Geillustad Zondagsblad. Noofdbrabantsche Winkelvereeniging. Frits van Biadel fa. L. van Slade! en Zonen, Wed. Job. Verhulst Zonen Oorlog is het Provinciaal Nieuws. Moord te Waspik. fflBÏÏWS ÏÏIT H3ÏÏSB1K- Burgerlijken Stand. Groote verlaging kippenvoeder. OXIGENIUM NiEUWS UIT KAATSHEUVEL. Handelsberichten. Ad verten tiën. Lasseben van gegoten machinedeelen I Waalwijk, 2 Jan. 1914. Koopt niet in den vreemde, wat gij in Waalwijk even goed en even goedkoop kunt vinden. 2651 W. B. De beduidende stijging vooral in de laatste jaren van grond stoffen, arbeidsloonen, de zeer be zwarende regeling van Auteurs wet en Bern ercon ven tie, de ver meerderde kosten door rijkeren inhoud en actualiteit noodzaken ons den prijs van 't Geïllustreerd Zondagsblad met ingang van 1 Januari eenigszins te verhoogen. De prijs zal dan voortaan zijn 45 cent per kwartaal (franco per post f 0,52'!;,) en voor week- abonne's 4 cent per week. Wij vertrouwen dat onze abon- ne's met deze kleine noodzakelijke verhoogiug accoord zullen gaan, want het Zondagsblad blijft nog steeds verreweg de goedkoopste illustratie terwijl het in onze be doeling ligt, behoudens onvoor ziene omstandigheden den inhoud te brengen van 8 tot 12 pagina's. DE ADMINISTRATIE. Het volgend nummer van ons blad verschijnt DINSDAG AVOND. Heeren adverteerders en correspondenten gelieven hier mee rekening te houden. Zij die zich nu abon- neeren kunnen onze prachtige nieuwe feuilleton, die in een der eerstvolgende nummers begint, nog geheel volgen. Redactie. de verf der deuren geschroeid, verschil lende ruitjes stuk geslagen, de kalk van de muur losgelaten. De ontploffing was zoo hevig dat aan deuren voor in de zaal, die toegang geven tot kleedkamer en galerij, ruiten waren uitgedrukt en stuk ken van de glazen platen op die deuren warea afgeslagen. De afloop is werkelijk onverwacht gun stig, wat zeker mag toegeschreven wor den aan de flinke ruime zaal met de goede ventilatie. De politie was spoedig ter plaatse en gisteren is een nauwkeurig onderzoek door den chef van politie ingesteld. Uitvoerverboden in Nederland. Blijkens een opgaaf in >Handelsberich- ten», wekelijks uitgegeven door het Mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Handel, vallen onder het verbod van uitvoer van huiden alle huiden en vellen, ook pelterijen, doch niet bontwerk. Onder het uitvoerverbod van leder vallen alleen geheel of gedeeltelijk afge werkte fabrikanten uit leder als mans schoenen, harnachementen, zadels, tuigen, ransels en verdere equipementstukken en die grondstoften, als zoolleder, boven- leder, tuigleder, zadelleder, chroomleder, enz. welke voor militaire doeleinden in aanmerking komen. Drijfriemen en leder voor drijfriemen vallen niet onder het verbod. Bij twijfel of eenig fabrikaat uit leder of eenige ledersoort al dan niet voor uitvoer kan worden toegelaten, moeten de ambtenaren der invoerrechten zich wenden tot de ter plaatse bevoegde mi litaire autoriteit. Ter zake is reeds beslist, dat paarde- leder niet wordt gebezigd voor militaire uitrustingsstukken, zoodat de uitvoer daarvan kan worden toegelaten. Onder looistoften en looiextracten, die verboden zijn uit te voeren, valt ook campêchehout. Onder graanafval, waarop een uitvoer verbod rust, wordt niet gerekend, Wee- ner-, schoenmakers- of schusterlijm, ver vaardigd uit afval, ontstaan bij fabricage van tarwemeel. V.v.d.S. R. K. Groene Kruis. De vergadering van de R. K. Vereeni- ging >Groene Kruis» alhier, die 1.1. Dinsdag niet doorging, zal blijkens achterstaande advertentie thans gehouden worden op Driekoningen, des avonds ten 7'/a uur 1° Bondsgebouw. Behalve de gewone huishoudelijke zaken op jaarvergaderingen, zal een der medische adviseurs der vereeniging Dr. P. J. M. Sweens alhier eene lezing over Voeding* houden. Waar een dergelijk onderwerp, voor eenieder van't grootste belang, op deskundige wijze wordt be handeld, zullen de leden, zeer zeker op een dag dat iedereen tijd heeft, present zijn, te meer om van hun belangstelling in 't werken dezer zeer nuttige vereeni ging te doen blijken. Ongeval. Hedenmorgen geraakte de werkman A. v, G., op de stoomschoenfabriek der firma Wed. A. v. D., te Besoijen met z'n linkerhand onder de stansmachine. Het eerste lid van den middenvinger werd geheel afgesneden en 't tweede lid was verbrijzeld. Flora-Bioscoop- De Flora-bioscoop aal ons morgen op iets heel bijzonders, iets zeer actueels vergasten. Zij zal ons den zee-oorlog van dezen tyd laten zien, We hebben zooveel gelezen over de dappere stukken der onderzeëers, over hst aanhouden der schepen door de groote krui sers, over slagen tusscheo de Duitsche en En- gelsche oorlogsbodems dit en zooveel andeie uit de marines der verschillende oorlogvoe rende machten, zullen we morgen op 't doek zien in de Flora-bioscoop. Deze belangrijke en leerzame films zullen zeker de belangstelling trekken, die ze in werkelijkheid verdienen. Voor nadere bijzonderheden zie men da advertentie in het eerste blad. Ontploffing. Donderdagavond had in Musis Sacrum alhier een ongeval plaats dat wonder boven wonder zoo goed is afgeloopen. De fotograaf-bediende M. zou van de dansclub met magnesium-licht een kiek je nemen. Toen allen stonden opgesteld en hij z'n toestel in de nis had geplaatst en 't magnesium wilde doen ontbranden ontplofte met een vreeselijken knal, die ^cr in den omtrek gehoord werd, het "'gneslum dat gereed stond en de fles»h die in de nabijheid stond. Ut haren van den fotograaf vlogen ia br&id en aan handen en in zijn aan gezicht werd hij, hoewel niet ernstig, gewond. De zaal was op verschillende plaatsen leelijk gehavendin de nis was langs iet geheele plafond een scheur ontstaan, SPRANG. Zondag voormiddag zal in de Herv. Kerk alhier optreden de WelEerw. Heer Ds. Japchen van Loon- schendijk. De Herv. Jong. Vereenigiog op Ger. Grondslag »Timotheus« alhier zal Maandag 4 Januari a.s. haar 6e jaarfeest vieren. gel), ruim 580 Kg, opleverde. Perceel drie leverde dus met zijn kleine bijbe- mesting ruim 100 Kg. per Are ©f1000 Kg. per H.A. meer op dan perceel II en ruim 15000 Kg. per H.A meer dan perceel I. Hierbij komt nog dat de bie ten op perceel I en II slechts opkwa men, zoodat tusschenplaatsiug op vele plaatsen noodlg was, terwijl over 't al gemeen genomen sluiten kan van geen enkel perceel lijden perceel lil goed voldeed. Interessant ook is de proeve door denzelden wiast genomen met fijnge malen kaïniet tegen onkruid. Het doel van deze voerbemesting is niet recht streeks meer vruchten te oogsten, doch door vernietiging van de verschillende onkruiden op den groei der planten, te werken. V. gebruikte op middelmatigen zand grond bij roggeteelt per H.A. gerekend 400 en 750 Kilo fijngemalen kaïniet Reeds drie dagen na de uitstrooiing was de uitwerking te bespeuren en of schoon niet alle onkruiden (Windhalm Apera spica venti bleef nog tieren) ver nietigd werden, toch verdwenen de meesten. Korenbloem (centauria Cyanus) Henk (Sinapes awensisj eo Brandnetel (Urtica) die andere jaren legio waren, kwamen slechts sporadisch nog voor. Leed het graangewas ook al de eerste 10 of 12 dagen eenigszins van de uit- rooiing, na dien tijd schoot het weer welig op, zoodat het bij het niet be strooid perceel uiet achter bleef. De groei was echter ook niet veel weliger en de opbrengst van drie perceelen, waarvan 't eerste niets, het tweede 5 Kg. en het derde 7'/2 Kg. fijngemalen kaïniet per Are was toegediend, liep slechts zeer weinig uiteen. Terwijl de twee eerste perceelen ieder 1950 Kg. rogge opleverden, gaf het derde perceel 2000 Kg. per H.A. gerekend. De fijngemalen kamlet was van het kali-syndlkaat uit Utrecht betrokken. Heusden, 31 Dec. 1914. Kerstgeschenken voor de militairen. Zoo de soldaten ergens reden tot tevre denheid zullen hebben, dan toch zeker het bewakingdetachement alhier. Zij toch ont vingen uit het fonds der nation-collecte if- der 26 sigaren en een mooie tabakspijp, benevens gebak en van het Vrouwen-comi'é' te 's Hage een bivakmuts. Bovendien had Mevr. B. de attentie eenige sigaren te stn- ren en baron van VY. (Nederhemert) zorgde er voor dat de wacht zich des nachts te goed kou doen aan heerlijke chocolade met koekjes. Inkwartiering. Begin dezer week kregen we hier een zoo onverwachte inkwartiering dat het onmogelijk was de manschappen bij de burgerij onder te brengen, doch iu minder dan geen tijd had toch ieder een onderkomen, A la guerre comma la guerre. Door het honden weer van Maandag op Dinsdagnacht werd door den mil. commaudant de oefening af gelast en besloten tot Woensdag hier te blijveD. Alsnu kregen alle Heusdenaren twee of meer soldaten in kwartier en volgens het eeuparig getuigenis der manschappen hebben ze het hier goed gehad, zoaals nergens el ders, zoodat ze maar een wensch hadden n.l. hier te mogen blijven. Bravo Hensdenaren 1 Kaatsheuvel 2 Jan. 1915. Proefvelden VI Gaven we voor eenige weken het re sultaat van een proefveld van den land- bouwcursist P. Robben, betreffende een bevest'ging met Morge salpeter, thans zijn we in staat de werking van Chili en eenige andere hulpmeststoffen op een proefveld van cursist Joh. Verboven na te gaan. Zijn de resultaten al niet schitterend voederbieten zijn nu juist de vruch ten niet, waarmede op onze gronden veel succes te behalen valt de uit komsten bewijzen toch, dat kunstmest ook in onze streek nog wel voordeel kan geven. De heer Verboven gebruikte 3 per ceeltjes, ieder van eene Are groot. Het eerste perceel werd uitsluitend bemest met stalmest, en leverde 420 Kg. voe derbieten ongerekend het bietenloof. Het tweede perceel, dat behalve met een gelijke hoeveelheid stalmest, nog met 300 Kg. Chili per H.A. bemest was, leverde 380 Kg. opterwijl het derde perceeltje boven deze twee be mestingen nog ontving 150 Kg. Kali (Patent kali), 600 Kg. Phosphor per H.A. (Superphosphaat) en 50 Kg. Kalk (men- Hedenmorgen seinde meu ons uit Waspik dat in den afgeloopen nacht de 32-jarige A. Buijks vermoord was. Ongeveer 11 uur arriveerden wij te Waspik-Boven en ontmoetten bij het café M. Peere een groote menigte men- schen. Wat wij te weten kwamen geven wij hier weer. Ongeveer 8 uur ging de dochter van M. van Iersel in de achter hun woning gelegen sloot een emmer water scheppen. Tot haar grooten schrik zag zij het lijk van een man voorover in de sloot Hggen. Van schrik gaf zij een gil waarop haar vader en broeder vlug kwamen toegesneld, denkende dat het meisje te water was gevallen. Spoedig echter zagen zij het lijk van Buijks liggen. De politie* werd in kennis gesteld en toen deze ter plaatse kwam was het lijk reeds uit de sloot gehaald. Door het hoofd der politie werd aan stonds kennis gegeven aan den officier van Justitie te 's Bosch en aau de Kon. Maréchaussée's te Besoijen. De maréchaussée's waren spoedig ter plaatse en stelden een voorloopig on derzoek in.. De man bleek vermoord en daarna in 't water gegooid. Het lijk zag er verschrikkelijk uit. De strot was geheel doorgesneden. Een dikke prop bloed, dat gestold was door de koude van den nacht zat aan de keel. In de kaak was ook een diepe snijwotid, zoodat het gebit was te zien. Naast het oog was een diepe steekwond en onder aan de kin nog eenige minder ernstige steekwonden. Ook in den buik waren eenige diepe snijvvonden. In zijn rechterhand hield hij een klein zakmesje. Naar het schijnt heeft de dader of nog waarschijnlijker, hebben de daders den schijn willen geven dat het slacht offer zich gezelfmoord heeft. Bij den eersten oogopslag echter kan men zien dat daar abaoluut geen spra ke van is. Alles wijst er op dat hij is vermoord en eerst daarna in de sloot is geworpen. Dit moet eerst zijn gedaan toen hij reeds was overleden waat in de sloot een stilstaandwater was niets van bloed te bespeuren, ook niet aan den slootkant. Als zeker kan worden aangenomen, dat hij elders is vermoord en daarna daar ter plaatse in de sloot is geworpen. Uit ons verder ingesteld onderzoek vernamen wij, dat het slachtoffer gisteren avond half tien nog in een café is gezien. Buijks die eerst sinds de mobilisatie hier is komen wonen, was vroeger in Duitschland werkzaam. Hij laat een vrouw met 3 nog jeug dige kinderen geheel onverzorgd achter. Wij willen het onderzoek der justitie niet vooruit loopen, doch mogen wel mededeelen, dat de dader of daders wel spoedig zullen worden gevonden, want de politie heeft, naar wij vernemen, reeds nu een spoor gevonden, dat spoe dig tot arrestatie vau eenige personen aanleiding kan geven. De justitie werd hedenmiddag ten half drie verwacht. Waalwijk, 31 Dec. 1914. RAAMSDONK. Mooie kippenmais per 50 kilo f 6,50 Voergerst 50 f7,50 Gemcngdvoer boekweit, tarwe, rijst, mais en gerst per 50 kilo f 7,50 Glicerine zeep per vaatje 25 pond f 3,87 Grof zout per pond 4'/2 ct. NETTO CONTANT. Witte suiker per pond 24 ct. Kolfie boonen goede -kwaliteit per pond 50 ct. Prima kwaliteit 56 ct, NIEUWE OOGST, r Prima Kookerwten 15 ct per kop.. Witte Boonen 1822 p. k. h BrniEe Boonen 1611 p. k. Capucijners 22 ct! per kop. Manoeuvre chocolade per kief je 100 stuks f 5,45 Bor8thoning per fleschje 20 ct. Salmoniak pastilles per oqs 12 ct. Katjesdrop 8 ct. Borstcarmels 14 ct. ALLES PRIMA KWALITEIT UITERSTE PRIJZEN 7080 Aanbevelend Filialen WAALWIJK a.d. Markt en a.d. Haven. SPRANG, NIE0WKU1K HAARSTEEG. Gediplomeerd fruitteeltkundige, Beveelt zich beleefd aan voor het aanleggen van boomgaarden en fruittuiaen. Vertsrekt gratis alle ad viezen in zake fruitteelt. 0 Bestrijding van ziekten en schadelijke insekten.snoei en van vruchtboomen. Overal kosteloos te outbieden. We kunnen onze geachte cliëntele thans mededeelen dat onze machine tot het door middel van is hersteld en wij dus alle stukken weer vlug en uit stekend kunnen herstellen. "W ij bevelen ons bij heeren fabrikanten ten zeerste aan Hoogachtend, SMEDERIJ MACHINEFABRIEK Stationstraat. Grootestraat. WAALWIJK. 218 in die huishouding, waar in dezen tijd van dunrte der levensmiddelen geen vaatje Ka, eR, Ka aanwezig is, zijnde Gezouten Kluifjes, Ribjes en Kampstukjas in vaatjes van 6' 11 of 20 Kgr., per pond f 0 27'/2, welke zich langen tijd goed houden en eene heerlijke lekkernij is voo eiken fijnproever. per pond Procureur spek (gerookte gedroogde Filée) zeer fijn voor op het brood, stok jes van 3 tot 6 pond 0,80 Balkenbrei 0,12 Versch spek, vleesch en rib ben dooreen 45 Gesm.- Rundsvet in cartons van 5 ons 0,45 in kistjes van 8 cartons 3,25 Halve varkenskoppen met kinnebak 0,228 Varkenspooten, enkel dikke stokken 0,275 lieu sing's heerlyke Lever pastei A 25 ct. p. groot blik; kistjes van 12 blik voor f li.franco naar alle plaatsen. Reusing's beroemde nienwe gerookte beenham van 12 tot 80 pond 0,72' Gerookte Rolham zonder been, verkrijgbaar in het gewicht van 8 tot 15 pond per stuk 0,75 Heerlijke versche Rookworst 0,60 Hoofdkaas bereid uit kalfs- en varkensvleesch, gela- deerd met kalfstong, in vormen van 1 tot 5 pond 0,80 Rolpens 1 K.G. circa per stuk 0,75 Delicieus gerookt Vleesch. Muisjes gew. 2 tot 5 Kgr. 1,— NamuisjeS 1 tot 5 Kgr. 0,95 Bovenbillen 8 tot 10 Kgr. 0,95 Rondebillen 5totl2Kgr. 0,90 Botjes 2 tot 6 Kgr. 0,90 Rabat bij zekere hoeveelheid van iedere soortmet 3 stokken gelijk 21/* oent per pond. Harde Boeren Metworst 0,75 Lekkere harde Blokworst 0,70 bij 5 pond 0,671/a, by 10 pond 0,65 Echte Saucise de Bologne 1, Fijne Boterhammenworst 0,45 bij 5 pond f 0,42'/2l bij 10 pond 0,40 De bekende leverworst 0,80 De bekende bloedworst 0,80 Doorregen ontbijtspek, rib jes uitgepeld 0,60 Dik vet gerookt Spek 0,54 Dik vet gezouten Spek 0,52 Versche Bladreuzel 0,50 Gesmolten Bladreuzel 0,50 in vaatjes van 5, 10 of 20 Kgr. 0,48 Frankfurter knakworst per stuk 0,10 bij 24 stuks 2,25 Gerookte Ossentongen, per stuk in soorten van f 1,50 tot 8,00. Geconserveerde Ossentongen in blik van circa 1 Kgr. per blik 1,50 Zending rembours, 15 Kgr. halve vracht25 Kgrfranco naaste station Aanbevelend, BOXMEER (N.-B.) VLEESCH WARENFABRIEK Telefoon latere. No. 11. Voor Gestichten, Kloosters Hotels en Restaurants noteeren wy speciale prijzen. Op aanvraag zenden wij maandelijks franco onze prijscourant. 645 DRAISMA -VAM- VALKENBURG'S LEVERTRAAN-: LEEUWARDENS Verkrijgbaar te Waalwijk bij A. VAN HILST. Besoijen y H. BOTH. Capelle y C: VOS-v. Gent. Drunen y J. E. 1JPELAAR- d. Wiel. Raamsdonk y Wed. G. KONINGS, Sprang y A. GEENEN. Waspik C. GIJ8MAN- Langbwerk Beesten weinig. Veel iihodel. Kalfkoeien f 220 tot f 300. Kalfvaarzen f 160 tot f 230. Varkens f 15 f ö'/a en f li- De prijs der boter was lieden f 1,59. Aangevoerd 210 K.G. Eieren 4 a 51/, cent per stuk. van f 1,49 tof Van 16 tot 31 December 1914. GEBOORTEN Lambertus Johannes zv A W Fens en Ja Ga van der Velden Catharina Cor nelia dv F A Zijlmans en Ha van den Kie- boora Anna dv P van Dort, en Ha Ja Damen Martinus Petrus zv J M Zijlmans en Ha Kanfers Marinus Barend Hendrik Marinus zv H A P Zijlmans en E M Ja Mut saers Paulina Josepha Elisa dv J J Si monie en Ja Ca Ja Pa Bergiers Leendert Willem zv S van der Waals en WaAade Graaf. OVERLIJDEN: Clasina van Mook, Wed van Jos Fens oud 76 jaar Catharina Molegraai echtgen van J Kommers oud 67 j.

Echo van het Zuiden | 1915 | | pagina 6