1 Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. NUMMER 101 DONDERDAG 17 DECEMBER 1914. 37e JAARGANG Berichten van Dinsdag. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 14 December. (Reuter.) Of ficieel bericht van 11 uur 's avonds De Fransche troepen hebben door aan vallen te ondernemen vorderingen ge maakt langs het kanaal van Yperen en ten westen van Hellebeke. Hevige tegen aanvallen werden afgeslagen. Het station van Ccmmercy (ten zuiden van St. Mihiel, a/d. Maas) werd gisteren van grooten afstand beschoten. Er is slechts onbeduidende schade aangericht. In den Elzas, ten noordwesten van Cer- nay, is het offensief van den vijand af geslagen. Van het overige front geen nieuws. Uit het Britsche rijk. WELLINGTON (Nieuw-Zeeland), 14 December. De uitvoer van huiden en schapenvellen is verboden naar alle lan den, behalve naar andere deelen van het Britsche rijk en verbonden landen. Van het TurkschRussische gevechtsterrein KONSTANTINOPEL, 15 December. (Wolff.) Mededeeling uit het groote hoofdkwartier Aan de grens van het wilajet Wan houden de botsingen tusschen Russische troepen en onze afdeelingen aan. De loop van de gevechten is voor onze strijdkrachten gunstig. De Russische cavalerie heeft een aan val gedaan bij Sarai aan de Perzische grens. De tegenaanvallen van onze ca valerie werden met succes bekroond. De Russen werden teruggedrongen en uiteengejaagd. De Dresden. NEW-YORK, 15 December. (Reu ter.) Volgens een telegram uit Callao (Peru) heeft het Duitsche stoomschip Rhakotis aldaar de bemanning ontscheept van het Engelsche kolenschip North Wales, dat in den grond is geboord door den kruiser Dresden, nadat deze zich in het bezit had gesteld van de lading steenkool. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 19 Dec. (Wolff) Officeele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier De Franschen hebben gisteren op ver scheidene punten van het front vergeef- sche aanvallen gedaan. Aanvallen op onze stellingen ten Zuidoosten van Yperen zijn onder zware verliezen voor een vijand afgeslagen. Een vijandelijk offensief uit de streek ten noordoosten van Sulppes en ten Noordoosten van Omes (ten noorden van Verdun) is met zware verliezen voor de Franschen afgeslagen. In de streek van Ailley Appremont (ten zuiden van St. Mihiel) hebben de Franschen viermaal getracht onze stel lingen stormenderhand te nemen. Deze pogingen zijn verijdeld, evenals een nieuw offensief uit de richting Flirey (ten Noorden van Toul). In de Vogezen zijn de gevechten nog in vollen gang. Bij de herovering van het dorp Steinbach (ten Westen van Sennheim) hebben wij 300 krijgsgevan genen gemaakt. PARIJS, 15 December. fReuter.) Offici- eele kennisgeving van vanmiddag drie unr Ondanks verwoede tegenaanvallen der Duitschers hebben wij het bij llollebeke ge wonnen terrein behonden. Van de Somme tot Argonne is met tus schen poozen een minder hevigartilleriege vecht geleverd. In den Elzas heeft de zware Daitsche artillerie groote bedrijvigheid getoond en Duitsche infanterie heeft vasten voet gekre gen te Steinbach. Voor 't overige hebben wij het tevoren gewonnen terrein behouden. Van het Oostelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 15 December. (Wolft) Of- ficieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Van het Oost Pruisische front is niets nieuws te melden. De van Soldau over Mlavva in de richting van Ciechanow opgerukte Duit sche kolonne heeft, na op een vijande lijke overmacht te zijn gestuit, haar oude stellingen weer betrokken. In Russisch Polen is niets van be- lang gebeurd. Het ongunstige weer is van invloed op onze maatregelen. WEENEN, 15 December. (Wolff. Of ficieel^. Ons offensief in West-Galiclë heeft den vijand tot den terugtocht ge dwongen en ook het Russische front in Zuid-Polen aan 't wankelen gebracht. Onze troepen, die den vijand uit zui delijke richting onvermoeid vervolgen ziin gisteren op de linie Jaslo (aan de Wisloka)— Rajbrot (ten zuiden van Boch- nia) aangekomen. Bij de vervolging en in den laatsten slag hebben wij 31.000 Russen gevangen genomen. Vandaag zijn berichten ontvangen over achterwaartsche bewegingen op het ge- heele front RajbrotNipolomice (ten noordwesten van Bochnia) Wolbrom Nowo RadomskPetrokow. In de Karpathen zijn tegen het op rukken van vijandelijke strijdkrachten in het dal van de Tareza (waaraan Eperies ligt) maatregelen getroffen. De Oostenrijkers i?i Servië. WEENEN. (Wolft.) Van het Zuidelijke ooilogstooneel wordt heden officieel meegedeeld Door het noodzakelijk geworden terug trekken van onzen rechtervleugel was een strategische toestand ontstaan, diehet raadzaam heefc gemaakt ook Belgrado voorloopig te ontruimen, hetgeen zonder strijd met de Serviërs is geschied. Onze troepen hebben door de doorstane ver moeienissen en de gevechten wel gele den, doch zij zijn door den besten geest bezield. De militaire medewerker van de Times schrijft in een beschouwing over den toestand op het oostelijk front: >Dat de Russen er niet in geslaagd zijn, Polen van de Duitschers te zuiveren is niet het gevolg van gebrek aan man schappen of moed, maar alleen, of althans voornamelijk, van de slechte verbindin gen. Zal dit euvel, nu in Polen zelf aan den dag is gekomen, zich nog niet sterker doen gevoelen, wanneer de Rus sische legers opnieuw aan de grens van Silezië zullen staan? Twee Russische legers zijn teruggedreven, en tweemaal met zware verliezen, bijna uitsluitend doordat hun spoorwegen de Duitschers in staat stellen, onverwacht op een be slissend punt troepen samen te trekken. Is dit niet te verhelpen Het eenige middel om hierin veran dering te brengen, lijkt de onverwijlde verbetering van de bestaande lijnen, en met name de aanleg van dwarslijnen in Polen, waarlangs de Russische troepen en voorraden snel van den eenen kant naar den anderen overgebracht zouden kunnen worden. Het buitengewone ver nuft en de handigheid die Rusland in 190405 toonde in het gebruik van den Transiberischen spoorweg, brengen ops er toe, om aan te nemen, dat het zeer wel bij machte zal zijn, spoorlijnen aan te leggen in aile deelen van Polen ten westen van den middenloop van den Weichel met een snelheid van 16 tot 20 K.M, daags, als die lijnen zoo hard noodig zijD. Het is gevaarlijk daarmee te dralen, en zoo lang de Russische legers niet in een gunstiger positie zijn wat hun spoorwegverbindingen betreft, zullen zij aldoor sterk in het nadeel zijn, De verliezen in het oosten. De Duitsche verliezen in de gevechten rondom Lodz, worden geschat op 70.000 De militaire medewerker van het Rus sische blad Dwornik berekent de Rus sische verliezen op het Oostelijk oorlogs- toonecl op 817.000 man aan doodenen gewonden. De hellt van al het artillerie materiaal is verloren gegaan en zeer moeilijk te vervangen. Nieuwe Fransche recruten. Door het oproepen van de lichting 1915 komen er tusschen 15 en 19 De cember 220.000 jonge Franschen onder de wapenen, waarvan 210,340 bij de in fanterie zullen worden ingelijfd. De strijd in het oosten. Waalwijk, 16 Dec. 192^ Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalw()k even goed en even goedkoop kunt vlj»^en 2651 w. B. Bentyenting. De heer H. de Noo Bz., vroeger te Capelle, sedert 16 September 1907 leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar, ls benoemd tot gemeentelijk Inspecteur van het onderwijs, te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit van 10 dezer is be noemd, met Ingang van 18 dezer tot burgemeester der gemeente Raamsdonk F. M. A. J, Ridder de van der Schue- ren. Bij kon. besluit van 10 dezer, is aan A. van Honsewijk, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Dussen. Burgemeester Verwiel. 24 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de edelachtb. heer C. G. Ver- wiel werd benoemd tot burgemeester van Besoijen. 6 Februari 1890 had zijn plechtige installatie met groote feestelijkheid plaats. Waalwijksche IJsclub. In den loop dezer week zal rondge gaan worden met de lijst, waarop men zal kunnen inteekenen als donateur of als lid van de ijsclub. Het bestuur is; reeds in onderhandeling over een ge schikte plaats voor het plaatsen van de ijstent, die door de vereeniglng >Waal- wijks belang1 tot zijne beschikking is gesteld. De Echo van het Zuiden De Oorlog. Uit de Dniteche en Russische berichten omtrent de krijgsverrichtingen in Polen, blijkt voldoende dat de beslissing daar nog niet gevallen is. In het noorden, bij Przasnyezen Ciechanows, ontwikke len de gevechten zich normaal, zegt een officieel Russisch bericht. De Duitschers, zegt de Daily Chronicle, zullen vsrmoedelijk met een legerkorps hun vruchtelooze aanvallen op de linie Ciechanowa—Przasnysz voortzetten, waar het moerassig terrein en de ver sterkte stelling Nowo—Georgiewsk hun groote hindernissen in den wcgzalJeggen. De bedoeling van den aanval der Duitschers is waarschijnlijk de Russen te beletten ten Zuiden van de Masurische meren door te dringen en zich te vrijwaren voor een aanval tegen hun linkervleugel aan den lin keroever van de Weichsel. Ten zuiden van de Weichsel, op het front Ilow- Lowicz, hebben de Duitschers volgens de Russische berichten 10 en 11 dezer hardnekkige aanvallen gedaan, die met enorme verliezen voor hen zijn ufgeslagen, waarbij van de bajonet gebruik werd gemaakt en die met succes bekroond werden .Op andere punten van het front aan den linkeroever van de Weichsel had slechts een artilleriegevecht plaats. Op enkele punten weken de Duitschers eenigszins v3n onze strijdlinies. Wat melden nu de Duitschers omtrent den strijd op dit fiont? Dat zij een aantal vijandelijke stel lingen heboen genomen en dat zij J1.00U krijgs gevangenen hebben gemaakt, alsmede 43 machi negeweren vermeesterd. Men kan uit deze berichten opmaken, dat de beslissing hier nog niet is gevallen. Wat de strijd in Galicië, bij Krakau en ia de Karpathen aangaat, zijn wc in hoofdzaak op de Oostenrijksche en Russische berichten aangewe zen. Indien de Oostenrijksche berichten waarheid bevatten, dan hebben do Oostenrijksch—Duit sche legers ten zuiden van Krakau een groote overwinning behaald, waardoor het gevaar voor de vesting en daarmee voor het Oostenrijksche- en Duitsche binnenland belangrijk verminderd is. Men wist reeds, dat op Krakau de krachtigste Russische pogiDgen om door te breken waren gericht en dat de Duitschers en Oostenrijkers zich daar tegen weerden door de bekende om vatting—tackiek, in dit geval toegepast door po gingen om den vijand in het zuiden (bij de Karpathen) om te trekken. Dat gaf tot ver woede gevcchteD aanleiding en tot dusver was het den Russen gelukt stand te houden en waren de Oostenrijkers er niet in geslaagd hun vijan den, die raeds bij Wieliczka, vlak bij Krakau, stonden, tot wijken te brengen. Maar nu seint ons Weenen, dat de Russen op hun uitersten zuidelijken vleugel verslagen zijn, teruggeslagen niet alleen over de Dunajec, zoodat Neu Sandec werd heroverd, maar ook over de achter de Dansjec gelegen Biat», want Grybow, dat de Oostenrijkers eveneens heroverd zouden hebben, ligt aan de Biata, en Gorlitze nog een eind oostelijker. Tegelijkertijd hebben de Oostenrijkers ook in de Karpathenpassen voordeelen behaald en aldus moeten de Russen over de geheele linie in Ga— linië teruggedrongen zijn. Het behoeft geen betoog dat deze Russische nederlaag zwaar in de schaal we.egt de Rnssen zullen zich dan niet bij Krakau kunnen vast houden, maar terug moeten in Galicië, juist zoaals zij in Polen tengevolge van Von Hin— denburg's aanvallen hebben moeien terugtrekken. I I i

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5