Derde Blad. ""binnemTawdT" 30 CENT Attentie. Geïllustreerd Zondagsblad. Provinciaal Nieuws. BERICHT. In de a.s. week zal ons blad DRIEMAAL ver schijnen, nl. Woensdag a.s., Vrijdag (Nieuwjaars morgen) en Zaterdag avond. MUMMER 103 VRIJDAG 25 DECEMBER 1914. 37e JAARGANG Berichten van Dinsdag. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 22 December. (Reuter). Uit de officieele kennisgeving van vanmid- -i ïg drie uur blijkt dat onze troepen op verscheidene punten van het front tusschen de Leie en de Vogezen min of meer belangrijke voordeelen hebben behaald. Rond Souain (in het telegram staat Louvain, maar dat moet een verminking zijn) zijn hevige bajonetgevechten gele verd. In de streek zijn wij niet veel opgeschoten, maar wij hebben in de nabijheid van Perthes en Les Hirlus(in Champagne) drie veldwerken der Duit- schers, bestaande uit een rij loopgraven van 1500 M„ genomen. In het bosch van Malancourt, tusschen Argonne en de Maas zijn onze troepen er in geslaagd over een netwerk van prikkeldraad heen te komen en zich meester te maken van de vijandelijke loopgraven, waar zij zich hebben ge handhaafd. Op den rechteroever der Maas heb ben wij in het bosch van Consenvoye het terrein, dat wij den 20sten dezer bezet hadden, eerst verloren en daarna herwonnen. BERLIJN, 22 December. (Wolff, offi cieel.) Het groote hoofdkwartier meldt dd. heden Bij Nieuwpoort en in de buurt van Yperen heeft (gisteren) overliet algemeen kalmte geheerscht. Om de stellingen, die zij den 20sten bij St. Hubert en Givenchy hadden ver loren, te heroveren, hebben de Engel- schen, door Fransche territoriale troepen versterkt, gisteren en hedennacht razende aanvallen uitgevoerd. Deze aanvallen werden afgeslagen. In de streek van Richebourg gelukte het hun echter in hun oude stellingen weer vasten voet te krijgen. Aanvallen, die de Franschen gisteren in de buurt van Albert, ten noordoosten van Compiègne, alsmede bij Souain en 1' ertlies hebben ondernomen, zijn met groote verliezen aan hunne zijde afge slagen. In het Zuidwesten van Argonne heb ben wij eenige vijandelijke loopgraven genomen. In het Oosten van Argonne, te weten ten Noordwesten en ten Noorden van Verdun, hebben wij de aanvallen der Franschen gemakkelijk ën ten deele met uiterst zware verliezen aan hunne zijde afgeslagen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 22 December. '(Wolff. Offi cieel.) Het groote hoofdkwartier méldt dd. heden Wat het Oostelijk oorlogstooneel aan gaat is de toestand in Oost- en West- Pruisen onveranderd. In Polen zijn onze troepen in hevige geve.chten gewikkeld bij de scheidings lijnen, welke de rivieren Bzura en Kawka vormen. Op vele plaatsen hebben wij reeds den overgang over deze scheidingslijnen afgedwongen. Op den rechteroever van de Pilica is de strijd, dien de verbonden troepen aldaar voeren, nog onbeslist WEENEN, 22 December. (Wolff) Vanmiddag is ofticieel meegedeeld In de Karpathen wordt ten zuiden van de bergkammen in het gebied van de rivieren Nagy Ag, Latorcza en Ung gevochten In Galicië zijn de Russen gisteren weer tot den aanval overgegaan, zonder echter vooruit te kunnen dringen. Vooral aan den benedenloop van de Dunajec en aan de Nida hebben zij zware verliezen geleden. In de streek ten zuiden van Tomaszow (aan de Pilica ten noodoosten van Piotrkof) hebben zich betrekkelijk kleine gevechten ontwikkeld. De strijd buiten de vestingwerken van Przemysl duurt voort Van hel oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 21 Dec. (W.B.) De mede- deeling van den generalen staf van hedenmiddag luidt Onze operaties in de Karpathen nemen een gunstig verloop. In het Latorcza-gebied werd de aanvalspoging der Russen bij Volocz (Volovec) afgeslagen. in het boven Ungdal maakten onze troepen gisteren bij Fenyes—Voelgy i '300 gevangenen. Wij drongen ook verder voort ten noord-westen van den Lup- kow-pas in de richting tegen Lisko heeft onzen aanval ook reeds succes. Het officieel communiqué van den Russischen staf van 16 dezer beweert dat de Russen op dit front 3000 ge vangenen, kanonnen en machinegeweren hebben genomen. Deze opgaven zijn verzonnen. Ons leger dat hier vecht, verloor aan dooden, gewonden en ver misten 2 officieren en 305 man. Niet één kanon, niet één mitrailleuse viel in handen van den vijand. De hevige gevechten bij Krosno— Jaslo—Tuchow en aan de beneden Dunajec duren voort. Aan genoemde rivier deden de Russen ook in den afgeloopen nacht, opnieuw tevergeefs, zeer verliesrijke aanvallen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. St. PETERSBURG, (Pet. Tel-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Gisteren hebben op het linkeroever- gebied van de Weichsel tusschen den benedenloop van dte rivier en de Pilica een reeks van hardnekkige gevechten plaats gehad, waarvan in liet bijzonder het gevecht in de streek van den linker oever van de Pilica zich ontwikkelde. Over 't algemeen zijn alle aanvallen van de Dultschers met ernstige verliezen voor hen afgeslagen. Onze troepen heb ben slechts enkele kleine districten ont ruimd en hebben zich naar het oosten teruggetrokken, met het doel gunstiger stellingen te bezetten, Onze tegenaanval heeft de vijandelijke afdeellngen, die in de streek van Zakrzew (Sochaczew t. N. O- v. Lowicz - Red de Bzura over trokken, in wanorde op de rivier terug geworpen. Wij hebben hun een verlies van vele dooden toegebracht en 9 machi negeweren vermeesterd. Tusschen de Pilica en de boven- Weichsel (d. i.in Zuid-Polen) onderging de toestand geen verandering van be- teekenis, behalve in de streek van Sko- wronne (t. Z. v. Kielce), waar de Oos tenrijkers, na de Nida te zijn overgesto ken, tegen een heuvel (dit laatste woord is echter verminkt overgeseind en kan ook wat anders beteekenen - Red.) zijn gedrongen. Door een bajonetaanval van onze troepen bedreigd, hebben zij zich ten getalen van 18 officieren en meer dan 1000 man overgegeven. Er is vast gesteld dat wij in de streek ten oosten van Przedborz op 19 dezer 17 officieren en ongeveer 1000 soldaten hebben ge vangen gemaakt. In Galicië bleven onze krijgsverrich tingen zich gisteren met groot succes ontwikkelen. Bij Ryglice werd een Oos- tenrijksche divisie plotseling door onze troepen aangevallen. Zij vluchtte in wan orde en liet 1500 lijken op het slagveld liggen. Gedeelten van een andere divisie werden bij Jodlowo aangevallen. Zij sloegen eveneens op de vlucht en lieten in dezelfde streek nog eens 500 lijken achter. Door den druk van ons daarop volgend offensief hebben de Oos tenrijkers vele gevangenen, 3 kanonnen en machinegeweren verloren Gedeelten van het garnizoen van Przemysl, die nieuwe uitvallen in verschillende richtin gen trachtten te doen, werden overal met ernstige verliezen naar hnn vesting werken teruggedreven. Verbod van uitvoer uit Engeland. LONDEN, 23 December (Reuter.) Een bijvoegsel van de Staatscourant bevat een besluit, waarbij de uitvoer naar elke bestemming van alle soorten ontplofbare stoffen en van materialen voor 't maken van schoenen en laarzen wordt verboden. Voorts wordt verboden de uitvoer van aile soorten schepen en vaartuigen en drijvende dokken en deelen van naar elke bestemming in het buiten land, behalve naar Britsche bezittingen en protectoraten. Berichten van Donderdag. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 23 December. (Reuter.) Officieele kennisgeving van vanmiddag drie uur: Wij zijn gisteren eenigszins tusschen de Noordzee en den weg van Nieuw poort naar Westende, zoomede in de streek van Steenstraete en Bixschoote gevorderd. Ten oosten van Béthune hebben wij in samenwerking met de Engelschen 't dorp Givenchy lès La Bassée, dat verloren was gegaan, heroverd. In de streek van Perthes en Les Hurles hebben wij na twee bestormingen het laatste gedeelte gvan de Duitsche loopgraven-linie, die den 21 sten dezer ten deele was veroverd, genomen. Wij zijn daardoor gemiddeld 800 M. opge schoten. In de laatste loopgraven heb- wij een afdeeling machinegeweren met het bedienend personeel genomen. Een hevige tegenaanval der Duitschers is afgeslagen. Wij hebben ook vorderingen gemaakt ten noordoosten van Beau-Séjour en zijn aanmerkelijk opgeschoten in het bosch van La Grurie op een loopgra- venfront van 400 M. breedte en tot 250 M. diepte. Bij de voortgezette gevechten rond Boureuilles schijnen onze troepen de vrij belangrijke voordeelen, gisterochtend behaald, niet in alle deelen te. hebben kunnen handhaven. BERLIJN, 23 December. (Wolff) Of ficieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Onze troepen hebben vijandelijke aan vallen in de duinen bij Lombaertzijde en ten zuiden van Bixschoote zonder moeite afgeslagen. Bij Richebourg l'Avoue zijn de Engel schen gisteren wederom uit hun stellin gen tusschenRichebourg en het kanaal van de Aire naar La Bassée terugge worpen. Sedert den 20sten dezer zijn 750 En- gelsche en gekleurde soldaten als krijgs gevangenen in onze handen} gevallen wij hebben vijf machinegeweren en vier mijnwerpers buitgemaakt. In de nabijheid van Camp de Chalons (15 K.M- ten noorden van Chalons a/d. Marne) heefc de vijand groote bedrijvig heid getoond. De leening. H. M. de Koningin heeft gisteren de leeningwet onderteekend. H. M. de Koningin heeft aan den minister van financiën een inschrijvings biljet op de vrijwillige leening van den staat der Nederlanden doen toekomen ten bedrage van 2'/2 millioen gulden. De A. N. W. B. schrijft voor f 50,000 in. De prospectussen voor de leening zijn aan de betaalmeesters, ontvangers der directie belastingen, postkantoren toegezonden en zijn na Kerstmis ver krijgbaar. Ingeschreven moet zijn voor 11 Jan. voor één uur; eiken dag is zij open gesteld van 9—1 uur. Aan onze katholieke iandgenooten! Een zalig Kerstfeest Een gelukkig Nieuwjaar 1 Terwijl het Kerstfeest 1914 en Nieuwjaar 1915, voor velen in ons werelddeel geene dagen van vreugde en geluk zijn, kun nen wij Nederlandsche Katholieken, God danken dat ons Vaderland nog gespaard blijft voor de rampen van den oorlog. Getrouw aan de gewoonte van vorige jaren, willen we U ook thans een drin gend verzoek doen aan de vooravond der a. s. feestdagen. Laten wij: 1. Geen alcoholhoudende dranken aan bieden aan kinderen en aan hen. van wie wij weten, dat zij bij dergelijke ge- tegenheden lichtelijk de grenzen der ma* ligheid overschrijden. 2. Ons onthouden van allen aandrang om hen, die geen alcoholhoudende of geen sterke dranken willen gebruiken, in dat besluit te doen wankelen. 3. In plaats van alcoholhoudende dran ken op te dringen, ook alcoholvrije dran ken beschikbaar stellen. De gulle gastvrijheid zal er niet onder lijden en zoowel gastheer als gasten zul len tevreden zijn. Ons Vaderland en ons H. Geloof heb ben krachtige vastberaden mannen en offervaardige vrouwen noodlg, heldere hoofden en warm kloppende harten. Het is onze vaste overtuiging, dat zulke mannen en vrouwen ook in en door den strijd tegen het alcoholisme kunnen, moeten en zullen gevormd wor den. Volgt dan onzen raad en aanvaard hem met onze wenschen als het woord van een oprechten vriend. Zalig Kerstfeest 1 Gelukkig Nieuwjaar Het Bestuur van >Sobriëtas> Waalwijk, 24 Dec. 1924. Koopt oict in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 w. B. Evenals vorige jaren stellen wij in het nummer, dat op 1 Janu ari 1915 zal verschijnen, voor belanghebbenden de gelegenheid open tegen den prijs van hun NIEUWJAARSGROET aan familie, vrienden en begunstigers aan te bieden. ADMINISTRATIE. De beduidende stijging vooral in de laatste jaren van grond stoffen, arbeidsloonen, de zeer be zwarende regeling van Auteurs wet en Bernerconventie, de ver meerderde kosten door rijkeren inhoud en actualiteit noodzaken ons den prijs van't Geillustreerd Zondagsblad met ingang van 1 Januari eenigszins te verhoogen. De prijs zal dan voortaan zijn 45 cent per kwartaal (franco per post f 0,521|o) en voor week- abonne's 4 cent per week. Wij vertrouwen dat onze abon- ne's met deze kleine noodzakelijke verhoog!Dg accoord zullen gaan, want het Zondagsblad blijft nog steeds verreweg de goedkoopste illustratie terwijl het in onze be doeling ligt, behoudens onvoor ziene omstandigheden den inhoud te brengen van 8 tot 12 pagina's. DE ADMINISTRATIE. R. K. Vereeniging Groene Kruts.* Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende aankondiging van de algemeene jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging, welke ge houden zal worden op Dinsdag 29 de zer, des avonds ten 7'/2 uur. Onder de verschillende onderwerpen zal zeer zeker de lezing van Dr. Sweens over „voeding" belangstelling" trek ken en wij twijfelen er niet aan of vele leden zullen door 't bijwonen de zer vergadering hunne belangstelling toonen in 't werken dezer zoo bij uit stek nuttige vereeniging. Steuncomité. Naar wij met genoegen vernemen, werd in de gisterenavond gehouden vergadering van het steuncomité beslo ten, aan alle door dit comité onder steunden, heden een extra gift in den vorm van bons voor vleesch uit te rei ken en wel zoodanig dat voor elk lid van 't gezin, groot of klein, een bon wordt gegeven. Voor velen zal dit ze ker een aangename verrassing zijn. Haven. Naar wij vernemen heeft eene stoom vaart-maatschappij besloten, zoodra de haven alhier gereed is, stoombooten vanuit onze haven naar Rotterdam in de vaart te brengen. Reeds twee nieuwe booten zouden hiervoor besteld zijn, die een dagelijkschen dienst zullen onder houden. Gevonden voorwerpen. 1 paar nieuwe mansschoenen. 1 rozenkrans. Inlichtingen Bureau van Politie. Quo Va dis". In een vroeger nummer van ons blad hebben we al aangekondigd dat met de Kerstdagen „Quo Vadis" door de Flora- Bioscoop alhier zou worden gegeven. En werkelijk de directie is er met opoffering van veel moeite en groote kosten in ge slaagd, dit prachtwerk op bioscopisch gebied in de komende dagen te kunnen vertoonen. Wie onzer kent niet de prach tige roman van Henry Sienkiewickz „Quo Vadis", welnu de vele treffende tooneeleu uit dit werk voor te voeren met pijnlijke nauwgezetheid van ensce nering, costumeeriDg enz. dat geeft ons de opvoering van „Quo Vadis" in de Flora- Bioscoop. We kunnen niet beter doen dan een recensie aanhalen uit het Tilburgsch Dagblad, over de opvoering en 't succes ervan in Tilburg, welk recensie genoeg zegt om de uitvoeringen hier steeds bezet te doeD zijn. Wij lezen dan De roman van Henry Sienkiewickz door de Italiaansche bioscoop onder neming „CiDes" bewerkt door de bios cope, maakte een zegetocht over de ge- heele wereld is sinds Zaterdagavond gevierd hier ter stede in de Witte Bios cope. Quo Vadis? (Waar gaat gij heen?) Een ieder zal u antwoorden, groot en klein, rijk en arm,wel, naar de Witte Bioscope. Dc historie der Quo Vadis is zoo trouw mogelijk nagevolgd. De „Societa Italiana „Cines", te Rome gevestigd, besteedde daaraan een geheele jaar. Op haar uit gestrekt terrein liet zij paleizen bouwen, parken aanleggen, een reusacht/g groo arena stichten, en zoo al meer. Antieke meubelen uit het museum te Rome mocht zij voor haar omvangrijk werk in bruikleen ontvangen. Behalve met een talrijk personeel artis- teo en figuranten, ziet men de arena ge vuld met een 3000 personen. Die groot- scbe onderneming heeft aan de „Societa Italiana' zoo omstreeks een half millioen francs gekost. Die buitengewone kosten worden voor een deel gedekt door de sommen, die het recht tot opvoering in andere landen opbrengen, en die ook al belangrijk genoeg zijn, om even te ver melden. In Engeland werd daarvoor 7500 pond sterling betaald Duitschland offer de 200.000 Mark en de directie Nögge- rath te Amsterdam werd het recht tot opvoering in Nederland afgestaan voor 16.000francs, als het hoogste bod voor ons land. Er komt in Sienkiewickz boek geen tafereel van belang voor of het is in deze opname te vinden. Wat we ons vroeger in onze verbeelding bij het lezen van dat boek hebben voorgesteld, zien we thans voor ons. We zijn er getuige van hoe de gladiatoren de arena binnen komen, hoe ze hun korte zwaarden voor Nero opheffen en hun „Ave Caesar mo- rituri te salutant" prevelen we zien hoe de overwonnenen op het teeken van Nero afgemaakt worden en hoe de Christenen door het wilde gedier te verscheurd wor den, totdat het zand der arena slechts met beenderen bedekt is. Een grootsch schouwspel komt in het derde bedrijf voor, als we zien hoe Nero op het dak van zijn paleis het brandende Rome bezingt. lot slot de ontmoeting van Petrus en Jezus, waarbij de eerste de vraag stelt die aanleiding tot de betiteling van het stuk heeft gegeven. De voorstellingen, die tot nu toe reeds in de Witte Bioscope gegeven zijn, wor den als 't ware bestormd. Zelfs werden velen teruggestuurd, omdat alle plaatsen bezet waren. En ieder die er geweest is roemt om strijd de prachtige, spannende opname. Tevens mag met lof vermeld worden de explicatie van den heer Alph. Vermeer die de gansche roman degelijk schijnt bestudeerd te hebbeQ en de passende uitleg geheel onder de knie heeft. Wij wenschen er nog speciaal op te wijzen dat men gedurende elke uitvoe- ring, die twee uren duurt, het geheele prachtwerk ziet. Men krijgt dus niet een avond een gedeelte, en den anderen avond de rest, neen gedurende elke aangekondigde uitvoering ziet men het geheele stuk. Dit om vergissingen te yoorkomen. BAARDWIJK. Aan de gymnastiekoefe ningen voor lichamelijke ontwikkeling en /oorgeoefendheid, welke Zondag 20 Dec. een aanvang hebben'genomen ia de jongenscon gregatie te DruDen, hebben uit onze gemeente 5 jongelingen deelgenomen. Jammer dat aan dezen cursus, die ten lo. de lichamelijke krachtontwikkeling en ten 2e. een korteren diensttijd, voor militairen ten gevolge heeft zoo weinig wordt deel genomen.. Onze voetbalvereeniging >Quick" welke j.l. Zondag een vriendschappelijken match speelde tegen R. W. B. Besoyeu op het terrein alhier, moe3t na eea sponnenden wedstrijd met 3—0 verliezeu. De werkeloosheid die hier tijdens j[de crisis heeft geheerscht is thans zeer ver minderd. Op de fabrieken wordt met een enkele uitzondering overal met volle weken gewerkt. Ook onder de handschoenmakerij wordt grootendeels meer dan voor een halve week werk gegeven. BESOIJ EN. Iadien het weer ganstig blijft zal men met de a.s. Kerstdagen niet van wedstrijden verstoken blijven. Voor Zondag 27 Dec, is reeds vastgesteld R.W, B. I Veteranen elftal 'e Bosch, hetwelk voor ons een aardige wedstrijd kan worden om 2 uur. Terwijl men voor den 2den Kerstdag aog irnet verschillende vereenigingen in onder handeling is, 't welk eventueel nog bekend gemaakt zal worden. SPRANG. De najaarsverga ering van de N.-Brabantsche en Limbnrgsche aideeling van den Ned. Bond vau Jongeliugsver. op Geref. grondslag zal gehouden worden op 26 December (2den Kerstdag) in de Geref. Kerk te Sprang. De morgenvergadering aanvangende IJ uur zal gewijd zijn aan het afdoen van huishoudelijke zaken. De middagvergadering zal aanvangen half twee en als sprekers znllen als dan optreden ten eerste de Heer J. II, Habermehl van 's Gravenmoer met het onderwerpDe be handeling der Vad. Gesch. op onze vereeni ging, terwijl ten tweede Mr. J. A. dj Wilde van '8 Gravenhage hoopt te spreken over pde Teekenen der Tijden.* Ter gelegenheid van haar lOjarigbc- staan zal op 6 Januari e. k. voor de Nederl. Herv. Jongelingsvereeoiging /Timotheus* alhier in openbare vergadering optreden haar mede oprichter Ds. I). van Lutterveld uit Wierden. J.l. Vrijdag ontstond in den schoor steen bij den heer D. alhier begin van brand wat gelukkig nog bijtijds bemerkt werd zoodat het vuur nog gedoofd kon worden. le Mo van het Zuiden. Ie Oorlog. ajlllM IIII»— IjjLL. xio-

Echo van het Zuiden | 1914 | | pagina 9