Provinciaal Nieuws. HÏBÏÏWS ÏÏIT HgïïSDBH. AKING. Handelsberichten, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Gemengd Nieuws. óotdcden poetsen uóor t'appet V DICet ördci£~Crême de sdpoenen snet. do Naar België. (eo meldt uit Roosendaal loodag is geen enkele trein van Mer- naar Esschen en Roosendaal ver leken, daar het Belgisch personeel den ,„st weigerde, omdat de Duitsche oriteiten geen loon uitbetaalden. De omtram van Merxem naar Bergen- ,£oom profiteerde van dien toestand, de reizigers in die richting en sder per trein te vervoeren. Wegens overtollige drukte van reizigers kwa- a de trams dan ook met verschei- De uren vertraging aan. Jisternamiddag om 2 uur is de eenige naar Merxem vertrokken, welke 's avonds circa 6'/2 uur is terug- ifceerd met slechts een enkel passagier, [den, 10 dezer, vertrekken van Roo- daal 4 treinen naar Merxem en wel 7, 10, 12 en 2 uur. Reizigers, gisteren uit Antwerpen ge- men, melden dat het toezicht der jtsche militairen, belast met het in- uitgaan der stad Antwerpen, buiten- ^oon verscherpt is, en geen toegang vertrek wordt toegestaan zonder goed orde zijnde paspoorten. In Antwer- t zelf blijft het uiterst stil. - Het provinciaal comité voor Noord- ibaot tot het verleenen van hulp en dersteuning aan naar Nederland uit weken vluchtelingen verzoekt ons mede deelen, dat de gemeente-ambtenaren Antwerpen, mits zij spoedig terug- ren, niet gehouden zijn aan den fa- datum van 1 November en dat chtingen omtrent Belgische, Engel- ie en Fransche gevangenen in Duitsch- d, alsmede inlichtingen omtrent plaat buiten Antwerpen te verkrijgen zijn den heer Rolin Jacquemijns, per a- den heer Albérie Rolin, Oude Sche- aingsche weg 87, den Haag. Van be teekenis voor Nederland. lij Nieuwpoort en Dixmuiden heeft de Yser over 't land laten loopen, aan den vijand den doortocht te be lten. Vlen nam zijn toevlucht tot onderwa- fzetting en naar de berichten van beide len meldden, had dit het succes, dat aanvaller zich genoodzaakt zag tot te- Ttrekken. Voor ons is dit van geen geringe be ekenis Er blijkt toch uit, dat het kunstmiddel ior den vijand, om het kwaad, dat zulk n inundatie berokkent, af te weren, ig niet gevonden is. Nu is de inundatie van de Yser niets d kinderspel bij wat ten onzent door indatie kan getooverd worden, niet in i uithoekje, maar in 't hart vau het cl, en op twintig maal breeder schaal. A4 mogen we hierop nu niet te veel rtrouwen, en al blijft het plicht onze tfensie ook buiten de inundatie steeds iog op peil te houden, 't toont dan jch, van welken kant in 't uiterste ge il redding kon dagen. Met opzet zeggen we in het uiterste sval. Vergeet toch nooit, dat onderwaterzet- og voor de landbouwbevolking een imp zonder weerga is, waartoe nooit iders dau als laatste redmiddel mag orden overgegaan. Stand. Oorlogsbrood. De heer A. H. Verkade, directeur N bakkerij >de Ruyter* der firma Ver ide Comp. te Zaandam, zegt in een ezonden stuk in 't »N. v. d. D.« van iterdagavond Blijkens mededeelingen in de courant seft de regeering toegestaan, dat voor nopig weder door de molenaars voor lift tarwebloem mag worden afgeleverd Oningewijden zullen wel veronderstel a, dat door deze regeeringsmaatregel tt nu uit zal zijn met het ongewenschte orlogsbrood en men weer als voorheen itbrood zal kunnen eischen. Zoover is het evenwel volgens mijn iziens nog niet en het is te wenschen oor de bakkers dat II.H. Burgemeesters iet te spoedig hunne voorschriften om eat de verplichte samenstelling van tt meel weder zullen intrekken. Het volstrekt niet zeker, dat de genomen ttatregel van langen duur zal zijn en r dient voor gezorgd, dat den bakker t gelegenheid wordt gelaten, de voor ■aden wit meel, die intusschen zoo goed ■Is, of geheel zijn uitgeput, weder een teinigr aan te vullen voor den tijd, dat itraks de regeeringsmaatregel weder *ordt ingetrokken en uitsluitend onge hitd meel verkrijgbaar zal zijn. Intusschen hebben alle bakkers ook ■og meer of minder voorraad meel en k stel de vraag, wat moet de bakker ■u met dit meel doen, indien het bakken an wittebrood thans weer plotseling *ordt toegestaan. Ook dient de vraag esteldwat moet de bakker doen met tt ongebuilde meel, dat hij verplicht is koopen om het witte meel te bekomen foogstens kunnen H.H. Burgemeesters >us toestaan voortaan brood te bakken Jan half ongebuild en half gebuild meel ^aar beter is het, indien om bovenge 'oemde redenen voorloopig nog wordt afgehouden aan de thans bestaande Oorschriften, dat alleen brood mag JOrden gebakken van uitsluitend onge 'aild meel of van de samenstelling 3/ tagebulld en l/4 gebuild.* Waalwijk, II Nov. 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2051 W. B. Goudeji Bruiloft. Dinsdag 10 November vierden de ech telieden de heer N. van Bavel en mej. A, v. Beijnen aan den Hoek alhier hun gouden bruiloft. Het huis van het gou den echtpaar en van den oudsten zoon, waar 't feest gevierd werd, was door de bud*t netjes versierd. Des morgens ten 9 uur werd ter hun ner intentie in de parochiekerk van St. an Baptist eene plechtige H. Mis op gedragen, bijgewoond door de geheele familie en eene groote schare belang stellenden. De buurt bood ook een prach tig cadeau aan, terwijl de blijken van belaugstelling in eiken vorm zeer groot waren. Den geheelen dag werd prettig feest gevierd, hoewel verder uiterlijk vertoon, als serenades enz. thans achterwege bleef. Het zij ons vergund de geachte jubi- arissen met hunne familie van harte ge luk te wenschen en de hoop uit te spre ken, dat zij nog tal van jaren gespaard mogen blijven voor elkander, voor hunne kinderen, maar ook als brave, zeer ge ziene ingezetenen onzer gemeente en vooral van de buurtschap >den Hoek*. Mobilisatie-concert. Wij hebben niet te veel gezegd, toen we voorspelden dat het militaire caba ret* ons een genoegelijken avond zou jezorgen in »Musis.« De zaal was goed bezet en er was een prettige stemming. De artisten van den avond, zij hebben uitstekend voidaao. Van den leider van het cabaret, den humorist en conféren cier, den heer Louis Davids Jr. wisten we dat vooraf, omdat we hem reeds meermalen hoorden in zijn verschillende creaties. Hij heeft echter met z'n leuke zetten en goede voordrachten zijn goe den naam meer dan gehandhaafd. We noemen o. a. de brief van een landweer man aan zijn vrouw. Waarom is de zee bij Scheveningen*. De tenor der Duitsche opera, de heer Ravestijn heeft het pu bliek doen genieten van zijn mooi, ge schoold geluid. Hij had met een frag ment uit de Rigoletto een enorm suc ces, waarom hij 't dan ook moest bis seerden. Ook z'n Hollandsche liedjes vielen zeer in den smaak en hoe meer hij gaf, hoe meer hij gedisponeerd leek en hoe meer zijn succes groeide. Ook de baszanger, de heer Basel mans maakte een uitstekend figuur en mag de duo uit Egmon den Hoorn van dezen zanger met den heer Ravenstijn, wel afzonderlijk worden genoemd. Het ac compagnement was bij den heer Roest in uitstekende handen. In 't kort het geheel heeft een uitstekende indruk gemaakt, heeft ons een genotvollen avond bezorgd en is een viertal dat we elke plaats kunnen aanbevelen. Wij ho pen dat hun eerste optreden hier niet het laatste zijn zal. Ernstige waarschuwing! Zooals onze lezers weten zijn de vo rige week in de duinen in het Loonsch Hoekje schietoefeningen gehouden door de houwitserafdeeling van het le regi ment veldartillerie. Eenige jongens uit onze gemeente zijn daar in die buurt eens wezen kijken en zoeken en hebben er eenige projectielen gevonden, die nog niet gesprongen waren. Ze hebben die medegenomen en volgens hun eigen verklaring hebben ze eraan geschroefd, gedraaid, op alle mogelijke manieren er aan gewerkt. Men heeft hiervan lucht gekregen eo verleden Zaterdag zijn een kapitein, lui tenant en sergeant der genie herwaarts gekomen en hebben de gevonden pro jectielen, nl. 4 stuks, met de gemeenie: politie alhier in beslag genomen, hun verbazing te kennen gevende, dat geen groote ongelukken gebeurd zijn. Door middel van dynamiet met een lont heeft men de projectielen laten ontploffen in den buitenpolder alhier, wat een ontzettenden slag veroorzaakte. De militaire autoriteiten deelden mede dat het zeer gevaarlijk is ongesprongen granaten door onbevoegden te vervoe ren ja zelfs aan te raken, daar deze gevuld zijn pricrine-zuur, een allerge vaarlijkste springstof. De kapitein zeide dat er niet genoeg gewaarschuwd kan worden om toch alles te laten liggen, zoowel projectielen als deelen het me- denemen is behalve gevaarlijk ook ten strengste verboden 1 Men zie de bekendmaking Gemeentewerken. Aan de haven wordt druk gewerkt voorbij het oude zwaaigat is een dam door de haven gelegd, waardoor de kom geheel is afgesloten. Achter dezen dam is een noodsteiger gemaakt. Nu de haven droog komt, kan met de beton werken een aanvang worden gemaakt. Aan de verbreeding van den Dijk is men weer begonnenmen is nu voorbij de Goudmijn gekomen. Verbod uitvoer looistoffen en looiextracten. Het Stbl. No. 526 bevat een Kon. besluit van den lOden dezer, waarbij de uitvoer van looistoffen en looiextrac- tracten is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. Besluit kan dit verbod tijde lijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden ver leend. Verboden paarden-uitvoer De politie kreeg uit Drongelen bericht dat een 12-tal paarden door een koop man in 't Land van Altena voor Duitsch- land opgekocht en vermoedelijk voor verboden uitvoer bestemd, de ponton brug gepasseerd waren naar Waalwijk, vanwaar ze per trein verzonden zouden worden. Door den brigadier, die toevallig met verbf was, met de gemeente-politie te Waalwijk werd even een onderzoek ter plaatse inge steld, waar bleek dat de paarden niet boven de V/2 jaar waren, maar dat hier o- verigens toch niet zou en kon worden in gegrepen, waar verbod van vervoer binnenlands niet bestaat en men aan de grensstations het onderzoek naar den leeftijd enz. verricht en men daar tegen verboden uitvoer heeft te waken, H. van der Geld f Te 's-Hertogenbosch is Maandag de beeldhouwer Van der Geld gestorven, bekend om zijn arbeid aan de kathedraal der stad. Geboren te Elshout, bracht hij zijn jeugd bij den landbouw dooreen aanleg tot houdsnijden dreef hem echter al vroeg tot de kunst, die hij in zijn vrijen tijd uit liefhebberij beoefende. In 1860 kwam hij in de leer bij den Bos- schen beeldhouwer Goossens, later aan de school voor beeldende kunsten, waar hij drie jaar bleef om ten slotte zijn studie te Antwerpen te voltooien onder leiding van De Vriendt. In 1870 vestigde hij zich weer in den Bosch. Van der Geld heeft veel voor de Rijnstreek gewerkt, waar menige kerk een gotisch altaar of beelden van zijn hand bezit. Ook bij de restauratie van de Sint-Jan werd hem de uitvoering van een altaar en van verscheidene beelden aan de pijlers in het koor toevertrouwd. Een groot altaar, bestaande uit elf groote en vier-en-twintig kleine tafereelen met meer dau twee honderd figuren, alle in hout gesneden, behoorden tot zijn laatste werk. Hij was er ongeveer tien jaar aan bezig en exposeerde het op de tentoon stelling te Gent. BAARDWIJK. Onzen Z.Eerw. Heer Pa stoor verkeert in een zoo ernstig inogelijkeu toestand. over de kweekerij zullen wagentjes op rails worden gebezigd. Deze zaak beloofd heel wat te worden. Uit deze gemeente vertrekken veel werklieden naar Daitschlaud. Aldaar inoet werk in overvloed zijn, terwijl er groote daggelden worden besteed. Voor het herhalingsonderwijs aan de O. L. School alhier hebben zich acht leer lingen aangemeld. De firma Sneep en Co. heeft eene machine aangeschaft, teneinde de bakkers weer bloem te kunnen bezorgen. Toen M. K. Zaterdagavond in het café van den heer O. Verhagen vertoefde, werd in dien tusschentijd zijn fiets gestolen. De politie doet onderzoek. RAAMSDONK. Vergadering van den Gemeenteraad van Raanisdonk op Woensdag den ll November 1914, des voormiddags om 10 uur. Uitvoerig verslag volgend nummer, RAAMSDONK8VEER. Zaterdag a.s. zal alhier de jaarlijkschepaardenmarkt gehouden worden. Zondag speelde het 2de elftal van „Nooit Gedacht/' een wedstrijd legen „Her cules/' uit Vlijmen op 't terrein alh., die eindigde met 21 in 't voordeel van „Nooit Gedacht", In een Zondag gehouden vergadering heeft onze vereeniging besloten den naam vau „Quick" aan te nemen in plaats van „Nooit Gedacht". Zondag 16 November zal het eerste van „Quick" een wedstrijd spelen tegen „Olympia" uit Vlijmen. Aanvang half drie op 't terrein alhier. DRUNEN. In een algemeene vergadering voor de leden van de boterfabriek gehouden op Zaterdag jl. is besloten tot verkoop der ondermelk gedurende de wintermaanden voor den prijs van f 2,75 per 100 liter. Het vervoeren dier ondermelk van af de fabriek naar de Heusdensche boot, is bij inschrijving gegund aan A. v. d. Hoven, J. de Wit en J. Klomp. Nog werd in de ver gadering bekend gemaakt, dat op 18 No vember a.s. door den opzichter op het stoom wezen het inwendig onderzoek van den ketel zal plaats hebben. De melk wordt alsdan toch op gewone wijze aan de fabriek ge leverd. HERPT. De leden van de Stoomzuivel- fa'oriek „St. Isidore" alhier, werden in de gelegenheid gesteld om tot 1 Maart 1915 hunne ondermelk le verkoopen aan „Aurora" te Rotterdam tegen f2.75 per 100 L. Van dit aanbod maakte een 100 tal gebruik. HERPT, Begunstigd door goed weer loopt het mangelwortel rooien ten einde. Over 't algemeen valt de opbrengst tegen. Veelal zijn ze klein van stuk. Worden er jj andere jaren veel mangelwortelen aan de stroopfabriek alhier geleverd, dit jaar is het veel minder, aangezien, dat wegens de duurte van sommige soorten veevoeder, de verbouwers ze veelal zelf bewaren. CAPELLE. Bij besluit van Heeren Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant d.d. 5 November 1914- G. Nr. 214, is de be grooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente goedgekeurd. Onze dorpsgenoot, de heer 1). P. van Dongen, is aangewezen als surnumerair bij de posterijen te Boxmeer, met latere be stemming voor Indië. a De vluchtelingen in deze gemeente beginnen zachtjes aan naar hun woonplaat sen terug te keeren. Waren er enkele weken geleden nog 106, thans is dit getal gedaald tot 76. De kweekerij van C. v. d. Hoek al hier is bijna gereed. Reeds 2000 ramen zyn voor den groenteteelt in gereedheid gebracht. Voor het vervoer van groenten en mest Kaatsheuvel, 9 Nov. 1914. Concert. De uitvoering, die het Kon. Muziek gezelschap «Euphonia» Zondagavond om 6 u. gegeven heeft, is een concert geweest, dat we ten volle geslaagd kun nen noemen. Het talrijke publiek de zaal bood vele bezoekers, te weinig plaats heeft kunnen genieten van een concert, zooals velen slechts weinig zul len hebben bijgewoond. Wij kunnen ge rust zeggende harmonie stak haar beste beentje vooruit. Er werd met ijver en vuur geblazen of het wel 'n con cours was, doch de heeren muzikanten bekenden 't zelf; dat het zoo'n prettig blazen is, als er 'n gehoor in de zaal is. En dat juist heeft de laatste jaren ont broken. Muziek gaan zitten maken voor een 10 of 20 tal menschen is 'n ondank baar werk, dat verlammeod en ontmoe digend op de executanten terugslaat. Maar waarom zouden ook onze concer ten buiten den tijd dat onze plaats met militairen bezet is, niet even goed kun nen bezocht zijn 't Schijnt alleen de vrees te zijn, alléén het geheele audito rium uit te maken, dat de menschen terug houdt. Nu gaat men naar 't con cert omdat er meer menschen zijn, dan blijft men weg omdat men denkt, er geen te zullen vinden, 't Is eenmaal zoo de mensch zoekt gezelschap, maar wan neer ieder de gedachte op zijde zette, geen gezelschap te zullen vinden, had den we èn in «Euphonia» èn ia Apollo» op onze uitvoeringen een drukker ge hoor. Doch ter zake. Met den pittigen Va- lencia-marsch van Eisengriiber werd goed 6 uur 't Concert geopend, gevolgd door den Potpourri sur des motifs d'Opera van Verdi in 4 deelen, genomen uit de mooiste Opera's van den grooten com ponist. Vooral de deelen Melodie du Trouvère en Finale des Vêpres Sici- liennes kwamen goed tot hun recht. De heer v. Keulen kwam ons weder om op een nummertje vergasten, dat ons van z'n mooi baryton-geluid liet genieten, 't was de romance Van een Koningsvrouwe van A. Spoel. Vooral in de diepere passages was de heer van Keulen zeer mooi. Nog inniger en gevoeliger was echter de heer L. v. Cromvoirt in zijne twee nummers Goede Nacht van T. Leclercq en Slaapliedeke van Wierts, beide met begeleiding van viool en piano. Op sommige punten was de uitvoering van den heer v. Cr. zelfs te zacht en te teer, zoodat we zonder den tekst, dien we in handen kregen, hem beslist niet overal in de zaal hadden kunnen volgen, wat echter minder aan zijne voordracht, dan wel aan de overdrukte in de zaak te wijten was. We zeggen, genoeg voor iedereen, die 't weet, dat de nummertjes a la van Cromvoirt werden gezongen. Ook het accompagnement van de hee ren van Beurden en v. Dortmond was in orde. Nummer 5 van 't program La Corbeille de Roses van onzen instruc teur Joh. v. Dam gaf ons in enkele passages als de Trombone solo, de solo's van Baryton en Tuba, maar voor al in het duo voor Saxophones en Piston veel te genieten. Andere passages in 't groote werk zijn ons ooit beter bevallen. Als uitbreiding van 't program kregen we nog L'Aurore Graude Valse de C. Faust arr. van M. J. H. Kessels met z'n innige, weeke introductie en z'n krach tig slot. L armee des Indes, marche militaire van Joh. v- Dam, sloot het concert op waardige wijze. Te water. Dezer dagen raakte de 24 jarige v. V. in den Langen Wiel onder deze ge meente te water. Door menschen die in de nabijheid waren werd v. V. op het droge gebracht. Ofschoon geheel be wusteloos en voor dood opgenomen, mocht het Dr. v. Gils uit Waalwijk ge lukken de levensgeesten door kunstma tige ademhaling wederom op te wekken. Co'óp. Ver. Broederhulp. Door de Coüp. Ver. Broederhulp is Zondag in vergadering besloten den prijs van het wit goed met 2 ct. en het roggebrood met 5 ct. te verhoogen. Heusden, 11 Nov. 1914. Geslaagd. De beide leerlingen der R. N. leaaeu Aa. v. d. Heuvel en Aa. v. d. Beek, die jl. Vrijdag examen deden voor de akte Vrije- en Ordeoefeningen, legden zulks met goed gevolg sf. Harmonie. Maandagavond hielde de lleusdensche Harmonie haar gewone jaarlijksche verga dering in het caféDe Gouden Leeuw". De secretaris bracht het jaarverslag uit, terwijl de peuningmeester rekening en ver antwoording deed. Verder was aan de orde Verkiezing Bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren de Heeren G. v. Everdiugen, H. v. Herwaarden en S. den Engelse, welke herkozen werden, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlyden van dhr. Luijt, voorzien werd door de benoeming van dhr. M. v. Diggelcü. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, waarna men onder muziek en voordrachten nog eenigen tijd genoeglijk bijeen bleef. Op 12 en 13 November, bij ongunstig (mistig) weder ook op 14 en 16 Novem ber e.k. zullen tusschen 11 uur 's mor gens en 3 uur 's middags schietoefe ningen met de houwitsers plaats hebben, in de Loonsche en Drunensche duinen. Gedurende de Schietoefeningen zal het terrein dat gevaarlijk is en alzoo niet betreden mag worden, worden af gezet door posten met roode vlaggen. De eventueel niet gesprongen Projec tielen mogen niet worden aangeraakt, dit is levensgevaarlijk. Van de vondst moet zoo spoedig doenlijk mededeeling wor den gedaan aan ondergeteekende. Loonopzand, November 1914. Namens den Commandant der IVe Divisie. De Majoor, Commandant der Houwitser-Afdeeling, J. L. TEN BOSCH. BESOIJEN 10 Nov. De prijs der boter was heden op de markt Hoogste prijs t 1,37. Laagste prijs f 1,44. Eieren D cent per stuk. Ongelukken. Te Sliedrecht is op een zandplaat in de nabijheid van de scheepswerf der heeren Baars gevonden het lijk yan den op 22 Oct. 1.1. vermisten 37 jarigen J. N. van beroep scharenslijper, wonende te Kaatsheuvel. Deze N. had kort voor zijn vermissing in [dronkenschap ruzie gehad met zijn vrouw. „Wie 12 verao'aillende A. B. C. advertenties uitknipt en aan d© ERDAL-FABRIEK Amsterdam (met 5 cl?, port) inzendt, ontvangt gratis de geheele serie artistieke sluitzegels,"

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 3