Nummer 95 Donderdag 26 November 1914. 37e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen, De Oorlog. ""binI^nland. Provinciaal Nieuw! VRIJHOEVEN-CAPPEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 24 Nov. des avonds ten 7'/2 uur. VoorzitterEd. Achtb. Heer C. Valter. Ongeveer kwartier voor acht opent de voorzitter de vergadering. Afwezig de leden P. v. d. Schans en H. P. Stam. De notulen der vorige ver gadering worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Aau de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van het bestuur der Tucht Unie houdende verzoek steun te willen verleenen tot het bestrijden der tuchte loosheid. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit schrijven door te zenden aan den onderwijzer opdat deze er kennis van neemt. Verzoek iemand te willen benoemen voor uitbetaling van het pensioenfonds. De Voorzitter zegt dat door B. en W. de gemeente-ontvanger hiervoor is be noemd. Goedgekeurd. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring tot het aangaan van eene geldleening groot f800.— De Voorzitter brengt nog ter kennis van de leden dat de Ambtenaar van den Burgel. Stand de vereischte gelofte heeft afgelegd. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Vaststelling rekening 1913. Het lid G. Heijmans zegt namens de commissie dat zij de rekening hebben nagezien en in orde bevonden. Met al- gemeene stemmen wordt besloten de rekening 1913 vast te stellen. 3. Aanbieding gemeente-begrooting 1915. Deze begrooting welke in ontvangst en in uitgaaf bedraagt f 7189,28 zal voor de leden 14 dagen fer visie worden ge legd. De agenda afgeloopen zijnde, vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt. Het lid Oerlemans vraagt hoe ver men reeds gevorderd is met het hout. Wethouder Voor de Poorte zegt dat hier Donderdag voor zal worden gezorgd. Het lid Oerlemans heeft gehoord dat het de moeite niet waard is. daar er nog geen f 4.zal aanzitten. De Voorzitter zegt dat het juist een bezuinigingsmaatregel is door het hout eerst te laten hakken en dan te verkoopen. Hiervoor een publieke verkooping te hou den zal heelemaal niet gaan, meent de •Voorzitter, zoodat er getracht moet wor den het op de beste manier te verkoopen. Het lid Oerlemans is van meeniDg, dat het zoo spoedig mogelijk moet gebeuren. De Voorzitter stelt voor B. en W. te machtigen het hout eerst te laten hakken en het verder op de beste wijze te ver koopen. Het lid Oerlemans zou de lui eerst laten kijken om dan te vragen hoeveel zij er voor willen geven. Het lid P. v. d. Hoeven geeft in over weging dat indien de bakker het heeft gekocht, deze het ook moet laten hakken. De Voorzitter zegt dst dit ook de bedoeling is. De voornaamste transactie is, zegt de Voorzitter, dat de haven in bruikbaren toestand komt. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Berichten van Dinsdag. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 24 November. (Reuter.) Het officieele bericht van hedenmiddag 3 uur luidt: De algemeene toestand heeft den 23en geen verandering ondergaan. Op het grootste gedeelte van het front beschiet bij tusschenpoozen de vijandelijke artillerie onze stellingen, echter minder hevig dan den vorigen dag. Hier en daar zijn enkele infanterie- aanvallen gedaan, die alle zijn afgesla gen. Deze aanvallen waren bizonder hevig in Argonne, waar wij in destreek van Four-de-Paris terrein hebben ge wonnen. BERLIJN, 24 Nov. (Wolff. Officieel.) Kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartierGisteren zijn op nieuw Engelsche oorlogschepen bij de kust van Vlaanderen verschenen en heb ben Lombaertzijde en Zeebrugge be schoten. Onze troepen hebben slechts onbeduidend nadeel geleden, van de Belgische inwoners zijn echter een aantal gedood en gewond. Op het westelijk front zijn geen noemenswaardige veranderingen. Van het Oostelijk front BERLIJN, 24 November. (Wolff. Of ficieel.) Kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier: Op het Oostelijk oorlogsterrein is nog geen be slissing gevallen. In Oost-Pruisen handhaven onze troe pen hun stellingen bij en ten Noordoos ten van de Masurische meren. In het noordelijk deel van Polen heb ben de hevige gevechten, die daar gaande zijn, nog niet tot een beslissing geleid. Ook in het zuiden van Polen, in de streek van Czentochowa, is de strijd nog onbeslist. Op den zuidelijden vleugel, ten noor den van Krakau, maakt onze aanval vorderingen. Een Engelsche di eadnought gezonken BERLIJN, 24 Nor. (Wolff. Niet officieel.) Volgens berichten is de Engel sche oppsrdreadnought^ Audacious op 28 of 29 October op de Noordkust van Ierland op een mijn gestooten en gezonken, en houdt de admiraliteit het geval streng geheim om opwinding in het land te voor komen. De audacious was groot 27,000 ton, had een machine van 2800 P.K., liep 22 mijl, was bewapend met tien stukken van 34.3 c.M. en zestien van 10.2 c.M.de be manning telde ongeveer 1100 man. De toestand. De N. R. Ct. geeft de volgende be schouwing omtrent den huldigen toestand op 't oorlogsterrein in het Oosten. Wat het Westen betreft, daaromtrent valt al heel weinig bijzonders te vermelden, dat het slecht weer is, weten we hier ook, de verhalen over de loopgraven, be schietingen van weinig beteekenis enz., och daar gaat het nieuwtje ook zoo af. Laten we ons voor dit overzicht bepa len tot het Oosten, waar een echte vol- kerenslag wordt geleverd. »Beslissend«, zoo schreven wij Dins dag, is het succes van de Duitschers bezuiden den Weichsel natuurlijk alleen in engereu zin. Van den grooten veld slag, die op het oogenblik in Polen wordt gestreden, kan het het begin zijn. Dag na dag verstreek, maar het aan vankelijk succes bleef wat het was en werd niet voortgezet. De Duitschers en Oostenrijkers hadden door een snelle beweging van Thorn uit de Russen tot een slag gedwongen in een voor dezen minder gunstige positie. De vraag was nu of het hierdoor verkregen voordeel zou opwegen tegen het nadeel van de minderheid in getalsterkte. Zoo snel, dat den Russen den tijd niet werd ge geven door het aanvoeren van verster kingen van het centrum of van War schau uit de positie te veranderen. Van Dinsdag werd het Maandag zon der dat hun aanvankelijk succes de Duitschers en Oostenrijkers tot een over winning had gevoerd, zonder dat echter ook uit iets bleek, dat de Russen van den gewonnen tijd gebruik hadden ge maakt om versterkingen aan te voeren, naar men uiP een bericht van de Bir- sjewja Wjedomosti mag opmaken, van het centrum. De legers van het twee voudig verbond hadden de zege nog niet weten te bevechten, maar in de of ficieele mededeelingen over hun ver richtingen werd van terreinwinst en vor deren van den aanval gesproken. Zoo was het gisterenochtend nog, toen wij te dezer plaatse ons overzicht schreven. Intusschen is gisterenmiddag een be richt van het Duitsche hoofdkwartier gekomen, wat een geheel anderen kijk op den toestand schijnt te geven. ,,In Polen wordt de beslissing ver daagd tengevolge van het optreden van nieuwe Russische strijdkrachten uit de richting van Warschau." Het is kort maar klinkt veelbeteeken- end, en voor de Duitsche wapenen on heilspellend. „Tengevolge van het optreden van nieuwe vijandelijke strijdkrachten", als men dat in een officieele mededeeling van eenig hoofdkwartier leest, is dat voor die partij allicht bedenkelijk. Ge bruikten de Russen die zinsnede niet toen ze met ontzaggelijke verliezen door von Hindenburg uit Oost-Pruisen werden geworpen En hebben de Duitschers ze zelf niet gebruikt toen ze van de mid- den-Weichsel moesten wijken doordien een groote troepenmacht van Warschau uit naar het Westen opmarcheerde en den Duitschen linkervleugel met om singeling dreigde Daarom hoeven we thans nog niet dadelijk aan te nemen, dat de Russische stoomwals, na Polen te hebben platge- rold, nu al aanstonds Duitschland zal komen vermalmen en onweerstaanbaar op Berlijn zal komen aanrollen, zoodat met Duitschland's verplettering de vrede nabij is. Dat dit op den duur zal gebeuren is natuurlijk geenszins onmogelijk, maar 't nieuws van heden geeft, dunkt ons, geen gegronde reden cm te verwachten, dat het nu al eerstdaags zal plaatsvinden. Wij hebben reeds vroeger uiteenge zet, dat er op de eigenaardige codetaal van de officieele mededeelingen over 't krijgsbedrijf geen vaste sleutel is, maar dat men dien sleutel telkens in het of ficieele bericht van de tegenpartij over dezelfde gebeurtenis zoeken moet. Nu staan in dit nummer twee berich ten van den Russischen generalen staf over den strijd in Polen. Het eerste de belangrijke mededeeling, dat er nieuwe vijandelijke strijdl rachten zijn opgerukt van den kant vaD Wieluo, om den linkervleugel van het Russische Warthe-Weichsel-leger te omvatten. Het tweede bericht leert ons tweeër lei. 1°. De Duitschers hebben een front bezet gehouden evenwijdig met den spoorweg LowiczLods (en vandaar naar Kalicz.) Zij waren dus reeds ver over de Bzu- ra. 2°. Zij trekken van dit front thans te rug. (Dat iets dergelijks aan de hand was, liet het Duitsche communiqué van gis teren reeds vermoeden.) De Russen mededeelende dat de Duitschers terugtrekken, verraden ons meteen hoever zij reeds waren gevor derd. Wij laten hier nu een zeer kort over zicht volgen van het krijgsbedrijf in Po len van midden-October af. lste phase. De Duitschers en Oosten rijkers staan voor Weichsel en San van Warschau tot Pszemysl en worstelen met de Russen om de overgangen over deze rivieren 2de phase. De Russen zenden van Warschau en Novo Georgievsk (de ves ting ten Noordwesten van Warschau) uit een aanzienlijke troepenmacht in Weste lijke richting. De Duitschers en Oosten rijkers, om een omvatting te vermijden, zwenken eerst naar het Zuiden en trekken daarna in Westelijke richting terug op de linie KaliszCzenstochowaKrakau (bij de Duitsche grens,) langzaam door de F.ussen gevolgd. Het nieuwe Russische leger, uit War schau opmarcheerend, rukt in de richting van Thorn. 3de phase. De Duitschers, die het land waardoor zij zijn teruggetrokken hebben verwoest, om de achtervolging der Rus sen te belemmeren, brengen over hun spoorwegen een nieuw leger te samen Thorn. Dat leger rukt langs de Weichsel op, slaat de Russische voorhoede terug in zuidelijke richting, neemt stelling tus- schen Warthe en Weichsel van Uoiejow tot Plock en daarna van Strykow tot ongeveer Sieradz. De Oostenrijkers hernemen intusschen het offensief op het front van Czensto chowa en een punt ten Noordwesten van Krakau. De Russen zijn derhalve den slag be gonnen met omgebogen rechter- en lin kervleugel. Daaruit ontwikkelt zich gaan deweg een slag met twee fronten. 5de (huidige) phase. De Russen heb ben op het Warthe-Weichsel front ver sterkingen ontvangen uit de richting van Warschau. De Duitschers trekken op dat fron terug. t Intusschen komt een nieuwe Duitscht Oostenrijksche strijdmacht van den kan van Wielun opzetten. De Oostenrijkers zetten hun aanval ten Oosten van Czenstochowa en ten Noordwesten van Krakau voort. Zoo is, volgens de officieele berichten van beide partijen, de toestand van het oogenblik. Gaat men deze goed na, dan ziet men, dat het voorbarig zou wezen, te zeggen dat de Duitschers en Oosten rijkers in den grooten slag, die nu reeds sinds Zondag voor een week in deze streken wordt gestreden, een beslissende nederlaag hebben geleden, en dat wel op de volgende gronden Het Duitsche Weichsel-Warthe-leger, dat terugtrekt, blijft voorloopig tusschen die twee rivieren, die zijn flanken dekken, in een vrij sterke positie. Het Russische leger, dat hen volgt, loopt gevaar, door de nieuwe vijandelijke strijdkrachten, die uit de richting van Wielun optrekken, in zijn flank of rug te worden gevallen. De Wet gevlucht. PRETORIA, 23 November. Blijkens berichten van kommandant Dutois zou generaal de Wet met 6 man over de Vaal trekken, nadat de overgebleven strijdenden uiteen geslagen waren. Dutois besloot tot achtervolging van de Wet en ging met veld cornet Hosman per auto eveneens over de Vaal in de buurt van de plaats waar vermoed werd, dat de Wet de rivier was overgetrokken, ten einde inlichtingen in te winnen. Te Karenoskuil ontving hij de mede deeling, dat men zeven ruiters had ge zien, en spoedig daarop werden de vluch telingen ingehaald. De adjudant van de Wet, Spres, gaf zich over, de anderen zetten hun vlucht voort. Afdeelingen van Dutois bleven hun echter op de hielen en vonden De Wet's schoonzoon, Mentz, terwijl het paard van De Wet's secretaris, Oost, werd neergeschoten. Dutois meent, dat Oost en de andere zijn gewond, maar dat Oost op het paard van Mentz is ontkomen. Mentz en Spres zijn gevangen genomen. Bij De Wet bevonden zich' Koos van Kaller, Wessel, Pofgieter, Gerritsmuller en Oost. Verlenging diensttijd. Bij de wet van 3 Augustus 1914 (Stbl. no. 346) is bepaald, dat de miliciens die naar den gewonen regel op 1 Au gustus 1914 naar de landweer zouden zijn overgegaan of op dien datum uit den dienst zouden zijn ontslagen, in dienst worden gehouden tot uiterlijk 31 December. Een soortgelijke bepaling houdt de wet van 3 Augustus 1914 (Stbl. no. 347] in ten aanzien van de dienstplichtigen der landweer, die op 1 Augustus recht op ontslag zouden hebben gekregen. Thans is een wetsontwerp in voor bereiding om voor bedoelde manschap pen van de militie en de landweer den diensttijd te verlengen. De Oor logs leening. Mr. R. J. H. Patijn heeft naar aan leiding van de mogelijkheid, dat de strijd over de wijze van dekking der oorlogs kosten zou leiden tot een confl ct tus schen de Regeering en een zeer belang rijk deel der linkerzijde, in >Het Vader land* een denkbeeld aan de hand ge daan, waarvan hij meent dat het wellicht als een transactie zou kunnen worden aanvaard. Persoonlijk is de heer Patijn voorstander van het in eens afschrijven van het verlies; de druk, dien de annuïteit der leening gedurende 15 jaar op ons budget zou oefenen, schijnt hem een zoo groot kwaad, dat hij bereid is over de inder daad gtwichtige bezwaren tegen een oorlogsbelasting heen te stappen. Doch denkende aan de gevolgeD, die het stel ling nemen tegen de rageering zou kun nen hebben doet de schrijver de volgende oplossing aan de hand. beperking van hetbedrag der leening tot 150 millioen van deze som ten laste van NeHer- landsch-Indië te brengen het bedrag dat thans aan schatkistpapicr ten laste van Indië ioopt dekking van het deel der leening, dat voor rekening van het Moederland blijft, uiterlijk in drie jaar. Die drie stellingen worden door den zeer deskundigen schrijver dan uitvoerig toegelicht. Waalwijk, 25 Nov. 1914 Koopt niet In den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. Dit blad kost slechts 6 cent per week, Jubileum. Hebben we de laatste jaren verse lende jubilea te herdenken gehad ii klooster en liefdegesticht der Ee Zusters "van J. M. J. in onze gemee thans gaat er een herdacht worden, niet 't minste genoemd mag wore neen, dat verdiende op schitterende w gevierd te worden, ware 't niet dat tijdsomstandigheden eene dergel feestviering niet toelieten. 5 December toch viert de E( Overste van ons St. Thercsia-gesti Mére Adelheid, den dag waarop zij v 25 jaar als overste alhier werd benoe Het zal niet noodig zijn uiteer zetten, wat reverende mére voor W wijk geweest is, voor 't onderwijs, v de verzorging van zieken en van ou van dagen, dat is te overbekend 1 arbeidzaamheid voor 't heil der jei voor haar gezelschap, haar gesticht, n ook voor de gemeente Waalwijk, ge rende die 25 jaar, is een aaneensch ling van goede, verdienstelijke werken, niet genoeg kunnen geapprecieerd won Daarom vinden wij net zulk een uitstek idéé van een dames-komité, om in w wil der omstandigheden, deze gebeurt niet 'onopgemerkt te laten voorbijg maar haar tenminste een huldeblijk te bieden als een bewijs van waardee en dankbaarheid der gemeente Waalt De dames zullen morgen (Dondert daartoe eene collecte houden bij de gezeteneneene verdere aanspo onzerzijds zal hier overbodig zijn, ie> een zal het zijne tot deze huldiging w bijdragen. Rijks-dagnor maal school- Zooals wij Maandagavond nog bulletin in onze gemeente hebben kend gemaakt, heeft de minister binnenlandsche Zaken besloten m Mei 1915, de bestaande normaalsch te Waalwijk, Heusden, Geertruidenl en Tilburg op te heffen en die te vangen door ééne dagnormaalschool gevestigd wordt te Waalwijk. We zullen niet behoeven te zej dat wij dit besluit met groote ing menheid vernemen. Waalwijk mag acht worden het middelpunt te zijn de rayon der dorpen, die vroeger gen van de lessen der vier bovengenoe scholen. Reeds lang was 't bekend de schoolautoriteiten de opheffing bestaande normaalscholen gewen achtten om tot stichting van dagnorn scholen over te gaan, waar dit voc degelijke opleiding van den toekomsi onderwijzer bevorderlijk werd ge Dat wij het besluit om een derg< school, met een aantal vaste leerkr ten in onze plaats te vestigen, met noegen zien, begrijpt men voorz waar dit mede den vooruitgang c plaats zal in de hand werken. We brengen gaarne dank aan d nen die hiertoe hebben medegev zooveel in hun vermogen was, n minst aan d n districts-schoolopzien ons gemeentebestuur. Wellicht spoedig een gebouw voor dit doel den gesticht. Onze gemeente zal dan bezitten O. L. School, M U. L, O. School zondere R. K. meisjes en jongenssi een rijksvakschöol voor Schoen ei derindustrie, eene rijksdagnormaalsc Komt daar nu nog spoedig bij Handelsschool* dan mogen we g zeggen, dat onze gemeente op 't g« van onderwijl mede aan de spits Heropening Bioscoop. Wij vragen ditmaal de speciale tie voor de advertentie waarbij medegedeeld, dat de Flora Biosco» de zaal >Musis Sacrum* a.s. Zc wordt heropend, om voortaan wee regeld twee bioscoop-uitvoeringen dags te geven. De tijdsorostandigl zijn lang te droevig geweest om da te denken en al zijD deze nu nog we zoo heel veel gunstiger, een aange verzet aan lage prijzen heeft toch ook in dezen droeven tijd, zijn f zijde. En zeer zeker zal de Flora-

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5