Waalwiiksche StoomMbij Antoon Tielen, BINNENLAND, Handelsberichten, en de bekende agenten in de geheeli Langstraat en Omgeving. Rechtzaken. Het wordt nu tijd zijn voorraad VISITEKAARTJES na te zien. We hebben een voorraad van ongeveer 100 soorten. We hebben voor dit doei een prachtige serie nieuwe schrijfletter aangeschaft. We hebben een letterproef van een 40-tal lettersoorten voor Visitekaartjes. Men wachte niet tot het laatst maar men bestelle zoo spoedig mogelijk. Monsterboek met letterproef steeds te ontbieden. Uitvoering in Boek- en Steendruk. Heden (Dinsdagmorgen) bereikte ons 't bericht, dat wij direct hebben bekend gemaakt, dat de Serviërs Belgrado heb ben hernomen. Belgrado hernomen Een schitterend wapenfeit en een getuigenis voor latere geslachten en andere volken, wat ook een kleine natie, bezield door den vas ten wil om öte overwinnen, tegen een machtigen tegenstander vermag. Welk een groot succes de herovering van Belgrado voor de Serviërs is, komt het best uit in de officieele mededeeling van hun machtigen vijand, Oostenrijk- Hongarije. Het strekt den Oostenrijkers tot eer, dat zij hun nederlaag in Servië met bui tengewone openhartigheid hebben er kend, ja, zoo ruiterlijk als in dezen oor log, meenen wij, nog niet is voorgeko men. Reeds bevatten de vorige Oostenrijk- sche berichten zulke mededeelingen als «een nieuwe groepeering van onze strijd krachten is noodzakelijk geworden4 en >onze troepen zijn op aanmerkelijke versterkingen des vijands4 gestooten, termen waarin wij geleerd hebben de erkentenis te lezen van een geleden ne derlaag, ons door de vijandelijke partij gemeld. Maar daarna is nu bovendien nog eens een mededeeling verschenen, die geen tweeërlei opvatting toelaat. »Niet alleen moesten wij het offensief laten varen, maar onze met groote verliezen strijdende troepen hebben een aanmer kelijk eind achterwaarts moeten trekken.4 Zoo staat het er en duidelijker kan het al niet. Als 'een doekje voor het bloe den staat er bij gezegd dat de Oosten rijkers op >een groote overmacht4 waren gestuit, en dat zij hardnekkig en schit terend hebben gevochten. Ten slotte krijgt het publiek één troostreden «Daartegenover staat ver overing van Belgrado.4 Maar thans, nu Belgrado door de Serviërs is heroverd, ziet het er dus voor de Oostenrijkers in Servië waarlijk troosteloos uit. Dat volgt uit het Oos- tenrijksche bericht. Wij zeiden hierboven, dat de Serviërs aan de wereld toonen, wat een klein volk ook nog in den tegenwoordigen tijd tegenover een machtigen tegen stander vermag. Daarbij willen wij niet uit het oog verliezen, dat verschillende omstandigheden den Serviërs ter hulp komen. Daar is in de eerste plaats het berg achtige terrein, zoo uitstekend voor de verdediging tegen een vreemden indrin ger geschikt. Voorts heeft Oostenrijk de handen vol tegen Rusland en heeft het zich ook tegenover Italië te dekken. Het Servische leger strijdt dan ook niet tegen een overmacht. Volgens opgaven van Servische zijde heeft Oostenrijk te gen Servië in het geheel 5 legerkorpsen in het veld gebracht, te weten het 13de (Agram) het 15de (Sarajewo) en bet 16de (Rahusa). Daar komt bij het 8ste (Praag) en een gemengd legerkorps. Nochtans kunnen, dunkt ons, andere kleine staten uit de overwinning van de Serviërs moed scheppen. Want er zijn ook andere kleine staten, wier gebied door de natuur geschikt is gemaakt voor de verdediging tegen een Invaller, al is het dan ook niet altijd door ge bergten en hoe vaak komt het niet voor dat een groote staat in een oorlog tegen een kleine tevens in een anderen oorlog is betrokken die het grootste deel van zijn krachten vergt Terecht heeft Sir Edward Grey aan de Servische regeering geseind, dat de daden van het Servische leger de zaak der entente-mogendheden ontschatbare diensten bewees. Want wat moeten de Oostenrijkers nu doen Zij zelf zeggen ons >De toestand zal nieuwe besluiten en maatregelen omtrent de krijgsverrich tingen ten gevolge hebben, welke moe ten strekken tot het terugdringen van den vijand,4 Alles goed en wel, maar moet dat terugdringen plaats hebben met dezelfde troepen, die thans zoo bloedig verslagen zijn Oostenrijk zal er nieuwe troepen voor noodig hebben en daardoor in den strijd tegen Rusland zwakker staan, voor Duitschland in den grooten oorlog een minder krachtige bondgenoot worden. Intusschen zetten de Oostenrijkers - de krijgsgeschiedenis is altijd vol verras singen - in Galicië voorloopig hun suc ces tegen de Russen, waarvan wij voor melding maakten, voort. In Wesf- Galicië hebben zij thans den omtrek van Dukla bezet, nog eenige K. M. ten Oos ten van het gisteren als bezet gemelde Zmigrod. De Russen zeggen lakoniek >In de streek van de Duklapas dalen Oostenrijksche kolonnes de Noordelijke helling van de Karpathen af,4 Dat de Russische troepen, die reeds tot de Zui delijke helling van de Karpathen waren doorgedrongen, dus over aanzienlijken afstand zijn geweken, is een slotsom die aan den lezer wordt overgelaten. Ten Noordnoordoosten van Lowicz zijn de Duitschers een weinig opgeschoten, tot den benedenloop van de Bzura. Van den voortgang der krijgsverrichtingen wordt van Servipche zijde nog het volgen de overzicht gegeven vOp 9 December hebben onze troepen aan het westelijke en het noordwestelijke front de vervolging van den vijand in de richting van Mokra Gora, Baina Basjta, Rogatsia, Kamenitsa, Koseljewa en Ub voortgezet. De vijand trachtte, op sommige pnnten zijn stellingen te handhaven maar voer onzen onweerstaanbare» aandrang moest hij wijken. Op het noordelijke front, in de richting van Belgrado en Milanowats, viel de vijand on ze stellingen ten noorden van Kosmaj en ten noorden van Milanowats aan. Enkele van die aanvallen waren uiterst fel, doch zij werden allen afgeslageneu onze troepen brachten den vijand, die 2500 lijken op het slagveld achterliet, zware verliezen toe. Bij 's vijands verliezen zijn dan nog de gesneu velden te rekenen, die door de Oostenrijkers waren begrave-D. Onder de, dooden waren tal van officieren, die de vijand niet meer had kunnen leraarde bestellen. Op den 9den namen wij 35 officiereu ge vangen, verder 2 officieren van gezoudheid en 4200 soldateD. Ook vermeesterden wij viermachinegeweren en een groot aantal wa gens. Op 10 December zetten onze troepen op het noordelijke en het noordwestelijke front de vervolging van den vijand voort en be zetten wij Baina Basjta, Rogatitra en Kame. nitsa. In de richting van Milanovats en Bel grado deed de vijand vruchtelouze aanvallen op onze stellingen en is. hij thans den terug tocht begonnen, terwijl onze troepen voor waarts rukken. Op den 11 den namen wij 7 officieren en 4170 soldaten gevangen, o.w. een aantal ge wonden. Wij vermeesterden 3 machinege weren, 8 stukken veldgeschut een berg- houwitser. voorraad wagens, eenige automo bielen, eea zoeklicht, een groote hoeveflheid oorlogstuig, uitrustingsstukken, enz. Oas leger heeft Baina Basjta en Rogatit9a in het district Rasjta, opnieuw bezetonze ambtenaren zijn'overal in het departement Resjitsa weder in functie getreden. Zij zijn in vrijheid gesteld eu hebben allen hun post opnieuw betrokken. Sinds den middag van den lOden zijn onze autoriteiten in Valjewo wederom in functie.* De bezetting van Lods. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt omtrent de bezetting van Lodz het volgende De ontruiming van Lodz door de Russen had 's nachts in het geheim plaats en vandaar geschiedde het zon der strijd en bijna onbemerkt. De ont ruiming was echter slechts het resul taat van den voorafgeganen strijd, die drie dagen duurde en waarin de Russen ontzettende verliezen geleden hadden, in het bijzonder door onze zware artil lerie. De verlaten Russische loopgraven wa ren letterlijk met lijken gevuld. Nog nooit, in alle gevechten, zelfs niet bij Tannenberg, zijn onze troepen over zooveel Russische lijken gegaan als bij den strijd rondom Lodz en Lowicz of in het algemeen gesproken tusschen Piabianice en de Weichsel. Ofschoon wij de aanvallende partij waren, zijn onze verliezen veel geringer dan die van den vijand, in het bijzon der hebben wij, vergeleken met de Rus sen, zeer weinig aan dooden verloren. Zoo vielen, bij de bekende doorbraak van ons 25ste reserve-korps, van deze legerafdeeling, slechts 121 man, voor zeker een opvallend gering getal, de omstandigheden in aanmerking genomen. Daarentegen is berekend, dat alleen op de hoogte ten zuiden van Lutomiersk (ten Westen van Lodz) niet minder dan 887 gesneuvelde Russen gevonden en begraven zijn. Ook de totale Russische verliezen kunnen wij, evenals bij vroe gere veldslagen, vrij juist schatten. Zij bedroegen in de tot heden in Polen ge leverde gevechten, met inbegrip van de 80.000 krijgsgevangenen, die intusschen naar Duitschland getransporteerd zijn, minstens 150.000 man. De stad Lodz heeft in de jongste ge vechten slechts zeer weinig geleden. Eenige voorsteden en fabrieksgebouwen buiten de stad hebben schade beko men, de binnenstad is echter bijna in het geheel niet beschadigd. Het Grand Hotel, waar een druk ver keer heerscht, is eveneens onbeschadigd. De electrische tram rijdt evenals in nor male tijden. Het aftreden van Von Moltke. Van bijzondere zijde wordt aan het Hbld. gemeld dat Von Moltke's aftre den als chef van den generalen staf samenhangt met een verschil van mee ning tusschen den keizer en Von Moltke. Laatstgenoemde wilde, dat het veld tochtsplan zich tegen Verdun zou con- centreeren, dat men daar zou doorbre ken en door een noordwaartsche bewe ging de Engelschen tot deD terugtocht dwingen. De keizer daarentegen was voor het plan om noordelijk bij Calais door te breken en zijn gunsteling, Von Falkenhayn, de waarnemende chef van den staf, werkte dit plan uit, met het bekende resultaat van Dixmuiden, Iepe ren en de Yser. Er is op dit oogenblik slechts één veldheer, die machtig genoeg is om niet door de omgeving des keizers aan getast te worden en dat is Von Hin denburg. Nieuw Interneeringskamp. Door het Rijk zijn onder de gemeente Uden een groot aantal heidengronden aangekocht, teneinde daarop een inter- neerlDgskamp te bouwen. De Textielindustrie. Men schrijft uit Tilburg aan het «Hsgz 4 De Tilburgsche Vereeniging van wol- lsnstoffenfabrikanten is er inderdaad in geslaagd, een partij wol in Zuid-Amerika aan te koopen. Hiervan is reeds een gedeelte te Am sterdam aangekomen, zoodat de ver wachting groot is, dat er geen stagnatie in de textielindustrie zal intreden. Indien er maar voldoende grondstof kan worden aangekocht, staat de in dustrie er schitterend voor er is over vloed van orders. De Tilburgsche fabrikanten hebben gemeend van de tusschenkomst der Regeering te moeten afzien, wijl de voor waarden h. i. te bezwarend waren. Zij geven er de voorkeur aan, zelf het risico van eventueele confiscatie te dragen. Onze vluchteling en-kamp en. De Antwerpsche Tel, correspondent, die alle vluchtelingen kampen bezocht resumeert zijn bevindingen aldus In Zeeuwsch Vlaanderen Zeer goed. Te Hansweert: Zeer goed. Te Baarle-NassauGoed. Te NunspeetZeer voldoende. Te Bergen op Zoom Voldoende. Te Vlissingen Slecht. Te RoosendaalZeer slecht. Maar overal bij allen die zich met de verzorging der vluchtelingen bezighou- dwn, heb ik een grenzenloozen goeden wil te constateeren en het vurigst ver langen om méér en béter te kunnen doen voor mijn ongelukkige landgenoo- ten. Vluchtelingenkamp De gemeenteraad van Uden heeft be sloten het benoodigde terrein af te staan voor den bouw van een kamp voor on geveer 7000 Belgische vluchtelingen. f 9500 gestolen. Gisteren-nacht is uit de militaire batal- jonskas van de zusterschool in den Bes- terd te Tilburg een bedrag van ruim f 9500 gestolen. De politie stelt een onderzoek in. T. C. Een Nederlander gefusilleerd. Men meldt uit Klundert aan de Tel. dat D. S., zoon van een boer uit deze omgeving nabij Esschen woonachtig, die verdacht werd een Belgisch paard te heb ben gestolen, door de Duitschers zou zijn gefusilleerd. Nieuwe belastingplannen. Minister Treub heeft Vrijdag in de Kamer een en ander meegedeeld om trent zijn nieuwe belastingplannen. Die gereed zijn en reeds vaD den Raad van State terug. Hoe Minister Treub zoo'n omvang rijke herziening heeft weten voor te be reiden in de luttele weken, sedert Mi nister Bertling heenging, is ons een raadsel. Of regeerde Minister Treub reeds aan Financiën toen hij nog op de Princes- segracht troonde Wat er van zij, de plannen zijn er en voorzoover is op te maken uit de vluch tige toelichting des Ministers, gelooven we dat er in veel opzichten een billij ker regeling wordt getroffen. We zullen krijgen le. debietrecht op tabak 2e. technische herziening van het ta rief Hierbij heeft de Minister den betrok ken ambtenaar uitdrukkelijk medege deeld dat de opbrengst niet hooger be hoeft te zijn. 3. Wijziging der personeele belasting. Hieruit zal de onbillijkheid verdwijnen van een belasting der kantoren en win kels. Ze werden tot heden slechts ge deeltelijk belast, doch zullen nu geheel vrij zijn. Ook de kofiiehuislokalen en hotels waarvan nu de volle prijs moet worden betaald en waarin toch evengoed als in winkel óf kantoor eeo bedrijf wordt uit geoefend, zullen worden ontlast. Hoofdzakelijk zal voortaan de «uiter lijke staat4 in aanmerking worden geno men bij de vaststelling der personeele belasting. In het algemeen krijgen we dus door deze wijziging een verlichting van den Middenstand. 4. wijziging der zegelbelasting Deze herziening bedoelt slechts ont duiking tegen te gaan, terwijl de op brengst zal besteed worden voor de ouderdomsverzekering en herstellings oorden van zieken en invaliden. 5. herziening der registratie 6 herziening der successiebelasting: 7. verplichte verzekering van alle onroerende goederen 8. herziening der grondbelasting. Ten aanzien van de grondbelasting heeft de Minister de opdracht gegeven de belasting op het ongebouwd te her zien, zoodat er niet meer zal zijn een belasting naar de belastbare opbreogst, maar naar de waarde, wat zeer speciaal een voordeel zal zijn voor de kleine be zitters, die door de belastbare opbrengst het zwaarst getroften worden. Wat het gebouwd betreft, ligt het in de bedoe- liog, te komen tot een verplichte ver zekering van alle onroerende goederen tegen brandschade. Minister Treub is voornemens deze plannen, welke goeddeels nog in em- bryonalen toestand verkeeren, in te die nen in den loop van het dienstjaar 1915—1916. In haar afscheldsjaar zou de Kamer zich er dan onledig mede kunnen houden. Nederlandsch schip vergaan- Reuter seint d.d. gisteren uit Londen Een Lloydstelegram meldt dat het Nederlandsche stoomschip «Bogor4, den 3den December van Amsterdam naar Buenos-Ayres vertrokken, ongeveer 10 mijlen ten Noorden van Leïxoes gestrand is. Het schip is totaal wrak geslagen. Men vreest, dat 25 personen om het leven zijn gekomen. (De Msb. teekent hierbij aanDe «Bogor», een vrachtboot van de Rotter- damsche Lloyd, was voor deze reis ge charterd door de Koninklijke Hollandsche Lloyd, en had waarschijnlijk geen passa giers aan boord, zcodat de verongelukten vermoedelijk slechts tot de bemanning van het schip behooren. De «Bogor4 werd in 1898 te Hamburg op de werf van Blohm en Voss gebouwd, meet 3621 bruto- en 2306 netto-register ton, en wa3 330.1 voet lang, 44.6 breed en 28.4 diep. Het schip is te Leïxoes, ten westen van Oporto gestrand.) Een nader telegram uit Oporto meld! dat 24 man verdronken en 4 gered zijn Heropening der Beurs. De beurs zal vermoedelijk 4 Januari a.s. naar de »N. C.4 verneemt, weder worden geopend. Koninklijk Nationaal Steun-comitè DEN HAAG, 12 Dec. Waar door het toenemend bedrag van de on dersteuningen, die door het Kon. Nat Steuncomité moeten worden verleend, een blijvende versterking van de fond sen noodzakelijk is, heeft H. M. de Ko ningin nogmaals een gift ter beschik king gesteld, ditmaal van f 100.000. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft met groote waardeering deze mededeeling ontvangeD. Deze gift is uiterst welkom daar het comité geenszins onbeperkt uit de Rijksschatkist kan putten, aangeziec de toeslag der regeering gebaseerd ii op het beginsel dat uit de schatkist hoogstens hetzelfde wordt gegeven wa' particulieren bijdragen. Dezer dagen za eene beschrijving het licht zien welkt een beeld geeft van hetgeen het comitt gedurende de 4 maanden sinds zijt oprichting heeft verricht. De geldelijke verplichtingen, die het comité op zich genomen heeft' zullet alleen naar behooren kunnen worden vervuld, indien het Nederlaodsche volk het voorbeeld volgt van de Koningin Huiden en vellen. Het bestuur der Nederlandsche Hoi delhandelarenvereeniging heeft een adres gericht tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de grenzen voot huiden en vellen open te stellen. In dil adres wordt o. m. gezegd. «Het regeeringbesluit, de uitvoer vao huiden en vellen te verbieden, is eern ruïne, en moet den ondergang van vele menschen en bedrijven met zich brengen. Een zeer belangrijk artikel van ons land wordt noodeloos zonder eenig doel van zijn waarde beroofd wij moeten u nogmaals opmerken, dat bijna de geheele productie van Nederlandsche huiden et vellen voor den binneolandschen fabri kant onbruikbaar is. Wat hij noodi heeft, kan hij steeds gemakkelijk tegei den prijs van den dag bekomen. Welk een algemeen maatschappelijk belang hebben de looiers toch gedieBd, toen zij adviseerden den huiden- en vel lenhandel stop te zetten Was eene on gewettigde zucht naar een gemakkelijk bestaan het eenige motief?" Zaak Har tog-Juten. De civiele kamer der arrondissements rechtbank te Breda veroordeelde giste ren de firma Gebroeders Juten, uitgeefste: van de avondster, wegens beleediging tot f 500 schadevergoeding. In de zaak van mr. Hartog contra W, J. F. Juten, eveneens wegens beleedigiog, werd de door den eischer van W. J. F Juten gevorderde eed beslissend ver klaard en dientengevolge partijen bevo len voort te procedeeren. De rechtbank plaatste derhalve deze zaak weer ter rolle. Ze zal 12 Januari a.s. worden behan deld. Men zal zich herinneren, dat de heer Hartog zich beleedigd acht door ees of meer ingezonden stukken in de A- vondsterdat eeo strafproces niets heet uitgehaald aangezien er bij de Avond ster geen verantwoordelijke persoon tt vinden wasdat de heer Hartog daaroj een civielrechtelijk proces is begonne: vragende een schadevergoeding va: 20.000 èn aao de uitgeefster vao de A- vondster èn aan den vermoedelijke! schrijver van het of de ingezonden stukken het kamedid W. J. F. Juten. De uitgeefster is nu veroordeeld ca de vermoedelijke schrijver zal op eedt moeten verklaren of hij al dan niet df schrijver is. 'D. v. N. V.CTBTMM BESOIJEN 15 Dec. De prijs der boter wae heden op de markt Hoogste prijs 1 1,66. Laagste prijs 1 1,58. Eieren 7 a 9 cent per stuk.

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 2