'Tweede Blad. Gemeenteraadsvergaderingen. Provinciaal Nieuws. NUMMER 97 DONDERDAG 3 DECEMBER 1914. 37e JAARGANG, j overal, het eten was er goed, maar er werd vrijwel om gevochten, ook de slaapgelegenheid liet ailes te wenschen over, zoodat de drie transporten die dien dag aankwamen alle drie rechtsomkeert 9 maakten. De menschen wilden dan liever maar naar België teruggaan en van den "raamsdonk. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 28 No vember des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Ridder de van der Schueren. Ruim 10 uur opent de Voorzitter de veigadering. Afwezig het lid M. Zijl mans met kennisgeving. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den heer C. v. Loon houdende dankbetuiging voor zijne be noeming als hoofdonderwijzer. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van de veroidening op de hondenbelasting. Schrijven van J. Nieuwenhuijzen en v. Rijen te Tilburg, houdende verzoek om middelen aan te wenden ten einde werk loosheid te voorkomen. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en daar waar noodig is deze tegen te gaan. Hier in de gemeente zegt spr. is gelukkig geen werkloosheid. Het lid P. v. Dongen vindt dit schrij ven nogal kras en meent dat dit zeker gericht is aan die gemeenten, welke nog niet zoo "an de werkloosheid doordron gen zijn. Schrijven van het Algemeen Bestuur der Tucht-Unie^ houdende verzoek steun te willen verleenen tot bestrijding der tuchteloosheid, om op deze wijze de zedelijke kracht der bevolking te ver- hoogen, Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit schrijven bij de onderwijzers te laten circuleeren. Verzoekschrift van eenige inwoners der gemeente houdende mededeellng dat zij een stuk van den uitweg willen afstaan indien zij hiervoor een landweg in de plaats krijgen. Wijl dit verzoekschrift niet op zegel is ingekomen, zal verzocht worden dit alsnog te doen geschieden. 2. Ontwerp leglement voor het ge meentelijk werkloozenfonds. De Voorzitter zegt dat de stukken door de Commissie zijn nagezien, doch dat er nog eenige wijzigingen moeten komen voor wat betreft de uit te keeren bedragen. Nadat deze wijzigingen door den Voorzitter zijn voorgelezen geeft het lid P. v. Dongen in overweging om alleen die menschen, die werkelijk wei- keloos zijn, hiervan te laten profiteereu. De Voorzitter zegt, dat de Commissie welke hiervoor is aangesteld, op 't hait zal worden gedrukt, om misbruiken, die kunnen ontstaan, tegen te gaao. Goedgekeurd. 3. Ontwerp verordening tot wijziging der bouwverordening. De Voorzitter zegt dat de verorde- ning is gewijzigd, zooals door de Ge zondheidscommissie is aangegeven. Spr. vraagt of de raad wenscht dat deze wijzigingen worden voorgelezen. Daar niemand voorlezing verlangt, wordt met algemeene stemmen besloten tot wijziging der bouwverordening. 4. Ontwerp besluit tot verhuring van de woning staande aan de Deijlstraat. Het lid D. Timmermans vindt het ra- tioneeler dit punt in eene gesloten ver gadering te behandelen, waarop de Voor zitter de openbare vergadering schorst. Na opening der vergadering wordt besloten het huis met schuur in de Deijlstraat te verhuren en zoo noodig te veranderen en in verbeterden staat te laten brengen tot een bedrag van f 1000. 5. Voorstel van B. en W. tot niet in williging van het verzoek van W. Rut- ters, om plaatsing van een lichtpunt in de Bakkersteeg. De Voorzitter zegt dat na eene con ferentie met de lichtcommissie besloten is, aan het verzoek van adressant niet te voldoen wegens het gering aantal bewoners. Goedgekeurd. 6. Ontwerp besluit tot wijziging der begrooting dienst 1914. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de begrooting te wijzigen zooals door den Voorzitter is voorgelezen. Daar de agenda is afgehandeld vraagt de Voorzitter of iemand nog het woord verlangt.. Het lid D. Timmermans vraagt of de huur is genoemd van de schuur, wijl hem dit is ontgaan. De Voorzitter antwoordt, dat die nog niet is genoemd, doch dit dadelijk kan worden besproken. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering. Waalwijk, 2 Dec. 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kntit vinden. 2651 W. B. Jubileum Rèv. Mere. Naar wij vernemen heeft de collect tot aanbieding van een huldeblijk aan de Eerw. Overste een zeer guostig resul taat gehad. Waaruit dit huldeblijk be staan zal, mogen we natuurlijk thans niet vertelleD, hierover a.s. Zfterdag meer. We vernemen dat geen enkele feestelijkheid zal plaats hebben. Het geschenk der gemeentenaren zal door het dames-comité a.s. Zaterdag worden aangeboden. Kerstgeschenk Voor de militairen. De collecte voor kerstgeschenken aan de grens- en kustbewakers bracht in onze gemeente f 61 op. Jos. Groenen te Rotterdam. De heer Jos. Groenen trad gisteren avond te Rotterdam op als solist in »la Damnation de Faust* van Berlioz door het Gemengd Koor aldaar in de Harmo nie' gegeven. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft over den heer Groenen „Van de solisten|moeten wij in de eerste plaats denken aan Jos. Groenen, die thans aan de Opera te Hamburg verbonden is, en wiens waarlijk buiten gewoon barytongeluid sterke indrukken achtergelaten heeft Hij bracht voor de Mephisto-partij een stem jnee zoo vol en machtig van klank als men slechts verlangen kan cn zijn muzikale intelli gentie is uit de karakteristieke voordracht gebleken. Belgische vluchtelingen. Maandagmorgen ten 7.12 en 11.14 zijn de Belgische vluchtelingen, die om streeks drie maanden in ons midden vertoefden, nadat ze Zondag nog een echt feestmaal en een gezellige dag ge had hadden, onder geleide van de agen ten de Jonghe en Bataille naar het kamp te Baarle-Nassau vertrokken. Verschil lende comitéleden en dames waren te genwoordig om hunne menschen, waar mede ze maanden als 't ware dagelijks waren omgegaan, uitgeleide te doen. Men kon het den menschen aanzien hoe droevig dit vertrek hun stemde, deze menschen, die erin tegenstelling met bij hun aankomst, nu zoo frisch, gezond, welverzoigd en goed gekleed uitzagen, vooral de kinderen maakten een zeer goeden indruk, Het comité had hen nog volop boter hammen, brood, koffie, alles wat voor radig was meegegeven, om ook voor de eerste dagen gesteld te zijn. Het was, toen de tijd van vertrekken kwam, dan ook een hartelijk afscheid, de meesten, ja bijna allen met tranen ia de oogen dankten het comité aller hartelijkst voor de beste zorgen op elk gebied, die zij hadden ondervonden ze zouden dat hun leven niet vergeten, maar zich steeds herinneren het aange name en uitstekende verblijf hier in gastvrije Waalwijk genoten. In 't kamp te Baarle-Nassau aangeko men, bleek al spoedig, dat de menschen daar niet wenschten te blijven. Naar een der agenten ons mededeelde, heerschte er een toestand van verregaande vuilheid stationchef werd een gratisreisbewijs naar Roosendaal verkregen. Op 't station te Tilburg moest worden overgestapt, maar toen de trein aankwam kostte het onzen agenten, daarin bijgestaan door een offi cier alle moeite, om de menschen in een voor hen bestemden wagen te krijgen. Ze wenschten hier maar voorloopig te blijven en dan misschien Ia Roosendaal konden zij niet meer verder, zoodat ze daar hebben moesten overnachten om den volgenden dag op goed geluk België in te trekkeu naar Antwerpen, Mechelen enz. Dat de minister wenscht dat de ver schillende plaatsen langzamerhand wor den ontlast van de vluchtelingen en dat men hen in kampen bijeenbrengt, vin- deD wij om veel redenen begrijpelijk, maar dan moest o.i. eerst gezorgd zijn, dat die kampen in elk opzicht in orde waren, om menschen te herbergen, vooral met het oog op dit jaargetijde. Hoe de toestand nog is te Bergeu-op Zoom en te Baarle-Nassau kan men in correspondenties in de N. R. Ct. van hedenmorgen lezen. Wel is de toestand beterend, maar nog niet >menschwaardig4, vooral nadat men, zooals er geschreven staat, een paar maanden tijd heeft gehad om de zaak in orde te brengen. Posterijen. De bevoegdheid om meerdere post pakketten voor denzelfden geadresseer de met één adreskaart te verzenden, is van 26 Dec. ingetrokken. Flora Bioscope. De beide voorstellingen die de Flora bioscoop 11. Zondag gaf waren goed bezocht en 't geen te zien werd gege ven mocht de volkomen tevredenheidder tegenwoordigen verwerven. Ook de ex plicateur voldeed heel goed. Gymnastiek-cursus Naar wij uit goede bron vernemen 'zal eerlang in onze gemeente worden overgegaan tot oprichting van een gym- nastiekcursus voor 6V2-maanders onder leiding van den heer A. B. Kooijman uit 's Hertogenbosch. De inspecteur der Lichamelijke Opvoeding, de heer Nijs- ten, van wien de oprichting uitgaat, stelt zich voor, dat hierbij niet alleen gestreefd moet worden de eischen voor het gestelde program te bereiken, maar het gymnastiekonderwijs zoo volledig mogelijk te doen zijn. Wij z:en hierin een aansporing voor de toekomstige deelnemers om zich aan te sluiten b] de Waalwijksche Gymna stiekvereniging, waar dezelfde lichaams oefening geboden wordt; te meer in verband met het feit, dat de bevorde ring »an de belangen der verenigingen van het Nederlandsch Gymnastiekver- bond, tevens n handen van voornoem den inspecteur is gesteld. Provinciale Staten van Noord-Brabant. De najaarszitting der Provinciale Staten is gisteren geopend. Conform het voorstel ven Ged. Staten werd besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond om verbetering van den verkeerstoestand op het provinciaal wegvak in de kom der gemeente 's Gravenmoer. Naar aanleiding van het voorstel tot wijziging der electriclteltsverordening voor Noord-Brabant wees de voorzitter op, dat het van belang is, dat de er minister van waterstaat zoo spoedig mo gelijk weet, hot de Staten denken over de daarbij betrokken beginselquaestie, n.l. dat de gemeentebesturen niet vrij zijn om een eigen electiisch bedrijf op te richten, maar daarvoor de vergun ning van Ged. Staten noodig hebben. Zijn voorstel om het reeds door de bijzondere commissie, belast met de voorbereiding van de herziening der provinciale reglementen onderzochte ontwerp-reglement nog voor het reces, op 3 December aan de orde te stellen, werd aangenomen. De zitting werd daarna verdaagd tot 3 December 1 uur. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op de adressen van den A. N. W. B. en de Kon. Ned. Auto mobielclub om den ontworpen verbin dingsweg Noord-Brabant-Zeeland langs De Echo van het Zuilen

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5