Nummer 2 Zondag 3 Januari 1915. 38e Jaargang. Tweede Blad. ré BINNENLAND. Berichten van Viijdag. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 1 Januari. (Reuter.) Het offi- cieele bericht van gisteravond 11 uur luidt De aanval van den vijand, die na een levendig geweervuur uit het bosch van Forges trachtte te komen,» op de linker oever van de Maas, is onmiddellijk te- ruggeslagen. De stellingen die onze troepen te Steinbach hebben vermeesterd, zijD ge handhaafd. Wij blijven er de vijandelijke stellingen aanvallen. Van het overige front is geen enkele vermeldenswaardige mededeelingontvan gen. PARIJS, 1 Januari. (Wolff) Officleele kennisgeving van vanmiddag drie uur De vijand heeft zonder resultaat St. Joris en het bruggehoofd, door de Belgen ten zuiden van Dixmuiden opgericht, beschoten. Onze vliegtuigen hebben bij nacht bommen laten vallen op de stations te Metz en Arnaville. Wij blijven in Steinbach voet voor voet vooruitkomen. BERLIJN, 1 Jan. (Wolff). Officieele kennisgeving van vanochtend uit het grocte hoofdkwarter Bij Nieuwpoort is niets van belang ge beurd. Van herneming van het door vij ndelijke kanonvuur volslagen in puin geschoten ge hucht St. Joris is op grond van deu hoo- gen waterstand aldaar afgezien. Ten ooBteu van Béthuue, Zuidelijk van het kanaal, hebben wij den Engelschen een loopgraaf ontnomen. In Argonne hebben wij terrein gewonnen. 400 gevangenen, zes machinegeweren, tien mijuerwerpers en tal van auderc wapenen en veel munitie is diar in onze handen ge. vallen. Het ten noordwesten van St. Mihiel, bij La Hay Meii gelegen Fransche kamp heb ben wij in brand geschoten. üe aanvallen die de Franschen gisteren opnieaw bij Flirey en ten westen van Senn- heirn hebben gedaan, zijn alle afgeslagen. BERLIJN, 1 Jan. (Woiff.)# Naar wij uit het groote hoofdkwartier vernemen, zijn door onze in Argonne strijdende troepen in December 2950 onverwoude krijgsgevange nen gemaakt, 21 machinegeweren, 14 mijn- weipeis, 2 revolverkauounen en een bronzen mortier vermeesterd. Fan het Oostelijk gevechtsterrein BERLIJN, 1 Januari. (Wolff.) Ofticl- eele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Aan de Oost-Pruisische grens en in Polen is de toestand onveranderd ge bleven. Zware mist belemmert de krijgsver richtingen. WEENEN, 1 Jan. (Wolff.) Officieele kennisgeving uit het groote hoofdkwar tier In de Karpathen en Boekowina duren de gevechten voort en hebben gisteren geen verandering in den toe stand gebracht. In de streek aan de Biala, ten zuiden an Tarnow, zijn gisteren over dag eD nachts verscheidene vijandelijke aan- vallen onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Onze troepen hebben daarbij 2000 gevangenen ge maakt en zes machinegeweren vermees terd. Ten noorden van den Weichsel belem mert zware mist voortdurend de krijgs verrichtingen. Daar is het mits dien op een deel van het front rustig, terwijl wij op een ander deel kleine vorderingen hebben gemaakt. ST. PETERSBURG, 1 Jan. (P. T. A.) Officieel bericht van den grooten gene- ralen staf. Op den linkeroever van den Weichsel is het gisteren niet tot belang rijke gevechten gekomen. Tusschen Weichsel en Pilica hebben wij met succes aanvallen, door de Duit- schers bij nacht en dag ondernomen ten zuiden van den spoorweg Bolitnow-Med- nevice afgeslagen. Ten Noorden van Rawa is het Duitsche offensief gestuit op ons tegen-offensief en ook daar te ruggeslagen. Bij bet dorp Jesergetz hebben wij een Duitsche kolonne die een nachtelijken aanval beproefde, onze loopgraven tot 300 M. laten naderen en ze daarna met hevig vuur uiteengedreven. De verliezen der Duitschers waren reusachtig. In en kele streken hebben wij ons voor 't af slaan van aanvallen met groot succes van handgranaten bediend. In den slag bij Inowlodz drong de vijand van Tomassow in de richting van Opoczna op, doch halverwege deze beide plaatsen, bij de dorpen Kamens en Ma- zornia slaagden wij er in zijn aanvallen at te slaan. Eveneens hebben wij de aanvallen der Oostenrijkers bij Malogoscz en ten zuiden vaD Pinczew bij Zakrzew afge slagen. In West-Galicië blijft de strijd zich ontwikkelen te onzen gunste. Onze troe pen hebben de versterkingen op de heuvels ten zuiden van Kotan en Krempa, ten noorden van Baivinek en ten zuid westen van Jasliska genomen. In de streek van Baligrod ten zuiden van Lisko hebben wij met bajonetaanvallen den vijand reusachtige verliezen toege bracht. Geheele compagnieën zijn met de bajonet afgemaakt. Laat in den avond van den 29en Dec. is de vijand hier een overhaasten terugtocht begonnen. Volgens inlichtin gen van ons front hebben wij dien dag meer dan 3000 krijgsgevangenen ge maakt, waaronder verscheidene officie ren, en 15 mitrailleuses vermeesterd Het Engelsche slagschip Formidable gezonken. LONDEN, 1 Januari. (Reuter.) Het slagschip Formidable is vanochtend in het Kanaal gezonken. Het persbureau geeft nog niet me' stelligheid op, of de oorzaak der ramp van de Formidable een mijn of een aan val van een duikboot is. 71 overlevenden van de bemanning zijn gered door een kruiser. Het is mo gelijk dat de anderen zijn gered door an dere schepen. De Formidable was een tweede klasse schip dat 15 jaar geleden was gebouwd. (De Formidable mat 15,250 ton en behoorde tot dezelfde klasse als de Bul wark, die in 't begin van November gezonken is. Het schip was bewapend met 4 stukken van 30.5 c.M., 12 van 15 c M., 18 van 7.6 c.M, 6 van 4.7 c.M. en 4 torpedolanceerbuizen. De beman ning bestond uit 750 koppen, de maxi- mum-suelheid was 18 kooop - Red.) Een Fransche duikboot verloren. De Fransche minister van marine maakt officieel bekend, dat de Fransche onderzeeboot >Curie« vermoedelijk ge zonken is en dat de bemanning door de Oostenrijkers is gevangen genomen. Het vaartuig was uitgezonden voor een specialen aanval op Oostenrijksche slag schepen in de haven van Pola en keerde niet terug. De Curie", waarschijnlijk niet dezelf de Fransche onderzeeër, <jie onlangs aan een dreigend gevaar ontsnapte in dezelfde wateren, behoort tot een groep van 33 duikbooten. tusschen 1907 en 1913 gebouwd. Zij heeft 550 ton water- verplaatsing onder water, is 168 voet lang en 161/2 voet diep, Aan de op pervlakte der zee heeft zij een snelheid van 12 knoopen met olie-motoren, met electro motoren onder water van 8 knoo pen. De bewapening bestaat uit 7 tor- pedolanceeringen van 46 c.M.De grootste radius aaa de oppervlakte is 3300 kilo meter. De bemanning telt 24 officieren en manschappen. Krijgsgevangen. BERLIJN, 1 Januari. (Wolft.) Het aantal militaire krijgsgevangenen dat in Duitschland is geïnterneerd bedraagt bij hef einde des jaars 8138 officieren en 577.875 man. In dit aantal Is een deel der Russen, die bij de vervolging in Russisch Polen gevangen zijn geoomen en zij die nog op transport zijn, niet begrepen. De gevangenen bestaan uit Franschen 3459 officieren (waaronder 7 generaals) en 215,905 man; Russen 3575 officieren (waaronder 18 generaals) en 306,294 man; Belgen 612 oflicieren (waaionder 3 generaals) en 36,852 man Engelschen 492 officieren en 18,824 man. Een schip op een mijn geloopen. LONDEN, 31 December. (Reuter.) Opnieuw is heden een groot stoomschip, waarvan de nationaliteit onbekend is gebleven, ter hoogte van Flamborough Head op een mijn geloopen en gezon ken. Men vreest dat de geheele beman ning is omgekomen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. WEENEN, 31 December. (Wo ff.) Of ficieele kennisgeving van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier Gisteren hebben de Russen in Boeko wina en de Karpathen groote bedrijvig heid ontwikkeld. Onze troepen houden stand aan de Suczowa-rlvler (in Boeko wina), aau den bovenloop van de Czere- mosz en verder westelijk op de kammen der Karpathen en in het dal van de Nagy- Ag, waar bij Oerkömezö gisteren weer een aanval van den vijand onder zware verliezen is afgeslagenverder is het gebied aan dtn bovenloop van de La- corcza en ten noorden van den Uzsok- pas. Ten Westeu van dezen pas hebben de Russen, die hun opmarsch hier hebben gestaakt, geen pas over de Karpathen in handen. In dc streek van Gorlice en ten noord oosten van Zakliczyn zijn gisteren en in den afgeloopen nacht herhaalde heftige aanvallen der Russen overal afgeslagen. Aan de Nida is het rustig geweest. Verder naar het noorden maakt het of fensief van de Duitschers en Oostenrij kers vorderingen. Voor Przemysi zijn Russische patrouil les in Oostenrijksch-Hougaarsche unifor men waargenomen. De officieren eD man schappen, die zich van deze ongeoor loofde Krijgslist bedienen, hebben geen aanspraak op de gunstige bepalingen van de internationale wetten en gebrui ken. Sterkte van het Duitsche leger. Ue „Times" bevat een lang artikel van zijn militairen medewerker onder het om schrift „Een volk onder de wapenen", over de sterkte van het Duitsche leger. Daarin staat Duitschland begon den oorlog met 872,000 man van de vredessterkte, 1,100,000 man reserves, 970,000 landweer- lieden van den len han, 1,000,000 land- weeriieden van den 2en ban, en 875,000 laodweerlieden tusschen 89 en 45 jaar te «amen dus 4,900,000 mau. Hiervan ziju twee millioen menschen op hét westelijk, een millioen op het oostelijk gevechte-terreio, de comunica'ie roepen niet medegsrekend. De verliezen hoewel niet nauwkeurig bekend, berekent de „Ti mes" op een millioeu menschen. Om de verliezen aan te vullen en nieuwe korpsen op te richten, zooals reeds tijdens den oor log is geschied, en om in staat te zijn in het vooijaar een krachtige poging te doen om de overwinning te behalen, zullen de Duitschers al hunne beschikbare krachten oproepen. De „Times" berekent, dat Duitsch- Lnd nog over ruim vier millioen msnrchen kan beschikken, die wel zalleu achterstaan bij de troepen te velde, doch de Duitsche militaire geest zal vele moeilijkheden kunnen overwinnen. Gebrek aan geweren heelt Duitschland uiet. Want niet alleen werken Krnpp en Earhardt met man en macht aan het maken vau oorlogs-raateriaal, maar in alle metaalfabrieken geschiedt hetzelfde. Dit alles overwegende, acht de »Times" het noodig, dat de geallieerdeu eens bij elkaar zullen komer om over den toestand te beraadslagen. Meu heeft niet alleen met de Daitsche, maar ook met de Oostenrijk sche macht rekening te houieu, en het zal noodig ^lijken maatregelen te nemeo, om den toestand het hoofd te kunnen bieden, die men voor den oorlog niet kon overzieD. „Wij hebben §een reden", zegt de /Ti mes", „bevreesd te zijn voor een massa oorlog, wijl de bevolking van de landen der bondgenooten tweemaal meer is dan die van den vijand, hunne hulpmiddelen veel grooter en han geest den zijnen evenaart. Maar de overwinning te velde is niet steeds het noodzakelijke gevolg van het grootste aan tal manschappen en het meeste geld. Die hangt af van een goede politieke leiding van den oorlog, van het tijdig voorbereiden van goede militaire maatregeleD.-en van een ge meenschappelijke actfe van alle geallieerde strijdkrachten en een vastberaden en niets outziend offensief. Want het einde van den oorlog is niet te voorzien, zegt de militaire „Tiraes"-cor- respondent voordat de troepen der geallieerden diep in Duitschland zijn doorgedrongen en Dnitschland den vrede kunnen voorschrijven." Van het Russisch- Turkse he front. ST. PETERSBUKG, 1 JaDuari. (P. T. A.) De generale stat van het Kaukasische leger deelt medeDen 30en Dec. bij 't aanbreken van den dag verkenden wij de dorpen Verkhni en Sarykamlsj, die de Turken nrie dagen hardnekkig hadden verdedigd Vervolgens staken vrijwilligers het eerste huis van het dorp in brand terwijl twee compagniên van een Kauka- sisch regiment zich roet de bajonet op den vijand wierpen. De Turken hebben In dat gevecht een groot aantal dooden verloren, o. w. een generaal. Wij hebben meer dan 20 officieren en 1300 soldaten gevangen genomen. De strijd om Arda- han duurt voort. Het Italiaansche vrijwilligercorps. Het Italiaansche vrijwilligercorps dat onder bevel van Peppino Garibaldi aan Fransche zijde meevecht, heeft 26 De cember den vuurdoop ondergaan. Zooals reeds gemeld is, heeft Bruno Garibaldi, de broer van Peppino en derde zoon van Riccioti Garrlbaldi, daarbij het leven gelaten. Het 2500 man sterke regiment, dat na een marsch van vijf dagen in 't Ar- gonnerwoud was aangekomen kreeg 's ochtens om 8 uur bevel, de Duitsche loopgraven, die maar 30 M. verwijderd waren, te bestormen. De Duitschers wa ren zoo meldt- een der vrijwilligers aan de Secoio echter op hun hoede en overstelpten ons met geweer- en mitrailleur-vuur. Onze compagnie moest terug en werd vervangen door een an dere, die een tweede stormloop waagde en een stuk van een Duitsche loopgraaf vermeesterde, dat ondermijnd bleek en dat de Duitschers in de lucht deden vliegen. Opnieuw moesten wij terugtrek ken, met achterlating van onze dooden. Het lijk van Bruno Garibaldi kon eerst 's nachts worden weggehaald. Het regi ment heeft 40 dooden en 150 gewon den verloren. De Engelsche ver lies lijst. De officieele Engelsche verlieslijst in de Londendsche ochtendbladen van gis teren vermeldt de namen van 25 ge sneuvelde, 22 gewonde, 15 vermiste of ficieren. Aan de Perzische Golf is een officier gesneuveld en 6 gewond. In de loopgraven. De Temps maakte een brief openbaar van een Franschtn officier, die ergens op het Westelijke oorlogsterrein in een loopgraaf ligt. Uit zijn brief spreekt een andere toon dan die welke uit zooveel brieven van het front klinkt, waarin de grappige zijde van het leven te velde zoo uitsluitend belicht wordt, dat men bijna vergeten zou, dat er ook nog rauwe ernst in dat leven is. Wij vertalen uit den brief, dien we in de Temps aantreffen, het volgende fragment Geloof echter niet, zoo zegt de brief schrijver na een korte inleiding, dat we in een aanhoudende spanning leven geloof vooral niet op gezag van de cou ranten dat we voortdurend op de tem peratuur van de heldhaftigheid zijn en evenmin, dat men zich tusschen de Duit sche en de Fransche loopgraven over en weer met kazernegrappen amuseert. Het verhaai van den soldaat, die door on voorzichtigheid in een Duitsche loopgraaf terugkwam en daar vijanden vond, die uitgehongerd waren en niet wisten hoe gauw zich over zouden geven het verhaal van het konijn, waar van beide kampen uit jacht op gemaakt wordtvan de be leefde of onhebbelijke briefwisseling tus schen de Duitschers en ons het verhaal van den Beierschen luitenant, die een Franschen korporaal teeder omhelst en belooft te zullen waarschuwen als de Pruisen komenal die praatjes schijnen ons den eenen dag ergerlijk, den anderen dag om van te huilen dom. Belachelijk ook om te vertellen, dat wij onder een aanhoudenden hagel van granaten en kogels leven, dat onze bewonderenswaar dige soldaten en hun eminente chefs allemaal helden zijn als uit een treurspel van Corneille of brutale rakkers, onver saagd als helden uit de oudheid. Joffre aan het werk. Men meldt uit Parijs. Generaal Joff'e gaat voort, met de zui vering van het Fransche officierskorps, Een groot aantal hooge officieren, die niet voor hun taak geschikt bleken, wer den door andere vervangen. Reeds einde October deden geruchten de ronde, dat Joffre energieke maatregelen nam, het geen echter officieel gelogenstraft werd. Het Parijsche Journaf Officiel publiceert nu de namen van verschillende generaals, die, naar men zegt om gezondheidsre denen gepensionneerd zijn. Onder hen bevinden zich 10 divisie-ge neraals Levillain, Sauret, Martin, Castel- li, Wolrhaye, Mollard, Brochin, Brocq, Collc en Legay. Verder acht brigade generaals: Laurens, Ressignac, Wigna- court, Bernard, Rossignol, Leddet, Mar- gam, Lavisse. Paarden voor het Fransche leger We hebben onlangs bericht, dat in Friesland 25,000 paar schaatsen besteld waren voor het Fransche leger. Een Grieksch blad weet nu te berich ten dat Grieksche schepen gecharterd zijn om 30.000 paarden voor het Fran sche leger uit de Vereenigde Staten over te brengen. Wat het jaar IQI5 brengen zal. De profeten die tegen het einde des jaars behoefte gevoelen, een voorspel ling voor het nieuwe jaar af te leveren, beweren, dat het nu spoedig gedaau zal zijn met den noodlottigen invloed van de roode oorlogsplaneet Mars en de matblauwe ongeluksplaneet Saturnus. Mars blijft ons weliswaar het heele jaar nog beïnvloeden, maar Saturnus boet z'u macht in. Daarentegen komt de schitterende en krachtige Jupiter in een gunstige positie, en die zal hier spoedig alles regeeren. De oorlog houdt dus op, geleidelijk natuurlijk, door een sterke macht, die ja, wat dat precies voor een macht zijn zal, dat weten de astro logen evenmin als wij. Maar wij willen ons troosten, dat 1915 beter zal eindi gen dan 1914. Wij hopen het 1 1 Kosten der mobilisatie. Ingediend is bij de Tweede Kamer een suppletoire oorlogsbegrooting 1915, tot het toestaan van een buitengewoon crediet van f 30 millioen. In de Memorie van Toelichting ver klaart de Minister van oorlog dat het niet ondeakbaar is, dat het bedrag vau honderddertig millioen, hetwelk thans is aangevraagd, niet geheel toereikend zal blijken, wanneer vóór 1 April 1915 niet tot demobilisatie kan worden overgegaan. 1JMUIDEN, 31 Dec. (Part.) Hier is de stoomtrawler Maria vau Hattem IJM 157 aangekomen met den Engelschen vliegmommandant Hawlett aan boord, die bij den aanval op Cuxhaven op den eersten Kerstdag werd vermist terwijl men zijn watervliegtuig op eenige mijlen afstand van Helgoland had zien drijven. Hawlett deelde mede dat hij wegens gebrek aan benzine had moeten dalen. Al dalende zag hij een Nederlandsch trawler. Hij liet toen zijn toestel zinken. De trawler nam hem op en hield hem op de thuisreis aan boord. [Er hebben 7 vliegtuigen aan den aanval deelgenomen. Drie zijn er behou den teruggekeerd. Drie andere zijn door de Engelschen in den grond geboord, nadat de bestuurders waren opgepikt. Het zevende is verongelukt, en hiervan is de bestuurder nu ook te elfder ure terechtgekomen. Red] Scheepsramp. (14 dooden). Het Zweedsche stoomschip „Irma'', met e»n lading hout op weg van Zweden naar Amsterdam, is in den nacht van Maandag op Dinsdag door een zwaren storm overvallen op de Noordzee. Ilct stoomschip begon zoodanig over te hellen, dat de bemanning uit vrees voor omslaan Dinsdagmorgen om 10 uur besloot het schip te verlaten. Zij trachtten in eigen boot de kust te bereiken, doch de boot sloeg om en zij moesten zich boven water houden, door zich aan de kiel vast te klemmen. Daarna sloeg de reddingsboot nog her haaldelijk om, waarbij telkens eenige le den der bemanning in de golven verdwe nen. Ten slotte waren van de 16 opvarenden nog slechts 2 in leven. Het zijn de licht-rnatroos Johan Carl son en de scheepsjongen Johan Anderson die hedenmorgen aan het zuiderstrand te IJmuiden zijn aangespoeldde een op een boei de ander op een stuk wrak hout. Beiden zijn naar het Witte-Kruisge- bouw overgebracht. fiun toestand is bevredigend. Bij het fort te IJmuiden zijn reed' 6-tal lijken aangespoeld, vermo'delijk van de „Irma", aangespoeld. Het stoomschip is thans ops'eeptouw genomen door de trawler „(Oceaan 3 en werd tegen den avond te IJmuiden binnengebracht. De geredden zijn beidea Zweden. van Zuiden De Oorlog.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 5