Nummer 102 Vrijdag 25 December 1914. 37e Jaargang. Tweede Blad. BllOËÏÏLANÏ) ViSfF. "KAARTJES. Uit de Hoofdstad. Gemeenteraadsvergaderingen. ZDTJSSIEILT., f 3. Pelerse, R. F. Korter, Dussen. Ondeijgeteskende beveelt zich beleefd aan voor de levering van ALI'E SOORTEN Trou\ikaarter; enz. Monster boek e? Letterproef ter inzage. (Nadruk verboden.) Straks als het middernachtuur gesla gen heeft zal in kerken in lichtende let ters ons tegenblinken en zullen wellui dende stemmen doen weergalmen tus- schen de kerkmuren het Vrede op Aarde. Onbegrijpelijk was steeds de ver heven indruk welke die woorden op die stonde in ons binnenste veroorzaakten hoe weldadig deden zij aan. Maar ach hoe zullen die woorden thans ons ge moed beroeren? Zullen wij ook dit jaar ods laten medevoeren door den over- machtigen invloed dier woorden of zul len onze gedachten afdwalen naar die onmetelijke velden, waar het gekletter der wapens en het gedonder der ka nonnen overstemt het geweeklaag en gekerm van duizenden en nogmaals duizeaden gewonden. Bittere tegenstel ling het Vrede op Aarde en het oor- logsgedoe, dat wij thans aanschouwen, nu over gansch Europa tweestrijd ont brand is en het vernuft hoogtij viert nu het er in geslaagd is aan zijn scherp ziendheid duizenden en duizenden in slechts enkele minuten ten ofter te bren gen. Doch wij behoeven nog niet met onze gedachten te gaan naar het oor logsveld en te overpeinzen hoe daar in de harten dier ongelukkigen zal stuiten den galm over het aardrijk Vrede op Aarde. Blijven wij in onze onmiddelijke nabijheid en slaan wij dan eens een blik op die ongelukkige uitgewekenen. Zal die plechtige zang ook zijn welda- digen invloed in kunne harten doen gel den of laat ik liever vragen Zal het mogelijk zijn, dat ook in hunne har ten die heilige vrede nederdale r Zullen zij, die alles verloren, hon have en goed ontroofd of door de Vlammen vernield zagen,die echtgenooten, vaders, moeders, kinderen en bloedverwanten voor hun oogen zagen gefusilleerd of naar het slagveld zagen gaan en thaa^ reeds hun doodstijding vernamen of indien moge- lijk, erger nog, niets meer van hen ver namen, die thans in armoede verkeerden, zii, die eens in rijkdom verkeerden en thans aan de liefdadigheid van den naaste zijn overgegeven, zullen zij nog op dien Nacht,schooner dan de dagen, kunnen medezingen dien zangVrede op Aarde. Gaat eens rond tusschen die ongelukkigen, vertoef eens dagen en dagen zooals ik onder hen, bereis eens zooals ik de verwoeste streek van België en honderd tegen een, gij zoudt die vraag ontkennend beantwoor den, ware het niet, dat gij overtuigd waart, dat Hij, wiens mend het eerst die woorden sprak, Hij, de vredebren ger op aarde, ook thans zijn woord ge stand zal blijven en Zijn Vrede zal leg gen in de harten van hen, van wien wij meuschen dachten, dat zulks onmo gelijk ware. Ik hoop daarom de tolk der gevoe lens van mijn trouwe lezers en lezeres sen te zijn als ik U, uitgewekenen, voor wie het ons een eer is al het mogelijke bij te dragen om uw groot leed te ver zachten, van harte een Zalig Kerstfeest toewensch. Gaarne zou ik het hier bij laten ware het niet dat ik nog het een en ander had opgeteekend in mijn reporterboek je over het onderhoud, dat ik met Bel gen van verschillenden rang en stand had over de jongste gebeurtenissen te Zeist. Allen keurden ten zeerste af de han delwijze hnnner landgenooten, tegenover hunne bewaking. En toch moest men volgens velen hunne daad niet al te hard beoordeelen. »Niemand Uwer kan zich maar een oogenblik indenken in den geestestoestand waarin wij en dus ook zij verkeeren4 zeide mij er een. Gij weet niet wat het is dag in dag uit te moe ten rondloopen met de gedachteWat is er van mijn verwanten geworden, wat van mijn bezittingen En dan moet men eens overwegen, hoevelen er onder hen zijn, die alles, alles wat zij eens het hunne konden noemen, verloren, zoo wel bezittingen als familieleden ;die straks als de oorlog zal zijn afgeloopen daar staan zonder bestaan, zonder eenig fa milielid. >Heusch, men moet zich eens trachten in te denken in een dergelijken toestand en men zal toegeeflijker zijn in zijn oordeel*, vervolgde mijn zegsman. Hierbij moet men nog voegen dat die menschen daar dag in dag uit geen en kele bezigheid hadden, die hen interes seerde, wat elk humeur prikkelbaar maakt en hetgeen gebeurde wordt meer ver klaarbaar. Dat nietsdoen vooral is het, dat den uitgewekenen nog ongelukkiger maakt- Bezoekt men een plaats waar vluchtelingen geherbergd zijn, dan is het eerste wat men hoortAls we maar wat te doen hadden, dat eiken dag niets nutten, dat eiken volgenden dag volko men gelijk maakt aan den voiigen is onuitstaanbaar. Het verwondert me daar om ten zeerste dat men hier velen tot nietsdoen dwingt. Zoo vernam ik van •en, dat hij niet mocht gaan werken bij iemand die hem werk aangeboden had, anders zou de ondersteuning ophouden. Dit lijkt me onverklaarbaar. Waarom die flinke kerels, die er toch zoo velen onder zijn, niet den kost laten ver dienen*, ik weet zeker dat ze den steun liever verdienen4 dan krijgen. Aanvankelijk was ik voornemens in dezen brief een te wijzen op verschil lende misstanden, die hier ten aanzien van het vluchtelingenvraagstuk bestaan, maar ik heb m'n pen in toom gehouden, uit overtuiging, dat die enkele daden zouden afbreuk doen aan den roem, die van ods land uitgaat, door zijn getoon de gastvrijheid en liefdadigheidszin zijner bevolkingen ook omdat ik heb vernomen dat een groote reorganisatie op touw is gezet en ook omdat het volijverige co mité oumogelijk alles onder zijn bemoei ingen kan trekken, ook omdat lk ben BOSSCHENAAR. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente Op Zaterdag 19 Decem ber des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer Ridder de van der Schueren. Ruim 10 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de leden P. v. DoDgen, M. Zijlmans, de Bruijn en Schoenmakers. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Voorzitter. De gemeente-begrooting 1915 heeft een kleine wijziging moeten ondergaan door omzetting van eenige posten. Daar dit echter niet van belang is, heb ik gemeend hierom geen raads vergadering te houden. Deze mededeeling wordt zonder be spreking aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Wijziging verordening onderwijzers. b. af-en overschrijving op de begroo ting 1914. c. schrijven van Ged. Staten houden de goedkeuring gemeente-rekening. d. schrijven van Ged. Staten houden de goedkeuring gemeente begrooting. Voorzitter. Bij de laatste publieke verhuring van het huis staande in de Deijlstraat, was ondergetcekende de huur der, doch voor de schuur heeft niemand ingeschreven. De raad zal nu moeten besluiten wat er mee gedaan moet wor den. Ik geef den raad in overweging wijl er geen gegadigden zijn ingekomen deze schuur voor tijd en wijl te bestemmen tot bergplaats van materiaal van de ge meente. Indien er eventueel een huurder opduikt, kan de schuur nog verhuurd worden D. Timmermans. Ik zou ia de toe komst de schuur hiervoor blijven gebrui ken. Voorzitter. Wanneer iemand geld biedt is het voor de gemeente beter. D. Timmermans. Indien er liefheb bers voor komen, kan de raad nog zien. Zonder stemming wordt hiertoe be sloten. 2. Ontwerp-Verordeniog tot wijziging der verbruiksverordening. Goedgekeurd. 3. Ontwerp Instructie voor den Havenmeester te Raamsdooksveer. Voorzitter. Deo tegenwoordigen haven meester zal op zijn verzoek eervol ont slag worden verleend tegen 1 Maart 1915. Daar ethter de havenmeester geen in structies heeft, zullen deze moeten wor den vastgesteld. De Voorzitter leest hierna de ver schillende instructies voor. D. Timmermans. Ik zou deze instruc ties van toepassing willen brengen voor beide havenmeesters. Voorzitter. Deze kunnen nog ge wijzigd worden. Zonder bespreking *öf stemming wor den de verschillende instructies nu vast gesteld. 4. Alsvoor van den Havenwerker te Raamsdonksveer. Nadat door den Voorzitter de ver schillende instructies voor den haven werker ter kennis van de leden zijn ge bracht, worden ook deze vastgesteld. 5. Ontwerp besluiten tot vaststelling jaarwedde van den Havenwerker. Veorzitter. Ik stel voor dit punt na de openbare vergadering te behandelen. Aangenomen. 6. Aanwijzing van C. M. H. van Loon voor het herhalingsonderwijs. Voorzitter. B. en W. stellen voor met 1 Januari 1915 een onderwijzer te be noemen voor het heihalingsonderwijs. D. Timmermaus. Hoeveel krijgen ze hiervoor Voorzitter, f 1.per uur. Aangenomen. 7. Ontwerp besluit tot voorloopige regeling van den pensioens-grondslag van gemeenteambtenaren. Nadat door den Voorzitter de ver schillende pensioengrondslagen van de gemeenteambtenaren zijn voorgelezen, zullen deze met ingang van 1 Januari 1915 wordeD vastgesteld. 8. Benoeming van een Hd der com missie tot wering van schoolverzuim (vacature J. W. Snijers). Voorzitter, Op de voordracht staan de heeren C. A. van Loon en Kolsteren. Na gehouden stemming bleek, dat de heer C. A. van Loon met algemeene stemmen is gekozen. 9. Benoeming van leden der commis sie van fabricage, wegens periodieke aftreding van de heeren J. P. Dorren- boom, D. Timmermans eD D. Lankhuy- zen. De aftredende leden worden allen wederom herbenoemd. 10. Benoeming van leden der Licht- commissie wegens periodieke aftreding van de heeren J P. Dorrenboom, D. Timmermans en P. A. v. Dongen Ook deze aftredende leden worden wederom herbenoemd. 11. Vantstelling suppletoir kohier hon denbelasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van f20.75. 12. Ontwerp besluit tot wijziging Ge meente-begrooting dienst 1914. Nadat door den Voorzitter de ver schillende wijzigingen en af- en over schrijvingen ter kennis van de leden zijn gebracht, wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. 13. Vaststelling suppletoir kohier hoof- delijken omslag. 14 Bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Voorzitter. Volgens gewoonte zullen deze beide punten in een geheime ver gadering worden behandeld. Heeft iemand nog iets voor de openbare ver gadering. D. Timmermans. Ik wilde graag een enkel woord spreken namens den ge meenteraad en U feliciteeren met Uwe benoeming, daar U bij koninklijk besluit van 18 December herbenoemd zijt tot Burgemeester dezer gemeente. Ik voel me verplicht u hartelijk geluk te wen- schen. In. de 6 jaren dat U hier zijt ge weest, waart U voor de gemeente, doch ook voor de meesten onzer steeds een vrieno. Het heeft mij genoegen gedaan te hebben bemerkt, dat hoewel U in den begiDne een vreemdeling waart, U toch geen vreemdeling is gebleven. Als burger zijt U geslaagd mee te doen, als burger feliciteer ik U met Uwe herbe noeming. Het zij U gegeven nog vele jaren na dezen te blijven voortwerken tot bloei en voorspoed van de gemeen te Raamsdonk. Voorzitter, Mag ik den heer Timmer mans dank zeggen voor zijne hartelijke gelukwenschen- Die 6 jaren, dat ik hier geweest ben zijn moeilijke jaren geweest, doch ik heb het ambt van burgemeester dezer gemeente met genoegen aanvaard. Behalve de werkzaamheden der gemeente is het voor m'j steeds een genoegen en plezier geweest samen te werken met de leden van den raad en hoop ook de komende jaren nog in de gemeente te blijven. Wat ik in die 6 jaren gedaan heb, heb ik opgenomen als een taak mij opgelegd. Daar deze vergadering wel de laatste zal zijn dit- jaar, wensch ik den leden allen een zalig einde en een goed be gin en hoop dat het nieuwe jaar een beter jaar zal zijn, vooral wat de tegen woordige toestand betreft. Voor de openbare vergadering niets meer te behandelen zijnde sluit de Voor zitter de vergadering. Oorlog Berichten van Maandag. Van hei Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 21 December. (Wolff) Of- ficieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier De aanvallen der Franschcn bij Nieuw- poort zijn ook gisteren afgeslagen. Tusschen Richebourg l'Avoue en ka naal D van de Aire (rechterzijrivier van de Aisne) naar La Bassée hebben onze troepen een stelling «Ier Engelscbe en Indische troepen aangevallen en hen onder zware verliezen daaruit verdreven. Wij hebben daarbij een kanon, vijf ma chinegeweren en twee mijnwerpers buit gemaakt, 270 Eogelscheo en Indiërs (waaronder 10 officieren) gevangen ge nomen. De 18 dezer bij Notre Dame de Lo- rette verloren loopgraaf hebben wij her overd. In de streek van Souain en Massiges (ten 'oord-oosten van Chalons) hebben de Fra schen gisteren verwotde aan vallen gedaan en waren op één puut tot onze voorste linie loopgraven door gedrongen. Hun aanvallen zijn echter alle door ons vuur veiijdeld. Vier Fran- sche ofticieren en 310 man zijn hier in onze handen gevallen. Een groot aantal gesneuvelde Franschen ligt voor onze stellingen. In Argonne hebben wij een belang rijken beboschien heuvel bij Four dr Paris genomen, drie machinegeweren en revolverkanonnen buit gemaakt en 275 Fransche gevangenen genomen. Buitengewone hevige aanvallen der Franschen ten noordwesten van Verdun zijn volslagen mislukt. De groote bedrijvigheid der Franschen op 't geheele front is te verklaren uit de volgende op een gesneuveld Fransch officier gevonden legerorder van gene raal Joffre >Legerorder van 17 Dec Sedert drie maanden zijn de heftige en tallooze aanvallen van den vijand niet in staat geweest door onze linies heen te breken. OverT hebben wij hem ze gevierend weerstaan. Thans, nu wij met nieuwe troepen en oorlogsmateriaal zijo versterkt, is bet oogenblik gekomen, om van zijn zwakte gebruik te maken. He uur van den aanval is geslagen. Nu wij de "Duitsche strijdkrachten >inde schaak' hebben gezet, komt het er op aan ze geheel te vernietigen en ons land voor goed van de indringers te bevrijden. Soldaten 1 meer dan ooit rekent Ftank- rijk op uw moed, uw energie, uw wil om tot eiken prijs te zegevieren. Gij hebt reeds overwonnen aan de Marne en de Yser; in Lotharingen eD de Vo gezen. Ge zult weten te overwinnen tot de volkomen triomf is bereikt'' w. g. Joffre. PARIJS, 21 December. (Reuter.) Het officieele bericht van hedenmiddag 3 uur meldt, dat er niets van belang is voorgfevallen in België, behoudens en kele vorderingen der bondgenooten in de streek van Lombaertzijde, Sr. Joris, ten zuidoosten van Bixschoote, en de bezetting van eenige huizen te Zwarte- len. Tusschen de Leie en de Aisne hebben wij bezit genomen van het bosch nabij den weg van Aix Noulelte naar Loustez en bezetten nu de heele eerste linie der Duitsche loopgraven tusschen dezen weg en Notre Dame de Lorette ten Z.W van Loos (bij Rijssel). De vijand heeft Atrecht beschoten. Ons zware geschut heeft de Duitsche loopgraven platgeschoten en twee zware kanonnen vernield bij Stern, ten zuid oosten van Carnoy en ten oosten van Albert. Ook heeft ons zware geschut de overhand gekregen in den omtrek van Reims. Ten noorden van Beau-Séjour in Cham pagne hebben wij 1200 meter vijandelijke loopgraven genomen. Tusschen Argonne en de Maas zi;u wij over het geheele front vooruitgeko men, vooral in de streek van Vareones, Gercourt en Béthlncoutt. Op den rechteroever van de Maas hebben wij terrein gewonnen ten noord westen van Brabant en in het bosch van Consenvore. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 21 December. (Wolff.) Ofticieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier: lu Oost en West-Pruisen is de toe stand onveranderd. In Polen wordt onze aanval op de stellingen, waarin de vijand front heeft gemaakt met succes voortgezet. WEENEN, 21 December. (Wolff.) Vanmiddag is officieel bekend gemaakt Ia de Karpathfcn maakt ons offensief aan den bovenloop van de Latorcza goede vorderingen. Ten noordoosten van den Lupkower- oas, op h-*t front ten noorden van Kros- noTuchow en aan den benedenloop van de Dunajec wordt de strijd met groote heftigheid voortgezet. De toestand in Zuid-Polen is onver anderd St. PETERSBURG, 21 December. Officieel bericht vati den grooten gene- ralen staf: In de streek van Mlawa zijn de Duit- -ichers teruggetiokken naar het front Lau ten burgNelden burg, Op den linkeroever van de Welchsel heeft geen enkel meldenswaardig voorval plaatsgegrepen. In Galicie is het Oostenrijksche ofteu- slef voorgoed gestuit door onze troepen, wier la'ere knj 'sverrioh'ingeo een alles zins gunstig karak'er hebben. Een d-r Oosterif.jksche divisies, welke in de buurt van Dukla optrad, is over hoop geworpen door een bajouet-aanval van onze troepen. De vijand liet 500 lij ken op het gevechtsterrein achter. Tien off eieren en meer dan 1000 sol daten zijn gevangen genomen, De pogingen van het garnizoèn van Przemysi om door het front der bele geringstroepen heen te breken, zijn voor goed verijdeld. Het garnizoen is met zware verliezen achter de versterkte li nie teruggeworpen- De ontslagen Belgische officier en De officieren van de 12e linie, welke geinterneerd waren en door koning Al- bert uit den dienst werden ontslagen, zijn Zaterdag uit Amersfoort naar Leeu warden vertrokken, en als gewoon sol daat geinterneerd. De reden van dit ontslag is gelegen in het volgende Het 12e linie-regiment was gelast verkenning te doen in het noorden van Vlaanderen. Bij deze verkenning heeft één der vier bataljons de verkeoning voortgezet tot in Holland. De dr e an dere bataljons bevinden zich thans aan het front. Vad. Geinterneerde Belgische officieren. Zooals bekend is, zijn uit Amersfoort 2 geïnterneerde Belgische officieren uit geweken ondanks hun gegeven eere woord, het zijn de sous-luit. V D. en (Je sous-luit. J. N. Gemeld is, dat eerstgenoemde aan het front 'is aangesteld tot capitaine- commandant. Wij kunnen thans mededeelen dat, na het inkomen der rapporten D. weder is ontslagen. Vad. De landstorm opgeroepen. De consul-generaal van Du<tschlaud te Amsterdam verzoekt te willen mede deelen Allen dje tot den landstorm behooren en tot dusVer niet opgeroepen zijn, wor den bij Keizerlijk besluit van 27 Novem-

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 5