieuw talrijke kanonnen, gevangenen en duizenden dooden verloren, dank zy vooral de uitmuntende verkenuingsdiensten der Fransche en Eugel- sche vliegers en de alvernielende artillerie, welke de bediening der Duitsche mariue- kanonnen vernietigde. Wederom trekken onophoudelijk de ge sloten treinen met gewonden naar de Duit sche grenzen, en de massa- graven langs de Yser vormen een reusachtig kerkhof van Nieuwpoort tot Weumen. Hier en daar vervolgen de bondgenooten de Duitschers aan den rechteroever der Yser. Vit de Belgische Kempen Een onzer msdewerkers schreef gister avond De geheele Belgische grens van Noord- Brabant is thans door de Duitsche troepen bezet. Zij gedragen zich ordelijk, maar houden een streng toezicht op de inkomende reizi gers, die van goede passen moeten voor- Bieu zijn. Auto's en rijwielen worden niet toegelaten, dan met bijzondere vergunning. Vele Belgische mannen tnsschen 1645 jtar, welke zich nog in de Kempen be vonden, zijn over de grens gevlucht, daar de Daitsche soldaten overal op hen toe zicht houden. Zaterdagmorgen is er van den Duitschen gouverneur ran de provin cie Antwerpen een order gekomeD, waarin aau iedereen, die zich in de grensplaatseu bevoDd, verboden werd om België te ver laten. Te Turnhout, waar de commandant van de grenstroepen zetelt., ontstond hierdoor een groote consternatie. Een groot aantal mannen zijn Zaterdagnacht en Zondagmor gen langs binnenpaden en over de heide naar Nederland gevlucht. Te Baarle-Nassau was hierdoor 't aantal vluchtelingen weer aanmerkelijk toegenomen, terwijl in Turnhout groote ongerustheid heerschte onder de bevolking. Ook Hollanders, die in die plaats ver toefden mochten niet naar Holland terug keeren, ofschoon ze van passen voorzien waren. Dezen hebben toen ook Zondag morgen over de heide en tengevolge vau den zwaren mist niet opgemerkt door de Daitsche schildwachten, naar Baarle-Nassau kunnen vluchten. Zondagmiddag om twee uur is de order plotseling ingetrokken en kon men weer vrij de grens passeeren, waarvan velen gebruik maakten. De Duit sche soldaten behandelen de burgers iu de grensdorpen vrij goed. De Duitschers zijn bij de bevolking eu af en toe worden er opvorderingen voor het Duitsche leger gedaan. Voor het inkwartie ren ontvangen de burgers eeu bon, die na den oorlog betaalbaar gesteld is. Onophoudelijk wisselen de troepen op de grenzen elkander af. Zij komen meestal uit de richting Herenthals en trekken na een paar dagen op Antwerpen aan. Op het stadhuis iu Turnhout zetelen Daitsche mi litairen die de passen visceren enz. en wap pert de Daitsche adelaar. Overal is huii- zoeking gedaan naar verboden wapens, doch er zijn er geen gevondeD. Onder de notabelen zijn gijzelaars gesteld doch deze zijn spoedig vrijgelaten, liet in de Kempen verschijnend weekblad De Kem penaar heeft van de Daitsche overheid ver lof gekregen te blijven verschijnen, echter onder toezicht van het Duitsche gouverne ment. Verschillende scholen te Turnhout wor den Maandag weder geopend, o.a. de Mid delbare Staatsschool, het pensionaat St. Vic tor en enkele andere iurichtingen. Den venters van Nederlaudsche dagbla den, die iu de laatste dagen in de Kempen grof geld verdienen met het verkoopeu van verschillende couranten, is dit verboden. Een venter die met Nederlandsche couranten in Tornhout aangetroffen werd is 24 uur op gesloten geweest. Tot plaatselijk commandant van Turnhout is benoemd de kapitein von Hofe, die zijn intrek nam in de woning van den heer Mesmaekers van Hal, in de Gasthuisstraat. De Daitsche soldaten zijn uitsluitend land storm en komen hoofdzakelijk uit het Be- zirk Hagen in Westfalen. Mr. du Tour treedt op als waarnemend burgemeester van Turnhout. N. R. Cr. De Engelsche aanwerving. 't Schijnt met de recruteering iu En geland niet best te gaan. De overwin ning kan alleen bevochten worden, als Engeland voor legers zorgt, die offensief tegen Duitschland kunnen optreden, zegt de Daily Mail. 't Geldt hier een strijd om 't bestaan. Engeland kan den aanval al leen afweren, als het spoedig legers van 1 a 2 mlllioen man in't veld brengt. Een anderen weg op succes is er niet. Als vrijwillige dienstneming geen voldoende strijdkrachten oplevert, moet Engeland den algemeenen dienstplicht invoeren. Hoe langer de recruteerings-autoriteiten aarzelen beter systeem in te voeren, des te eerder moet de algemeene weerplicht komen. Er zijn twee hinderpalen voor de vrij willige werving: vooreerst is een groot deel van 't publiek niet bekend met den waren toestand aan 't front, wat een ge volg is van de geheimzinnigheid der au toriteiten en ten andere de onvoldoende zorg voor vrouwen en gezinnen der vrij willigers en voor de gewonden. Als de werving niet sneller gaat zegt de Daily Telegraph, Is alle hoop ver loren de noodlge manschappen bijeen te brengen. Intusschen heeft het legerbestuur be sloten de geëischte lichaamslengte met 2 112 c.M. te verminderen. J2 c.M. genomen r Volgens den correspondent te Parijs van de Dally Telegraph hebben de Fransche het eerste groote Duitsche 42 c.M.-kanon buitgemaakt. Zij zouden op 30 en 31 October door schijnbewe gingen hunner troepen de Duitschers in den waan gebracht hebben, als wilden zij van Atrecht afzien. Zaterdagmiddag den 3ln, trokken dan ook de Duitschers de buitenwijken van Atrecht binnen, maar toen zij aan den ingang van St. Nicholas, een der voorsteden*, waren, brandde het plotseling, nadat er als waarschuwingsteeken eerst één schot gevallen was, uit alle huizen los. Mitrail leuses, verdekt opgesteld, richten een slachting onder de Duitsche troepen aan. Een garde-bataljon trachtte nog het centrum der stad te bereiken het werd echter door Fransche dragonders ge vangen genomen en het overschot der Duitsche troepen sloeg op de vlucht. Dank zij Fransche vliegers, die met bommen den spoorweg onbruikbaar maakten, konden de Franschen zich van een Duitschen militairen trein meester maken en volgens den berichtgever der Daily Chronicle veroverde deze een der beruchte 42 c.M -kanonnen. In zes zware, platte goederenwagens waren de onderdeden van het kanon verpakt. Deze correspondent verzekert, dat be halve het kanon ook de daarbij behoo- rende ingenieurs van Krupp en verder nog 200 Duitschers, die bij de verdedi ging van den trein gekwetst waren, ge vangen genomen zijü. Ook vele projec tielen voor het monsterkanon zouden de Franschen in handen gevallen zijn. De Kölnische Ztg. spreekt het bovenstaande als zuiver verzinsel, absoluut tegen. LONDEN. 9 November. Gisteren werd uit Noord-Frankrijk aan de Times geseind Langs de geheele noordelijke slaglinie in het bijzonder ten Oosten van Yperen en tusschen Riissel en Atrecht, is de strijd weer opnieuw uitgebroken. Onder hevig geschutvuur, dat zij sinds hun nederlaag bij peren hebben onderhou den, hebben de Duitschers den tijd ge had hun verstrooide strijdkrachten te reorganiseeren en te versterkeu op een plaats vijf mijlen ten oosten van Yperen. Zij verkregen een tijdelijk succes. Onze mannen waren nl. negen dagen in de loopgraven geweest en door andere vervangen, zoodat zij zich voor de zeer noodige rust konden terugtrekken. De nieuwe troepen waren juist in de loop graven aangekomen, toen zij door een grootè overmacht werden aangevallen. Zij konden de stelling niet houden en trokken buiten het bosch achter de ver schansingen terug. De vermoeide manschappen, die waren afgelost, kregen toen bevel terug te keeren en de stelling te heroveren. Uit geput als zij waren, deden zij dat op schitterende wijze onder dekking van den mist, rukten zij in de vroege morgenuren vooruit en dreven den vijand na een verwoed gevecht van man tegen man uit het bosch. De Duitschers weken terug naar onze loopgraven en trachtten daar stand te houden. Zij werden er ech ter met de bajonet uit gejaagd. In minder dan een uur was de stelling heroverd. De vijand vlood van het met dooden en gewonden bezaaide gevechtsterrein. Onze mannen hadden het meest van de machinegeweren geledeo, doch hadden de voldoening vier daarvan vermeesterd te hebben. De Duitschers handhaven zich nog steeds in hun stelling op enkele mijlen van Yperen. Hun groote kanonnen kun nen nog altijd granaten in de stad werpen. Woensdag ontplofte een granaat in een der straten en werden vier arme, kleine, spelende kinderen gedood. Ook cirkelen e? vliegtuigen bo ven de stad en laten zij bommen vallen. Ik hoor, dat de kerk en het stadhuis beide ernstig beschadigd zijn. Enkele straten zijn bedekt door dakpannen en brokken schoorsteenen. Gisterenmorgen stonden verscheidene huizen in de stad in brand. Blijkbaar maken de Duitschers eenig vertoon bij hun aanval op Yperen. Is het een ernstig hernieuwde poging om de stad te nemen of is het een list om onze troepen daar V2st te houden, terwijl de hoofdaanval op de linie van La Bas- sée geschied Zooals ik u heb medege deeld, is de toestand op de linie tusschen Rijssel en Atrecht reeds eenige weken duister. Berichten van Dinsdag. Van het Russisch-Duitsche gevechts terrein. BERLIJN, 10 November. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling van hedenmor- uit het groote hoofdkwartier In Russisch Polen, bij Konin (a/d. Warta, westelijk van het dezer dagen genoemde Kolo), heeft onze cavalerie een Russisch bataljon uit elkaar geslagen, 500 man gevangenen genomen en 8 machinegeweren buit gemaakt. Van 't Turksch-Russische gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 10 November. (Reuter.) Mededeeling van den generalen staf van het Kaukasische leger Eergisteren is bij het aanbreken van den morgen de strijd bij Koeprikoei met nieuwe kracht hervat, nadat de vijand de iu de streek van Erzeroem samenge trokken troepen, welke op hun beurt versterkt werden door het garnizoen van die vesting, tegen ons had lateo oprukken. Te oordeelen n^ar den aard van het gevecht en naar de ontvangen inlichtin gen voeren Duitsche officieren het beve' over de Turken. In den namiddag, toen de Turken hun voorhoede door de nieuwe divisies steun den, werd de strijd vooral hardnekkig. Intusschen is hun poging om een van onze flanken om te trekken mislukt, dank zij de dapperheid onze troepen. Wij kon den tegen den avond, toen de slag be daarde, ons handhaven in al wat wij ver overd hadden. KONSTANTINOPEL, 10 November (Wolff.) Medeeling van het hoofdkwar tier Ofschoon het sneeuwt en mist, wordt ons offensief aan de Kaukasische grens voortgezet. De terugtocht dei Duitschers en Oostenrijkers. LONDEN, 10 Nov. Uit Petrograd wordt aan de »Dally Chronicle* gemeld De terugtocht van de Dultsch-Oosteu- rijksche legers ln Polen duurt voort. De Duitschers trachteo in allerijl de grens te bereiken en aanvaarden geen enkel ernstig gevecht nadat zij hun stellingen bij Warschau hadden prijs gegeven. Bij hun terugtocht gebruikten de Duitschers een groot aantal automobielen. Zij moe ten op het oostelijk front alleen 70.000 auto's hebben. Op het front in Oost- Pruisen gaan de Russen langzaam voor uit in den omtrek van Lyck. Zij heb- )en de Duitschers uit Mlawa verdreven. Den -laatsten tijd hebben de Duitschers in Oost-Pruisen eeu groot aantal knapen van 15 jaar naar het front gezonden. Onder de gevangen genomen bestuur ders van de Duitsche bagagewagens be vonden zich vrouwen in uniform. De Oostenrijkers, die hun stellingen aan de San hebben verlaten, trekken terug over de Karpathen, den weg naar Krakau voor de Russen openlatend. De operaties in België en Frankrijk. PARIJS, 10 Nov, (R.O. Het communi qué van heden luidtGisteren werden de hevige gevechten over heel de linie tusschen de zeekust en Armentiéres voortgezet. Aan beide zijden ging men tot het offensief over. Op het eind van den dag was het voornaamste feit, dat een hevigen aanval der Duitschers ten Zuiden van Yperen werd afgeslagen, De Fransche strijdmacht tusschen Yperen en Armentiéres maakte belang rijke vorderingen. EINDHOVEN. 10 Nov. (O. V.) He denmorgen zijn te Bourg Leopold meer dan 20.000 Duitschers aangekomen uit Westelijke richting. KOPENHAGEN, 10 Nov. (O.V.) Een telegram uit Petrograd meldt, dat de Russen gedurende den terugtocht der Duitschers 3 houwitsers, 40 veldkanon nen, 38 machinegeweren, alsmede groote hoeveelheden ammunitie en voorraden buit maakten, terwijl 270 officieren en 18.5000 manschappen gevangen werden genomen. Rus si sc he troepenverplaatsingen WEENEN, 10 Nov. (W. B.) De „Neue Freie Presse" verneemt uit Boedapest, dat in Oost-Galicië en Bessarabië sinds eenige dagen belangrijke Russische troe penverschuivingen plaats hebben, welke met den oorlog tegen Turkije in verband schijnen staan. De Zeppelin-fabricatie. BERLIJN, 10 Nov. (E.B.) De corres pondent van het „Journal", die dezer da gen uit Duitschland naar Parijs Is terug gekeerd, meldt in zijn blad dat te Frie- drichshafen alle drie weken een Zeppelin wordt afgeleverd. Op 15 November zul len er 25 nieuwe Zeppelins kant en klaar zijn. Een Zeppelin wordt in 500 uren gebouwd, heeft een inhoud van 22.000 kubieken meter en drie motoren. Boven het Boden-meer vinden dagelijks proef nemingen plaats met luchttorpedo's. De nieuwe Zeppelins loopen bijna geruisch- loos. LONDEN, 10 Nov. Officieel wordt gemeldt, dat de kruiser «Köpingsberg* in DuitsCh-Oost-Afrika in de rivier de Rufiji achterhaald is. De bemanning van de ïKöningsberg*ging aan land en ver schanste zich, waarop de Britsche krui ser >Chatham« het vuur op het schip en de bemanning opende en groote schade aanrichtte. De Engelschen lieten kolenschepen in de monding van de rivier zinken, waardoor de «Koningsberg" is opgesloten. Men neemt thans maat regelen om beslag te leggen op het schip. LONDEN, 10 Nov. Bij de Kokosei landen werd de Duitsche kruiser »Em- den* door den Australischen kruiser «Sidney* op het strand gedreven. Het schip verbrandde. De verliezen aan menscheDlevens zijn ernstig. LONDEN, 10 Nov. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche kruiser «Emden* ter hoogte van de Kokosel- landen genoodzaakt was een gevecht aan te gaan met den Australischen krui ser «Sidney*. De «Emden» liep daarbij op de kust en verbrandde. Het schip leed groote verliezen. De «Sidney* verloor drie dooden en vijftien gewonden. Hulp wordt verleend aau de overlevenden van de «Emden*. De oorlog zonder rede en recht De bekende Duitsche publicist Max Harden schrijft, volgens een medewer ker van *De Telegraaf», in zijn tijd schrift «Zukunft* wanneer hij zijn afkeer te kennen geeft over degenen in Duitsch land die het voorstellen of Duitschland de vermoorde onschuld is, dat enkel naar den vrede snakte, maar alleen door zijn tegenstanders tot den oorlog weid ge drongen, o.m, de volgendn zinsneden waarbij hij de openlijke erkenning wenscht van de zucht naar kracht, macht cn heerschappij van 't Duitsche volk «Zwijgt gijlieden 1 Het is genoeg zoo Gij gerokte en gebrilde diplomaten, he' is nutteloos, na te praten, het is nutte loos, zich op te houden met aan te too- nen, dat wij fatsoenlijke menschen met een vredelievende inborst zijn 1 Ceci Rhodes heeft eertijds gezegd «Deze oorlog is rechtvaardig, omdat h mijn olk dienstig is, omdat hij de macht 1 van mijn volk doet toenemen.* Laten wij deze spreuk in alle harten vasthame- ren. Hij is meer waard dan honderd Witboeken 1 Komaan 1 Een bastaard zwelgt in de zotte verbeelding, dat hij den kleinzoon van den Grooten over winnaar zou kunnen verpletteren De sabel uit de scheede 1 Slaat hëm dood De geschiedenis zal ons niet naar de redenen vragen „Aan welke zijde het recht is roept Harden uit. «Wat raakt ons dat Zeker, als het daarom ging, dan zou men zich er mee tevreden kunnen stellen, de raadgevingen van ezels te volgen en groote internationale meeningsverschillen voor het opperst gerechtshof van Euro pa kunnen brengen 1 Maar hier is de rede niets anders dan waanzin.* «Aan welken kant is het recht roept Maximiliaan Harden uit. «Aan dien kant, waar zich de macht bevindtRecht of niet, wij zullen tot het uiterste volhou den... Wij willen overwinnen. Wij moeten winnen. De sabel in de lucht 1 De ge schiedenis zal ons niet vragen naar re de Wollen bivakmutsen. De dames A. M. E. M. baronesse van Voorst tot Voorst-Cremers te Arnhem, pres.jonkvr. B. A. G. van de Poll, van Blankenburgstraat 64, Den Haag, lste secr.mevr. M. A. Luteijn-Willems te IJselmonde, 2e secr.mevr. J. H. M. Snijders-van Meurs, Den Haag, penning meesteres jonkvr. I. gravin van der Duyn, Den Haag mevr. A. Fernhout- Van Nooten, Amsterdammevr. Van Noort, Amsterdam, en mevr. E. M. A. van Wijngaarden-Groen te Almelo, heb ben een oproeping gericht tot de Neder landsche vrouwen om voor het Neder landsche leger wollen bivakmutsen te Dreien, welke hoofd en hals beschutten en warm houden, Er zijn tienduizenden bivakmutsen noodig en het ligt in de bedoeling de uitreiking te doen geschieden omstreeks het a.s. St. Nicolaasfeest. Het hoofdco mité, waartoe bovengenoemde dames zich vereenigd hebben, zal zorgen voor de toezending aan de troepen. Geldelijke Dijdragen tot dekking van de onkosten en, zoo mogelijk, tot ultkeering van ee nige vergoeding aan minvermogende breisters, worden gaarne tegemoet ge zien. Het legerbestuur is over het denkbeeld gehoord en heeft verklaard er grooten prijs op te stellen, terwijl het van oor deel is, dót het bezit van die muts een weldaad zou wezen. Het legerbestuur heeft Aanwijzingen voor de vervaardi ging van de bivakmutsen*, toegelicht door een fotografische opgemingen. aan de topografische inrichting doen drukken en die in ruim aantal kosteloos ter verspreiding beschikbaar gesteld. Regeeringskampen voor Belgische vluchtelingen. Wegens bezwaar van de militaire over heid is afgezien van de oprichting van een regeeringskamp voor Belgische vluch telingen te Roosendaal, en van meerdere uitbreiding van het regeeringskamp te Hontenisse, waartoe aanvankelijk het voornemen bestond. Vanwege den Minister van Binnen- landsche Zaken wordt naar vernomen wordt, een onderzoek over het geheele land ingesteld waar nog meerdere re- geeringskampen zouden kunnen worden opgericht, met de bedoeling zooveel mogelijk alle Belgische vluchtelingen in die kampen onder te brengen. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft onder dagteekeuiog van 6 dezer het volgende geschreven aan de burgemeesters Daar het zich nie.t Iaat aanzien, dat op spoedige demobilisatiejvan de weer macht mag worden gerekend, en het komeDde wintertijdperk stellig hoogere uitgaven zal vorderen van de achterge bleven gezinnen der dienstplichtigen, vind ik aanleiding u er op te wijzen, dat u zonder voorafgaande machtiging mijnerzijds bevoegd zijt, het bedrag der aanvankelijk door u toegekende vergoe dingen te verhoogen, indien en zoover u zulks noodig acht om te voorkomen, dat het den betrokken gezinnen zou ko men te ontbreken aan het noodzakelijke voor levensonderhoud. Onder dit laatste versta ik, zooals u ongetwijfeld bekend is, niet alleen vol doende voedingsmiddelen, doch ook kleeding, vuur, licht en huisvesting. Voorts meen ik er ook de bijdragen aan zieken- en begrafenisfondsen onder te moeten begrijpen. Hoewel schier overbodig, zij er niet temin de aandacht op gevestigd, dat de verhoogingen in geen geval aanleiding mogen geven, om de wettelijke maxi mumvergoedingsbedragen te overschrij den, en ook, dat de vergoeding nimmer meer mag bedragen dan het verschil tusschen het bedrag, hetwelk de dienst plichtige in het gezin inbracht en het welk hij aan het gezin aan eigen levens onderhoud kostte. Staatscommissie werkloosheid. Het rapport van de Staatscommissie voor de werkloosheid is Zaterdag aan Hare Ma jesteit de Koningin aangeboden.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2